Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 365 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Következő
 

A Nő, az Ige fényében
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 10:23 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 13:22
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: Budapest/Érd
Nemrég óta több kérdés is foglalkoztat ezzel a területtel kapcsolatosan.
Több felekezeti felfogást ismerve, többféleképp jön le számomra a nő feladatának, helyének meghatározása, a gyülekezeten és a párkapcsolaton belül, ráadásul, mind a Bibliára alapozva.
Pl.
1.) A nő ne tanítson.

1. Tim. 2,

11. Az asszony csendességben tanuljon teljes engedelmességgel.
12. A tanítást pedig nem engedem meg az asszonynak, sem hogy a férfin uralkodjék, hanem legyen csendességben.
13. Mert Ádám teremtetett elsőnek, azután Éva.
14. És Ádám nem csalattatott meg, hanem az asszony megcsalattatván, bűnbe esett:
15. Mindazonáltal megtartatik a gyermekszüléskor, ha megmaradnak a hitben és szeretetben, és a szent életben mértékletességgel.


2.) A nő fejének befedése

1.Kor. 11,

4. Minden férfiú, a ki befedett fővel imádkozik avagy prófétál, megcsúfolja az ő fejét.
5. Minden asszony pedig, a ki befedetlen fővel imádkozik avagy prófétál, megcsúfolja az ő fejét, mert egy és ugyanaz, mintha megnyiretett volna.
6. Mert ha az asszony nem fedi be fejét, nyiretkezzék is meg, hogy ha pedig éktelen dolog asszonynak megnyiretkezni, vagy megberetváltatni, fedezze be az ő fejét.
7. Mert a férfiúnak nem kell befednie az ő fejét, mivel ő az Istennek képe és dicsősége; de az asszony a férfiú dicsősége.
8. Mert nem a férfiú van az asszonyból, hanem az asszony a férfiúból.
9. Mert nem is a férfiú teremtetett az asszonyért, hanem az asszony a férfiúért.
10. Ezért kell az asszonynak hatalmi jelt viselni a fején az angyalok miatt.
11. Mindazáltal sem férfiú nincs asszony nélkül, sem asszony férfiú nélkül az Úrban.
12. Mert a miképen az asszony a férfiúból van, azonképen a férfiú is az asszony által, az egész pedig az Istentől.
13. Magatokban ítéljétek meg: illendő dolog-é asszonynak fedetlen fővel imádni az Istent?


Ezek az igék nem csupán engem bizonytalanítanak el. Bár tanultam róluk teológiai szempontból, még sem egyértelmű a válasz, és ha megnézek több gyülekezeti gyakorlatot, akkor ellentmondások merülnek fel, amikkel nem tudok mit kezdeni, pláne, mert mindenki a Bibliából, és a kortörténeti háttérből mást hoz ki.
Természetesen én is le fogom írni, hogy mit mutatott meg az Úr számomra, de előbb a ti véleményetekre lennék kíváncsi.

Szeretettel: Kikka

_________________
"Örvendek igazságodon, magasztallak minden napon, Örökké éneklek és szereteted áldom!
Mindig csak rólad énekelnék!...Mindig csak rólad énekelnék!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Nő, az Ige fényében
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 12:02 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 16:09
Hozzászólások: 791
Kikka írta:
Nemrég óta több kérdés is foglalkoztat ezzel a területtel kapcsolatosan.
Több felekezeti felfogást ismerve, többféleképp jön le számomra a nő feladatának, helyének meghatározása, a gyülekezeten és a párkapcsolaton belül, ráadásul, mind a Bibliára alapozva.
Pl.
1.) A nő ne tanítson.

1. Tim. 2,

11. Az asszony csendességben tanuljon teljes engedelmességgel.
12. A tanítást pedig nem engedem meg az asszonynak, sem hogy a férfin uralkodjék, hanem legyen csendességben.
13. Mert Ádám teremtetett elsőnek, azután Éva.
14. És Ádám nem csalattatott meg, hanem az asszony megcsalattatván, bűnbe esett:
15. Mindazonáltal megtartatik a gyermekszüléskor, ha megmaradnak a hitben és szeretetben, és a szent életben mértékletességgel.


2.) A nő fejének befedése

1.Kor. 11,

4. Minden férfiú, a ki befedett fővel imádkozik avagy prófétál, megcsúfolja az ő fejét.
5. Minden asszony pedig, a ki befedetlen fővel imádkozik avagy prófétál, megcsúfolja az ő fejét, mert egy és ugyanaz, mintha megnyiretett volna.
6. Mert ha az asszony nem fedi be fejét, nyiretkezzék is meg, hogy ha pedig éktelen dolog asszonynak megnyiretkezni, vagy megberetváltatni, fedezze be az ő fejét.
7. Mert a férfiúnak nem kell befednie az ő fejét, mivel ő az Istennek képe és dicsősége; de az asszony a férfiú dicsősége.
8. Mert nem a férfiú van az asszonyból, hanem az asszony a férfiúból.
9. Mert nem is a férfiú teremtetett az asszonyért, hanem az asszony a férfiúért.
10. Ezért kell az asszonynak hatalmi jelt viselni a fején az angyalok miatt.
11. Mindazáltal sem férfiú nincs asszony nélkül, sem asszony férfiú nélkül az Úrban.
12. Mert a miképen az asszony a férfiúból van, azonképen a férfiú is az asszony által, az egész pedig az Istentől.
13. Magatokban ítéljétek meg: illendő dolog-é asszonynak fedetlen fővel imádni az Istent?


Ezek az igék nem csupán engem bizonytalanítanak el. Bár tanultam róluk teológiai szempontból, még sem egyértelmű a válasz, és ha megnézek több gyülekezeti gyakorlatot, akkor ellentmondások merülnek fel, amikkel nem tudok mit kezdeni, pláne, mert mindenki a Bibliából, és a kortörténeti háttérből mást hoz ki.
Természetesen én is le fogom írni, hogy mit mutatott meg az Úr számomra, de előbb a ti véleményetekre lennék kíváncsi.

Szeretettel: Kikka

Kedves Kikka
Tapasztaltál már olyat hogy valaki az Igét saját elképzelésére akarja formálni?
Ha igen az hogy kezd hozzá?


Nekem egyértelműen leírja az Ige.
1 Kor 14
34. A ti asszonyaitok hallgassanak a gyülekezetekben, mert nincsen megengedve nékik, hogy szóljanak; hanem engedelmesek legyenek, a mint a törvény is mondja.
35. Hogyha pedig tanulni akarnak valamit, kérdezzék meg otthon az ő férjüket; mert éktelen dolog asszonynak szólni a gyülekezetben.
36.Avagy ti tőletek származott-é az Isten beszéde, avagy csak hozzátok jutott el?

--

A kérdés is jó amit Pál feltesz csak ezt már rég nem veszik észre.
Sok asszony megint hatalomra vágyik (de az is lehet hogy mindig is arra vágyót?).
Aki letudja győzni ezt a vágyát alárendeli magát az Igének.
Ha nem felé helyezi.
Egy másikkal.

Gal 3,28 Nincs zsidó, sem görög; nincs szolga, sem szabad; nincs férfi, sem nő; mert ti mindnyájan egyek vagytok a Krisztus Jézusban.

Csak ez nem a szolgálatról hanem az örökségről szól.

29.Ha pedig Krisztuséi vagytok, tehát az Ábrahám magva vagytok, és ígéret szerint örökösök.
--

Ahogy a családban is meg kellene lenni helyünknek így az Úr szolgálatában is ott ahova osztót minket.
Csak hát a családokban sem divat az efézusi levél.

23.Mert a férj feje a feleségének, mint a Krisztus is feje az egyháznak, és ugyanő megtartója a testnek

Egyenjogúság az már valami sokaknak, sőt balga férjt vezetni kell mert ők a nyak aki mozgatja a fejet.

Csak hát Ádámnál is így volt Éva figyelt fel és lett kívánatos az ami nem megengedett.
Ádám meg a bamba szerelmes nagy ágyú, mért ne halt volna vele.
Fontosabb volt az asszonyka mint Isten.

Így hódolnak be ma is a férfiak és engednek a nőknek, lehet hogy pont ezért? :)

De ha kérdőre lesznek vonva a nőkre fognak majd hogy a nők a hibás mindenért.
1Móze 3
12.És monda az ember: Az asszony, a kit mellém adtál vala, ő ada nékem arról a fáról, úgy evém.
--


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 12:23 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Tivbácsi idézte:

"34. A ti asszonyaitok hallgassanak a gyülekezetekben, mert nincsen megengedve nékik, hogy szóljanak; hanem engedelmesek legyenek, a mint a törvény is mondja.
35. Hogyha pedig tanulni akarnak valamit, kérdezzék meg otthon az ő férjüket; mert éktelen dolog asszonynak szólni a gyülekezetben.
36.Avagy ti tőletek származott-é az Isten beszéde, avagy csak hozzátok jutott el? "

Szerintem ez nemcsak a nőknek mond valamit, hanem a pasiknak is. Sőt. Merthogy ehhez ilyen férj kell. Az ilyen pasi, aki mellett hallgatni lehet, mert képes a feleségét képviselni, és akivel otthon normálisan-őszintén lehet beszélni még a gyüliben hallott dolgokról is, az minden nő álma. Tökkomoly.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 13:13 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Most belegondoltam én is, és nagyon meghatódtam tőle, hogy tényleg, az én férjem is olyan, hogy még akkor is képviseli a véleményemet kifele, ha amúgy nem százszázalékosan ért vele egyet. Nekem nagyonnagyon jó férjem van. Nagyon hálás vagyok érte.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 13:34 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 09:04
Hozzászólások: 967
Tartózkodási hely: Arany Baranya
Kamilla írta:
Idézet:
Szerintem ez nemcsak a nőknek mond valamit, hanem a pasiknak is. Sőt. Merthogy ehhez ilyen férj kell. Az ilyen pasi, aki mellett hallgatni lehet, mert képes a feleségét képviselni, és akivel otthon normálisan-őszintén lehet beszélni még a gyüliben hallott dolgokról is, az minden nő álma. Tökkomoly.

Maximálisan egyet értek! :-)
Sőt a házasság alapfeltétele, a beszélgetés :arrow: miért is írom?
Tegnap volt az Angyalok városa a TV-ben, most nem a tartalmáról akarok írni , hanem a főszereplő azt adta vissza amiről Kamilla beszél!
Beszélni a másikkal, sőt megérinteni , de a lelkével együtt!
Hát az igaz hogy ide nem házassági szándékkal jövünk, de attól még születhetnének mély testvéri kapcsolatok ennek mentén! :-)

Szeretettel Tamás

_________________
Mert Istennek kell inkább engedni, hogysem az embernek!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 14:08 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Tamás12 írta:
Maximálisan egyet értek! :-)
Sőt a házasság alapfeltétele, a beszélgetés Beszélni a másikkal, sőt megérinteni , de a lelkével együtt!
Hát az igaz hogy ide nem házassági szándékkal jövünk, de attól még születhetnének mély testvéri kapcsolatok ennek mentén! :-)

Szeretettel Tamás


Nagyon is egyetértek! A jó házasság egyik alapfeltétele szerintem is a rendszeres beszélgetés


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 15:12 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
()


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsolt 2008. márc. 06., csütörtök 10:28-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 15:29 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 09:04
Hozzászólások: 967
Tartózkodási hely: Arany Baranya
Hát felvállalom a köveket! :-)
Kedves Zsolt, a zsinat az mi?
Az Úr Igéje , ami szemben áll az emberi csinálmányokkal!
Lassan a Pápát is idézhetjük! A'la reformáció!

Tehát az emberi belemagyarázások igazsága, az Ige igazságával szemben a kérdés!
Szeretettel Tamás

_________________
Mert Istennek kell inkább engedni, hogysem az embernek!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 15:44 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 06., péntek 15:14
Hozzászólások: 1052
--

_________________
http://hollocsillag.blog.hu
νιψονανωμηματαμημωνανοψιν


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára 32ezüst 2007. jan. 23., kedd 17:17-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 16:30 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 16:09
Hozzászólások: 791
32ezüst írta:

----------------------------------------------------
----------------------------------------------------
----------------------------------------------------
(a hozzászólás igei alapon Tiv kérésére törölve)


Kösz ez jó játék de nem kértem törlést. :)
.Nem is tudom mi volt ide írva.

-------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------
-a hozzászólás Ezüt kérésére törölve


Jól lenne nem vissza élni a másik nevével. Köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 16:52 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 06., péntek 15:14
Hozzászólások: 1052
--

_________________
http://hollocsillag.blog.hu
νιψονανωμηματαμημωνανοψιν


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára 32ezüst 2007. jan. 23., kedd 17:17-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 17:07 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2007. jan. 16., kedd 18:52-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 17:50 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 13:22
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: Budapest/Érd
Kedveseim!
Szeretem, ha oldjátok a hangulatot...
De mikor most este megnéztem, hogy hűűűű de sok hozzászólás lett, amíg távol voltam, elszomorodva vettem észre, hogy érdemben kevés a komoly hozzászólás...Már bocsánat :)

Tiv, köszönöm a gondolataidat. És ha holnap engedi az Úr, akkor igyexem hozzászólni bővebben, mert most nem fog menni.

Zsolt, te is elgondolkoztató dolgokat írtál...Én is ismerek áldott lelkésznőt, de valahogy úgy tartom, hogy ha már az ember így döntött /legyen nő is a szószéken, meg a gyüli élén/, akkor az Úr ebből a jót is kihozhatja. Azonban egy férfi sokkal inkább áldottabb lehetne egy gyülekezeti vezetésben, és a nő mint segítőtársa mellette állhatna. A férfit kérte számon az Úr a bűnbeeséskor is, és késöbb is.
Pl. nagy gondot jelent az több helyen, hogy nő a lelkész, a férje világi foglalkozású, és ha az asszonyka teherbe esik, akkor problémás megoldani az igehírdetés és egyebek szolgálatát...Mert hát a hölgy gyermeket vár, a férj nem mehet szószékre, és egy gyülekezet pedig nem egy másik városból kikért segítséget akar eltartani...
Na ezt csak úgy hozzátettem, mert nekem ezt többen panaszolták vidéi testvérek...

Ugyanakkor egyetértek azzal, hogy kortörténetileg az említett igehellyel kapcsolatosan Pál egy konkrét szituációs problémát kezel, az adott gyüliben, ahol felerősödött a női emancipáció.
Azonban ma ugyanez a szitu, szinte az EGÉSZ VILÁGBAN.
És bizony, hatással van ez ránk, hívő köreinkre is!
Nem hinném, hogy egy nőnek kellene ítéletet, kijelentést, vezetést képviselni egy gyüliben, de itt a másik dilemma:
mi van, ha a pasik nincsenek a helyükön, és az ilyen szituban, a nőt is felhasználja az Úr?
Ez viszont akkor lenne igaz, ha nem folyamatossággal képeznék ki a nőket erre a területre...mert akkor szinte elveszik a férfiaktól a lehetőséget, a kiteljesedésre.

A másik gondom...én egy egyszerű ref.hittanoktatóként végeztem tavaly. 9 éve elhívásom van a fiatalokkal való misszióra, és az Úr országának építésére /de nem az intézményes hitoktatásban/. A párom gyülijében viszont nagy szemeket meresztenek rám, hogy mégis hogy merészelek tanítani??? Mikor az ige kijelenti, hogy nincs megengedve. Akkor kérdezem én...engem eddig Isten félrevezetett? A sulit is félreértésnként kaptam? És az eddigi gyümölcsök /áldott érte az Úr!/ azok sem Tőle vannak?

És ez pedig egy életbeli példa ....ami nekem harcot jelent.

_________________
"Örvendek igazságodon, magasztallak minden napon, Örökké éneklek és szereteted áldom!
Mindig csak rólad énekelnék!...Mindig csak rólad énekelnék!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 18:03 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Végre egy értelmes hozzászólás, köszi Kikka.

(Ez egy aktuális kérdés, ehhez hasonlókról lenne érdemes beszélgetni.)

Hogy valamit a témához is szóljak. Mint az Írás hallgatója én is úgy gondolom, hogy szívesebben hallgatok a "szószéken" egy férfit, de ez egyrészt azért van, mert így szoktuk meg, a férfi tekintély az egyházban.
Ugyanakkor tanárként már nem olyan idegen egy nő, és hitoktatóként nagyon áldásos tevékenysége lehet...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 16., kedd 19:00 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Valamikor, valamelyik topic-ban érvként azt mondtam, Magdának valamely ige kapcsán, talán éppen a vérevés kapcsán, hogy vigyázzon, mert ha nem a Biblia szemléletét, értelmét nézzük, nem Jézus akaratát nézzük, akkor elveszünk az igék között. És tréfásan megfenyegettem egy a topic indítóhoz hasonló igével, mondván, hogy ezen ige szerint ő nem is beszégethet itt a fórum közösségében:

1 Kor 14
34. A ti asszonyaitok hallgassanak a gyülekezetekben, mert nincsen megengedve nékik, hogy szóljanak; hanem engedelmesek legyenek, a mint a törvény is mondja.
35. Hogyha pedig tanulni akarnak valamit, kérdezzék meg otthon az ő férjüket; mert éktelen dolog asszonynak szólni a gyülekezetben.
36.Avagy ti tőletek származott-é az Isten beszéde, avagy csak hozzátok jutott el?

Tivadar is ezt idézte most.

Akkor jó poénnak tűnt, ugyanakkor meg van a veszélye is annak, hogy nem jól értünk bizonyos igéket, és bizony azokból kiolvasható esetleg olyasmi is, hogy a nők Isten előtt nem egyenlőek a férfiakkal. Márpedig hát tudjuk, hogy ez nincs így. Isten nem személyválogató, és esetünkben nem válogat aszerint, hogy milyen a nemünk, számára egyformán fontosak vagyunk.

Jézus a samariai asszonytól elfogadta a vizet, felfedte magát előtte, bizony az asszony utána a megérkező samáriai férfiak előtt hitet tett Jézusról:

Jn 4,39 Abból a városból pedig a samáriaiak közül sokan hittek benne az asszony szava miatt, aki így tanúskodott: "Megmondott nekem mindent, amit tettem."

Jézusról még más alkalommal is tanúbizonyságot tettek az asszonyok, nem hinném, hát, hogyha az evangéliumok ezeket a tanúságtételeket mutatják nekünk példának, akkor mi miért ne tartanánk ezeket valódi, hasznosítható példának. Igenis az asszonyaink hitet tehetnek Jézusról nekünk férfiaknak!

Pál igéje szerintem az engedetlen, ezzel a békétlen asszonyságokról szól, nem általában a nők ellenében beszél. Annál is inkább, hiszen más helyen Pál, ha idézi is a törvényt, miszerint az asszonyt a férfiból teremtette az Úr, azért elmondja, hogy az Úr előtt nincs asszony férfi nélkül, és férfi asszony nélkül:

1Kor 11,8 Mert nem a férfi van az asszonyból, hanem az asszony a férfiból.
1Kor 11,9 Mert nem is a férfi teremtetett az asszonyért, hanem az asszony a férfiért.
1Kor 11,11 De az Úrban nincs asszony férfi nélkül, sem férfi asszony nélkül.
1Kor 11,12 Mert ahogyan az asszony a férfiból van, úgy a férfi is az asszony által van, mindkettő pedig Istentől van.


Ha Jézusról abban a patriachális, férfi központú társadalomban hitet tehettek az asszonyok, hát mennyivel inkább hitet tehetnek most, ebben a szabad jogokra alapított, keresztyén alapú világban?! Nyilván az engedetlen, békétlen asszonyságokat most sem szívesen látjuk a szószéken a gyülekezeteinkben, de a samáriai asszonyhoz hasonló bizonyságot tevő asszonyainkat annál inkább.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 365 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség