Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Bemutatkozás

KISGÖRGÉNY TÖRTÉNETE

A nyárád folyó alvidékén, dombok között elterülõ falu már 1496-ban létezett mint egy pár családot számláló település. A monda szerint, a falu úgy jött létre, hogy a Szászrégenen túli Nagygörgénybõl Ádámosi, Jánosi és Incze családnevû emberek erdõírtani jöttek, és letelepedtek. Az 1508-as írásokban már úgy említik, mint települést. Orbán Balázs a Székelyföld leírása címû könyvének IV. kötetében ezt írja: "Az 1567. évi regestrumban KWS GEORGENY néven 6 kapuval van bejegyezve, most házszáma 96 (...)".

Somosd faluval határos a Kompát (ma Kompat vagy Kompot) nevü térség, ahol a régi hagyományok szerint gyûléseztek, azaz komputust tartottak. Ezt Orbán Balázs is említi. Ma kaszáló ez a határrész.

Székelyvajával viszont egy lapályos láz van szomszédságban, ahol 1514-ben Dózsa György temesvárra tartó csapatával pihenés céljából letáborozott. Ugyancsak itt verék szét János Zsigmond vezérei: Radák László és Pekri Gábor az 1562-ben, Székelypálfalván fellázadt székelyeket. Ezt a határrészt Orbán Balázs idejében Kékhegynek vagy Képhegynek nevezték. A képhegy nevet onnan kapta, hogy a fehér szerzetesek Székelyvaja határában kolostort emeltek. A hely képekkel, kápolnával ellátott szenthely volt, ahová a vidék lakói búcsúra jártak. A képhegybõl késõbb félrehangzás következtében Kékhegy lett. A falu Vajas, késõbb Székelyvaja néven lett ismertté, mivel a szerzetesek vajkészítéssel foglalkoztak. Késõbb a papok Nyárádszentbenedekre költöztek. A mi nyelvezetünkben a dombocska Kíkdombja néven maradt fenn még akkor is, ha a falu lakosságának nyelvezetébõl teljesen kihalt az í-zõ nyelvjárás.

1604-ben a faluban fatemplomot állítottak, melyet az 1800-as évek elején építettek újjá. Az 1640-es években falunkban már iskola volt, ami egyedinek számított, hiszen az alsó-nyárádmenti falvak még iskolával nem rendelkeztek. Orbán Balázs továbbá így ír a Székelyföld leírásában:

"A Vaján alól következõ elsõ baloldali falu Kis-Görgény, mely a Töm patakának torkolatjában fekszik, gyümölcstermelése és fõként cseresnyéjérõl híres. 1667-ben Apafi Mihály fejedelem a m-vásárhelyi országgyûlésre menõ útjában Kis-Görgénybe szállott, melynek költségeire a Szeredában 1667. febr. 23.-án tartott gyûlés minden szabad emberre 3 dénárt rótt, mint ez Marosszék ezévi jegyzõkönyvébõl kitûnik."

A tatárjárás a mi falunkat sem kerülte el. 1717. augusztus 22. és szeptember 2 között törtek-zúztak a "jövevények". Emléküket a Fényes-tetõn vájt 9, valamint az Észek-tetõn kotort 11 tatárlyuk õrzi, mely a menedéket keresõ emberekrõl tanúskodik.















Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

  • 2024. április 22., hétfő

    „Az esperesi szolgálat nem plecsni, nem kitüntetés, hanem lehetőség a szolgálatra.” Beiktatták Kovács Gergely esperest a Budapest-Déli Református Egyh...
  • 2024. április 22., hétfő

    Baráti ölelések, szakmai beszélgetések, keresztyén légkör fogadta a lelkipásztorokat, hittanoktatókat és vallástanárokat a Dunamelléki Katechetikai Tá...
  • 2024. április 21., vasárnap

    Közelebb a teremtett világhoz, közelebb egymáshoz, közelebb az Ige megéléséhez. A Gyökössy Intézet a lelkészeket hívja ki a mindennapok terhei közül. ...
  • 2024. április 18., csütörtök

    Az egyházkerületi konferencia-központok helyzetéről, a Kákicson nyíló ifjúsági házról és az elsőként megválasztott presbiterek közelgő találkozójáról ...
  • 2024. április 17., szerda

    A HolddalaNap zenekar újra hangszőnyeget sző a csendből. Imádságban fogant koncertjükről Gulyás Anna énekessel, dalszerzővel beszélgettünk.
  • 2024. április 16., kedd

    Duráczky Bálint szociológus szerint a tradicionális keretek lebomlása az elköteleződés megerősödését hozhatja egyházunkban.
  • 2024. április 16., kedd

    A Református Pulmonológiai Centrumban kapta meg Közép-Európában elsőként a gyógyszeres kezelést egy hatévesnél fiatalabb cisztás fibrózisos gyermek.
  • 2024. április 15., hétfő

    Alkohol- és drogfüggőségből szabadult srácok, közös munkájuk biztonságos közeget teremt számukra a reintegráció felé vezető úton.
  • 2024. április 15., hétfő

    Újraalapításának 30. évfordulójáért adott hálát a Kecskeméti Református Általános Iskola vasárnap.
  • 2024. április 12., péntek

    Százhúsz lelkész és missziói munkás találkozott a Káposztásmegyeri Református Gyülekezetben tartott Nagy-Budapesti Missziói Konferencián.