belépés | regisztráció RSS

Publikációk Elküld Nyomtat

Árgyelán Erzsébet

Ébredéstörténet a Magyarországi Református Egyházban 1945 és 1950 között

Bevezetés

Ébredési mozgalomról, missziós társaságról írni izgalmas, önmagunkat is lelkesítő élmény. A kor politikailag változatos, eseménydús. Ez az ébredési mozgalom nem volt egységes szervezet vagy csoportosulás. "Egyrészt számos pietista kegyességű ember tartozott ide, akik az egyházszervezeti kérdések... vagy az egyház társadalmi feladatai iránt nem igazán tanúsított érzékenységet. Másrészt olyanokat is találunk ebben a mozgalomban, akik teológiailag is megpróbálták megragadni az új kérdéseket és az új társadalmi helyzet feldolgozására törekedtek." (2, 20. o.)
Nem kívánom a Református Egyházon belüli ébredést egyedül a Bethánia C. E. Szövetségnek (Bethánia Christian Endevour - keresztyén törekvés) tulajdonítani. Maga a hivatalos egyház és még számos evangéliumi élő hitű szervezet tevékenykedett még igen aktívan. (Például: Soli Deo Gloria, Magyar Evangéliumi Keresztyén Diákszövetség, Lorántffy Egylet, Keresztyén Ifjúsági Egylet). Azonban kétségtelenül a Bethánia nagy rész vállalt a misszióból, a szolgálatok teljes odaadást, teljes embert igényeltek.
Először is szükségesnek találtam megvizsgálni az ébredés előfordulását a Bibliában és a szó teológiai értelmezését, mivel főtémául egy ébredési "hullám" leírását választottam. Fontos tudnunk, hogy Isten hogyan munkált ki ébredést az Ő népe (Izrael) között és azt is, hogy az újszövetségi korban Isten új népe (keresztyének), milyen módon élték át és értelmezték az ébredést, mint teológiai fogalmat. Az ébredéstől, mintegy elválaszthatatlanul következik a misszió értelmezése. A C. E. fő céljául a missziót, Krisztus kegyelmének a hirdetését tűzte ki, ezért nélkülözhetetlen a misszió fogalmának a vizsgálata. A továbbiakban a politikai helyzet áttekintését választottam, mivel adott történelmi háttér nélkül nem vizsgálhatunk egy korszakot. Az állami szervre való kitekintés, azért is fontos, mert számos egyházi vezető részt vett a politikai életben. Szükséges tudnunk, hogy milyen módon jött létre a C. E. Szövetség, mik a gyökerei, kik tartozhatnak a szövetséghez, és mit kíván meg a szövetség a tagjaitól. A Bethánia Egylet a pietizmus jellemzőit magán hordozta, ezért néhány szóban kitérünk a pietizmusra, mint vallási mozgalomra is.
Ezek után olvashatjuk a Bethánia életét 1945 és 1950 között. A történeti leírás nem tartalmaz minden evangelizációt, csendes napot vagy lelki gyakorlatos tábort. Igyekeztem, csak a fontosabbakat, az igen áldottakat kiemelni, hisz már azokon keresztül is láthatjuk az ébredés nagyságát, kiterjedtségét.
A Bethánia és a Református Egyház kapcsolata igen bonyolult volt. Az egyház és a Bethánia kapcsolata nem volt felhőtlen és ebben a kínos viszonyban láthatjuk harmadik, de igen fontos tényezőként az állami szerv ébredést tiltó, akadályozó "kezét".

2. oldal ( összesen 14 ) Következő oldal Előző oldal
2024. április 25., csütörtök,
Márk napja van.

Elhunyt Pásztor Jánosné

2016. május 24., kedd

85 éves korában elhunyt Pásztor Jánosné, a Magyarországi Református Nőszövetség korábbi elnöke. „A legfontosabb számomra, hogy tudom, az Úristen szeret. Hiszem, hogy egészségemben, betegségemben velem van. Amikor legutóbb beteg lettem, éreztem, hogy a legnagyobb orvosság a szeretet. A gyerekeim folyamatosan kerestek, az egész család és a szomszéd is imádkozott értem. A nőszövetségben is nagyon kedvesek voltak, rengeteg gyöngédség van bennük” – mondta két évvel ezelőtt egy interjúban a Reformátusok Lapjának.

Az igazi győzelmek

2016. május 20., péntek

Hasznosságelv szerint működő világban élünk, ahol mindent forintosítanak, de a Szeretethídon senki nem számítja ki, hogy mennyit ér az önkéntes segítség, hiszen jó dolgokat tenni alapvető emberi magatartás. Helyszíni riport Budafokról, a Szeretethíd május 20-i megnyitójáról, ahol nemcsak önkénteskedtek, hanem táncra is perdültek a résztvevők a legkisebbektől kezdve a püspökökön át az államtitkárig.

Hogyan olvassunk égő háztetőt?

2016. május 16., hétfő

Az események egymásutániságában történetet keresni, a történetnek jelentést tulajdonítani: hitbeli cselekedet. Hit nélkül az egymásutániság: egymás nélküliség. A hit értelmezői mozzanatában azonban fölizzik egy lehetséges idézőjel a történet mondatai fölött – Molnár Illés gondolatai Visky András pünkösdi homíliá járól.

Az elefántnál is

2016. május 15., vasárnap

A Szentlélek szimbóluma a galamb. Az ősmélység felett mintegy tojását költő madárként lebegett – a Lélek teremtő hatalom; és Krisztus megkeresztelkedésekor aláereszkedik reá – a Lélek kinyilatkoztató és felhatalmazó erő. Feltétlenül szabad, mégis bizalmas, érkeztében szuverén áldáshozó. Mi azt mondanánk: vendég, holott ő a gazda – és minket avat birtoka vendégeivé: Ő a Lélek. A jelképe galamb.

A különbség: ég és föld

2016. május 11., szerda

A kis konfirmandusok a hét végén egyáltalán nem akartak hazamenni, pedig közülük többen bevallották, hogy néhány nappal korábban a legkülönbözőbb ötleteket fontolgatták, hogyan lehetne meglépni a csendeshétről. Lelki otthon, amely csodák színhelyévé vált. Az a ház, amit a tomboló tűz sem tudott elpusztítani. Harmincéves a nyárlőrinci Emmaus-ház, a kecskeméti reformátusok missziós háza.

  • reformatus.hu hírei
  • tirek.hu hírei
  • reformatus.com.ua hírei

Látogatóink száma a mai napon: 4343
Összes látogatónk 2000. november 01. óta : 57868993

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fenntartva.

Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat