Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 194 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. márc. 25., szerda 20:17 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
sztalker írta:
bocsi, de szerintem meg pont hogy nagyon is jó lenne, ha lefordítanád magyarra ezt az idézetet, mert nagyon elvont. jó lenne ha esetleg valami konkrét példán keresztül is meg tudnád mutatni az Igéből. a szószerinti ihletettség illetve a szószerinti értelmezés erős hittel védelmezhető ugyan, de kérdés hogy valóban az egyetlen üdvözítő taktika az igazság felé vezető úton, lásd noé, jónás, stb.

----------------------------
szép kihívás :wink: :!:
- kicsit kevesebb munkával járó időben eleget is kívánok tenni - cca. jövő hét :?: - folyamán...
addig egy kis előzetes - "szerintem" -alapon:

A szószerinti ihletettség/értelmezés és a dr.Kustár Pétertől vett idézet ugyan határesetek - de szerintem nem biztos, hogy teljes egészében összekeverhetőek!
Péter - emlékezetem szerint - a szószerinti (mechanikus :!: ) ihletettséget nem tartotta teljesen értelmes alternatívának (és nem csupán azért, mert ez az ember értelmét kikapcsolva, az írót puszta "diktafonként" használná...)
- amit elmondott, az másról beszél:
a bibliai (héber) szöveg szerinte azt tartalmazza, amit a "feladó" (pl. Mózes...) megértett az Isten gondolataiból, a maga módján - a saját fejében - "képet alkotott" róla, és ezt a héber nyelv szavaival adta át - Péter szerint ezeket a szavakat kellőképpen megértve, hangsúlyaikat, összefüggéseiket feltérképezve, mi is kirajzolhatjuk azt a gondolati képet, amely - jelen esetben "pl. Mózes" szavait útnak indította...
Ez a felfogás NEM arról beszél, hogy Mózes fejében hogyan rajzolódott ki, épült fel az a gondolati kép, amit ő akart továbbadni - hanem csak arról, hogy az általa leírt szavakkal mit kell kezdenünk ahhoz, ha vissza akarunk jutni oda, hogy "mit akart mondani ez a Mózes".
S azt állítja még, hogy mivel a bibliai szavakkal sokféleképpen "el lehet bánni" - ezért ha figyelmetlenül nyúlunk hozzájuk, nem az eredeti gondolatot építjük vissza, és a torzulások szükségképpen vetik föl azokat az egyébként rossz(!) kérdéseket, amelyek arra vonatkoznak, hogy miért ilyen értelmetlen ez a kép? (mert rosszul fejtetted meg - mondja Péter, s ezt az egyet NEM mondja semmi pénzért a bibliatudomány!)

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 25., szerda 20:45 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. feb. 22., péntek 22:22
Hozzászólások: 830
Kedves testvérek, barátaim!
Nem mindig értem az okfejtéseket, mármint némelyiket.

A Bibliát Isten inspirálta titokzatos módon, és emberek ezt leírták(nem mechanikus tolbamondással, de valósághűen, titokzatos ihletés révén, különböző műfajokban)
A Szentírás organikus inspirációként született, és megbízjató, így az élet erkölcs, űdvösség, hit dolgában teljesen megbízható.
Amiben igényt tart rá az történelmi, tudományos szinten is megbízható.(Jó kérdés, hogy mi az amiben erre nem tart igényt, csak az emberek várják el tőle)
Az Isten igazodik az emberhez(akkomodáció) emberi szinten nyílvánul meg, hogy érthető legyen.
Kutatása nem felesleges, hanem alapvető annak aki a keresztyén hitében fejlődni szeretne, mert a Szentlélek teszi élővé számára.
Jelentése nem mehet túl az eredeti jelentésénél, alkalmazhatósága a Szentlélek által egyéni, de nem lehet spekulatív.
Bibliai személyes üzenet nélkül nincs élő keresztyénség.

Nem hiszem, hogy a Biblia tévedések sorozatát tartalmazza, újab és újabb bizonyságai vannak ennek.

_________________
http://literaty-nazo.blogspot.com/
Üdv, Literaty


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 25., szerda 20:56 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Literaty írta:
Nem hiszem, hogy a Biblia tévedések sorozatát tartalmazza, újab és újabb bizonyságai vannak ennek.


Ha jól értem nem arról beszélnek, hogy tévedések sorozata lenne a Biblia. Számomra egyszerűen arról van szó például, hogy a sokezer évvel ezelőtti szövegeket miként értelmezi egy 21. századi ember. Ezért érdekesek a lelkipásztorok igemagyarázatai például a templomban, mert ők olyan információk birtokában vannak, amelyekről mi nem is hallottunk. Sokszor egy szó, egy mondat, egy kifejezés értelme teljesen más összefüggéseket tartalmaz, teljesen mást jelentett eredetileg, mint amire mi a magunk feje szerint gondolnánk. Van olyan szó, amely éppen az ellenkezőjét adja annak, mint amit mi gondolunk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 25., szerda 21:04 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
rosta írta:
Literaty írta:
Nem hiszem, hogy a Biblia tévedések sorozatát tartalmazza, újab és újabb bizonyságai vannak ennek.


Ha jól értem nem arról beszélnek, hogy tévedések sorozata lenne a Biblia. Számomra egyszerűen arról van szó például, hogy a sokezer évvel ezelőtti szövegeket miként értelmezi egy 21. századi ember. [b]Ezért érdekesek a lelkipásztorok igemagyarázatai például a templomban, mert ők olyan információk birtokában vannak, amelyekről mi nem is hallottunk.[/b]* Sokszor egy szó, egy mondat, egy kifejezés értelme teljesen más összefüggéseket tartalmaz, teljesen mást jelentett eredetileg, mint amire mi a magunk feje szerint gondolnánk. Van olyan szó, amely éppen az ellenkezőjét adja annak, mint amit mi gondolunk.

----------------------------
* /Bocsánat.../ de - mint a templomban igét magyarázó és templomban más igemagyarázatát is halló lelkész kénytelen vagyok azt mondani, hogy nem is 1 kolléga olyan "információk birtokában van" - amit még ő sem hallott soha...

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 25., szerda 21:20 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Miskolczy József írta:
* /Bocsánat.../ de - mint a templomban igét magyarázó és templomban más igemagyarázatát is halló lelkész kénytelen vagyok azt mondani, hogy nem is 1 kolléga olyan "információk birtokában van" - amit még ő sem hallott soha...


Főleg ha teológiai következtetések levonására alkalmas az a bizonyos kifejezés, szó. Akkor bizony a teológusi véna csodákra képes.

Mi is tapasztaljuk ezt mondjuk a karzatról, nem csak ti onnan közelről... :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 26., csütörtök 15:14 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. feb. 22., péntek 22:22
Hozzászólások: 830
A becsületes Igetanulmányozónak megnyílik a Szentírás.
Legyen az képzett teológus vagy egyszerű "mezei" hívő.
Mégha nem is tudja, de tartja magát bizonyos hermeneutikai szabálypokhoz. Nem beleolvas hanem a Szentírás tanítja, a Szentlélek megelevenítésében és aktualizálásban személyesen is.

_________________
http://literaty-nazo.blogspot.com/
Üdv, Literaty


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 26., csütörtök 17:32 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
Miskolczy József írta:
sztalker írta:
bocsi, de szerintem meg pont hogy nagyon is jó lenne, ha lefordítanád magyarra ezt az idézetet, mert nagyon elvont. jó lenne ha esetleg valami konkrét példán keresztül is meg tudnád mutatni az Igéből. a szószerinti ihletettség illetve a szószerinti értelmezés erős hittel védelmezhető ugyan, de kérdés hogy valóban az egyetlen üdvözítő taktika az igazság felé vezető úton, lásd noé, jónás, stb.

----------------------------
szép kihívás :wink: :!:
- kicsit kevesebb munkával járó időben eleget is kívánok tenni - cca. jövő hét :?: - folyamán...
addig egy kis előzetes - "szerintem" -alapon:

A szószerinti ihletettség/értelmezés és a dr.Kustár Pétertől vett idézet ugyan határesetek - de szerintem nem biztos, hogy teljes egészében összekeverhetőek!
Péter - emlékezetem szerint - a szószerinti (mechanikus :!: ) ihletettséget nem tartotta teljesen értelmes alternatívának (és nem csupán azért, mert ez az ember értelmét kikapcsolva, az írót puszta "diktafonként" használná...)
- amit elmondott, az másról beszél:
a bibliai (héber) szöveg szerinte azt tartalmazza, amit a "feladó" (pl. Mózes...) megértett az Isten gondolataiból, a maga módján - a saját fejében - "képet alkotott" róla, és ezt a héber nyelv szavaival adta át - Péter szerint ezeket a szavakat kellőképpen megértve, hangsúlyaikat, összefüggéseiket feltérképezve, mi is kirajzolhatjuk azt a gondolati képet, amely - jelen esetben "pl. Mózes" szavait útnak indította...
Ez a felfogás NEM arról beszél, hogy Mózes fejében hogyan rajzolódott ki, épült fel az a gondolati kép, amit ő akart továbbadni - hanem csak arról, hogy az általa leírt szavakkal mit kell kezdenünk ahhoz, ha vissza akarunk jutni oda, hogy "mit akart mondani ez a Mózes".
S azt állítja még, hogy mivel a bibliai szavakkal sokféleképpen "el lehet bánni" - ezért ha figyelmetlenül nyúlunk hozzájuk, nem az eredeti gondolatot építjük vissza, és a torzulások szükségképpen vetik föl azokat az egyébként rossz(!) kérdéseket, amelyek arra vonatkoznak, hogy miért ilyen értelmetlen ez a kép? (mert rosszul fejtetted meg - mondja Péter, s ezt az egyet NEM mondja semmi pénzért a bibliatudomány!)


köszi!
azt hiszem félreérthető voltam. arra rájöttem hogy a doki nem a szószerinti értelmezés mellett kardoskodik, hisz épp azt írja: ...Végzetes hibát követhetünk el a megértés és a fordítás folyamatában, ha a bibliai héber szöveg kódkulcsának legfontosabb elemeit az agyunkban rögződött anyanyelvi kódkulcs legfontosabb elemeinek feleltetjük meg... épp ezt az "végzetes hibát" követik el sokan az itt kardoskodók között a szent hit védelmében.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 27., péntek 09:41 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Literaty írta:
A becsületes Igetanulmányozónak megnyílik a Szentírás.
Legyen az képzett teológus vagy egyszerű "mezei" hívő.
Mégha nem is tudja, de tartja magát bizonyos hermeneutikai szabálypokhoz. Nem beleolvas hanem a Szentírás tanítja, a Szentlélek megelevenítésében és aktualizálásban személyesen is.


Szivemből szóltál, s élettapasztalatom igazolja is.

Amíg katolikus koromban, megtéretlenül (hisz nem volt fogalmam se róla; mi az? kell-e az?), mégis a "rengeteg eszem késztetése révén" nem értettem a Bibliát, ellentmondások tömegét véltem felfedezni benne. Büszke voltam, mikor az "Én kis eretnekségeim"-et nyomtatásban viszontláttam. Ékes bizonyítékát adta tudtomon kívül Pál apostol szavainak: "Lelki ember Isten dolgait fel nem foghatja - bolondságok azok számára, mert csak szellemileg érthetőek"

Sok víz lefolyt különböző helyeken, mire boldogan kapituláltam Isten előtt, s megtérésemet Ő "díjazta" azzal is, hogy a Szent Szellem minden helyre rakoptt bennem az Ige valósága, értelmezése tekintetében. :)

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 27., péntek 17:46 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Literaty írta:
A becsületes Igetanulmányozónak megnyílik a Szentírás.
Legyen az képzett teológus vagy egyszerű "mezei" hívő.
Mégha nem is tudja, de tartja magát bizonyos hermeneutikai szabálypokhoz. Nem beleolvas hanem a Szentírás tanítja, a Szentlélek megelevenítésében és aktualizálásban személyesen is.


Hadd válaszoljak egy idézettel:

Idézet:
Alig van művelt keresztyén ember, ki Bunyannak, vagy legalább gyönyörű "Zarándok Útja" című munkájának hírét ne hallotta volna. Igaz, hogy az ő élete nem hasonlít valamely nagyszerű égi tüneményhez, mely önkéntelenül milliókat ragad bámulatra, s munkája egyik tudományágban sem volt reformáló s korszakot alkotó: de azért mind életében, mind munkájában feltaláljuk a nagyság azon titkos talpkövét, melyet oly kevesen ismernek, – a lelki erőt és egyszerűséget. Valamint a világon mindennek, ami nagy és felséges – legyen az természeterő vagy szellemi képesség – alapja mindig az egyszerűség: úgy Bunyan jelen munkája és élettörténete is éppen egyszerűségében megragadó és felséges. Külső világi élete csak mintegy ruhája belső életének, azon nagyszerű lelki átalakulásnak, mely őt oly rendkívüli alakká teszi. Valóban csodálatos lelki erő kívántatik hozzá, hogy valaki, – kinek a nyomor, neveléshiány, s romlott társaság, ifjú életét úgy megmérgezék, s oly mélyre süllyeszték: annyira újjá bírjon születni, s oly tiszta vallásos keblű férfiúvá váljék. – De ő felküzdötte magát, átharcolta a nagy lelki harcot, s a küzdelemböl teljes tisztaságban lépett ki. – És miután keble megnyílt az evangyélium világa előtt, s szíve felgyulladt: lehetetlen volt, hogy tündöklő fénye csak önmaga számára ragyogjon, látni kellett azt másnak is, s tiszta világánál megtalálni az igaz utat. S ez volt, mi Bunyant íróvá s oly hatalmas hitszónokká tevé. Saját belső fejlődése, lelki küzdelmei megnyitották előtte az örök eszmék legtisztább forrását, az emberi szív mélysdgeit; s ez párosulva azon naiv egyszerűséggel, melyet a viszonyok – természettől örökölt – tették szónoklatát oly vonzóvá, s iratait oly nagybecsűvé. – Úgyhogy jelen munkáját – a lelki metamorfózis e szép allegóriáját – az angol és skót puritánok még a Kempis Tamásnak tulajdonított Krisztus követése című híres munkájának is elébe teszik

------------------------------------------
helye: http://www.freeweb.hu/iratok/egyhtori/epito/BUNYAN.HTM#ELET

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 07:07 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
akkor már be is zárhatjuk a teológiákat?? (egy csomó pénzt meg lehetne spórolni...) :oops:

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 07:30 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
sztalker írta:
akkor már be is zárhatjuk a teológiákat?? (egy csomó pénzt meg lehetne spórolni...) :oops:


inkább KINYITNI kéne :)

önhibámon kívül "megajándékozódtam" egy maréknyi teológussal... velük beszélgetve azt látom, hogy a KOMOLY elméleti tudás mellett a GYAKORLATBAN teljesen gyámoltalan, döntésképtelen egyik-másik...

a pszichológusképzéshez hasonlóan itt is nagyon hiányolom a felvétel környékén az ALKALMASSÁG komolyabb megvizsgálását... a "hulljon a férgese" nagyon KÉNYELMES szelekciós elv, de rossz fényt vet az illető intézményre, ha menet közben kell eltanácsolni a "pályáról" valakit, és még rosszabbat, ha a "mundér becsülete" érdekében maradhat...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 07:59 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Dear Net - az általad írottakhoz képest csak Való Világunk explicit show-műsora képes még nagyobb o*-ságot produkálni: azt, amikor a rendszer nem köpi ki az "alkalmatlant" (volt rá példa, hogy csaló felvételizőt, az egyit th. elutasította, a létszámgonddal küzdő pedig "mindenkit megillet még egy esély" felkiáltással felvette - lásd: állami befolyásolás - a fejkvótán keresztül... :cry: ) - hanem ráaggatva a palástot, rászabadítja előbb az egyik gyülekezetre, majd amikor ott (nyilvánvaló okokból!) nem fog gyökeret verni - rászabadítja a következőre...s í.t. idétlen(!) időkig... :cry:

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 08:22 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
huhh... elsőre "úgy jött le" egy pillanatra, hogy CÁFOLOD, amit leírtam...

dehát... mégiscsak ugyanabban az országban élünk... meg ugyanabban az Egyházban szolgálunk :)

és Te nyilván JÓVAL NAGYOBB rálátással rendelkezel erre a kérdésre, mint az én "nem reprezentatív mintám" :) :(

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 04., szombat 19:40 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
No - ha baj, hogy visszanyúlok egészen a topic 1. lapjáig, akkor majd kérjetek meg, és egy ponttá szerkesztem vissza az egész hozzászószolásomat...
Idézet:
"III. Jézus beszédei, világos tanítása még az evangéliumokban is keveredik a teológiai spekulációkkal, legendákkal, de azok közül kiválasztható.
Azt gondolom, hogy Isten ügyének inkább azzal ártunk, ha róla hazugságokat terjesztünk. Én akkor sem vagyok hajlandó Istenről hazugságokat terjeszteni, ha ezzel az állítólagos keresztény egyházak ügyének ártok. Az ószövetséget nem nevezem hazugnak. Csak azt mondtam, hogy vannak benne hamis beszédek, és hogy hamis Istenképet rajzolt ki Jézus kortársai számára. A Biblia nem Isten szava abban az értelemben, hogy az ő diktálta vagy sugallta volna. A Bibliában vannak olyan beszédek, amelyek igaz beszédek az Istenről és vannak hamis beszédek róla, illetve olyan beszédek, amelyet tévesen tulajdonítanak neki. Hogy a magukat kereszténynek nevező egyházak úgy kötik a Bibliához a maguk hitét, hogy a teljes Bibliát szent és tévedhetetlen könyvnek tekintik, az az ő bajuk. Teljes abszurd, a feje tetejére állított logika az, hogy azért tartsuk szentnek és igaznak a Bibliát, annak minden szavát, mert a kereszténység erre a könyvre alapozza a hitét, ha tehát nem tennénk, ezzel a kereszténységnek kárt okoznánk. Nemde fordítva kellene lennie, azaz a kereszténységnek akkor és azért kellene a Bibliára alapoznia hitét, mert az szentnek és tévedhetetlennek bizonyul, ha kiállja a megkérdőjelezés próbáját. Nem a történetek és csodák hitelessége a kérdés, hanem az Isten-kép hitelessége. De függetlenül attól, hogy melyik Isten-képet tartjuk hitelesnek, nem tarthatunk hitelesnek egyszerre egymásnak ellentmondó Isten-képeket. A Biblia hitelességének problémája tehát nem a történetek és csodák hitelességének kérdéses volta, hanem az Isten-képek ellentmondása. Az ellentmondás feloldására a legismertebb koncepció Markióntól származik (aki a második században élt és mellesleg püspök volt), aki azt állította, hogy Isten megváltozott: MÁR nem az az erőszakos, bosszúszomjas zsarnok, aki az ószövetség idejében volt . Abból, hogy két egymásnak ellentmondó állítás, tanítás vagy Isten-kép egyikének hitelességét megkérdőjelezzük, ebből nem következik, hogy a másikat is meg kellene kérdőjeleznünk, illetve, hogy ne érvelhetnénk a másik hitelessége mellet, illetve ne bizonyíthatnánk azt. Tehát abból, hogy a Biblia bizonyos részeit (állításait, tanításait, megrajzolt Isten-képét) hiteltelennek találjuk, nem következik, hogy az egész hiteltelen. "

-Péter bácsi (Dr. Kustár Péter, de a mai napig így jön a szánkra...) pontosan EZT a fent vázolt felfogást nem tartotta hitelesnek - és ezzel SZEMBEN foglamazta meg:
Idézet:
Ha tehát a megértés és fordítás folyamatában összekeverjük a saját kódkulcsunkat a bibliai héber szövegben meglévő kódkulccsal, akkor a saját agyunkban létrejött torzkép alapján az á l p r o b l é m á k n a k olyan tömegével találjuk szembe magunkat, melyekkel a modern szövegkritika küszködik.

Hadd tegyem hozzá: maga Markion tesó is ezzel az ál.probléma-csomaggal küszködött, és neki sem volt esélye sem, hogy ráismerjen: mekkora csapda ez, s mekkora bedőlés lesz a következménye!
Hadd tegyem hozzá - ne értsétek félre, nem "bizonyíték" gyanánt, hanem csak elgondolkodtató utalásként a következőt:
Ahol a keresztyén világ eljutott a liberalizmusig és a Biblia szövegének felbontásáig - ott eljutott a homokos házasságok(?!!) megkötéséig, gyülekezeteinek szétzülléséig, templomainak bezárásáig - ahol a Bilbia ma is "szent" - s az abban adott Isten-kép konzekvenciáit akkor sem kérdőjelezik meg, ha tudatában vannak, hogy nem minden részét értik: ott vannak élő és növekvő, és kifelé misziót folytatni képes "egyházak"!
Péter bácsi elmélyülve a Biblia szövegének kutatásába, egyre inkább arra csodálkozott és DÖBBENT rá, hogy ha jól értjük: mennyire konzekvens, s mennyire összeütközésektől mentes a teljes Biblia Isten-képe, s mindaz, amit az Ószövetség, aztán annak egyes részei: Mózes, a prófétai, a történeti könyvek, az "irodalmi" szakaszok tartalmaznak - s aztán Jézus prédikációi, majd az apostoli levelek (némelyek szerint egymással vitatkozó-??) különböző megállapításai: egy Hatalmas Isten (emberi értelem számára át nem fogható) EGYETLEN képének különböző szögből, különböző nézőpontból, egymáshoz képest komplementer (kölcsönösen kiegészítő) megfogalmazásai.
- Bocsi...ott voltam Péter bá' gopndolatainak formálódásánál...(no jó, egy részénél, amit a csapat együtt beszélt meg...) - és ezért beszélek most erről: ami felhozta és "levezette" az egész gondolkodási kört, aminek az áltaslam beidézett szöveg lett a végeredménye. S mint megrögzött kustárista :wink: - a legkomolyabban azt gondolom, hogy Péter bácsi szövegét nem szóról-szóra kell magyarról magyarra fordítanom, hogy érthetővé tegyem... hanem ahogyan Ő tette a bibliai szövegekkel, azt kell(ene... de kicsi vagyok még...) nekem is tennem /vagy legalább: megpróbálnom -:-: felmutatni a gondolatok menetét és kapcsolódását, hogy érthetővé váljon az a vonalvezetés, amely az átadni kívánt üzenet alapszerkezetét adja...
Ha a Biblia nem isten szava abban az értelemben, hogy...- akkor a bibliát olyan mértékben relativizáljuk, hogy az előbb elírt kisbetűs szó is túlzás lesz hozzá! Akkor Isten üzenete helyett Isten-káromlássá(!!!) válik:
Olyan szöveggé, amely "isteni igényét" bizonyítottan nem lehet bizonyítani - és akkor MINEK AZ EGÉSZ?!
De ha a Biblia olyan szöveghalmaz - amely azért ered egyenesen Istentől - bármilyen különös emberi eszközök
(Egyiptomból menekülő gyilkos...pásztorból avanzsált kiskirály, aki üldözöttként kezdi a koronaviselést - majd később saját "trónutódló" gyermeke elől kell menekülnie... - állítólag "megtért" adószedő(Lévi/Márk) - korábban buzgó keresztyénüldöző, aki egyszer csak köpönyeget (és pált! ) fordít...)
révén is öltött szavakat és mondatokat - amely éppen azért lett azon a különös szabályokat követő óhéber nyelven fogalmazva - és újszövetségi felének nem klasszikus, hanem koiné görögsége azért hajlik vissza szinte a nyelvtan szintjéig a héber nyelv-előd megoldásaihoz - , hogy kikövetkeztethető és így követhető legyen az események, személyek, hangsúlyok olyan összejátszása-kapcsolatrendszere, amelynek alapján meg lehetett és meg kellett (!) fogalmazni az általunk is olvasott sorokat.
- Persze ezek összes információját egyetlen fordítás keretei közé berakni - ez számunkra még nagy kérdés, Péter bácsi is csak "kísérleti" fordításokat mert készíteni - hogy lemérhető legyen: mennyivel visz közelebb a megértéshez a héber nyelv sajátos szempontjait figyelembe véve készített fordítás...
...és ma valahol itt ÁLL a kérdés - mert Péter bácsi halálával az esett ki a sorból aki összefogta és mozgatta a csapatot, mert HOZZÁÉRTŐEN végezte a munkát...mi pedig még nem nőttünk fel a feladathoz...
...de a jelek szerint: 1/ fel lehet nőni hozzá...
2/ és fel is kell, mert a világ tele van megválaszolatlan kérdésekkel...

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 04., szombat 20:40 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
sztalker írta:
akkor már be is zárhatjuk a teológiákat?? (egy csomó pénzt meg lehetne spórolni...) :oops:

Ccc... jobb ötletem van :wink: :*:
ÁT lehetne ALAKÍTANI a teológiákat: liberós felfogás helyett a Lélek vezetése...
főokos profok helyett: a Lélek tanítása
(kíváncsi lennék, Ő mennyi óraadói díjat kérne?)
és bárkinek felvétele helyett: a Lélek által megszólított, odavezetett és megpróbált(!) emberek "okítása" (többet ér kevés oroszlán, mint sok nyúl...)

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 194 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség