Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 166 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. dec. 02., kedd 22:05 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
pauler írta:
Ha veszem a hármas tagozást, akkor az érzelem a pszüché és a gondolat a pneuma?
Nem.

Idézet:
Az állatnak is meg van a teste a gondolatai és az érzelmei.
Igen, van lelkük (már amelyiknek).

Idézet:
Ilyen értelemben az ember is egy állat.
Ha csak lelke lenne, akkor igen, de Istem szellemt is lehelt bele. Attól lett ember, más mint egy közönséges állat.

Idézet:
De az ember több ennél, legalábbis eredetileg. POR+KAPCSOLAT ISTENNEL!
A kapcsolat Istennel a szellemen keresztül lehetséges.
A por a test plusz lélek. Ez mind élve is maradt a bűnbeesés után. Az ember szelleme halt meg, és ez az ami újjászületik az újjászületéskor.
Ha valaki a dogmáktól felszabadultan keresi az igazságot, akkor ez nagyon világosan lejön az Írásból.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 02., kedd 23:07 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. feb. 22., péntek 22:22
Hozzászólások: 830
pauler írta:
Literaty két részről beszél az ember kapcsán. :-)
A testi(érzéki) ember is két részből áll és a lelki(szellemi) ember is két részből áll, ha jól értem.
A három rész nem normális állapot, de javítsatok ki....

Nekem érthetőbb a két rész. Por és Isten lehellete. Ez ugye Biblikus?

Egy pici módosításal élnék félreértés elkerülése végett.
Én jelenleg az emberi hármasságot látom igazoltan a Bibliából.
Ezt próbáltam fejtegetni fentebb, noha lehet, hogy nem eléggé érthetően.

Ugyanakkor elzárkózok a szélsőséges felbontástól, mely éles határvonalat húz ezek közé
Az ember egység. A funkciókban van különbség, de itt is átfedésekkel és kölcsönhatásokkal. Időnként az Ige is cserefogalomként használja a lelket és a szellemet. Amivel nem értek egyet, hogy a szellem kifejezést törölni kell, hisz az Ige beszél róla.
A szélsőséges trichotómiát(hármas felosztást) elutasítom, a józan egységben gondolkodó hármas felosztást tartom helyénvalónak.
A dichotómiai(kettős) felosztás nem tragikus, hisz a lélek és a szellem élesen nem választható szét sokszor. Ez még önmagában senkit nem vet vissza a megszentelődésben, mert így látja.

Ugyanakkor azt is meg kell érteni, hogy csak a lelki(pszühikus) uralom hangsúlyozása az emberi ÉN hangsúlyozása, mely egészségtelen és nem képes megérteni az Isten dolgait. Ez a pszühikus-lelki érzéki Én központó ember, ellentétben a pneümatikus-szellemi, Istenre figyelő emberrel.
Mint a hitetlen embernél is ez van. A lélek(pszühé) aktív és hízik, önigazságba torkolva, míg az Isteni kapcsolatra rendelt alkotó rész(pneüma) elcsökevényesedik, elhal, és így nem képes a lélek(pszühé) helyes módon funkcionálni.
A megtéréskor mindez helyre kerülhet, de itt is megmarad az életünk végéig tartó harc és az Úr munkája bennünk.

_________________
http://literaty-nazo.blogspot.com/
Üdv, Literaty


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 03., szerda 20:28 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Az ember:

1.Mózes 1.
27. Teremté tehát az Isten az embert az ő képére, Isten képére teremté őt: férfiúvá és asszonynyá teremté őket.

1.Mózes 2.
7. És formálta vala az Úr Isten az embert a földnek porából, és lehellett vala az ő orrába életnek lehelletét. Így lőn az ember élő lélekké.


Mk 12,30 Szeressed azért az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, és teljes elmédből és teljes erődből. Ez az első parancsolat.

1Kor 15,45 Így is van megírva: Lőn az első ember, Ádám, élő lélekké; az utolsó Ádám megelevenítő szellemmé.

(leírtam ide is :-) )
Nekem itt ez kettő igazából egy. Mind a kettőnek egyetlen célja van az emberben, az ÉLET!

Ha pedig ez a CÉL, akkor Isten van köztünk.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 04., csütörtök 05:35 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Drága BonyolultFelfogású Testvérem :D

({)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 04., csütörtök 07:19 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
:-)

Köszönöm Net, igyekszem egyszerűsödni......
Szeretnék szimplán Ember lenni. :-)

Kedves Ex!

Értem amit írsz és elfogadom, hogy az embert akár három részre is fel lehet bontani, úgy mint pneuma, pszüché és test.

(az ember érzelem, értelem és test ezzel akkor nem mosható össze, ha jól értem)

Áldott napot nektek, áldott várakozást!

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 04., csütörtök 11:39 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Azon gondolkodtam, hogy az ember 5 részre is bontható:
E
M
B
E
R
:-)

Az Úr szerinti felbontásnak a célja, hogy közelebb vigyen az Atya imádásához, az ember társaim szeretetéhez.

Szív:
azt gondolom, hogy az ember énjének, jellemének, személyiségének helye (új szívre van szükségünk, Jézus példázata a borról és a tömlőről)
Lélek:
az ember személyisége, jelleme
Elme:
az ember gondolkodása (én az érzelmeket is ide tenném, mert a gondolatok és az érzelmek együtt mozognak, max. vannak gondolatok, amik nem tudatosulnak)
Test:
akaratnak és erőnek is lehet nevezni, itt "jön ki" minden, ami az előzőekben végbe ment, a szem előtt ez lesz nyilvánvaló

De én is vallom, hogy ahogyan nincs Lélek gyümölcsei, csak Lélek gyümölcse, úgy valóságosan az EMBER-ről beszélhetünk, mint egészről.

Nem tudom tudtok-e követni, remélem nem bonyolítottam a dolgot, nem ez volt a célom, nekem jó volt ezt felfedeznem, ezért is írtam le.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 04., csütörtök 11:49 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
az ember 5 részre bontható, ami a következő NÉGY :D

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 04., csütörtök 12:03 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
net2rist írta:
az ember 5 részre bontható, ami a következő NÉGY :D
Fej, tor, potroh. :D :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 04., csütörtök 12:34 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
ammen :D

(és a te LELKEDdel)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 04., csütörtök 14:08 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
vicc vót, gondolom értettétek
azért köszönöm

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 04., csütörtök 15:48 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
vicc vót az 5, gondolom értettétek
azért köszönöm

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 05., péntek 20:30 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Azon gondolkodtam, hogy a cél határozza meg mindig Isten szavát.

példa:
Ha azt mondja, hogy megteremti AZ embert (1 rész), akkor arról beszél, hogy Őt képviselje, mint EGY igaz Istent.

A sok vita szerintem abból van, hogy nem látjuk Isten célját az Ő kijelentése/kijelentései mögött.
Pedig az Igeversek mögött álltalában ez kijelentetett, csak odáig már nehéz eljutni, ha az ember saját/közösségének igazságának az igazolását keresi csupán az Igében.

Így is kapunk az Ő gazdagságából, de mennyivel több jutna....

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 05., péntek 21:27 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Azért fontos, hogy az ember ki ne essen a saját erősségéből, a gyülekezetének erősségeiből, de néha ilyen "nyitások" meggazdagíthatják a hívő ember életét.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 15., hétfő 21:02 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 18:26
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Miskolc (és környéke)
Olvasgattam a témát, és egy-két gondolatot felvetnék én is:

1) A Jn 4:24 (EF, Csia) szerint Isten Szellem/szellem, és az őt imádóknak szellemmel és igazsággal kell imádniuk. Azonban a Biblia beszél Isten Lelkéről/lelkéről is (héb. nefes, gr. pszükhé): Ézs 42:1, Jer 32:41, JSir 3:17, 20, Zsid 10:38. Másrészt nem csak a szellemünkkel, hanem a lelkünkkel is imádhatjuk Istent: Zsolt 103:1, 42:2-3.

2) A hagyományos trichotomista felfogás szerint a lélek az értelem, érzelem és akarat helye, a szellem pedig az Istennel való közösségé. A Biblia azonban arról beszél, hogy a szellem is rendelkezik a lélekre jellemző vonásokkal: értelemmel (Mk 2:8, ApCsel 19:21, Róm 8:16, 27, 1Kor 2:11), érzelmekkel (2Kor 7:13, Péld 17:22, Lk 1:47, Jn 11:33, 1321, ApCsel 17:16, jak 4:5) és akarattal (Gal 5:17, Ézs 29:24). A lélek pedig alkalmas az Istennel való kapcsolatteremtésre: Zsolt 42:2-3, 103:1.

3) A fizikai test halála után tovább él az ember lelke (Jel 6:9) vagy szelleme (Ézs 26:19, Zsid 12:22-24), de sosem lelke és szelleme.

4) Amikor Jézus nyugtalanságáról olvasunk, a görög azt írja, hogy nyugtalan a lelke (Jn 12:27), máskor pedig azt, hogy a szelleme (Jn 13:21).

5) Az emberről a Biblia úgy beszél, mint aki test és lélek, vagy pedig test és szellem egysége, esetenként kettős egység: Mt 10:28, Róm 7:22-23, 2Kor 7:1, 4:16, 3Jn 2.

6) A Biblia beszél arról, hogy az állatok lelkek (pl. 1Móz 1:20-21, Jób 41:21, Ez 47:9), de említi az állatok szellemét is (Préd 3:21).

Ezek az előfordulások számomra azt jelzik, hogy a lélek és a szellem sok esetben szinonim fogalmakként jelennek meg. Mindazonáltal ott vannak azok a versek is, amelyek együttesen is említik a kettőt (1Thessz 5:23, Zsid 4:12), ezért nem lehet őket egyszerűen összemosni. Részemről nagyon sokat mondó volt a korábban - azt hiszem net2rist által - idézett gondolat Pálhegyi Ferenctől: "Az ember két részből áll, de háromféleképpen működhet, szubsztanciálisan dichotom, funkcionálisan trichotom lény."

_________________
Credo ergo sum.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. dec. 16., kedd 06:15 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
credo, ergo: jófelé cogito ;)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 166 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség