Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 126 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2006. nov. 14., kedd 21:08 
aha, akkor nem mondta senki, hogy "értem az imádat"?
:-(

de kár, pedig olyan jól hangzott


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 18., szombat 03:56 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 23., hétfő 11:00
Hozzászólások: 348
Tartózkodási hely: Budapest, Újsolt
FM írta:
Kérlek benneteket, ha van az imádattal kapcsolatban fogalmatok, írjátok meg.

Túl sokat használják köznyelvben azért jó lenne, ha ki-ki vérmérséklete alaoján ezt is megírná.
Nekem az isten fogalom nagyon szinpi volt, a bálvány még kifejtésre szorulna (nekem) persze nem én vagyok a mérvadó :oops:



Ahogy az én fogalomkörömben szerepel, és ahogy én használom;
Az imádat összefügg az imával, ahogy azt kavics is említi.
De, összefügg a bálvánnyal is.
És más megnyilvánulásokban.

De, mi az Imádat?
Imádati forma. Felöleli a vallásos magatartás, hitnézetek és szokások rendszerét; lehet személyes, és lehet szervezet által képviselt. Általá¬ban minden vallásban megtalálható az Istenbe, vagy a több istenbe vetett hit, de irányulhat az imádat emberre, tárgyra, vágyra, vagy bizonyos erőkre is.
Sok vallás a természet emberi tanulmányozásán alapul..
Van igaz, és van hamis vallás.
Ebből adódik, hogy az imádat tárgya, személye, lehet igaz, és hamis is. Ami a vallásban nyilvánul meg.
Van 10 fő vallás, Amik alá besorolható az a 10 ezer irányzat és azok eltérései, ill. leágazásai (nem szeretem a szekta szót.)
Így aztán ki is alakul egy vallási zűrzavar, azt tudjuk, hogy mindezek mögött maga sátán ál. 2kor 4:4 (és még más idézetek.) ezt úgy fogalmazza meg a Biblia „ e világ istene”
De, még ezt megelőzően az írás helyére is teszi a dolgot, hogy fogalmilag el tudjuk rendezni. 1Kor 8.5, 6. Közli, hogy egy Igaz Isten van.

A vallásban ennek az egy Istennek, kell (önként felvállalt kötelezőség) engedelmeskedni, Amiből adódik az Imádat. Mert az imádattal egyúttal kimutatjuk Istenfelé az érzéseinket. Elismerve a z előbbi vers tartalmát „nekünk egy Istenünk van”.
És máris az imádat lényegénél vagyunk.

Van Példa a Bibliában úgy emberre, mint tárgyra, vagy fogalomra vonatkozó hamis imádatokra.
Pl. Napjaink egyik népszerű imádata a pénz. (én magam is nem egyszer áldoztam már Mani (meni) isten oltárán is, amikor a pénz volt a célom.) Az imádat tárgya, személye egyúttal azt is jelenti, hogy az első helyre helyezzük életünkben. Az elsődleges fontos dolog, ami alá besorakoztatjuk a többi érdekünket.
Meni: egy Izrael fiai által is tisztelt (Ézs 65,11) istenség neve. - Együtt szerepel Gáddal, s ebből arra lehet következtetni, hogy ~ szintén a sors ill. a szerencse istene volt. Mindkét istenségnek étel- és italáldozatot mutattak be a babilóniaiak szokása szerint. De, ismeretesek a jólét, és gazdagság isteneiként is. Főleg Meni, amit ma napjainkban Mani- a pénzzel azonosítanak a (csibésznyelvben.)
[számomra mindig érdekes, amikor ilyen istenségek lopóznak be a beszédeinkbe, még ha azt sokszor használjuk akár viccesen tréfálkozva, de a gyökereket illetően bizony idegen isten]
Amikor valakinek a pénz, vagyon, karrier a fontos (’valahogy együtt járnak.’) Akkor máris egy imádati formát gyakorol. Nem kell hinnie abban az istenben, sőt nem is kell tudnia, annak létezéséről. A cselekedet önmagáért beszél. (’Sátánnak pedig pont ez a megfelelő, megoszt, elterel. És máris céljánál van.’) Amikor valaki több fizetés reményében a családjától vesz el időt, máris az imádat tárgya előtérbe került, és az a fontosabb. (Most nem arról beszélek, hogy dolgozni kell. Igen, dolgozni kell, mert a munkáért pénz jár, pénzből, azaz a piacról élünk... ez a világ jelenlegi állása 1Móz 3:17)
Vagy Bír 10:6,7 (ismét hamis istenekről szól, és azoknak tanúsított imádat is társul.)
A 7 versből látszik, hogy miként viszonyul Isten ezekhez, az emberekhez.
De, ismeretes még Dionüszosz a görögöktől, Bacchus a rómaiaktól, Liber etrsuzk, vagy Fufluns stb. (Rengeteg isten, vagy istenített dolog, személy, cél.)
Ha valaki az igaz Istenen, a menny és föld Teremtőjén kívül más személyt vagy dolgot imád, annak imádata elfogadhatatlan számára.

Ezért is jelenti ki, hogy mi a helyes, és mi nem.
De, nem elég csupán szóban. Itt hozom az Imát. Valóban, ahogy kavics említi is, az ima és imádat együtt jár. És ahogy FM is mondja nem = jel. Vagyis nem azonos. Hanem az ima (áhítatos beszéd, az imádott személyhez.) az egyik megnyilvánulási formája az Imádatnak.
De, ha ez a beszéd üres, és felszínes Akkor Jézus szavai nem voltak hiábavalóak Márk 6:6,7 Tehát kell egy belső indíttatás, az pedig abban nyilvánul meg, hogy kit teszünk az első helyre?

De! Van, amikor a belsőindíttatás az imádott felé megvan, de valami meggátolja az igaz imádatot. Erről beszél Pál. Rom 10: 10:2, 3: „Tanúskodom mellettük, hogy van bennük buzgóság Isten iránt, ámde nem a pontos ismeret szerint; mert nem ismerték Isten igazsá¬gosságát, hanem a sajátjukat igyekeztek megerősíteni, nem rendelték alá magukat Isten igazságosságának."
Ezért az Imádatban benne foglalódik, hogy folyamatosan keresni az Imádott személy tetszését, a helyes ismeret megszerzésével.

És itt jutok el a bálványig. Mert ha létezik a belsőbuzgóság, és az ember törekszik az első helyre helyezett Személy imádatában, de nincs elégséges ismerete az imádat formájáról. Amit Jézus nagyon jól kihangsúlyozott, és elmondott. Rámutatva a helyes, helytelen dolgokra. De, ha ezen ismeretek hiányoznak, akkor a belsőindíttatást, ami egyébként komoly hitet is takarhat, félrevezeti az embert. Sátán pedig lecsap, minden apróságra. (nagyon szorgalmas) kihasználva az ismeret hiányát, bálványokat hoz létre, (hogy milyenek az mindegy.) És elvezeti az embert Istentől még jobban. (Mintha azt mondanánk valakinek, hogy az üres cigarettás dobozt visszaváltják a dohánygyárban. Majd az illető, elkezdi gyűjteni a cigis dobozt.. és hogy ezt bizonyítsuk, veszünk is tőle ’féláron’ pár üres cigis dobozt. :) számára ez már bizonyság. És elkezdi Ő is gyűjteni, mert minek is adná oda fél áron, ha ő maga is elviheti azt. Egyrészt hazudnánk, másrészt félrevezetnénk.) A bálvány pont ezt a célt szolgálja. Azt sugallja, mi több; csodás (megmagyarázhatatlan esetekkel) történésekkel, még fel is ruházza, és akár gyógyíthatnak. Ergo erőket mozgósít, a célja érdekében. Így alakulnak ki kegyhelyek, és bálványok. Amikről tudjuk, hogy helytelen. (bármi lehet bálvány, személy, tárgy, fogalom. Mert a gazdagságot lehet bálványozni, ha azt imádatban első helyre helyeztük.)

Röviden;
Számomra az imádat, szóban, és cselekedetben ahhoz igazodik, Akit imádok. Első helyre teszem az életemben. Az imádott Személy érdekében mindent elkövetek, hogy tetszését elnyerjem. (nem a fanatizmusról beszélek.) mert meggyőződtem arról, hogy imádatom egy válasz az Ő szándékainak elismerésére. Tudom, hogy a javamat akarja. Mi több! nem csak az enyémet, hanem mindenkiét.
Imádatomban, használom az imát, mert kinyilvánító forma. Cselekvést, mert habár ez tőlem tett, de mégis így tudom a leginkább kimutatni azt az érzést, amit Iránta érzek. Valamint ezt kéri is, ill utasít erre.
És elvetem a bálványt, mert eltérítő, helytelen. Tekintve, hogy az imádat formáját Isten leíratta, és bizonyságokkal alátámasztotta.

_________________
Pihenek, ha lesz értelme benézek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 18., szombat 06:28 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Lucius írta:
.... De! Van, amikor a belsőindíttatás az imádott felé megvan, de valami meggátolja az igaz imádatot. Erről beszél Pál. Rom 10: 10:2, 3: „Tanúskodom mellettük, hogy van bennük buzgóság Isten iránt, ámde nem a pontos ismeret szerint; mert nem ismerték Isten igazsá¬gosságát, hanem a sajátjukat igyekeztek megerősíteni, nem rendelték alá magukat Isten igazságosságának."
Ezért az Imádatban benne foglalódik, hogy folyamatosan keresni az Imádott személy tetszését, a helyes ismeret megszerzésével......



Nem igazságosságát, hanem igazságát, és ez rettenetes nagy különbség

Itt téved el az aki a maga igazsága alapján keres.
Jób 36,3 Tudásomat messzünnen veszem, és az én teremtőmnek igazat adok.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára FM 2006. nov. 18., szombat 08:01-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 18., szombat 07:44 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 23., hétfő 11:00
Hozzászólások: 348
Tartózkodási hely: Budapest, Újsolt
FM írta:

Nem igazságosságát, hanem igazságát, és ez rettenetes nagy különbség

Itt téved el az aki a maga igazsága alapján keres.

Jób 36,3 Tudásomat messzünnen veszem, és az én teremtőmnek igazat adok.


Nekem úgy rémlik, hogy te vetetted fel a dolgot, és kíváncsi voltál, vagy, arra, hogy ki hogyan látja. :)

FM írta:
Kérlek benneteket, ha van az imádattal kapcsolatban fogalmatok, írjátok meg.
Túl sokat használják köznyelvben azért jó lenne, ha ki-ki vérmérséklete alapján ezt is megírná.


Nos. Én a vérmérsékletem szerint elmondtam, hogyan látom, és értem.
Úgy gondolom, hogy a magyar nyelv alkalmas arra, hogy úgy adjunk vissza gondolatokat, hogy az alkalmas legyen az érthetőségre, és ne kelljen 400 éve elmúlt nyelv maradványaival bajlódnunk. (kétségkívül ’ szép és zamatos ’, főleg amikor a régies szóhasználatban
a magyar fordításokat rendszeresen hozzáigazították a nyelvhasználat változásaihoz. A régi kiadásokban még "asszonyállatot" teremtett Isten az ember párjául. Annak idején az "állat" még mindenfajta lényt jelentett, nem volt pejoratív felhangja. (dehogynem) Ma már minden elfogadott változat (a Károli-féle fordítás például 1908 óta) az "asszony" és "asszonyember" kifejezéseket használja. De, korábban milyen megalázó volt, és most is annak tartom.)
De, nincs kifogásunk ellene, hogy asszony-ember szóra fordították. (megjegyzem helyesen.)
Pusztán a nyelvi szépségek miatt hozom szóba. Melyik a helyes? Hogyan érthető teljes magyarsággal? Értem itt a mai szóhasználatunkat.

Pl.
Job 36:3 Tudásomat messzünnen veszem, és az én teremtõmnek igazat adok.
Az én olvasatomban;
Messziről hozom ismeretemet, És megformálómnak igazságot tulajdonítok.

Tudásom = ismeretem
Messzünen = Messziről
Veszem = hozom
Teremtőmnek = megformálómnak
Igazat = igazságot
Adok = (nem, nem én adom, talán ember felülbírálhatja? Adhat igazat Istennek?) igen, ez is egy kifejezés, és érthető is. De nem én adok, nem én döntök. De neki tulajdonítom az igazat, vagyis igazságot.

Nincs különbség ebben a versben sem (tartalmilag), és a korábbiban sem. Rom 10.2, 3

Ettől még érezheted, gondolhatod úgy, hogy eltévedtem. Hovatovább saját igazságom keresem. :) pusztán hozzászóltam a magam indíttatása szerint, ahogy azt mondtad is saját vérmérsékletem szerint.

Utólag vágva....


Elmondtam, feltártam ahogy én látom értem.
Ha ezzel hozzájutottál egy értelmes általad elfogadható gondolathoz, akkor örülök. Minthogy annak is örülök, ha másoknál találok ilyet.
Ha számodra elfogadhatatlan, akkor tárd fel miben az, és miért. Ha megtisztelsz gondolataiddal, nem csak engem, hanem a fórumozókat.

_________________
Pihenek, ha lesz értelme benézek.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lucius 2006. nov. 18., szombat 08:16-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 18., szombat 08:02 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Igazad van kiabálásnak szántam, meghallotta!
Ezért másnak már nem kiabál! :wink:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára FM 2006. nov. 18., szombat 08:11-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 18., szombat 08:11 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Az új teremtés első feladata:

Rm 12,2 És ne szabjátok magatokat e világhoz, hanem változzatok el a ti elméteknek megújulása által, hogy megvizsgáljátok, mi az Istennek jó, kedves és tökéletes akarata.

Csak aki ezt elfogadja, cselekszi (ill. kéri hozzá a Szent Szellem segítségét), csak az érti meg Isten igazságát.
Aki a régi gondolkodési logikájával , annak felépítményével közelít, az a bálványokig jut el.
Szép leírást adtál, gyönyörködő értelmem elismerését fogadd.
Előtte megadta ezt az ismeretet tegnap egy komfirmandusz száján keresztül Isten.
Úgy jártam mint Ábrahám amikor jött a győzelmes ütközetből.
Tényleg csodálatos a leírásod, semmi más hézag nincs benne, csak amit kiabáltam.
Bocsáss meg ha személyes sértésnek érezted.
Nem az volt.
Csak a háztetőről kiabáltam :*:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 126 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 44 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség