Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 768 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 52  Következő
 

Re: Nehezen értehető igerészek
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 03., szerda 08:19 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
nemosinex írta:
Elolvastam a főoldalon a napi szakaszt Visky Ferenc könyvéből, és nem értek bizonyos dolgokat Mt. 25, 1-12-ből:

Az okos és a balga szüzek példázata

Okosak voltak az okos szüzek, de szeretet volt-e bennük, ha nem adtak az olajukból a szegény balgáknak?
Az okosságukért jutottak-e be a mennyek országába? Vagy az olajukért?
Tovább feszítem. Feltételezzük, hogy az üdvösségünk azon múlik, hogy elegendő olaj van a mécsesünkben. Vajon adnánk-e azoknak belőle, akiknek nincs, bízva a Vőlegény világosságában és irgalmasságában?
A balgák sem azért voltak talán balgák, mert hiányzott az olaj a mécsesükből, hanem mert inkább az okosaknak hittek, minthogy bíztak volna, hogy a Vőlegény világossága elég ahhoz, hogy olaj nélkül is világítson.
És eszembe jut még Bonhoeffer meg Luther meg Kálvin, akik igen gazdag gyümölcsöző életük alkonyán semmi mást nem tudtak felmutatni, csak az üres kezüket, és egyedül Krisztus kegyelmében bízva várták az üdvösségüket.

De azért mégis ott marad a nyugtalanító tény, hogy az okos szüzek bejutottak a mennyek országába. Miért?
Kedves Nx!
Én híve vagyok a szó szerinti értelmezésnek, de ha kifejezetten képes beszéddel példázattal van dolgunk, akkor nem lehet a szó szerinti értelmezést alkalmazni, mert érhetetlenség lesz belőle. Ilyenkor a Biblia egyéb helyeken is alkalmazott szimbólumait kell használni.
Lámpás = Isten igéje
Olaj = szent szellem(lélek)
Próbáld meg így átgondolni, nem akarok szájbarágni. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 03., szerda 08:58 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Én híve vagyok a szó szerinti értelmezésnek, de ha kifejezetten képes beszéddel példázattal van dolgunk, akkor nem lehet a szó szerinti értelmezést alkalmazni, mert érhetetlenség lesz belőle. Ilyenkor a Biblia egyéb helyeken is alkalmazott szimbólumait kell használni.
Lámpás = Isten igéje
Olaj = szent szellem(lélek)
Próbáld meg így átgondolni, nem akarok szájbarágni. :)
üdv
ex[/quote]

Köszi!
Rágódás közben eszembe jutott a gírák példázata is. Ugye, azt sem kell szó szerint értelmezni?
Vagy azt igen?
:wink:
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 03., szerda 09:20 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Idézd ide!
Elemezhetjük azt is. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 03., szerda 10:05 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Jaj, ne!
Túl nagy falat lenne. Csak emlékeztetni akartalak, hogy szerepcsere történt a neokonos témádban zajlott csörtéhez képest.
Üdv szeretettel:
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 03., szerda 14:19 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Értsem akkor úgy a példát, hogy akik készen vannak, mindenük megvan sack und pack (olaj, mécses, meg még maguk is ott vannak a helyszínen), azok bemennek. Vagy, ami számomra vigasztalóbb, ha nincs is meg semmijük, akkor se hallgassanak az okosabbakra, hanem bízzanak a kegyelemben, és maradjanak ott.

Vagy előbb hallgassam inkább meg a nálamnál okosabbat, és csak azután beszéljek?
:wink:
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 03., szerda 16:12 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Ennél azért alaposabb újragondolást vártam. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 03., szerda 18:16 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Akkor mégiscsak meghallgatom az okosabbakat előbb.
:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 03., szerda 20:17 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
A bolond szüzek lámpása talán valamivel telve volt.
Talán nem is fért volna bele az okos szüzektől semmi, hiába is kértek volna.

Első az önmagam megüresítése, de az a faramuci ebben, hogy már ez sem megy magamtól.
Az Ige és a Lélek cselekszi meg bennem, hogy egyáltalán helyet adjak magamban az Úrnak, mert az én indulatomból csak még több én kerül abba a lámpásba....

Ezért vallottak ezek a hit hősök valósat azzal, amit halálukkor kimondtak, mert az üres kéz előfeltétele annak, hogy a kegyelem uralkodjon bennünk és a Lélek/Szellem csak ott érzi jól magát, ahol a kegyelem uralkodik és nem a törvény.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 04., csütörtök 07:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Az egészet egésznek tekintve akkor, és nem részeire cincálva:
-az okos szüzek Szentlélekkel teljes szüzek voltak, a balgák meg csak az Isten Igéjének ismerői?
-az okos szüzek nem is adhattak az olajukból, hiszen nem maguk voltak az olaj gazdái?
Ez így elég alapos?

Újabb kérdéseim vannak sajnos:
A balgák szerencsétlenek elmentek Szentlélekért, tehát nem az volt, hogy tettek az egészre. Szót fogadtak azoknak, akik Szentlélekkel teljesen tanácsolták őket. És lám, akkor jött meg a Vőlegény, amikor távol voltak.
Az okosak azért voltak menőbbek, mert korábban kapták meg a Szentlelket?
Vagy ezzel az egész példázattal csak addig a kérdésig lehet-szabad elmenni, hogy készen voltak-e vagy sem? Azt már nem szabad feltenni, hogy miért?

n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 04., csütörtök 07:59 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
nemosinex írta:
Az egészet egésznek tekintve akkor, és nem részeire cincálva:
-az okos szüzek Szentlélekkel teljes szüzek voltak, a balgák meg csak az Isten Igéjének ismerői?
-az okos szüzek nem is adhattak az olajukból, hiszen nem maguk voltak az olaj gazdái?
Ez így elég alapos?

Újabb kérdéseim vannak sajnos:
A balgák szerencsétlenek elmentek Szentlélekért, tehát nem az volt, hogy tettek az egészre. Szót fogadtak azoknak, akik Szentlélekkel teljesen tanácsolták őket. És lám, akkor jött meg a Vőlegény, amikor távol voltak.
Az okosak azért voltak menőbbek, mert korábban kapták meg a Szentlelket?
Vagy ezzel az egész példázattal csak addig a kérdésig lehet-szabad elmenni, hogy készen voltak-e vagy sem? Azt már nem szabad feltenni, hogy miért?

n.
Kedves Nx!
Az első bekezdés OK.
A balgák akkor tettek az egészre, amikor megvolt a lehetőségük a Szentszellem vételére. A példázat csak azt mutatja, hogy lesz amikor már késő kapkodni. Az okosak azért voltak okosak mert vették a Szsz-t. Ugyanakkor a balgák is vehették volna.
Amit még hozzátennék.
Mindannyiuknak volt lámpása, tehát olyan keresztényekről van szó, akik az Igét elfogadják. Akiknél annak nincs meg a tekintélye, azokró szó sincs (na kik azok? :( ).
Az is le jön belőle, hogy a lámpás olaj nélkül nem működik, az Igeismeret Szentszellem nélkül nem ér semmit. Tehát egy filozófus, vagy teológus hiába ismeri betéve az igét, Szsz nélkül zárva marad neki.
Azon kívül el lehet gondolkodni, hogy kim azok az olaj árusok? Szeintem az sem elhanyagolható. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 04., csütörtök 08:05 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
a két lámpa között mi volt a különbség és ez mikor látszódik?
kivülről semmi (talán a bolondoké még fényesebb és díszesebb is volt)
csak akkor látszódott meg az igazi különbség, amikor éjszaka lett, amire egy lámpás készül

Az éjszakában kevés az Igei ismeret, ott a Lélek jelenléte (milyen szép magyar szó: lélekjelenlét) szükséges és ebből előre kell tankolni.
Ezért fontossak az Igei alkalmak, ahol hiszem, hogy az Isten Lelke jelen van és ezeken az alkalmakon ne elégedjünk meg azzal, hogy csupán ismeretben bővülünk, hanem engedjük Isten Lelkét bennünk munkálni.

Szerintem...

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 04., csütörtök 08:52 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
pauler írta:
a két lámpa között mi volt a különbség és ez mikor látszódik?
kivülről semmi (talán a bolondoké még fényesebb és díszesebb is volt)
csak akkor látszódott meg az igazi különbség, amikor éjszaka lett, amire egy lámpás készül

Ebből a szempontból a világban mindig sötétség van, nekünk pedig a világ világosságának kellene lenni. Ez nem megy olaj nélkül és nagyon is látszik a különbség a világító meg a nem világító lámpás között.

Idézet:
ezeken az alkalmakon ne elégedjünk meg azzal, hogy csupán ismeretben bővülünk, hanem engedjük Isten Lelkét bennünk munkálni.
Valójában Szentszellem nélkül csak betűismeretben lehet bővülni Igeismeretben nem.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 04., csütörtök 09:05 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Ja, igen, a balgák későn kaptak észbe!
(Mint én - balga - most :wink: )
És persze sötét is volt, jó lett volna látni is valamit.
De akkor sem szeretem az okosakat, mert ők meg olyan önzők :(
Szerencsére - mint láttuk - nem ezen múlik a saját üdvösségük, jól megvannak, köszike. A balgákért sem igen tehettek semmit.
De mi van egy réteggel mélyebben? Vagyis: miért nem voltak készen a szerencsétlen balgák? Nem azért, mert az okosak rossz tanácsot adnak nekik?
Elárulod, kik azok az olajárusok?
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 04., csütörtök 09:18 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
nemosinex írta:
Ja, igen, a balgák későn kaptak észbe!
(Mint én - balga - most :wink: )
És persze sötét is volt, jó lett volna látni is valamit.
De akkor sem szeretem az okosakat, mert ők meg olyan önzők :(
Szerencsére - mint láttuk - nem ezen múlik a saját üdvösségük, jól megvannak, köszike. A balgákért sem igen tehettek semmit.
De mi van egy réteggel mélyebben? Vagyis: miért nem voltak készen a szerencsétlen balgák? Nem azért, mert az okosak rossz tanácsot adnak nekik?
Elárulod, kik azok az olajárusok?
n.

Kedves Nx!
Ebben az önbalgázásban egy kis sértettséget érzek.
Mintha meg lennél sértődve az "okosokra". Hát legyél okos, ha balgának érzed magad. Még nem késő, időben vagy.
Továbbá, úgy látszik még mindig nem érted ezt a példázatot, ha az okosokat önzőnek is tartod. Ők ugyanis most is, amikor nem késő azt tanácsolják, hogy mindenki vegyen Szsz-et. Hol itt az önzőség?
A balgák igenis tehetnek valamit. Most elmehetnek az olajárusokhoz.
Kik azok? Szerintem az Istentől adott szolgálati ajándékok, akiknek a tanítása (vagy kézrátéte, vagy imája stb.) nyomán veheted a szsz-t.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 04., csütörtök 10:16 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Kedves Nx!

Ebben az önbalgázásban egy kis sértettséget érzek.

Nem jól érzed. Semmi sértettség nincs bennem.
A balgaságot meg csupán arra értettem, hogy milyen későn esett le.


Mintha meg lennél sértődve az "okosokra". Hát legyél okos, ha balgának érzed magad. Még nem késő, időben vagy.
Nem vagyok megsértődve az okosokra sem. Inkább csak érdekelne a Szentlelket kapott emberek viszonyulása a meg nem tértek felé. És ebben, ahogyan azt mondják: hátha nem lesz elég mindnyájunknak, irgalmatlanságot látok. Azt eldönteni pedig, hogy én (n.) hol vagyok, egyedül az Úr illetékes.

Szerintem az Istentől adott szolgálati ajándékok, akiknek a tanítása (vagy kézrátéte, vagy imája stb.) nyomán veheted a szsz-t.
Most akkor szét kell szedni a példázatot, vagy nem kell szétszedni? Addig kell szétszedni, amíg az jön ki belőle, ami már megvan nekem fejben, dogmailag vagy tapasztalatilag? Szerintem azt nem lehet tenni, hogy a példázat egyik felét nem szedem szét, mert akkor az érthetetlen, a másikat meg igen, mert az az én nézetemet támasztja alá. Szerintem egyszerűen csak azért mondják, mert az olajat rendszerint az olajárusoktól szokták venni.

üdv.
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 768 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 52  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség