2013 - Karácsony

2013-12-04

Kedves Olvasóinknak Jézus Krisztusban örvendező, Istennel és emberekkel élő kapcsolatainkat rendbe hozó, áldott karácsonyi ünneplést és boldog újévet kívánunk!

Karácsonyi emlékek Koreából

Gyermekként mindig vártam a karácsonyt. Akkoriban nagyon szegény volt az országunk, nem voltak olyan érdekes dolgok, mint ma.

Karácsonykor sok programot szerveztek a templomban.  December 24-én, a Szentestén, a kórus kantátát énekelt. Olyan szép volt, mintha angyali énekeket hallottam volna. Azután volt egy alkalom a fiataloknak is. Együtt játszottunk, beszélgettünk, egymásnak ajándékot adtunk, így éjfélig tartott az alkalom. Éjfélkor pedig kiscsoportokba osztva meglátogattunk hívő családokat. Az ajtónál énekeltünk karácsonyi énekeket és a család áldásáért imádkoztunk. A hívők pedig kijöttek, teával és süteménnyel kínáltak meg minket. Havazásban, hidegben néhány órát így töltöttünk el. Tényleg olyan csendes és békés éjszaka volt, majd hajnalban visszatértünk a gyülekezetbe.

Még egy szép szokásról szeretnék mesélni: Régen sok betegségben szenvedtek az emberek, mert nem volt elég kórház, orvoshoz pedig nehezen jutottak el a szegények, sőt az élelmiszer sem volt elég nekik. Elterjedt a TBC, sokan haltak meg ebben. Akkoriban, ha valaki TBC-ben szenvedett, az a halálát jelentette. Egyik kanadai misszionárius James Holl, orvos is volt. Ő főleg a TBC-ben szenvedő emberekért szolgált. Ő az 1930-as években kezdte nyomtatni a karácsonyi bélyeget és eladta azzal a céllal, hogy minden koreai tudjon a TBC-ről, és mindenki védekezzen TBC-vel szemben. A karácsonyi bélyeget olcsón adták, hogy a szegény is vehessen.

Hogy készülsz karácsonyra? Néhány javaslatot szeretnék tenni karácsony előtt. Elsősorban a szívünk legyen tele hálával és örömmel, mert Jézus eljött, hogy a világot megmentse. Jézus születése által megerőtlenedett a gonosz hatalma, a félelem elmúlt, ezért minden ember számára Jézus születése a legjobb hír e világon. Bárki menekülhet Jézushoz és Nála békességet talál. Az öröm pedig az Isten gyermekének fontos jellemzője. A hívők hitbeli elindulásuktól kezdve örülnek e földön, és ez az öröm folytatódik majd a mennyben is.

Második javaslat: ezt az örömet osszuk meg másokkal. Az angyalok Jézus születéséről adtak hírt a pásztoroknak. A pásztorok pedig nagy örömmel elmentek Jézust imádni. Ez az öröm legyen bennünk mindenkor.

Két ok indítja az embert, hogy mondja el az evangéliumot: a szeretet és a felelősség. Ha Istentől kapunk és érezzük ezt az örömet, akkor beszéljünk erről másoknak is. Végül érezzünk felelősséget másokért is, mert tudjuk, hogy a hír milyen jó!

Karácsony a szeretet és a békesség ünnepe. Egyik teológus azt mondta, hogy a karácsony olyan ünnep, amikor az emberek próbálnak tenni valamit az Istentől jövő szeretetből. A koreai egyház most is igyekszik a Jézus születésének örömét megosztani másokkal. Néhány példa: Szöulban karácsony délután felvonulnak a hívők Jézus születését hirdetni. Busan egyik gyülekezete pedig 3000 ajándékcsomagot készített és meglátogatta a szegényeket és az egyedül lakó időseket. Több gyülekezetben is hasonló dolgokat szerveznek.

Az istállóban született Jézusban láthatjuk a szegény és magányos embert. A jászolban pedig az alázatot. Körülöttünk is vannak olyan emberek, akiknek szükségük van a segítségünkre. A karácsonyi jókedv azokban van, akik egész életüket, mindenüket, sőt önmagukat is odaszánják embertársaik javára.

Kim Sun Taik - missziós lelkipásztor