Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 90 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 07., hétfő 11:41 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 24., péntek 14:01
Hozzászólások: 104
Tartózkodási hely: Budapest
exrefis írta:
Shannon írta:
Ex, próbálok jó példát mutatni, kérlek, hogy folytasd: te mit tartasz szépnek és értékesnek a református istentiszteletben? Na, gyerünk... :D
Ravasz!! :D

Nos, amit mindenképpen értékesnek tartok az az istentiszteletnek a keretei, tehát:
dícséret,
szabadon mondott imák
Isten igéjének a hirdetése, prédikáció és mindenképpen az, hogy a kályhának, tehát a kiinduláspontnak, az alapnak Isten igéjét tartják.

És most komoly önmegtartóztatással nem mondok semmit arról, hogy ugyanitt mik a bajaim. :)
üdv
ex


Köszönöm! :D

Tudom, mindenhol vannak gondok is, én is tudnék kritikákat írni, és szívesen beszélgetek bárkivel a témáról, de ez nem az a topik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 07., hétfő 12:50 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 24., péntek 14:01
Hozzászólások: 104
Tartózkodási hely: Budapest
tavasz írta:
Bocsáss meg Shannon, engem nem az zavar, hogy égre emelt kezekkel énekelnek emberek, hanem az, amikor már inkább egy felturbózott hangulat kerül a középpontba és nem Jézust látom mögötte. Ha elolvasom az újszövetséget, vagy Jézus beszédeit hallgatom, nekem egyáltalán nem egy ilyen kép jelenik meg a szemem előtt. Szerintem az akkori gyülekezetben sem volt ilyen, ahol Jézus is tanított. Én így látom.


Kedves Tavasz,

Eszembe jutott rólad egy tavaszi kirándulás, amikor egyszer virágvasárnap Lengyelországban jártam, és meglepetve tapasztaltam, hogy az emberek tömegesen, "seprűszerű" szárazvirág-csokrokkal mennek misére. Elképesztően viccesnek találtam ezeket a csokrokat, de aztán elmagyarázták, hogy ezek a pálmaágakat hivatottak helyettesíteni, merthogy Lengyelországban nem nőnek meg a pálmák... És tényleg, amikor a misén Jézus Jeruzsálembe való bevonulására emlékeztek, akkor integettek is a "seprűkkel"! :shock:

Náluk ez régi hagyomány, a kultúra része.

Igen, Jézust nagy sokaság követte, több ezer ember, akik csendben hallgatták, amikor tanított, és ünnepelték is, pl. a Jeruzsálembe történő bevonulásakor. Azt nem hiszem, hogy "csápoltak" volna, nem tudom, mi volt akkoriban a divat, mindenesetre pálmaágakat tényleg vittek.

Ha anyukám pálmáját lekopaszítnám, és azzal mennénk istentiszteletre, ahol örömünket kifejezendő lelkesen ugrálnánk, meg lengetnénk a pálmaágakat, és kiabálnánk, hogy "Jézus! Jézus!" az teljesen igei lenne! :D

Igazad van abban, amit az idézett Igékkel akarsz alátámasztani, de azok egyrészt a mindennapokban megvalósuló, "igazi" istentiszteletről szólnak, másrészt a személyes, belső imádságról. Az isteniszteleti alkalmakon egy közösség - gyülekezet - tagjai gyűlnek össze, Istent dícsérni, közösen imádkozni, az evangéliumot hirdetni. Nem tudom, hogyan lehetne ezt a "sokaságot" a belső szobába bezárni...

Azzal természetesen én is egyetértek, hogy baj, ha valaki csak "bulizni" akar, és nem látja, hogy az ünneplés Jézusnak szól. Az akkori gyülekezetben sem értette mindenki, sajnos.

Shannon


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 08., kedd 13:59 
Shannon írta:
exrefis írta:
Shannon írta:
Ex, próbálok jó példát mutatni, kérlek, hogy folytasd: te mit tartasz szépnek és értékesnek a református istentiszteletben? Na, gyerünk... :D
Ravasz!! :D

Nos, amit mindenképpen értékesnek tartok az az istentiszteletnek a keretei, tehát:
dícséret,
szabadon mondott imák
Isten igéjének a hirdetése, prédikáció és mindenképpen az, hogy a kályhának, tehát a kiinduláspontnak, az alapnak Isten igéjét tartják.

És most komoly önmegtartóztatással nem mondok semmit arról, hogy ugyanitt mik a bajaim. :)
üdv
ex


Köszönöm! :D

Tudom, mindenhol vannak gondok is, én is tudnék kritikákat írni, és szívesen beszélgetek bárkivel a témáról, de ez nem az a topik.


Sziasztok!
Nem akarom tovább ragozni a dolgot, de a saját házunk előtti söprögetésnek van egy nagy előnye: hogy a saját házunk eleje lesz tiszta. Értse ezt ki-ki a saját látható egyházára, de érthetjük egész egyszerűen csak saját magunkra.
Üdv mindenkinek!


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 08., kedd 14:50 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
nemosineX írta:
Sziasztok!
Nem akarom tovább ragozni a dolgot, de a saját házunk előtti söprögetésnek van egy nagy előnye: hogy a saját házunk eleje lesz tiszta. Értse ezt ki-ki a saját látható egyházára, de érthetjük egész egyszerűen csak saját magunkra.
Üdv mindenkinek!
Kedves NemosineX!
Ez rendben is van, de mit csinálsz, ha egyszer valaki előtted kezd el söprögetni? :)
Mert itt így kezdődött a vita.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 08., kedd 15:28 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2008. jún. 18., szerda 20:17-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 08., kedd 18:22 
exrefis írta:
nemosineX írta:
Sziasztok!
Nem akarom tovább ragozni a dolgot, de a saját házunk előtti söprögetésnek van egy nagy előnye: hogy a saját házunk eleje lesz tiszta. Értse ezt ki-ki a saját látható egyházára, de érthetjük egész egyszerűen csak saját magunkra.
Üdv mindenkinek!
Kedves NemosineX!
Ez rendben is van, de mit csinálsz, ha egyszer valaki előtted kezd el söprögetni? :)
Mert itt így kezdődött a vita.
üdv
ex


Kedves exrefis!

Amire törekszem:
1. elfogadom, hogy neki más ízlése van, mint nekem
2. megpróbálom megérteni a szándékait (vajon a. merő rosszindulatból vagy esetleg b. segítő szándékkal kritizál?)
3. ha a., akkor nem vitatkozom tovább
4. ha b., akkor megnézem az Ige mérlegén, hogy nem lehet-e mégis igaza, függetlenül attól, hogy én nem értek egyet vele
5. ha igaza lehet (mért ne lehetne?), akkor korrigálok
Ez persze nem megy mindig ilyen simán, legtöbbször védekezem, amikor nem kéne, és támadok, amikor nem kéne, mint itt oly sokan rajtam kívül is.
A fontos, hogy közben egy pillanatig sem felejtsem el, hogy valami nem attól jó, igaz, mert az én ízlésemnek jobban megfelel, vagy mert én igaznak tartom. Az én ízlésemnek speciel a csendesebb, konzervatívabb istentisztelet felel meg, de tudom, hogy Isten nem olyan finnyás, mint én vagyok. S ha lélekben és igazságban imádja valaki a Krisztust, ki vagyok én, hogy az Ő szolgáját megítéljem?
Üdv.
nemosineX


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 08., kedd 18:50 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2008. jún. 18., szerda 20:17-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 09., szerda 06:45 
Kedves Tavasz!
Valószínűszeg azért nem jársz olyan gyülekezetbe, ahol ez a heppi hangulat uralkodik, mert neked más ízlésed van. De az ítéletet akkor is Istenre kell bíznod, aki eldönti, hogy elfogadja-e az áldozatot vagy sem.
Most akkor így kérdezem: ki vagy te, hogy az Ő szolgáját megítéld?
szeretettel üdvözöllek,
nemosineX


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 09., szerda 08:28 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2008. jún. 18., szerda 20:18-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 09., szerda 11:02 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Sziasztok!

Részemről elég nyitott vagyok az istentiszteleti formákra, ugyanakkor jól értem, hogy miről beszél Tavasz. Egyesek tényleg, mint egyedüli módon helyes istentiszteleti formát kezelik a saját közösségük alkalmainak külsőségeit, és erre mondja Tavasz, hogy nem a külsőség, hanem a tartalom a fontos, ne erőltessük egymásra a magunk külsőségeit.

Szerintem az istentiszteleti szokásoknál fontos, hogy figyelembe vegyük a közösség kulturális identitását. Egy afroamerikai közösségben teljesen idegen lehet egy normális, hatásvadászatot kerülő, csendes, református stílusú istentisztelet, míg közöttünk eléggé idegenül hat a táncoló, tapsoló, figurázó alkalom. Persze Isten a táncolók között is jelen lehet, ha azok valóban hittel hívják őt, de természetes, hogy az istentiszteleti szokásoknak meg kell felelnie a Bibliának, a Jézus által tanítottaknak. Ezek adják a tartalmi részét az istentiszteletnek, és a formai oldalnak egy részét. Másrészt adaptálni kell a helyi szokásokat az istentisztelethez.

Részemről viszont nem szorítanám az Istenes alkalmakat vasárnapra. Számomra nem igaz, hogy a vasárnapi istentisztelet lenne a „benzin”, amivel az ember, mint egy autó egész héten üzemel. Szó sincs erről. Az istentisztelet fontos része az életünknek, ugyanakkor a vasárnapi templomba járás nem az egyedüli templomi alkalom egy héten. Ahol két-három ember Isten nevében összejön bárhol, és bármikor, az maga a templom. A hétköznapokban az emberek közötti istenes viselkedés, kommunikáció, amikor az emberek Isten nevében, annak módjára végzik a dolgaikat, az maga egyfajta istentiszteleti tett, templomi viselkedés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 09., szerda 11:07 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
lehet, hogy ez most meglepő, vagy akár hihetetlen is, de ezzel a hozzászólásoddal TELJESEN egyetértek :)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 09., szerda 11:11 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2008. jún. 18., szerda 20:18-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 09., szerda 11:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2008. ápr. 15., kedd 14:47-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 09., szerda 11:24 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
:(
net2rist írta:
megtért egy idős értelmiségi... materialista zsidó háttérből.... több lépcsős volt az odatalálása Istenhez, aztán Krisztushoz....

és alapvetően nagyon élvezte az összejövetelt, KIVÉVE AZ ÉNEKLÉST...

olyasféle elmélyült gyertya-körül hallgatós elképzelései voltak a dicséretről, mint amit reklamálsz...

de HŐSIESEN KIBÍRTA mindig ezt a részt, a TÖBBI érdekében...


aztán... történt vele valami... és most UGYANEZT a bölcsész professzort időnként FELEMELT KÉZZEL lehet látni..... Ó, Irgalom Atyja, ne hagyj el...


megtettem... nézd már vissza (meg emlékezz vissza), MIT reagáltál... aztán kitörölted...

pont AZÉRT nem szólaltam meg "személyesen", hogy ne adjak FELÜLETET a paranoiádnak! csak TÉNYEKET soroltam...

NEM üldözlek, NEM gyűlöllek, NEM akarlak bántani...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. ápr. 09., szerda 11:47 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2008. jún. 18., szerda 20:18-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 90 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség