Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 115 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő
 

Re: Protestáns nézőpont
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 29., csütörtök 19:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Igen, szerintem is szenved, ha az embert látja ahogy halad a kárhozat felé. :-(

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 30., péntek 03:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Kedves nX!

Nagyon köszönöm, hogy feltetted ezt a "protestáns" szemléletű igehirdetést !
Azért idézem ide újra, -bár rosta már megtette-, mert szerintem ez a magyarázat egészen egyértelműen illeszkedik a protestáns gondolkodásba, szemben a rk. misztériumos magyarázatával.

Nem mondok semmiféle elmarasztaló véleményt a rk.gondolkodással kapcsolatban,- csak annyit, hogy én azokat nem tudom elfogadni.- Viszont a Cseri igehirdetésre "rezonálok", (Csóri S.szavaival élve:"Amire rezonálok, az igaz.") tehát számomra - a saját bibliaismeretemre is alapozva- egyértelmű és igaz.

Egyértelmű a teljes Újszövetség szerint, hogy Krisztus helyettes áldozata -értünk- tökéletes, abból semmi nincs hátra. - Tehát, ahogy Pál mondja "testem elszenvedi.. ...ami ...hátravan, az Ő testéért, amely az egyház" úgy kell érteni -a Cseri magyarázat alapján is- és nem kell misztifikálni.

Idézet:
1. Mindenekelőtt valamiféle szenvedéséről ír: "Most örülök a tiértetek elviselt szenvedéseimnek, és testem elszenvedi mindazt, ami a Krisztus gyötrelmeiből még hátravan, az Ő testéért, amely az egyház."

Ezt a mondatot könnyű félreérteni, mert úgy tűnik, mintha Krisztus érettünk vállalt szenvedése nem lett volna elegendő, és valamiféle emberi erőlködéssel azt még ki kellene pótolni - holott egyáltalán nem erről van szó.

Az Újszövetség teljes egybehangzással hangsúlyozza, hogy Jézus Krisztusnak a mi bűneinkért elhordozott szenvedése nem szorul semmiféle kiegészítésre.

Ebben a levélben is olvastuk, néhány mondattal előbb, és az egész Újszövetség hangsúlyos bizonyságtétele az, hogy Jézus egyedül elhordozta Isten mindannyiunk bűnével szembeni igazságos ítéletét. Megjárta a kárhozat teljes mélységét, tökéletes és teljes elégtételt szerzett mindannyiunk bűnére Isten előtt. Éppen ezért, aki benne hisz, az tökéletes és teljes bocsánatot kap Istentől, Jézus szenvedéseire való tekintettel.

Itt tehát az apostol nyilvánvalóan nem Jézusnak a mi bűneinkért vállalt szenvedéséről szól. Nem is azt a szót használja, amit az Újszövetség erre szokott használni, hanem egészen más kifejezést, ami azt jelenti: szorongattatás, zaklattatás.

Nyilvánvaló ebből a mondatból, hogy arról a szenvedésről beszél, ami a hívők közösségének, az egyháznak, Pál kifejezésével: a Krisztustestnek a szenvedését jelenti.


Üdv.szeretettel
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 30., péntek 09:13 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 21:41
Hozzászólások: 241
Tartózkodási hely: Debrecen
Őszintén szólva én nem nagyon értem ennek protestáns magabiztosságnak az okát.

Ez az állítás tényszerűen nem igaz:
Idézet:
Nem is azt a szót használja, amit az Újszövetség erre szokott használni, hanem egészen más kifejezést, ami azt jelenti: szorongattatás, zaklattatás.

Meg kell nézni a Zsid. 9, 26-ban használt kifejezést. Ugyanaz a kifejezés.

Idézet:
Krisztus helyettes áldozata -értünk- tökéletes

Ennek az ellenkezőjét nem állítja senki, csak azt, hogy Krisztus szenvedésének nincs kétféle változata és nem szorítható az emberi történelem időbeliségének korlátai közé.

A misztifikálás kifejezés pedig elég pejoratív. Ugyanis a teológia tételei nem olyan módon bizonyíthatók, mint pl. a gáztörvények. Főleg az ember személyes életében nem működik a hitigazságokkal kapcsolatban a logikára épülő levezetés, hanem sajáttá egy tudást a belátás és átélés tesz. Mondhatjuk valóban, hogy rezonálunk.

A protestáns álláspont nehézsége, hogy a Krisztus kétféle szenvedésének megkülönböztetése nem szerepel közvetlenül a Bibliában, még szóhasználattal sem igazán bizonyítható. Az értelmezési hagyomány szerinti következtetés.

A katolikus álláspont dettó. Ami nem azt tartalmazza, hogy Jézus szenvedésére az embernek rá kell segíteni, hanem azt, hogy Jézus érdemében való részesedés a hitért vállalt szenvedés esetében közvetlen, és mások javát szolgálja. Ezért van a mártíroknak kitüntetett helyzetük az üdvözültek között (gondolom én az alapján a szerény ismeret alapján, amit egy katolikus barátommal való beszélgetéssel szedtem össze).

Köszönöm a hozzászólásokat, mert általa alaposabban végiggondoltam a dolgot és a konzekvenciám az lett, hogy maradok a protestáns álláspontnál, de a katolikus álláspontot egyenértékűnek tudom elfogadni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 30., péntek 09:18 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 21:41
Hozzászólások: 241
Tartózkodási hely: Debrecen
Még valami: igazatok van teljesen. Az ember ártatlan szenvedéseivel való együttérzés képessége valóban nem összeférhetetlen Istennel.

De ha még sokáig dagasztom ezt a témát akkor is szenvedni fog, ha olvassa a hozzászólásomat. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 30., péntek 09:33 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
:-)

igen, sőt, nem csak az ártatlan szenvedők szenvedési szenvedtetik

Ez az ami már nem emberi, mert nekem emberileg az jön, hogy "mert megérdemli"

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 30., péntek 10:23 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 21:41
Hozzászólások: 241
Tartózkodási hely: Debrecen
Igazad van teljesen.
Minden oka meg van rá. A hitükért szenvedők esetében a teljes "együttérzés", a többiek esetében az emberi állhatatlanság miatti megszomorodás miatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 30., péntek 11:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
kuruc
Idézet:
Azt azért had mondjam el, hogy a mindennapokban az engem egyáltalán nem hátráltat, hogy maradnak előttem hittitkok. Azt a következtetést viszont nem tudom megkerülni, hogy a titkokat máshogy megközelítő kersztények, pl. katolikusok nem bálványimádók, hülyék, vagy tévtanítók, hanem máshogy gondolkodó keresztény testvérek. Akár igazuk is lehet.


Ez igen tisztességes és alázatos hozzáállás. Nem is juthat el máshová, aki az Igazságot tisztességgel és alázattal keresi, mint hogy elismeri, van Igazság, de ezt ő is csak úgy, mint más felekezethez tartozó testvére, töredékesen - tükör által - látja.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 30., péntek 13:28 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Ámen!

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 31., szombat 02:55 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
kuruc írta:

Idézet:
maradok a protestáns álláspontnál, de a katolikus álláspontot
********************************************************
egyenértékűnek tudom elfogadni.
**************************



Kedves kuruc!
Természetesen mindenki azt hisz, amit belát és elfogad.- De ezt el kell DÖNTENI. Nem lehet az egyiket elfogadni, hinni és a vele ellenkezőt is.-
A HK.XXX.Úrnapja 80.kérdés kimondja, hogy a rk. "mise nem más, mint megtagadása Jézus Krisztus egyetlenegy áldozatának és szenvedésének, és kárhozatos bálványimádás." - A hosszabb indokolást nem idéztem,- elolvasható.

-Itt azért elég élesen elhatárolódik a kétféle felfogás és magyarázat Krisztus áldozatával és szenvedésével kapcsolatban. Ambivalens kétértékűség lenne mindkettőt elfogadni egyszerre.

Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 31., szombat 10:57 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 21:41
Hozzászólások: 241
Tartózkodási hely: Debrecen
Sajnálom, de a kátét addig tudom követni, amíg a saját hitbeli meggyőződését fejti ki és próbálja biblikusságát alátámasztani.
Azzal nem tudoki mit kezdeni, ha valaki kifejti, hogy szerinte mit gondol a másik és ez alapján ítélkezik felette.
A másik egyház ilyen súlyos elítélésével nem értek egyet. Egyrészt a megváltás misztériumának megközelítésére erőlteti rá a saját reneszánsz utáni földhözragadt gondolkodásmódját.
Másrészt egy-két helyen lukas a protestáns értelmezés szövete is (még mindig kevesebb helyen, mint a többi, az igaz), egyébként is a tükör által homályosan látóknak éppen a legnagyobb titokkal kacsolatban nem kellene elverni a port a másik egyházon.
Harmadrészt nézzük meg a gyümölcsöket a régi idők mártírjaitól a ma is élő nagyszerű emberekig (pl. Böjte Csaba, de azt is megnézhetnénk, hogy hány embermentő mártírt adtak a katolikusok a XX. századnak).

Szóval lehet rám jelzőket aggatni, de szerintem a HK mellényúlt. A reneszánsz korra leromlott, babonás és harácsoló, fegyelem nélküli egyházi gyakorlat ostorozása helyett téves módon bélyegezte meg a katolikusok alapelveit is.

Bár mentségünkre szolgáljon, máshogy nem maradhatott volna fent az egyházunk. Először Luther is csak megjavítani akarta belülről az egyházat. Erre nem volt fogadókészség, az elvi elkülönülés hozhatta meg csak az áttörést.

Hozzám közelebb áll a saját egyházam értelmezése. De csak egy lebutított, az örökkévalóság és mindenhatósátg távlataitól megfosztott gondolkodásból adódhat, hogy egy vertikálisan tagolt gondolkodásmódra a saját sémáim kereteiből ítélkezve kígyót-békát kiabálok. Ugyanis a két értelmezés nem ellentéte egymásnak, csupán mások a módszereik.

Valóban nem értek egyet ilyen értelemben a kátéval. A katolikusok számomra nem bűnös bálványimádók. Másképp gondolkodó keresztény testvéreim, akiket számos okból tisztelek. Nem értek velük mindenben egyet, de testvéreimnek tartom őket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 31., szombat 11:06 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 21:41
Hozzászólások: 241
Tartózkodási hely: Debrecen
Vannak dolgok, amiket még nem értünk, nem is tudunk mindent.
Pl. itt egy másik ige. Ami megkérdőjelezi annak a protestáns tételnek a kizárólagosságát, amely szerint a földi életünkben eldől végérvényesen a későbbi sorsunk:

Idézet:
1Pt. 3,19 Így ment el a börtönben levő lelkekhez is, és prédikált azoknak,


Erre még egy lelkész ismerősöm is azt mondta, hogy a teológia tudományának is sejtései vannak csak, hogy mit jelenthet. Minél "protestánsabb" valaki, annál nehezebben érthető.

Szóval szerintem lehet, hogy nem abszolútak a mi igazságaink jelen állapotunkban. Nekünk a saját lelkünkkel kapcsolatban kell elsősorban biztos tudással rendelkezni. Ezt fogják rajtunk számonkérni.

Ha már ide írtam ezt az igét, érdekelne a véleményetek, az előbbiek is nagyon hasznosak voltk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 31., szombat 12:52 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
kuruc írta:

Hozzám közelebb áll a saját egyházam értelmezése.
Valóban nem értek egyet ilyen értelemben a kátéval.

Másképp gondolkodó keresztény testvéreim, akiket számos okból tisztelek. Nem értek velük mindenben egyet, de testvéreimnek tartom őket.



-Sajnálom, továbbra is az ellentétes álláspontok ambivalenciáját látom.- Ha a saját egyházad a református egyház, ami közel áll hozzád,- de nem értesz egyet a saját egyházad kátébeli hitvallásával. (A ref. Heidelbergi Kátéból idéztem,- nem a lutheri Nagy Kátéból.) - Az igen és a nem együttes elfogadásával - nem tudok mit kezdeni. - Jézus mondja: "A ti igenetek legyen igen, és a nem, nem.

A bizonytalanság állapotán mindnyájan átesünk, de végül is dönteni kell a saját hitbeli meggyőződés kialakítása érdekében,- már ha ez fontos valakinek.- A "tükör által homályosan látás" mögé nem lehet elbújni a végtelenségig minden kérdésben.- "A titkok az Úréi, de a kijelentések nekünk és fiainknak adattak" írja a Biblia.

-Utolsó mondatoddal, a rk. keresztyén testvéreink elfogadásával egyetértek, de álláspontjaikat sok mindenben nem tartom "egyenértékűnek" a prot. meglátásokkal. (Korábbi leveledben ez az egyenértéküség szerepel.)

-Beszélgetésünk nem nagyon volt gyümölcsöző,- sajnálom, talán majd legközelebb közelebb jutunk a megértéshez.

L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 31., szombat 15:34 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 21:41
Hozzászólások: 241
Tartózkodási hely: Debrecen
Kedves Loisz!

Valószínűleg nem fogalmaztam egyértelműen:

Isten tévedhetetlen. A Heidelbergi káté írói nem tévedhetetlenek.

A Bibliában szereplő egyértelmű kijelentésekkel kapcsolatban valóban nincs helye vitának.
Vannak viszont olyan teológiai megállapítások, amik nem többek, mint következtetésen alapuló konstrukciók. Nem szerepelnek a Bibliában. Pl. a szabad akarat léte, vagy elutasítása egyaránt emberi következtetés.

Jézus szenvedésének kétféle hatású változata is egy elmélet és a megváltó szenvedés időfölöttiségének gondolata is egy elmélet.

A keresztény egyházak olyan hittételeken tudnak vitatkozni, amit direkt módon nem tartalmaz a Biblia. Az egyértelmű kijelentésekhez való ragaszkodás valóban fekete-fehér kérdés. Az, hogy Kálvin hülyeséget írt-e a miséről az nem az.

Én a lekiismerettemmel Isten előtt fogok elszámolni, nem a heidelbergi zsinat előtt.

A hitem lényegét az érinti, hogy aki megtér és hisz az üdvözül, valamint az, hogy gyümölcstermő cselekedetek nélkül a hit halott. Ha ebben nem lenne az igenem igen, na az gáz lenne.

Az pedig legfeljebb érdekes kérdés lehet a számomra, hogy teremtett-e Isten embert eleve kárhozatra (szerintem pl. ez is emeletes hülyesége az egyházunknak), vagy éppen az, hogy van-e Jézus szenvedésének csökkentett hatású B variációja (ezt már inkább elhiszem, de ha a katolikusoknak lenne igaza, nem omlanék össze).

A feltétlen engedelmesség iránti igényt Istentől fogadom el egyedül. Kálvin nem ilyen erős autoritás.

Azért továbbra is várom a véleményeteket az újonnan felvetett igére:

Idézet:
1Pt. 3,19 Így ment el a börtönben levő lelkekhez is, és prédikált azoknak,


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 31., szombat 18:06 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
A misében vannak egész jó elemek, pl. az Ige felolvasása, ill. vannak katolikus papok, akik egész jó Igehirdetéseket tartanak. (Mária rádió)
A misének vannak részei, amik szerintem is gáz, nekem ilyen az úrvacsora, vagy a zsolozsma (a zsolozsma nekem csak a hangulata miatt :-) )

Szóval rész szerint!
Mert csak egy egész adatott nekünk itt a földön, amiben egyek lehetünk.
Az örökbe fogadás az Atya részéről!

A protestáns Istentiszteletek különbözőségén is életünk végéig vitatkozhatunk, ez egy olyan téma lenne, ami az örök kárhozatban is elég muníció.
:-(

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Protestáns nézőpont
HozzászólásElküldve: 2010. júl. 31., szombat 19:22 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
A több éves felekezetek közötti vitában itt a fórumon az lett kristálytiszta előttem, hogy a felekezetekben rész szerint van az Igazság, ahogyan az emberekben is rész szerint.
Ezt Isten azért adta így, hogy az ember alázatos maradjon, hogy ne fuvalkodjon fel, ne akarjon felette állni.
Aki képes arra, hogy először is önmagában meglássa, hogy csak rész szerint ismer, majd meglássa, hogy a felekezetekben is rész szerint van az ismeret (még az övében is, és a másik felekezetben a másik rész), az nagyon gazdag lesz és egyre több lesz benne az Egész, az Igazság!

Aki önmagára nézve, vagy a felekezetére nézve akarja látni a teljességet, az egészt, abban egyre kevesebb lesz az egész, azaz a Krisztus és egyre zűrösebb keresztyén lesz.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 115 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 55 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség