Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 45 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 29., szerda 18:17 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Ez a kis megbeszélés már arra is jó volt, hogy tudatosította bennünk, akár tudtunk tényszerűen, pontosan róla, vagy sem, hogy Isten Lelke már ott van a második sorban. A Tórában.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 29., szerda 18:24 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
ámen! :)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 29., szerda 18:40 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Ez nem vicc. Ez nagyon komoly dolog.

Számodra mit mutat ez a tény? Elmondanád?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 29., szerda 20:31 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Kedves Rosta, szerintem Net NEKED örült!

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 29., szerda 21:00 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Sosem tudom, hogy a net éppen mit akar mondani. Ez komoly. Természetesen nincs harag! :)

Az, hogy az Isten lelke a második sorban szerepel, számomra mutatja, hogy legrosszabb variáció szerint is minimum 2500 évvel ezelőtti Isten értelmezés teljesen modern, mai értelmezés és már ott választ adtak a nagy alapkérdésre. Isten Lelke, mint a világot mozgató, a világ törvényszerűségét adó, az alap ok okozati összefüggésekre választ adó entitásként értelmezhető itt, már a második sorban számomra.

Azok az alapkérdések, amelyek csak modellekkel leírhatók a tudományban, de lényegileg meg nem foghatók, itt egy sorban rögzítve vannak. Minden kietlen és puszta volt, de Isten Lelke ott lebegett, ott volt. Mindenre a visszavezethető ok, az Isten Lelke. És ezt a második sor már mutatja.

Hogy mi az elektromágnesesség, mi a gravitáció, mik az atomi kötések és így tovább. Ezek leírhatók modellekkel, számításokkal, de meg nem válaszolható kérdések. Isten lelke a mozgató és a mérték. Egyáltalán a számok, a számítások, a matematikai , logikai, geometriai és egyéb törvények, amikkel dolgozunk, ezek részei az Isten Lelkének, hiszen mindennek ez a Lélek adja meg a mértékét, működésének okát. És ez benne van a második sorban!

Részemről erre csodálkoztam rá, amikor ezt megláttam.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 29., szerda 21:07 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
A káoszból kozmosz lett, a törvénytelenségből törvényeken nyugvó JÓ (Isten nevezte így) világ.
Istenünk Lelke végezte és végzi MA IS ezt. Most is Ő teremt a káoszból kozmoszt, a kuszaságból, rendet, a békétlenségből békét.

Köszönöm, hogy leírtad a gondolataidat.

Én Net válaszára is kiváncsi volnék!
:wink:

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 30., csütörtök 00:41 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
nemosinex írta:
Én most nagyon butát fogok kérdezni, de nem értem:
mitől lelkebb a Lélek, mint a Szentháromság másik két tagja?

üdv
nX


-Én is butát fogok kérdezni: honnan vetted azt, hogy "lelkebb a Lélek" ? ...

Isten teljes neve: "Szentháromság egy igaz Isten."- Ha tehát egy, akkor nem három külön "tag", hanem ugyanazon Isten három megjelenési formája.

-Nekem a legjobb "kép" ennek -valamelyest- megértésére: víz, jég, gőz = H2O mindegyik, csak háromféle alakban. - Egyik sem "vizebb" a másiknál...
-Egy matematikai kép: 1x1x1 = 1 (nem 1+1+1) Dehát ezen már sok vita folyt... :)

A Biblilában nem is szerepel ez a szó: Szentháromság,-- csak Istennek a számunkra, emberi megfogható cselekedetei alapján alkotta meg valamelyik "korai" zsinat ezt az elnevezést arra a kérdésre, hogy ki a mi Istenünk,-- tudomásom szerint. :)

üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 30., csütörtök 08:40 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Loisz írta:
-Én is butát fogok kérdezni: honnan vetted azt, hogy "lelkebb a Lélek" ? ...

Csak onnan, hogy úgy hívják, a többi tagot pedig nem. De persze a víznél is ugyanígy van.
Úgy gondolom, hogy a szerepeken túl is van különbség a három személy között, mert a közöttük fennálló viszony a példamutató szeretetközösség, ami nem visszaható, hanem kölcsönös.
Számomra nemcsak szemléltetők azok a képek, amelyekkel megpróbáljuk körülírni ezt a csodát, hanem ugyanannyira el is bizonytalanítanak, hiszen milyen földi 'dolog' lenne fogható Isten fenségéhez? És milyen agy tudná Őt befogadni?
A képeknek (a bibliai képeknek is) ugyanakkor megvan az a veszélye, hogy teret engednek az emberi ész leegyszerűsítő, sztereotipizáló tevékenységének. Pl. rögtön a Szentírás elején: "Isten a saját képére és hasonlatosságára teremtette az embert." Rövid úton el lehet jutni az emberformájú Istenhez, ha egyszerűen gondolkodunk.
Ugye, nem csinálhatunk semmi ahhoz hasonlót, ami az égben van (tehát, amit elképzelünk), meg olyat sem persze, ami a földön van (amit tapasztalunk) imádat céljára. Tehát Isten nem egészen olyan, ami ezekkel az eszközeinkkel felfogható. Ugyanakkor, ha azt olvasom, hogy "Az Úr a te Istened közötted van; erős ő, megtart; örül terajtad, hallgat az ő szerelmében, énekléssel örvendez néked", és tudom, hogy Isten Lélek, akkor bizonytalan leszek, hogy vajon ezeket a tevékenységeket is a mi számunkra lebutított formában jeleníti meg a Szentírás, és valójában nem is énekel, meg örvendez, meg nem is szerelmes. Ez a Lélek olyan komoly valami, nincs benne semmi ismerős.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 30., csütörtök 09:27 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Loisz írta:
-Nekem a legjobb "kép" ennek -valamelyest- megértésére: víz, jég, gőz = H2O mindegyik, csak háromféle alakban. - Egyik sem "vizebb" a másiknál...
Egyszer egy jehova tanúval vitatkoztam a szentháromságról.
Lefőbb érvnek azt szánta, hogy egy dolognak nem lehet több természete.
Mondtam neki, hogy dehogynem. Ilyen még a természetben is van.
A fény például kettős természetű. Egyszer részecskeként viselkedik, egyszer meg hullámként, amik egyébként teljesen különböző dolgok.
Nem is tudják a fizikusok megmagyarázni. Egyszerűen csak tudomásul veszik, hogy így van.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 30., csütörtök 11:37 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Idézet:
A káoszból kozmosz lett, a törvénytelenségből törvényeken nyugvó JÓ


Egyszer egy okos embertől hallottam, hogy a káoszból rend elmélet valami pogány vallásból jön. Isten a semmiből teremtett, és hozta létre a Valamit, ami jó. Nem a már meglévő rendetlenül de létezőt szedte rendbe. Csak apró kiegészítésnek szánom.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 30., csütörtök 13:44 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
ugye... mi a "káosz": olyan "rendezetlen" mozgásforma, aminek "nem tudjuk leírni a szabályait" (bár a káoszelmélet megpróbálkozik vele, nem is sikertelenül)

őszinte meglepetésemre (és kérlek, kedves Rosta, ezt most szó szerint és irónia nélkül értsd, mert úgy mondom :) ha mosolygok is közben!) Rostával teljesen egyetértek, vagyis ugyanazt fedeztem fel "káosz-ügyben", ezért én gyakran PRÉDIKÁLOK is a termodinamika II. főtételéről, vagyis az entrópiáról!

ebbe most mélyebben nem mennék bele, de VILÁGOS, hogy ott a teremtésnél egy "tohu vá bohu" (értsd: ÍTÉLET NYOMÁN káosszá vált) hamu-korom-apokalipszis világ fölött "kotlott" a Lélek... és "szült nekünk rendet" :)

ettől még indunak (és az általa idézett okos embernek) IS igaza van, csak az egy félmondattal előbb volt:

Zsidó levél:11:3 Hit által értjük meg, hogy a világ Isten beszéde által teremtetett, hogy ami látható, a láthatatlanból állott elő.

ezért vannak akkora bajban manapság a "hithű vallásos materialisták"... mivel mára a TUDOMÁNY is bebizonyította, hogy az ő "szeretett anyaguk", a LÁTHATÓ... az bizony láthatatlan energia-részecskék ÖSSZECSOMÓSODÁSÁBÓL áll...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 30., csütörtök 17:43 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
De jó, én most úgy érzem magam köztetek, mint amikor a világ keletkezett :-)
Így is lehet beszélgetni, talán Ő az a Lélek, akiről Nemosinex kérdezett?
Aki köztünk és bennünk van!

Kedves Nemosinex!

Jézus Krisztus beszél a Szent Lélekről. Ő tulajdonságokat tesz mellé, ami által beazonosítható. Gyönyörű tulajdonságok ezek, sorolnál párat? :wink:

Kedves Indu!

Az Ige második mondatára írtam a gondolatot. Az első az, amiről Te beszélsz, de ez nem zárja ki a másodikat.
Mert hogy KEZDETBEN teremtette Isten a mennyet és a földet. Ez a semmiből valami. A láthatatlanból a látható, sőt a semmiből a valami.
Utána jött, a kotlós példa, amit Net olyan szépen leírt :-)

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 30., csütörtök 18:34 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
A neten való böngészgetés során találkozhatunk érdekes anyagokkal. Például a káosszal szemben úgy tűnik, hogy már a világ teremtésének pillanatában érvényesült az Isten Lelkének az anyagteremtő ereje, akarata, törvénye. Az LHC Cern nagy hadronütköztetőben ólomionokat ütköztettek, amellyel a Nap belső hőmérsékleténél 250 000 x nagyobb hőmérsékletet tudnak létrehozni. Ebben az állapotban, amely valami szuperfolyékony kvark plazma állapot alapvető aszimmetriát találtak és ezt pont magyar kutatók regisztrálták.

Ez az aszimmetria tette lehetővé, hogy az anyag létrejöhessen, hiszen szimmetria esetén az anyag és antianyag egymásra hatása csak energiát eredményezett volna. Lehet mondani, hogy a Szentlélek a legelső pillanat legkisebb törtrészénél jelen volt a törvényeivel. :

Idézet:
A most megfigyelt szimmetriasértő buborékoknak fontos szerepet kellett játszaniuk az Univerzum igen korai korszakában. A kutatók szerint még nagyobb hőmérsékleten az egész kvarkanyagra ez az új halmazállapot jellemző. Ha Univerzumunk evolúciójának legelején a CP szimmetria nem sérült volna, akkor az Ősrobbanáskor az egyenlő számban keletkezett részecskék és antirészecskék páronként szétsugárzódtak volna, és nem maradt volna anyag a csillagok, a bolygók és az emberek számára. Az már eddig is ismert volt, hogy a gyenge kölcsönhatásokban CP-szimmetriasértések fordulnak elő, de ezek a jelenségek túl gyengék az Univerzum mára megmaradt anyagmennyiségének megmagyarázásához. Ehhez hasonlóan a STAR-ban megfigyelt lokális CP-sértések sem tudják megmagyarázni az anyag globális túlsúlyát a mai világban az antianyaggal szemben, de bepillantást nyújthatnak abba, hogy mi a mechanizmusa a szimmetriasértéseknek. A jelenség további kutatása az Univerzum korai korszakának megismerése szempontjából is fontos. Úgy tűnik, hogy a Világegyetem első néhány mikromásodpercében igen nagy szerepet kaptak az ilyen jellegű, szimmetriasértő kvark-gluon kölcsönhatások.


http://cernblog.wordpress.com/2010/02/2 ... leveseben/


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 30., csütörtök 19:08 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
nemosinex írta:
Csak onnan, hogy úgy hívják, a többi tagot pedig nem. De persze a víznél is ugyanígy van.


Attól, hogy úgy hívják, nem jelenti azt, hogy "lelkebb a Léleknél".--A testet is megkülönböztetjük, kéz, láb, fej stb. mégis nem "testebb a testnél",- csak funkciójában más célja van, ezért célszerű megkülönböztetni.- Nem mondjuk azt, hogy a testemmel ezt, vagy azt cselekszem, hanem "megfogom a kezemmel".

Idézet:
Úgy gondolom, hogy a szerepeken túl is van különbség a három személy között, mert a közöttük fennálló viszony a példamutató szeretetközösség, ami nem visszaható, hanem kölcsönös.


Nem gondolom, hogy "kölcsönös szeretetközösség" lenne az alapja, mert NEM három személy, hanem egy személy: három megjelenési forma. Kölcsönhatásról nem igazán beszélünk, ha ugyanarról az EGY-ről van szó. Az igében erre utalónak tartom:

"Aki pedig a szíveket vizsgálja, tudja, mi a Lélek gondolata, mert Isten szerint jár közben a megszenteltekért." Ró 8,27
-A szívek vizsgálója Isten, az Isten Lélek - tehát "lélekazonosságról" van szó. Jézus is azt mondja: egy vagyunk az Atyával.-- Hogyan? testileg ? Nem,- ugyanaz a Lélek. Aztán azt mondja: ha felmentem az én Atyámhoz, elküldöm hozzátok a Szentlelket...

nemosinex írta:
Számomra nemcsak szemléltetők azok a képek, amelyekkel megpróbáljuk körülírni ezt a csodát, hanem ugyanannyira el is bizonytalanítanak, hiszen milyen földi 'dolog' lenne fogható Isten fenségéhez?


--A szemléltető képek pedig miattunk vannak, hogy emberi ésszel, értelemmel valamennyire fel tudjuk fogni - a tulajdonképpeni felfoghatatlant.- Nem analógiáról, tehát hasonlóságról van szó csupán, hanem a Szentháromságon belüli AZONOSSÁGRÓL.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: megvalaszolatlan kerdeseink
HozzászólásElküldve: 2010. dec. 30., csütörtök 19:23 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Idézet:
VILÁGOS, hogy ott a teremtésnél egy "tohu vá bohu" (értsd: ÍTÉLET NYOMÁN káosszá vált) hamu-korom-apokalipszis világ fölött "kotlott" a Lélek... és "szült nekünk rendet" :)



-A Biblia nem ezt mondja,- hanem:
Idézet:
1Móz 1,1
Kezdetben teremtette Isten a mennyet és a földet.
 Zsolt.121,2  Zsolt.146,6  Jer.10,12  Zsid.11,3
1Móz 1,2
A föld még kietlen és puszta volt, a mélység fölött sötétség volt, de Isten Lelke lebegett a vizek fölött.



Tehát nem a káoszból teremtett rendet,--- hanem Ő teremtette KEZDETBEN a mennyet és a földet.
-- A 2.vers szerint: a megteremtett föld kietlen és puszta volt, és... Isten Lelke lebegett a vizek fölött, - és nem apokalipszis világ fölött "kotlott",-- ez valóban
valamelyik pogány vallásból jött elmélet.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 45 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség