Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 453 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 31  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 18:14 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
Nem küldhetsz üres hozzászólást!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tulip 2007. máj. 31., csütörtök 16:26-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 18:45 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves Tulip!

Már megint munkát raksz a nyakamba, pedig én pont ping pongozni akarok a gyerekeimmel. Az írod, hogy a szamaritánusok nem voltak pogányok.

Légyszi vedd elő Josephus Flaviusnak A zsidók története című könyvét az ötödik fejezetnél. Úgy gondoltam, hogy kiszkennelem, de túl nagy munka lenne, így zanzásítok.

Itt Flavius leírja, hogy a szamaritánusok a médek, és perzsák leszármazottainak mondták magukat, és ez Flavius szerint is igaz. Ebben a fejezetben az Antiochos királynak írt levelüket idézi, melyben a szamáriaiak kijelentik, hogy a járványok megelőzésére megünneplik a zsidó szombatot egy templomban, melyet nem szenteltek semmilyen Istennek. Most azonban kérik, hogy azt ezentúl Zeusznak nevezhessék el.

Ez nyilván nincs benne a Bibliában, de gondolom azért valami igazságértéke csak van a számodra, mint ahogy mindenki számára van, aki komolyan veszi a vallás kérdéseit…

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy jó, jó, hogy csak a Bibliában hiszel, de az inkvizítorok is ilyen kizárásos alapon égettek meg akkoriban embereket, akik például arról beszéltek, hogy a föld forog a nap körül. Azért egy kicsit nem ártana szétnézned a világban...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 18:55 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Mindenkiben benne vagyok nekem a Szent Írás SZENT ÍRÁS :!:

Az igazságra pedig a Szent Szellem vezet el.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 19:23 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
Nem küldhetsz üres hozzászólást!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tulip 2007. máj. 31., csütörtök 16:25-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 19:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Ha jól értelek, akik tisztelték az Istent, sok más isten mellett, azok nem voltak pogányok. Ez egy kicsit hasonlít a mai szerb nézetre, miszerint ahol egy szerb is él, az ott Szerbia. Ez a nézet azért a szamaritánusoknak nem valószínű, hogy tetszett, sőt bizonyítottan nem tetszett, éppen ezért beszéltem erőszakos zsidó hittérítésről az általad láthatatlanul bekopizott idézetben. Most akkor volt erőszakos zsidó hittérítés, vagy nem volt?

Ezen jellegzetesség, amit a szamaritánusokkal kapcsolatban is leírsz, az a zsidókra is jellemző volt. Mármint hogy a zsidók az Isten mellett sok más istent is imádtak. Ez persze nagyon jó alapot nyújtott a szinkretizmusra, amiről beszéltem. Ha jól értem, akkor a prozelitizmust nem tagadod. Innen kezdve tényleg nem értem miért beszélsz úgy arról a korról, az akkori általános zsidó vallásfelfogásról, mintha az a mai zsidóság képének felelne meg.

Ami az eszmefuttatásodat illeti az eretnekégetés ideológiai alapjairól, hát az inkvizíció lényege az volt, hogy akinek a gondolkozása a Bibliával nem hozható összhangba az megégetendő. Innen kezdve nem értem minek okoskodsz, hiszen Galilei, és Bruno történetét az általános iskolában oktatják. Tudjuk, hogy Galilei meghátrált. Az elemzésed pedig nem válasz arra a felvetésemre, hogy átírod a történelmet a Bibliára hivatkozva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 19:57 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Nálunk ma egy nagyon (túl) kemény prédikáció hangzott a Mária-kultusz ellen. Megmondom őszintén, bár teljesen egyetértek azzal, hogy ez nem helyes, meg bálványimádás, és óriási tévelygés, mégis megbotránkoztam azon, hogy az ökumenikus imahét 1. napján (még ha nem is ökumenikus istentiszteleten) ezt kell prédikálni. Sokan talán képmutatásnak tartják, én békés szándéknak, hogy ilyenkor ne a különbözőségeken lovagoljunk, hanem azt keressük, amiben, Akiben egyek vagyunk.
Ha egy katolikus testvérrel együtt tudok imádkozni Istenhez, akkor miért ne?

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 20:04 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
JennyT írta:
Nálunk ma egy nagyon (túl) kemény prédikáció hangzott a Mária-kultusz ellen. Megmondom őszintén, bár teljesen egyetértek azzal, hogy ez nem helyes, meg bálványimádás, és óriási tévelygés, mégis megbotránkoztam azon, hogy az ökumenikus imahét 1. napján (még ha nem is ökumenikus istentiszteleten) ezt kell prédikálni. Sokan talán képmutatásnak tartják, én békés szándéknak, hogy ilyenkor ne a különbözőségeken lovagoljunk, hanem azt keressük, amiben, Akiben egyek vagyunk.
Ha egy katolikus testvérrel együtt tudok imádkozni Istenhez, akkor miért ne?


Nyilván egy ökumené ellen haladó lelkész volt olyan kedves, és kimutatta a foga fehérjét. :cry:

Mint ahogy szerintem a Tulip sem véletlenül jelent meg ma itt, akinek még a Hegedűs úr, meg Tőkés úr is túl liberális, és például kimondottan ellenzi, hogy te például lelkésznő légy, mert ez Biblia ellenes. Szerinte...

Most jön az a hét, amely az ökumenéről szól, és most bele kell verni a nagy dobba, mert hát egyes keresztyéneknek ez az ölkumené a legnagyobb problémájuk. :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 20:09 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Lehet, hogy már írtam, de nálunk "kicsiben" is teljesen jól működik az ökumené. Hozzájárul ehhez az is, hogy bár Budapesthez tartozunk, de a városrész 50 éve még önálló falvacska volt. Az emberek ismerik egymást, és nem hajlandók pusztán azért haragudni, csak mert "fentről" azt mondták, hogy a másik bálványimádó...
Sőt mi pünkösdkor, karácsonykor ökumenikus kórustalálkozót szervezünk évről évre egymás templomaiban, és még a reformációt is együtt ünneplik a környékbéli protestáns gyülekezetek.
Azt hiszem, áldott környéken élek. Hála érte Istennek! :D

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 20:22 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Tulajdonképpen milyen egy ökumenikus istentisztelet?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 20:28 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Nálunk mindig aszerint változik, hogy melyik felekezet templomában vagyunk, és melyik felekezet lelkésze szolgál. Énekekben igyekszünk olyat választani, amit minden felekezet ismer. És amint azt már a Zene-bona topicban említettem, népdal-zsoltárokat is szívesen éneklünk, mert ezeket mindenki ismeri.
Az igerész általában meg van adva (ezt világszinten meghatárzzák, minden évben más-más ország/egyház/nép van ezzel megbízva).
A liturgiát pedig igyekszünk úgy igazítani, hogy mindig mutasson egy kis sajátosságot. Pl: ha a katolikus pap szolgált, a katolikusok mondták az Ige felolvasása után a szokásos szövegeket, keresztet vetettek, stb. Ha a baptistáknál voltunk, az istentisztelet végén a szokásos "Az Úr közel! - Jövel Uram Jézus!" mondatot mondtuk el. Amikor az evangélikusoknál voltunk, voltak olyan imák, amit a náluk megszokott módon az oltár felé fordulva imádkozott a lelkész. A görögkatolikusoknál zsoltároztunk egy teljesen egyzserű antifonára (recitáláshoz hasonló dallamra)-
Hogy máshol ez mit jelent, nem tudom. Nyilván nincs Máriához imádkozás, viszont van MiAtyánk. Nem emlékszem pontosan, de mintha az Apostoli hitvallást is szoktuk volna mondani... Nem emlékszem :oops:

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 20:34 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
És ezeknek az ökumenikus találkozóknak, közösségi "együttlétnek" milyen gyümölcsei vannak?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 21:16 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
be lehet írni a brigádnaplóba :D

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 21:20 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2007. jan. 21., vasárnap 21:30-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 21:55 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Már privátban írtam a gyümölcsökről, az "értelméről", egy részét ide is pekopizom:
Most épp dogmatikát tanulok. És ha olyan kedvemben lennék, és olyan beállítottságú ember lennék, akkor belemennék olyan kérdésekbe, hogy mi az értelme, hogyan lehet az álláspontokat egyeztetni.
Az a baj, hogy ismerve a katolikus papságot, semmi esély nincs a közeledésre. A protestáns egyházak is szakadoznak, ha valaki valamiben nem ért egyet, nem a probléma megoldásán fáradozik, hanem alapít egy új egyházat, és azt mondja, hogy ő most már szabadkeresztyén. Csak tudnám, kitől és mitől szabadok...de ez más téma...
Annyi értelme van szerintem ezeknek az alkalmaknak, hogy az emberek, az egyszerű hívők, akiknek talán fogalma nincs arról, hogy az egyházuk milyen döntéseket és dogmákat fogad el, láthatják, hogy nem egyedüli keresztyének a világon, és egymás hite által épülhetnek.
Ettől többet azt hiszem (sajnos) nem lehet elvárni, ha reálisan gondolkodik az ember...

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 21., vasárnap 21:56 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Rosta, nem egészen erre gondoltam, bár tény, hogy ez is egy gyümölcs, jobb, mint fújni egymásra, csak nem látom, hogy ez mennyiben változtat aztán a felekezeti szokásokon. Hisz továbbra is katolikus marad a katolikus, ref. a ref., ésatöbbi. Az ökumenének akkor lenne értelme, ha egy közös hitre (hitvallásra) hozná a híveket, dehát ez valószínüleg lehetetlen.
Szerintem eleve ezek a liturgiák feleslegesek. A hithez szerintem szükségtelenek a szertartások, nem ez a lényege a kereszténységnek.

Esetleg egy másik topicban elkezdhetjük közösen átgondolni, hogy mi a lényege és hogyan tudnátok elképzelni ennek megvalósítását...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2007. jan. 21., vasárnap 22:07-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 453 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 31  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség