Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Következő
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 10:20 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Ex, van már ilyen topik, vagy csak provizóriusan írod? Ha van, hozd fel léci a mélyből, mert nem találom. Ha nincs, akkor nyiss léci egy olyan címűt, amiben az asszonyok is kérdezhetnek :)

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 10:47 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
http://parokia.hu/forum/viewtopic.php?f=22&t=462&p=42036&#p42036

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 11:06 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Thx! Most visszaolvasok :) hátha minden kérdésemre ott van már a válasz. Eddig nagyon jó.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 13:46 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Indu írta:
Thx! Most visszaolvasok :) hátha minden kérdésemre ott van már a válasz. Eddig nagyon jó.

Pedig szívesen válaszolgattunk volna. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 13:50 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
van egy érzésem, hogy nem ússzuk meg :)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 14:06 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
Indu írta:
Kedves Sztalker,

Idézet:
azt hiszem az újszövetség forradalmi változást hozott genderügyben, bár jobb lenne reformációt mondani, hiszen volt ószövetségben is példa a hitvalló nők Isten előtti egyenjogúságára


Bocs, hogy értetlenkedem, de azt akarod itt mondani, hogy az ÚSZ forradalmi változást hozott (ha igen, akkor szerinted miben) vagy azt akarod írni, hogy nem hozott (csak kimaradt a nem) mivel úgy folytatod, hogy az ÓSZ-ben is volt példa az egyenjogúságra.

Azért is érdekel, mert ebben a házi dogámban pont azt igyekeztem kimutatni, hogy nem egyenjogúság (más feladatok, más jogok, más kötelezettségek) de egyenrangúság volt az ÓSZ és ÚSZ -hívői- között, és Isten eredeti elképzelése szerint, és Debórát meg ilyesmiket hoztam fel példának.



Üdv:
Indu


kedves Indu!
ami forradalminak tűnhetett, pedig csak az eredeti isteni szándék újbóli kiábrázolása, tehát reformáció volt az Jézusnak a nőkkel szembeni magatartásában érhető tetten. legyen az samáriai, vagy házasságtörő, tettenért, vagy beteg esetleg szánalmasan szegény, jézus szemében a nő elsősorban Ember, aki megváltásra szorul. az ószövetségben ez inkább csak nyomokban van jelen, mintha csak azt mondaná Isten akinek van szeme a látásra az meglátja mit is gondolok én a nőkről, Jézusnál már időnként provokáció számba megy az egyenrangúság kinyilvánítása. persze ahogyan az egyháztörténetben távolodunk az apostoli kortól ez megint háttérbe szorul és a nőknek marginális szerepkör jut ismét. mária személye is csak arra volt jó hogy felmutassák, íme a jó asszony csak szenved és tűr és hallgat (ezt persze leegyszerűsítettem...)
napjainkban viszont már olyan mértékben elnőiesedtek főleg a történelmi egyházak, hogy az nem normális.
amúgy éppen debóra az egyenJogúságra lenne példa, hiszen ő egy hagyományosan férfi szerepet vállalhatott magára nem gondolod?

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 15:19 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Idézet:
amúgy éppen debóra az egyenJogúságra lenne példa, hiszen ő egy hagyományosan férfi szerepet vállalhatott magára nem gondolod?

...úgy gondolom: :wink: - majdnem...!
Bír. 4,4
Abban az időben Debóra prófétanő, Lappídót felesége volt a bíró Izráelben.
Bír. 4,5
Debóra pálmája alatt szokott tartózkodni Rámá és Bétel között, az Efraim-hegyvidéken, ide jártak fel hozzá Izráel fiai, hogy ítéletet hozzon.

- eddig stimmel - az egyenjog és az ugyanazt csinálom, mint egy férfi - szempont...
de a folytatás:
Bír. 4,6
Elküldött Bárákért, Abínóam fiáért, és elhívatta Kedes-Naftáliból. Azt mondta neki: Ezt parancsolja az ÚR, Izráel Istene: Menj, vonulj a Tábór hegyére, végy magad mellé tízezer embert Naftáli fiai és Zebulón fiai közül!
Bír. 4,7
Én pedig ellened vezetem a Kísón patakjához Siserát, Jábín hadseregparancsnokát, harci kocsijaival és hatalmas seregével, de a kezedbe adom őt!

- ami a bírák "kiemelt" feladata volt: a népet szorongató ellenség legyőzése - arra már egy férfit hív meg...
Vagyis úgy gondolom, hogy nem az "ugyanazt csinálom, mint egy férfi" stílusú a bibliai egyenjogúság

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 16:35 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Idézet:
amúgy éppen debóra az egyenJogúságra lenne példa, hiszen ő egy hagyományosan férfi szerepet vállalhatott magára nem gondolod?


Még ha igen is, de a Biblia egészéből nem hozható ki az egyenjogúság, mindenképpen van egy kicsi hátrébb rangsorolás, de ha ezt hívő módon valósul meg, akkor nincs vele gond. És már az is nagy szó, ha az egyenrangúságért síkra lehet szállni :)

Egyébként pont ott tartok a másik topikban, ahol éppen felveted a "bibliai nőszerep" és a "behódolás" témáját. És pont ez az, ami még nincs igazán a helyén nálam. Nehezen látom, hogy Isten hogy is képzelte el az ideálisat.

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 16:36 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Idézet:
van egy érzésem, hogy nem ússzuk meg :)


héééé (lehet, hogy már ismersz :) )

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 19:05 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
Indu írta:
Idézet:
amúgy éppen debóra az egyenJogúságra lenne példa, hiszen ő egy hagyományosan férfi szerepet vállalhatott magára nem gondolod?


Még ha igen is, de a Biblia egészéből nem hozható ki az egyenjogúság, mindenképpen van egy kicsi hátrébb rangsorolás, de ha ezt hívő módon valósul meg, akkor nincs vele gond. És már az is nagy szó, ha az egyenrangúságért síkra lehet szállni :)

Egyébként pont ott tartok a másik topikban, ahol éppen felveted a "bibliai nőszerep" és a "behódolás" témáját. És pont ez az, ami még nincs igazán a helyén nálam. Nehezen látom, hogy Isten hogy is képzelte el az ideálisat.

Üdv:
Indu

ha érdekel és esetleg még nem hallottál róla én egy zsidósággal kapcsolatos rádióműsort szerkesztek havi rendszerességgel. volt egy adásunk, amiben egy rabbival és a feleségével beszélgettünk a vallásos zsidók nőfelfogásáról (van ilyen szó??? :roll: ) itt meghallgathatod: http://radio.sztaki.hu/node/get.php/011pr2074
ez persze nem egy az egyben azonos az ókori állapotokkal, de azért támpontokat adhat.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 19:51 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Sztalker,

Természetesen nyomon követem a működésed itt a Parókián, és anno, mikor kitetted a linket meghallgattam, mert a téma nagyon érdekes számomra, de köszönöm az ajánlást. (lehet, h felelevenítem, mert csak részletek vannak a fejemben róla)

Kedves Eeyore,

Érdekes következtetés. Azért gyengébb edény stb, nehogy a ló másik oldalán kössünk ki. Persze jó és hasznos, és érdekes a férfi-nő különbségeken morfondírozni, de valahogy úgy versengésmentesen.

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 20:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Akkor vedd úgy, hogy magamnak írtam, figyelmeztetésképpen :wink:

---

Annyira vicces dolgok vannak a pasiképzős topikban, (szuper gondolatok is persze) meg mókás sorok és értelmezések pl: "A fiam első éves az egyetemen és úgy tűnik, talált egy lányt, akit szeret... El kell mondania a fiának, hogy a nők különböznek a férfiaktól, és ez a különbség befolyásolni fogja a házasságát."

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. okt. 04., vasárnap 14:08 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 11:35
Hozzászólások: 26
Kérlek, segítsetek. Tegnap Szegeden jártunk kirándulni. A Dómban gondolataimba mélyedve Melkisedek képe tűnt fel előttem az oltártól jobbra a freskók között. Ki is volt Ő? Próbáltam a neten utána nézni, de elég furcsa dolgokat találtam. Nekem egyetlen dolog rémlik a Bibliából, az sem biztos, hogy pontos: Főpap(?) vagy Te, Melkisedek rendje szerint. Ha jól emlékszem, Jézusról hangzik el. Kérem, aki tud, segítsen tisztán látnom ebben a kérdésben. Kösz

_________________
szeretettel: egérke


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. okt. 04., vasárnap 16:01 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Kedves Egérke!
Valóban jól emlékszel, mert tényleg Jézussal kapcsolatban hangzik el.
De menjünk sorba:
1. Mózes I. könyve 14. fejezetében szerepel:
kenyeret és bort hoz a csatából visszatérő Ábrahámnak (kis úrvacsorai párhuzammal...), áldást ad rá, Ábrahám pedig tizedet ad neki.
2. Zsolt. 110,4
Megesküdött az ÚR, nem bánja meg: Pap vagy te örökké, Melkisédek módján.
Ez a messiási zsoltár lesz majd a Zsidókhoz írt levél "hivatkozási alapja".
3. Zsid. 5,6
Ahogyan másutt is mondja: „Pap vagy te örökké, Melkisédek rendje szerint.”
Zsid. 5,10
Mert az Isten őt a Melkisédek rendje szerint való főpapnak nevezte.
4. Ezt majd a Zsidókhoz írt levél 7. fejezete magyarázza részletesen is:
Ahogyan Melkisédek papként "fölötte áll" Ábrahámnak, úgy a lévita-papság és ároni főpapság fölött áll maga Jézus Krisztus. Melkisédek helye és szerepe ugyanis Isten szerint való, az ároni főpapságot is Ő szerezte ugyan, de az az első törvényhez kapcsolódott.
Amikor Isten előhozta Jézus Krisztus által az új törvényt, az Újszövetség törvényét, ezzel együtt "megváltozott a papság is". Jézus egyetlen egy áldozata, egyetlen főpapi "megmozdulása" elég volt, hogy a választottakat megszentelje.
S bármily furcsa, de Jézusnak ez a tette "ragyog vissza" Melkisédek alakjára: ő azért válhatott azzá, ami volt, mert Jézusban lett teljessé és tökéletessé a másik rend (a "Melkisédek rendje") szerinti (igazi?) papság.
Ugyanis Jézus már a világ teremtése előtt "megbeszélte" az Atyával és a Szentlélekkel közösen, hogy mit vállal magára a világ megváltásáért. Előre eldöntött - Melkisédek életét jóval megelőző döntés volt ez, ezért válhatott annak alapjává, amit Melkisédek megjelenése realizált.

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Lenne néhány kérdésem...
HozzászólásElküldve: 2009. okt. 04., vasárnap 20:09 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves József, ha ebből azt a következtetést vonom le, hogy Ábrahámék előtt már létezett egy olyan papság, ezzel egy olyan vallás, amelynek Istennek tetsző volt, akkor az szerintem korrekt. Aminthogy az Istennel egykor együtt járt az Enoch, tehát voltak Istennek tetsző emberek régenis még Noé előtt, hasonlóképpen a későbbiekben is emberi gondviselő volt az Istenünk, jelesül a Melkisedek papjai is mutatják ezt. Jól gondolom?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség