Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 194 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. jún. 07., szombat 15:37 
- A Szentírást is emberek állították össze, tehát lehetnek benne tévedések.
Hányszor lehet ezt hallani hitetlen vagy kereső emberektől.

A legrosszabb ilyenkor, ha az ember elkezdi magyarázni a Szentírást, védeni, kimutatni az összefüggéseit, az egyezéseket stb.

Jó inkább Istenről beszélni. Hogy tökéletes és változatlan. Tökéletesek a kijelentései és az ígéretei. Rendezett világegyetemet alkotott, és logikusan gondolkodó embert, aki képes felfogni a világ rendezettségét. Szép világot és a szépet érzékelni tudó embert. Szabad, választani képes embert, aki különbséget tud tenni a világban meglévő és választható jó és gonosz között. Isten nem áltatta az embert, hogy a gonosz nem létezik, de figyelmeztette, hogy mivel jár, ha a gonoszt választja.
Az embernek szabadságot adott, ami együtt járt azzal a lehetőséggel, hogy a rosszat fogja választani.
Az ember a rosszat választotta, s így magára és az egész teremtett világra rászabadította a Gonoszt, illetve ami a nyomában jár, a bűnt és a halált. Elméje elhomályosodott, Istennel való kapcsolatát elvesztette, fiai és a következő nemzedékek mind vakon születnek, arra a területre, amelyet az ember átadott a Sátánnak.
De az Isten így sem hagyta el az embert.
Amit az ember elrontott, azt Isten helyrehozta. A tökéletesen igaz Isten azt mondja, a bűn zsoldja a halál. De Isten a tökéletes szeretet: nem akarja elpusztítani a bűnös embert. Hogyan érvényesülhet egyszerre Isten bűnt gyűlölő szentsége és az embert megmenteni akaró szeretete? A legnagyobb botránnyal és bolondsággal, amit a természetes ember soha nem képes felfogni (ő találta volna ki?!): a tökéletesen tiszta és szent Isten megüresíti magát, lemond isteni hatalmáról és kiszolgáltatja magát a bűnös embernek, hogy az megcsúfolja és megölje.
Az angyalok ujjongtak az égben, amikor az Isten elkészítette a megoldást: a nagyravágyó, győzni akaró, engedetlen és látványosságra éhes Gonoszt a kicsinységgel és alázattal, az engedelmességgel, a szenvedéssel és a látszólagos vereséggel fogja legyőzni.
De hogyan szól az Isten az embernek, aki vakon és Istennel való kapcsolat híján születik egy istentelen világba?
Állandóan és szüntelenül üzen az embernek. S az ember Istenképre teremtettsége okán a bűnnek az elmében és a természetben végzett rombolása ellenére is képes felfogni az üzeneteit. A kegyelem munkája ez.
A természet törvényein, a jelenségek okos rendezettségén keresztül azt üzeni, hogy valakinek el kellett rendeznie azokat, a szépségen keresztül azt, hogy ez a valaki kedves és jóindulatú, a logikus gondolkodáson keresztül, hogy mindennek oka és következménye van, a lelkiismeret-furdalással egy meglévő erkölcsi rend elleni vétekre figyelmeztet, s a lélekben tátongó hatalmas hiánnyal, hogy van valami, ami nem függ a jóléttől, a körülményektől, s aminek megszerzéséig soha nem érzünk igazi boldogságot.
A természeti törvények vizsgálata alapján hatalmas és logikus Istent ismerhetek meg.
Az erkölcsi törvények alapján olyat, aki szereti a jót és gyűlöli a gonoszt.
A szépség alapján jóindulatú Istent.
A természet okos vizsgálatával azonban csak a Gondviselő Istenig tudunk eljutni. Aki a Gondviselő Istent felismeri, még nem ismeri az Urat, aki azt a botrányt és bolondságot kitalálta, hogy aki bűnt nem ismert, bűnné tette, hogy a bűnösök igazzá legyenek.
A Gondviselő Isten ismerete még nem teszi botrányossá és bolonddá az embert „normális” és „józan” társai előtt. Botrányossá és bolonddá a gonosz és nagyravágyó, látványosságra és engedetlenségre természeténél fogva hajlamos ember akkor válik, amikor megrendül annak láttán, hogy mibe került Istennek az ő szabadsága és igazsága (így: egyszerre).
De ez csak Isten másik nagy üzenetéből, a Bibliából érthető meg.
Tetszett Istennek, hogy a „bolondságnak tűnő igehirdetés üdvözítse az embert”.

De kinek tűnik bolondságnak az Ige és annak hirdetése?
Isten az evangélium hirdetését ingyenessé tette oly módon is, hogy értelmi akadálya nincs az Ő Igéje megértésének. A Biblia úgy van megírva, hogy a legegyszerűbb és -tanulatlanabb ember is megértse. Az igehirdetés meghallásának s a hitnek csak egy akadálya van: a gőg, hogy jobban ragaszkodunk a magunk változandó értelméhez, mint az Isten változatlan és végtelen bölcsességéhez, a magunk gonoszságához, mint Isten jóságához, a magunk vélt biztonságához, mint az Istennek való kiszolgáltatottsághoz, a pillanatnyihoz jobban, mint az örökhöz.

A Biblia csodálatosan összefüggő, értelmes és logikus könyv annak, aki elég alázatos ahhoz, hogy megismerje, és persze széteső, logikátlan és ellentmondásokkal teljes annak, aki magát teszi meg minden dolgok bírájának. Végső soron mindkét választás hitből van. Kérdés, hogy kiben hiszek inkább: magamban, akinek múlandóságával, gonoszságával és korlátoltságával nap mint nap szembesülök, vagy Istennek, aki örök, jó, bölcs és igaz?


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2008. jún. 07., szombat 17:22 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Nagyon jól beszélsz, barátom!

Azt szoktam volt mondani - főleg katoilikus, magasan képzett, teológus-pap ismerősömnek - hogy Isten nem engedheti meg magának, hogy Igéje, a Szentírás ne legyen mindenki számára egyformán hozzáférhető, a Szentlélek által megvilágosítottan magyarázott. A falusi "Mari néninek" és a professzori képesítéssel bíró bármilyen funkciójú klerikusnak pontosan ugyanazt kell hogy mondja, jelentse ki önmagáról a Szentírás. Ha mindez intellektuális képzettség dolga lenne - Isten csapdába kerülne...

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. jún. 10., kedd 09:15 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 09:04
Hozzászólások: 967
Tartózkodási hely: Arany Baranya
Kedves nemosineX!
nemosineX írta:
De hogyan szól az Isten az embernek, aki vakon és Istennel való kapcsolat híján születik egy istentelen világba?

Valójában sok istenképtől zavaros világban élünk!
El akarják hitetni hogy mindenkinek jön a fény ha meghal, el akarják hitetni hogy Budha, Krisna Allah,Síva STB de mondhatnám most már az "embert" is hiszen scientológia az "Új embert" teszi istenné, mind az igaz út!
A többi írásoddal nagyjából egyet értek! :-)
Ján 3:16 Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.
Ha ezt elfogadja , és viszonozza a megfelelő szeretettel, és a ki nem érdemelt kegyelem miatti alázattal, legyen az "együgyű", vagy jólképzett egyházi vezető betölti azt amit Ísten feltételként szab!
Ezt pedíg sokan csak hiszik, de nem teszik!
Mert a megvalósítása alapján , lesz a cselekedetek által ÉLŐ a hit, nem pedíg halott!
1Ján 3:16 Arról ismertük meg a szeretetet, hogy Ő az ő életét adta érettünk: mi is kötelesek vagyunk odaadni életünket a mi atyánkfiaiért.
Ámen
Szeretettel Tamás


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. jún. 10., kedd 10:13 
Tamás 12 írta:
Valójában sok istenképtől zavaros világban élünk!
El akarják hitetni hogy mindenkinek jön a fény ha meghal, el akarják hitetni hogy Budha, Krisna Allah,Síva STB de mondhatnám most már az "embert" is hiszen scientológia az "Új embert" teszi istenné, mind az igaz út!

Kedves Tamás!
Így is igaz, meg úgy is, ahogy én mondtam.
Ami kaotikus, az istentelen.
Örülök, hogy ebben is egyet érthetünk.

Szeretettel üdvözöllek,
n.


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 17., csütörtök 19:13 
Offline

Csatlakozott: 2008. júl. 01., kedd 18:23
Hozzászólások: 11
A minap megdöbbentem azon hogy a neten egy helyen azt olvastam hogy a BIBLIA a minden, ez így van.Ezután azt olvasom hogy a vallások a földön a sátán műve hogy"összekavarja"az embereket.Akkor hogyis van ez?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 17., csütörtök 22:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
gyurci írta:
A minap megdöbbentem azon hogy a neten egy helyen azt olvastam hogy a BIBLIA a minden, ez így van.Ezután azt olvasom hogy a vallások a földön a sátán műve hogy"összekavarja"az embereket.Akkor hogyis van ez?




---Kedves Gyurci !

-Légy üdvözölve ezen a fórumon ! Örülünk, hogy idetaláltál, és ha meg-
kedvelnéd és itt maradnál.... :)

-A kérdésedre térve,--- azt nem irtad, hogy EGYAZON irásban olvastad
mind a két megállapitást,-- vagy külön helyen,- ezt jó lenne tudni a helyes
válaszhoz...

-De azért két tényt leirok, ami hitem szerint igyis, úgyis igaz.-

-A BIBLIA az egy igaz Isten kijelentése önmagáról és az emberről... A
legfontosabban Jézus Krisztusról, mint büneinkből megváltónkról.- Tehát
jó az a megállapitás, hogy: A MINDEN.-

-Viszont ismerjük a történelemből, hogy sok-sokféle embercsoport bál-
ványimádó,- nem ismerik a Biblia Istenét... Az ember lelkében pedig
ott van a vágy, hogy keresse istenét, akit imádjon.--- Ezt használja ki a
gonosz és kinál mindenféle "istenpótlékot", hogy félrevezesse... Ilyen ér-
telemben mondhatjuk, hogy a "vallások" a Sátán müve - is.

-Ezért van óriási jelentősége a keresztyén missziónak a világon, hogy
vigyék az egy igaz Isten és Jézus Krisztus ismeretét,- és hirdessék az
evangéliumot.-

-A VALLÁS az, amikor az ember lentről, innen a földről keresi Istent,-
az EVANGÉLIUM pedig az, hogy ISTEN keresi az embert és elkészitett egy
utat arra, hogy aki elfogadja ezt, visszataláljon hozzzá.- "Az út, igazság és
élet" = JÉZUS KRISZTUS.-

---Nem tudom, kielégit-e rövid válaszom,- de ha bővebben érdekelnek a
lelki dolgok, kapcsolódjál bele az ilyen beszélgetésekbe,- vagy kérdezzél.

Szeretettel
Loisz



-

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 18., péntek 17:45 
Offline

Csatlakozott: 2008. júl. 01., kedd 18:23
Hozzászólások: 11
Köszönöm a választ.Örülök neki.Előre bocsátom én egy nagyon kezdő,melós vagyok.Írok ahogy hozzáférek.Az a baj,nem tudok senkivel mélyen elfilozni.A családomat nem érdekli.És most lehet,hogy nagyképü leszek de ezek földi dolgok már nem érdekelnek.Persze melózom és eltartom a családomat.Vagy én vagyok hibás? [/quote]


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 19., szombat 00:23 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
gyurci írta:
Köszönöm a választ.Örülök neki.Előre bocsátom én egy nagyon kezdő,melós vagyok.Írok ahogy hozzáférek.Az a baj,nem tudok senkivel mélyen elfilozni.A családomat nem érdekli.És most lehet,hogy nagyképü leszek de ezek földi dolgok már nem érdekelnek.Persze melózom és eltartom a családomat.Vagy én vagyok hibás?

[/quote]


---Ugyan miben lennél hibás ? - Abban, hogy a lelked mélyen feléledt a
vágy Isten után,-- és keresed.--- Ez nem hiba, hanem Isten ajándéka !

-Örülj neki és ragadj meg minden alkalmat, hogy közelebb kerülj Hozzá,
jobban megismerhesd Őt,- aki nagyon szeret Téged és szeretné, ha visz-
szakerülnél hozzá.- "Örökkévaló szeretettel szerettelek téged..." irja az
Ószövetségben Isten Igéje.---- Feltudjuk ezt fogni, mit jelent...? -
A MINDENT !

-Naponta olvasd a Bibliát,--- ha csak perceid vannak, legalább egy Igét és
azt vidd magaddal.-- Hallottam egy kedves fiatal lányról, aki mikor ebben
a kereső fázisban volt és nehéz munkahelyen dolgozott, kora reggeltől
késő estig,.... elmondta, hogy reggel egy darab papirra kiirja az Igét, ha
nincs ideje több időt szakitani.- Napközben viszont sokszor előveszi éa
munkaköpenye zsebéből és forgatja a szivében.... Gondolkodik rajta...

Ha nincs kivel filozni,-- akkor éppen jó helyen vagy,-- mert itt nagyrész-
ben ugyanilyen "filozófálós", de az "Igazságot" kereső emberkék irnak...
Kapcsolódj bele, ami érdekel... Nézd végig a topic cimeket, biztosan ta-
lálsz, ami kedvedre való.- Oda irjál... De ez a topic is jó.--

Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 19., szombat 19:44 
Offline

Csatlakozott: 2008. máj. 17., szombat 23:51
Hozzászólások: 3
Egy gond van a Bibliáva. évszázadok, sőt ezredek óta próbálnak hibát találni benne, és abban amit leír, de évről évre rá kell döbbennie az emberiségnek, hogy minden szava igaz, nincs még egy könyv ami ilyen ponosan megismertetné velünk az embert, mint Isten teremtményét, a világot, mely nekünk adatott, de őriznünk és gondoznunk kellett volna. De a Biblia mutatja be a kísértést, az elbukást, a hazugság természetét, bármit, ami ezen a világon lehet, és mindíg igaza van, azok pedig akik "jobbat" találtak az Isten ígéjénél, 6000 évvel az első szent irat keletkezése után a világ rengeteg bölcseséégét magába szívva, és a világ számtalan titkát megfejtve, mind megbuktak, és csak szomorúságot hoztak az emberre, emberiségre.

Hát ebből a szempontból nézd egy kicsit a Bibliát, ismeretlen barátom, mert a Biblia szava megkérdőjelezhetetelen valóság és igazság, még akkor is ha emberek szerkesztették, fordították.

6000 éve megdönthetetlen és igaz, az is marad.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 20., vasárnap 00:37 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
barnus írta:
Hát ebből a szempontból nézd egy kicsit a Bibliát, ismeretlen barátom, mert a Biblia szava megkérdőjelezhetetelen valóság és igazság, még akkor is ha emberek szerkesztették, fordították.

6000 éve megdönthetetlen és igaz, az is marad.



--Kedves barnus !

-Szivből üdvözöllek és igazán örülök a beirásodnak ! Maradj ilyen aktiv!

Szeretettel
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 15., péntek 09:55 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Hogyan kell értelmezni a Bibliát?

Egy hippi és egy teológus ülnek a Duna partján. A teológus
a habokat bámulja. A hippi Bibliát olvas.
Egyszerre fölujjong:
- Ámen, halleluja!
- Mi van? Minek örülsz ennyire?
- Csodálatos az Úr! A választott népet átvezette a Vörös Tengeren úgy, hogy két oldalt a vizek álltak, mint a fal!
- Na figyelj! Az nem úgy volt. Elmagyarázom neked, hogy kell érteni a Szentírást. A választott nép természetesen keresett egy gázlót, és max. 40 cm. magas vízen kelt át. Az esetleg lehet, hogy az Úr déli széllel segítette az átkelést.
Eltelik pár perc, a hippi újra fölujjong:
- Ámen, halleluja!
- Most meg mitől vagy ilyen boldog? Nem elmagyaráztam, hogy kell érteni a Szentírást?
- Igen, de mégiscsak csodálatos az Úr! A fáraó harci szekereit és egész seregét belefojtotta 40 cm vízbe!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 15., péntek 10:07 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. júl. 23., szerda 15:57
Hozzászólások: 271
cilla írta:
Hogyan kell értelmezni a Bibliát?

Egy hippi és egy teológus ülnek a Duna partján. A teológus
a habokat bámulja. A hippi Bibliát olvas.
Egyszerre fölujjong:
- Ámen, halleluja!
- Mi van? Minek örülsz ennyire?
- Csodálatos az Úr! A választott népet átvezette a Vörös Tengeren úgy, hogy két oldalt a vizek álltak, mint a fal!
- Na figyelj! Az nem úgy volt. Elmagyarázom neked, hogy kell érteni a Szentírást. A választott nép természetesen keresett egy gázlót, és max. 40 cm. magas vízen kelt át. Az esetleg lehet, hogy az Úr déli széllel segítette az átkelést.
Eltelik pár perc, a hippi újra fölujjong:
- Ámen, halleluja!
- Most meg mitől vagy ilyen boldog? Nem elmagyaráztam, hogy kell érteni a Szentírást?
- Igen, de mégiscsak csodálatos az Úr! A fáraó harci szekereit és egész seregét belefojtotta 40 cm vízbe!


:) :)

,sajnos sokan esszel kozelitenek ,
de hat ez nem igy mukodik :) :)

nekem sokszor ugy tunik a sok megmagyarazas ,okoskodas eltunteti a lenyeg ,

pedig ha kicsit pihentetjuk az agyat ,ra lehet jonni ,hogy nagyon csodas es vegtelenul egyszeru :)
a biblia olyan 1+1=2 :)
nem tudom miert neha szeretunk masodfoku egyenleten keresztul eljutni az =2 -ig :) :)

_________________
Zsoltárok 103.
.."2. Áldjad én lelkem az Urat, .."


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 16., hétfő 19:53 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Aranyosak vagytok :wink: :) :*: !
Csak "Gyurcit" és "Barnust" hiányolom... :cry:
Jó volna, ha újra - kapcsolódni - tudnának...

Kedves (vagy inkább kedvetlen...?) theológus-teoLÓGÓS úr ... aki a professzora óráit (talán) nem, de a fontosabbat: a Szentlélek "óráit" bizonnyal ellógta - valszeg ha hallott is John Bunyan-ról (A Zarándok útja írója), leginkább csak bosszantotta(!), hogy a vándor üstfoltozó család csóró gyermekének, aki theologiát sem végezhetett, közel akkora "sikere" volt (és van részben még ma is...)mint a Bibliának, s a canterbury érsek (állítólag - én nem voltam ott :wink: ) azt mondta neki, hogy összes teológiai iskoláját, ráadásba még az érseki címét és palástját is odaadná, ha úgy ismerné Istent, és úgy tudna Róla beszélni, ahogy tanulatlan(!) Bunyan Barátunk...!
Tehát az, Akit Isten Lelkének és Szentléleknek szoktunk a Biblia nyomán nevezni - úgy tud "tanítani", hogy akinek nyitott a szíve az Ő befogadására, azt képes tudósabbá tenni a világ, még a vallásos világ "tudósainál" is ... - ez viszont nagyon nagy GÁZ a teológia és a tudomány számára (amely elviekben ismeri ugyan saját korlátait), mert azzal szembesül, hogy nem az elolvasott könyvek és a megszerzett diplomák mennyisége számít Isten színe előtt, hanem a szív engedelmes volta...és az ráadásul még többet is ér!

Rég látott "kereső" barátainknak - vagy az újabban csatlakozóknak - annyit mondhatok: nem baj, ha ingadoztok ismereteitekben (vagy épp azok hiányában)...nem baj, ha bizonytalankodtok saját magatokat illetően...((azért is mondhatom, mert majd minden ember, amikor "kereső" állapotban van, ezt éli meg - hogy megtanulja: ne abban akarjon bízni, ami ő maga - vagy abban, amit ismeretként, meggyőződésként, stb. önmagába-énjébe "betáplál"))
itt és most ez a "lecke" (ez a megtapasztalás) - bár tudom, hogy az ember számára bizonyos fokig még kényelmetelen és zavaró is, magam is így éltem meg, anno... - s z ü k s é g e s.
És Isten el is készíti, meg is engedi, hogy "keresztülmenjünk" rajta - és gondokodik róla, hogy megerősödve jöjjünk ki belőle...
- mindezt úgy cselekszi, ahogyan Centralpark, Cilla, figyelő, Loisz, nemosineX és Tamás 12 írásai mondják és mutatják. (Köszönöm Nektek!)

A Biblia "megvédése" pedig - bár elsőre majdnem "begurultam" a köv. mondat miatt:
Idézet:
A legrosszabb ilyenkor, ha az ember elkezdi magyarázni a Szentírást, védeni, kimutatni az összefüggéseit, az egyezéseket stb.

- valóban "fölösleges"(? !)
((részint, mert olyan tartalmat kapott Istentől - szerzőjétől -, amely által "megvédi az önmagát"...))
- mert (lásd Bunyan példáját) Isten Lelke által válik CSAK igazán érthetővé (a Lélek által adott "világosság" kell ahhoz, hogy megláthassam a betűk által hordozott, Istentől eredő üzenetet).
És a teológós valszeg ellógta azoknak az esetleg a teológián kívül "tanító" embereknek az "óráit", akik jelen voltak, hogy megtanítsák mindazokat, akik vágyakoztak az Ige élő üzenetének "felfejtésére"...de nem kellettek azokban a "műintézetekben", ahol nem ISTEN SZERINT kívánták magyarázni az Írásokat, hanem emberi befolyásoknak engedve, azokat követve.
((Nem akarom most részletezni, de volt ezzel kapcsolatos "élményem", amely egyszer-smindenkorra meggyőzött arról, hogy a Bibliával kapcsolatos szájhúzgálások és vakarózások jó része kiküszöbölhető a Biblia őszinte szívvel és alapos felkészültséggel való tanulmányozása révén. S az eredeti nyelveinek ismerete - amely ugyan nem az átlag bibliaolvasó lehetőségei közé tartozik - nem azért van jelen és adatik meg, hogy a tudomány nagyképűségével bánjunk vele, csupán "magunkat" (az örök emberi örök hülyeségeit!) olvassuk ki a szövegből - hanem azért, hogy tudományunkat és önmagunkat is Isten szolgálatára odaszánva megtalálhassuk azt, amit a Szentlélek fénye is csak a fáradságát és életét odaszánó, hívő ember előtt tár fel.))

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 24., kedd 22:54 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
visszalapoztam Mike Béla (url-ként idézett) írásához: egy részlet:
Idézet:
Csakhogy a KINYILATKOZTATÁS nem azonos a Biblia SZÖVEGÉVEL. Megfelelő olvasási gyakorlat esetén a Biblia szövege TÁJÉKOZTATHAT a kinyilatkoztatásról, és mindenképpen a legméltóbb/legilletékesebb könyv arra, hogy tájékoztasson a kinyilatkoztatásról, de nem maga a kinyilatkoztatás. Isten önkinyilatkoztatása az élettörténés sokkal elevenebb, elemibb, primérebb szintjén zajlik, amihez képest az elbeszélés, a törvénycikk, a szöveg - a stabil értelem minden reménye ellenére - egy másodlagos, felszínes, kijátszható, pervertálható történés. A Biblia SZÖVEGÉT értelmezve minden esélyem meg van arra, hogy önnön zűrzavaros szövegelésemben kössek ki, újraértelmezgetéseim szűnni nem akaró akaratoskodásában, melyet alantas, általam sem ismert vágyaim bábele tart mozgásban, s mellyel én használom az Írást ahelyett, hogy ő venne kezébe engem.

Majdnem teljesen pontos... :wink:
A csakhogy-része viszont a következő:
Jézus CSELEKEDETEIT - amelyek az élettörténés sokkal elevenebb, elemibb, primérebb szintjén zajlanak - hogyan is értelmezték (FÉLRE!) újra meg újra az e l l e n f e l e i ? - Nemde úgy, hogy az "ördög által (vele megalkudva!) cselekszi csodáit" - vagyis:
a tettek semmivel sem konzekvensebbek, és semmivel jobban nem vezetik a valóság ismeretére az ELVAKULT embert, mint a szavak.
---------------------
S mivel ez a szó-kép: e l v a k u l t - igen sokatmondó, hadd illesszek ide pár sort Dr. Kustár Péter néhai lelkésztől:
Idézet:
A bibliai héber szövegek úgy vannak kódolva, hogy a kódolt szövegben a kódkulcs is benne van. Ez pedig azt jelenti, hogy a szöveg grammatikai információinak =(nyelvi/nyelvtani jeleinek és jelenségeinek) összessége egyértelműen meghatározza, hogy a kódolt szavakat milyen gondolati összefüggésben és milyen zárt hierarchiában kell megérteni...
...Ahhoz, hogy ennek jelentősségét megértsük, utalnunk kell arra, hogy a kód-kulcs milyen szerepet tölt be az üzenetközlés folyamatában. A nyelv, esetünkben az írás szerepét az üzenetközlésben akkor értjük helyesen, ha a kódolás és dekódolás folyamatát a televíziós adás és vétel folyamatához hasonlítjuk. A televíziós adás és vétel elvi lényege az, hogy technikai eszközökkel egy képet elemeire bontanak, és ezt a lebontott képet az éteren át továbbítva, egy más helyen újra képpé szerkesztik egybe. Tulajdonképpen ez a folyamat zajlik az írásbeli közlés esetében is, csak ebben a folyamatban az a látható, ami a televíziós adás esetében láthatatlan (az adó által kibocsátott jelsorozat), és az a láthatatlan, ami ott látható: az írás esetében a lebontott képet látjuk, de nem tudjuk, hogy mi volt és mi van az adó és a vevő fejében. Kódkulcsra azért van szükség, hogy az írás által lineárisan kódolt üzenetet a beérkező jelzések alapján az üzenet vevő ugyanazzá az egységes képpé tudja összeállítani, amelyet az üzenet közlő a kódolás folyamatában lebontott. Ilyen értelemben a kódkulcs nem más, mint az üzenetbe rejtett külön információ arra nézve, hogy az üzenet elemeit a megértés szempontjából miként kell elrendeznünk a saját agyunkban ahhoz, hogy ugyanarról ugyanazt gondoljuk, mint amit az üzenetközlő gondolt...
...Mindebből viszont az következik, hogy a bibliai héber nyelvnek és írásnak egy különleges feladat legtökéletesebb végrehajtására kellett specializálódnia. Egy ilyen jellegű írás esetében hihetetlen módon megnövekszik a kódolt szöveg jelentőssége a benne rejtett kódkulccsal együtt. Erre nézve is érhetjük az Úr Jézusnak azon szavait, hogy az Írásból egy jodtányinak sem szabad elvesznie...
...Végzetes hibát követhetünk el a megértés és a fordítás folyamatában, ha a bibliai héber szöveg kódkulcsának legfontosabb elemeit az agyunkban rögződött anyanyelvi kódkulcs legfontosabb elemeinek feleltetjük meg... ...Ez esetben az üzenet lineárisan lebontott képét a beérkező jelzések alapján a saját agyunkban a saját kódkulcsunk szerint rakjuk össze, és lehet, hogy így is összeáll egy kép. De ez már az üzenet közlő által lebontott képnek csak t o r z k é p e lehet, hiszen az üzenet kódolt elemei nem az üzenetközlő által szándékolt helyre kerülnek. Ha tehát a megértés és fordítás folyamatában összekeverjük a saját kódkulcsunkat a bibliai héber szövegben meglévő kódkulccsal, akkor a saját agyunkban létrejött torzkép alapján az á l p r o b l é m á k n a k olyan tömegével találjuk szembe magunkat, melyekkel a modern szövegkritika küszködik.

- Nem hiszem, hogy tovább kellene magyaráznom Péter szavait - érthetőeknek vélem azokat.

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 25., szerda 19:12 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
bocsi, de szerintem meg pont hogy nagyon is jó lenne, ha lefordítanád magyarra ezt az idézetet, mert nagyon elvont. jó lenne ha esetleg valami konkrét példán keresztül is meg tudnád mutatni az Igéből. a szószerinti ihletettség illetve a szószerinti értelmezés erős hittel védelmezhető ugyan, de kérdés hogy valóban az egyetlen üdvözítő taktika az igazság felé vezető úton, lásd noé, jónás, stb.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 194 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség