Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Gyülekezetünk rövid története az 50-es évekig

A Mezőzombori Református Egyházközség a Tiszáninneni Református Egyházkerületben, annak Zempléni egyházmegyéjében helyezkedik el. Földrajzilag az Alföld és a Zempléni- hegység Eperjes- Tokaji vonulatának találkozásánál, a Takta-köz szélén, Szerencstől 4 km-re-keletre található.

A törökök 1567-ben elpusztították a falut. Ám 1595. évi összeírás szerint már van református temploma a Zomboriaknak. A következő adat szerint egy bizonyos Tokai István nevű református prédikátor helyébe, a helyi gyülekezet, 1658-ben Rápóta Papp Mihályt hívta lelkipásztornak, amit a nevezett személy nem fogadott el. Ezekben az időkben valószínű, hogy egy középkori templomot használt a gyülekezet, ami 1732-re rommá lett. Innentől kezdve egy gyülekezetiházban folytak az istentiszteletek, amíg el nem készült az új templom 1806-ra. Sajnos ez a templom 1823ban leégett, s csak 1820-as évek végén került sor a helyreállítására. Ez valószínű, hogy egy nádfedeles imaház lehetett, ami hamar korszerűtlenné vált, ezért elhatározták, hogy új templomot építenek. Ehhez új telket vásároltak, s kezdődött az építés 1911. Január 28.-án, amelyet 1911 November 12 szenteltek fel. Ekkor Nagytiszteletű Móricz István volt a lelkipásztor, aki egészen 1937-ig szolgált itt, s sajnálatos módon egyre súlyosbodó betegsége miatt öngyilkos lett. A II. Világháború végén, elérte a környéket a Vörös hadsereg és a IV. Ukrán Front, s 1944 november 14.-től december 14.-ig ostrom alá esett a község. Mivel a templomok stratégiai pontnak számítottak, a kivonulás megkezdésekor elrendelték azok tornyainak lerobbantását, így semmisült meg a mi templomunk és a görög katolikus templom is november 22.-ére virradóra. 1944-50-ig a parókia magtárában folytak az istentiszteletek.

A mai templomunk az előző fundamentumára épült 1948-50 között, mely idő alatt Bakos Zoltán volt a lelkipásztor, akinek munkája, áldozatvállalása és gyűjtőútjai révén újra templomot tudtak építeni a zombori atyafiak.

A régi templomunk:

A mai templomunk:

Templomunk 2015-ben, a tetőfelújítás után:

és a már újrafestett toronnyal:

Templom 2016

 

A felújított templom megújult környezetben

 

 

Csatolt dokumentumok:

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél

Látogatók ma: 3, összesen: 30792

  • 2024. április 16., kedd

    Duráczky Bálint szociológus szerint a tradicionális keretek lebomlása az elköteleződés megerősödését hozhatja egyházunkban.
  • 2024. április 16., kedd

    A Református Pulmonológiai Centrumban kapta meg Közép-Európában elsőként a gyógyszeres kezelést egy hatévesnél fiatalabb cisztás fibrózisos gyermek.
  • 2024. április 15., hétfő

    Alkohol- és drogfüggőségből szabadult srácok, közös munkájuk biztonságos közeget teremt számukra a reintegráció felé vezető úton.
  • 2024. április 15., hétfő

    Újraalapításának 30. évfordulójáért adott hálát a Kecskeméti Református Általános Iskola vasárnap.
  • 2024. április 12., péntek

    Százhúsz lelkész és missziói munkás találkozott a Káposztásmegyeri Református Gyülekezetben tartott Nagy-Budapesti Missziói Konferencián.
  • 2024. április 10., szerda

    Költészet napja alkalmából a tükrök fontosságáról és a férfivá nevelésről beszélgettünk Hajdúné Tóth Lívia, lovasberényi hittanoktatóval, lelkipásztor...
  • 2024. április 08., hétfő

    Hogyan kezdődik a templomépítés? Kell hozzá telek, tervek, támogatás? Külső-Kelenföldön rajzpályázattal indul. 
  • 2024. április 08., hétfő

    Az elmúlt évek felújításaiért adtak hálát a Tassi Református Egyházközségben, ahol a közösségi terek nemcsak az impozáns múltról, de az élettel teli j...
  • 2024. április 04., csütörtök

    Folytonosság és változás, külső tényezők és személyes hit, individualizmus és felekezeti elkötelezettség, ébredés és szekularizáció teszik sokszínűvé ...
  • 2024. április 03., szerda

    Messze megelőzve korukat, épp negyven éve kezdtek gyülekezetépítésbe egy panelvárosban Szénási János és felesége, Gazda Klára lelkipásztorok, akikkel ...