Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 169 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 06:00 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Este lesz jobban időm átgondolni....
Most rohanunk az oviba :-)

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 07:39 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Kedves Loisz!

Írod:
azt a különös megállapítást teszed, mintha a Szentlélek munkája
bennünk "szubjektív tapasztalat, - elem" lenne.-

-A "szubjektív" szótári meghatározás szerint= "az egyénből (szubjektum-
ból), annak tudatából, érzésvilágából kiinduló, azt tükröző, rá jellemző,--
egyéni, személyes, magán,--egyoldalú, elfogult, nem tárgyilagos)" értel-
mezéseket találjuk.-


Értem az aggodalmadat. Sokáig gondolkodtam azon, hogy vajon leírhatom-e ezt. De mégis úgy gondolom, hogy van szubjektív elem a Szentlélek bennünk végzett munkájában. Hiszen ha nem lenne, mindnyájan egyet gondolnánk egy-egy igéről, mindnyájan egyformán hinnénk ugyanazt, nem lennének értelmezések, felekezetek, dogmák. Márpedig vannak. Krisztus megváltott gyermekei között is óriási nézetkülönbségek vannak, de vajon azt a következtetést kell ebből levonnunk, hogy akkor a másikból hiányzik a Szentlélek munkája?
Nem inkább azt, hogy vele másképpen beszél az Úr? Én ezt ahhoz tartom hasonlíthatónak (profán példa!), hogy abból, hogy velem magyarul beszél az Isten, nem célszerű azt a következtetést levonni, hogy Ő magyar lenne. Ugyanígy, ha katolikusul, karizmatikusul, reformátusul stb. beszél, nem jelenti azt, hogy Ő katolikus stb. lenne.

Írod:

-A SZENTLÉLEK pedig az Atyával, Fiúval egylényegű személy.- Tehát
"aki" a Szentháromság tagjaként résztvett a világ teremtésében és ma is
részt vesz az Atya és a Fiú munkájában,- de " A SZENTLÉLEK MINDIG
KRISZTUS ARCÁT VILÁGÍTJA MEG." Ján 16,14

Ezzel teljes mértékben egyet értek. A veszélyt én még abban is látom, ha a Szentlélek munkáját elválasztják az Ige igazságától. Mindkettő Krisztusról tesz tanúságot, és nem lehet egyiket sem túlhangsúlyozni a másikkal szemben, mert az vagy rajongáshoz, vagy törvényeskedéshez vezet.

Más:

Reméltem, hogy érthető leszek a „félelemmel és rettegéssel” kapcsolatban.
Írod: „Az eltévelyedéstől egyedül: AZ ISTEN IGÉJÉN ALAPULÓ ERŐS HIT ÉS AZ ÚRBA VETETT BIZALOM VÉD
MEG."
Igen. Ennek a része a „félelemmel és rettegéssel munkáljátok
a ti üdvösségetek” is. Az erős, Szentíráson alapuló hit nem zárja ki azt a szent félelmet, hogy esetleg olyat teszek, gondolok, amivel megsértem az Urat, például kétségbevonom az ő munkáját, rosszul ítélem meg a jelenségeket, esetleg még hamis tanításokat is terjesztek. Ha más életében elképzelhetőnek tartok ilyesmit, miért ne lenne elképzelhető ez a magam életében is. Azért mondtam, hogy nem hinném, hogy Krisztus, akiről tudjuk, hogy a Sátánnál erősebb fegyveres, megengedné, hogy az, aki szívbéli alázattal közelít az ilyen kérdésekhez is, eltévelyedjen.

Írod végül:
A bűnbocsánatot Isten NEM AZ ÉRZÉSEIMTŐL, A SZEMÉLYES ÉLMÉNYEIM- TŐL TETTE ÉS TESZI FÜGGŐVÉ, HANEM MEGSZEREZTE ÖRÖKÉRVÉNYŰEN A GOLGOTÁN."
Ámen!
És dicsőség Neki mindörökké!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 08:31 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
EBERTSHÄUSER úr a függelék függelékében ebbena pár mondatban foglalta össze azt, amiről igazából kellett volna a tanulmányt írnia:
Idézet:
3. Isten németországi Gyülekezetének alapos oka van mélyen megalázkodni amiatt, hogy ez a mozgalom itt
is talajt nyerhetett. Mindnyájan vétkeseknek érezzük magunkat fogyatékosságaink és mulasztásaink miatt,
kiváltképpen az egymásért való könyörgés hiánya miatt. Az alapos bibliai ismeret hiánya, a szent komolyság és
éberség hiánya, a bűn és kegyelem, a megtérés és újjászületés felületes felfogása, a Biblia önkényes
magyarázata, az új és izgalmas jelenségek iránti érdeklődés, a túlzásra való hajlamosság, mindenek előtt
azonban az önteltség is – mindezek egyengették a mozgalomnak az utat.

Vagyis neki nem a karizmatikus tévelygésekről, meg veszélyekről, hanem a tradicionalizmus tévelygéseiről és veszélyeiről kellett volna tanulmányt írni és főként a sajátjait ébresztgetni. Ahogy ő nem Istentől valónak ítéli a kar. mozgalmat, ugyanúgy nem Istentől valók a trad felsorolt és fel nem sorolt tévútjai sem.
A tradicionális komoly komor istentisztelet kedvelők sem tudják kivédeni, hogy csendes komolyság mögött ne fordulhasson elő üres unalom, ugyanúgy a karizmások sem tudják kivédeni a pszichotikusan öngerjesztő "buzgóságot sem", viszont mindkettőnek a saját berkekben lévő veszélyek ellen kell ébresztgetni.
Szerintem. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 10:04 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Ex írta:
Szerintem. :)

Szerintem is.
Gondolom, Te is ezt teszed máshol. :wink:

Üdv.
n


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 10:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
nemosinex írta:
Ex írta:
Szerintem. :)

Szerintem is.
Gondolom, Te is ezt teszed máshol. :wink:

Üdv.
n
Ami engem illet igen.

Egyébként nálunk elég sokat prédikálnak az ilyen jellegű hülyeségek ellen.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 01., szerda 21:45 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Nálunk meg az üres vallásosság ellen....

Megírtam 1 órán keresztül a választ és most kitörlődött :-)

Talán annyit, hogy én nem vágyom karizmatikus gyülekezetbe, ismerve magam és ismerve a karizmatikus gyülekezetek elcsúszási lehetőségeit, áldom az Urat, hogy itt hívott el. :-)

És valóban itt is van elég feladata az Úrnak mind velem, mind a testvéreimmel kapcsolatban, de jó gyönyörködni a munkájában.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 02., csütörtök 06:15 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Szubjektív, objektív.

Ilyen kifejezések nem szerepelnek az Igében.
A "valaki hisz Őbenne el nem veszik, hanem örök élete van" Ige foglalja pl. magában azt, hogy vannak törvényszerüségek a hit útján, vannak feltételek és ezeknek vannak következményei (talán ezt lehetne ráhúzni az objektivitásra) és van ebben a mondatban egy szó, miszerint "valaki" ami azt jelenti, hogy személyessé kell válnia az üzenetnek (talán ez jelentheti a szubjektivitást, ha már nagyon rá akarom húzni erre a két szóra az Igét)

Vannak személyes Igék, személyes kijelentések és általános kijelentések.
Isten nem fog személyes kijelentést tenni az általánosal szemben.
Ha ő azt mondja, hogy ne zsákmányold ki pl. az árvát, akkor utána nem fog személyesen szólni egy hívőhöz, hogy rabolj ki egy árvaházat. (extrém példa volt, csak azért, hogy ne legyen vita :-) )

Nehéz szeretni a gyülekezetünkben élő teljesen más természetű testvéreinket, még nehezebb szeretni a másik felekezetben élőt, főleg ha úgy közelít hozzánk, hogy mi nem vagyunk hívők, mert nem azt a kegyességi gyakorlatot éljük, amit ők.
És ez viszont is igaz.

Azért jó tisztában lenni azzal, hogy a szomszédban sincs minden rendben, de ha ez gőgösséghez vezet, akkor inkább ne foglalkozzak ezzel.
Csak a nagyon alázatos ember tud megmaradni a hit útján miközben a másik embert, gyülekezetet, felekezetet ítéli, vizsgálja.
Ezért mondja az Úr Jézus, hogy ELŐBB a saját szememből a gerendát és utána segítsek a másikéból a szálkát.
Ha már ítélnem kell a másik megsegítése miatt....

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 02., csütörtök 09:21 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Dear Pauler! Ezt írtad:
Idézet:
Szubjektív, objektív.

Ilyen kifejezések nem szerepelnek az Igében.


Ebben igazad is van. De ha az alábbi, Bibliában leírt eseménysorra gondolsz:
Ap.Csel. 9:
Idézet:
3 Útközben azonban, amikor éppen Damaszkuszhoz közeledett, hirtelen mennyei fény villant fel körülötte,
4 és amint a földre esett, hallotta, hogy egy hang így szólt hozzá: "Saul, Saul, miért üldözöl engem?"
5 Ő pedig megkérdezte: "Ki vagy, Uram?" Az így válaszolt: "Én vagyok Jézus, akit te üldözöl.
6 De kelj fel, menj be a városba, és ott megmondják neked, mit kell tenned."
7 A vele utazó férfiak pedig szótlanul álltak, mert hallották ugyan a hangot, de senkit sem láttak.

akkor valószínűleg felrémlik Neked is, hogy az obj/szubj. "beazonosítás" nem is olyan egyszerű:
a többség(!) csak hangot hallott - ez lenne az obj.? - szemben Saul egyedüli élényével, aki meg is értette a hangot és fényt is látott - ez volna a szubj.?
Avagy fordítva: Mert az útitársak csak annyit láttak/hallottak, amennyire ők szubjektíve "képesek voltak" - és Saul kapta volna objektíve a neki célzott (!) üzenetet?
((avagy: nemcsak a matematikai logika kedvéért: a vallástörténeti/pszichológiai <tkp. ateista!> felfogás szerint - mind a kettő szubjektív: az útitársak és Saul egyéni élményeit írja le...))
avagy - biblikusan(?): mind a kettő objektív: mert nem belőlük - az útitársakból, ill. Saulból ered, hanem a köztük megjelenő és Sault megszólító Feltámadott Úr jelenlétének számukra elérhető jele mindez...
-----------------------------------------------
Teljes mértékben egyetértek a következőkkel, amit írtál: a személyes/általános kijelentés viszonyáról (még akkor is, ha pl. Jeremiás 39-ben a következőket olvassuk:
Idézet:
16 Menj, és mondd meg az etióp Ebed-Meleknek: Ezt mondja a Seregek URa, Izráel Istene: Én beteljesítem, amit kijelentettem e város kárára és nem javára. Szemed láttára következik be minden a maga idejében. Jer 38:7-13 
17 De téged megmentelek azon a napon - így szól az ÚR -, és nem kerülsz azoknak az embereknek a kezébe, akiktől iszonyodsz.
18 Bizonyosan megszabadítalak, nem esel el fegyvertől, és életedet ajándékul kapod, mert bíztál bennem! - így szól az ÚR.
- mivel ez mind az Isten "egy Lélekzetre" mondott kijelentése...)
aztán a mások szeretete és a velük való foglalkozás - amit most nem is kommentálnék, mert telitalálatos
:D

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 02., csütörtök 17:40 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Kedves József!

És akkor még nem beszéltünk arról, hogy 4 ember írta le az Evangéliumot, amiben így lehetnek más szemszögből látott dolgok az objektív valóságról. :-)

De hát ha én a nappal háttal állok, te pedig velem szemben, akkor te "szubjektíve" hunyorogni fogsz én meg teljesen kinyithatom a pupilláim. :-)

Péter

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 02., csütörtök 18:59 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
:) :D :*: O.K.

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 04., szombat 17:30 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. feb. 22., péntek 22:22
Hozzászólások: 830
A szubjektummal az a probléma, ha ebből dogma, tan születik.
Ezzel szemben van a Szentírás mint objektív igazság.

_________________
http://literaty-nazo.blogspot.com/
Üdv, Literaty


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 04., szombat 18:55 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Dear Literaty!
Nagy igazságot mondtál ki ezzel:
szubjektív = dogmatikus(!) :wink:
"jobb" helyeken ezért anathemát akasztanának nyakadba, máglyára állítanának, és odaégetnének, mint idétlen háziasszony a szalonnás rántottát (Te meg égnél... :wink: )

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 09., csütörtök 07:46 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Miskolczy József írta:
Dear Literaty!
Nagy igazságot mondtál ki ezzel:
szubjektív = dogmatikus(!) :wink:
"jobb" helyeken ezért anathemát akasztanának nyakadba, máglyára állítanának, és odaégetnének, mint idétlen háziasszony a szalonnás rántottát (Te meg égnél... :wink: )


Szubjektív - objektív

Ma aki a megszokott ékes rendben a REFORMÁTUS BIBLIAOLVASÓ KALAUZ szerint olvassa az Igét, ide jut: "Mert most tükör által homályosan látunk, akkor pedig színről-színre; most töredékes az ismeretem, akkor pedig úgy fogok ismerni, ahogyan engem is megismert az Isten."
Még ha az a tükör a Biblia is, nem véletlen, hogy a szeretethimnuszban hangzik el az intés, hogy csak homályosan láthatunk általa (is).

n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 09., csütörtök 08:27 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
egy blogból idézek, mert nagyon "ide vág":

Idézet:
Fordulat

Most krízisen megyek át. Attól tartok, ezt félelmetes megírni és terjeszteni, de tényleg ezt érzem. A Bibliával, Istennel és a hittel kapcs. érzek nagyon nagy változást a fejemben.

Hol is kezdődött. Valahogy mintha kinyílt volna a csipám, talán "A hegyi beszéd betarthatatlan" nevű topikommal kapcsolatosan. Akkor magyarázatot kerestem a törvény és a kegyelem viszonyára, mert sehogy sem tudtam rendesen feldolgozni.

Akkor rémítő volt látni (és tök érdekes), hogy a különböző vallással (kereszténységgel) foglalkozó egyedek hogyan dolgozzák fel magukban ezt az ellentmondást. Vannak különböző technikák, és ebből csak EGYIK a kálvinizmus. A többi az Németh Sándortól idegen (aki nekem az elsődleges példaképem volt a hitben, a PÁSZTOR).

Nnnos, a többi pl. magában foglalja, hogy az ószövetség a zsidók kitalációja, a "büntető isten", és Jézus nem következik szervesen az ószövetségből,

utána van olyan is, hogy csak Jézus szavai érvényesek, Pál nem való oda,

meg van olyan is, hogy a Törvény bizonyos részei igenis máig érvényben vannak, pl. a szombattartás (csak részlegesen van eltörölve a Törvény).

Egyszer csak elkezdtem azt érezni, hogy minden megoldás nagyjából oké, ha amúgy az egyed jól érzi magát benne és az enyém a kálvin-féle, se nem jobb, se nem rosszabb, mint a többi.


De ez csak a kezdet volt

Furcsa, zavaró volt ez a liberalizmus, tök idegen tőlem.

Utána meg megnéztem a Bibliát mint referenciakönyvet. Azt tapasznyaltam, hogy sokféleképpen lehet magyarázni az igéket. Sőt az ember általában olyat olvas, ha erőt akar meríteni, ami épp PASSZOL az igényeihez. Úgyhogy nem is igazán referencia. Számomra a Biblia tele van ellentmondásokkal, nem kényelmes, zavaró referencia, mindig is zavart, csak elnyomtam magamban.

Utána Zoli bácsira gondoltam a RIM-ben, meg Németh Sándorra, meg általában a szolgáló tezsvérekre. Hát kinek prédikálnak általában, mint maguknak!? Magukat nyugtatgatják, biztatgatják, a gyülire kivetítik a saját démonaikat, nyavalyáikat, igényeiket... Nem tudok többet rendesen prédikátort hallgatni, mert úgy érzem, folyton magának dumál, vagy ha nem, hát kötelességtudatból, vagy mindkettő.

Ja, és jut eszembe még Zoli bácsiról, hogy ő nyíltan bevallotta a saját módszerét a Biblia kezelésében: hozzá csak a pozitív igék szólnak, pont. (ez is egy megoldás...)


Utána pedig

tegnap imádkoztam. Kértem Istent, hogy így vagy úgy legyen a sorsom (most hoznom kell egy döntést, azzal kapcs. kérdeztem). Egyszer csak úgy éreztem, a saját felettes énemhez dumálok, akibe az atyám van beleépítve, hogy "papa, te hogy akarnád, hogy döntsek ebben és ebben az ügyben?"

úgyhogy ima közben elröhögtem magam. Na nehogy már az apám törvényeit keverjem össze Isten törvényeivel! Hát ez röhejes.

Szóval úgy gondolom most, mindenki úgy szemezget a Bibliából, ahogy kénye-kedve (felettes énje) tartja. Pl. erkölcs, törvény stb. értelmezésében.

Most az a kérdés, milyen istent válasszak magamnak a sok igéből (meg tapasztalatból). Jó, nem feltétlen elszakadva a Bibliától, de azért hozzám sokkal inkább passzolót szeretnék, mert a régebbi istenképemet kinőttem. Nem akarok megkötözve lenni sem az apám, sem a NS rémképeivel meg ízlésével.

Látok még pár embert magamon kívül, akiknek nagyon is tök rossz érzése van a NS istenével kapcsolatban, és egyre rosszabb.

Ha Ábrahám, Izsák és Jákób Istene jelentkezik nálam, hogy Ő él és Őt tiszteljem, nagyobb örömmel fogom tenni, mint valaha! Szeretném Őt tisztelni, szeretnék mindenképpen tisztelni egy Istent, és lehetőleg olyasvalakit, akinek a beszédje (vagy olyasmiféle) itt van nálam a polcomon (kényelmes távolságban.) Igen, kényelmes lenne, ha Ábrahám stb. Istene lenne az Igazi, nagyon szeretném Őt, felruháztam már mindenféle szeretni való tulajdonsággal magamban... kár lenne kihajítani az ablakon az Ő személyét, arról nem beszélve, ha Ő az Igazság, akkor vele együtt az Igazságot is kihajítanám az ablakon.

Kérlek, Istenem, csinálj nekem tetszetős, kedvező képet magadról, és rakd helyre az agyamat a Bibliával kapcsolatban! Kérlek, engedd meg azt is, hogy ha olyan fájdalmaim vannak, hogy már nem kívánok élni és kiutat sem látok, engedd meg, hogy elveszítsem a Benned való hitemet,

de még jobb lenne, ha soha nem kerülnék ilyen helyzetbe, mert tök rossz lenne csalódni a saját hitemben (benned, ha vagy, úgyse lehet.)

Szóval arra kérlek, olyan fajta hitet csinálj nekem, ami átvészeli a megpróbáltatásokat!

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 09., csütörtök 18:51 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
:D
Idézet:
akkor pedig úgy fogok ismerni, ahogyan engem is megismert az Isten."


Ez nem azt jelenti, hogy akkor fogok olyan tisztán látni magam körül, amilyen tisztán lát engem az Isten?
Az út végén Isten előtt teljesen átlátható lesz az életem (teljes mezítelenség Ő előtte, teljes bizalom) és akkor leszek kész arra, hogy én is tisztán lássak mindent magam körül már tükör nélkül, de ez a jövő még számunkra, egy út, amin haladhatunk Jézussal.

1.Kor.12.
31. Igyekezzetek pedig a hasznosabb ajándékokra. És ezenfelül még egy kiváltképen való útat mutatok néktek.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 169 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség