Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 84 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. feb. 21., szerda 20:24 
Offline

Csatlakozott: 2007. jan. 31., szerda 12:08
Hozzászólások: 121
9. Mi a stigma? Jellemezze típusait! Mit jelentenek a stigma tizált személy pszichés reakciói?
A stigmát a görögök vezették be, vizuális szemléltetés miatt. A szó azt jelenti: címke, bélyeg.

Olyan testi jelekre utaltak vele, amelyek a viselőjéről árultak el valamit, valami szokatlant és kedvezőtlen dolgot. (pl: rabszolga, bűnöző)

Mai jelentése alapján azt mondhatjuk, stigmatizálunk, ha másik személyről a találkozás pillanatában felismerjük jellemvonásait, amelyekből szociális identitására következtetünk.

Stigmásoknak tekintjük azokat a személyeket, akik szemünkben valamilyen okból ép, normális személyből megvetendő, "leírt" személlyé váltak valamilyen diszkreditáló hatás folyamán.

"A stigma sajátos viszony, amely egy jellemvonás és egy sztereotípia között áll fenn."

Mikor lesz egy ember valamelyik megkülönböztető jegyéből szégyenbélyeg , azaz stigma?

A jellegzetesség megléte önmagában még nem elegendő. Ahhoz, hogy egy ember megbélyegzetté váljék, az kell, hogy legyen valaki, aki fölfedezi ezt a jellegzetességét, jelentőséget tulajdonít neki, és alapul használja föl a személy megítéléséhez.

Goffman a stigmákat három típusba sorolja:

testi fogyatékosság: az érzékszervi fogyatékossággal élo emberek esetén egyértelműbb a helyzet. Aki nem lát arra szemüvege, fehér botja, kutyája helyezi a címkét, aki nem hall, hallókészüléket visel, vagy jelel, ami világossá teszi, ki is o. Aki mozgásában korlátozott, segédeszközt használ. Ezek a dolgok látszanak.

jellembeli hibák: akaratgyengeség, szenvedélyek

származási stigmák (faji, nemzeti, vallási): A faji stigmából indul ki a rasszizmus , amely "egy embercsoportra vonatkozó vizuális kiindulású elképzelés, amelynek érvelési alapja a biológia, és a biológiai magyarázat önkényes meghosszabbítása révén pszichológiai, illetve morális alacsonyabbértékűség feltételezésével jár." (Csepeli)

Goffman felhívja a figyelmet arra, hogy még ezek az első látásra valóban merőben különböző stigmák, mégis összemosódnak. Az emberek fáradhatatlanul törekszenek mindegyiket átterjeszteni a másik kettőre is: a származásit testi jegyekhez is próbálják kapcsolni, a testi mellé jellembeli fogyatékosságot is igyekeznek keresni, a jellembelit pedig megkísérlik származásival is társítani.

Ha valaki később válik stigmatizálttá, nehéz újra megtalálni a helyes énképet. Megváltoznak a társas kapcsolatok. Az illető meg tanulja, hogy meg van bélyegezve egy adott stigmával, valamint már részleteiben tisztában van azokkal a következményekkel amiket a megbélyegezettség magában hordoz.

A stigma hatóköre:

Barátok ugratásból, játékból, időtöltésből, bántó szándék nélkül, csúf-, ragadvány-, vagy akár becenév formájában naponta emlegetik fel egymás stigmáját. Jól lehet, más körben, más helyzetben nagyon fájna, barátok közt pozitív üzenetük van: "Akkor is elfogadlak, ha ezzel a stigmával rendelkezel!" Ez pedig jótékony hatással van a lelki egészségre, csökkentheti a stigmával szembeni érzékenységet, így az akkor sem bénít majd meg, ha máskor, más ártó szándékkal mondja.

A stigmák a bizalmas körön kívül sem mindenütt vezetnek kellemetlen vagy veszélyes következményekhez.

A stigma időtállósága:

A társadalom normarendszere, tolerancia szintje folyamatosan változik az időben. Mégis meg lehet különböztetni tradicionális és szezonális stigmákat.

A tradicionális stigmák (nemzeti, faji, felekezeti, testi, erkölcsi, lelki stb.) huzamosan, generációkon keresztül "eredményesen" használhatók.

A szezonálisak ellenben csak kampány jelleggel, elsősorban a politikai erőviszonyoktól függően, a politikai hatalom erőfedezete mellett hatásosak

A társadalom rendszeresen felülvizsgálja és kinyilvánítja az egyes stigmának alkalmas címkékhez való viszonyát.

A stigma ereje:

Ez a jellemző mutatja, hogy a stigma milyen hatással bír, vagyis hogy mekkora kihívást, milyen provokációt jelent a "normális" környezetnek, mennyire valószínű, hogy valamilyen drasztikus támadásnak teszi ki viselőjét.

A stigma ereje is változik az időben, a tömegkommunikáció, a felvilágosító munka jelentős hatást érhet el ennek gyengítése, de erősítése terén is.

A stigma stílusa.:

A stigma másképpen hangzik annak függvényében, hogy ki és kit jelöl meg az adott sajátossággal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. feb. 21., szerda 20:25 
Offline

Csatlakozott: 2007. jan. 31., szerda 12:08
Hozzászólások: 121
Például Kaint is megjelölte az Úr, de szeretetből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. nov. 25., vasárnap 12:54 
Offline

Csatlakozott: 2007. nov. 18., vasárnap 16:46
Hozzászólások: 41
A stigma vagy stigmaták (nem tudom a címet pontosan) című filmet látta már valamelyikőtök? Mi róla a véleményetek? Nekem az egyetemen mutattak belőlre részletet, nem biztos, hogy éjszaka meg merném nézni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. nov. 25., vasárnap 13:32 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Edit írta:
A stigma vagy stigmaták (nem tudom a címet pontosan) című filmet látta már valamelyikőtök? Mi róla a véleményetek? Nekem az egyetemen mutattak belőlre részletet, nem biztos, hogy éjszaka meg merném nézni.


Azt hiszem, hogy a topic elején beszéltek már róla. Én is láttam a filmet, ha jól emlékszem, és úgy emlékszem ez is a történelmi egyházak ellen készült. Szokásos, a keresztyénséget, a hitet nem ismerő embereknek szólt. A Tamás evangéliumából összedrótozott részletekből próbálták bizonyítani, hogy igazából egyházi szervezetekre semmi szükség nincs a világon. Magyarul, a jelenlegi történelmi egyházak illegitimek. Mindezt nagy filmbéli érzelmi viharok, és ráhatások közepette tették, természetesen figyelmen kívül hagyva akár a Tamás evangéliumot is, nem is szólva az Újszövetségről.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Eredeti jelentése
HozzászólásElküldve: 2008. jan. 13., vasárnap 21:04 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. jan. 13., vasárnap 16:47
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Seregélyes
Stigma (görög szó): jel, amelyet a rabszolgáknak, a katonáknak és a hívőknek legtöbbször a homlokukra v. a kezükre égettek, ill. tetováltak, hogy uruk, századosuk, ill. Isten megismerje és számon tarthassa őket; szégyenbélyeg. A gonosztevők is kaphattak stigmát, ami mutatta, hogy mit követtek el. Galata 6,17: „Ezután senki ne okozzon kellemetlenséget nekem, mert Jézus jegyeit viselem testemen.” Pál apostol azzal dicsekszik, hogy Jézus Krisztus jegyeit viseli testén, és ezt elég oknak tartja arra, hogy senki ne kellemetlenkedjék neki. Az apostol azokat a sebhelyeket tekinti Jézussal való misztikus kapcsolatából következően Jézus jegyeinek, amelyek az evangélium terjesztése során elszenvedett bántalmakat tanúsították. Ezek mutatták, hogy Jézushoz tartozik és kezeskedtek mellette, ill. biztosították sérthetetlenségét. Mai értelemben vett stigmákra Pálnál nem kell gondolnunk.

_________________
"Mindenre van erőm a Krisztusban, Aki engem megerősít!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Eredeti jelentése
HozzászólásElküldve: 2008. jan. 15., kedd 22:42 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
András írta:
Stigma (görög szó): jel, amelyet a rabszolgáknak, a katonáknak és a hívőknek legtöbbször a homlokukra v. a kezükre égettek, ill. tetováltak, hogy uruk, századosuk, ill. Isten megismerje és számon tarthassa őket; szégyenbélyeg. A gonosztevők is kaphattak stigmát, ami mutatta, hogy mit követtek el. Galata 6,17: „Ezután senki ne okozzon kellemetlenséget nekem, mert Jézus jegyeit viselem testemen.” Pál apostol azzal dicsekszik, hogy Jézus Krisztus jegyeit viseli testén, és ezt elég oknak tartja arra, hogy senki ne kellemetlenkedjék neki. Az apostol azokat a sebhelyeket tekinti Jézussal való misztikus kapcsolatából következően Jézus jegyeinek, amelyek az evangélium terjesztése során elszenvedett bántalmakat tanúsították. Ezek mutatták, hogy Jézushoz tartozik és kezeskedtek mellette, ill. biztosították sérthetetlenségét. Mai értelemben vett stigmákra Pálnál nem kell gondolnunk.
Idézet:



---Üdv. András !

-Nagyon jó tájékoztatóval "léptél be" ! - Idézted valahonnan,- vagy
saját meglátás ?

-Ezt azért kérdezem, mert a reagálásomhoz tudni kéne ?

-Válaszolsz ?

Szeretettel
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. jan. 18., péntek 20:46 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. jan. 13., vasárnap 16:47
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Seregélyes
Szia Loisz!
Még régebben sokat foglalkoztam ezzel a kérdéssel, akkor (ha jól emlékszem) a Kersztyén Bibliai Lexikonból írtam ki (de lehet, hogy a Biblai nevek és fogalmak-ból). Bocsánat, már nem emlékszem. Igazából nem akartam e témához hozzászólni, mert úgy látom, ha ide valaki beír valamit, rögtön valaki megtámadja és megcáfolja. Ezért inkább csak egy fogalom magyarázat volt az írásom, nem a sajátom. Ezt figyelembevéve "bíráld", amit írtam!
Üdv: András

_________________
"Mindenre van erőm a Krisztusban, Aki engem megerősít!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. jan. 18., péntek 21:14 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Kedves András!

Szeretettel köszöntelek a fórumon, és kívánom, hogy az aláírásod igazságát tapasztald meg közöttünk is!
Azért nem vagyunk olyan harciasak, majd meglátod, csak írj !


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Eredeti jelentése
HozzászólásElküldve: 2008. jan. 18., péntek 23:24 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
András írta:
Stigma (görög szó): jel, amelyet a rabszolgáknak, a katonáknak és a hívőknek legtöbbször a homlokukra v. a kezükre égettek, ill. tetováltak, hogy uruk, századosuk, ill. Isten megismerje és számon tarthassa őket; szégyenbélyeg. A gonosztevők is kaphattak stigmát, ami mutatta, hogy mit követtek el. Galata 6,17: „Ezután senki ne okozzon kellemetlenséget nekem, mert Jézus jegyeit viselem testemen.” Pál apostol azzal dicsekszik, hogy Jézus Krisztus jegyeit viseli testén, és ezt elég oknak tartja arra, hogy senki ne kellemetlenkedjék neki. Az apostol azokat a sebhelyeket tekinti Jézussal való misztikus kapcsolatából következően Jézus jegyeinek, amelyek az evangélium terjesztése során elszenvedett bántalmakat tanúsították. Ezek mutatták, hogy Jézushoz tartozik és kezeskedtek mellette, ill. biztosították sérthetetlenségét. Mai értelemben vett stigmákra Pálnál nem kell gondolnunk.
Idézet:



Kedves András !

-Örülök, hogy válaszoltál,---sőt, hogy olyan "őszinte" voltál,- ami a reagá-
lásokat illeti.-

-Szerintem is jól látod, hogy ki-ki a maga meglátását foglalja irásba,---de
én ezt egyáltalán nem "itélkezésnek" értelmezem.- Ha csak annyi van
bennünk egy-egy témában: jó, rendben van, igaz,...... azt felesleges le-
irni, kivéve, ha még van megerősitő gondolatunk,- ami másoknak is ér-
dekes lehet.

-Szó nincs arról, hogy azért kérdezősködtem volna,--- hogy aszerint "itél-
kezzem".---- De valóban másként áll hozzá az ember, ha személyes véle-
ményre reagál,-- mintha egy harmadik, kivülálló idézetre.--- És egyáltalán
nem "pejorativ" értelemben válaszoltam,---- azt azért bevallom, szokat-
lan, hogy ilyen "nehéz" témával kezd valaki.- -- Na, jó, dicsérgetni sem
akarlak,-- és elmondom az ezzel kapcsolatos meglátásomat.-

----- Egyébként nagyon alapos és szakszerü a magyarázat és a mai világ-
ban különösen alkalmas felvilágositás,- ha a mai "tetoválás őrület" szem-
pontjából nézzük.- Kezdettől fogva bennem mindig, mindenféle tetoválás,-
"szégyenbélyeg" jelleget idéz,--- különösen a börtönbe zárt rabok megbé-
lyegzése nyomán.-- A szóhasználatban is igy van,- amikor valakire va-
lami "rossz jellemző" ráragad,- hogy "megbélyegzett".

-Ami az idézet első felét illeti, teljesen elfogadható, igaz,--- csak azon üt-
köztem meg, hogy miután megállapitja, hogy: "gonosztevők"is kaphattak
stigmát,----- közvetlenül utána idézi Gal.6,17-ből Pál ap. mondatát:"Ez-
után senki..."stb.----arról nem beszélve,- hogy az általam ismert Károli
és Uj- forditás nem használja a "kellemetlenség" kifejezést, - hanem a
"bántásomra" - "fájdalmat",--- ami azért valahogy MÁS, mint a kelle-
metlenség.---

-Ennek ragozásába nem mennék bele,-- nem a lényeg, hanem az, hogy
a két, egymásután következő mondatot olvasva,-- mintha azt sugallná,
hogy a "gonosztevők" megbélyegzése vonatkozik Pál ap. "bélyegeire" ?

-Hogy is van ez ? - én nem vagyok teológus, tehát nincs "megfelelő"
teológiai tudásom,-- hogy miről is van itt szó.-

-Pár éve ugyan olvastam egy kis könyvet (pedig a Vetés és Aratás
kiadásában jelent meg),- amely kb.30 oldalon keresztül ugy foglalkozott
Pál ap. "sebeivel", mintha azok a "Krisztus öt sebére" utalóan lettek volna
láthatóak rajta.--- Ez viszont már á t v i h e t i a témát a keleti miszti-
kában és a kereszténységben is itt-ott fellelhetően,-- emberek sebeire,
a Krisztus testén ütött sebek helyén.- Bennem teljes elutasitást keltett ez
a taglalás.

-A protestáns felfogás -az én tudomásom szerint- ezeket a "jelenségeket"
elutasitja.

-Egyébként is ennek az igehelynek magyarázata a "nehéz igehelyek" közé
tartozik,--- én nem is tartom magam illetékesnek, hogy "magyarázzam",
csak azt mondom el, amit keresztyén, protestáns hivőként el tudok fogad-
ni.

-Az utolsó mondat is elég félreérthető.--- Mit jelent a "mai értelemben
vett" stigma ? -- Te tudod ?

- Bocs, hogy ilyen hosszu lettem,- de nehéz a téma,--- és nagyon vigyáz-
tam, nehogy itélkezésnek vehető legyen. ? :*:

Üdv.
L.





_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 84 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség