Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 810 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 54  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 08:31 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 23., hétfő 11:00
Hozzászólások: 348
Tartózkodási hely: Budapest, Újsolt
32ezüst írta:
Próbálok röviden fogalmazni... talán akkor áttekinthetőbb lesz, amit gondolok. És akkor jobban látszik, ha valamit rosszul gondolok...
....


1. Eleve elrendelés azt jelenti, hogy Isten kiválasztott pár (ezer? millió?...) embert, akik majd odaát nyerők lesznek.
Mikor választotta ki őket Isten? A teremtés előtt, -kor, vagy a teremtés után?
Eleve = Előre elrendelt, eltervezett, megvalósítandó dolog.

2. A szabad akarat arról szól, hogy hajlandó-e az ember Isten akaratát keresni.
Go to 4. Isten adja a hitet, vagy az ember szabad akaratából hisz?
(mielőtt félreértés lenne, én magam is mondom, hinni érdemes, kell. Amit Isten meg is erősít. )

3. Aztán van olyan, hogy aki hisz, az üdvözül
Mit jelent üdvözülni?

4. A hit Istentől van.
Táplálja, megerősíti, annak aki kéri.
(De, lehet én gondolom, ill hiszem rosszul.)

6. Ne agyaljunk rajta annyit, mert aki ilyen kérdéseket kezd feltenni, az kételkedik.
2Móz 3:13 „Mózes pedig monda az Istennek: Ímé én elmegyek az Izráel fiaihoz és ezt mondom nékik: A ti atyáitok Istene küldött engem ti hozzátok; ha azt mondják nékem: Mi a neve? mit mondjak nékik? „
Vajon Mózes kételkedett? Magától Istentől kért bizonyságot. (Tette ezt azért, mert szvsz. okos ember volt, aki hitében erős, de emberi mértékei szerint igyekezett kizárni minden más lehetséges és félrevezető dolgokat. Ezért korábbi ismerete szerint, az Isteni név tudatában megkérdezte, hogy Ki vagy Te? És nem csak az Isteni nevet kapta válaszul, hanem annak jelentését is.) A kételkedés szele, árnyéka addig elfogadott Isten előtt, amíg az őszinte és célirányos a hit megerősítésére. Mal 3.10 és annak környezete. A nép megcsalja Istent. Isten pedig azt mondja, ha nem bíztok bennem, tegyetek próbára. Hozzátok ide, ami jár..10, 11, 12.
A magam részéről mindig a kételkedés indítékát keresem. (Hogyis mondja admin? Messziről jöttünk, mindenki volt kereső. (Esetleg van ki elfelejti.) A keresésbe belefér a sértő vélemény, vagy provokatív kérdésfelvetés is. (Habár igyekszem kizárni a sértő magatartást, és nem habozok bocsánatot kérni nyíltan is. De, mivel emberből vagyok sajnos figyelmetlenségből, tudatlanságból előfordulhat.)
Mit mond Isten? Csel 17:30 „E tudatlanságnak idejét azért elnézvén az Isten, „
Röviden; a kételkedés motiválását kell, érdemes nézni. Nem pedig magát a kételkedést.

7. Aki kételkedik, az nem hisz.
Mi a hit? Vagy mikortól nevezhető annak? Aki elhiszi (meggyőződött egy Bibliai álláspont helyességéről) Annak már van hite. De közel sem teljes. Hiszen mindenben meg kell győződni.
Zsid 11:1 A nem látott dolgokról való meggyőződés. (kulcs fontosságú rész) Nem vakon nekiszaladva, hanem kutatva, megértve, a helyére téve eredményezi a hitet.
Vagyis aki kezdő, vagy félúton van. (tökéletlenségünkből adódóan a hit teljességgel nem tud kifejlődni. Hogy is van a mustármag és a hegy esete? Pedig Jézus ezt a tanítványoknak mondta. Akik pedig elhívottak voltak.)
Tehát ezek alapján úgy gondolom, hogy a kételkedés, (keresés, meggyőződés célból.) A hitet nem zárja ki. Amiből adódik, hogy akik kételkedik, attól még lehet hite. (v.ö. Tamás esete.) Csak adott témakörön belül, nem teljes.

8. Aki nem hisz, az nem Isten akaratát nézi
Ezzel egyet is értek. 2, 4, 6, 7. pontoknál már felmerültek kétségeim.
Tehát én nem kapcsolnám a 8. a többihez. Külön kategória. Ettől még igaz.

9. Őt nem választotta Isten.
Igen, kapcsolható 8.-hoz. Isten amúgy is olyanokat választ, akik előtte Őt választották. Ez a nagyszerű Istenben. Nem tolakszik. Szemben teremtményével, aki magának akarja nem csak a földet, hanem a mennyeket is.

10.-ről nincs véleményem. :) (magánügy.) :wink:

_________________
Pihenek, ha lesz értelme benézek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 10:53 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
()


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsolt 2008. márc. 06., csütörtök 10:43-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 10:55 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 06., péntek 15:14
Hozzászólások: 1052
Fony írta:
32ezüst írta:
tudósemberek! mit tanítanak erről az 1etemen?


Kedves Tavasz és Ezüst!

Az Úr Jézus egyetemén ezt tanítják:

Mk. 16,16
"...Aki hisz (az Úr Jézus Krisztus EVANGÉLIUMÁBAN), és megkeresztelkedik, üdvözül, aki pedig nem hisz, elkárhozik. ..."
Tehát nem azt, hogy:
...aki érti (és vallja vagy nem vallja) az eleve elrendelést, az üdvözül.

Igen, ez az igazság. Azért is mondtam, hogy innentől kezdve nekem itt semmi keresnivalóm a topikban, egyedül annak lehet értelme, hogy a hivatalos egyetemeken tanított álláspontot megismerjük.

BTW, vizsgáztatnak hitből az egyetemeken? vagy csak a tudást kérik számon?

_________________
http://hollocsillag.blog.hu
νιψονανωμηματαμημωνανοψιν


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 11:00 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
utoljára PÁL volt, aki ezt a "vizsgakövetelményt" támasztotta:

1Kor 4,19. Pedig elmegyek hamarosan hozzátok, ha az Úr akarándja; és megismerem a felfuvalkodottaknak nem a beszédjét, hanem az erejét.

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 11:03 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 06., péntek 15:14
Hozzászólások: 1052
Kedves Zsolt!
Nagyon szép összefoglalót írtál. Nagyon tetszik. Csak egyetlen problémám van vele:
Zsolt írta:
Mert egyet sem veszíthet el közülük, akiket neki adott.

Zsolt írta:
A mi választásunk annyiban szuverén, hogy Krisztust követjük-e, vagy sem. Nem helytálló tehát az a következtetés, hogy akár hátra is dőlhetek, mindegy mit csinálok akkor is ide, vagy oda tartozom.

Ezek szerintem egymással szöges ellentétben vannak.
Ezért gondolom, hogy Isten mindent megtesz, hogy az őáltala választottak pont azt tegyék, amit Ő szeretne... És erre képes is, hogy ezt elérje, mert mindenható... de akkor a szabad akarat az, ami hiányzik...

_________________
http://hollocsillag.blog.hu
νιψονανωμηματαμημωνανοψιν


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 11:18 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
()


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsolt 2008. márc. 06., csütörtök 10:43-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 11:23 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
van egy közreadható kép, ami valahogy leírja ezt az emberi agy számára eléggé felfoghatatlan dolgot:

képzelj el egy VíZCSEPPET (työpp, mondja tündi)

ez szépen esik lefele (gravitáció, légellenállás, szél, stb által pontosan meghatározott pályán)

ebben a cseppben ugyanakkor ott figyel RENGETEG elemi részecske (egyszerűség kedvéért legyen vízmolekula)
ezek szépen végzik a saját kis mozgásukat, rezegnek-mozognak "TETSZÉS SZERINT", ahogy a "szabad akaratuk" vezényli a dolgot... ha "AKARNAK", MÉG KI IS LÉPHETNEK a vízcseppből!! (meg persze be is léphetnek pára-molekulák kintről)

bár a molekulák "szabad akarattal rendelkeznek", a CSÖPP bizony TARTJA A PÁLYÁT, és OTT fog "célba érni", ahol ELEVE ELRENDELTETETT

szvsz... :)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 11:38 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
( "työpp, mondja tündi" :D:D tényleg így mondja)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 12:20 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
Kedves Net!

Úgy látom, hogy használt a megöntözés. Az én verejtéktyöppem is lehetne ez amiről írtál. :)

Egyébként olyan találó, mint Tamásnál a múltkor a fejmosásról szóló intelem. :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 13:05 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Zsolt írta:
Kedves Net!

Úgy látom, hogy használt a megöntözés. Az én verejtéktyöppem is lehetne ez amiről írtál. :)

Egyébként olyan találó, mint Tamásnál a múltkor a fejmosásról szóló intelem. :wink:


Teljesen egyet értek az értékeléseddel, és mint a példázatból is kitettszik a szabad akarat és a szabad akarattal létező szabadságfokának kölcsönhatása adja meg eleve elrendeltségüket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 13:19 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 06., péntek 15:14
Hozzászólások: 1052
Zsolt írta:
Kedves Ezüst!

Az ellentmondás csak látszólagos. A hit az elválasztás jutalma. Előbb van az elválasztás, mint a hitre jutás. Mondom a saját pédámat. Sokáig én is csak úgy voltam az Igével, hogy jó jó, valami van benne, de mi közöm hozzá. Utána ez szép lassan megváltozik. Hitre jut. Aki már átélte, hogy szinte kézzel foghatóan közel jön hozzá Krisztus, és úgy érzi, hogy akár el is érheti, ha kinyújtja a karját az tudja, hogy most mit akarok írni.

Na most kérdem én, visszafordulhatok innét, vagy sem? Bizony vissza. Ha tudatosan lerombolom azt, ami eddig szent volt. Ha utat adok a Sátánnak, ha nem imádkozom többé az Atyához. Bizony mindent feláldozhatok. És ha ezt tudatosan teszem, csak azért, hogy bebizonyítsam. Bizony megtehetném.

Akkor azt mondod, hogy az egész csak annyit jelent, hogy a pontenciálisan nyerőkre vonatkozik az eleve elrendelés, és ebből a halmazból még van, aki kipotyog?

_________________
http://hollocsillag.blog.hu
νιψονανωμηματαμημωνανοψιν


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 13:21 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 16:09
Hozzászólások: 791
Zsolt írta:
Áldás, békesség Mindenkinek!

Elnézést, hogy eddig nem reagáltam, de meg akartam várni néhány véleményt. Nagyjából erre számítottam. A zsiráf esete a székellyel. Ő is nézte, nézte a zsiráfot, majd kijelentette: „Ilyen állat pedig nincs.”

Az általatok felhozott idézetek mind helytállóak, de a belőlük levont következtetés nem mindig pontos. Isten az Ószövetségben sem üdvözít mindenkit. Nem ígéri, hogy minden embert, aki követi, üdvözíteni fog. Először el akar mindenkit pusztítani, mert látja, hogy rosszá vált az, amit jónak teremtett. De meghagyja Noét hitéért, és annak háza népét. Majd később szövetséget köt Ábrahámmal és megáldja annak háza népét. Azután Izsák fiai közül Jákobot választja, pedig Ézsau az elsőszülött, és Jákob tul.képpen csalással szerzi meg az elsőszülöttséget.

Sehol semmi jele annak, hogy az Úr mindenkit egyformán üdvözíteni akarna.
1Tim 2,4
A ki azt akarja, hogy minden ember idvezüljön és az igazság ismeretére eljusson
Ez 18,23
Hát kivánva kivánom én a gonosznak halálát? ezt mondja az Úr Isten! nem inkább azt, hogy megtérjen útjáról és éljen?
Ez 33,11
Mondjad nékik: Élek én, ezt mondja az Úr Isten, hogy nem gyönyörködöm a hitetlen halálában, hanem hogy a hitetlen megtérjen útjáról és éljen. Térjetek meg, térjetek meg gonosz útaitokról! hiszen miért halnátok meg, oh Izráel háza!?

Idézet:
Szó sincs arról, hogy jócselekedetek által szimpatikus neki pl. Izsák. Isten dönt, szabad akaratából választ és elválaszt. Az elválasztás szól Ábrahám valamennyi leszármazottának (háza népének), akik felveszik a szövetség jelét, azaz körülmetélkednek. Aki nem metélkedik körül, hiába van ott, hiába szolgál, nem tartozik közéjük.

Jézus többször is utal rá – hol példabeszédben, hol szemtől szemben – hogy azokat fogadja be, akiket az Atya neki adott. Mert egyet sem veszíthet el közülük, akiket neki adott. Ő a jó pásztor, aki meghal juhaiért. Máskor szemtől szembe mondja: „Ismerem azokat, akiket az Atya nekem adott.”

Ezért nem mondhatjuk azt, hogy minden egyes ember üdvözül, mert az Atya szuverén szempontok alapján kiválasztja azokat, akiket üdvözíteni akar. Ezeket adja Krisztusnak. Ők azok, akik el tudják fogadni Krisztus áldozatát és az ő szeretetében hajlandóak élni. Ezek azok – társadalmi és etnikai hovatartozástól függetlenül – akik Krisztus tagjaivá válnak.

Hogy személy szerint valaki ide, vagy oda tartozik-e, azt kár feszegetni. Az elválasztás nem érdemekért jár, befolyásolni személyesen nem tudjuk. A mi választásunk annyiban szuverén, hogy Krisztust követjük-e, vagy sem. Nem helytálló tehát az a következtetés, hogy akár hátra is dőlhetek, mindegy mit csinálok akkor is ide, vagy oda tartozom.

Az biztos, hogy akiket Kriszusnak adott az Atya, azok nem élhetnek istentelenül, hiszen a hitükről és szeretetükről ismerhetjük fel őket. Biztos, hogy nem magamutogató, hőbörgő emberek, mert Jézus óva intette tanítványait a szenvedő arccal folytatott bűnbánatról és a hangos, utcasarki imádkozástól.

Ettől mélyebben ezt a témát kutatni nem szabad, mert Isten titkaiba akarunk belemászni, ha „névre szóló” lista után kutakodunk. Isten titkai kifürkészhetetlenek, de aki a mélyére akar hatolni, biztos, hogy büntetésben lesz része.

Maradjon nekünk annyi vigasz, hogy tanuljunk és értsünk a Bibliából, és tartsuk magunkat ahhoz, amit Krisztus mondott: „Úgy szeressétek egymást, ahogy én szeretlek Titeket.”

Semmi más célom nincs ezzel a topiccal, mint a magvetés. Ha azok, akik itt vagytok és olvassátok ezt a kis eszmefuttatást - amely nagyon rövid összefoglalója Kálvin ide vonatkozó írásainak - már tudtok róla. Ha halljátok máshol, már nem idegen előttetek és ez a fontos. Egyszer pedig beérik a mag és termést hoz.


Üdvözlettel:

Zsolt :)

„Eleve elrendelés (Predesztináció)
Az Ágoston, Luther, Kálvin szerinti predesztináció azt állítja:
Isten nem csak eleve tudja, hogyan fog valaki dönteni, hanem meg is határozza, ki fogja elnyerni az örök életet és ki nem (Kálvin!).
Ily módon az ember saját döntése, szabad akarata nem létezőnek minősül. Az elbukás is a szabad akarat kifejeződése. Így mindannak, aki azt tanítja, hogy a valóságban nem létezik szabad akarat, következésképpen az elbukást is tagadnia kell, és fordítva.”

Kedves Zsolt felsoroltál egy két dolgot.

Ami nem veszi figyelembe szokás szerint az előtte lévő döntést.
Úgy a zsidók a pusztában mint az emberek az Úr Jézus előtt dönthettek mégpedig befolyásolás nélkül.

Isten nem teremtet senkit úgy hogy rosszul döntsön.
De úgy sem hogy jól.


A döntéseinket viszont előre láthatja (látja) ez attól még a mi döntéseink.


Az eleve elrendelésnek több hibája is van.
Nem azt csinálod amit akarsz hanem azt amit beléd kódoltak.

Ez nem igaz. Te magad építed a házad fel, amilyen mértékben engedelmes vagy Istennek olyan lesz a házad.
Nem tudom érted e a különbséget?

Míg ha kódolva van! Akkor azt teszed amit kell, egy út van számodra.

Ha terv (Isten amire felszeretne használni) van számodra amit választasz. Akkor különböző utak vannak ami döntéseidtől függ hogy melyiken jutsz hozzá.
Itt a különbség nagy.
Elkezdheted szellembe de testben is befejezheted, saját döntésed miatt.
Tévedhetsz és bizony dönthetsz is úgy hogy nem maradsz az Övé.

Míg a te verziódban ilyenre nincs lehetőség (bár Isten Igéje nagyon is azt mutatja hogy van).
Kódolva van és aki rosszul dönt az bizony nem magától teszi így azt sem ha eldobja Jézus szeretetét.
Ez megint csak Isten akaratával ellentétes hiszen azt szeretné hogy mindenki üdvözüljön.

Ezt ki is jelentette.
Bár te ezt figyelmen kívül hagyod egész mást állítva.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tiv 2006. nov. 27., hétfő 13:24-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 13:23 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 09:04
Hozzászólások: 967
Tartózkodási hely: Arany Baranya
Bocsi hogy közbekotyogok Ezüst! :)

Mindenkire él az ígéret csak nem mindenki él vele !
Így hátha könnyebb elfogadni! :)
Szeretettel Tamás

_________________
Mert Istennek kell inkább engedni, hogysem az embernek!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 13:31 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
()


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsolt 2008. márc. 06., csütörtök 10:40-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 27., hétfő 13:42 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
()


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsolt 2008. márc. 06., csütörtök 10:39-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 810 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 54  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 60 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség