Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 768 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 52  Következő
 

bocs
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. márc. 14., szombat 21:40 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Bocsánatkéréssel :oops: - töröltem korábbi levelem tartalmát (jobb, ha magam moderálom modortalan magam...) - mert a személyeskedésnek azt a szintjét (s ezzel együtt talán címzettjét is) ütöttem meg - amit nem pusztán nem illik, hanem igaz rá a klasszikus szöveg:
ez nem bűn, ez h i b a !

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 14., szombat 22:35 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves József!

A vita valahonnan onnan indult, hogy FM az alábbit kérte rajtunk számon:

Idézet:
ApCsel 21,25 A pogányokból lett hívőkkel pedig már közöltük azt a határozatunkat, hogy tartózkodjanak a bálványoknak áldozott hústól és a vértől, a megfulladt állattól, és a paráznaságtól."


Amikor azt kérdeztem FM-től, hogy számára a fult állat, meg a vér evése olyan fontos dolog-e, amitől manapság a leginkább tartózkodnia kell, akkor mondta a fenti idézetet, amit te is bekopiztál.

Ebből én nem arra következtetek, hogy a 2Kor3,6 szerint válaszolt, ahogy te írod. Ő csupán a szokásos válaszát adta, miszerint a Szentlélek vezénylete alatt kell élni, és engedelmeskedni kell annak.

Megjegyzem, hogy a fogalmakra szerintem FM nem úgy volt kihegyezve, ahogy mások. Például a bűnre sem ugyanazt értette egy hétköznapi példán, mint mások. Nehéz volt megértenünk egymást.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 14., szombat 22:46 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
rosta írta:
Kedves József!

A vita valahonnan onnan indult, hogy FM az alábbit kérte rajtunk számon:

Idézet:
ApCsel 21,25 A pogányokból lett hívőkkel pedig már közöltük azt a határozatunkat, hogy tartózkodjanak a bálványoknak áldozott hústól és a vértől, a megfulladt állattól, és a paráznaságtól."
**

Amikor azt kérdeztem FM-től, hogy számára a fult állat, meg a vér evése olyan fontos dolog-e, amitől manapság a leginkább tartózkodnia kell, akkor mondta a fenti idézetet, amit te is bekopiztál.

Ebből én nem arra következtetek, hogy a 2Kor3,6 szerint válaszolt, ahogy te írod.*** Ő csupán a szokásos válaszát adta, miszerint a Szentlélek vezénylete alatt kell élni, és engedelmeskedni kell annak.

Megjegyzem, hogy a fogalmakra szerintem FM nem úgy volt kihegyezve, ahogy mások. Például a bűnre sem ugyanazt értette egy hétköznapi példán, mint mások. Nehéz volt megértenünk egymást.
****

**igen láttam, de direkt nem ennek a kirészletezésével akartam kezdeni (tüneti kezelés :wink: ) - hanem azzal az időrendben későbbi, de fontossági sorrendben -számomra legalábis- előbbrevalónak tűnő kérdéssel, hogy "mit is kezdünk ezzel...?"
***Nos, bevallom, én sem úgy gondoltam, hogy ő kapcsolt volna eszerint. Ezt mindössze én adtam hozzá a témához...
****Igazad van...ugyan nem elemeztem ki a szóhasználatát, de felszínes áttekintésből is látszott, hogy az "átlag fórumozóhoz" képest egyénileg fogalmaz. Nem akarom most megbecsülni, hogy ez pusztán személyes eredetű, vagy gyülekezeti (ill. általában "korábbi") hátteréből fakad-e... nem elhanyagolható, ha őt is meg akarjuk érteni, de "hátráltató tényező", ha a személyes szóhasználat megfejtését előrébb vesszük, mint az Ige "megfejtését".

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 15., vasárnap 17:27 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Eeyore írta:
Ex, eszemben sincs, mi okom lenne rá? Miért feltételezed pont rólam? (Talán belekötöttem, sértegettem, kigúnyoltam, megvádoltam, ledorongoltam, megaláztam vagy egyéb? Téged szoktalak? Ilyennek ismersz? Ha igen, úgy ne haragudj.)

Igen, én úgy éreztem, hogy aránytalan hangnemben urtottál neki, de ha én ebben túlérzékeny voltam akkor majd MJ megcáfol. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 15., vasárnap 18:54 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
exrefis írta:
Igen, én úgy éreztem, hogy aránytalan hangnemben urtottál neki, de ha én ebben túlérzékeny voltam akkor majd MJ megcáfol. :)
üdv
ex

Dear Ex - sőt: Deus Ex... :wink: !
"Cáfolatom" - ha felfigyeltél rá - magam irottam ki... nem pusztán mert "nem illendő" :arrow: :twisted: !
de "dzsungel-harcosként" néhány alapvető szabályt illik betartanom: szabad - sőt kell is öv alá ütni - de ne úgy tedd, hogy ez példa legyen mások számára is...
szal ezért volt a törlés...
és ezért mondom most:
az, hogy ki milyen hangnemben ugrik nekem - arra csak azzal reagálhatok, amivel a keszii hétköznapokban is szoktam:
Aki engem meg akar sérteni, az megpróbálhatja - de bicska, konyhakés, jégcsákány, revolver, Kalasnyikov, M13-as szóba se jöhet, legalább nehéztüzérséget, vagy interkontinentális ballisztikus eszközt hozzon magával... :wink:

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 15., vasárnap 18:58 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Eeyore írta:
Kedves Miskolczy József, amit eddig leírtál, röviden összefoglalva ennyi: vannak igerészek, amit egyesek nem értenek. És képesek rákérdezni és problémázni rajta. Netán hosszú oldalakon keresztül rágni ugyanazt a témát. (A topic címe: nehezen érthető igerészek). Ezért hát gondolkodjunk el, kezdjük el elemezni értelmezni - no nem az igét, hanem a kérdezőt.
Avagy: ostobaság valamire rákérdezni, értetlenkedni, mert jól leégeted magad a teológus előtt.

Dear Eyeore :wink:
foglaljuk össze másként - röviden: vannak nem értett igerészek, amin egyesek képesek úgy berágni. hogy egymás értelmezését , sőt méginkább egymást osztják ki miatta ... szemmel láthatóan "bejáratott" módon... de ezzel csak egymást égetitek egymás előtt, még akkor is, ha ezt nem akarjátok észrevenni... :cry:

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 15., vasárnap 19:06 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
kavics írta:
Akkor vér evés elleniek, ezt hogyan ítélitek meg a Lélek nélkül, testi emberként?
Aki eszi az én testemet, és issza az én véremet, annak örök élete van, és én feltámasztom őt az utolsó napon. Mert az én testem igazi étel, és az én vérem igazi ital. Aki eszi az én testemet, és issza az én véremet, az énbennem marad, és én őbenne. Ahogyan engem az élő Atya küldött el, és én az Atya által élek, úgy az is, aki engem eszik, élni fog énáltalam.
Tudod Magda ez nem az én kinyilatkoztatásom, ez Jézusé, ami miatt sok testi ember meg is botránkozott benne a TÖRVÉNY miatt!

Dear Kavics!
(abban a reményben, hogy lesz ez a kavics még egyszer Petrosz is (kőszikla)) :wink:
Ezek szerint azt akarod kérdezni, hogy Jézus tanítványai miért nem csinálnak úgy, mint Dózsa György katonái - akik lázadásukban leveretve, ellenségeik gyűlölete által kényszeríttetve saját "mesterük" izzó vastrónon sült testét voltak kénytelenek megenni - belőle táplálkoztak: és mégsem váltak maguk is legalább kicsi dózsagyörgyökké? - vagy csak én értelek feélre: jó (na jó: rossz) szokásom szerint??

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 20., péntek 00:09 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.


-Ez ugyan már régen "lefutott" kör és FM rég nincs a fórumon, úgyhogy
nem igazán illik az általa mondottakon rágódni,- mert nem tud válaszol-
ni. - Kavics pedig ma már Péter, - Petrosz !!! :)

-Viszont mégis egy ige feltételenül idekívánkozik.- Nem "bedobom" csupán
hanem élő véleményként hozom a magam részéről az összes összeke-
vert "materiális" vér és "sacralis" vér kifejezésekre:

-Jézus mondja:"... azok a beszédek, amelyeket én mondtam nektek:
L É L E K és É L E T ."
Ján 6,63/b


Loisz

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 20., péntek 06:52 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Bocsánat, ha "gumicsontra vetődtem" :oops: - vagy Péter/Petrosz tesót "lekavicsoltam" :oops: :oops: (szegény nem országút....)
de hadd emlékeztessem m a g a m (!) arra, hogy még a "nagy" Kálvin János is nagyjából-egészéből annyit mert mondani az úrvacsora titkára nézve:
"Unio mistica cum Christo" (Titokzatos egység Krisztussal) - és a maga részéről tiszteletben tartotta, hogy (5 Móz 29:29) A titkok az ÚRéi, a mi Istenünkéi, a kinyilatkoztatott dolgok pedig a mieink és a fiainkéi mindörökké, hogy teljesítsük ennek a törvénynek minden igéjét.
- Bár ugyan erről is írhatott volna olyan vastag(nyakú- :wink: - kálvinista?...)
könyvet, mint az Institutio, de m é g s e m tette. Pedig én is kíváncsi lennék, hogy HA itt fórumozhatna velünk, mit válaszolna erre a kérdéskörre?

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 20., péntek 09:47 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves József, a Kavics (Pauler) és Loisz szerintem arra a látszólagos, vagy valós ellentmondásra hívta fel a figyelmet, hogy Mózes azt mondta, ne egyétek a vért, mert az lélek, míg Jézus azt mondta, hogy egyétek a véremet, mert az lélek. Szerintem ennek a megbeszélése megért egy misét, ahogy régen mondották.

Szó sincs tehát arról, hogy azt vélelmezné bármelyikünk is, hogy Dózsa György katonáihoz hasonlóan az apostolok enni akarnának bárki testéből, vagy vámpirt akarnának játszani. Egyszerűen a fenti ellentmondás van a háttérben.

A másik érdekes kérdés szerintem, hogy amikor a vérevés tilalma olyan mélyen belerögzült a zsidóság lelkébe, hogy annak még csak az említése is megbotránkoztató volt, például a törvények szerint szigorúan kósereltek, stb, hogyan és miért mondott Jézus ilyen, a zsidók számára megbotránkoztató szavakat többször is a vérivásról. Végül is az úrvacsorai bor ivás, amely a szövetség jele, tulajdonképpen vérivás. Ezt a szövetséget az írások szerint Jézus vérének az ivása pecsételi meg, mégha vér helyett bort is iszunk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 20., péntek 18:24 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.

-Részben egyetértve Rostával,- bővíteni szeretném a megértést Luther szavaival:

-ÁLDOZATA LELKI-

"Mennyivel inkább Krisztusnak a VÉRE, aki örökkévaló LÉLEK által ÖN-
MAGÁT áldozta fel ártatlanul Istennek;
megtisztítja a ti lelkiismereteteket a holt cselekedetektől..." Zsid 9,14


- Az ige kétféle papságról beszél. A régi papság testi volt.- Testi volt az
öltözete, háza, áldozata, bocsánata, -- mindene.

-Az új papság pedig lelki.- Lelki a ruhája, a háza, áldozata, bocsánata,-
-- mindene.

"Mert a vér a benne levő lélek által szerez engesztelést.---
... mert minden testnek a lelke a vére."
III.Móz. 17,11 és 14.

KRISZTUS ÁLDOZATA LELKI, ÖNMAGÁT ÁLDOZTA FEL SZÍVÉBEN ISTEN-
NEK. Ezt testi szem nem láthatta. Teste és vére lelki áldozat volt.-

-
A kereszt is lelkileg volt oltár.- A temploma is lelki volt,- a szabad ég.

Az imádsága, vérhintése, jóillatú füstje is mind-mind lelki volt, mert
"mindegyik" LÉLEKBEN történt.


Éppen ezért FŐPAPI TISZTÉNEK ÉS ÁLDOZATÁNAK gyümölcse és
haszna is lelki volt: BŰNEINK BOCSÁNATA ÉS MEGIGAZULÁSUNK."

(Jer örvendjünk keresztyének c.áhitatos könyv: 160.old.)



Loisz

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

vér/Lélek
HozzászólásElküldve: 2009. márc. 21., szombat 00:18 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Kedves Loisz és Rosta!
Mi, ronda :wink: reformátuskók, akik viccelődni szoktunk szegény "lutyikon", mondván, hogy mivel Luther nem akart elszakadni Rómától <az tagadta/közösítette ki őt és követőit> s ezért nem távolodott el - szerintünk - "kellő mértékben"... ezért a félmegoldást képesek vagyunk "lutheránus megoldás"nak nevezni...
Sőt: olyan adomákkal "büszkélkedünk", amely szerint a ref. püspök evangélikus kollégájának azt mondja, amikor a közös hálóhely általa már elfoglalt kényelmes ágyát nézegeti amaz, s kérdi: hát én hol fogok aludni? - Hát vagy alatta, vagy fölötte, vagy mellette, de BENNE NEM! - itt az alkalom, hogy
bocsánatot kérjünk!
hiszen Luther itt az egyik legfontosabb kérdésben, az úrvacsora kérdésében az óvatos Kálvinnál többet és tartalmasabbat mer mondani!
a magam részéről legalábbis ebben vagyok biztos...
S hogy miért gondolom oly fontosnak Luther idézett szavait? (Köszi Loisz! :*: )
Hadd kezdjem azzal, hogy e tekintetben egyrészt azt tartom nagyon fontosnak, amit Jézus a Jákób kútjánál mond a samáriai asszonynak: Az Isten Lélek, és ezért imádóinak is lélekben és igazságban kell imádniuk Őt! - Meg azt, amit 1 Móz 1 mond a teremtés első napjáról: Isten Lelke lebegett a vizek felett...
(Ez utóbbiról az egzegéták, tudományuk nagy voltának bizonyítására annyi tücsköt-bogarat összehordtak már, hogy a Fővárosi Állatkert rovarháza 10x is tele lenne velük!)
Számomra a két Ige kapcsolata egyrészt azt jelenti: a teremtésre nézve - hogy Isten SZEMÉLYESEN volt jelen a teremtésnél (a világ legtöb teremtésmítosza ugyanis feldobja valamiféle "közvetítő" jelenlétét-szerepét - itt pedig ezekkel szemben leszögeztetik: Isten nem "másodkézből" teremtett, hanem s z e m é l y e s e n!) - a samáriai nőnek adott válaszban pedig (Hol kell imádni Istent?!) azt hangsúlyozza, hogy a hely nem fontos - de a MÓD (hogyan imádjuk Őt?) annál inkább:
a Lélek-Isten = a "Személyes" Isten = a JELENLÉVŐ Isten imádata is Teljes jelenlétünkkel (=önmagunk teljes át-/odaadásával) - teljes személyiségünk Isten kezébe való letételével... s mivel ezekre - óemberi alapállásunknál fogva önállóan nem lennénk képesek - hát az Isten Lelke/a Lélek-Isten által megragadva/megszólítva/megváltva történhet meg csak mindez!
Luther ezt majdnem szószerint kimondja - és jól teszi, hogy nem konkretizálja úgy, mint nagy magyarázó hevületemben én itt, a fenti sorokban :oops: - hiszen az általam adott magyarázat(?) legalább annyira érthető félre (!) is, mint meg-.
S a józan óvatossággal együtt is többet mond, mint az "unio mistica cum Christo" igaz és kedves, de rettentően szűkszavú állítása.
Az úrvacsorával ui. élni kell - (és nem agyon-magyarázni, Kálvin erre adott jó példát...amit fentebb nem jól követtem :wink: ) - de amennyit emberileg meg lehet mondani róla/felőle, azt igenis ki kell mondani - s ebben vélem Luthert telitalálatosnak (pedig nem is totózott :wink: )!

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 21., szombat 21:13 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.

-Kedves József !

-A megértést elősegítő soraidat szíből köszönöm.- Igazán jó, hogy át-
utaltál az ÚRVACSORA lényegére is.-

-Mivel "áldozata lelki", teljesen egyértelművé válik, hogy az úrva-
csorai jegyek vétele, amit Isten igéje szentséggé avatott,- a Jézus
Krisztussal való LELKI KÖZÖSSÉGÜNKET váltja valóra, erősíti meg.-


Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 17., vasárnap 16:25 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Kedves Ee! ... Kereszthivatkozott bibliai helyet hozok, folytatása az első annak, amit hozzáfűztél Amnón és Támár történetéshez:
Idézet:
5 Móz.22:28 Ha valaki egy el nem jegyzett szűz lánnyal találkozik, megragadja, és vele hál, és rajtakapják őket, 2Móz 22:15-16
29 akkor az a férfi, aki vele hált, adjon a lány apjának ötven ezüstöt, a lány pedig legyen a felesége, mivel erőszakot követett el rajta; nem is szabad elbocsátania egész életében.
-----------
2 Móz. 22:15 Ha valaki elcsábít egy szűzleányt, aki még nincs eljegyezve, és vele hál, akkor jegyajándékkal jegyezze el magának feleségül. 5Móz 22:28-29 16 De ha az apja semmiképpen sem akarja hozzáadni, akkor annyi pénzt kell fizetni, amennyi a hajadonok jegyajándéka szokott lenni.

A magam részéről úgy gondolom, inkább ez lehetett - jogilag - a helyzet; mivel nincs tudomás arról, hogy Támárt valaki eljegyezte volna.
Amnón viselkedése dühíthette fel igazán Dávidot: a törvény szerint, ha ezt tette, akkor már ki kell tartson mellette (=vegye feleségül!) ((Egy "mentsége" lehet - ha a leány apja nem egyezik bele ebbe a kényszer-házasságba!))
Amnón ellenben:
Idézet:
2Sám 13:15 De utána annyira meggyűlölte őt Amnón, hogy nagyobb lett a gyűlölete, amellyel gyűlölte, annál a szerelemnél, amellyel szerette, és ezt mondta neki Amnón: Kelj fel, menj innen!

szóval Dávidnak nehéz is lett volna meg-nem-haragudni!

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Nehezen értehető igerészek
HozzászólásElküldve: 2009. máj. 18., hétfő 10:36 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Kedves Ee!
Úgy gondolom, igazad van - és köszönöm, hogy ezt leírtad... kitűnik belőle, hogy belegondoltál a történtekbe...nekem nem volt igazán időm erre, ezért született olyan válasz, amilyen :oops:

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 768 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 52  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség