Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Bemutatkozás

A Garai Ház Alapítvány 1992-ben jött létre azzal a céllal, hogy hátrányos helyzetű, illetve lelki nehézségek között élő - elsősorban fiatalok, és gyermekek - számára gyógyító hetek szervezését végezze, valamint hátrányos helyzetű csoportok - különösen a helybeli értelmi fogyatékosok otthonának lakói - társadalmi esélyegyenlőségét elősegítse.
A hátrányos helyzetű, sérült emberek támogatása kiterjed a környéken családban élő sérült fiatalokra, illetve a Jelenünkért és Jövőnkért Alapítvány Foglalkoztató Házának sérült lakóira is.
1993-tól az alapítvány egy kézműves foglalkoztatót működtet Garán,a református parókián, ahol gyertya, boríték, és merített papír készítés, valamint agyagozás és nemezelés folyik. Ebben a műhelyben dolgoznak a Jelenünkért és Jövőnkért Alapítvány sérült lakói, illetve a Garai Ház Alapítvány Tarka-Barka Lakóotthonának lakói napi négy órában. Ezúton lehetőség a sérült fiatalok foglalkoztatására, akik így rendszeres, hasznos elfoglaltsághoz jutnak. ezen kívül a kézműves munka módot ad fantáziájuk kibontakozására. A kézműves műhely célja nemcsak a sérült fiatalok fejlesztése, hanem megmutatása annak, hogy a sérült ember másságában is teljes értékű, aki amellett, hogy gondoskodásra szorul, maga is gondoz bennünket.
1999.decemberétől működik az alapítvány Tarka-Barka Lakóotthona Baján. A ház 6 értelmi fogyatékos fiatalnak nyújt végleges otthont, akik korábban a garai intézetben éltek. A lakóotthon egy keresztyén közösség színtere is. A sérültekkel a segítőik is együtt élnek egy közösségben. Így a lakóotthonunk:
- keresztyén közösség, amelynek szívében az értelmi fogyatékos személy áll
- a közösségi élet helye, ahol családias, testvéri légkörben megosztjuk egymással a munkát, a fájdalmakat és örömöket
- jel, mely létével hirdeti, hogy a sérült ember élete érték, lehet velük egy úton haladni és együtt növekedni
- otthon, mely beilleszkedik a lakókörnyezetbe, ahol a segítők együtt élnek a sérült fiatalokkal
- munkahely, ahol a különböző lehetőségek közül mindenki megtalálja a személyes növekedéséhez legmegfelelőbb tevékenységet

Az alapítvány évek óta lehetőséget biztosít a vele kapcsolatban álló fiataloknak olyan programok szervezésére és lebonyolítására, amelyben egészséges és sérült fiatalok együtt tevékenykedhetnek: játék, zenélés, éneklés, kézműveskedés, bábozás, kirándulás. Ennek érdekében nyaranta táborokat, és évközben folyamatosan különböző összejöveteleket szervez.
Ilyen például az általunk Bárka-hétvégének nevezett program, ami havonta egy hétvégén kerül megrendezésre. Egyetemi, főiskolai hallgatók, akik szociális érzékenységük, a sérültek irányába való elköteleződésük által a velünk kapcsolatban álló sérültekkel töltik ezeket a hétvégéket, amelyeket igyekszünk meghatározott tematika alapján lebonyolítani mindkét célcsoport aktív részvételével. Az ilyen alkalmakkal célunk a sérültek társadalmi integrációjának, normalizációjának elősegítése, illetve az egészséges fiatalok felelősségvállalásának erősítése.
Erre kínálunk alkalmat azáltal is, hogy alapítványunk fogad diákokat önkéntes munkára. erre leginkább nyáron van lehetőség, illetve igény.
Kapcsolatban állunk a KGRE Tanítóképző Főiskolai Karával, illetve az ELTE Gyógypedagógiai Főiskolai Karával, ahonnan évközben szakmai gyakorlatra érkeznek hozzánk hallgatók.
Két tanévben is sikeresen valósítottuk meg a "Felelősség-Fogyatékosság-Tolerancia- c. programsorozatunkat, amelyben a középiskolás korosztályt igyekeztünk közelebb vinni a sérültek világához oly módon, hogy minden héten más-más bajai középiskolát látogattunk meg a sérültekkel, akik bemutatták kézműves tevékenységüket a diákoknak és a házigazda középiskolások is az iskolájuk profiljának megfelelő csereprogrammal várták a sérülteket.

















Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

  • 2024. április 25., csütörtök

    Az evangélium dinamikus, egyházi életünk viszont jobbára statikus. Mit tehetünk azért, hogy az életet munkáljuk – mások számára is? Lovas András...
  • 2024. április 25., csütörtök

    A Krisztusban kapott szabadságról gondolkodtak a lelkésznők és lelkésznék a Ráday Házban tartott közelmúltbeli találkozójukon.
  • 2024. április 24., szerda

    Alig több mint tíz év alatt vált néhány fős közösségből templomépítővé a szigetszentmártoni református gyülekezet, amely április 20-án rakta le félkés...
  • 2024. április 22., hétfő

    „Az esperesi szolgálat nem plecsni, nem kitüntetés, hanem lehetőség a szolgálatra.” Beiktatták Kovács Gergely esperest a Budapest-Déli Református Egyh...
  • 2024. április 22., hétfő

    Baráti ölelések, szakmai beszélgetések, keresztyén légkör fogadta a lelkipásztorokat, hittanoktatókat és vallástanárokat a Dunamelléki Katechetikai Tá...
  • 2024. április 21., vasárnap

    Közelebb a teremtett világhoz, közelebb egymáshoz, közelebb az Ige megéléséhez. A Gyökössy Intézet a lelkészeket hívja ki a mindennapok terhei közül. ...
  • 2024. április 18., csütörtök

    Az egyházkerületi konferencia-központok helyzetéről, a Kákicson nyíló ifjúsági házról és az elsőként megválasztott presbiterek közelgő találkozójáról ...
  • 2024. április 17., szerda

    A HolddalaNap zenekar újra hangszőnyeget sző a csendből. Imádságban fogant koncertjükről Gulyás Anna énekessel, dalszerzővel beszélgettünk.
  • 2024. április 16., kedd

    Duráczky Bálint szociológus szerint a tradicionális keretek lebomlása az elköteleződés megerősödését hozhatja egyházunkban.
  • 2024. április 16., kedd

    A Református Pulmonológiai Centrumban kapta meg Közép-Európában elsőként a gyógyszeres kezelést egy hatévesnél fiatalabb cisztás fibrózisos gyermek.