Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 346 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 11:58 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
net2rist írta:
:)köszönöm, hogy ÉRTESZ :)


Sajnos :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 15:08 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Indu írta:
Kedves Tavasz!

Sokat olvasom a beírásaidat, és látom, hogy egy gondolkodó, racionális ember vagy. Ami nagyon értékes, mert számomra valahogy félelmetes is, ha valaki hall a kereszténységről és azonnal nagy lelkesen mindent elhisz - meg sem vizsgálva, hogy mit hisz el.

Üdv:
I


gondolkodó + érző :wink:

Nézdd meg a privit, írtam neked!

Üdv.
Tavasz
:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 15:09 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 14:02
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Budapest, Rákosborzasztó (É.sz. 47°29'42.86'', K.h. 19°15'51.77'')
Két kérdésem lenne:
1. Az eleve elrendelés tana nem ellenkezik a Biblia azon kijelentésével, hogy Isten azt akarja, hogy minden ember üdvözüljön?
2. Hogy volt Servet Mihály kivégzése? Csak mert ezer féle képpen hallottam.

_________________
"Bizony boldog ember, akit Isten megfedd! A mindenható fenyítését ne vesd meg! Mert ő megsebez, de be is kötöz, összezúz, de keze meg is gyógyít." Jób 5, 17-18


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 15:40 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Kedves Teomo!

Az eleve elrendelés topic a Teológia témában fut, az 5. 6. oldaltól e héten is születtek hsz-ok,nagyon tartalmasak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 22:24 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
SZERVÉT PERE DIÓHÉJBAN

Kálvin és Szervét levelezésben álltak egymással. Kálvin elég keményen fogalmazott sokszor leveleiben, de mindezt azért, mert tudta, hogy Szervét egy igen konok és makacs fickó. Szervét az Atya-Fiú-Szentlélek Szentháromságát "háromfejű Cerberusnak" tartotta. Magyarul tagadta a Szentháromságot. Sokan úgy hiszik, hogy egyedül KÁlvin tehet a kivégzéséről, pedig Oekolampadius is azt mondta már 1531 körül, hogy "heves és makacs természetű ember, aki utálatos tanokat terjeszt".
Szervét 1531-ben jelentette meg a De trinitatis erroribus (a trinitás hibái) c. művét, amit Bucer Strasbuorgban nyilvános vitán megcáfolt. Ezután Szervétnek el kellett hagyni a várost. 1534-ben Kálvin szeretett volna vele találkozni Párizsban, hogy hátha sikerül egyeségre jutniuk, de Szervét egyszerűen nem ment el. Közben Szervét tanult orvoslást, asztrológiát, és egy elmélyült a Niceai zsinat előtti atyák műveinek tanulmányozásában is. Jártas lett a rabbinikusés kabbalisztikus irodalomban is. Ezek alapján egy olyan koncepciót sikerült kidolgoznia a keresztyén hitre, amit Kálvin hevesen ellenzett. Pedig Kálvin nem volt egy vitatkozós típus, úrvacsoratan kérdésében folyamatosan békíteni próbálta a zwingliánus és lutheránus híveket és teológusokat.
Szervét 1552-ben Bécsben megjelentette a Christianismi restitutio (keresztyén visszaállítás) c. művét, amiből Genfbe (Kálvin akkori tartózkodási helyére) is jutott egy. Egész pontosan egy barátjának, Guillaume Trie-nek a kezébe került, aki "hozzácsapta" még Kálvin levelezését Szervéttel és az Institutionak egy olyan példányát, amit Szervét megvető széljegyzetekkel látott el. Ennek következményeként Szervétet Bécsben kihallgatta az inkvizíció, majd 1553. június 17-én halálra ítélték, de megszökött, így csak jelképesen végezték ki.
1533. augusztus 13-án Szervét feltűnt Genfben, egy istentiszteleten, ahol Kálvin prédikált. A hívek észrevették, és jelentették Kálvinnak, aki pedig tájékoztatta a Tanácsot. Szervétet letartóztatták.
A perben Kálvint bízták meg a teológiai szakértő feladatával: megfogalmazza a kihallgatás kérdéseit, javaslatokat tesz, és a döntésben segíti a Tanácsot.
Ebben a perben nem is kimondottan reformátori tanokat kellet védeni, hiszen a Szentháromság dogmája már Justinianus óta a keresztyén hit elengedhetetlen alaptétele. Szervét viszont odáig ment, hogy a Szentháromsághívőket ateistáknak tartotta.
A genfi Tanács nem is egyedül döntött, hanem kikérte a többi svájci egyház véleményét is. Bern szerint Szervét "őseretnek, az egyház pestise", ők tutira megégetnék. Zürich is határozott fellépést javasol. Bázel szerint Szervét rosszabb, mint minden idők összes eretneke együttvéve.
Végül október 26-án halálra ítélte Szervétet a genfi Tanács.
Kálvin szerette volna enyhíteni a dolgot, hogy ne máglyahalál legyen, hanem fejezés (akkor kevesebbet szenvedett volna), de a genfi Tanács ragaszkodott a döntéshez, amiben elsősorban a Szentháromság káromlása és a gyermekkeresztség tagadása játszott fontos szerepet.
1553. október 27-én végezték ki máglyán.

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 22:37 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 09:04
Hozzászólások: 967
Tartózkodási hely: Arany Baranya
Köszönöm JennyT a beírást , énbennem ilyenkor az tolul fel , milyen Igékre hivatkozva öltek, és mennyivel tartották magukat jobbnak a lenézett katolikusoknál?
Szóval egy nagy HMMM!
Szeretettel Tamás

_________________
Mert Istennek kell inkább engedni, hogysem az embernek!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 22:52 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Az ölést magyarázni lehet, de megmagyarázni soha...

Azért egy kicsit mégis:
ez volt az akkori kor "szokása". És mivel az eretnekben magát az ördögöt és annak munkáját látták megtestesülve, nem lelkiztek rajta, hogy keresztyén módon negligálják-e. Szvsz.

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 22:56 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 09:04
Hozzászólások: 967
Tartózkodási hely: Arany Baranya
Szerény tudású lévén kérdeznék még!
Az "eretnek "szó jelentéstartalma nem a szakadást okozó, kifejezéssel lehet leírni?
Mert ha mégis így van Kálvin is eretnek volt a maga reformátusságával a régi "egyetemes"(katolikus) egyház szemében!
Innen van az az érzésem hogy: Az vesse rá az első követ....:-(
Szeretettel Tamás

_________________
Mert Istennek kell inkább engedni, hogysem az embernek!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 23:39 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
De igen, ilyen szinten Kálvin is eretneknek mondható. Na de amit vallott, az "csak" azért esett rosszul a kat. egyháznak, mert a hatalmuk ellen tört. De bibliai alapon nme volt cáfolható. Szervét viszont igen.
Épp most tanulom a szentháromságtan-tételt dogmatikából. Kíváncsian vártam A TEXTUSOKAT, ami alapján bizonyítani lehet a Szentháromságot. Hát csalódnom kellett. Mindegy, ki, milyen irányból közelítette meg, mindenki azt mondta, hogy nincs ilyen textus, viszont az egész Bibliában hármas "modus"-ban jelenik meg Isten.
Na de ezt majd egy másik topicba...

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 23:43 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Ja, és Kálvin sokáig hitte, hogy nem kell külön egyházat alapítania, nem is szerette, ha kálvinistáknak hívták a követőit. Levelezett pl Sadoleto bíborossal, és azt gondolta, ha elül a kezdeti vihar, talán tényleg megreformálódik a róm. kat. egyház...
Kár, hogy nem így sikerült.

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 20., szombat 23:46 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 09:04
Hozzászólások: 967
Tartózkodási hely: Arany Baranya
Most vizsgálódtunk az Ószövettségben a SzentLélek/Szellem jelenlétét tanusító Igékről, és van egy érdekes magyarázata, az alíg észrevehető megemlítéseinek!
Még utánnajárok szerdán!
Szeretettel Tamás
Köszönöm!

_________________
Mert Istennek kell inkább engedni, hogysem az embernek!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 09:50 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 14:02
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Budapest, Rákosborzasztó (É.sz. 47°29'42.86'', K.h. 19°15'51.77'')
JennyT írta:
SZERVÉT PERE DIÓHÉJBAN
Kössz az infót:)
JennyT írta:
ez volt az akkori kor "szokása".
A mai kornak is vannak érdekes szokásai; pl. hogy mindenki kétpercenként váltja a szexpartnerét, drogoznak, homoszexualitás és lehetne még sorolni... Csakhogy a keresztyén embert nem a korszellemnek kéne meghatároznia. Épp arra van nekünk egy olyan könyvünk, hogy Biblia, amiben szépen le van írva, hogy ne ölj, ne paráználkodj, stb. Félreértés ne essék, nem akarok Kálvinnal kötekedni, ugyanis megtért ember volt. csupán tudni szeretném az igazságot, amihez az is hozzátartozik, ami a negatív része a dolgoknak; hiszen Kálvin is "csak" ember. Szóval tisztelem őt, pl. azért is, amit mondtál; hogy próbálta békíteni a lutheránusokat a zwinglistákkal, meg én is olvastam, hogy az anglikánokkal is próbált békülni. Csak hát, amikor eddig valaki azzal jött nekem, hogy "a gonosz Kálvin megölte Servet-t", akkor nem tudtam mit mondani, ugyanis a konfielőkészítős könyvből "véletlenül" kimaradt az, hogy Genfben kivégezték Servet-t.
És mégegy félreértés ne essék; nem Servet-t tanait akarom védeni, mert olvastam róla, és tudom, hogy milyen "érdekes" dolgokat tartalmaz, pl. hogy Jézus csupán egy ember, hogy nincs eredendő bűn, hogy nincs váltsághalál, hogy a Szentlélek csupán egy erő. Meg nyáron voltam Erdélyben és az unitáriusok állandóan azzal jönnek, hogy "az egy Isten", amit kiírnak az összes templomukra, mintha a többiek nem az egy Istenben hinnének. Szóval az unitárius vallásról ennyit... Én csupán Servet jogát a nem egyetértéshez védtem. Szóval elég durvának tartom, hogy valakit azért nyírnak ki, mert hülyeségeket tanít.
Na mindegy, ettől még tisztelem Kálvint, csak szerintem az jobb lenne, ha a református egyház nyíltan vállalná, hogy "bocs fiúk, hibát követtünk el, amikor kivégeztük Servet-t". Mert pl. én baromira meglepődtem, amikor a suliban azt tanultuk, hogy Kálvin kivégeztette Servet-t.
JennyT írta:
Levelezett pl Sadoleto bíborossal, és azt gondolta, ha elül a kezdeti vihar, talán tényleg megreformálódik a róm. kat. egyház...
Kár, hogy nem így sikerült.
Naív gondolat... (mondjuk én itt utólag könnyen beszélek) Szerintem jobb is így...Sztem csak megalkuvásokkal lehetett volna (úgy meg nem érdemes), sőt sztem úgy se lehetett volna megreformálni azt az egyházat, mert a pápáknak, bíborosoknak csupán egy jó üzlet volt, hogy játszák az egyházasdit, és jól meggazdagodnak, pl. a bűnbocsátó cédulákból. Tehát gyakorlatilag az akkori római egyház egy kőkemény keresztényellenes diktatúra volt, ahol semmibe vették az alapvető emberi jogokat.
Akkor kezdett megújulni a katolikus egyház, amikor voltak már nagyobb üzletek, mint az egyházasdi (pl. a nácizmus, kommunizmus), ma pedig a félreértelmezett liberalizmus. Illetve a "demokrácia" fegyverekkel való terjesztése a világban olajkészleteink bővítése érdekében. Tehát a XX. században katolikus papnak is többnyire olyanok mentek, akiket (még ha nem is tértek meg) érdekelt a Biblia.

Ja és ma vagyok fenn 100 napja a prokia.hu-n:)

_________________
"Bizony boldog ember, akit Isten megfedd! A mindenható fenyítését ne vesd meg! Mert ő megsebez, de be is kötöz, összezúz, de keze meg is gyógyít." Jób 5, 17-18


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 14:05 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 14:02
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Budapest, Rákosborzasztó (É.sz. 47°29'42.86'', K.h. 19°15'51.77'')
Amúgy lenne még kérdésem?
Mikor, miért és hogyan vált el egymástól az evangélikus és református változat? Annak is örülnék, ha valaki írna linket.

_________________
"Bizony boldog ember, akit Isten megfedd! A mindenható fenyítését ne vesd meg! Mert ő megsebez, de be is kötöz, összezúz, de keze meg is gyógyít." Jób 5, 17-18


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 20:15 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Teomo,

Nem néztem át az összes hanganyagot - de Egyháztörténet, vagy Vallástörténet előadás van egy pár ezen az oldalon:

http://sola.hu/hang.php#s1

Meg sok más egyéb érdekes előadás is.

Üdv:
I.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 21:20 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 14:02
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Budapest, Rákosborzasztó (É.sz. 47°29'42.86'', K.h. 19°15'51.77'')
köszi a linket :)

_________________
"Bizony boldog ember, akit Isten megfedd! A mindenható fenyítését ne vesd meg! Mert ő megsebez, de be is kötöz, összezúz, de keze meg is gyógyít." Jób 5, 17-18


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 346 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség