Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 768 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 52  Következő
 

Re: Nehezen értehető igerészek
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 18., hétfő 20:15 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Dear Ee!
Csak egy "apróságon kezdtem el rágódni 2 Sám 13: 21. KIRE haragudott meg Dávid??
לֹ֖ו - ez a héber szó (lö prepozíció, 1.sz. 3. szem, hímnem.) tkp. lefordítatlanul maradt. Utalhatna Amnónra is - de ugyanazzal az erővel utalhat önmagára !
(a mondat 1.sz.3.szem-ben beszél róla)
Kényelmes megoldás: békén hagyni - vagy max elütni olyasmivel, hogy ez nem az igéhez, hanem az utána álló מְאֹֽד = nagyon szóhoz tartozó "vonzat" . pl.
Az egyiket - ti. hogy haragszik Amnónra - azt hiszem, fölösleges "megmagyarázni" (talán örüljön neki, hogy ezzel saját apja fejére is gondot/bajt hozott?!)
A másikat, hogy haragszik magára - könnyű félreérteni.
Apai gyengeségére, gyermekével szembeni nem kellőképpen határozott magatartására, vagy egy másik oldalon: a dolgok kezéből való kicsúszására, királyi erélytelenségébe való belebotlásra - ilyesmikre lehet gondolni...
Pedig a Biblia ezekhez nem ad kellő alapot - ezekről hallgat...(bár izgalmas kérdés: a Biblia hallgatásába mi mindent lehet és szabad // nem lehet és nem szabad - "bele"-magyarázni... 8)
Viszont azért ad elég alapot arra, hogy megérthessünk belőle valamit mégiscsak:
Megtudjuk a Dávid és Betsabé története kapcsán, a Nátán próféta által üzent ítéletetet - azt, hogy Dávid bűnhődni fog még emiatt, élete megmarad - de saját családjából jön majd rá a veszedelem : 2 Sám 12,11/a
Idézet:
Ezt mondja az ÚR: Éppen a saját házadból fogok bajt hozni rád.

Szerintem - és ezt még csak kósza ötlet szintjén kezelem csupán - szerintem Dávid önmagára is megharagudott: és volt is miért: ő váltotta ki az egész eseménysort azzal, hogy bűnbe esett - és most például éppen Támárnak kell bűnhődnie - őmiatta; s aki tettes a dologban, akire haragudnia "kell": az a saját fia!

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 18., hétfő 20:38 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Idézet:
Kedves József, a Kavics (Pauler) és Loisz szerintem arra a látszólagos, vagy valós ellentmondásra hívta fel a figyelmet, hogy Mózes azt mondta, ne egyétek a vért, mert az lélek, míg Jézus azt mondta, hogy egyétek a véremet, mert az lélek. Szerintem ennek a megbeszélése megért egy misét, ahogy régen mondották.

- annyira talán nem volt régen, hogy vissza ne térhetnék rá...
bár hadd próbáljam meg minél rövidebben...
- szóval csak a már elhangzott Igére szeretnék visszautalni:
Idézet:
"Mert a vér a benne levő lélek által szerez engesztelést.---
... mert minden testnek a lelke a vére." III.Móz. 17,11 és 14.

- Loisz beírásából -
s alighanem L. is pontosan tudta - ha éppen nem is így mondta: hogy azért hozza -
mert az említett dilemma: ne egyétek a vért, mert az lélek//igyátok vérmet, mert az lélek -
Pont ez oldja fel: a Lélek szerez igazi engesztelést...s a sok kisbetűs lélek, a sok bemutatott áldozat - amelyek nem törölnek el mégsem minden bűnt...
- mind azért volt, hogy arra mutasson: egy áldozat lesz, amely a nagybetűs Lélekkel - Isten Lelkével lesz kapcsolatban: Jézus által - Aki maga az áldozat s az Ő és az Atya "Lelke" a Szentlélek szerzi így az engesztelést - ama "másik Vigasztaló" - Aki minket is oda tud emelni a golgotai kereszthez, hogy általa (a Lélek által!) legyen nekünk is engesztelésünk...

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 20., szerda 19:27 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Dear Ee!
Ne haragudj, hogy most (áldozócsütörtök következik, így időm csütörtököt mond...) nincs módom belemélyedni a kérdésbe és a válaszba.
(1/ Általában... megpóbálom elviselni, ha bárki bármi okból ingerült - sose lehetek biztos, nem adtam-e rá akaratlanul okot -
2/ gúnyolódni nem nagyon szeretek, s ha elkövetem, hamarabb magamon, mint máson...)
Az ÁLDOZAT kérdése - milyen érdekes! szintén "Dávid és a hölgykoszorú" témeköréből merítve szerepelt már, no nem a Fórumban, hanem a KözösÉg egyik tanulmányában - Míkal kapcsán...
Igazából ezzel kapcsolatban próbálnék néhány gondolatot kipöntyögni...
1/ amikor az áldozatot "belülről is elüti" az, ami áldozattá tette: megváltozik miatta (hogy a szöszbe ne változnék, meg - hiszen áldozat lett belőle, nemdebár?!!) - és ez a változás nem éppen pozitív előjelű - ezt is az "okozó" nyakába szokás varrni. Én csak gondolkodom rajta, hogy egy okvetlenül mély és belső változásnak, amely nem pozitív irányba megy végig - milyen mértékig felelőse a "külső tényező" és milyen mértékig annak a szívnek az a belső tartalma, amiből elő lehet hívni a negatív változást?
2/ amikor az áldozat "nem válik áldozattá" - a külső sérelmet elszenvedi - de bennseje nem rendül meg, és ha más emberré válik is, nem önsajnáló, nem bosszúvágyó irányokba, hanem a valamit elszenvedő ember pozitívuma felé...(mert ilyen is van: "a szenvedés jobbá tesz"...)
- ott nem az mozdul-e meg, nem az a tényező válik-e hatóerővé, hogy volt már egy ÁLDOZAT, akinek szenvedésébe belefért minden más áldozat minden más szenvedése - Ő már ezt elhordozta, kiszenvedte és meghalta helyettünk - és "feltámadta" értünk - s az "Ő áldozatából élve" az én életemnek már nem kell lesérülnie amiatt, mert valaki/valami elütötte...
((Sok-sok éve találkoztam egy idős emberrel, spéci tolókocsiban. Fiatal korában "elütötte" egy sorompó, amibe motorral belehajtott. Évekig tartó gipszágy+egyéb kezelések=sosem lett belőle ember - a hétköznapi nézőpont szerint - de lett belőle egy új(jászületett) ember Krisztus szerint, és bár a kezét sem volt egyszerű mozgatnia, de írásaival is (meg személyes előadásával-megjelenésével is jónéhány helyen) csodálatos szolgálatot, igazi szolgálatot végzett.))
- Csak ennyit szerettem volna egy szuszra -

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 21., csütörtök 07:57 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
jó, amit írtál! :)

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 21., csütörtök 19:21 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Dear Ee. - csak amolyan kutyafuttában: -
Mik 7:4 Aki a legjobb köztük, olyan, mint a tüskebokor, a legbecsületesebb is olyan, mint a tövisbokor. De eljön büntetésed napja, amelyet őrállóid láttak. Akkor lesz majd zűrzavar!
Érdekes prófétai látás.
Azért kerestem ki, mert elsőre az ugrott be, hogy Dávid életének "vakfoltjai" hasonlóak népe életének foltjaihoz... mert bár ezt a népet azért választotta ki Isten, hogy jellé tegye őket - de sokszor nem a jónak és az áldásnak, hanem a bűnnek és a büntetésnek jeleit tudták csak megélni és felmutatni.
Amikor Pál a római levelet írja, hasonló gondolatokat hoz:
Rm. 1:19 Mert ami megismerhető az Istenből, az nyilvánvaló előttük, mivel Isten nyilvánvalóvá tette számukra.
20 Ami ugyanis nem látható belőle: az ő örök hatalma és istensége, az a világ teremtésétől fogva alkotásainak értelmes vizsgálata révén meglátható. Ennélfogva nincs mentségük, 
21 hiszen megismerték Istent, mégsem dicsőítették vagy áldották Istenként, hanem hiábavalóságokra jutottak gondolkodásukban, és értetlen szívük elsötétedett.

Ez a "generális" (minden emberre kiterjedő) gondolat éppúgy érvényes a Választott Népre, s (sajna!) jellemzi őket is...Izráel története az Isten iránti szófogadtalanság történetének nevezhető - az üdítő kivételek a ragyogó pontok! - Dávid életének szintúgy vannak ragyogó pillanatai - meg elég sok nem ragyogó is.
De ezzel (bár talná mondhatnám?) mégsem azt kívánom mondani, hogy Dávid és népe a folt és a zsákja... csak a párhuzamot, ami fennáll...itt is, s másutt is Dávid életében...
Hogy a feleségek viselkedése ezt "színezte" - ténykérdés -
Hogy a feleségek miért viselkedtek úgy, ahogy - ez pedig nemcsak az ő előéletük(neveltetésük, eddigi tapasztalataik, stb) következménye - hanem bizonyos szinten belejátszik Isten akarata is.
Szerintem az is sok dolláros(! :wink: ) kérdés - hogy miért, és hogyan?
Kísértések - vagy próbatételek - vagy "vizsgakérdések" - vagy "most mutatsd meg" alkalmak - ezeknek a nőknek/asszonyoknak a sorozatban való felbukkanásai Dávid életében?
(Szegény Salamon, nem látott jó példát maga előtt, lett is neki még több felesége, bele is bukott ebbe:
Idézet:
1 Kir. 11:3 Volt neki hétszáz főrangú és háromszáz másodrangú felesége. Feleségei elhajlították a szívét. 4 Így történt, hogy Salamonnak a szívét vénségére más istenekhez hajlították feleségei, és szíve nem volt teljesen Istenéé, az ÚRé, mint volt apjának, Dávidnak a szíve. 5 Mert Salamon Astóretet, a szidóniak istenét és Milkómot, az ammóniak bálványát követte.
)
S milyen különös, hogy Dávid még mindig "etalon" a nálánál rosszabbá vált életekhez képest!

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 22., péntek 19:52 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Eeyore írod:

Legyen ez a tízmillió forintos kérdés

ha a közönség is szavazni fog, szóljatok :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 23., szombat 05:22 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Szia Eeyore!

Mivel előreláthatólag egész napom úgy telik majd, mint egy amishnek, majd este válaszolok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 23., szombat 09:10 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Üdv Ee.!
Egyáltalán nem bánom, hogy "komolytalankodtál" kicsinyég :wink:
- viszont a görögbe belemenni most sem időm (sem előképzettségem! - jobban el lehet felejteni, mint a biciklizést :oops: )
Csak egy abszolút "példa"- családon belülről:
Édesanyám lelkészárvaként nőtt fel, a nyiregyházi Magdaléneum védőszárnyai alatt - s amikor onnan kikerült, a rokonság igen nagy gyorsasággal "kiházasította" (ők tudják, miért...), ami neki zokon esett...nagyon nem hozzá való emberhez kényszerítették. - Saját döntéseként el is vált tőle csakhamar...de ettől kezdve sebként hordozta magában: ő most megszegte az esküt, házasságtörővé lett.
Élete utolsó napján végig is beszéltük ezt a kérdést. Ha jól emlékszem, ebben a tekintetben a fő pontok a következők voltak:
Általában sok mindent félre tudunk ismerni és félre tudunk érteni Isten ránk vonatkozó akaratából. Mi a garancia arra, hogy egyedül a házasságkötés tekintetében tudnánk mindig, következetes pontossággal telibe találni az Ő akaratát? :mrgreen: - Mert minimum erre lenne szükség ahhoz, hogy az esküvel megerősített házasság az legyen, aminek "nevezi magát"...
Ha viszont ebben legalább akkora a hibaszázalékunk mint életünk többi dolgában - akkor a legnagyobb esélye annak van, hogy - pláne egy ilyen kényszerből kötött házasság - még csak meg se közelítse az Isten akaratát.
Van-e különbség aközött a házasságtörés között, hogy Isten párt aad nekem, én meg otthagyom - és aközött, hogy Isten más párt szánt volna nekem, de én nem azt választottam?
Az eredmény ugyanis ugyanaz.
A házasságtörés az egyik azok közül a bűnök közül, amiket el tudunk és el szoktunk követni, nem jobb és nem rosszabb más bűnöknél - mindegyiket csak Jézus Krisztus által lehet megoldani - Aki nem kezeli kiemelten a házasságtörést, elválasztva mondjuk a lopástól, hazugságtól, emberöléstől...
Ő pedig megértve, hogy egykori "válása" (valódi volt, az idézőjelet csak azért érdemli meg, mert emberi gyarlóságként-bűnként semmivel nem kiemeltebb-másabb azoknál, amelyek sorából megtérés által szabadulhat ki a lélek...) nem örök büntetéssel fenyegető, hanem Jézus Krisztus által éppúgy elrendezett, mint bűnre született életünk többi - fenyegető - kérdése, ebben meg tudott nyugodni.
Oly annyira, hogy másnap reggelre kis mosollyal az arcán elaludt e földi életből...
Számomra azóta ennek a kérdésnek: ki az igazi feleség: kicsit másüvé esnek a hangsúlyai...

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 24., vasárnap 07:05 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Isten nem azért ad meg később dolgokat, mert akkor már az embernek nem kell. Láttam embereket, akiknek kétszeres volt az örömük, amikor megkapták azt, amire vágytak.
Az első azért mert megkapták, a második azért mert megkapták.
Ilyen volt nekünk (gyülekezetünknek) az ovi.
Évekig hajtottunk, mentünk, jártunk az ovi után.
Aztán lemondtunk róla, mert olyan falak jöttek, amik túlnőttek rajtunk. Maradt az ima és a csöndesség.
És akkor "magától" megnyílt az ég és a polgármester - aki azóta előzetesben van - megkérdezte tőlünk, hogy kell-e még az óvoda?
És ilyenkor az ember, mint egy rossz gyerek besértődhet: " Most már nem!", vagy elcsodálkozhat azon, hogy ki az Ura ennek a világnak.

A maradni, vagy menni személyes vezetés kérdése.
Én egy testvérem helyében már rég kilépnék a "házasságából", de hosszú ideje nem beszélünk már erről, mert ő meg azt értette meg, hogy maradnia kell.
Nincs erre egyértelmű válasz maga Pál is azt írja, hogy "úgy gondolja" és hogy szabad a keresztyén embernek maradni és menni.
Persze látom, hogy a testvérem nem az Úr szerinti házasságban van együtt a gyermekei anyjával, mert az megszakadt, amikor bizonyos dolgok történtek, de hisz abban, hogy az Úr mindenható.

És én ezért neki nem adok tanácsot...

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 24., vasárnap 11:05 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Dear Ee.! (Megint csak egy rész szerint való hozzászólás...)
Idézet:
Nagyon örülök annak, amit írtál. Hogy megengeded a tévedés lehetőségét. Hogy nem azt írtad, a házasság minden esetben biztosan az Úrtól van. És hogy ezért a házasságtörés volna az egyetlen megengedhetetlen és megbocsáthatatlan bűn. (Mert szerintem a legtöbb keresztény így gondolja).

Azt mondod: megengedem... :shock: ... hááát - még ha én engedném meg... :? (az kinek is volna jó???) Inkább úgy gondolom: kész és képes vagyok tudomásul venni, hogy Isten egészen más határok közt bánik a dolgokkal, mint ahogy mi "engednénk meg Neki" :mrgreen: ...
Kész és képes vagyok tudomásul venni, hogy nagymellényű magabiztosságainkban (a 99,999999%-os bizonyosságban) a valódi biztonság valahol: 0,0000001% - és nem több! :shock: :!:
És ez egyáltalán nem "kényelmes" de - igaz, csak szerintem - egyedül reális... (ami nem egyenlő azzal, hogy egyedül üdvözítő!!!)
A "legtöbb ker. így gondolja" részben igazat tudok adni Neked. Valószínű a bűnökben is akad "divatos" :!: - amit éppen illik elítélni - kurzusa van... s ezek között vannak - mint pl. a házasságtörés - vagy a homosex életforma - örök-kurrens, mindig elítélhető.
Úgy gondolom, főleg azért, hogy ami meg az én bűnöm lenne, az sikkadjon csak el csnedben a háttérben... és meg ne kérdezze senki: miért úgy néztél arra a nőre - nem tudod, hogy akkor szíved szerint már "paráználkodtál vele" - s hogy ez fizikailag nem valósult meg bármi ok folytán, erre már nem lehetsz büszke!...
...miért mondtad felebarátodról, hogy "bolond" - ha szíved szerint leminősítetted, elítélted, megfosztottad emberi minőségétől (nem ember, csak egy bolond...!), akkor már mit számít, hogy a kést nem volt még alkalmad belé mártani - de az emberi életet már elvetted tőle!!!
...s akkor kiderülne, hogy nem tarthatom fel büszként a fejem a "házasságtörőkkel" és a "buzikkal" szemben - magam sem érdemlek jobb ítéletet, mint ők... sőt, ha nem képmutatóskodnak, nem verik a nyálukat a maguk ön-igazultsága mellett, akkor még az is bejöhet:
Idézet:
Mt. 21,31/b. Jézus erre ezt mondta nekik: "Bizony, mondom néktek: a vámszedők és a parázna nők megelőznek titeket az Isten országában."

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 24., vasárnap 17:10 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Olyan terhelés alatt van az ovi, külső-belső nehézségek, hogy ha nem az lett volna az előzmény, amit leírtam, lehet már nem lenne hitünk és örömünk benne.
Az Úr előre látja, hogy milyen terhelés pl. egy egyiptomi kivonulás és ezért váratja Mózest, ill. a népet és még így is éppen csak kijutottak a pusztából....

És még Józsihoz annyit, hogy pl. nem véletlen, hogy Samáriában egy bűnös nő az, akin keresztül kijelenti magát Jézus Krisztus.
Miért teszi ezt? Hogy a "tisztességes emberek" ne bújhassanak el a bűneikkel pl. a paráznák mögé, mert így valóban lemaradnak/kimaradnak.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 24., vasárnap 20:14 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
V i s s z a k a n y a r (ha megbocsátható...)
Idézet:
"Számomra azóta ennek a kérdésnek: ki az igazi feleség: kicsit másüvé esnek a hangsúlyai..."
Hová? Erre kíváncsi vagyok.


Dear Ee.!
A klasszikus (??) hangsúlyhoz képest gondoltam: az az igazi - aki esküt tett...
az az igazi, aki megmarad az esküben...
ergo: az az igazi, aki VAN...
szoval ??????????????? hogy is van ez...
az eskü - főleg a gyakorlat szintjén - formaság: mi áll a hátterében?
a/ az az elvárás, hogy Isten áldást adjon erre a kapcsolatra
b/ az a feltételezés, hogy ezt a kapcsolatot Isten (is) jóváhagyta
c/ az a kívánalom, hogy ebben a kapcsolatban Isten akarata váljon valóra
Az elvárás, a feltételezés és a kívánalom együtt ahhoz kapcsolódnak, hogy EZ VAN - ezt kellene tehát Istennek is megáldani: azért VAN mert Ő ADTA!
Amit elmondtam, pontosan ezeket az alapokat ássa alá!
De csak azért, mert a l á á s h a t ó a k = az elvárás, a feltételezés és a kívánalom ugyanis a MIÉNK-embereké - és megkérdezte bárki, hogy mit akart volna az Isten?
Ugyan minek kérdeztük volna meg: ha EZ VAN - akkor bizonnyal EZT IS AKARTA!
Nos, itt keverjük össze azt a két össze nem keverendő dolgot, hogy
valami Isten akaratával // tudtával megy-e végbe?!
Ő akarta, hogy ott legyen a "kísértő" fa, a jó és gonosz tudás fája az emberpár előtt -
tudta, amikor ettek róla - de MÉGSEM AKARTA, hogy egyenek róla!
Isten akarta, hogy éljen A és B is ... és tudta, hogy A+B összeházasodnak, pedig nem akarta!
Szóval - valahogy így látom a dolog hangsúlyait.
((És ezért amit édesanyámmal kapcsolatban írtál: ha bűn volt, az lett volna a megtérés, hogy benne marad a kényszerházasságban - szerintem hangsúly- és talán cél-tévesztett mondat (is)...
bűn-belekényszeríteni valakit valamibe, akarata ellenére: bűn-kényszerülni(!!) - és megtérés ebből a bűnből: felismerni és (bűn árán?) levetni a kényszert - már csak így lehet - de folytatni még nagyobb bűn volna...vagyis megtérés ebből a bűnből: vállalni és felismerni bűn-voltát és elszakadni tőle...(kerül amibe kerül!)

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 27., szerda 14:24 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Eeyore írta:

A derék asszony dicséretéről még annyit, hogy természetesen tudom, hogy egy 4-5 gyerekes anyának a házimunka és gyereknevelés ma is teljes idejű elfoglaltságot jelent. Háromezer éve pedig minden sokkal nehezebb volt: vízhordás, tűzrakás, őrlés, kenyérsütés, háziállatok, fejés, vajköpülés, lenfeldolgozás, kézzel való mosás és így tovább: ma már szinte fölfoghatatlan terhek voltak az asszonyokon. Engem azért hökkentett meg, mert az ige nem a szokásos női házimunkákat emeli ki, azaz nem pusztán önellátásról, hanem kifejezett árutermelésről is ír. És azon töprengtem: vajon, egyáltalán ki tehette meg, hogy ilyesmivel töltse az idejét? Arra jutottam: valószínűleg csak tekintélyes nő, pl. egy királyné. (Kb. ugyanebből a korból származik az Odüsszeia, ahol Pénelopé folyvást sző. A többi, nehezebb munka a szolgálók dolga). Vagyis a szövés, amiről a derék asszony dicsérete olyan lelkesen ír, valójában egy jómódú hölgy kiváltsága volt akkor. :?



Kedves Eeyore!

Mivel emlékszem még, hogy a gyerekkoromban a szátva- szövőszék ott terpeszkedett a konyhában a téli hónapokban,-/de szerettünk versenyezni a bátyámmal, hogy kinek megy ügyesebben a szövés ! /- látok a szülői ház padlásán öcselőt, nyüstöt, guzsolyt, kikérdeztem Anyut,hogy is volt ez annak idején? Nos: amíg a szövetkezetesítés be nem köszöntött, a mi falunkban majdnem minden háziasszony font-szőtt, a saját maga termesztette lenből, kenderből- a többi felsorolt munka mellett. Igen, felfoghatatlan volt az a munkabírás, ahogy az akkori asszonyok dolgoztak! Emlékszem, télvíz idején is Anyu a patakban öblített, hordtuk neki kannában a forró vizet, hogy közbe-közbe beledugja a kezét egy kicsit megmelegedni.
Igaz, hogy én is végzem a házimunkát reggeltől estig- de mi ez ahhoz képest!

Sokat változott tehát a világ, azonban a derék aszony dícséretéből a 27. verssel maximálisan azonosulni tudok : vigyáz a háza népe dolgára- ez talán az a része az asszonyi munkának, ami ma sem könnyebb, mint háromezer évvel ezelőtt, és ugyanolyan gyönyörűséges feladat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 28., csütörtök 21:40 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Szia Eeyore!

-nem tudom, sikerül-e megírnom ezt a hozzászólást,állandóan kiesik az net/hja, nemhiába, lyukas a háló/-


Nem mosott, csak öblítette a ruhát Anyu a patakban: bent mosógépen kimosta, s egyszerűbb volt kivinni a patakra, ott nem kellett háromszorra kiöblíteni egy ruhadarabot, hanem megvolt egy fogásra- és még energia sem fogyott..

Hogy mi hiányzik belőlem a derék asszonyhoz képest?-ezen gondolkodtam sokat- több önállóság, vállalkozó kedv- hmm..hmm.../ha mégis rátalálok egy járható ösvényre a hétköznapok dzsungelében, akkor majd megírom/


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. jún. 03., szerda 07:09 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Elolvastam a főoldalon a napi szakaszt Visky Ferenc könyvéből, és nem értek bizonyos dolgokat Mt. 25, 1-12-ből:

Az okos és a balga szüzek példázata

Okosak voltak az okos szüzek, de szeretet volt-e bennük, ha nem adtak az olajukból a szegény balgáknak?
Az okosságukért jutottak-e be a mennyek országába? Vagy az olajukért?
Tovább feszítem. Feltételezzük, hogy az üdvösségünk azon múlik, hogy elegendő olaj van a mécsesünkben. Vajon adnánk-e azoknak belőle, akiknek nincs, bízva a Vőlegény világosságában és irgalmasságában?
A balgák sem azért voltak talán balgák, mert hiányzott az olaj a mécsesükből, hanem mert inkább az okosaknak hittek, minthogy bíztak volna, hogy a Vőlegény világossága elég ahhoz, hogy olaj nélkül is világítson.
És eszembe jut még Bonhoeffer meg Luther meg Kálvin, akik igen gazdag gyümölcsöző életük alkonyán semmi mást nem tudtak felmutatni, csak az üres kezüket, és egyedül Krisztus kegyelmében bízva várták az üdvösségüket.

De azért mégis ott marad a nyugtalanító tény, hogy az okos szüzek bejutottak a mennyek országába. Miért?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 768 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 52  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség