Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Következő
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 14., hétfő 20:11 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
köszönöm hogy vetted a fáradtságot és végig olvastad. az hogy akkor és ott jézus nem fogadta el a királyságot nem jelenti hogy a megfelelő időben a megfelelő céllal ne akarna uralkodóként fellépni. édesanyjának is azt mondta először hogy mi közöm hozzád, nem jött még el az én órám, a királysággal is ugyanez volt a helyzet. valóságos ember és valóságos isten ezzel együtt valóságos legálisan felkent király is ahogyan főpap és próféta. szerintem inkább az európai hímsovinizmus homályosította el a tekintetünket, pedig jézus már akkor megmondta hogy amíg csak megemlékeznek az ő áldozatáról addig erről is meg fognak emlékezni. ha ennek nem lett volna üdvtörténeti szerepe akkor talán jézustól sem kapott volna ilyen értékelést nem gondolod? jézus bizony elfogadta az olajat, de nem azért hogy trónra szálljon hanem hogy a keresztre menjen alattvalói megváltására.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 14., hétfő 20:52 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
hú, ez tényleg nagyon jó volt! Thx.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 14., hétfő 23:10 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. feb. 22., péntek 22:22
Hozzászólások: 830
Jól hátraugrottam véletlenül(most vettem csak észre).
Így töröltem magam.

_________________
http://literaty-nazo.blogspot.com/
Üdv, Literaty


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Literaty 2009. szept. 15., kedd 09:51-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 07:18 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Sztalker,

írod:
Idézet:
a felkészülés során az interneten kutakodva egy kissé én is meg lettem vezetve, ami a magdalai máriának a bűnös asszonnyal való azonosítását illeti...


Ezt hogy érted? Írd le kérlek, ha időd engedi, hogy mi volt a megvezetés, és mi volt az ellenérv, ami kiszedett a megvezetésből.

Előre is köszi:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 09:19 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Sztalker, jókor érkeztél haza, hogy ezt az igehirdetést közzé tehesd. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 11:09 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Sztalker írta:
Idézet:
Talán az is elterelte a figyelmemet, hogy jézus bár elfogadja és védelmébe veszi mária cselekedetét, azzal magyarázza azt, hogy ez egyúttal az ő temetési szertartásának a része. De ez valójában nem mond ellent mindannak amit idáig mondtam,..

Kedves Sztalker!
Értem, hogy ennek a királlyá felkenős magyarázat, mint saját felfedezés, nagyon kedves neked, ezért kérlek, hogy ne vedd személyed elleni támadásnak, - már azért se mert egyébként szeretem az írásaidat meg a munkálkodásodat - de ez az általad is megemlített ellentmondás elég vaskos ahhoz, hogy ilyen egyszerűen át lehetne lépni rajta.
Ellenvetéseim:
1. Jézus maga inkább tisztázni szokta a félreértéseket és helyére tenni, nem pedig félremagyaráz valamit a valódi jelentésétől. Ő a halotti megkenetéseként értelmezte a jelenetet. Ezzel szemben egy apokrif értelmezés állítja, hogy ez egy királlyá felkenés volt. Talán éppen ezért, vagy ilyenekért maradt csak apokrif ez az irat.
2. Többféle olajjal való fel(meg)kenés szerepel a Bibliába. A kérdéses jelenetet lehetne főpappá, vagy prófétává való felkenésnek is értelmezni. A főpapi felkenést legalább ekkora súllyal bele lehetne magyarázni. Miért éppen király? A megváltás, a saját véráldozatának bemutatás a mennyben éppen főpapi szolgálat, tehát egy jelképes felkenést inkább azzal lehetne azonosítani.
3. Fentieken túl volt egy a halottakat megkenő valóságos szokás is, amire készültek is az asszonyok valóságban Jézus halála után.
4. A földi szolgálatára való felkenetés, már a szolgálatba lépés előtt megtörtén: " Az Úrnak szelleme van én rajtam, mert felkent engemet...."
5. A királlyá, uralkodóvá való felkenetése a Mennyben történt, a megváltó iszolgálat sikeres befejezése után a megdicsőülésekor és ezt maga az Atya tette.
6. A királlyá, pappá, prófétává való felkenetéseket soha nem végezték sem asszonyok sem áltag hívők, hanem szintén felkent szolgálatban lévő férfiak, tehát Mária még ilyen jelképes megkenetést sem végezhetett, viszon azt amit jézus mondott, a temetésre szóló megkenést igen.

Így énszerintem ez a megkenetés mégis csak arról szólt, amit Ő maga mondott.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 12:57 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Sziasztok!

Az olajjal megkenéshez egy kis adalék:

"Az „olajjal megkenés” olyan zsidó szokás volt, melyet az élet több területén is gyakoroltak. Profán, azaz hétköznapi környezetben is, meg szakrális, azaz szent cselekményekben is. Hétköznapi módon akkor, amikor – például – egy kedves vendég fejét, kezét, lábát megkenték olajjal a tisztelet, a megbecsülés, nagyrabecsülés jeleként. " forrás: Google, egy prédikáció

Maga Jézus mondja a házigazdának:
"Olajjal az én fejemet meg nem kented: ez pedig drága kenettel kené meg az én lábaimat." Vagyis elvárás lett volna Simontól is, hogy ezt megcselekedje a megbecsült vendéggel.

133. Zsoltár
Ímé, mily jó és mily gyönyörűséges, a mikor együtt lakoznak az atyafiak!
Mint a drága olaj a fejen, a mely aláfolyik a szakállon, az Áron szakállán; a mely lefolyik köntöse prémjére;

Egyszer írtam egy házi dolgozatot a társadalmi nemekről (gender) a Bibliában. És már meg is örültem egy kicsit ennek a gondolatnak, hogy Mária, nőként végezhet egy ilyen hatalmas dolgot, hogy felkeni Jézust. De így végig gondolva az érveket azt kell mondanom, hogy ez tényleg nem tűnik valószínűnek.

Még egy ellenérv eszembe jutott. Felkenni valakit a szolgálata megkezdése előtt szoktak. Ez egyfajta feljogosítás. (Dávid felkenetése pl. jóval valós királysága előtt történt.) Jézus pedig itt már a szolgálata vége felé jár. Ezek az időbeliségek szerintem kiemelten fontosak a Bibliában.

Jó veletek az igét boncolgatni, és ezekről gondolkodni!

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 14:50 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
Indu írta:
Kedves Sztalker,

írod:
Idézet:
a felkészülés során az interneten kutakodva egy kissé én is meg lettem vezetve, ami a magdalai máriának a bűnös asszonnyal való azonosítását illeti...


Ezt hogy érted? Írd le kérlek, ha időd engedi, hogy mi volt a megvezetés, és mi volt az ellenérv, ami kiszedett a megvezetésből.

Előre is köszi:
Indu


kedves Indu! a megvezetés annyi volt, hogy készülés közben találtam egy gödöllői honlapot, ahol egy adventista prédikátor hölgy igehirdetésében egy személyként azonosította a két máriát, pedig ez explicit módon nem igazolható a szentírásból, mint ahogyan ezt később megtudtam. a hetek cikkben olvasható egyébként hogy gergely pápa volt az első aki ezt hivatalosan egyházi tanítás szintjére emelte. én sajnos nem néztem eléggé utánna a kérdésnek és amúgyis nagyon szépnek tűnt a történet ívelése szempontjából, hogy annak az asszonynak jelent meg elsőként a feltámadott jézus, aki őbenne a királyt is felfedezte. ez akár igaz is lehet, de nem bizonyítható, az pedig hogy szép még nem elegendő érv, különösen egy prédikáció esetében.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 14:59 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
Eeyore írta:
annyi biztos, hogy Mária és Márta esetében felnőtt nőkről volt szó, és nagyon súlyos okának kellett lennie, hogy felnőtt nők egyedül éljenek akkoriban. Az is különös, hogy Lázár sem volt nős.

én úgy gondolom hogy ők egy háztartásban élhettek, talán korán árvaságra jutottak, biztos hogy lázár anyagi és erkölcsi oszlopa lehetett nőtestvéreinek. ez következik a kor szokásrendszeréből s ez ad értelmet mária szokatlanul erős gesztusának is.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 16:00 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
exrefis írta:
Sztalker írta:
Idézet:
Talán az is elterelte a figyelmemet, hogy jézus bár elfogadja és védelmébe veszi mária cselekedetét, azzal magyarázza azt, hogy ez egyúttal az ő temetési szertartásának a része. De ez valójában nem mond ellent mindannak amit idáig mondtam,..

Kedves Sztalker!
Értem, hogy ennek a királlyá felkenős magyarázat, mint saját felfedezés, nagyon kedves neked, ezért kérlek, hogy ne vedd személyed elleni támadásnak, - már azért se mert egyébként szeretem az írásaidat meg a munkálkodásodat - de ez az általad is megemlített ellentmondás elég vaskos ahhoz, hogy ilyen egyszerűen át lehetne lépni rajta.
Ellenvetéseim:
1. Jézus maga inkább tisztázni szokta a félreértéseket és helyére tenni, nem pedig félremagyaráz valamit a valódi jelentésétől. Ő a halotti megkenetéseként értelmezte a jelenetet. Ezzel szemben egy apokrif értelmezés állítja, hogy ez egy királlyá felkenés volt. Talán éppen ezért, vagy ilyenekért maradt csak apokrif ez az irat.
2. Többféle olajjal való fel(meg)kenés szerepel a Bibliába. A kérdéses jelenetet lehetne főpappá, vagy prófétává való felkenésnek is értelmezni. A főpapi felkenést legalább ekkora súllyal bele lehetne magyarázni. Miért éppen király? A megváltás, a saját véráldozatának bemutatás a mennyben éppen főpapi szolgálat, tehát egy jelképes felkenést inkább azzal lehetne azonosítani.
3. Fentieken túl volt egy a halottakat megkenő valóságos szokás is, amire készültek is az asszonyok valóságban Jézus halála után.
4. A földi szolgálatára való felkenetés, már a szolgálatba lépés előtt megtörtén: " Az Úrnak szelleme van én rajtam, mert felkent engemet...."
5. A királlyá, uralkodóvá való felkenetése a Mennyben történt, a megváltó iszolgálat sikeres befejezése után a megdicsőülésekor és ezt maga az Atya tette.
6. A királlyá, pappá, prófétává való felkenetéseket soha nem végezték sem asszonyok sem áltag hívők, hanem szintén felkent szolgálatban lévő férfiak, tehát Mária még ilyen jelképes megkenetést sem végezhetett, viszon azt amit jézus mondott, a temetésre szóló megkenést igen.

Így énszerintem ez a megkenetés mégis csak arról szólt, amit Ő maga mondott.
üdv
ex


kedves ex! egyáltalán nem bántanak a felvetéseid,a kulturált vitát, érvelést kifejezetten szeretem és keresem.

amiből én kiindultam hogy jézus a krisztus vagyis felkent, az ige pedig nem beszél a levegőbe. ahogyan meg is kellett keresztelkednie, körül is kellett metéltetnie, úgy fel is kellett kenetnie, sőt meg is kellett feszíttetnie. saját szabályait be kell tartsa ha legális uralkodóként akar fellépni akár most, akár ha újra eljön. más helyen felkenetésről nem olvasunk, ezért azonosítom ezt ezzel. mária gesztusa egy nagyon mélyről fakadó és az imádatot kifejezni akaró megnyilvánulás volt, amely nem egy főpapnak, hanem az Élet Urának szólt, aki visszadta a testvérét. biztos hogy meg sem fordult a fejében hogy jézust hamarosan kivégzik, ezért nem hiszem hogy szándékában állt volna egy előre hozott halotti megkenetés. mária valóban nem volt betű szerinti értelemben kóser, vagyis egy király felkenésére hivatalosan, egyházilag kijelölt személy, de amit tett, őszinte imádatból fakadó, tehát a Lélektől vezérelt cselekedet volt, vagyis prófétai, vagyis felülről nézve igenis kóser, amit Jézus sem utasított el, nem úgy mint a korábbi, merőben önző, emberi próbálkozásokat. igaz hogy jézus akkor és ott temetésére terelte a szót, de ha azt vesszük jézusnak az volt a trónraszállása is egyben (elvégeztetett...)
lukács evangéliumában pedig egészen más kommentárt fűz hozzá Jézus, jóllehet a leírt esemény és a házigazda neve is ugyanaz, s a szerkesztők is összekapcsolják a két igehelyet, ez tovább bonyolítja a helyzetet. szóval én azt mondom a két megállapítás nem zárja ki egymást, mária imádatának jele jézus sírjában is betölthette a halotti olaj szerepét.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 16:15 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
Indu írta:
Egyszer írtam egy házi dolgozatot a társadalmi nemekről (gender) a Bibliában. És már meg is örültem egy kicsit ennek a gondolatnak, hogy Mária, nőként végezhet egy ilyen hatalmas dolgot, hogy felkeni Jézust. De így végig gondolva az érveket azt kell mondanom, hogy ez tényleg nem tűnik valószínűnek.

Még egy ellenérv eszembe jutott. Felkenni valakit a szolgálata megkezdése előtt szoktak. Ez egyfajta feljogosítás. (Dávid felkenetése pl. jóval valós királysága előtt történt.) Jézus pedig itt már a szolgálata vége felé jár. Ezek az időbeliségek szerintem kiemelten fontosak a Bibliában.
Üdv:
Indu


azt hiszem az újszövetség forradalmi változást hozott genderügyben, bár jobb lenne reformációt mondani, hiszen volt ószövetségben is példa a hitvalló nők Isten előtti egyenjogúságára. én azt gondolom ez nagyon is bele illik Jézus életének "botrányos" esetei közé.

az időpont kérdése a helyzetből adódott, akkor kennek fel valakit amikor felismerik benne a királyt. a felismerés a feltámasztás után lett nyilvánvalóvá mária szemében. megtörtént ez a lényeg, jézus szolgálata pedig korántsem ért véget a golgotán

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 16:33 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
viewtopic.php?f=15&t=332&p=49114&#p49114

az APRÓbetűs részt ajánlom a témához kapcsolódóan, "eurogenderológiailag"

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 19:43 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Eeyore írta:
Indu írta:
Egyszer írtam egy házi dolgozatot a társadalmi nemekről (gender) a Bibliában.

Akkor biztosan foglalkoztál a derék asszony dicséretével is. Már írtam itt, hogy engem megdöbbentett, mennyire nem "nőies" a leírás. Ha a szövést favágásra cserélném, nyugodtan adományozhatnám a résznek a "derék férj dicsérete" címet. Eszében sincs a férjét megkérdezni a terveiről, a befektetéséről. Csak kiterveli, hogy mezőt vesz, és kész: megveszi és megműveli.
Tegnap egy férj jött hozzánk a gyerekeivel kismacskáért. Megnézte a cicát, megmutatta a gyerekeknek, aztán azt mondta: "még meg kell kérdeznem a páromat". Úgyhogy csak ma vitte el a cicust.
Na ennyit a derék asszonyról... :roll:
(Mármint rögtön az jutott eszembe. Ha a Bibliában a feleség is döntésképes egy komoly befektetés terén, milyennek kéne lennie egy derék férfinak? :P)

Ma már olyan derékek az asszonyok, hogy a nadrágot is ők hordják, aztán csodálkoznak, hogy boldogtalanok.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 21:04 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Sztalker,

Idézet:
azt hiszem az újszövetség forradalmi változást hozott genderügyben, bár jobb lenne reformációt mondani, hiszen volt ószövetségben is példa a hitvalló nők Isten előtti egyenjogúságára


Bocs, hogy értetlenkedem, de azt akarod itt mondani, hogy az ÚSZ forradalmi változást hozott (ha igen, akkor szerinted miben) vagy azt akarod írni, hogy nem hozott (csak kimaradt a nem) mivel úgy folytatod, hogy az ÓSZ-ben is volt példa az egyenjogúságra.

Azért is érdekel, mert ebben a házi dogámban pont azt igyekeztem kimutatni, hogy nem egyenjogúság (más feladatok, más jogok, más kötelezettségek) de egyenrangúság volt az ÓSZ és ÚSZ -hívői- között, és Isten eredeti elképzelése szerint, és Debórát meg ilyesmiket hoztam fel példának.

Kedves Ex,

Szerintem egy csomó nő azért hord nadrágot, mert a férfi nem hajlandó. Igaz ez világi és keresztény körökben egyaránt. Sok férfi hajlamos a kényelmesebb megoldást választani. Szerintem a nők többsége vágyik egy vezetői kvalitásokkal rendelkező férjre. Persze az általad említett rész is igaz, csak mint az érem másik oldalát tettem mellé. Igazából nagy kérdés ez nekem, mert ahol meg úgymond vezető a férj, ott meg gyakran az van, hogy a nő hallgasson, főzze meg a kaját, legyen tiszta ruha, és húzza meg magát. Egy Nagyvárad téri lány ismerősöm mondta, hogy a gyüliben ha felmerül egy kérdés, és mondjuk a lányoknak felsőfokú végzettségük van, a vitaparnereknek mondjuk középfokú, és a fiúk kifogynak az érvekből, akkor a végső érv mindig az, hogy nők hallgassanak a gyülekezetben.


Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 07:28 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Indu írta:
Kedves Ex,

Szerintem egy csomó nő azért hord nadrágot, mert a férfi nem hajlandó. Igaz ez világi és keresztény körökben egyaránt. Sok férfi hajlamos a kényelmesebb megoldást választani. Szerintem a nők többsége vágyik egy vezetői kvalitásokkal rendelkező férjre. Persze az általad említett rész is igaz, csak mint az érem másik oldalát tettem mellé. Igazából nagy kérdés ez nekem, mert ahol meg úgymond vezető a férj, ott meg gyakran az van, hogy a nő hallgasson, főzze meg a kaját, legyen tiszta ruha, és húzza meg magát. Egy Nagyvárad téri lány ismerősöm mondta, hogy a gyüliben ha felmerül egy kérdés, és mondjuk a lányoknak felsőfokú végzettségük van, a vitaparnereknek mondjuk középfokú, és a fiúk kifogynak az érvekből, akkor a végső érv mindig az, hogy nők hallgassanak a gyülekezetben.


Üdv:
Indu

Kedves Indu!
Ahhoz kétség nem férhet, hogy ebben a kérdésben a férfiak a ludasak, ha van ezzel kapcsolatban kérdés, azt az Atyaség, férfiak, pasiképző topikban kellene megbeszélni. Szívesen állpok rendelkezésre. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség