Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1316 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 88  Következő
 

Re: A kezdeményező Isten.
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 09., vasárnap 21:09 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves Loisz!

Igazság szerint délután véletlenül odakattintottam és látom, hogy nem is azon vitatkozom, amit te írtál be Heideggerrel kapcsolatban, hanem csak a magam igazát hajtom, miszerint a filozófia az Istenhit matematikája. Magyarul egy olyan segédeszköz, amely érvelés, logika, a józan észt segítségével segít bennünket megérteni az Igét.

Az idézeted szerint a Heidegger viszont azt mondja, hogy a filozófiából nincs átlépés a hitbe, a filozófia elzár Istentől. Ez nem ugyanaz, amiről beszélek, ez a filozófia 20. századi, a létezést csupán a megismerésen keresztül értelmező gondolkodás, vagy valami efféle dolog.

Ezt számomra a legkézrefoghatóbban a Wittgensteinnél lehet látni, akit hiába próbálok meg néha olvasni, mindig elalszom rajta. A wikipédiából kikopizok egy részt, hogy mire is gondolhatnak ezek a 20. századi zsenik, az utolsó bekezdés vonatkozik ide: "Amiről nem lehet beszélni, arról hallgatni kell."

Márpedig mi keresztyének nem hallgatunk, teszem hozzá.

Wittgenstein írta:
A Tractatus egy igen tömör mű, Wittgenstein állításait számozott tételekként adja elő, kifejtés, magyarázat nélkül. A könyv a következő hét főtétel köré épül:

1. A világ mindaz, aminek esete fennáll.
2. Aminek esete fennáll, a tény, nem más, mint a körülmények megléte.
3. A tények logikai képe a gondolat.
4. A gondolat értelemmel bíró kijelentés.
5. Minden kijelentés az elemi kijelentések igazságfüggvénye.
6. Az igazságfüggvény általános formája a következő: [`p,`x, N(`x )].
7. Amiről nem lehet beszélni, arról hallgatni kell.
A Tractatus egy jellemzően episztemológiai mű. Itt található meg a megismerés folyamatának kép-allegóriája. A megismerés folyamatában a Tractatus a nyelvre koncentrál, ezzel az ún. nyelvi fordulat egyik legfontosabb alkotását tartjuk a kezünkben.

A világ dolgokból áll és azok konfigurációiból, a tényállásokból. A dolgok képezik a világ szubsztanciáját, melyek mint olyanok egyszerűek, változatlanok és a tényállásoktól függetlenek. A dolgok létezésére azonban csak a priori következtethetünk: ha nem lennének tárgyak nem beszélhetnénk igazságértékekről sem. Számunkra sohasem jelennek, meg csupán a tényállásokból ismerhetjük őket. A tényállásban a dolgokat egy reláció kapcsolja össze. Ezek a relációk képezik a világ logikai vázát, a nyelv és a világ közösségét. A tényállás általános formája reláció: "aRb" (a kapcsolatban áll b-vel).

Az elemi mondatok tényállásokat képeznek le. Egy elemi mondat nevekből áll, amelynek jelentései a tárgyak és azok összekapcsolása (hieroglif írás). Egy mondat akkor értelmes, ha tényállások fennállását vagy nem-fennállását mutatja be. Egy mondat akkor igaz, ha a mondatban próbaképp összeállított tény fennáll.

A tautológia és az ellentmondás nem képei a valóságnak, mert az egyik mindent megenged, a másik semmit sem.

A Tractatus képe a nyelvről az analitikus-szintetikus distinkciót vetíti előre, Wittgenstein tulajdonképpen a nyelv állításait a következő halmazokra bontja. A természettudomány kijelentései empirikus tényállítások, a logika pedig tautológiákból áll. A misztikus az, ami ezen kívül van: Én, Isten, az erkölcs, a vallás, a művészet; erről Wittgenstein a Tractatus befejező mondatában ezt írja: "Amiről nem lehet beszélni, arról hallgatni kell."


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 11., kedd 02:32 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2007. júl. 11., szerda 11:56
Hozzászólások: 148
Loisz írta:
--Én is sajnálom, ha korábban -én akkor még valószinüleg nem voltam jelen-, "lelki
sebeket" kaptál... - Csak találomra írom,- nem az ökumené, vagy a keresztelés
témában?... Felekezetek között ezek lehetnek ütköző pontok,--- ha nem vagyunk
elég óvatosak, a Sátán a nagy Diabolus mindent össze tud kavarni ! Jézus mondta,
hogy: "a hazugság Atyja és emberölő volt kezdettől fogva." - Mindig arra törekszik,
hogy valami személyeskedésbe és csúnya vitába vigye az "embereket" egymás ellen.

-Talán azért már túl kellene lépned rajta... Jelenleg én azt tapasztalom, hogy min-
denki nagyon kedves Hozzád.- Itt a topicban is Boglárka nagyon aranyosan vála-
szolt,-- máshol Erikát is olvastam, ő is igazán kedves volt Hozzád.- Szerintem itt
már nem tart senki számon semmiféle vitát,-- csak talán Neked esett nagyon rosz-
szul.- Jó lenne, ha tisztázni lehetne és eltünne belőled a kapott tüske. :)

Szeretettel
Loisz

Kedves Loisz!
Bocs, hogy késedelmesen válaszolok.
Felekezeti viták negatív jelenségei 3-4 embert érintenek itt a parokia fórumon,{nem szeretném megnevezni őket} az Általad felsoroltakat nem. Valóban nagyon kedvesek vagytok hozzám, amiért hálával tartozom Nektek.
Az évek során gyógyultak a sebek, és ez segít, hogy túllépjek, általában. De néha még előjönnek a gondok....
Azt hiszem, lelkigondozó lenne a megoldás. Úgy hallottam, nem igaz, hogy az idő mindent begyógyít, hanem csupán elfed. De ha itt, a fórumon nyíltan beszélnék róla, csak feltépődnének a régi sebek.
Köszönet a szeretetetekért, türelmetekért Erikának, Boglárkának és Neked!!!
{A hazugság atyja persze nem nyugszik, és belekapaszkodik sebeinkbe. Álljunk ellent neki, és elfut előlünk....}

_________________
Az Isten útja tökéletes, az Úr beszéde színigaz. Pajzsa mindazoknak, akik hozzá menekülnek (Zsolt.18.31)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 11., kedd 15:51 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Kedves Brumtesó!

Ha benézel a találkozós topikba, hátha egy kis gyógyír megcsillan benne. 8)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. szept. 14., hétfő 21:41 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
bocs,- téves.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Loisz 2009. szept. 16., szerda 20:40-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 15., kedd 22:17 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
--Egy kedves Testvéremnek írt válaszlevelemet azért teszem
közzé, mert úgy vélem a központi mondanivalóm "A szenve-
dés oka és célja"
beleillik egy hasonló, jelenleg is futó
témakörbe.-- Ez most friss élettapasztalat és bizonyságtétel is.-


Igazán örülök, hogy válaszoltál ! - Köszönöm kérdésedet, igen,
jobban van a lábam és nem fáj.-
--Hallottam egyszer, vagy olvastam valakitől...(lehet, hogy
Ordass püspök írta) - "Azért nyom le Isten keze sok embert,
mert állva talál rájuk." - Ez jutott eszembe, ez utóbbi térdre-
esésemkor... Ugyanis -különös módon,- ha valahol, valamiben
megbotlom,... mindég a jobb térdemre estem, már többször is. -
Legutóbb aug.12-én, - de csak 18-án kerültem a sebé-
szetre, a hétvége kiesések miatt. Akkorra olyan "csúnya" volt,
hogy szélsebesen kórházba küldött,- parancsolt ! az orvos.-

--Nincsenek véletlenek! - Ezt én is vallom. Egyik nap volt
a kezdő lapon! - Mindennek, ami történik velünk OKA és
CÉLJA van ! Istentől ! - A fizikai fájdalmakat csillapítókkal
éltem túl,-- lelkileg pedig nagyon megalázott ! - De őszintén
mondom Neked, egy pillanatra se lázadtam ellene, csak na-
gyon megalázkodtam és Isten kezéből vettem.- Testi, lelki
szenvedéseink OKA, szerintem bennünk van.- CÉLJA pedig
Isten kezében ! - A bűnbánat mellett ez volt a kérésem,
imádságom,- hogy az Úr segítsen, hogy megvalósulhasson
az a CÉL, ami válasz a miértre.----

-Még senkinek el nem mondtam,- de most Neked elmondom:
A kórházban 18-tól 23-ig egy cigány asszony feküdt mellet-
tem, egy kisebb műtétre várva, mint én. A 4 napos ünnep
beleesett ebbe a várakozási periódusba. Nekem antibiotikum
kúra és folytonos fekvés és térd-jegelés kellett, mert a
zúzódás mellett be volt gyulladva térdtől lefelé bokáig a lá-
bam.-
-A puhatolódzó beszélgetések után, napról-napra jobban
megismerve egymást, sokat beszélgettünk ! Mondhatom,
egy becsületes,jógondolkodású,tiszta,erkölcsös és a gyere-
keit érettségiig taníttató asszonyt ismertem meg benne, aki
tele volt Isten utáni vággyal !
-Nem részletezem, de a legjobb tudásom szerint és a Lélek
vezetését,Szeretetét kérve mondtam el Isten dolgairól,
ami csak szóba jött. Aztán, mivel nincs Bibliája,- egy
Útmutató Losungot adtam neki,- ami tele van bibliai igékkel...
-Nagyon örült neki... - És egyszer azt találta mondani,--
hogy szerinte: "azért kerültünk a kórházba, hogy találkoz-
zunk!" -
-Ez nagyon meglepett,- mert egészen lelki meglátás és
felfogás... én csak annyit mondtam,... "Isten útjai kifür-
készhetetlenek, de minden lehetséges..." - Nem úgy gon-
dolok erre a mondatra, mintha felnagyítani akarnám a vele
való sok beszélgetést és bizonyságtételt,- de imádkozom
érte, hogy Isten tegye valóságos áldássá és üdvösséggé
az Igéjét, amit a Losungban talál - és hiszem, hogy Istennek
minden lehetséges.

-Ezekben a kórházi hetekben két Igét helyezett Isten külö-
nösen a szívemre: "Megparancsolja angyalainak, hogy
vigyázzanak rád minden útadon." Zsolt 91,11
és:"...jól lehet, ő a Fiú (Krisztus), szenvedéseiből megtanul-
ta az engedelmességet." Zsid 5,8

--Az előbbi teljes békességet adott a "térd-műtét" kimene-
telét illetően,- az utóbbi pedig a "szenvedés" CÉLJÁT vilá-
gította meg bennem.- Ha Isten Fiáról, emberi testben lé-
tele szenvedéseiről ezt írja a Biblia,- akkor nagyon alázato-
san,-de, mint az Ő megváltottja,-ezt fogadom el CÉLKÉNT a
magam pici emberlétének szenvedésére: "megtanulni az en-
gedelmességet". - Vagyis a magam akaratával szemben,
az Atya akaratának keresését és teljesítését.-

Imádkozva hordozlak.
Az Úr áldjon meg és őrízzen meg téged!

Szeretettel
Loisz

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 08:20 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves Loisz!

Azt hiszem mindnyájónk megijedtünk, amikor hallottuk a hírt, hogy kórházba kerültél, örülök, hogy hála Istennek rendben vagy, meggyógyultál.

Most hirtelen nem tudok a fentiekre írni, mert nagyon elfoglal az álláskeresés, de majd írok nemsokára.

Üdv! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 17:03 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Ma találtam rá az alábbi anyagra, amely a Bólyai Jánosunkról szól, aki a nyelvújítás nagy nemzeti programjában igazi matematikusként, gondolkodóként próbált meg eligazodni a nyelv tudományában. Hasonlóképpen gondolkodóként járt el, mint jóval később a Wittgenstein. Egyfajta korabeli szemiotikának is lehet nevezni, amit művelt. Közös jellemzőjük például, hogy ahogy a Wittgenstein 30 000 oldalt hagyott az elemzéseivel maga után, hasonlóképpen a Bólyai János is 10 000 oldalt hagyott maga után. Érdekességként:

Idézet:
A nyelv mint jelrendszer

Bolyai János nyelvszemléletét mai terminussal élve szemiotikainak nevezhetjük. Szerinte a nyelv nem más, mint a jelek tudományának egy része (842). Noha a matematikát is egy jelrendszernek tekinti, a matematika és a nyelv között funkcionális és minőségi különbségek vannak (620). Ezeket a különbségeket úgy akarja csökkenteni, hogy egyértelmű fogalmakat vezet be a nyelvben is, ahogy az a geometriában is szokásos. A lehető legkevesebb jel használatával a nyelv egyszerűbbé és egyértelműbbé válhat (659).

Bolyai abból indult ki, hogy a természetes nyelv kezdetben egy matematikai jelrendszerre hasonlít. Ezt az ‘ősnyelvet’ feljegyzéseiben gébernek nevezi. Ez a héber szójátéka. Bolyai szerint a géber egy egyszerű és egyértelmű nyelv volt, ami csak akkor vált kétértelművé, mikor az irodalmárok és a költők elkezdtek visszaélni vele.[xi] Bolyai szerint a nyelvnek (idő és hely megtakarítása érdekében) épp hogy világosnak, egyszerűnek és esztétikusnak kell lennie, azaz kellemes és szép kiejtéssel kell bírnia.[xii]

A nyelvi jeleket Bolyai önkényesnek tekintette, hisz ezek függetlenek a tárgyaktól, melyekre utalnak.[xiii] A mai nyelvészetben újra megtaláljuk ezeket az elgondolásokat a strukturalizmusban, és olyan tudósok, mint Ferdinand de Saussure (1857-1913) szemiotikájában. János a nyelvi jelrendszert jól alkalmazhatónak véli gépesítésre is.[xiv] Ezen a területen már megszülettek az első próbálkozások akkoriban, mint Wolfgang von Kempelen bécsi udvari tanácsos beszélő gépe, amit 1790-ben épített.[xv] A Von Kempelen kiadványára célzó utalásokból tudjuk, hogy János erről tájékozott volt.

Egy tökéletes nyelv nélkül a tudomány nem tud nagyobb jólétet biztosítani az emberiségnek. Ilyen nyelv Bolyai szerint nem létezik, viszont megalkotható (842). Azt állítja a magyarról: “(...) a magyar nyelv, legbelső, eredeti – de tudtomra, sőt hitem szerént, a földön, még mind eddig, ki nem fejlett – szellemére nézve ugyan ép, kitűnő derék, józan tapintatú, szerencsés választású, egyszer s gyönnyörű, sőt általjában tökélyes, igazi philosophusi és éppen mathesisi szellemű (...) ha tán nem is éppen tökélyesített nyelvünk teste, tömegje, szovaink idomja s ejtése, legalább annak szelleme, vagyis elvei, szabályjai, lényege – általánoson elterjesztetik.”[xvi]

Bolyai magyarul, németül, latinul, franciául, olaszul és románul tudott (845). Ezen nyelvek összehasonlításakor arra a következtetésre jutott, hogy a magyarban ‘célszerű jegyek és jelek’ találhatók, és a némettel ellentétben nagyfokú egységesültség is jellemzi. A magyarnak alig vannak nyelvjárási különbségei (603), ami viszont igen jellemző a németre.

Ugyan még nem tökéletes, Bolyai szerint a magyarnak van a legnagyobb esélye arra, hogy egy tökéletes nyelvvé váljon, hisz már önmagában egyszerűbb, mint más nyelvek. Állítását egy magyar, egy latin és egy német, névszói állítmányt tartalmazó, azonosító mondat összehasonlításával szemlélteti. Azt veszi észre, hogy a három nyelv közül a magyar szerkezet a legegyszerűbb: Péter ember. A kopula és a névelő hiányzik a magyar névszói állítmányból. A latin szerkezet már némileg bonyolultabb a magyarnál. A latin azonosító mondatba be kell iktatni a kopulát, ami a Petrus est homo mondatot eredményezi. A németben a kopulán kívül egy határozatlan névelőt is illeszteni kell a névszói állítmány mellé, az így alkotott mondat: Peter ist ein Mensch.[xvii]

Bolyainak árnyalt véleménye van a latinról mint egyetemes nyelvről, és mint Magyarország hivatalos nyelvéről 1844-ig. Szerinte a latin nem ok nélkül volt jelentős a tudományos világban. Ez a nyelv némiképp univerzális nyelvként szolgált, ami összekötötte a művelt nemzeteket egymással (19/1). Bolyai így a latin és a magyar közötti kapcsolatot csak egy alapos előkészítés után, elővigyázatosan akarta megszakítani (19). A magyar nyelv szerinte túl erős latin befolyásokat visel, de a nyelvújítás után magyarul is megfogalmazhatók lehetnének tudományos elméletek.[xviii] Az új ismeretek megnevezéséhez új szavakra volt szükség. Bolyai szerint a magyar rendkívül alkalmas új szavak alkotására, elsősorban a gyökszavak és a magyar nyelv ragozó jellege miatt.

Noha Bolyai lelkesen támogatta a magyar nyelvújítás célkitűzéseit, nem állítható róla, hogy purista volt. Ha a magyar nyelv szabályai egy bizonyos új szó képzését kizárták, jobb volt szerinte a szó megfelelőjét átvenni egy másik nyelvből, és a kölcsönszót magyarul ‘tökélyesíteni’. Ily módon az egyetemes nyelv is gyorsabban és könnyebben jönne létre (585).

http://www.magtudin.org/Bolyai%20Janos.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 20:24 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
rosta írta:
Kedves Loisz!

Azt hiszem mindnyájónk megijedtünk, amikor hallottuk a hírt, hogy kórházba kerültél, örülök, hogy hála Istennek rendben vagy, meggyógyultál.

Most hirtelen nem tudok a fentiekre írni, mert nagyon elfoglal az álláskeresés, de majd írok nemsokára.

Üdv! :)



Szia rosta !

--Köszönöm ! - tényleg kedves soraidat !

--Csak azt nem tudom, hogy a következő leveledben idézett Bólyai nyelvészkedése hogy kerül az eddigi témáinkba ?-

Igazán nem vitatom nagyszerű megállapításait !

--Ami talán most sokkal életszerűbb téma, probléma: hogy álláskereséssel vagy
elfoglalva! - Minden együttérzésem ! A mi családunk egyik fiatal tagja is ezt
teszi ez év eleje óta,- és közben két gyerkőcöt nevel, taníttat...

-Még soha nem volt aktuálisabb Isten igérete, amibe kapaszkodhatunk: (Most nem
találom a szószerintit, de a lényeget szívből írom) "Még soha nem láttam, hogy az
istenfélő igaz gyermekei éhenhaltak volna." (Példb.,vagy Zsolt...? )
-Én sem tudom, hogyan, miképen,- de azért "napról-napra" gondoskodik az Úr a
mindennapi kenyérről.

Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 21:24 
Offline

Csatlakozott: 2007. nov. 12., hétfő 23:49
Hozzászólások: 111
Tartózkodási hely: Halásztelek (Pest megye)
Zsolt 37,25
"Gyermek voltam, meg is vénhedtem, de nem láttam, hogy elhagyottá lett volna az igaz, a magzatja pedig kenyérkéregetővé." Isten áldása,segítsége legyen az álláskereső Testvéreinken!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 16., szerda 22:02 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Kedves zsoca!

--Nagyon köszönöm a segítségedet ! Annyira szeretem ezt a csodálatos
igéretet és olyan jó, hogy most beírtad a pontos szöveget ! :) Rajta tapogattam,
mégsem láttam meg...

A jókívánságod is nagyon jól esett!

Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 17., csütörtök 07:44 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
zsoca írta:
Zsolt 37,25
"Gyermek voltam, meg is vénhedtem, de nem láttam, hogy elhagyottá lett volna az igaz, a magzatja pedig kenyérkéregetővé." Isten áldása,segítsége legyen az álláskereső Testvéreinken!



Kedves Zsoca, köszönöm, hogy gondoltál ránk és rám!

Áldás, békesség!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 18., péntek 14:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
rosta írta:
Nem értelek félre, csak nem értek egyet veled. Merthogy a hit a Szentlélek erejére és a Biblia szavára épül.

Hiába olvasod, a Szentlélek beláttató ereje nélkül, bizony nem hisz az ember. Illetve hiába támogat a Szentlélek, Isten igéje, a Biblia értelme nélkül zagyva hitre jut. A Biblia értelmét a filozófia eszközével lehet egyre jobban megérteni.

A lényeg amit már mondtam, miszerint a filozófia nem filozófiai kijelentésekben nyer kifejezést, hanem a kijelentések világossá tételében.



-Már többször is kikerültem ezen soraidat,--(nem akartam vitatkozni) -- de most
sokadszorra is elém került,-- kénytelen vagyok felhívni a figyelmedet : önmagadnak
mondasz ellent.-

Az első mondatodban nagyon helyesen megállapítod, hogy :
"a hit a Szentlélek erejére és a Biblia szavára épül. " - Ez így igaz. És miután a
Szentlélek, ha lakozást vesz bennünk, az ÉRTELMÜNKET is megvilágosítja,- meg-
nyitja a megértésre, megismerésre - semmi szükség, sőt félrevezető, ha az emberi
bölcselkedésen alapuló filozófiát belevisszük Isten Igéje megértésébe.-

-Az ember "bölcsessége bolondság az Isten előtt."

-Megismétlem Péter ap. vallomását: "Mi elhittük és megismertük" hogy te
vagy a Krisztus." !!!!! - Vagyis hittel elfogadtuk, utána a Szentlélek ereje által
kapjuk a megismerés, megértés ajándékát.

-Ezért a filozófia -emberi bölcselet !- sohasem vezet hitre !

-"A bölcsesség kezdete az Úrnak félelme, és a Szentnek a megismerése ad értel-
met." Péld 9,10


L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 18., péntek 17:59 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves Loisz!

Voltaképpen értem az aggódásodat. Amennyire ismerem a filozófiát azt látom, hogy koronként a világ, az Isten, az ember természetének leírására a filozófusok a legkülönfélébb válaszokat, megoldásokat adták. Ezek a filozófiai rendszerek olykor még Isten létezését is tagadják, tehát miféle köze lehet ezeknek a Biblia megértéséhez? Amint mondod:

Loisz írta:
Az első mondatodban nagyon helyesen megállapítod, hogy :
"a hit a Szentlélek erejére és a Biblia szavára épül. " - Ez így igaz. És miután a
Szentlélek, ha lakozást vesz bennünk, az ÉRTELMÜNKET is megvilágosítja,- meg-
nyitja a megértésre, megismerésre - semmi szükség, sőt félrevezető, ha az emberi
bölcselkedésen alapuló filozófiát belevisszük Isten Igéje megértésébe.-

-Az ember "bölcsessége bolondság az Isten előtt."


Akarva akaratlanul, ezekkel a mondatokkal máris egy filozófiai-teológiai kérdésre világítottál rá. Mégpedig arra, hogy az elménkben elraktározva jelen van-e a világ tudása, amely a Szentlélek által előhozható? Ezáltal, és a hit által megérthető a Biblia, ahogy mondod? Vagy a világ értelmes rendjéből és létezéséből következtethetünk Isten létezésére és értelmes voltára, a Biblia igéinek igazára? Megpróbálom konyhanyelven leírni csak érintőlegesen a problémát, miközben egy filozófiakönyvet is igénybe veszek. Csak a keresztyén filozófiáról, teológiáról próbálok írni valamit ezzel az a priori dologgal kapcsolatban, a többit kihagyom.

A te gondolatod már a Platonnál jelentkezik, aki szerint a születéskor már meglévő, a lélek által korábban megismert, rejtve őrzött ideák valamilyen szintű ismeretté válnak az emberben az élete során. Szent Ágoston, akitől a bűnről való idézetet bekopiztam is hasonlóképpen gondolkozik, természetesen elvetve a lélek vándorlását és Isten által való megvilágosulásról beszél, de hasonlóképpen gondolkodnak az 9sz. egyes irányzatai az egyházban, a 13. századi újplatonisták, a reneszánsz újplatonistái, de a nominalisták is: „Az első biztos pont önmagam számára én vagyok, s innen a külvilág felé, ha valódi ismereteket akarok szerezni róla, csak Istenen keresztül vezet az út.”. a nominalisták hozzáteszik, mint Te, hogy hit által.

Ezzel szemben fogalmazza meg az Arisztotelész filozófiájára támaszkodó Aquinói Szent Tamás a katolikus egyháznak a tomista filozófiáját, amely szerint a világ értelmes rendjéből és létezéséből következtethetünk Isten létezésére és értelmes voltára. Arisztotelész szerint az ember az érzékeléssel és saját aktív gondolkodásával saját erejéből képes a dolgok mögé nézni, és majd mint a tomisták mondják Isten létére következtetni, tehát nincs születéskor eleve meglévő ismeret.

A fenti két gondolkodás jelen van magában a mai tudományos világban is. A nominalista tudósok, mondjuk fizikusok a csak az Isten által megismerhető világ szellemében is a legmodernebb, jelentős természettudományi elméleteket állítják fel, és adnak valós, működő modelleket, de azt mondják, hogy ebből a valóságosan létező szubsztanciákra, oksági viszonyokra, a világ objektíve adott szerkezetére nem lehet következtetni. A tomisták nyilván a maguk elmélete szerint a világ tudományos megismeréséből Istenre következtetnek.

Érdekes, hogy a Karl Popper, aki a Platon nagy kritikusa volt, a tudományos megismerés szempontjából hasonlóan gondolkodik, és a falszifikáció által állandó változásra ítélt tudományról beszél.

Mondjuk erről a témáról elég sokat tudnánk mindnyájónk beszélni szerintem.

Szóval már csak ez az általad leírt kérdés a filozófiáról is megért egy misét, pedig hát csupán egy problémát néztünk meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 18., péntek 20:39 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.

Heuréka ! - De mi a Te véleményed ?

L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A kezdeményező Isten.
HozzászólásElküldve: 2009. szept. 19., szombat 11:38 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Mivel sem az explorerben, sem a mozzillában nem tudok válaszolni már, kipróbálom az Admin által javasolt chrome böngészőt. Mondjuk nem magyar a nyelhelyesírás ellenőrzője, sőt rosszul működik, de talán megtalálom majd a normális használatát.

Szóval kedves Loisz, örölök, hogy örülsz, de miért érdekel Téged az én véleményem? :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1316 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 88  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség