Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 184 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. jan. 21., szerda 13:35 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
net2rist írta:
pauler írta:
nem értelek....


MOST már én se :O

eddig azt hittem, igen :)

azt se tudom, most KI a "címzett", figyelő, vagy én? :O


ez annyira aranyos :D

régen nem nevettem, de ez most nagyon jó volt :*:

(})


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 21., szerda 13:37 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
jaj, Cilla... hiányoztál már nagyon!!

({)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 21., szerda 13:51 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
net2rist írta:
jaj, Cilla... hiányoztál már nagyon!!

({)


köszike :)

olvasgatok azért, csak visszavonultam egy kicsit............

szeretettel, még egy ölelést küldök ({)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 21., szerda 17:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
cilla írta:
net2rist írta:
jaj, Cilla... hiányoztál már nagyon!!

({)


köszike :)

olvasgatok azért, csak visszavonultam egy kicsit............

szeretettel, még egy ölelést küldök ({)



--Szia Cilla !

Én meg magánban írtam Neked, és mivel meg se nyitottad,... bánatomban
töröltem.--- Érdekel ? akkor ujra leírom ! - (Valami kereseti lehetőség-
féle...)

Sok puszi!

Loisz


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 21., szerda 17:39 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
figyelő írta:
„Világ keresztyénei/keresztényei – egyesüljetek!”(?)

Azért ez már valami, nem? Van még hová fejlődnie az ökumenikus törekvéseknek…


2009. január. 18. Mihálovics Zoltán


Kedves Figyelő!

Ma hallgattam a Református félórát a Kossuthon, és éppen az Ökumenikus Imahétről volt szó benne. Vegyes házasságban élő emberek mondták el, hogyan élik meg az ökumenét családon belül. Volt benne egy sor bizonyságtétel arról, hogy hogyan készülődnek vasárnaponként, és hogyan járnak el egymás templomába, így dupla istentiszteletet hallgatva meg (nem mintha ez önmagában számítana valamit). Voltak az elmondottak között olyan dolgok, amelyekkel én sem értek egyet, fortyogtam is magamban rendesen. De az adás végén, amikor a Királyok első könyvéből Salamon bölcs ítéletéről beszélt a szerkesztő-lelkipásztor Fekete Ágnes, aki korántsem mond mindig helyénvaló dolgokat, azt az egész Alliance-os imahét hátterében nagyon odaillőnek találtam.

Idemásolom neked:

Akkor monda a király: Ez azt mondja: Ez az én fiam, a ki él, és a te fiad az, a ki meghalt; amaz meg ezt mondja: Semmiképen nem, hanem a te fiad az, a ki meghalt, és az én fiam az, a ki él.
24. És monda a király: Hozzatok nékem kardot! És mikor oda hozák a kardot a király elé,
25. Monda a király: Vágjátok két részre az eleven gyermeket, és adjátok az egyik részt egyiknek, a másikat pedig a másiknak.
26. Ekkor monda az az asszony, a kié vala az élő gyermek, a királynak, mert megindult szíve gyermekén: Kérlek, uram, adjátok néki az élő gyermeket, és ne öljétek meg őt. A másik pedig azt mondja vala. Se enyim, se tied ne legyen; vágjátok ketté.
27. Akkor felele a király, és monda: Adjátok amannak az élő gyermeket, és meg ne öljétek azt, mert az az ő anyja.
28. És mikor hallotta az egész Izráel ezt az ítéletet, a melyet tett vala a király, félék a királynak orczáját, mert látták, hogy Isten bölcsesége van az ő szívében az ítélettételre.

Az elengedő szeretetről szól, talán ismerős.

Elengedő (vagy elegendő) szeretettel:
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 21., szerda 17:52 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
figyelő írta:



Idézet:
a "hit,remény,szeretet - és ezek közül legnagyobb a szeretet" szellemiségében mi lenne a
megoldás - szerinted ?



Kedves Loisz!

Rém egyszerű a válasz, noha „emberileg” érzéketlennek, sőt kegyetlennek is mondható.A szeretet Ürügyén nem lehet az Ige igazságának árulójává lenni.



-Kedves Figyelő !

Válaszodnak ez a mondata szerintem is igaz.- Luther művének is ez volt
az alapja.

-Csakhogy -ki tett minket ítélőbíróvá ? És Luther sem az egyszerű
rk.hívőket, hanem a hamis tan hirdetőit tette felelőssé. - Az ökumené
-hibái (!!) ellenére,- a bibliaolvasó hívők nagy táborában segítséget adott
a mesterséges válaszfalak lebontására.

-A tan tisztaságának védelme,- a szeretetlenség és gyűlölet melegágya
sem lehet.
Loisz

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 21., szerda 19:53 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Idézet:
--Szia Cilla !

Én meg magánban írtam Neked, és mivel meg se nyitottad,... bánatomban
töröltem.--- Érdekel ? akkor ujra leírom ! - (Valami kereseti lehetőség-
féle...)

Sok puszi!

Loisz


Szia kedves Loisz!

Bocsáss meg, de nem jött üzenet, hogy levelet kaptam, ezért nem néztem meg, de az is lehet, hogy figyelmetlen voltam.... :oops:

Igen, érdekel... és köszönöm, és mégegyszer bocsánat.

Ölellek szeretettel cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 21., szerda 20:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
cilla írta:
Idézet:
--Szia Cilla !

Én meg magánban írtam Neked, és mivel meg se nyitottad,... bánatomban
töröltem.--- Érdekel ? akkor ujra leírom ! - (Valami kereseti lehetőség-
féle...)

Sok puszi!

Loisz


Szia kedves Loisz!

Bocsáss meg, de nem jött üzenet, hogy levelet kaptam, ezért nem néztem meg, de az is lehet, hogy figyelmetlen voltam.... :oops:

Igen, érdekel... és köszönöm, és mégegyszer bocsánat.

Ölellek szeretettel cilla



---Szia Cillám !

Levél megy ! :)

Puszi
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 22., csütörtök 11:46 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Ez a "ki tett minket ítélőbírává" Sátán újabb, klasszikus becsapása. A világ erre is épít, amikor tolarenciát követel a másság számára, ami Isten szerint BŰN.
Nem kéne átvenni a világ módszereit. De ne is kényszerítsen senki engem (s lehetőleg mást se) a hamis szeretet (mely mindent elfedez) ürügyén szemérmes félrefordulásra, kebelre ölelésre. Mindenkinek adva van, hírdettetik, figyelemfelhívást eszközölnek a tan tisztaságára, az Ige kizárólagosságára az isteni üzenet. Dönteni mindenki maga tud, de azt nem is helyettesítheti semmi, álszent humánum. Józsué is a tévelygő népet szólította fel döntésre: BAÁL VAGY JAHWE? Illés ugyanezt tette. Sehol, semmilyen gyűlölködés, de annál inkább radikális, határozott, isteni célszerűség -éppen azok érdekében, akiket felszólítanak.

Tudod, nem kívánlak én győzködni, de, hogy ne csupán a magam szavait hangoztassam, két szaktekintély mondandóját idemásolom e témában:

Cseri Kálmántól idézek:



A Biblia azt mondja: szükséges véleményt alkotnunk tanításokról, gondolatokról. Adott esetben még egymásról is. Itt van a megelőző fejezetben: "Ne igazodjatok a világhoz, változzatok meg értelmetek megújulásával, hogy megítélhessétek mi az Isten akarata. Mi az, ami szerinte jó és tökéletes." (Rm.12.2)



Ez egyenesen parancs, hogy nekünk meg kell tudnunk ítélnünk, hogy mi az Isten szerint jó és az Isten szerint helytelen. Csak más dolog megítélni dolgokat, meg akár embereket is, és más dolog elítélni valakit amiatt, mert másként gondolkozik, mint én. Pál apostol ezt hangsúlyozza itt. Tessék megtanulni Isten Igéjével a kezetekben megítélni mindent, hogy az helyes vagy helytelen, igaz vagy hamis, Isten szerint való, vagy nem szerinte való.



Nem mindenféle ítéletalkotást tilt meg a Szentírás, hanem bátorít arra, hogy tanuljunk megítélni mindent, de ne ítélkezzünk egymás felett - ahogy itt olvastuk.

( Cseri Kálmán: Ítélkezés – 2006 július 20 )



És Mackintosch:



C.H. Mackintosh: Hogyan találunk rá Isten útjára? c. könyvéből:





"Alig találunk még egy Igét az Újszövetségben, amelyet ennyire félreértenének és rosszul alkalmaznak, mint a Máté 7, 1-et. 'Ne ítéljetek, hogy ne ítéltessetek.' Ugyanebben a fejezetben olvassuk lentebb: 'Őrizkedjetek pedig a hamis prófétáktól ' .gyümölcseikről ismeritek meg őket.' Mármost hogyan 'őrizkedjünk', ha nem gyakorolunk ítéletet? Az 1Kor 5-ben újra ezt olvassuk: 'Mert mi közöm ahhoz, hogy a kivülvalókról is ítéletet tegyek? avagy ti nem a belüllévők fölött tesztek-e ítéletet? A kívülvalókat pedig majd az Isten ítéli meg. Vessétek ki azért a gonoszt magatok közül.' Itt pontosan kivehetően azt tanuljuk, hogy a 'belüllévők' alatt a gyülekezet ítéletének közvetlen körén belül lévőket kell érteni; mégis, a Máté 7,1 általános értelmezése szerint senkit sem szabad megítélni, ez az értelmezés tehát szükségszerűen téves. Ha egyes emberek azt vallják, hogy 'belül' vannak, akkor parancsunk van rá, hogy megítéljük őket. 'Avagy ti nem a belüllévők fölött tesztek ítéletet? ' Ami a 'kivülvallókat ' illeti, velük semmi dolgunk, kivéve azt, hogy megjelentsük nekik a tiszta, tökéletes, gazdag, határtalan és kifürkészhetetlen kegyelmet, amely felhőtlen fényességgel sugárzik Isten Fiának halálában és feltámadásában.

Ez elég egyszerű. Isten népe fel van szólítva, hogy megítélje mindazokat, akik azt vallják, hogy 'belül' vannak; őrizkedniük kell a hamis prófétáktól ; utasítva vannak, hogy 'vizsgálják meg a lelkeket', hogyan tehetik meg mindezt,ha egyáltalán nem is ítélhetnek? Akkor hát mit ért Urunk azon,hogy 'Ne ítéljetek? Úgy hiszem, pontosan azt érti, amit Pál mond a Szent Lélek által, amikor azt az utasítást adja, hogy idő előtt ne ítéljünk, míg el nem jő az Úr, aki egyrész világra hozza a sötétségnek titkait, másrészt megjelenti a szíveknek tanácsait: és akkor mindeninek az Istentől lesz a dicsérete.( 1Kor.4,) Semmi dolgunk az indítékok megítélésével, de meg kell ítélnünk mindazok viselkedését és elveit, akik azt vallják, hogy 'belül ' vannak. Amit tehát a keresztyén olvasó szívére helyeznék, az az, hogy ítélje meg azokat, akikkel evangéliumi ügyekben közös igát vesz fel.

Az idő sürget. Nemsokára itt lesz maga az Úr. Akkor sok felemás iga egy pillanat alatt kettétörik majd, sok bárány és kecske örökre szétválik egymástól. Bár képesek lennénk megtisztítani magunkat minden tisztátalan szövetkezéstől és istentelen befolyástól, hogy mikor az Úr Jézus visszatér, ne szégyenülünk meg, hanem örvendező szívvel és tiszta lelkiismerettel mehessünk elébe" ( Evangéliumi Kiadó )

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 22., csütörtök 12:36 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
figyelő írta:
...

Cseri Kálmántól idézek:



A Biblia azt mondja: szükséges véleményt alkotnunk tanításokról, gondolatokról. Adott esetben még egymásról is. Itt van a megelőző fejezetben: "Ne igazodjatok a világhoz, változzatok meg értelmetek megújulásával, hogy megítélhessétek mi az Isten akarata. Mi az, ami szerinte jó és tökéletes." (Rm.12.2)



Ez egyenesen parancs, hogy nekünk meg kell tudnunk ítélnünk, hogy mi az Isten szerint jó és az Isten szerint helytelen. Csak más dolog megítélni dolgokat, meg akár embereket is, és más dolog elítélni valakit amiatt, mert másként gondolkozik, mint én. Pál apostol ezt hangsúlyozza itt. Tessék megtanulni Isten Igéjével a kezetekben megítélni mindent, hogy az helyes vagy helytelen, igaz vagy hamis, Isten szerint való, vagy nem szerinte való.



Nem mindenféle ítéletalkotást tilt meg a Szentírás, hanem bátorít arra, hogy tanuljunk megítélni mindent, de ne ítélkezzünk egymás felett - ahogy itt olvastuk.

( Cseri Kálmán: Ítélkezés – 2006 július 20 )

...



namostan... az a bizonyos "Ne igazodjatok a világhoz" a róma 12ben, ha TÉNYLEG utánanézünk (görög), SZÓ SZERINT azt jelenti:

ne SEMATIZÁLÓDJATOK HOZZÁ a világhoz (ne préselődjetek bele az öntőformájába)

nem könnyű nekem elfogadnom a toleranciával szembeni bölcsességedet (NEM Cseri Kálmánról, vagy Mackintoshról beszélek, az ő életük nagyjából "egy vonalban haladt")

ugyanis pont ezt látom nálad, hogy az idők folyamán a KÜLÖNBÖZŐ öntőformákkal vállalva a teljes konformitást, mindig az AKTUÁLIS ÖNTŐFORMA "megfellebezhetetlen bölcsességét" sugároztad...

igen, természetesen a "szálka-gerenda-próba": ÉN IS megjártam egy-két közösséget, és VÁLTOZTAM is közben (biztos volt olyan is néha, hogy nem előnyömre), de MINDIG "kilógtam" amiatt, hogy a KÖZÖSSÉG hivatalos véleményével szemben a SZEMÉLYES vezetésemet előnyben részesítettem

így voltam a baptistáknál TÚL KARIZMATIKUS, a reformátusoknál túlságosan TUDATOS DÖNTÉS-párti, a hitGyüliben pedig "nem kellően vonalas", mert egyenrangú társak-testvérek-ként kezeltem a más felekezethez tartozó hívő testvéreimet

Isten kegyelme, hogy megtaláltam az OTTHONOMAT, és így most NÉLKÜLÖZNI vagyok kénytelen a "nem értünk egyet, de egyek vagyunk" élményét :)

azért néha (pl. köszönhetően ennek a fórumnak) megadatik nekem mostanában is ez az öröm :D

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 22., csütörtök 12:56 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
milyen jó, ha az ember OTTHONRA lel egy gyülekeztben, ennek élményét, gazdagságát kívánom mindenkinek.
nekem még most sem adatott meg, hogy mindig egyezünk a testvéreimmel, van amikor mér fel merem ezt vállalni, van amikor még nem, stb.

DE nem kérdés számomra, hogy Krisztuséi és ebben megnyugszom, mindig itt nyugszom meg....

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 22., csütörtök 13:06 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
ÁMEN!!

én is a LÁTSZATÁT is kerülném, hogy "lenézek" azokra, akik még nem teljesen OTTHONosan érzik magukat: ez ABSZOLUT NEM az ÉN érdemem!!!

simán végigélhettem volna úgy is az életemet, hogy ez nem adatik meg...

de azért hálás vagyok :D

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 24., szombat 11:22 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Kedves Nemosinex!

Elnézésed kérem, amiért elkerülte figyelmemet szerdai beírásod. Hiába, a félórai (gyakran több) idő kevés mindenre, pláne ha a freemaillal hiába bíbelődöm.
De baj lenne, ha azt hinnéd; egyetértek veled, mintha valamiről is meggyőzne a református adás tématálalása.
Valamikor, katolikusként azt gondoltam nyitottságnak, vallásos sokszínűségnek, ha protestáns feleségem lenne, illetve lehetett volna, sőt többféle felekezetű mindjárt. S gyerekeim mindegyike más vallásban nevekedne: egyik hindu, másik taoista, harmadik mohamedán, majd buddhista. Ez esetben „hivatalból” tartozhatnék mindenikhez, s vehetnék részt változatos gyönyörűséggel a különféle istenimádati alkalmakon. Talán kinevetsz, de bennem őszinte hiányérzet, sóvárgás volt e tekintetben. Persze, hol voltam akkor a megtéréstől, bibliaismerettől, a felismeréstől, hogy ez bálványimádás, már óhaj szinten is.

Az, hogy katolikus-protestáns házasságok jöhetnek létre, semmi mást nem bizonyít, minthogy a protestáns fél sem veszi komolyan a keresztyénségét, csupán vallásos – ami Isten szemében annyi, mint az Ördög ijesztgetése szenteltvízzel. Templomba járni mise és/vagy istentisztelet teljesítésére (de még lelki igény kielégítésére is) nem azonos a Krisztust-követéssel.

A salamoni bölcsesség ebben a vetületben csizma az asztalon. Semmiképp nem lehet analogizálni a katolikus-protestáns „versengéshez”. A gyerek a hitvallás, az istenhit, és Salamon az Urat jelképezi? Ha a protestáns a gyerek valódi anyja, hogyan vehetné-vitathatná el tőle a katolikus? És Isten a Vele való kapcsolatot (gyereket) hogyan tehetné próbára az anyák hűségében? Itt nem egyetlen gyereken huzakodnak. Protestáns és katolikus „anyának” egyaránt van gyereke, s mindkettő a másikét hiszi halottnak. Dehogyis kívánná el a magáé helyett.
Inkább annak vagyunk szemtanúi – ha már mindenképp szimbolikusan akarunk beszélni -, hogy „Salamon” élő gyermeket adott a „protestáns anyának”, s az ő felelősségének körébe utalta, hogy ráébressze a „katolikus anyát” annak kómás bódultságára, melytől észre sem veszi gyermekének halálát, hitegetvén önmagát, hogy „csak édesdeden alszik”…Sehogy nem gömbölyű, még csak nem is tojásdad a magyarázó hasonlat.. Arra viszont jó, hogy a radikális ragaszkodást az igazsághoz ilyen nyakatekert módon szükségtelenítse.

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 24., szombat 11:23 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Idézet:
namostan... az a bizonyos "Ne igazodjatok a világhoz" a róma 12ben, ha TÉNYLEG utánanézünk (görög), SZÓ SZERINT azt jelenti:

ne SEMATIZÁLÓDJATOK HOZZÁ a világhoz (ne préselődjetek bele az öntőformájába)

nem könnyű nekem elfogadnom a toleranciával szembeni bölcsességedet (NEM Cseri Kálmánról, vagy Mackintoshról beszélek, az ő életük nagyjából "egy vonalban haladt")
ugyanis pont ezt látom nálad, hogy az idők folyamán a KÜLÖNBÖZŐ öntőformákkal vállalva a teljes konformitást, mindig az AKTUÁLIS ÖNTŐFORMA


Kedves Net2rist!


Már-már orvosi eset leszel.
Fitogtatod a „legautentikusabb” fordítást-értelmezést a világtól való különbözés szükségét hirdetendő, majd engem lejáratni szándékozó igyekezettel emlegeted a felekezetekben, gyülekezetekben volt „belesimulásomat”.
Néha tudod, mit beszélsz? Vagy neked mindegy hogy mellesleg vagy legmellesebb?

Cizellált lelkivilágod arra a valakire emlékeztet, aki franciás neveltetése révén képtelen kilépni megrögzöttségeiből. S mint ilyen – bár legkedvesebb étele a mákos tészta - hozzászokott, hogy mindazt fehér damaszt-terítős asztalnál, kínai porcelánkészletben, villával ette világéletében. Amikor olyan helyre vetül, ahol (szegénységből? Rendhagyó gusztus miatt? Praktikusságért?) lábasból és kanállal fogyasztják, s őt is így kínálják – inkább éhen hal, de kerüli az önmeghasonlást….

Te tipikusan az a pacák vagy, aki nem azt nézi/hallja, hogy mit mondanak, hanem hogy ki mondta. (Még jó, hogy nem te voltál Bálám, mert a szamarad szavát úgysem hitted volna, inkább meggyőzted vón magad, hogy be vagy rúgva, esetleg megőrültél).

Jézus azt mondta a népnek: amit mondanak a farizeusok, megtegyétek, de életüket ne kövessétek. Ha az Ige igazát mondom, akkor arra figyelj, ha nem, akkor ne mással foglalkozz, azt tedd helyre biblikusan. Ha Cseri és Mackintosh ugyanazt állítja, mint én, miért más az ő igazuk, mint az enyém?

Nem vagyok exhibicionista, de talán indokolatlanul őszinte sokszor. Ezért is vállaltam – anno - a fórumtalálkozón a többiektől s tőled is eltérően a „kitakarózást” a szimpla bájolás helyett. Igen voltak állomások hitéletemben. Bigott katolikusságomon túl még annyi minden ballaszt volt rajtam, bennem – amitől szabadítgatott az Úr. Egy-egy új felismerés – amit azután adott környezetem nem díjazott, s így odébb kellett állnom – akkora újdonságot jelentett, hogy hajlamos voltam azt hinni: célnál vagyok. De inkább ott és akkor lelkesen képviseljem azt, amit akkor megélek, megértek, semhogy inaktívan egy adat legyek az egyházi létszámban, s akivel semmi gond, mert száját se nyitja, csak bólogat. (S nemcsak azért, mert „a langyosokat az ÚR” ugyebár…) Amíg meggyűlt a bajom egy-egy gyülekezettel, felekezettel, addig akkori tudatom szintjén, őszintén és szeretettel voltam köztük. Amikor valami bibi kiderült, és orvosoltatni szerettem volna – akkor többnyire inkább eltörték velem a kenyeret, vagy én velük.

Vigyázz Tamás, meg ne ártson a túl-okosságod! Nehogy abba a cipőben feszengj, amiben a názáretiek, akik megbotránkoztak Jézusban, mert úgymond ismerték a nacionáléját, tehát kizárt volt szerintük, hogy Istennel „rokonságban” legyen…
Ők még Istennél is „jobban tudták”…

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. jan. 24., szombat 14:44 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
figyelő írta:
Kedves Nemosinex!

Elnézésed kérem, amiért elkerülte figyelmemet szerdai beírásod. Hiába, a félórai (gyakran több) idő kevés mindenre, pláne ha a freemaillal hiába bíbelődöm.
De baj lenne, ha azt hinnéd; egyetértek veled, mintha valamiről is meggyőzne a református adás tématálalása.
Valamikor, katolikusként azt gondoltam nyitottságnak, vallásos sokszínűségnek, ha protestáns feleségem lenne, illetve lehetett volna, sőt többféle felekezetű mindjárt. S gyerekeim mindegyike más vallásban nevekedne: egyik hindu, másik taoista, harmadik mohamedán, majd buddhista. Ez esetben „hivatalból” tartozhatnék mindenikhez, s vehetnék részt változatos gyönyörűséggel a különféle istenimádati alkalmakon. Talán kinevetsz, de bennem őszinte hiányérzet, sóvárgás volt e tekintetben. Persze, hol voltam akkor a megtéréstől, bibliaismerettől, a felismeréstől, hogy ez bálványimádás, már óhaj szinten is.

Az, hogy katolikus-protestáns házasságok jöhetnek létre, semmi mást nem bizonyít, minthogy a protestáns fél sem veszi komolyan a keresztyénségét, csupán vallásos – ami Isten szemében annyi, mint az Ördög ijesztgetése szenteltvízzel. Templomba járni mise és/vagy istentisztelet teljesítésére (de még lelki igény kielégítésére is) nem azonos a Krisztust-követéssel.

A salamoni bölcsesség ebben a vetületben csizma az asztalon. Semmiképp nem lehet analogizálni a katolikus-protestáns „versengéshez”. A gyerek a hitvallás, az istenhit, és Salamon az Urat jelképezi? Ha a protestáns a gyerek valódi anyja, hogyan vehetné-vitathatná el tőle a katolikus? És Isten a Vele való kapcsolatot (gyereket) hogyan tehetné próbára az anyák hűségében? Itt nem egyetlen gyereken huzakodnak. Protestáns és katolikus „anyának” egyaránt van gyereke, s mindkettő a másikét hiszi halottnak. Dehogyis kívánná el a magáé helyett.
Inkább annak vagyunk szemtanúi – ha már mindenképp szimbolikusan akarunk beszélni -, hogy „Salamon” élő gyermeket adott a „protestáns anyának”, s az ő felelősségének körébe utalta, hogy ráébressze a „katolikus anyát” annak kómás bódultságára, melytől észre sem veszi gyermekének halálát, hitegetvén önmagát, hogy „csak édesdeden alszik”…Sehogy nem gömbölyű, még csak nem is tojásdad a magyarázó hasonlat.. Arra viszont jó, hogy a radikális ragaszkodást az igazsághoz ilyen nyakatekert módon szükségtelenítse.


Kedves Figyelő!

Nem értettél meg. Nem a Református adás tématálalásával akartalak meggyőzni. Mondom, nekem is gondom van az ilyen „ide is egy, oda is egy, végül meg nesze semmi fogd meg jól” keresztyénséggel. A salamoni példát sem szeretném így részleteire lebontva megfeleltetni a református-katolikus viszonynak-igazságnak, mert nem lehet. Hanem képzeld el magad úgy megtérni, hogy benne vagy egy vegyesházasságban: te mondjuk, református vagy, és úgy térsz meg. Van ilyen, én láttam. Tehát megtérsz, és látod, hogy a feleséged, aki a katolikus vallásosságban maradt, ragaszkodik az igazához. Te, aki viszont a Szentlélektől meggyőzetve tudod, mi az Igazság, mikor jársz el helyesebben: ha elkezded a szegény feleséged fejére olvasni a megfellebbezhetetlen igazságot, vagy ha a Szeretet szellemében élsz, akár lemondva az igazadról, mint aki tudja, hogy töredékes a tudása az Igazságról? Az Igazság ettől nem szenved csorbát, csak a róla való tudásod, a feleség meg meggyőzetve a szereteted által, talán kívánatosabbnak tartja azt, Aki téged ilyenné tett. Így érzem összehozhatónak az ökumenét az elengedő szeretet példájával.
Nekem, bevallom, gondot okoz néha a lelkek megítélése, mert sokszor azt látom, hogy aki betűileg tökéletesen érti az Igét, olyan lelkülettel él, hogy szeretetlenséget, sőt kegyetlenséget sugároz, és inkább elriasztja, mintsem vonzza a keresőket. Másfelől meg olyat is látok, hogy valaki, aki talán nem tudja az utolsó betűig idézni a törvényt, vagy akár hamis nézeteket vall, olyan szeretetet áraszt, amivel megszégyeníti az Igét ismerőket. Én ezt egyszer meg is kérdeztem egy tudós lelkipásztortól, s ő azt mondta, hogy az embernek a saját gyülekezetében van feladata megítélni a testvéreit, hiszen őket ismeri leginkább. Ez talán analóg lehet azzal is, ahogy az embernek pl. a saját nemzetét érdemes szapulni, ha arra okot lát, de nem szidhat egy másik nemzetet. Ez nagyon nehéz, és hűséget követel. És persze le kell mondani arról a vágyról (ami igen erősen él bennünk), hogy a gyülekezetemben vagy a nemzetemben nekem jól kell éreznem magam. Ha úgy tetszik, az otthonosság iránti vágyról, amiről itt korábban szó volt. Hiszen nincsen itt nekünk maradandó városunk.
Remélem, így egy kicsit jobban érthető, hogy kerül a csizma az asztalra.

Szeretettel:
N


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 184 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 48 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség