Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 124 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 14:18 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 24., péntek 14:01
Hozzászólások: 104
Tartózkodási hely: Budapest
Boglárka írta:
MM, Shannon : igyekszem hamarosan válaszolni nektek.


Kedves Boglárka,

Minden tiszteletem annak, aki képes hajnalban felkelni, és háromnegyed hatkor az én hosszadalmas hozzászólásaimat olvasni. Köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 14:34 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
Indu írta:
>Tulip "a képtelensége belátásához: Mi Atyánk! A kérdésem a következő: …, de kérlek a Védákon keresztül válaszolj rá. Jézus Krisztus nevében. Ámen."

Számomra a felvetés egyáltalán nem képtelenség. Nyilván nem egy olyan szituációt képzelek ide, hogy egy hívő keresztény kéri ezt, hanem egy Isten felé tapogatózó ember, aki mondjuk így szól: "Isten, ha vagy, és hallod amit mondok- válaszolj nekem az engem foglalkoztató élethelyzetemre, mutasd meg, hogy ebből a könyvből (esetünkben Védák) hogy mit tegyek."


MM nem ilyen, ő inkább a Védákat akarja a Bibliával egy szinten tudni. Azzal, hogy azt mondod Isten ezen át is válaszolhat ezt a (tév)hitét erősíted. Ettől eltekintve vegyük azt a helyzetet amit írsz.
Az elképzelt kereső még Isten létében is kételkedik, s a Védákból vár bizonyságot Isten létére, ami képtelenség mert a Védák nem Isten szava. Így legfeljebb erkölcsi tanácsot adhat, de semmi olyan kérdésre nem adhat választ, amihez Istenre van szükség.

Indu írta:
Hidd el, hogy Isten egy ilyen imádságot, ha az őszinte vágyból fakad - meghallgat. És ha úgy akarja, a Védákból fog válaszolni. Nyilván - hitem szerint - a válasza nem az lesz, hogy higgyél csak a Védákban, hanem az, hogy: Meghallgattalak, és most te figyelj rám. Maga az Isten halt meg érted, mert szeret - és most hív téged.


Az őszinte vágyból fakadó imádságot Isten persze, hogy meghallgatja, lévén, hogy ő az őszinte vágy már Isten munkája az emberben, s nyilván nem ad őszinte vágyat, hogy azután ne adjon hozzá meghallgatást is. Ám a Védákon keresztül nem fog válaszolni, mert az nem az Ő szava. A válasz a Szentlélek által fog jönni, s Jézusra fog mutatni, még pedig a Bibliában leírtakkal teljes szinkronban. Isten a Védákon keresztül garantáltan nem akar válaszolni, mivel Jézus az Út, az egyetlen Út, róla pedig nem a Védák, hanem a Biblia szól.

Indu írta:
Egy ateista családban nevelkedett ismerősöm egy víziló szüleinek a haláláról szól rajzfilm után (elképzelve a saját szüleinek az elvesztését) imádkozott először Istenhez (akkor nem is tudta, hogy imádkozik, csak megszólította, hogy ha vagy, és hallod...stb) - tehát egy bugyuta, -egyáltalán nem hívő témájú- gyerekfilmen keresztül hallotta meg először Isten hangját. //én is emlékszem arra a rajzfilmre//


Nem ritka, hogy embereket valami élmény ér, s erre bizonyos kérdésekben megváltoztatják a véleményüket. Ilyen elem lehet, hogy egyszer csak elfogadják, hogy létezik valamiféle isten. Az, hogy ez Isten szava volt-e hozzájuk, csak akkor derül ki, amikor Jézus Krisztushoz megtérnek. Ekkor válik az isten Istenné. Igen komoly veszélye van, Istent túl hamar belekeverni egy ember gondolkodásának alakulásába. Balesetet túlélők között előfordul, hogy elkezdenek istenben hinni, úgymond megtérnek. Nagyon fontos azonban nem bedőlni a szavaknak, s rámutatni, hogy a megtérés ennél sokkal több. Ahogy az se megtérés, ha valakire ráijesztenek és leteszi a cigarettát. Az se megtérés, ha valaki a halálra gondolva, Jehova tanújának áll. Az se ha mondjuk látva a szenvedést, orvosnak vagy ápolónak áll. Jelzés értékük van, de aki itt megáll keveri Isten általános és speciális kegyelmét. A Védák, Hugo a víziló, Kis herceg és lehetne még sorolni Isten általános kegyelméről sokat elárulhatnak, de Isten speciális kegyelmét csak a Bibliából lehet megismerni.
Általános kegyelem: Isten adja ez embereknek, hogy élhető legyen a világ. Enélkül egymásnak esve pillanatok alatt felszámolnánk.
Speciális kegyelem: Isten adja az övéinek, hogy megtérjenek, s örök életük legyen benne és vele.

Reformátusként a speciális kegyelmet kell hirdetnünk, mert ez a lényeg, csak ez tartalmazz a Isten valódi válaszát az olyan kérdésekre, amire csak nála van válasz, vagyis amit csak neki érdemes feltennünk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 14:55 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
tulip írta:
Indu írta:
>Tulip "a képtelensége belátásához: Mi Atyánk! A kérdésem a következő: …, de kérlek a Védákon keresztül válaszolj rá. Jézus Krisztus nevében. Ámen."

Számomra a felvetés egyáltalán nem képtelenség. Nyilván nem egy olyan szituációt képzelek ide, hogy egy hívő keresztény kéri ezt, hanem egy Isten felé tapogatózó ember, aki mondjuk így szól: "Isten, ha vagy, és hallod amit mondok- válaszolj nekem az engem foglalkoztató élethelyzetemre, mutasd meg, hogy ebből a könyvből (esetünkben Védák) hogy mit tegyek."


MM nem ilyen, ő inkább a Védákat akarja a Bibliával egy szinten tudni. Azzal, hogy azt mondod Isten ezen át is válaszolhat ezt a (tév)hitét erősíted. Ettől eltekintve vegyük azt a helyzetet amit írsz.
Az elképzelt kereső még Isten létében is kételkedik, s a Védákból vár bizonyságot Isten létére, ami képtelenség mert a Védák nem Isten szava. Így legfeljebb erkölcsi tanácsot adhat, de semmi olyan kérdésre nem adhat választ, amihez Istenre van szükség.

Indu írta:
Hidd el, hogy Isten egy ilyen imádságot, ha az őszinte vágyból fakad - meghallgat. És ha úgy akarja, a Védákból fog válaszolni. Nyilván - hitem szerint - a válasza nem az lesz, hogy higgyél csak a Védákban, hanem az, hogy: Meghallgattalak, és most te figyelj rám. Maga az Isten halt meg érted, mert szeret - és most hív téged.


Az őszinte vágyból fakadó imádságot Isten persze, hogy meghallgatja, lévén, hogy ő az őszinte vágy már Isten munkája az emberben, s nyilván nem ad őszinte vágyat, hogy azután ne adjon hozzá meghallgatást is. Ám a Védákon keresztül nem fog válaszolni, mert az nem az Ő szava. A válasz a Szentlélek által fog jönni, s Jézusra fog mutatni, még pedig a Bibliában leírtakkal teljes szinkronban. Isten a Védákon keresztül garantáltan nem akar válaszolni, mivel Jézus az Út, az egyetlen Út, róla pedig nem a Védák, hanem a Biblia szól.

Indu írta:
Egy ateista családban nevelkedett ismerősöm egy víziló szüleinek a haláláról szól rajzfilm után (elképzelve a saját szüleinek az elvesztését) imádkozott először Istenhez (akkor nem is tudta, hogy imádkozik, csak megszólította, hogy ha vagy, és hallod...stb) - tehát egy bugyuta, -egyáltalán nem hívő témájú- gyerekfilmen keresztül hallotta meg először Isten hangját. //én is emlékszem arra a rajzfilmre//


Nem ritka, hogy embereket valami élmény ér, s erre bizonyos kérdésekben megváltoztatják a véleményüket. Ilyen elem lehet, hogy egyszer csak elfogadják, hogy létezik valamiféle isten. Az, hogy ez Isten szava volt-e hozzájuk, csak akkor derül ki, amikor Jézus Krisztushoz megtérnek. Ekkor válik az isten Istenné. Igen komoly veszélye van, Istent túl hamar belekeverni egy ember gondolkodásának alakulásába. Balesetet túlélők között előfordul, hogy elkezdenek istenben hinni, úgymond megtérnek. Nagyon fontos azonban nem bedőlni a szavaknak, s rámutatni, hogy a megtérés ennél sokkal több. Ahogy az se megtérés, ha valakire ráijesztenek és leteszi a cigarettát. Az se megtérés, ha valaki a halálra gondolva, Jehova tanújának áll. Az se ha mondjuk látva a szenvedést, orvosnak vagy ápolónak áll. Jelzés értékük van, de aki itt megáll keveri Isten általános és speciális kegyelmét. A Védák, Hugo a víziló, Kis herceg és lehetne még sorolni Isten általános kegyelméről sokat elárulhatnak, de Isten speciális kegyelmét csak a Bibliából lehet megismerni.
Általános kegyelem: Isten adja ez embereknek, hogy élhető legyen a világ. Enélkül egymásnak esve pillanatok alatt felszámolnánk.
Speciális kegyelem: Isten adja az övéinek, hogy megtérjenek, s örök életük legyen benne és vele.

Reformátusként a speciális kegyelmet kell hirdetnünk, mert ez a lényeg, csak ez tartalmazz a Isten valódi válaszát az olyan kérdésekre, amire csak nála van válasz, vagyis amit csak neki érdemes feltennünk.


Kedves Tulip,nem vettem rossz néven,csak viccesnek találom,hogy ilyen jól tudni véled milyen vagyok és hogy mit gondolok a Védák és a Biblia viszonyáról,holott ezt még sosem fejtettem itt ki.
Abban igazad van,belátom,hogy a példám nem volt életszerű (mint ahogy a lakatlan szigetes példa sem az),de mivel elvben érdekel az egész,gondoltam ez a kevésbé gyakorlatias példa is rámutathat dolgokra (akárcsak a lakatlan szigetes példa).
A Hugós példát viszont nagyon köszönöm,mert ez sokkal életszerűbb,és kiküszöböli az abból fakadó félreértéseket,hogy a Védák szent szövegek a hinduk számára,akárcsak a Biblia a keresztények számára.Nyilván ezért támadtad Te is Tulip,mert a Hugót nem támadtad,holott sokkal profánabb,mint a Védák,és elvileg Istenhez is kevesebb köze van.
És most jön a lényeg,legalábbis ami szerintem az, hogy mivel a teremtett világ Ura Isten,ezért minden teremtmény Ura,tehát módjában áll minden teremtményén keresztül utat mutatni,és noha van egy speciális útmutatója számunkra, a Biblia ugye,nos akik nem találnak el a Bibliához,akármilyen okból kifolyólag,akár azért mert hindunak születtek,akkor azt máshogy fogja Isten vezetni, akár a Védákból.Egy kisgyermeket pedig akár Hugón keresztül.
Itt most megint azt látom,már bocsánat, hogy úgy tűnik,közülümk én vagyok a legbiztosabb abban,hogy Isten minden dolog Teremtője,és a szó tág értelmében Mindenható.És ez egy kicsit vicces számomra. :*:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 16:14 
Sziasztok!

Kérek egy moderátort, aki ezzel az írásommal együtt a levelezés egy részét átrakja egy olyan topicba, ahol arról beszélgetünk, hogy "Isten kijelentése csak a Biblia?", vagy valami hasonló topicba.

Kedves Shanon!

Igaz és teljes kép Isten haragjáról és szeretetéről a kereszten a Fia!
Nézz fel oda és látni fogod Isten gyűlöletét és szeretetét.

Róma 1.
Isten ismeretére eljuthat az ember. A történelem vizsgálata, a teremtett világ vizsgálata és önmaga vizsgálata alapján.
De mit ér Istent ismerni, ha én nem kerülök ezáltal a helyemre?
Az Ige arról szól, hogy az ismeret önmagában felfuvalkodottá tesz és nem teszi helyére az embert, mert az ember élete úgy teljes ha uralkodik felette az Úr!
Magukat bölcsnek gondolván balgatagokká lettek!
Nem jutottak alázatra az Isten előtt!

Isten hatalma és Istensége meglátható a teremtett világ vizsgálata által, de ennél több látható a Fiában: Szentsége, kegyelme és szeretete.

Még két Ige a Szentírásból:

4Móz 22,28
És megnyitá az Úr a szamárnak száját, és monda a szamár Bálámnak: Mit vétettem néked, hogy immár háromszor vertél meg engem?
Bálám pedig monda a szamárnak: Mert megcsúfoltál engem! Vajha volna fegyver a kezemben, nyilván megölnélek most téged.
És monda a szamár Bálámnak: Avagy nem te szamarad vagyok-é, a melyen járni szoktál, a mióta megvagy, mind e napig? Avagy szoktam volt-é veled e képen cselekedni? Az pedig felele: Nem.
És megnyitá az Úr a Bálám szemeit, és látá az Úr angyalát, a mint áll vala az útban, és mezítelen fegyverét az ő kezében; akkor meghajtá magát és arczra borula.
Monda azért Bálám az Úr angyalának: Vétkeztem, mert nem tudtam, hogy te állasz előttem az útban. Most azért, ha nem tetszik ez néked, visszatérek.

Az Isten egy szamáron keresztül is figyelmeztethet egy embert, hogy ne menjen tovább azon az úton amin jár!
Hiszem, hogy az Úr megszólítja azokat is, akik soha se akartak, vagy tudtak Róla hallani. Mindenkit hív megtérésre, bűnbánatra!

Zsid 1,1 Minekutána az Isten sok rendben és sokféleképen szólott hajdan az atyáknak a próféták által, ez utolsó időkben szólott nékünk Fia által,

Most a Fia által szól hozzánk, hogy álljunk meg, térjünk meg arról az útról amin járunk és növekedjünk Őbenne!
Mert benne van elrejtve Isten minden gazdagsága!

Hitem szerint a Biblia olvasása nélkül is üdvözülhet valaki, de Isten nem kérhető számon azért, hogy pl. "mi van a hindukkal, meg a lakatlan sziget lakójával".
Aki ezt teszi, az még nem ismeri az élő Istent és önmagát! Nem ismeri az Istent és az embert!
Azonban aki az Isten írott Igéjét - a BIBLIÁT - nem tekinti Isten kinyilatkoztatásának, az nem ismerte még meg az élő Istent!

Hugó a viziló abban példa, amit Jézus tanított!

"Nincs senkiben nagyobb szeretet annál, mint aki életét adja a barátaiért."

Egy anya, aki képes meghalni a gyermekéért, hordozza ezt a szeretetet és ez a szeretet hordozza őt.
Mi a különbség? Az hogy az az anya a saját bűnei miatt is meg kell hogy halljon ha meg nem tér, míg Isten egyszülött Fia - akiről nem olvasunk sehol máshol, csak a Bibliában, mert máshol max. prófáténak írják - kizárólag a mi bűneink miatt szenvedett halált.

Az a Jézus Krisztus aki így tanít imádkozni:
9. Ti azért így imádkozzatok: Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te neved;
10. Jőjjön el a te országod; legyen meg a te akaratod, mint a mennyben, úgy a földön is.
11. A mi mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma.
12. És bocsásd meg a mi vétkeinket, miképen mi is megbocsátunk azoknak, a kik ellenünk vétkeztek;
13. És ne vígy minket kísértetbe, de szabadíts meg minket a gonosztól. Mert tiéd az ország és a hatalom és a dicsőség mind örökké. Ámen!


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 16:17 
Kedves MM!

Isten nem minden dolog létrehozója.
A bűnt, a vele szemben való engedetlenséget, a halált az EMBER a Sátán tanácsára hozta bele a világba.
Isten engedte, igen!

Most is annyi mindent megenged még, amire én már - mások irányába elsődlegesen - régen kimondtam volna, hogy ez megengedhetetlen!
Tudod-e, hogy miért teszi?


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 17:40 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 24., péntek 14:01
Hozzászólások: 104
Tartózkodási hely: Budapest
kavics írta:

Isten ismeretére eljuthat az ember. A történelem vizsgálata, a teremtett világ vizsgálata és önmaga vizsgálata alapján.
De mit ér Istent ismerni, ha én nem kerülök ezáltal a helyemre?
Az Ige arról szól, hogy az ismeret önmagában felfuvalkodottá tesz és nem teszi helyére az embert, mert az ember élete úgy teljes ha uralkodik felette az Úr!
Magukat bölcsnek gondolván balgatagokká lettek!
Nem jutottak alázatra az Isten előtt!

Isten hatalma és Istensége meglátható a teremtett világ vizsgálata által, de ennél több látható a Fiában: Szentsége, kegyelme és szeretete.

Hiszem, hogy az Úr megszólítja azokat is, akik soha se akartak, vagy tudtak Róla hallani. Mindenkit hív megtérésre, bűnbánatra!

Zsid 1,1 Minekutána az Isten sok rendben és sokféleképen szólott hajdan az atyáknak a próféták által, ez utolsó időkben szólott nékünk Fia által,

Most a Fia által szól hozzánk, hogy álljunk meg, térjünk meg arról az útról amin járunk és növekedjünk Őbenne!
Mert benne van elrejtve Isten minden gazdagsága!

Hitem szerint a Biblia olvasása nélkül is üdvözülhet valaki, de Isten nem kérhető számon azért, hogy pl. "mi van a hindukkal, meg a lakatlan sziget lakójával".
Aki ezt teszi, az még nem ismeri az élő Istent és önmagát! Nem ismeri az Istent és az embert!
Azonban aki az Isten írott Igéjét - a BIBLIÁT - nem tekinti Isten kinyilatkoztatásának, az nem ismerte még meg az élő Istent!




Kedves Péter,

Nem gondolom, hogy ezt a témát másik topicba kellene tenni, mert szerintem szorosan összefügg a megváltás kérdésével.

Mielőtt úgy nézne ki, mintha itt a Biblia mellett és ellen kardoskodók vitatkoznának, hangsúlyozom, hogy nem áll szándékomban az írott Ige fontosságát és hasznosságát megkérdőjelezni, amely Isten szava, és a lehető legrészletesebb forrás ahhoz, hogy egy hívő Isten akaratát megismerje, csak nem szeretem azt a búvópatakként fel-felbukkanó gondolatmenetet, hogy kizárólag az írott Ige által juthat valaki hitre és megtérésre, illetve maradhat meg a hitben, ami pedig a Biblia szorgalmas olvasását és hallgatását jelenti, lehetőleg naponta, és akin ezek a külső jelek nem mutatkoznak, azon látszik is, hogy nem tért meg igazán.

Ez azért kényes téma, mert vannak olyan gyülekezetek - persze nem a református egyház - akik azt tanítják, hogy aki nem mindenben az adott gyülekezet, egyház szabályai szerint keresztény (például nem jól van megkeresztelve, vagy néhány kérdést máshogy értelmez) az valójában nem is keresztény. A hozzászólásokból gondolom, hogy Gábriel is találkozott ilyen megnyilvánulásokkal, ezért reagál ilyen érzékenyen.

Örülök, hogy itt a fórumon senki nem ért ezzel egyet, de jobb, ha tudod, hogy vannak olyan Krisztusban hívő emberek, akik szerint te, én, Boglárka, mi mindannyian nem vagyunk keresztények, mert valamit nem úgy csinálunk, mint ők. Ezért vagyok én ezekre a kérdésekre "allergiás".

A hozzászólásodra válaszolva:

Igen, Isten a Fia által szól hozzánk, akiről tanúságot tesz az írott Ige, és a Lélek. És Isten számtalan módot talál arra, hogy ezt az üzenetet az emberekhez eljuttassa, hiszen Mindenható. Az, hogy kihez, mikor és mi módon teszi, nem az én dolgom, mint ahogy a lakatlan sziget lakóját, meg a hindukat sem kérem számon. Isten maga dönti el, hogy ki az, aki kell neki, és ezért mit tesz meg, és mivel nyilvánvalóan bölcsebb nálunk, jobban dönti el, mint ahogy mi tennénk. Továbbá, ahogy a Biblia is írja, Isten pontosan tudja, ki az, aki hozzá tartozik, és ezt nekünk nem csak felesleges, de kifejezetten tilos is találgatni!

Én hiszek abban, hogy ha valaki valóban megismeri Istent, akkor az egójából annyi magad, amennyi egy virágcserépből, amit egy felhőkarcoló tetejéről ledobtak... és hiszek abban, hogy aki megtapasztalja Jézus szeretetét, annak ebben az életben többé semmi más nem kell igazán. Nem jól mondom, nem hiszek benne, tudom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 18:45 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 24., péntek 14:01
Hozzászólások: 104
Tartózkodási hely: Budapest
Miután a lakatlan szigetes példát jól leszóltátok (megjegyzem, nem én találtam ki) kénytelen vagyok írni egy másikat, talán egyértelműbb.

Arról, amit legutóbb Boglárkának írtam, eszembe jutott megnézni Pál megtérésének történetét, ami váratlan meglepetést okozott. Bemásolom ide röviden, csak hogy tudjátok, mire gondolok:

9,3 Útközben azonban, amikor éppen Damaszkuszhoz közeledett, hirtelen mennyei fény villant fel körülötte,
9,4 és amint a földre esett, hallotta, hogy egy hang így szólt hozzá: "Saul, Saul, miért üldözöl engem?"
9,5 Ő pedig megkérdezte: "Ki vagy, Uram?" Az így válaszolt: "Én vagyok Jézus, akit te üldözöl.
9,6 De kelj fel, menj be a városba, és ott megmondják neked, mit kell tenned."
9,7 A vele utazó férfiak pedig szótlanul álltak, mert hallották ugyan a hangot, de senkit sem láttak.
9,8 Saul pedig felkelt a földről, és kinyitotta szemét, de egyáltalán nem látott. Ezért kézen fogva vezették be Damaszkuszba,
9,9 és ott három napig nem látott, nem evett, és nem ivott.
9,10 Volt Damaszkuszban egy tanítvány, név szerint Anániás. Az Úr megszólította őt látomásban: "Anániás!" Ő így válaszolt: "Íme, itt vagyok, Uram."
9,11 Az Úr pedig így szólt hozzá: "Kelj fel, menj el abba az utcába, amelyet Egyenes utcának hívnak, és keresd meg Júdás házában Sault, akit Tarzuszinak neveznek: mert íme, imádkozik,
9,12 és látomásban látja, hogy egy Anániás nevű férfi jön be hozzá, és ráteszi a kezét, hogy lásson."
...
9,17 Anániás pedig elment, és bement abba a házba; rátette kezét, és ezt mondta: "Atyámfia, Saul, az Úr küldött engem, az a Jézus, aki megjelent neked az úton, amelyen jöttél, és azért küldött, hogy újra láss, és megtelj Szentlélekkel."
9,18 És egyszerre, mintha pikkelyek estek volna le a szeméről, újra látott; azután felkelt, és megkeresztelkedett,
9,19 majd miután evett, erőre kapott. Néhány napig együtt volt a damaszkuszi tanítványokkal,
9,20 és azonnal hirdetni kezdte a zsinagógákban Jézusról, hogy ő az Isten Fia.

Erről a történetről beszélgettem egyszer egy lelkes fiatal hittérítővel, akinek az egyháza kizárólag a Bibliát tekinti az ember és Isten közötti kapcsolattartás hiteles eszközének, és ő azt mondta, nyilvánvaló, hogy Pál a megtérése előtt ismerte az evangéliumot, mert a három nap alatt, amíg nem látott, lehetősége volt beszélgeti olyan emberekkel, akik ismerték és elmagyarázták neki.

Akkor én ennek nem tulajdonítottam túlzott jelentőséget, és elfogadtam ezt az értelmezést, anélkül, hogy végiggondoltam volna. (Mondtam, hogy nem vagyok jó teológiából, nem is foglalkoztam vele túl sokat.)

Szóval ma reggel, amikor a Biblia nélküli megtérés határait próbáltam körvonalazni, és egészen más megvilágításba került ez a történet, csak most vettem észre, hogy a fenti értelmezésnek semmi alapja sincsen.

A történet szerint Pálnak megjelent Jézus, aki ekkortól fogva három napig nem látott, de imádkozott, és Jézus elküldte hozzá az egyik tanítványt, aki visszaadta a látását, amikor is megkeresztelkedett. Ezután találkozott a többi tanítvánnyal.

Vagyis Pál előbb kezdett el hinni Jézusban, az élmény hatására, és imádkozott, megtért és megkeresztelkedett, és azután ismerhette csak meg, mit is tanított pontosan Jézus. Nyilván volt valami fogalma arról, mit gondolnak a keresztények, hiszen éppen őket üldözte, de az egész evangéliumot, Jézus tanításait nem ismerhette. Szerintem akkor még nem volt leírva, de ha mégis, akkor sem tudta volna elolvasni, a tanítványokkal pedig csak később találkozott.

Mivel úgy látom, Pál apostol mindenki számára elfogadható, mint hiteles forrás, hiszen idéztétek is, szerintem ez a történet bizonyítja, hogy nem kizárólag az írott Ige részletes ismerete révén, annak vezetése által lehet hitre és megtérésre jutni, illetve megváltottnak lenni. A történetben ehhez elegendő volt az ima, és a Szent Lélek ereje.

Tudom, most meg nagyon extrém példát hozok, mert hiszen Pálnak maga Jézus jelent meg, és ő vezette végig, de 1) ez is csak azt bizonyítja, hogy Isten meg tudja menteni, és használni tudja azt, akit nagyon akar 2) sok olyan emberről hallani, aki egy vallásos élmény hatására hirtelen tért meg.

Azt nem tudom, hogy Pál annak hatására maradt meg a hitben, hogy később megismerte az írott Igét, vagy azért, mert maga is tanította, és tovább írta, ami ugye nem utolsó szempont, vagy enélkül is ragaszkodott volna Jézushoz a történtek után, a Lélek által megismerve a szeretetét.

Majd keresek nekünk erről is valamit…


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 20:07 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
kavics írta:
Kedves MM!

Isten nem minden dolog létrehozója.
A bűnt, a vele szemben való engedetlenséget, a halált az EMBER a Sátán tanácsára hozta bele a világba.
Isten engedte, igen!

Most is annyi mindent megenged még, amire én már - mások irányába elsődlegesen - régen kimondtam volna, hogy ez megengedhetetlen!
Tudod-e, hogy miért teszi?


Kedves Kavics,tudom,hogy én másképpen értelmezem a Bibliát és másképpen gondolkodom Istenről,mint a "standard" keresztények,már elnézést a szóért,most ez ugrott be.
Nem is azért írom le a véleményemet,hogy bárkit is meggyőzzek,inkább csak érdekesnek találom,hogy néha ugyanarról beszélünk,csak más megfogalmazásban,néha viszont éppenhogy teljesen mást értünk ugyanazon szavak mögött.
Isten nem minden dolog létrehozója,írod.Szerintem meg Isten minden dolog létrehozója.Én ugyanis sem az Embert sem a Sátánt nem fogadom el Teremtőnek.Ha jól tudom,csak egyetlen Isten és egyetlen Teremtő létezik.Talán éppen ez volna a keresztény tanítások lényege.Miért nem hiszitek ezt el mégsem?
A hiba (bűn) nem a világban van,nem Istenben van és nem a Teremtésben van,a Teremtés ugyanis tökéletes,mint ahogy Isten is tökéletes.A hiba az emberben,az ember nézőpontjában van,az ember ugyanis vak a Teremtés tökéletességére.Ez a vakság pedig akkor hullott reá,mikor a Kígyó hazug ígéretén felbuzdulva evett a Jó és a Rossz fájának gyümölcséből,mert onnantól fogva a tökéletes Teremtést jónak és rossznak látja és a saját egója nézőpontjából ítéli rossznak és jónak a dolgokat,holott a dolgok tökéletesek,úgy ahogy vannak,és ezt az Isten szeme látja csak.A megváltás ezért (hogy visszakanyarodjunk) az Isten szemével való látás.
Az Ember és a Sátán nem teremtett semmit,csak szétforgácsol,ez maga a Bűn.
Vagy hol van az a Bibliában leírva,hogy az Ember vagy a Sátán a második,harmadik Teremtő?
És az is világosan le van írva a Bibliában,hogy a Kígyó hazudott,mikor azt mondta,hogy a teremtett világ jóra és rosszra való felosztása vezet Istenhez.Nyilvánvalóan nem ez vezet Istenhez,hanem épp az ellenkezője, az Egység "újraösszekovácsolása" a Szeretet erejével.
a Védákhoz visszatérve, a Védákat vajon ki teremtette?Én nem ismerek Istenen kívül más Teremtőt.De ha Te ismersz,nos,ki az?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 20:10 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Kedves MM!

Bizonyára megküzdesz vele, szóval, nagyon értékelem, hogy próbálod keresztény terminusokkal leírni a gondolataidat! :D

>>Megpróbálom megfogalmazni másképpen.Szerintem emberek,bűnök,stb. megítélésekor a nézőpont a kulcskérdés.Létezik emberi nézőpont (ahány ember annyiféle és még egy ember esetében is folyamatosan változik) és létezik isteni nézőpont,ez abszolút és állandó.

Idáig egyetértünk.

Az is igaz, hogy Isten – az emberrel ellentétben – egyszerre lát múltat, jelent, jövőt, mindennek az okát, értelmét tudja.

>>míg az ember egy zavaros izét lát,amiből kiemel dolgokat és azt bűnnek minősíti,mert nem érti,nem látja a helyét, a szerepét az egységben.

Ha nem ismerném Isten törvényét (amiben le van írva, mi számít Isten szemében bűnnek), akkor valószínű, hogy nagyon sok mindent egyáltalán nem is látnék bűnnek!, főleg azt nem, amilyen rosszat én tennék másnak.

John Paton misszionárius a csendes-óceáni kannibálok közé ment szolgálni. Ezek a kannibálok nem hallottak még Isten törvényéről, és korlátlanul kiéltek mindent, lopást, emberölést…nem tartották bűnnek!

A bűn az mindig gonoszság, olyasmi, amivel kárt okozunk másnak! És ha a bűntettnek meg is volt az „egységben” a maga helye, szerepe, attól még a bűn bűn marad!

Az Ószövetségből József története jutott eszembe. Józsefnek volt 11 testvére, s közülük ő volt apja kedvence, amiért az idősebb testvérek utálták. Egyszer olyasmit álmodott, aminek az volt a jelentése, hogy egyszer majd a testvéreinek az ura lesz, és meghajolnak előtte. El is mesélte nekik az álmát, mire bennük még inkább felparázslott a harag ellene. Egy alkalommal, az otthonuktól távol legeltetve a nyájat, Józsefet a testvérei előbb meg akarták ölni: „Gyertek, öljük meg, dobjuk bele egy kútba, és mondjuk azt, hogy vadállat ette meg. Majd meglátjuk, mi lesz az álmaiból!” (1Móz.37:20), de aztán inkább eladták rabszolgának a távoli Egyiptomba, ahol aztán sok viszontagságon ment keresztül.

Istennek az volt a terve, hogy Józsefet Egyiptomba juttassa (hosszú évekkel később a fáraó után a 2. ember lett), tehát a testvérek akaratlanul is szerepet játszottak abban, hogy az álom beteljesüljön.
Nyilvánvaló, hogy Isten terveit nem lehet keresztülhúzni, de az is, hogy amit tettek Józseffel, az gonoszság volt, és bűn! Nem az én szememben, hanem Isten abszolút, állandó nézőpontja szerint -> „Ne törj felebarátod életére!” (3Móz. 19:16), „Szeresd felebarátodat, mint magadat!” (Márk 12:31)

(Később bocsánatot kértek Józseftől : „Kérünk, bocsásd meg testvéreid hitszegését és vétkét, hogy rosszat követtek el ellened! Bocsásd meg hát azoknak a hitszegését, akik atyád Istenének a szolgái!” 1Móz. 50:17
József így válaszolt: „Ti rosszat terveztetek ellenem, de Isten terve jóra fordította azt, hogy úgy cselekedjék, ahogyan az ma van, és sok nép életét megtartsa.” 1Móz. 50:20)

>>Ha az ember becsukja a saját szemeit és hagyja,hogy Isten lásson azokon keresztül,akkor az ember megszűnik látni a bűnt,mint valóságot,és elkezdi látni a bűnt,mint illúziót.

A földi életünket valóságnak látom (a bűnt szintúgy), és nem illúziónak. A Biblia a Szent Lélek által íródott, s aki olvassa, annak számára egyértelmű, hogy Isten nagyon komolyan veszi az itt élő embereket és a tetteinket, úgy, mint aminek súlya van a szemében! Ha minden, ami itt történik lényegtelen illúzió volna, elküldte volna a Fiát, hogy meghalljon a kereszten?

Valószínűleg számodra erősen kérdéses az, hogy a Bibliát valóban a Szent Lélek ihlette-e?, vagy inkább emberek írták a saját gondolataik szerint.
Ehhez most csak annyit cáfolatként, hogy Pl. Mózes könyvében le van írva, hogy Mózes gyilkolt. Általában az emberek, ha olyasmiről írnak, amelyben szerepelnek, inkább fényezni szokták magukat, nem?

>>Szerinted,ha imádkozom Istenhez,hogy mutasson utat nekem mondjuk a Védákon (hindu szentiratok) keresztül,Isten utat fog mutatni nekem (a Védákon keresztül) vagy sem?
(Ha igen,akkor a Védákat (de akármi mást is) olvasni ugyanolyan értelmes és hasznos dolog,mintha Bibliát olvasnánk.)


Közben látom, Indu válaszolt erre a kérdésre. Azt én is aláhúznám, hogy bár meghallgat, a kérésedtől/kérésünktől függetlenül a saját belátása szerint cselekszik, az ember lelki javát tartva szem előtt.
Isten „keze” nincs megkötve, tehát elvileg válaszolhat, „megérinthet” bármin keresztül, de üdvösségre nem juttat bármin keresztül! A Védák dalgyűjteményei természetesen nem tartalmaznak írást arról, hogy az üdvösség egyedül Jézusban van!, a Biblia viszont erről szól. Pl. ezért sem lehet azt mondani, hogy mindegy, hogy valaki a Védákat olvassa, vagy a Bibliát.
„….Jézus Krisztus neve által…és nincsen üdvösség senki másban, mert nem is adatott az embereknek az ég alatt más név, amely által üdvözülhetnénk." Ap.Csel. 4:11-12

A másik dolog pedig, hogy ha Isten úgy határozott, hogy a Biblián keresztül jelenti ki magát, az akaratát, akkor elég kevéssé valószínű, hogy a Védák (vagy más írások) olvasása épp oly hasznos lenne Isten és akaratának megismerése terén, mint a Biblia olvasása.
Profán példával: ha egész kenyeret kaphatsz, miért akarnál morzsákkal megelégedni?

Említettem már, hogy megtérésem előtt sokféle okkult irodalmat olvastam. Voltak bennük olyan gondolatok, eszmefuttatások is, melyeknek köszönhetően a később hallott keresztyén fogalmak közül pl. az óember (bár én más szóval ismertem) nem volt számomra teljesen ismeretlen. De üdvösség tekintetében teljes bizonytalanságban voltam, míg meg nem ismertem a Bibliát, és Istent is a maga valójában a Szentírásból ismertem meg (addig - bár imádkoztam Hozzá - elég szubjektív elgondolásom volt Róla).

B.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 20:18 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
Shannon írta:
Miután a lakatlan szigetes példát jól leszóltátok (megjegyzem, nem én találtam ki) kénytelen vagyok írni egy másikat, talán egyértelműbb.

Arról, amit legutóbb Boglárkának írtam, eszembe jutott megnézni Pál megtérésének történetét, ami váratlan meglepetést okozott. Bemásolom ide röviden, csak hogy tudjátok, mire gondolok:

9,3 Útközben azonban, amikor éppen Damaszkuszhoz közeledett, hirtelen mennyei fény villant fel körülötte,
9,4 és amint a földre esett, hallotta, hogy egy hang így szólt hozzá: "Saul, Saul, miért üldözöl engem?"
9,5 Ő pedig megkérdezte: "Ki vagy, Uram?" Az így válaszolt: "Én vagyok Jézus, akit te üldözöl.
9,6 De kelj fel, menj be a városba, és ott megmondják neked, mit kell tenned."
9,7 A vele utazó férfiak pedig szótlanul álltak, mert hallották ugyan a hangot, de senkit sem láttak.
9,8 Saul pedig felkelt a földről, és kinyitotta szemét, de egyáltalán nem látott. Ezért kézen fogva vezették be Damaszkuszba,
9,9 és ott három napig nem látott, nem evett, és nem ivott.
9,10 Volt Damaszkuszban egy tanítvány, név szerint Anániás. Az Úr megszólította őt látomásban: "Anániás!" Ő így válaszolt: "Íme, itt vagyok, Uram."
9,11 Az Úr pedig így szólt hozzá: "Kelj fel, menj el abba az utcába, amelyet Egyenes utcának hívnak, és keresd meg Júdás házában Sault, akit Tarzuszinak neveznek: mert íme, imádkozik,
9,12 és látomásban látja, hogy egy Anániás nevű férfi jön be hozzá, és ráteszi a kezét, hogy lásson."
...
9,17 Anániás pedig elment, és bement abba a házba; rátette kezét, és ezt mondta: "Atyámfia, Saul, az Úr küldött engem, az a Jézus, aki megjelent neked az úton, amelyen jöttél, és azért küldött, hogy újra láss, és megtelj Szentlélekkel."
9,18 És egyszerre, mintha pikkelyek estek volna le a szeméről, újra látott; azután felkelt, és megkeresztelkedett,
9,19 majd miután evett, erőre kapott. Néhány napig együtt volt a damaszkuszi tanítványokkal,
9,20 és azonnal hirdetni kezdte a zsinagógákban Jézusról, hogy ő az Isten Fia.

Erről a történetről beszélgettem egyszer egy lelkes fiatal hittérítővel, akinek az egyháza kizárólag a Bibliát tekinti az ember és Isten közötti kapcsolattartás hiteles eszközének, és ő azt mondta, nyilvánvaló, hogy Pál a megtérése előtt ismerte az evangéliumot, mert a három nap alatt, amíg nem látott, lehetősége volt beszélgeti olyan emberekkel, akik ismerték és elmagyarázták neki.

Akkor én ennek nem tulajdonítottam túlzott jelentőséget, és elfogadtam ezt az értelmezést, anélkül, hogy végiggondoltam volna. (Mondtam, hogy nem vagyok jó teológiából, nem is foglalkoztam vele túl sokat.)

Szóval ma reggel, amikor a Biblia nélküli megtérés határait próbáltam körvonalazni, és egészen más megvilágításba került ez a történet, csak most vettem észre, hogy a fenti értelmezésnek semmi alapja sincsen.

A történet szerint Pálnak megjelent Jézus, aki ekkortól fogva három napig nem látott, de imádkozott, és Jézus elküldte hozzá az egyik tanítványt, aki visszaadta a látását, amikor is megkeresztelkedett. Ezután találkozott a többi tanítvánnyal.

Vagyis Pál előbb kezdett el hinni Jézusban, az élmény hatására, és imádkozott, megtért és megkeresztelkedett, és azután ismerhette csak meg, mit is tanított pontosan Jézus. Nyilván volt valami fogalma arról, mit gondolnak a keresztények, hiszen éppen őket üldözte, de az egész evangéliumot, Jézus tanításait nem ismerhette. Szerintem akkor még nem volt leírva, de ha mégis, akkor sem tudta volna elolvasni, a tanítványokkal pedig csak később találkozott.

Mivel úgy látom, Pál apostol mindenki számára elfogadható, mint hiteles forrás, hiszen idéztétek is, szerintem ez a történet bizonyítja, hogy nem kizárólag az írott Ige részletes ismerete révén, annak vezetése által lehet hitre és megtérésre jutni, illetve megváltottnak lenni. A történetben ehhez elegendő volt az ima, és a Szent Lélek ereje.

Tudom, most meg nagyon extrém példát hozok, mert hiszen Pálnak maga Jézus jelent meg, és ő vezette végig, de 1) ez is csak azt bizonyítja, hogy Isten meg tudja menteni, és használni tudja azt, akit nagyon akar 2) sok olyan emberről hallani, aki egy vallásos élmény hatására hirtelen tért meg.

Azt nem tudom, hogy Pál annak hatására maradt meg a hitben, hogy később megismerte az írott Igét, vagy azért, mert maga is tanította, és tovább írta, ami ugye nem utolsó szempont, vagy enélkül is ragaszkodott volna Jézushoz a történtek után, a Lélek által megismerve a szeretetét.

Majd keresek nekünk erről is valamit…


Elnézést kérek,hogy leszóltam a példádat,nem leszólni szerettem volna,csak úgy vélem valóban nem életszerű,de elviekben semmi probléma nincs vele,nagyon jó gondolatkísérletnek.És a saját példámat is leszóltam ugyanezen okból kifolyólag,jó tudom,ez még nem jogosít fel arra,hogy a Tiéddel is ezt tegyem.Bocs.

Tényleg nagyon izgi,amit bemásoltál.Itt is előjön a látás ugye.Én arra következtetek a szövegből,hogy itt arról van szó,hogy Pál elvesztette a korábbi,hétköznapi látását,nézőpontját, tképpen áldozatot hozott,mégha nem is saját akaratából, azért,hogy az Isten szemével láthasson.Mert csak akkor láthatunk az Isten szemén keresztül,ha eldobjuk a saját nézőpontunkat,amit az egónk irányít.Persze nem kell feltétlenül megvakulni,éppen ezért azt gondolom,hogy ez is egy szimbolikus történet,bármennyire is lehurrogtak ezen a fórumon korábban,hogy hogyan merem én a Bibliát szimbolikusan is értelmezni.
Az is érdekes kérdés szerintem,hogy ez az "újralátás" mit jelent pontosan,mert az én értelmezésem szerint nem azt,hogy a három nappal korábbi állapotok tértek vissza,hanem hogy végre felnyíltak Pál igazi szemei,azaz az Éden állapotában való látása,nézőpontja tért vissza.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 26., péntek 20:48 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
Boglárka írta:
Kedves MM!

Bizonyára megküzdesz vele, szóval, nagyon értékelem, hogy próbálod keresztény terminusokkal leírni a gondolataidat! :D

>>Megpróbálom megfogalmazni másképpen.Szerintem emberek,bűnök,stb. megítélésekor a nézőpont a kulcskérdés.Létezik emberi nézőpont (ahány ember annyiféle és még egy ember esetében is folyamatosan változik) és létezik isteni nézőpont,ez abszolút és állandó.

Idáig egyetértünk.

Az is igaz, hogy Isten – az emberrel ellentétben – egyszerre lát múltat, jelent, jövőt, mindennek az okát, értelmét tudja.

>>míg az ember egy zavaros izét lát,amiből kiemel dolgokat és azt bűnnek minősíti,mert nem érti,nem látja a helyét, a szerepét az egységben.

Ha nem ismerném Isten törvényét (amiben le van írva, mi számít Isten szemében bűnnek), akkor valószínű, hogy nagyon sok mindent egyáltalán nem is látnék bűnnek!, főleg azt nem, amilyen rosszat én tennék másnak.

John Paton misszionárius a csendes-óceáni kannibálok közé ment szolgálni. Ezek a kannibálok nem hallottak még Isten törvényéről, és korlátlanul kiéltek mindent, lopást, emberölést…nem tartották bűnnek!

A bűn az mindig gonoszság, olyasmi, amivel kárt okozunk másnak! És ha a bűntettnek meg is volt az „egységben” a maga helye, szerepe, attól még a bűn bűn marad!

Az Ószövetségből József története jutott eszembe. Józsefnek volt 11 testvére, s közülük ő volt apja kedvence, amiért az idősebb testvérek utálták. Egyszer olyasmit álmodott, aminek az volt a jelentése, hogy egyszer majd a testvéreinek az ura lesz, és meghajolnak előtte. El is mesélte nekik az álmát, mire bennük még inkább felparázslott a harag ellene. Egy alkalommal, az otthonuktól távol legeltetve a nyájat, Józsefet a testvérei előbb meg akarták ölni: „Gyertek, öljük meg, dobjuk bele egy kútba, és mondjuk azt, hogy vadállat ette meg. Majd meglátjuk, mi lesz az álmaiból!” (1Móz.37:20), de aztán inkább eladták rabszolgának a távoli Egyiptomba, ahol aztán sok viszontagságon ment keresztül.

Istennek az volt a terve, hogy Józsefet Egyiptomba juttassa (hosszú évekkel később a fáraó után a 2. ember lett), tehát a testvérek akaratlanul is szerepet játszottak abban, hogy az álom beteljesüljön.
Nyilvánvaló, hogy Isten terveit nem lehet keresztülhúzni, de az is, hogy amit tettek Józseffel, az gonoszság volt, és bűn! Nem az én szememben, hanem Isten abszolút, állandó nézőpontja szerint -> „Ne törj felebarátod életére!” (3Móz. 19:16), „Szeresd felebarátodat, mint magadat!” (Márk 12:31)

(Később bocsánatot kértek Józseftől : „Kérünk, bocsásd meg testvéreid hitszegését és vétkét, hogy rosszat követtek el ellened! Bocsásd meg hát azoknak a hitszegését, akik atyád Istenének a szolgái!” 1Móz. 50:17
József így válaszolt: „Ti rosszat terveztetek ellenem, de Isten terve jóra fordította azt, hogy úgy cselekedjék, ahogyan az ma van, és sok nép életét megtartsa.” 1Móz. 50:20)

>>Ha az ember becsukja a saját szemeit és hagyja,hogy Isten lásson azokon keresztül,akkor az ember megszűnik látni a bűnt,mint valóságot,és elkezdi látni a bűnt,mint illúziót.

A földi életünket valóságnak látom (a bűnt szintúgy), és nem illúziónak. A Biblia a Szent Lélek által íródott, s aki olvassa, annak számára egyértelmű, hogy Isten nagyon komolyan veszi az itt élő embereket és a tetteinket, úgy, mint aminek súlya van a szemében! Ha minden, ami itt történik lényegtelen illúzió volna, elküldte volna a Fiát, hogy meghalljon a kereszten?

Valószínűleg számodra erősen kérdéses az, hogy a Bibliát valóban a Szent Lélek ihlette-e?, vagy inkább emberek írták a saját gondolataik szerint.
Ehhez most csak annyit cáfolatként, hogy Pl. Mózes könyvében le van írva, hogy Mózes gyilkolt. Általában az emberek, ha olyasmiről írnak, amelyben szerepelnek, inkább fényezni szokták magukat, nem?

>>Szerinted,ha imádkozom Istenhez,hogy mutasson utat nekem mondjuk a Védákon (hindu szentiratok) keresztül,Isten utat fog mutatni nekem (a Védákon keresztül) vagy sem?
(Ha igen,akkor a Védákat (de akármi mást is) olvasni ugyanolyan értelmes és hasznos dolog,mintha Bibliát olvasnánk.)


Közben látom, Indu válaszolt erre a kérdésre. Azt én is aláhúznám, hogy bár meghallgat, a kérésedtől/kérésünktől függetlenül a saját belátása szerint cselekszik, az ember lelki javát tartva szem előtt.
Isten „keze” nincs megkötve, tehát elvileg válaszolhat, „megérinthet” bármin keresztül, de üdvösségre nem juttat bármin keresztül! A Védák dalgyűjteményei természetesen nem tartalmaznak írást arról, hogy az üdvösség egyedül Jézusban van!, a Biblia viszont erről szól. Pl. ezért sem lehet azt mondani, hogy mindegy, hogy valaki a Védákat olvassa, vagy a Bibliát.
„….Jézus Krisztus neve által…és nincsen üdvösség senki másban, mert nem is adatott az embereknek az ég alatt más név, amely által üdvözülhetnénk." Ap.Csel. 4:11-12

A másik dolog pedig, hogy ha Isten úgy határozott, hogy a Biblián keresztül jelenti ki magát, az akaratát, akkor elég kevéssé valószínű, hogy a Védák (vagy más írások) olvasása épp oly hasznos lenne Isten és akaratának megismerése terén, mint a Biblia olvasása.
Profán példával: ha egész kenyeret kaphatsz, miért akarnál morzsákkal megelégedni?

Említettem már, hogy megtérésem előtt sokféle okkult irodalmat olvastam. Voltak bennük olyan gondolatok, eszmefuttatások is, melyeknek köszönhetően a később hallott keresztyén fogalmak közül pl. az óember (bár én más szóval ismertem) nem volt számomra teljesen ismeretlen. De üdvösség tekintetében teljes bizonytalanságban voltam, míg meg nem ismertem a Bibliát, és Istent is a maga valójában a Szentírásból ismertem meg (addig - bár imádkoztam Hozzá - elég szubjektív elgondolásom volt Róla).

B.


Sorban válaszolok,jó?

Az első válaszodra nem tudok mást reagálni,csak azt,hogy jupi egyetértünk valamiben. 8)

Isten egyszerre lát múltat,jelent,jövőt és látja az okokat,stb....Igen ez igaz,de mégsem.Mert ez megint egy emberi elképzelés és megfogalmazás (persze nem is lehetne másképp,hisze emberek vagyunk),mert szerintem pl. nem arról van szó,hogy egyszerre látja a különböző időket,hanem arról,hogy látja,hogy nincs olyan,hogy idő,minden a jelenben van.Az okokat és a dolgok értelmét sem úgy látja,mint egy nagyon okos ember pl. aki mindent átlát,hanem inkább mindennek a legvégső okát látja (nem mellesleg mindennek ő a legvégső oka,hisz ő a Teremtő).
Ezt csak azért fejtegetem,mert engem továbbra is zavar az Isten ilyen mértékű antropomorfizálása,és ez a többi válaszomra is rányomja majd a bélyegét,hiszen,hogy jövünk mi ahhoz,hogy értelmezzük Isten szándékát.Illetve jó,értelmezzük,mert úgyse tudjuk megállni,hogy ne tegyük,de hogy jövünk ahhoz hogy tévedhetetlennek gondoljuk ezt az értelmezést??
És most rájöttem,hogy mégsem tudok sorbn haladni a válaszokkal,mert nem volna logikus,inkább írom,ami jön.
Szóval,elfogadom,hogy a Bibliát Isten ihlette (én ne fogadnám el,aki a Védákról is ezt gondolja?),de,az emberek írták le,fogalmazták meg,rakták sorrendbe,válogattak ki részeket és hagytak ki nem tetsző részeket,majd módosítottak,no meg fordítottak,mint kiderül,sokszor hibásan.De nem is ez a lényeg,mert tételezzük fel,hogy helyesen vetettek papírra mindent,de,az Isten és a hozzá kapcsolódó "legvégső kérdések" felfoghatatlanok az ember számára,amennyiben a hétköznapi "üzemmódban" működik.És mindaddig abban működik,amig a Szentlélek be nem töltekezik vele.Megfogalmazni a Valóságot viszont még akkor sem fogja tudni!Csak ő saját maga átélni,és esetleg közelebb vezetni szavakkal másokat hozzá.De elmondani az elmondhatatlant nem lehet,ez képtelenség.Ezért a Biblia számomra nagyon fontos szent irat,de nem maga az isteni szó,hanem az Isten szavának emberi értelmezése,az ember számára érthetővé tett változata,ami szándéka szerint elvezethet egészen Isten előszobájába.De az utolsó lépést (és ezt itt tanultam 8) ) Isten teszi meg.
Tehát a lényeg az,hogy Isten valódi Természetét,a Bűn valódi természetét csak az ismeri,akit a Szentlélek már betöltött,akit még nem (és ha jól sejtem mi itt mindannyian ebbe a halmazba tartozunk),az csak találgathat,és mivel az eredendő bűn állapotában,emberi mivoltunk korlátai között vagyunk,ezért nem pusztán tévedhetünk,hanem törvényszerűen folyamatosan tévedünk a legvégső kérdések tekintetében (ezért eredendő a bűn állapota,vagyis a céltévesztésé,ha helyesen volna fordítva,és nem pedig esetleges).És ez azért van,mert Isten túl van az emberi elmén és a szavakon.Ezért nem Jézus neve a garancia,vagyis az hogy J É Z U S,mert ez egy magyararosított próbálkozás Jézus igazi nevének a megragadására,hanem Jézus igazi neve a garancia.
És ehhez kapcsolódóan megkérdezem Tőled,hogy honnan veszed,hogy a Védákban nem szerepel Jézus,más néven?(A héber szövegekben is más néven szerepel,ha jól tudom.)

Lehet,hogy már-már az istenkáromlás határán vagyok olykor (a szemetekben),de hiszem,hogy itt mindenki (velem együtt) a saját farkát kergeti és folyton az emberi (és nem Emberi) mivoltának korlátaiba ütközik.Én ezen az emberi nézőponton próbálok felülemelkedni,illetve ezt eldobni magamtól,mert hiszem,hogy ez a megváltás kulcsa,ha ez már sok itt,akkor szóljatok és csöndben maradok. 8)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 27., szombat 07:13 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Kavics!

Köszönöm érdeklődésed, jól vagyunk, a költözés is a vége felé, a szülés pedig közeleg :)

itt egy apró pontosítást tennék a Római levélbeli idézet kapcsán (nem tudok görögül, vélteltenül pont ezt az egyet hallottam csak)

A menthetetlenek szó helyett a görög anapologetai (->apológia) védhetetlenek szó áll. Tehát nem arról van szó, hogy ők esélytelenek, menthetetlenek, hanem, hogy a teremtett világ tökéletességéből tudniuk kéne, hogy van egy hatalmas Isten, és hogy nem köveket, fákat kell tisztelni istenek gyanánt - és hogy ez utóbbi magatartásuk emiatt védhetetlen.

19. Mert a mi az Isten felől tudható nyilván van ő bennök; mert az Isten megjelentette nékik:
20. Mert a mi Istenben láthatatlan, tudniillik az ő örökké való hatalma és istensége, a világ teremtésétől fogva az ő alkotásaiból megértetvén megláttatik; úgy, hogy ők menthetetlenek. 21. Mert bár az Istent megismerték, mindazáltal nem mint Istent dicsőítették őt, sem néki hálákat nem adtak; hanem az ő okoskodásaikban hiábavalókká lettek, és az ő balgatag szívök megsötétedett.
22. Magokat bölcseknek vallván, balgatagokká lettek;

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 27., szombat 07:29 
Kedves Indu!

Az Úr őrizzen meg téged és a kis gyermeket a születésben!
Ugyi írsz, ha már kipihented magad? (legalább egy mondatot, két szoptatás között)
:-)

Igen, a védhetetlen szó sokkal jobb. Megismerték Istent az Ő alkotásaiból, még se Őt tisztelték, hanem a teremtett világ dolgait.


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 27., szombat 10:53 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
:D Persze, majd írok - de addig is még van kb 10 hét...

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 27., szombat 16:48 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
máriamagdolna írta:
tulip írta:
Indu írta:
>Tulip "a képtelensége belátásához: Mi Atyánk! A kérdésem a következő: …, de kérlek a Védákon keresztül válaszolj rá. Jézus Krisztus nevében. Ámen."

Számomra a felvetés egyáltalán nem képtelenség. Nyilván nem egy olyan szituációt képzelek ide, hogy egy hívő keresztény kéri ezt, hanem egy Isten felé tapogatózó ember, aki mondjuk így szól: "Isten, ha vagy, és hallod amit mondok- válaszolj nekem az engem foglalkoztató élethelyzetemre, mutasd meg, hogy ebből a könyvből (esetünkben Védák) hogy mit tegyek."


MM nem ilyen, ő inkább a Védákat akarja a Bibliával egy szinten tudni. Azzal, hogy azt mondod Isten ezen át is válaszolhat ezt a (tév)hitét erősíted. Ettől eltekintve vegyük azt a helyzetet amit írsz.
Az elképzelt kereső még Isten létében is kételkedik, s a Védákból vár bizonyságot Isten létére, ami képtelenség mert a Védák nem Isten szava. Így legfeljebb erkölcsi tanácsot adhat, de semmi olyan kérdésre nem adhat választ, amihez Istenre van szükség.

Indu írta:
Hidd el, hogy Isten egy ilyen imádságot, ha az őszinte vágyból fakad - meghallgat. És ha úgy akarja, a Védákból fog válaszolni. Nyilván - hitem szerint - a válasza nem az lesz, hogy higgyél csak a Védákban, hanem az, hogy: Meghallgattalak, és most te figyelj rám. Maga az Isten halt meg érted, mert szeret - és most hív téged.


Az őszinte vágyból fakadó imádságot Isten persze, hogy meghallgatja, lévén, hogy ő az őszinte vágy már Isten munkája az emberben, s nyilván nem ad őszinte vágyat, hogy azután ne adjon hozzá meghallgatást is. Ám a Védákon keresztül nem fog válaszolni, mert az nem az Ő szava. A válasz a Szentlélek által fog jönni, s Jézusra fog mutatni, még pedig a Bibliában leírtakkal teljes szinkronban. Isten a Védákon keresztül garantáltan nem akar válaszolni, mivel Jézus az Út, az egyetlen Út, róla pedig nem a Védák, hanem a Biblia szól.

Indu írta:
Egy ateista családban nevelkedett ismerősöm egy víziló szüleinek a haláláról szól rajzfilm után (elképzelve a saját szüleinek az elvesztését) imádkozott először Istenhez (akkor nem is tudta, hogy imádkozik, csak megszólította, hogy ha vagy, és hallod...stb) - tehát egy bugyuta, -egyáltalán nem hívő témájú- gyerekfilmen keresztül hallotta meg először Isten hangját. //én is emlékszem arra a rajzfilmre//


Nem ritka, hogy embereket valami élmény ér, s erre bizonyos kérdésekben megváltoztatják a véleményüket. Ilyen elem lehet, hogy egyszer csak elfogadják, hogy létezik valamiféle isten. Az, hogy ez Isten szava volt-e hozzájuk, csak akkor derül ki, amikor Jézus Krisztushoz megtérnek. Ekkor válik az isten Istenné. Igen komoly veszélye van, Istent túl hamar belekeverni egy ember gondolkodásának alakulásába. Balesetet túlélők között előfordul, hogy elkezdenek istenben hinni, úgymond megtérnek. Nagyon fontos azonban nem bedőlni a szavaknak, s rámutatni, hogy a megtérés ennél sokkal több. Ahogy az se megtérés, ha valakire ráijesztenek és leteszi a cigarettát. Az se megtérés, ha valaki a halálra gondolva, Jehova tanújának áll. Az se ha mondjuk látva a szenvedést, orvosnak vagy ápolónak áll. Jelzés értékük van, de aki itt megáll keveri Isten általános és speciális kegyelmét. A Védák, Hugo a víziló, Kis herceg és lehetne még sorolni Isten általános kegyelméről sokat elárulhatnak, de Isten speciális kegyelmét csak a Bibliából lehet megismerni.
Általános kegyelem: Isten adja ez embereknek, hogy élhető legyen a világ. Enélkül egymásnak esve pillanatok alatt felszámolnánk.
Speciális kegyelem: Isten adja az övéinek, hogy megtérjenek, s örök életük legyen benne és vele.

Reformátusként a speciális kegyelmet kell hirdetnünk, mert ez a lényeg, csak ez tartalmazz a Isten valódi válaszát az olyan kérdésekre, amire csak nála van válasz, vagyis amit csak neki érdemes feltennünk.


Kedves Tulip, nem vettem rossz néven, csak viccesnek találom, hogy ilyen jól tudni véled milyen vagyok és hogy mit gondolok a Védák és a Biblia viszonyáról, holott ezt még sosem fejtettem itt ki.


Azt sejtettem, hogy nem veszed rossz néven. E hozzászólásod is azt mutatja – s gondolom tudatosan teszed – hogy számodra a Biblia is, a Védák is szent könyvek. Ennyit a tudni vélésről.

máriamagdolna írta:
Abban igazad van,belátom,hogy a példám nem volt életszerű (mint ahogy a lakatlan szigetes példa sem az),de mivel elvben érdekel az egész,gondoltam ez a kevésbé gyakorlatias példa is rámutathat dolgokra (akárcsak a lakatlan szigetes példa).


Éppen azt nem értem, hogy mi érdekel elvben. Mi lehet az a kérdés, amit Istennek és csak neki érdemes feltenni, mert az Ő hatásköre, s képes rá a Védákból válaszolni.

máriamagdolna írta:
A Hugós példát viszont nagyon köszönöm,mert ez sokkal életszerűbb,és kiküszöböli az abból fakadó félreértéseket,hogy a Védák szent szövegek a hinduk számára, akárcsak a Biblia a keresztények számára. Nyilván ezért támadtad Te is Tulip, mert a Hugót nem támadtad, holott sokkal profánabb, mint a Védák, és elvileg Istenhez is kevesebb köze van.


Hugó a víziló rajzfilmet gyermekként moziban láttam nem igen emlékszem rá. Ezért nem foglalkoztam vele a válaszban. Amúgy meglehet több köze van Istenhez, mint egy olyan könyvnek, ami szentnek hirdetnek, s így komolyan képes embereket az egyetlen valóban Szent könyvtől távol tartani. Szentté ugyanis egy könyv csak Isten megszentelése által válik. Isten előtt teljesen érdektelen, hogy melyik vallási vagy népcsoport mit tart szent könyvnek. A kérdés mindenkor az, hogy amit Isten Szentnek tart, azt ki tartja Szentnek és ki nem. S Isten akiben akarja a Szentlélek által elvégzi, hogy csak a Bibliát tartsa Szentnek, mint ami egyedül szól a Megváltóról., Megváltásról.

máriamagdolna írta:
És most jön a lényeg,legalábbis ami szerintem az, hogy mivel a teremtett világ Ura Isten, ezért minden teremtmény Ura, tehát módjában áll minden teremtményén keresztül utat mutatni, és noha van egy speciális útmutatója számunkra, a Biblia ugye, nos akik nem találnak el a Bibliához, akármilyen okból kifolyólag, akár azért mert hindunak születtek, akkor azt máshogy fogja Isten vezetni, akár a Védákból. Egy kisgyermeket pedig akár Hugón keresztül.

Megismétlem. A Védák is a Hugó s víziló is bírhat bizonyos nevelő hatással. Segíthetnek felelősség teljesebb életet élni. A mesefilm előnye, hogy nem akar isteni tekintéllyel fellépni, vagyis akár a Biblia felé is veheti az ember az útját. A Védák ellenben egy ponton gáttá válik. S pont ott, ami e rovat témája, a Megváltás kérdésében.

máriamagdolna írta:
Itt most megint azt látom,már bocsánat, hogy úgy tűnik, közülünk én vagyok a legbiztosabb abban,hogy Isten minden dolog Teremtője, és a szó tág értelmében Mindenható. És ez egy kicsit vicces számomra. :*:


Isten nem teremtett bűnt. Ám megteremtette a lehetőségét, hogy megtagadják. Az egy igazságot pedig számtalan módon lehet tagadni, egyik ezt a részét másik azt a részét tagadja. S Isten Mindenhatása abban nyilvánul meg, hogy e kavalkádból mégis képes felragyogni, Isten választott népe számára. Ez a Megváltás igazi csodája, amikor a sok lélekhez szóló hamisítvány ellenére a Biblia Jézusa mellé tesszük az x-et. Ez nem a vicc, hanem a boldogság öröme.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 124 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség