Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 199 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Következő
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 09:48 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
TCsaba írta:
Kedves rosta!
Azzal, hogy besértődtsz nem leszel kint a vízből!
Sajnálom, de nem a népszerűség és nem is a Te tetszésednek elnyerése áll a hozzászólásaim középpontjába.
Remélem, azért saját magadnak betudsz számolni róla, hogy mit jelent számodra Reformátusnak lenni.


Kedves TCsaba, ha a kedvem úgy akarja, akár meg is sértődhetek. Az mégis túlzás, hogy még ebben is tanácsokat osztogatsz. Amúgy csupán jeleztem, hogy a személyeskedést jobb lenne, ha visszavennéd, moderálnád a hangodat. Nem lenne jó, ha afféle köpködősdivé alakulna át a beszélgetésünk.

Még mielőtt az elkezdett témákat folytatnánk érdekelne, hogy milyen felekezetnek vagy a tagja. Sokat egyszerűsítene a dolgon, ha nem csak egy bekiabálót látnánk benned, hanem egy közösség érvrendszerét felhasználó hívőt, esetleg presbitert, vagy lelkészt. Az előbbi lehet akár egy provokátor is, az utóbbi szerencsére könnyen beazonosítható a mondandója alapján.

Persze az is jó, ha elmondod tőmondatokban, hogy mi a véleményed a megosztó kérdésekről. Például az eucharisztiáról, Mária közvetítő szerepéről, a keresztelésről, a házasság felbonthatóságáról, stb.

Ami a reformátusságomat illeti (így kisbetűvel), lehet azt kritizálni, de ez megint valahová a személyeskedés mezejére viszen téged, ami lássuk be nemigazán okos dolog. Merthogy felesleges sértődéshez vezethet. Főleg, ha ezen téma mellett egymás vegzálásával leszünk elfoglalva.

Szóval te már ismered az ittenieket. Mi pedig szívesen fogadjuk a bemutatkozásodat!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 09:52 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
VaD írta:
Így fordulhat elő, hogy egy református gyülekezetben olyan gyermeket keresztelnek, akinek egyik szülője buddhista, a másik simán ateista vagy agnosztikus, mindenesetre egyházakon kívüli. Én magam részt vettem olyan ökumenikus (?!) alkalmon, ahol a református mellett még három egyház képviseltette magát és szólalt meg: az evangélikus, a római katolikus és - ha hiszitek, ha nem - az izraelita! Maholnap a homoszexuálisok házasságát fogják megáldani a református templomokban...


Kedves VaD, biztos vagy benne, hogy református templomban nem református pár gyermekét keresztelték? Ez nekem nagyon valószerűtlenül hangzik.

Az ökumenikus alkalom hol és milyen formában történt? Mert egy temetőben, ahol a különböző felekezetek és vallások halottjaira emlékeznek, az általad leírtak számomra természetesnek hangzanak.

A magyar reformátusok sosem fognak eljutni a homoszexuálisok házasságának megáldásig, bárhogyan is erőltetik azt egyes külföldföldi felekezetek.

Ezeket csak azért írtam le, mert szerintem a fentiek inkább előfordulhatnak a kis református közösségekkel, mint a nagy református közösségekkel. A kis közösségek sokkalta könnyebben elmozdulhatnak rossz irányba, mint a nagy közösségek. Amint a nagy óceánjáró tankerek nehezen fordíthatók, hasonló ez a nagy közösségekre is.

Lásd példának a zsinat vitáját, amelyet a Heidelbergi Káté fordításáról folytatott, annak is a 80. pontjáról. Lehet, hogy pont te hívtad fel erre a figyelmet annak idején...

http://www.reformatus.hu/mutat/6821/


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 14:43 
Offline

Csatlakozott: 2007. jún. 15., péntek 05:55
Hozzászólások: 50
rosta írta:
Kedves VaD, biztos vagy benne, hogy református templomban nem református pár gyermekét keresztelték? Ez nekem nagyon valószerűtlenül hangzik.

Kedves rosta!

Igazad van abban, hogy az ördög a részletekben rejlik, ahogy mondani szokás. Biztosan református templom volt, a fiú (talán férj) volt buddhista, a lány (feleség?) pedig valami más. Igazad van abban is, hogy könnyen lehet, volt valami köze a ref. egyházhoz (pl. annak idején ebbe keresztelték), különben miért ide hozták volna gyermeküket végül is. Az is igaz viszont, hogy ez számomra nem derült ki, mert az illetőket soha máskor nem láttuk a templomban vagy a gyülekezetben, sem előtte, sem utána (pedig akkor én ott voltam tag, ugyebár). Nekem mindenesetre így is elég necces, bár én, mint tudjuk, két reformátusnak keresztelt, de hitét nem tartó szülő gyermekének megkeresztelését sem tartom helyesnek.

rosta írta:
Az ökumenikus alkalom hol és milyen formában történt? Mert egy temetőben, ahol a különböző felekezetek és vallások halottjaira emlékeznek, az általad leírtak számomra természetesnek hangzanak.

Számomra nem. Ez egyébként egy falu megemlékezése volt egy akár restaurálandó, akár korábban eldózerolt zsidótemetőre, már nem emlékszem pontosan. S az rendben van, hogy mindenki emlékezzék azzal együtt, akivel akar. De ez nem egy ökumenikus igei alkalom! Hiszen mi is az az ökumené? És hol vannak a határai? Beletartoznak-e az izraeliták? És az unitáriusok? Hát Jehova tanúi? Mindenki beletartozik, aki vallási csoportként van bejegyezve? Esetleg a szcientológusok is? Vagy még tágabb lenne a kör, és civil társulások, kulturális mozgalmak, esetleg politikai pártok is beletartoznak? Szándékosan túlzom el a dolgot, de csak azért, hogy rámutassak: ez a kérdés sem világos a református egyháztagok körében. Szerintem ha megszavaztatnánk őket, sokféle és meglepő választ kapnánk. S végül is innen indultunk ki, hogy nincs megfelelő igei tanítás, nincs presbiterképzés, stb. Ez a történet erre volt illusztráció.

rosta írta:
A magyar reformátusok sosem fognak eljutni a homoszexuálisok házasságának megáldásig, bárhogyan is erőltetik azt egyes külföldföldi felekezetek.

Hát, én azért óvnálak attól, hogy nagyösszegű fogadásokat köss a kérdésben...
Miután azonban erre csak a jövő ad majd választ, ezen most nem rugóznék tovább.

rosta írta:
Ezeket csak azért írtam le, mert szerintem a fentiek inkább előfordulhatnak a kis református közösségekkel, mint a nagy református közösségekkel. A kis közösségek sokkalta könnyebben elmozdulhatnak rossz irányba, mint a nagy közösségek. Amint a nagy óceánjáró tankerek nehezen fordíthatók, hasonló ez a nagy közösségekre is.

Hát, én ebben sem vagyok olyan bizonyos, bár ezt a kérdést még nem gondoltam át alaposan. Mindenesetre, ha csak a homoszexuálisok házasságánál maradunk, a (nagy) német református egyház büszke volt rá, hogy előbb elismerte ezt, mint maga a német állam. A (nagy) svéd lutheránus egyház 1 vagy 2 évvel ezelőtt tette meg ugyanezt, míg a belőle - liberalizmusa és államegyházi berendezkedése miatt - korábban kivált kisebb egyházak nem. Sőt, direkt emiatt, a homoszexuálisok házasságának elismerése miatt most is sok egyháztag, valamint több egész gyülekezet is elhagyta.

Persze ez csak egy dolog, ettől még lehet a kisegyházaknak sok másfajta eltévelyedésük, de szerintem itt működik egy erős mechanizmus, mégpedig a politika, vagyis az állam. Mert ugyebár nem tanácsos beleharapni abba kézbe, amelyik enni ad. Magyarul: amelyik egyház az ő fenntartásában (vagyis pénzügyileg) nem független az államtól, annak nagyon nehéz bizonyos, attól érkező nyomásnak ellenállni. Ilyen lehet pl. a szóban forgó homoszexuális ügy is, meg még sok minden. Ez persze elméletileg az egyház nagyságától független hatás, de valami okból az államoknak mindig megvan az a furcsa tulajdonságuk, hogy a nagy egyházakat támogatják, a kicsiket meg nem. Márpedig ez a függő hatás - akár direkt utasítás, akár cenzúra vagy öncenzúra útján - törvényszerűen az Igétől való eltéréshez vezet.

Üdv: VaD


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 15:28 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Idézet:
Nem azért ültetsz egy buszsofőrt az autóbuszra, hogy aztán ne vezesse!
Nem azért választasz egy nőt presbiternek, hogy aztán ne szavazzon, ha meg mégis, akkor ez elég megalázó lehet a testvérnők számára!


A szavazás egy élő gyülekezetben már nem a döntéshozatal része. Mire szavazásra kerül egy téma, addigra az Úr már kijelenti az akaratát, amit a közösség vezetői megértenek és elfogadnak. A gyülekezet vezetői alapvetően férfiak, ahogyan egy családban is a férfi a vezető az Ige szerint. Ismét leírom, hogy ez teljesen tiszta előttem.
Egyébként számomra fontosabb szempont egy presbiter felé, hogy megtért, újonnan született ember legyen.
De elfogadom, hogy a gyülekezet vezetését alapvetően férfiak végezzék, mert erről meggyőzött az Ige.

Idézet:
Most írogathatunk arról, hogy hol és mi a divat, csak ez egyáltalán nem biztos, hogy találkozik azzal, amit a biblia kijelent!


Nem divat, hanem ÉLET! Azt látom, hogy Isten megáldott pl. egy 80 év feletti hívő asszony tanításaival, azt is látom, hogy hívő asszonyok prímán tanítják a gyülekezet gyermekeit a férfiak oldalán, azt is látom, hogy hívő asszonyok egymást áldott módon lelkigondozzák.

Idézet:
s sehol nem mondja, hogy taníthatnak a nők a gyülekezetben.



Az Ige ezt is mondja:
1.Korintus 14. 34.-35.
A ti asszonyaitok hallgassanak a gyülekezetekben, mert nincsen megengedve nékik, hogy szóljanak; hanem engedelmesek legyenek, a mint a törvény is mondja. Hogyha pedig tanulni akarnak valamit, kérdezzék meg otthon az ő férjüket; mert éktelen dolog asszonynak szólni a gyülekezetben.

Ez azt jelenti, hogy az asszony amint belép egy gyülekezetbe fogja be a száját, még kérdést se tegyen fel? Teljes csöndben legyen, amíg bármely gyülekezeti alkalmon jelen van? Van ilyen gyülekezet, ahol ez működik? Kell, hogy ez működjön egyáltalán?

Ha a teljes Igeszakaszról beszélhetnénk ebben és a másik esetben is és ezt nem tartanád csűrés-csavarásnak, akkor a Lélek által láthatnánk, hogy mire gondolt az Úr, amikor erről tanított.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 17:44 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
http://cirrusz.hu/lizaneni/index.php?ko ... itat-07-23

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 17:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
VaD írta:
rosta írta:
Kedves VaD, biztos vagy benne, hogy református templomban nem református pár gyermekét keresztelték? Ez nekem nagyon valószerűtlenül hangzik.

Biztosan református templom volt, a fiú (talán férj) volt buddhista, a lány (feleség?) pedig valami más. Igazad van abban is, hogy könnyen lehet, volt valami köze a ref. egyházhoz (pl. annak idején ebbe keresztelték), különben miért ide hozták volna gyermeküket végül is.

Nekem mindenesetre így is elég necces, bár én, mint tudjuk, két reformátusnak keresztelt, de hitét nem tartó szülő gyermekének megkeresztelését sem tartom helyesnek.

A mi gyülekezetünkben, sőt a saját családomban is előfordul, hogy az egyik szülő mondjuk katolikus, a másik református. Aztán a gyereket nem dobják ki, meg nem bízzák rá, hogy milyen vallású, netán ateista akar-e majd lenni, hanem megkereszteltetik. Én ebben nem találok semmi rosszat. Így tettem én is annak idején.

Az ismerőseim körében is volt ilyen keresztelés. Úgy döntöttek, hogy református hitre nevelik a kicsit. A lelkészünk több alkalommal is ellátogatott a gyerek szüleihez egyfajta családi beszélgetésre, ami gyakorlatban hitoktatás volt. A gyerek hitre neveléséről, a jövőről beszélgettek.

VaD írta:
rosta írta:
Az ökumenikus alkalom hol és milyen formában történt? Mert egy temetőben, ahol a különböző felekezetek és vallások halottjaira emlékeznek, az általad leírtak számomra természetesnek hangzanak.

Számomra nem. Ez egyébként egy falu megemlékezése volt egy akár restaurálandó, akár korábban eldózerolt zsidótemetőre, már nem emlékszem pontosan. S az rendben van, hogy mindenki emlékezzék azzal együtt, akivel akar. De ez nem egy ökumenikus igei alkalom!


Ezt te sem gondolod komolyan, hogy egy temető helyrehozatalánál, ahol zsidó, talán református, katolikus halottak is lehettek, a falu lakossága ne egy ökumenikus alkalom keretében emlékezzen meg az elhunytakról. És ebbe beleférnek az unitáriusok is, ha unitárius halottak is vannak, no meg a zsidók is, ha zsidó halottak is vannak. Netán reggel 9-től a református, 10-től, a katolikus, 11-től a zsidó és így tovább, elkülönülve kellett volna a megemlékezést megtartani? A lényeg itt az elkülönülés, még a halálban is a szembenállás lenne ilyen esetben. Szép kis üzenet lenne a gyerekeinknek, mondhatom!

VaD írta:
rosta írta:
A magyar reformátusok sosem fognak eljutni a homoszexuálisok házasságának megáldásig, bárhogyan is erőltetik azt egyes külföldföldi felekezetek.

Mindenesetre, ha csak a homoszexuálisok házasságánál maradunk, a (nagy) német református egyház büszke volt rá, hogy előbb elismerte ezt, mint maga a német állam. A (nagy) svéd lutheránus egyház 1 vagy 2 évvel ezelőtt tette meg ugyanezt, míg a belőle - liberalizmusa és államegyházi berendezkedése miatt - korábban kivált kisebb egyházak nem. Sőt, direkt emiatt, a homoszexuálisok házasságának elismerése miatt most is sok egyháztag, valamint több egész gyülekezet is elhagyta.


Éppen emiatt nem lesz a Magyarországi Református Egyházban ilyen ferdeség soha. Sőt, szerintem előbb-utóbb a németek is felébrednek, hogy mi is történt a nem is olyan nagy német református egyházban. Mint ahogy írod, sokan már nem tűrik ezt a liberális szélsőséget és távoznak. Ez esetben így van ez rendjén. Magyarországon, de máshol is ezek a liberális erők kezdenek gyengülni, sosem tudják a reformátusságot bevenni.

Nem errefelé mutat a jövő, bár a média még mindig ennek a propagandáját sulykolja. Még a legkeményebben támadott Németországban is kezdenek rájönni, hogy rossz felé megy a hajó. Amikor az kancellár asszony is elismerte, hogy a multikulturális világnak befellegzett, abból semmi jó nem született, az az első lépés volt a jó irány felé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 18:40 
Offline

Csatlakozott: 2007. jún. 15., péntek 05:55
Hozzászólások: 50
Szia rosta!

rosta írta:
VaD írta:
rosta írta:
Az ökumenikus alkalom hol és milyen formában történt? Mert egy temetőben, ahol a különböző felekezetek és vallások halottjaira emlékeznek, az általad leírtak számomra természetesnek hangzanak.

Számomra nem. Ez egyébként egy falu megemlékezése volt egy akár restaurálandó, akár korábban eldózerolt zsidótemetőre, már nem emlékszem pontosan. S az rendben van, hogy mindenki emlékezzék azzal együtt, akivel akar. De ez nem egy ökumenikus igei alkalom!


Ezt te sem gondolod komolyan, hogy egy temető helyrehozatalánál, ahol zsidó, talán református, katolikus halottak is lehettek, a falu lakossága ne egy ökumenikus alkalom keretében emlékezzen meg az elhunytakról. És ebbe beleférnek az unitáriusok is, ha unitárius halottak is vannak, no meg a zsidók is, ha zsidó halottak is vannak. Netán reggel 9-től a református, 10-től, a katolikus, 11-től a zsidó és így tovább, elkülönülve kellett volna a megemlékezést megtartani? A lényeg itt az elkülönülés, még a halálban is a szembenállás lenne ilyen esetben. Szép kis üzenet lenne a gyerekeinknek, mondhatom!

Nem szeretnék szõrszálhasogatónak látszani, de - csak úgy a történeti huség kedvéért - szerinted 100 évvel ezelõtt vajon hány református, katolikus vagy unitárius nyugodhatott egy zsidótemetõben? Ez, mint mondtam, egy falu örvendezése volt afelett, hogy milyen jó is lesz ezt a - zsidó! - temetõt helyreállítani, nem pedig a különbözõ vallású halottakra emlékeztünk. No de mindegy, a baj az volt, hogy az egészet egy kvázi ökumenikus istentisztelet keretében tartották meg. Szerintem pedig az ökumené nem ilyen szélesköru.

Talán érthetõbb leszek, ha úgy fogalmazok: egy dolog közösen megemlékezni pl. halottainkról, s egy másik dolog közös istentiszteletet tartani, együtt imádkozni, stb. Már csak azért is, mert (legalábbis számomra) az sem világos, hogy akkor melyik istent is tiszteljük, s melyikhez imádkozunk. Lehet, hogy csak én vagyok ilyen buta vagy akadékoskodó, de én ebben az igaz istentisztelet akadályát látom. S ráadásul még a gyerekeinknek is ezt az üzenetet igyekszem átadni.

Amúgy szívbõl irigyellek, hogy te ilyen optimistán tudsz a jövõre tekinteni, legyen az a református egyház(ak), vagy akár Európa jövõje. Sajnos én ezt (is) másképp gondolom. De hát legyen neked igazad! Mindnyájunknak jobb lenne úgy.

Azt pedig, amire nem reagálsz, vehetem úgy, mint amivel egyetértesz? Ez esetben nagyon örülök, mert sok ilyen van.

Üdv: VaD


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 19:36 
Offline

Csatlakozott: 2012. júl. 19., csütörtök 09:06
Hozzászólások: 208
Kedves rosta!
Valóban jogodban áll besértődni!
Zárjuk rövidre a kört, valóban egy "bekiabáló" vagyok a felfogásod szerint, hiszen elég egyértelműen leírtam, hogy nem vagyok református.
Miért nem vagyok református?! Mert Magyarországon jogilag az nevezheti magát reformátusnak, aki az MRE tagja.
Az egyháztörténelem szerint meg az a református, aki a református hitvallások szerint, az "öt Sola" jegyében értelmezi a Bibliát és próbálja élni az életét...

Ezért is szerettem volna megtudni, hogy mit jelent számodra reformátusnak lenni.
Mivel nem tudlak telefonról idézni, kénytelen leszek többször visszaolvasva a hsz-ed válaszolni a feltett kérdéseidre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 21:06 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves VaD, gondolj bele mondjuk az Ukrajnában fekvő halottainkra, akik a háborúban haltak hősi halált. Az ukrán emberek megjegyezték a sírjukat, netán még meg is jelölték, esetleg még gondozták is azt. Most végre kiderítették a HM-ben a család részére, hogy hol nyugszik a szerettük. El tudod képzelni, hogy ne ökumenikus legyen a megemlékezés? Hogy ne legyen ott az összes felekezetünk papja, akiknek a halottai ott fekszenek? No meg az ukrán közösség papja?! Ez annyira magától értetődő számomra, hogy nem is értem a felvetésedet.

Nem tudom hirtelen, mire nem reagáltam. Arra írtam, amit fontosnak találtam.
Írd meg, hogy mi érdekel, ha tudok válaszolok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 22:14 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves TCsaba, neked is jogodban áll személyeskedni, de nem hiszem, hogy ez lenne az útja annak, hogy normális hangon beszélgessünk.

Meg kell mondanom, hogy mostanában kezdek bizonytalan lenni. A kádár korszakban edződtem, amikor a különben kedves kolléganőm meglátta a szatyromban a Reformátusok lapját, akkor így kiáltott fel: "Elhányom magam!" Ilyen volt a légkör! Akkor valahogy kevesebb hős református ellenállóval találkoztam, pedig lett volna rá lehetőség. Olyan emberek mondták meg akkor a törvényt, mint Péter János püspökünk, aki Kádár külügyminisztere volt és társai. Lehetett volna tiltakozni bőven, de ilyennel nem nagyon találkoztam. Akivel meg találkoztam, azt inkább hanyagoltam volna.

Emlékszem az István a király bemutatója után egy református ellenálló fiatal azt nehezményezte, hogy a mű nacionalista és meg akarja zavarni a fiatalok fejét. Ez borzasztó -mondta, ez ellen csinálni kell valamit. Az illető huszonéves volt. Ilyen volt a légkör, még közülünk is szedte az áldozatát.

Akkoriban még a Kálvin téri templom előterében állva egy szakállas pofa minden istentiszteletet feltűnően lejegyzetelt. Nem azért, mintha ne lett volna magnetofonja. Gondolom tudatni akarta a hívőkkel, hogy megfigyelt területen vannak.

Szóval a Református egyház életével kapcsolatosan tiltakozókkal nem találkoztam akkoriban. Viszont olyan lelkészünk volt, akinek még a palástja is rongyos volt, nagyon szegény falvakban teljesített szolgálatot. Nem fogadott el pénzt, ami nem illette meg őt, pedig öt gyermeket nevelt. Az iskolában tanító feleségének az igazgatónak úgy kellett alakítani a fizetést, a munkát, hogy a minimális nyugdíjat kaphatta csak.

Érdekes módon a rendszerváltás után aztán megjelentek a tiltakozók, akik még azt is szét akarták kapni, ami az egyházunkból megmaradt. Mindenféle mondvacsinált okokkal ostorozták az egyházunkat, ami önmagában véve nem baj. Merthogy vitára a gondolatok kicserélésére, megvitatására, sőt az ütközésekre szükség is van. Akkor van gond, amikor eleve egyház szeletelési szándékkal lépnek fel. Nekem viszont inkább tetszik az egyesülése, összetartozása a magyar reformátusoknak. Jelesül örülnünk kell a Magyar Református Egyház megalakulásának.

Ami a hittételek számonkérését illeti, kicsit furcsának tartom a szándékodat tőled, aki még azt sem árulja, el, hogy miféle gyülekezethez tartozik. Azért elárulom, ha nem jött volna át, hogy az öt Solát tiszteletben tartom és vallom.

A telefonos utalásodat nemigazán értem, lényeg az, hogy te képben vagy.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 22:45 
Offline

Csatlakozott: 2012. júl. 19., csütörtök 09:06
Hozzászólások: 208
Kedves rosta!
Tegnap exrefissel jártam így egy másik topicban, hogy 5x írtam meg ugyan azt a hsz-et, mégsem jelent meg, hidd el most is türelmesen próbálkozom. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 23:14 
Offline

Csatlakozott: 2012. júl. 19., csütörtök 09:06
Hozzászólások: 208
Talán majd most! :)
Dióhéjban:
32 évig a katolikus egyház tagja voltam, majd az újjászületésem után elhagytam a felekezetet, amelybe családi hagyomány által kerültem.
Isten kegyelméből a "szektalógia" területéről gyűjthettem be gyakorlati megtapasztalásokat a saját bőrömön, s évekig szolgálhattam az adventisták és Jehova Tanúi tanításai közé keveredett személyek felé.
Az Úr irgalmából olyan testvéri kapcsolatokra tettem szert, melyek által baptista, karizmatikus, és református hitelveket valló gyülekezetek gyakorlati hitéletébe kaptam betekintést.
2010-ben a helyreállítás szolgálatába elhívott testvérekkel vállalhattam szolgálati közösséget, majd 2011-ben a Magyar Kálvinista Egyház "missziós tevékenységével" kerültem kapcsolatba, amely az MRE-ban élő testvérek felé írányult elsősorban.
Számomra azonban ez felekezet-bővítési kisérletnek tűnt egy szélsőséges elszigetelődéssel társulva, mellyel nem tudtam azonosúlni.
Jelenleg egyetlen felekezetnek sem vagyok a tagja, de református hitelveket vallok és köv


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára TCsaba 2012. aug. 11., szombat 23:40-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 11., szombat 23:35 
Offline

Csatlakozott: 2012. júl. 19., csütörtök 09:06
Hozzászólások: 208
Az Úrvacsoráról vallom, hogy névleges egyháztagoknak nem szolgáltatható ki, a ahogy a vízkeresztség sem azok gyermekeinek.
Az Úrvacsorát annak szereztetési igéje szerint, két szín alatt (bor és kenyér) kell kiszolgáltatni.
A Vízkeresztségről vallom, hogy a hívő szülök gyermekeit meg kell keresztelni.
Máriának semmi féle közbenjárói szerepet nem túlajdonítok.
A válást megengedettnek tartom, amennyiben a házassági szövetséget az egyik, vagy mindkét fél felrúgja.
Vallom az egyházfegyelmezés szűkségességét, ahogy a Biblikus egyházmodellre való törekvés szűkségességét is, s az ehhez kapcsolódó hitvalló életvitelt.
Az utolsó felvetésedre válaszolva, nem támogatom a felekezet-; vagy gyülekezet-rombolást, de a szűkséges és biblikus szeparációt igen.
A Kádár-rendszerben tiniként nem hiszem,hogy az én dolgom lett volna állástfoglalni ezekben a kérdésekben. Sajnálom, ha nem ismered fel azt a tényt, hogy ma a hitvallóélet gyakorlásának lehetôsége Isten kegyelméből fakad, ez pedig változtatásokat követel...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára TCsaba 2012. aug. 12., vasárnap 17:41-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 12., vasárnap 16:16 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Kedves TCsaba!

Az Úr Jézus őrizzen meg téged az üdvösségben!
Köszönöm, amit leírtál!

Péter

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Mikor hagyhatja el egy keresztyén a felekezetét/gyülekez
HozzászólásElküldve: 2012. aug. 12., vasárnap 17:46 
Offline

Csatlakozott: 2012. júl. 19., csütörtök 09:06
Hozzászólások: 208
Kedves Péter!
Köszönöm szépen az áldás-kívánásodat, hasonló jókat kívánok én is Mindannyiótoknak!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 199 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség