Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 236 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2006. nov. 10., péntek 16:52 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 12:09
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Budapest
[quote="Zsolt"] Rákérdezek, vegyész vagy, vagy kutatómérnök!?. Ennyi kavarást még életemben nem láttam. [quote]

Műszaki ügyfélszolgálatos egy szál érettségivel, meg egy élelmiszeripari technikusi képesítéssel. :D Matekból hetedikben már buktatni akartak, de szerencsémre nem jött nekik össze, kémiából elvágtak 11 osztályban, de végül csak leérettségiztem belőle és a azóta is szeretem. :o
Ami a kavarást illeti. Melyik válaszon nem egyértelmű?

[quote="Zsolt"]Nem tudom, hogy feltűnt-e Nektek, de Blue már régen eltűnt. Pontosan azt csinálta, amit a nagy taktikusok szoktak: feldobni a témát, hagyni, hogy hangzavar legyen, kicsit hergelni, utána megszökni és kívülről jót nevetni az ostobákon. Ha javasolhatom - elvégre szólásszabadság van - ki-ki vérmérséklete szerint válaszoljon neki, ha mégegyszer erre téved. Én biztos nem fogok.[quote]

Na, most lebuktam! Hívjatok csak ezentúl Ostap Bendernek. 8)
Szabira mentem, otthon meg csak betárcsázós net van ("...és mit éészik? Ugyanzt mint mi. Komolyan." :*: ) de aki ismer az tudja, hogy a régi Parókia fórumot is gyűrtem már egy ideje, rosz pénz nem vész el. :twisted:

[quote="Andi"]
Hogy mit értek "két anyagból harmadik keletkezése" alatt?
A+B => C, C kémiai tulajdonságai eltérnek A-tól és B-től.

A saras dolog az nem jó példa erre, mert ott csak fizikai átalakulás történik, és nem kémiai, de ez csak részletkérdés, nem lényegi. [quote]

A saras meg az összes többi példát azért tettem fel, hogy kiválaszd SZERINTED mi felel meg a TE fogalmaid szerinti átalakulásnak. De most prímán megfogalmaztad, KÉMIAI átalakulásról beszélsz. Helyes, az emlgetett RNS molekulák pont ilyen módon reprodukálják magukat.

[quote="Andi"]
Egy gépnek nem lesz olyan igénye, hogy Bibliát olvasson .. Arra lesz "igénye", amit beleprogramozták..
Nem lesz lelkileg szüksége arra, hogy olvasson Isten igéjéből.. [quote]

Nem feltétlen. Képzeld el, hogy újrajáttszuk az evolúciót gépekkel. Elindítjuk mondjuk... nos, pl a baktériumok szintjéről (elöbbről is lehetne) és hagyjuk had fejlődjön ki a saját útján, saját környezetében. Tőlünk független módon kialakítva egy emberéhez hasonló intelligenciát. Az egésszel arra akarok kilyukadni, hogy téves az az elképzelés, miszerint a gép csak arra lehet képes, amire programozták-tervezték. A mai gépek igen. De semmi sem utal arra, hogy ez így maradna és évente milliárdokat költenek arra, hogy ezt túllépjék.. és a mi generációnk kis szerencsével meg is érheti ezt a lépést.

Nemsokára jövök up-to-date hozzászólással is, ez most csak amolyan késedelem pótlás volt. :?

Üdv,
Blue


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 10., péntek 17:09 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 09:04
Hozzászólások: 967
Tartózkodási hely: Arany Baranya
Az írást átvittem az "Ige és Hit" c. topicba
Szeretettel Tamás

_________________
Mert Istennek kell inkább engedni, hogysem az embernek!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tamás12 2006. nov. 10., péntek 18:45-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 10., péntek 17:15 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2007. okt. 19., péntek 13:58-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 10., péntek 19:02 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Kedves Tamás,

egyetértünk abban, hogy Isten ha fontosnak tartotta volna részletezni, HOGYAN teremtette a világot, akkor megtette volna.
Részemről nincs is szükségem semmiféle elméletre v. magyarázatra ahhoz, hogy higgyek abban, amit a Biblia leír. Mivel a Biblia nem írt semmiféle hézagról a „Kezdetnél”, ezért nem is fogom kijelenteni, hogy létezik ilyen hézag! Amikor olvastam az Írást, úgy hittem el, ahogy le van írva, hogy Isten „Kezdetben” hat nap alatt teremtette a földet a rajta valókkal. Ami nincs leírva konkrétan a Bibliában (pl. hogy Lucifer pontosan mikor lázadt fel), arra nézve nem szeretnék semmiféle feltételezést gyártani.

Vannak azonban a Biblia mondanivalójára vonatkozó képzetek, belemagyarázások (pl. hézag, evolúció), amelyek terjednek, és megtéveszthetnek, akár tévútra is vihetnek embereket! Hogy ezek a feltételezések valójában tévtanok (s miért azok) – erre /is/ vonatkoznak magyarázatok a „Kérdések a kezdethez” c. könyvben. (Ezt még nem tettem közzé, mert nagyon terjedelmes, és időt kell szánni rá, hogy a lényegi mondanivalót kiszűrve lerövidítsem.)
Itt a tévtanok elleni védelemről van szó! (Tévtanok, az Ige elferdítése, rossz értelmezése miatt sok magyarázattal kellett szolgálniuk az apostoloknak is - már akkor is szükség volt rá.)

Nyilván nincsen ezekre a magyarázatokra mindenkinek szüksége. Az én véleményem sem változott a „Kérdések a kezdethez” c. könyv olvasása óta, hiszen előzőleg is egyértelműen azt gondoltam, hogy a teremtés hat (24 órás) nap alatt történt, ahogy írva van. De gondolni kell azokra is, akiket a tévtanok félrevihetnek (reméljük, ezek vannak kevesebben).

Ha valaki úgy gondolja, hogy az ő hite enélkül is stabil, akkor szépen átugorhatja az ilyen magyarázatokat, hisz nem kötelező mindent végigolvasni, sem elfogadni.

B.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 10., péntek 19:31 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Kedves Boglárka, annak ellenére, hogy Tamás hozzá szólására reagáltál, nekem is szólt.
Tamás beírásával egyet értek teljesen.
A te leírásaidat pedig azért olvason nagy örömmel, mert maximálisan Isten igazságának alapjáról indulsz, és azt a vonalat követed végig.
Valóban az a szándék vezet, amit írsz, és nem érzek benne semmi zökkenőt akkor amikor olvasom.
Köszönöm.
Magda aki szeret


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 10., péntek 20:03 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Kedves Magda, örülök, hogy így látod, és megértesz! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 10., péntek 22:52 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Sziasztok! Kedves Blue,

csak most néztem be ide, és futólag olvastam végig a topikot, de nagyon szimpi a következtes, logikus gondolkodásod. Az intelligens mosóporon nagyon jót nevettem :D Ahogy olvastam az írásaidat, eszembe jutott, h ezt bemásolom neked (bocs, kicsit hosszú)

Az élet kódja Interjú William Collier professzorral

A közvélekedéssel ellentétben az Intelligent Design (ID) nem egyházi, hanem tudományos mozgalom. Világszerte egyre határozottabb azoknak a kutatóknak hangja, akik a makroevolúció bizonyítékainak felülvizsgálatát szorgalmazzák. Dr. Collier, az ELTE-n vendégprofesszorként tanító kémikus a mozgalom legutóbbi amerikai kudarca ellenére nem tartja kizártnak, hogy tudományos paradigmaváltás közeleg.

A magyar sajtó is felfigyelt az Egyesült Államokban zajló vitákra, amelyek tétje az volt, hogy oktatható lesz-e az evolúció tudományos alternatívájaként az értelmes tervezés gondolata. Ön hogyan került kapcsolatba az Intelligent Design mozgalommal?

– Nagy hatással volt rám a Pennsylvania Egyetem biokémikusának, Michael Behe-nek Darwin fekete doboza című munkája; ez a mű, amely magyarul is megjelent, Amerikában a tudományos könyvek toplistáján szerepel. Az alapgondolat és az ezzel kapcsolatos vita Szókratészig és Platónig nyúlik vissza, s a történelem során újra és újra felbukkan. A viktoriánus korból származik a sokat idézett felvetés, miszerint ha találunk egy órát, s megvizsgáljuk a működését, arra kell következtetnünk, hogy az egy ügyes alkotó műve; a világ pedig sokkal bonyolultabb szerkezet, mint egy óra. David Hume később előállt egy filozófiai vitairattal, majd Darwin megírta a paradigmaváltást jelentő A fajok eredete című könyvét, és az értelmes tervezés rövidesen elvesztette támogatottságát. Azonban a XIX. század elején itt-ott mégis felbukkant, aztán ismét újjáéledt, méghozzá 1953-ban a biokémia területén, mikor Watson és Crick fölfedezte a DNS-t. Crick meggyőződéses materialista, s ő ismerte fel, hogy a DNS-ben rejlik egy kód. Ahol pedig kód van, ott létezik nyelv is vagy valamiféle információ. Felmerült a kérdés: honnan ered az információ?

– Erre nyilván materialista választ is lehet adni.

– Hát hogyne. A hatvanas években Crick írt egy cikket, miszerint a földi élet csírája egy távoli galaxisról került ide. Ezzel persze nem válaszolt meg semmit, viszont beismerte: számára is képtelenség, hogy az élet az általa feltételezett négymilliárd év alatt létrejöhetett a földön. Egy ízben megfordultam a világhírű Polányi Mihály professzor lakásán az Andrássy úton; szerintem ő egyike azoknak, akik Nobel-díjat érdemeltek volna. Nagyon érdekelte a tudományfilozófia, és az elsők közt fogalmazta meg, hogy egy gépet nem lehet fizikai és kémiai képletekre egyszerűsíteni, mert ezzel még nem magyarázzuk meg a működését. Ha valaki el akar készíteni egy tésztagyártó masinát, azt azért teszi, hogy egy tésztalapból tésztacsíkokat állítson elő. Elképzel egy gépet, amellyel el lehet végezni a munkát, majd megtervezi a részleteket, és odaadja a tervet egy mérnöknek, aki kidolgozza, miként kell legyártani a szerkezetet. Aztán kell egy gyár, ahol az emberek megértik a feladatot, a különböző részeket elkészítik és összerakják. A folyamat minden állomásán szükséges az intelligencia és a továbbadott információ. Polányi rájött, hogy az élő szervezetekben apró molekuláris gépek dolgoznak, s híres cikkében megfogalmazta, hogy az élet több, mint kémia és fizika. Az olvasóra hagyta az ebből levonható következtetést. Néhány évvel később sok kémikus és biológus indult el ezen az úton.

– Pedig az általános nézet szerint az élet létrejöttéhez csak anyagra, energiára és időre van szükség.

– Ezzel kapcsolatban 1953-ben történt Urey és Miller híres kísérlete: a feltételezett ősi körülményeket modellezve képesek voltak egy aminosavat előállítani. Ez olyan szenzáció volt, hogy minden újság címlapon hozta. A tudósok azt mondták: már majdnem tudják, hogyan kell életet létrehozni. Most, ötven évvel később teljesen világos, hogy ez tévedés volt. Az 1970-es évek elején Charles Thaxton biokémikus egy geokémikus kollégájával együtt közreadta a kémiai evolúció kritikai elemzését. A kémiai evolúció vezérgondolata, hogy élettelen kémiai elemekből létrejöhet az élet egyszerű formája, s ebből lépésenként megvalósulhat a darwini koncepció, bár Thaxton szerint erre nagyon kicsi az esély. Ha egy órát mozsárban összetörünk, s a darabokat egy dobozban rázzuk a végtelenségig, nem fog működő órává összeállni. A könyv utolsó fejezetében azt állították, kellett lennie egy intelligenciának, amely közbeavatkozott. ők használták először az Intelligent Design, azaz az értelmes tervezés kifejezést. Elméletük ellenzői azzal érveltek, hogy a szerzők teológiai alapon űzik a tudományt.

– És nem?

– Amennyiben ön természettudós, nem hozhatja fel érvként, hogy X. vagy Y. kutató ateista, illetve hívő. Csak azt mondhatja, hogy X. vagy Y. tudományos érveit helyesnek vagy helytelennek tartja. A mai napig egyetlen publikáció sem szolgált perdöntő tudományos cáfolattal Thaxtonnal szemben. S ha már az evolucionista érvelésnél tartunk: a nyolcvanas évek elején Philipp Johnson, a Barclay Egyetem jogászdoktora, a retorika és a vitaelmélet professzora elolvasta Richard Dowkins Vak órásmester című könyvét, amely a legjobban megírt evolúciót népszerűsítő könyv. Aztán elolvasott egy másikat is, ezt Michael Danton, egy molekuláris biológiával foglalkozó ausztrál tudós írta Evolúció: egy elmélet válságban címmel. Danton egyébként nem vallásos ember. Johnson azt mondta: tudós nem vagyok, de ügyvéd igen, és meg tudom állapítani, ha valaki rosszul érvel. ő is írt egy könyvet, ami egy csapásra bestseller lett. A címe: Darwin on trial (Darwin pere – B. Gy.). Ízekre szedte a tudományos darwinizmus érvrendszerét. Johnsont tekintik a modern intelligens tervezés mozgalom atyjának, az ő hatására írta meg Behe az előbb említett művét. Az ID azoknak a természetben előforduló sémáknak a tanulmányozásával foglalkozik, amelyek leginkább egy intelligencia közreműködésével magyarázhatók. Nem paratudomány, és nem is feltétlenül származik vallásos meggyőződésből. Mindössze azt állítja, hogy a rendelkezésre álló tudományos adatok ebbe az irányba mutatnak. S itt megáll, mert ez a határ, ahol át kell adnia a szót a filozófiának vagy a teológiának.

– Ha megvizsgálok egy órát, valóban a készítőjére asszociálok, mert tudom, hogy számos órásmester él a világban. Ám ha az volna a meggyőződésem, hogy nincsenek órásmesterek, kidolgoznék egy ennek megfelelő hipotézist. S aki eleve feltételezi, hogy létezik a világmindenség alkotója, ezt a hitét igyekszik igazolni a kutatásaival.

– Polányi mondta: ahogy műveljük a tudományt, az nem független attól, milyen emberek vagyunk. Egy percig sem állítom, hogy a tudományos eredménynek és a kutató hitének nincs köze egymáshoz; a kérdés csak az, hogy igazolja-e az eredmény a kutató hitét. A darwinizmusnak nem sikerült megfelelően igazolnia a materializmust. Az igazán jó tudósok bevallják: mindig többet tudnak, mint amennyit képesek megfogalmazni, bizonyítani. Einstein nem csupán egy kísérletsorozat végeredményeként alkotta meg a relativitáselméletet; előbb megvizsgálta a newtoni gravitációt, és úgy vélte, hogy valami nincs rendben vele. Volt hite, miszerint az univerzumnak ésszerűnek kell lennie. De fordítva is működik a dolog: Anthony Flew oxfordi professzor híres ateista volt, az agnosztikusok egyik jelentős alakja. Körülbelül két éve deista nézetre váltott épp az ID tudományos érveinek hatására.

– Felsorolna néhány ilyen érvet?

– Például: a baktériumoknak van egy kis ostoruk, amelynek segítségével képesek közlekedni. Ezt flagellumnak nevezzük. Ha ön mikroszkóp alá teszi a baktériumot, látja: a flagellum forog, mint egy propeller, és a baktérium száguld előre. Tíz–húsz év kellett ahhoz, hogy a kutatók megértsék, hogyan működik mindez. Van a baktériumban egy proteinből készült gépezet. Kerek ágyazatban forog a propeller, s egy kicsiny motor forgatja, percenként tizenhétezres fordulattal; a baktérium egyik pillanatról a másikra képes megváltoztatni mozgásának irányát. Ha e kis biokémiai motor körülbelül tizenöt funkcionális eleme közül bármelyiket kivennénk, működésképtelenné válna. Ez alapján alkotta meg Michael Behe a tovább nem egyszerűsíthető komplexitás fogalmát, s ez nagy kihívás elé állítja a darwinizmust. Az evolúció ugyanis a tudósok számára a természetes kiválasztódást jelenti, amely véletlenszerű mutációkon keresztül megy végbe; e mutációk piciny változásokat hoznak létre az organizmusban, s így megfelelő mennyiségű idő elteltével képes az egyik faj egy másikká átalakulni. A mutáció véletlenszerű, nincs tudatos célja. Az evolúció központi gondolata a véletlen és céltalanság. De hogyan tudott kifejlődni a flagellum? A baktériumnak mozognia kell, hogy élelmet találjon. Az evolúció csak lépésről lépésre tud ilyen komplex rendszert összehozni, de a baktérium nem várhatja meg a folyamat végét, mert ha nincs flagelluma, megsemmisül. Mondok még egy példát: ha ön megvágja a kezét, életveszélyben van, amennyiben nem áll el a vérzés. Ezért a szervezete rögtön beindít egy biokémiai parancssort: fehérje képződik, és az egymással kölcsönhatásba lépő fehérjék a vágás helyén egy halászhálóhoz hasonló alakzatot formálnak; a sejtekkel érintkezve ez a háló megszilárdul, és kemény réteget alkot. A seb eltömődésével viszont leáll az alvadási folyamat. Ha a szervezete nem állítja el a vérzést a megfelelő időben, aztán nem szünteti be az alvadást is a kellő pillanatban, ön meghal. Hogyan tudna egy ilyen képességet lépésről lépésre kifejleszteni? Sok száz olyan biokémiai rendszer van, amely nem jöhetett létre fokozatosan. Aki átnézi a professzionális biokémiai irodalmat, látja: nincs válasz arra, hogy az organizmusok hogyan maradhattak életben a fejlődés utolsó lépése előtt.

– Az ID hívei mindenféle evolúciós szisztémát kizárnak?

– A szelekcióval, ami azt jelenti, hogy egy fajon, családon, nemen belül jön létre változás, senkinek nincs problémája. Az evolúcióelmélet viszont arról szól, hogy egy baktériumból hogyan lesz medúza, abból rák, abból kétéltű és így tovább. Ha veszünk egy kutyát, tenyészthetünk belőle egy másik fajtát, azt azonban maga Darwin is beismerte, hogy kutyából képtelenség macskát tenyészteni. Dembski, a kiváló matematikus összefüggésbe hozta Behe elgondolását az információelmélettel. Rájött, hogy egy medúzában sokkal kevesebb az információ, mint egy cápában. Ahhoz, hogy a medúza cápává alakuljon, valóságos információrobbanásra lenne szüksége. De vajon honnan kaphatna ilyen mennyiségű információt? Az evolucionisták szerint az információ kifejlődik, azonban nincs ismert példa arra, hogy az információ máshonnét származhat, mint valamilyen intelligenciából. Az evolucionista biológia egy feltételezéseken alapuló tudományos terület, s ezek a feltételezések a matematika, a fizika, a kémia és az informatika területén nem bizonyíthatók.

– Mint minden kisebbségi mozgalomnak, az értelmes tervezésnek is van némi szubkultúraíze, ami sokak számára szalonképtelenné teszi. Nem okozott önöknek végzetes presztízsveszteséget, hogy Amerikában nem sikerült elérniük az oktatási törvény módosítását?

– Az Egyesült Államokban ezt kulturális háborúnak nevezik, ugyanis a kultúrára nézve meghatározó, mi az uralkodó tudományos nézet. Létrejöhet-e az élet a semmiből? Vagy valaki belekódolta az anyagba az információt, ami maga az élet? Egy materialista számára nincs zavaróbb és felkavaróbb, mint az intelligens tervezés. S a kultúrának és korszellemnek megfelelően többnyire ők töltik be az egyetemek vezető pozícióit, ezért nem kaphat az ID kellő publicitást. Az evolúció tudományos dogma, amit nem illik megkérdőjelezni. Ám itt van előttem egy lista, több mint négyszáz akadémikus, tanszékvezető, impozáns tudományos fokozatokkal rendelkező kutató neve szerepel rajta a világ sok egyeteméről. A névsor fölött ez áll: „Kételkedünk abban, hogy a véletlen mutáció és a természetes szelekció megmagyarázza az élet bonyolultságát; a darwini elmélet bizonyítékainak körültekintő elemzésére van szükség.” Lehetséges, hogy újabb paradigmaváltás felé haladunk. Százötven éve a tudósok azt mondták: lehet, hogy meg tudjuk magyarázni a dolgokat Isten nélkül. Most kezdenek rájönni, hogy ez tévedés volt. A paradigmaváltás rendszerint nem úgy történik, hogy hirtelen mindenki átáll a másik oldalra; a régi tudományos iskolák képviselői többnyire halálukig harcolnak a nézeteikért, és csak az új generációk szemléletében következik be a változás. Személyes véleményem az, hogy a darwinizmus ki fog múlni, mert tudományosan életképtelen.

– Mások viszont úgy érzik, az intelligens tervezés visszatérést jelentene a középkorba.

– Talán meg fog lepődni: a középkori értelmiségiek közt alig akadt olyan, aki elhitte, hogy a Föld lapos. Dante pokla ezért van a Föld közepében. Az 1200-as években egy tudós azt a feladatot adta diákjainak: öt különböző módon bizonyítsák be, hogy gömbölyű a Föld. A középkori királyszobrok gömböt tartanak a kezükben, tetején kereszttel; ez a Krisztus uralma alá tartozó földgolyót jelképezi. Plótinosz is fölvetette az ókorban, hogy a Nap körül kering a Föld, ám csak Kopernikusz idejére állt össze elegendő bizonyíték ahhoz, hogy széles körben megváltozzék az emberek gondolkozása. A felvilágosodás és az azt követő ideológiák sajátsága, hogy igyekszenek mindent eltörölni, ami korábban létezett. A sötét középkor kifejezés a XIX. századi pozitivistáktól származik, mára azonban kiment a divatból, hiszen e kor rehabilitációja zajlik. A középkor tudományossága nagyon magas színvonalú volt, az egyetemek is akkor jöttek létre. Azonban a kutatás még abból indult ki, hogy van teremtője, tehát értelme és célja a világnak. A materializmus nem ismeri a választ arra, mi okozta az ősrobbanást, hogyan jöhet létre az élettelen anyagból élő, hogyan alakultak ki a fajok és az igen finoman hangolt világegyetem; a vizsgálatok évtizedek óta nem vezetnek a problémák megoldásához, csak újabb nehézségeket vetnek fel. Az evolúció olyan kulcs, amely nem illik a zárba. Ám ha belátjuk, hogy mindezt csak egy alkotó értelem hozhatta létre, lehetőséget kapunk a további vizsgálódáshoz ott, ahol a darwinizmus elakadt.

Üdv: Indu


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 11., szombat 02:31 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 23., hétfő 11:00
Hozzászólások: 348
Tartózkodási hely: Budapest, Újsolt
Zsolt írta:

Hozzászólás az idő-tényezőhöz.
....

Eszembe juttott az is, hogy János evangéliumában van egy szózat, amikor az urat kéri Krisztus, hogy: „Atyám, dicsőítsd meg a Te neved!” „Már megdicsőítettem és újból megdicsőítem.” Ezután mondja Jézus a csodálkozó hitetlen tömegnek, hogy „Most vetetett ki a Világ Fejedelme.” Szerintem ekkor kerülhetett a Sátán végleg a földre.

Előtte egy-két évvel Jézust kísértette az Ördög. Lehet, hogy még akkor a mennyben volt, csak szabotálni járt le olykor olykor. Itt Isten Fiát kísértette, azaz tul.képpen magát Istent! (Szentháromság-tan). Lehet, hogy ez volt az utolsó csepp. Ezért mondom, hogy az idő nem számít. Az Édenkertben is a Sátán kísértett kígyó képében.
....


Kedves Zsolt!
Erre a részre felfigyeltem, érdekes.
Magam is több alkalommal átsiklok egy-egy részen, és nem látom azt ami a szemem előtt van. Kicsit utánanéztem, hogy mennyi lehetősége van elgondolásodnak. A Biblia szavai szerint én másra jutottam.

Ha már szóba kerültem FM által (most jutottam ide a topik olvasásban.)

Ján 12:28 Atyám, dicsõítsd meg a te nevedet! Szózat jöve azért az égbõl: Meg is dicsõítettem, és újra megdicsõítem.
A fiúban már megdicsőitette magát, majd később a 17:1-ben ismét a Fiú által
Ezért mondja Kétszer, Valamint a megerősítés végett (Amikor duplán jelent ki valaki valamit, hogy annak értéke még érzékelhetőbb legyen.)

Igen. Valóban ezt mondja
Ján 12:31 Most van e világ kárhoztatása; most vettetik ki e világ fejedelme:
Luk 10:18 ban ezt mondja Látám a Sátánt, mint a villámlást lehullani az égbõl.
Jézusnak itt látomása volt. Betekinthetett a jövőbe. (ne felejtsük el, ekkor, mint ember tartózkodott a földön, tehát az emberre érvényes törvényszerűségek rá is érvényesek.) Így kijelentése nem meglepő. De, az idő sorrendje nem borult fel. Később ezt mondja; Ján 16:11 Ítélet tekintetében pedig, hogy e világnak fejedelme megítéltetett.
Vagyis az ítélet sátánra megtörtént.
Az ítélet után jön a végrehajtás. Ez kicsit hosszas számunkra, :)
De ez a kegyelmi idő.

A jelenések könyvében pedig azt olvassuk az elején, hogy mindazok, amik hamarosan bekövetkeznek.
János ezt Jézus halála után, a jövőre nézve írta le.

Ezek alapján Jézus kijelentése ott és akkor igaz. Ő már előre tudhatta, ami be fog következni.
De hogyan kerülhető el, hogy egy azon esetre való kijelentés mindkét esetben igaz legyen?
Később János a Jel 1:17-ben szintén ezt a szót használja, láttam. (Vagyis mindkét esetben látomás volt.)
De, a 12.9 egy későbbi időpontra mutat. (Tudjuk, hogy kevés ideje van. 12.12)

Hogy mikor van, volt ez az idő?
Jézus adott támpontokat a világvégének közeledtére. Mat 24.7 Mark 13:8 Luk 21:10.

Luk 21.32 azt olvasom, hogy ezen nemzedék nem múlik el amíg mindezek meg nem lesznek. (Vagyis az a nemzedék, akik megérték a kezdeteket.)
Egy nemzedékről pedig tudjuk, hogy Isten azt legfeljebb 120 évre korlátozta. 1Móz 6.3
De, mindez nem jelent semmit, mert az időt nem tudjuk. :) Csak erős hitünk, hogy az idő közel van.
Tehát nem is bocsátkozom számolgatásokba… (mert értelmetlen lenne, és nincs arra bibliai alapom.)

Viszont a biblia az emberhez szól. Tehát felépítésében, Isten figyelembe vette értelmünket, és korlátainkat a megértést illetően. Vagyis az írásoknak időrendi jó átláthatósága biztosított.

Isten úgy használja az időt, mint mi itt oldalt a görgetősávot. Ha akarjuk, görgetjük, ha akarjuk nem. :) Vagy bezárjuk az ablakot, és félretesszük, mert esetleg nem érdekel minket.
(És itt van elrejtve azon kérdés is, hogy tudta-e Isten, hogy a teremtény fellázad ellene? Nem volt rá oka, hogy annak jövőjében kutakodjon. Csak akkor nyitotta ki az idő ablakát, és nézet bele ’görgette’ amikor a teremtmény fellázadt ellen. Ekkor, mint ellenségének jövőjét már joggal nézte meg.)

Röviden;
Szóval számunka telik az idő akár relatív, akár nem. Tellik az idő a szellemi teremtmények számára is. Jézus kijelenthette, hogy látta a Sátánt lezuhanni, és kijelenthette János is. Mindketten látomásban részesültek.
Tudja sátán is, hogy kevés az ideje
És a Biblia alapján Jézus szavai a végidőt illetően Sátánt, valamikor a mi időnkben, azaz a nemzedék idejében vetették ki, amikor elkezdődtek a föld nyomorúságai.

Én így látom.

_________________
Pihenek, ha lesz értelme benézek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 11., szombat 17:39 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
megjött öcsém levele!!!

most micsináljak vele?!?

szerintem leközlöm folytatásokban :)


na jó, akkor az itt az első részlet
(öcsém amúgy Arpad Mike, Ph.D.
Department of Pharmacology
Institute of Experimental Medicine
Budapest, Hungary)

a stílusát nézzétek el, az öcsém :D

"Hadd valljam be először hogyan hangzik az első (zsigeri) reakcióm az ilyen „volt-e kopoltyúnk” kérdésekre:
„Nincs ezeknek jobb dolguk mint ilyen baromságokról vitatkozni?”
Van valaki aki komolyan gondolja, hogy ha én minden reggel (na jó, átlagban minden kétésfeledik reggel) tapasztalom Isten személyereszabott szeretetét, törődését, bölcsességét, válaszát, akkor amiatt fogok kitérni hitemből, mert rájövök, hogy a bálnának van combcsontja?
Van valaki aki komolyan gondolja, hogy ha meg tudja magyarázni hogyan fejlődött ki a rövidkarmú fakusz, akkor ignorálhatja azt az ateisták számára meglehetősen nyugtalanító tényt, hogy a világmindenség, mint olyan, létezik?
Van valaki, aki komolyan gondolja hogy ha valakinek meggyőzően bizonyítom hogy a nemtommilyen robbantóbogár kizárt dolog hogy létrejöhetett csak úgy magától, hanem csakis akkor, ha egy felsőbb intelligencia éppen nemtommilyen robbantóbogarat akart létrehozni saját örömére, akkor az illető megtér-meggyón-megáldozik menten azonnyomban?
Haggyanakmáengembékében.
De mer nem hagynak (nem hagyol) hát nesze, pár pontban megírom mit gondolok a kopoltyúkról."

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 11., szombat 17:41 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Először is állapodjunk meg abban hogy evolúció (mint teljesen ideológiamentes tudományos fogalom) az bizony létezik. Ha nem tetszik, akkor tessék ezt a Galapagos szigeteken a darwin pintyekkel lebeszélni. Ha van önreprodukció, és van túltermelés, akkor lesz szelekció is, tehát lesz evolúció, akár a biológiában, akár a nyelvben, a kultúrában, a technológiában, stb.
Most nem tudom mér kellett volna nekem működőképes kopoltyúval rendelkeznem, nem voltak se halpikkelyeim, se teknőspáncélom, se papagájcsőröm. Kopoltyúíveim viszont voltak, mint ahogy a teknősnek és a papagájnak is hasonló korú embriókorában. Az egész anatómiám, noha kiválóan működik, felépítését tekintve abszolút illogikus, kábé ugyanúgy ahogy Budapest közlekedése. Ahogy nem lehet logikus- csak történeti - érvvel magyarázni, hogy miért nem lehet pl a Nyugatitól a Keletiig egyszerűbben eljutni, vagy miért megy neki szinte minden hidunk egy-egy nagy hegynek, ugyanúgy csak történetileg magyarázható, hogy pl miért kell egyetlen idegkötegnek (nervus vagus) ellátni az összes belső szervemet, Egy jókedvű összehasonlító anatómus – embriológus (én nem vagyok se jókedvű, se az utóbbi) egyébként ehhez hasonlók százait tudja mondani.
De vegyük csak a fehérjék, ill. az azokat kódoló DNSek szekvenciájának homológiáját. Több mint furcsa koincidencia, hogy pár ezer fajta fehérjém mindegyike több aminosavban egyezik a csimánz megfelelő fehérjéével, mint a macskáéval, és persze még kevésbé hasonlít a levelibékáéra, éticsigáéra, stb. (A szekvencia-homológia módszert pont az evolúciós kapcsolatok felderítésére használják: Azt mindenki látja, hogy a delfin, vagy a fóka nem hal, de hogy pontosan micsoda, az nem rögtön egyértelmű (a delfinek történetesen patásoktól, a fókák meg kutyaféle ragadozóktól származnak). Ilyen alapon sikerült leleplezni az újvilági keselyűket, akik voltaképpen álruhás gólyák.)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 11., szombat 17:58 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Második bejelentésem: A Biblia szerint az élőlények evolúcióval jöttek létre.
Jó OK, elismerem hogy a Mózes I könyve nem hivatkozik a Fajok Eredetére, de ha nem is ennyire egyértelműen, de azért vannak benne olyan dolgok, amitől egy jólnevelt Hatodnapos Fundamentalista meglehet, hanyattesik.
(Zárójelben: Kéretik akkor jelentkezni ezzel a „marpedig ez alatt hatszor husznnégy óra értendő és egy perccel sem több” dumával, hogyha a Dániel könyvében szereplő napokat is sikerült hasonló szellemben megmagyarázni.)
Az Amplified Bible fordítást idézem, mert sajnos nem tudok héberül, és ez igyekszk igényesen körüljárni a szöveg feltételezhető eredeti értelmét. Ha valaki tud héberül, kiváncsi volnék, ott is három különböző igét használ-e a szöveg a teremtésre?
Szóval a szöveg:

Let there be
...3 And God said, Let there be light; and there was
light. ...6 And God said, Let there be a firmament [the
expanse of the sky] in the midst of the waters, and
let it separate the waters [below] from the waters
[above]. ...


Let the earth put forth
...11 And God said, Let the earth put forth [tender]
vegetation: plants yielding seed and fruit trees
yielding fruit whose seed is in itself, each according
to its kind, upon the earth. And it was so.
12 The earth brought forth vegetation: plants
yielding seed according to their own kinds and
trees bearing fruit in which was their seed, each
according to its kind. And God saw that it was
good (suitable, admirable) and He approved it. ...


Let Us make
26 God said, Let Us [Father, Son, and Holy Spirit]
make
mankind in Our image, after Our likeness, and
let them * complete authority over the fish of
the sea, the birds of the air, the [tame] beasts,
and over all of the earth, and over everything that
creeps upon the earth.(4) ...

Szerintem nemigen kell ezt kommentálnom. Van a „ Let there be”, és van a „ Let the earth bring forth”, ami talán módszerében is különböző folyamatokat sejtet. A legizgalmasabb persze az ember teremtése. Ez minőségileg más, mint akár a tárgyaké, akár az élőlényeké; személyes, igényes, intelligens közös mestermunkát sejtet. Elkészül az az egyedüli teremtmény, amelyet Isten a maga képére és hasonlatosságára, a maga társának szánva, teljes hatalommal felruházva, és életveszélyes-szenvedélyes nagy szeretettel hozott létre, úgy hogy tisztában volt vele mennyire kockázatos ez a vállalkozás.

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 11., szombat 18:00 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Harmadik pont:
De akkor pontosan mikor és hogyan is volt ez az ember teremtés? Meg hogyhogy előbb a növények és csak három napra rá a szárazföldi állatok? Meg hogy is van ezzel az égitest teremtéssel? Hogy volt este és reggel, ha nep még nem volt?
Lehet ezekre válaszokat keresni (pl. az égitest teremtés voltaképpen a felhőtlen égbolt megjelenését írja le földi szemszögből, stb), keressen is, aki ráér, meg kedve van hozzá.
Nekem, őszintén, van jobb dolgom. Ami engem illet:
Egyrészt: Hiszem amit hiszek és amiről nap-mint-nap (de legalábbis átlagbankétésfélnap-mint-átlagbankétésfélnap) meggyőződök.
Másrészt: Nem vagyok hajlandó direkt buta lenni. (A 104. zsoltárban az is meg vagyon írva hogy a földnek tartóószlopai vannak – tanítsunk alternatív geológiát is, ne csak alternatív biológiát.)
Harmadrészt: Jól tolerálom, hogy nem mindent értek meg teljesen ellentmodásmentesen. Nem tudom miért kellene a teremtett világnak a maga végtelenségével és felfoghatatlanságával a fejemben fellelhető másfél kiló zsíros masszába tökéletesen leképezhetőnek lennie. Ha valaki úgy véli hogy csak az létezhet, ami az ő fejébe ellentmondásmentesen bele tud férni, (annak egyrészt őszinte részvétem), másrészt az értse meg előbb a végtelent mint fogalmat, vagy a fény részecske és hullámtermészetét, vagy az eleve elrendelés és a szabad akarat kapcsolatát, és utána jöjjön nekem az evolúcióval kapcsolatos problémáival.

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 11:59 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 12:09
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Budapest
Szimpatikus gondolatmenet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 12., vasárnap 14:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Tudjátok, hogy nem is lehetett a :evil: Ezékielnél megjelenő szellem lény?

Ez 28,14 Valál felkent oltalmazó Kérub; és úgy állattalak téged, hogy Isten szent hegyén valál, tüzes kövek közt jártál.

Ez 28,16 Kereskedésed bősége miatt belsőd erőszakossággal telt meg és vétkezél; azért levetélek téged az Isten hegyéről, és elvesztélek, te oltalmazó Kérub, a tüzes kövek közül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 13., hétfő 09:34 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
()


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsolt 2008. márc. 06., csütörtök 11:07-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 236 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség