Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 410 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 28  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 20:59 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Úgy nézem, hogy a szeretet ünnepe után sikerült ellensúlyoznunk az ünnepet. A bunyók közötti pihenésként egy alapígére szeretném felhívni a figyelmeteket, amelyiket FM egy másik topic-ban vetett fel:

Idézet:
2 Móz 20,12 Tiszteld apádat és anyádat, hogy hosszú ideig élhess azon a földön, amelyet Istened, az Úr ad neked!


Mivel a gyerekeim olykor neveletlenek, és tiszteletlenek velem, az édesanyjukkal, hát ilyenkor idézni szoktam nekik ezt az ígerészt. Nagy bölcselkedve teszem hozzá, hogy nem tekintélyelvű oka van ennek a tiszteletadásnak, hanem a saját érdekük ez. Mondván, hogy hosszú életűek lehessenek a földön.

Magyarázatként talán még az is hozzátehető, hogy a gyerek által tisztelt szülő talán inkább segíti a felnőttként is a gyermekét. Ezáltal lehet biztosabb, hosszabb élete a földön. De lehet, hogy ez belemagyarázás.

Valószínűleg már jó néhány prédikációt hallottam, amelyben boncolgatják ezt az ígét, de már nem nagyon emlékszem, hogy milyen magyarázatokat szoktak hozni a lelkészeink a fentiek felett.

Szóval kíváncsi vagyok, hogy mi is a hozzáállásotok ehhez a parancsolathoz... :?:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 21:06 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 06., péntek 15:14
Hozzászólások: 1052
Most kedvem támadt kicsit kontárkodni...

Ez arról szól, hogy tisztelni kell a magyar nemzet őseit, a történelmünket, hogy hosszú ideig élhessünk a Kárpát medencében. Ha ellopják a múltunkat, akkor jövőnk se lesz itt.

_________________
http://hollocsillag.blog.hu
νιψονανωμηματαμημωνανοψιν


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 21:16 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Kedves Rosta,

azt gondolom, hogy a szülő a tiszteletet a kellő példamutatással tudja elérni leginkább... röviden ennyi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 21:17 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
32ezüst írta:
Most kedvem támadt kicsit kontárkodni...

Ez arról szól, hogy tisztelni kell a magyar nemzet őseit, a történelmünket, hogy hosszú ideig élhessünk a Kárpát medencében. Ha ellopják a múltunkat, akkor jövőnk se lesz itt.


Lehet így is értelmezni, hiszen van olyan kulturkör, ahol nagyon is az ősök tiszteletéről szól a vallás, és a hagyomány. Lásd Kínát. Szerintem Mózes könyvében nem általában az ősök tiszteletéről szól ez a parancsolat, hanem konkrtetice a szülők tiszteletéről.

Ezt azzal is alátámasztom, hogy a Parókia Bibliájának keresőjébe beírtam a "tiszteld" szót, és kihozott vagy tízenöt idézetet, amelyek az Isten tisztelete mellett csak az apa, és az anya tiszteletét írják elő, és az ősök tiszteletét egy helyen sem említik.

Szóval gyanítom, hogy csak a szülők tiszteletéről van itt szó mégis...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 21:23 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
tavasz írta:
Kedves Rosta,

azt gondolom, hogy a szülő a tiszteletet a kellő példamutatással tudja elérni leginkább... röviden ennyi.


Szia Tavasz!

Nekem ez a fiataloknak szóló, "hogy hosszú életű légy a földön" érvelés ütötte meg a fülemet. Miért nem azért kell tisztelni a szülőt, mert az már bölcsebb, mint a fiatal? Vagy miért nem azért kell tisztelni a szülőt, mert az sokat tett a gyerekért, és az emiatt le van kötelezve neki? És még lehetne feltenni olyan példákat, amelyeket a szülők sokszor megfogalmaznak tiszteletlen gyerekeiknek. Például, hogy életet adott a gyereknek. Születése után felnevelte.

A parancsolat nem ezeket a szülő szempontú érveket hozza, hanem a gyerek érdekével érvel. " hogy hosszú életű légy a földön".


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 21:31 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Minden esetben bölcsebb a szülő, mint a fiatal? Hm. Mi a bölcsesség? Ja, mellesleg keresztény szülőkről van szó? Na ott meg főleg fontos a példamutatás (a hitelesség, a következetesség)!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 21:42 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
tavasz írta:
Minden esetben bölcsebb a szülő, mint a fiatal? Hm. Mi a bölcsesség? Ja, mellesleg keresztény szülőkről van szó? Na ott meg főleg jelentős a példamutatás!


Kedves Tavasz!

A bölcsesség kifejezés helyett lehet hozni az élettapasztalat kifejezést is. A szülői élettapasztalat általában minden korban, és időben segítette a fiatalt. Még akkor is, amikor például divat volt sztahanovistaként a szülőt a gyereknek feljelenteni.

A nemzedéki ellentét különben mindig megvolt itt Európában, ebben van valami. Attól még lehet, és kell tisztelni a szülőt. Merem állítani, hogy szinte alapértéke ez az embernek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 21:48 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Kedves Rosta,

ha az az élettapasztalat valóban bölcsebbé teszi a szülőt, akkor igen, van miért felnézni rá.
Egyébként én is úgy gondolom, hogy alapvetőnek kell lennie a tiszteletnek a szülő iránt (de nem mindegy, hogy a szülőben kit kell tisztelni, ugyanis a szülőnek feladata, átadni valója van az életben).


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 21:58 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
tavasz írta:
Kedves Rosta,

ha az az élettapasztalat valóban bölcsebbé teszi a szülőt, akkor igen, van miért felnézni rá.
Egyébként én is úgy gondolom, hogy alapvetőnek kell lennie a tiszteletnek a szülő iránt (de nem mindegy, hogy a szülőben kit kell tisztelni, ugyanis a szülőnek feladata, átadni valója van az életben).


Kedves Tavasz!

Éppen ezt a kérdést kerülgetem, hogy miért is kell tisztelnie a fiatalnak a szülőket. A Biblia azt mondja velősen, mindenféle filozófálgatás, magyarázgatás nélkül, "hogy hosszú életű légy a földön". Lehet, hogy ismerni kellene a kornak azokat a szólásait, szokásait, amelyek ezt a mondatrészt magyarázzák, de sajna nem ismerem ezeket. Ezért csak a mai eszemre támaszkodhatom, ami nem biztos, hogy az írásmagyarázatban helytálló.

Így hát emiatt tettem fel a kérdést, hogy hallott e valamelyikőnk olyan magyarázatról, amely valós, igaz választ ad arra, hogy mit is tartalmaz pontosan ez a parancsolat. Gondolok itt például olyan magyarázatokra, amelyek lényegére bontják az ígéket. Ha érdekel elmondom, hogy a "tartsd oda a bal orcádat" kifejezés mögött mi rejlik pontosan, a volt lelkészünk prédikációja szerint.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 22:05 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Mit mondanak a többiek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 22:08 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
tavasz írta:
Mit mondanak a többiek?


Mire gondolsz? Miről, és kik, és mikor?

Nem értem a kérdést...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 28., csütörtök 22:34 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Bocs Rosta, csak ki kellett lépnem a fórumról és gondoltam, addig beszéljenek a többiek is, semmi egyéb nem állt mögötte :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 01., hétfő 10:50 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 06., péntek 15:14
Hozzászólások: 1052
Következő magyarázat: akkoriban nem volt nyugdíjrendszer.
És példáddal megmutatod a gyerekeidnek, hogy majd öreg korodban hogy bánjanak veled.

Megfontolandó a mai időkben is...

_________________
http://hollocsillag.blog.hu
νιψονανωμηματαμημωνανοψιν


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 01., hétfő 16:23 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
32ezüst írta:
Következő magyarázat: akkoriban nem volt nyugdíjrendszer.
És példáddal megmutatod a gyerekeidnek, hogy majd öreg korodban hogy bánjanak veled.

Megfontolandó a mai időkben is...


Erre nem is gondoltam! De jól hangzik, és van is benne valami. Legalábbis a mai gyerekek felé fontos a szülői példa, hogy miként bánunk a nagyszülőkkel, hiszen tényleg hasonlóképpen fognak gondolkozni, tenni, amint a szüleik tették az ő szüleikkel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 03., szerda 10:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Erikának, a Csendes percekben idézett írásra:

Idézet:
Az Isten Lelkétől újjá nem született ember szerint Jézus tanításai nagyon egyszerűek.


És Jézus tanításai tényleg nagyon egyszerűek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 410 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 28  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség