Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 525 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Következő
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011. ápr. 26., kedd 06:48 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
nemosinex írta:
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, tudja-e valaki, mit jelent az, ami az 1Kor15, 29-ben olvasható, hogy némely hívők a "halottakért keresztelkedtek meg".
Üdv
nX


Szia Nemosinex!

Szabó Andor: Lábaim előtt mécses a Te Igéd- ben ezt írja:


"Ha nincs halottak feltámadása, értelmét veszti az, amit némelyek megtettek Korintusban, és amiről csupán innen tudunk,hogy egyesek halottakért keresztelkedtek meg, amit az apostol se nem javall, se nem tilt. Arról lehet szó,hogy lelkiismereti nyugtalanságból keresztelkedtek meg keresztségben nem részesült és hirtelen meghalt rokonért, ismerősért. Az értük, haláluk után is felelősséget érzők úgy vélték, hogy személyüket így, mintegy magukhoz kötve, üdvösségre segíthetik őket. Talány különben, hogy a Bibliában alig van nyoma a nagy gyermekhalandóság folyamatos gondjának. Mégis valószínűnek látszik, hogy szülők, s más közel állók főként az elhunyt kisdedekért vállalták a keresztséget. Nyelvtanilag a megkeresztelkedés jelenthet spontán cselekvést, jelentheti azt is, hogy a gyülekezet vezetői tettek eleget az ilyen igénynek. Ám, ha nem lesz halottak feltámadása, mi értelme az egésznek?-"..


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. ápr. 26., kedd 07:03 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Köszönöm.
Majd még keresgélek én is, s ha valamit megtudok, elmondom, remélem, nem a káoszt növelendő.
Üdv
nX


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. máj. 07., szombat 07:28 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Mk 3,1-6: „1. Ezután ismét a zsinagógába ment. Volt ott egy sorvadt kezű ember; figyelték Jézust: vajon meggyógyítja-e szombaton, hogy vádat emelhessenek ellene.
Ekkor ezt mondta a sorvadt kezű embernek: "Állj ki középre!"

Hozzájuk pedig így szólt: "Szabad-e szombaton jót tenni, vagy rosszat tenni, életet megmenteni, vagy kioltani?" De azok hallgattak.
Ekkor haragosan végignézett rajtuk, és sajnálta őket szívük keménysége miatt; majd így szólt ahhoz az emberhez: "Nyújtsd ki a kezedet!" Erre az kinyújtotta, és meggyógyult a keze.

A farizeusok pedig kimenve, a Heródes-pártiakkal együtt azonnal arról tanácskoztak, hogyan végezzenek vele.”


Vádaskodás, ítélkezés, be kell bizonyítani a másik bűnösségét, hogy aztán lehessen felette ítélkezni.
Jézus nem titokban cselekszik, látványosság teszi a gyógyítását, mert a farizeus szíveinket is meg akarja gyógyítani. Középen áll a beteg ember és látványos a betegsége. Nyújtsd ki a kezed, mutasd meg nekik, hogy milyen a betegség. Lássák meg!

És akkor jön a kérdés, ami a szívet vizsgálja. Mi van a szívedben? Szabad-e szombaton, jót vagy rosszat tenni?
Nincs válasz és emiatt Jézus megsajnálja ezeket az embereket. Kőkemény a szívük!!!
Ez önmagában a bűn, szörnyű lét...

Jézus tőlük függetlenül gyógyít, hogy lássák Isten jóságát, hatalmát.

És akkor a farizeusok dolgozni kezdenek, tanácskoznak, gyűlést tartanak szombaton.
Szabad-e szombaton rosszat tenni?
Szabad-e szombaton (minden nap) jót tenni?

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. máj. 10., kedd 12:19 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
pauler írta:
Mk 3,1-6: „1. Ezután ismét a zsinagógába ment. Volt ott egy sorvadt kezű ember; figyelték Jézust: vajon meggyógyítja-e szombaton, hogy vádat emelhessenek ellene.
Ekkor ezt mondta a sorvadt kezű embernek: "Állj ki középre!"

Hozzájuk pedig így szólt: "Szabad-e szombaton jót tenni, vagy rosszat tenni, életet megmenteni, vagy kioltani?" De azok hallgattak.
Ekkor haragosan végignézett rajtuk, és sajnálta őket szívük keménysége miatt; majd így szólt ahhoz az emberhez: "Nyújtsd ki a kezedet!" Erre az kinyújtotta, és meggyógyult a keze.

A farizeusok pedig kimenve, a Heródes-pártiakkal együtt azonnal arról tanácskoztak, hogyan végezzenek vele.”


Vádaskodás, ítélkezés, be kell bizonyítani a másik bűnösségét, hogy aztán lehessen felette ítélkezni.
Jézus nem titokban cselekszik, látványosság teszi a gyógyítását, mert a farizeus szíveinket is meg akarja gyógyítani. Középen áll a beteg ember és látványos a betegsége. Nyújtsd ki a kezed, mutasd meg nekik, hogy milyen a betegség. Lássák meg!

És akkor jön a kérdés, ami a szívet vizsgálja. Mi van a szívedben? Szabad-e szombaton, jót vagy rosszat tenni?
Nincs válasz és emiatt Jézus megsajnálja ezeket az embereket. Kőkemény a szívük!!!
Ez önmagában a bűn, szörnyű lét...

Jézus tőlük függetlenül gyógyít, hogy lássák Isten jóságát, hatalmát.

És akkor a farizeusok dolgozni kezdenek, tanácskoznak, gyűlést tartanak szombaton.
Szabad-e szombaton rosszat tenni?
Szabad-e szombaton (minden nap) jót tenni?


Dejó! Ez nekem eddig nem esett le, hogy hát ők is szombaton tanácskoztak, amit lehet, hogy szintén nem lett volna szabad. Nagyon köszönöm, Pau!!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 11., szombat 07:04 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Sziasztok!
Gondoltam, kérdezek egyet, ha már ilyen holtszezon van. Hátha...
A mai újszövetségi igében olvasom újra, ki tudja hányadszor, de most másképp, persze (Mk 14, 10):
Akkor Júdás, az Iskariótes, egy a tizenkettő közül, elméne a főpapokhoz, hogy őt azoknak elárulja... Ő pedig keresi vala, mi módon árulhatná el őt jó alkalommal.
Hogyan is van ezzel az árulással? Hiszen Jézus nem bujkált, tudták, hol lakik. Tudták azt is, kinek vallja magát. Mért volt szükség itt Júdásra? Egyszer valaki azt magyarázta, hogy azt árulta el nekik, hogy Jézus a Messiás, vagyis a tanítványi kapcsolatból szerzett legbensőbb titkát adta ki. De mit segített ezzel a főpapoknak?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 12., vasárnap 15:11 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Erika írta:
Köszi, Rosta, azért ezt is jó olvasni, hogy valaki jót mond a fórumról.
Hogy miért ilyen hallgatag mostanában? Nem tudom, csak rábólintok, hogy igen, hallgatag.
Én is csak az olvasásig jutok -az egyik oka, hogy valóban mostanában nagyon sok a dolgom- a másik meg ...valahogy szétesett a csapat- ez van, ezt kell szeretni.


ilyen egyszerű a "fórum-dinamika" (a csetes se sokban különbözik): ha van valami "gumicsont-téma", az generál egy halom hozzászólást... ha nincs: mindenki csak üdögél, be-benézeget egyéb bokros teendői mellett, "hátha történik valami"... és hát ETTŐL nem fog :D

hogy most az aktuális gumicsontjaink "miért haltak el", abba nem mennék bele, vannak fordulatok, amik bizonyos dolgokat "már-nem-érdekes"-sé tesznek, és vannak olyanok, amik ugyan húsbavágóak, de "még-nem-érzékelhetőek"

mindenesetre, addig is:

nemosinex írta:
Sziasztok!
Gondoltam, kérdezek egyet, ha már ilyen holtszezon van. Hátha...
A mai újszövetségi igében olvasom újra, ki tudja hányadszor, de most másképp, persze (Mk 14, 10):
Akkor Júdás, az Iskariótes, egy a tizenkettő közül, elméne a főpapokhoz, hogy őt azoknak elárulja... Ő pedig keresi vala, mi módon árulhatná el őt jó alkalommal.
Hogyan is van ezzel az árulással? Hiszen Jézus nem bujkált, tudták, hol lakik. Tudták azt is, kinek vallja magát. Mért volt szükség itt Júdásra? Egyszer valaki azt magyarázta, hogy azt árulta el nekik, hogy Jézus a Messiás, vagyis a tanítványi kapcsolatból szerzett legbensőbb titkát adta ki. De mit segített ezzel a főpapoknak?


Persze, Jézus nem alapított terrorista sejteket, nem vonult illegalitásba, de azért "vigyázott magára"
valahogy Jézus ÖNVÉDELME egyfajta szentségtörésnek hangzik, pedig VOLT ILYEN:

Idézet:
Márk Evangéliuma:1:45 Az pedig kimenvén, kezde sokat beszélni és terjeszteni a dolgot, annyira, hogy nyilvánosan immár be sem mehetett Jézus a városba, hanem künn puszta helyeken vala, és mennek vala hozzá mindenfelől.
János Evangéliuma:11:54 Jézus azért nem jár vala többé nyilvánosan a zsidók között, hanem elméne onnan a vidékre, a pusztához közel, egy Efraim nevű városba; és ott tartózkodék az ő tanítványaival.
János Evangéliuma:7:10 Amint pedig felmenének az ő atyjafiai, akkor ő is felméne az ünnepre, nem nyilvánosan, hanem mintegy titkon.
János Evangéliuma:7:30 Akarják vala azért őt megfogni; de senki sem veté reá a kezét, mert nem jött még el az ő órája.
János Evangéliuma:8:20 Ezeket a beszédeket mondá Jézus a kincstartó helyen, amikor tanít vala a templomban; és senki sem fogta meg őt, mert még nem jött el az ő órája.
Lukács Evangéliuma:4:28 És betelének mindnyájan haraggal a zsinagógában, mikor ezeket hallották.
29 És felkelvén, kiűzék őt a városon kívül és vivék őt annak a hegynek szélére, amelyen az ő városuk épült, hogy onnan letaszítsák.
30 Ő azonban közöttük átmenve, eltávozék.


EZT a Jézust nem igazán látszunk általában "észrevenni"...

ennyit "Jézus önvédelméről"... de akkor nézzük meg a MÁSIK oldalt:

Idézet:
Máté Evangéliuma:26:3 Akkor egybegyűlének a főpapok, az írástudók és a nép vénei a főpap házába, akit Kajafásnak hívtak,
4 És tanácsot tartának, hogy Jézust álnoksággal megfogják és megöljék.
5 De azt mondják vala: Ne az ünnepen: hogy zendülés ne legyen a nép között.
Márk Evangéliuma:14:1 Két nap mulva pedig húsvét vala és a kovásztalan kenyerek ünnepe. És a főpapok és az írástudók tanakodnak vala, hogy csalárdsággal mimódon fogják meg és öljék meg őt.
2 Mert azt mondják vala: Ne az ünnepen, hogy a nép fel ne zendüljön.


egyáltalán nem volt mindegy, hogy HOL és HOGYAN fogják el Jézust!
nyilván könnyű lett volna a templomban odalépni és "letartóztatni", ennek a kockázatát azonban nem vállalták

ami "a média miatt" az egyedüli logikus megoldásnak tűnt: éjszaka titokban elfogni, még azon az éjjel a TÁRGYALÁST is megtartani, és másnap végrehajtani a törvényes és alkotmányos ítéletet... EZT már nyugodtan láthatta a nép, hiszen egy megszégyenített elítélt és LÁTHATÓAN hatalmát vesztett Jézus már nem jelent kockázatot a hatalmukra

NYILVÁN volt egy olyan szál is, amit a fenti okoskodás boncolgat: bennfentes információ Jézus "istenkáromlásaira és törvényszegéseire" vonatkozóan

más kérdés, hogy ezzel nem sokra mentek, mert a tanuk ellentmondásba keveredtek...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 13., hétfő 07:47 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
ami "a média miatt" az egyedüli logikus megoldásnak tűnt: éjszaka titokban elfogni, még azon az éjjel a TÁRGYALÁST is megtartani, és másnap végrehajtani a törvényes és alkotmányos ítéletet... EZT már nyugodtan láthatta a nép, hiszen egy megszégyenített elítélt és LÁTHATÓAN hatalmát vesztett Jézus már nem jelent kockázatot a hatalmukra

Ez valóban logikusnak magyarázatnak tűnik, köszönöm.
Idézet:
NYILVÁN volt egy olyan szál is, amit a fenti okoskodás boncolgat: bennfentes információ Jézus "istenkáromlásaira és törvényszegéseire" vonatkozóan

Nem, ebben nem az istenkáromlás és törvényszegés volt hangsúlyozva Júdás árulásával kapcsolatban (persze, nem fogalmaztam érthetően, sajnálom, nem emlékszem, hol hallottam, pedig nagyon szeretném felidézni), hanem hogy Júdás azt árulta el, ami igaz volt Jézussal kapcsolatban, tudniillik, hogy Ő a Messiás, és ezt a titkot szolgáltatta ki olyanoknak, akik ezt lábbal taposták (tehát a gyöngyök disznók elé szórása történt). Vagyis a kettejük viszonyát árulta el... Persze, a tartózkodási helyet meg a többit is elárulta, de ez már csak következmény talán.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 13., hétfő 09:45 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
nemosinex írta:
Idézet:
NYILVÁN volt egy olyan szál is, amit a fenti okoskodás boncolgat: bennfentes információ Jézus "istenkáromlásaira és törvényszegéseire" vonatkozóan

Nem, ebben nem az istenkáromlás és törvényszegés volt hangsúlyozva Júdás árulásával kapcsolatban (persze, nem fogalmaztam érthetően, sajnálom, nem emlékszem, hol hallottam, pedig nagyon szeretném felidézni), hanem hogy Júdás azt árulta el, ami igaz volt Jézussal kapcsolatban, tudniillik, hogy Ő a Messiás, és ezt a titkot szolgáltatta ki olyanoknak, akik ezt lábbal taposták (tehát a gyöngyök disznók elé szórása történt). Vagyis a kettejük viszonyát árulta el... Persze, a tartózkodási helyet meg a többit is elárulta, de ez már csak következmény talán.


perszehogy :)

az általad írt IGAZ információt (hogy Ő a Messiás) értettem én is "istenkáromlás" alatt (csak én a papság "fülével" fogalmaztam ugyanezt)

alapvetően teljesen egyetértek!

no jó, akkor azért egy "újabb Júdás-ügyi szálat" is behoznék, egyelőre kérdésfelvetésként (aztán ha a moderátoroknak nem jön be, legfeljebb átteszik vagy törlik):

a probléma így hangzik:
hogy a túróba tudott Júdás ILYEN három év után hitetlen maradni?!?!
hiszen NINCS rögzítve, hogy amikor Jézus a 12-t kiküldte PÁROKBAN, akkor az egyiknek nem jutott pár... egészen az utolsó vacsoráig a tizenkettő teljes jogú tagjának tekintették Júdást (az egy dolog, hogy UTÓLAG aztán rájöttek, hogy miért aggódott a pénz eltékozlása miatt)
vagy hitt ő "a maga módján"?

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 13., hétfő 12:58 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Álmegtérő?
Korábban volt egy hsz-od, miszerint nincs ínyedre álmegtérők után keresgélni a csattos könyvvel a kezedben. Persze, nem is ez a mi tisztünk, de bizonyos jelenségek esetében elgondolkodtató, hogy vajon az üdvösség elveszthetőségével, vagy inkább az álmegtéréssel magyarázhatók-e. (Nem akarom erre a vágányra terelni, csak eszembe jutott.)
net2rist írta:
az általad írt IGAZ információt (hogy Ő a Messiás) értettem én is "istenkáromlás" alatt (csak én a papság "fülével" fogalmaztam ugyanezt)

Mégsem értjük teljesen egymást! Én azt próbáltam megtudni, hogy a főpapok vajon tudhatták-e, agyilag (ugyanúgy, mint Júdás), hogy Jézus a Messiás, de szívileg nem akarták elfogadni ezt a tényt (vagyis feldolgozni, talán mert túl sok munkával meg veszéllyel járt volna). Valahogy úgy, mint amikor tudták, hogy a Szentlélek erejével gyógyít, mégis Belzebúbot emlegették.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 13., hétfő 17:20 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Megnéztem, mit ír a Márk 14,10-ről Szabó Andor a " Lábam előtt mécses a Te Igéd"-ben:

"A gondolatok fűzése az evangéliumban szinte azt sugallja, hogy Jézus sokak számára botránkoztató és pazarló megkenetése volt az utolsó csepp, amitől Júdásban a pohár kicsordult, fogta magát, s elment a főpapokhoz, ajánlatot téve, hogy majd alkalmas időben a kezükre adja Jézust. Mert vannak prófétai erejű tettek, amik szinte előcsalogatják, s le is leplezik az emberi lélek legtitkosabb mozgatórúgóit. A kifogást emelők egyike biztosan Júdás volt. /Jn,12.4/, s megszületik benne az elhatározás, hogy látványos módon fog szakítani Jézussal, és a tanítványi közösséggel. A főpapoknak kapóra jött az ajánlkozás, s máris pénzjutalmat ígérnek neki. Ő pedig ettől fogva, elkötelezettként, kereste a megfelelő alkalmat, hogy Jézust kezükbe juttassa. Nem mintha Jézus bujkált volna, de Jeruzsálemben nem volt szállásuk, mint ahogy a zarándokok többsége is vagy a néhány környező faluban, aztán meg a szabad ég alatt töltötte a hét napjait, ahonnan a templom gyalogszerrel elérhető volt. '


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 13., hétfő 18:49 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Köszönöm, hogy megnézted.
Júdást ugye sokszor hasonlítják Péterhez, végülis mindketten megtagadták Jézust, sőt Júdás is - "a maga módján" persze - megbánta tettét. A Júdás evangéliuma kapcsán egy ideje sokan próbálják rehabilitálni, vö.: http://www.evangelikus.hu/lelki-taplale ... e=sk&cl=sk
Emberileg persze rokonszenves és érthető az igyekezet, hogy ne tartsuk magunkat jobbnak nála, de erre vonatkozólag Jézusnak határozott álláspontja van:
Idézet:
János 17, 12: Amikor velük voltam, én megtartottam őket a te nevedben,
amelyet nekem adtál, és megőriztem őket, és senki sem kárhozott el közülük, csak a kárhozat fia, hogy beteljesedjék az Írás.
Ez elég egyértelmű, ugye?
Tehát Júdásnak az isteni terv szerint kellett elkárhoznia. Persze, Júdás lelkének mélyén sötétség és lázadás volt, és ezt az adott helyzet felszínre dobta. De miben volt más, mint mi, mindannyian? Lényegileg volt más, vagy hogyan is? Nem értem.
Tudjátok esetleg, hol van szó az Írásban a kárhozat fiáról?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 13., hétfő 20:36 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
nemosinex írta:
Álmegtérő?
Korábban volt egy hsz-od, miszerint nincs ínyedre álmegtérők után keresgélni a csattos könyvvel a kezedben. Persze, nem is ez a mi tisztünk, de bizonyos jelenségek esetében elgondolkodtató, hogy vajon az üdvösség elveszthetőségével, vagy inkább az álmegtéréssel magyarázhatók-e. (Nem akarom erre a vágányra terelni, csak eszembe jutott.)

nem is terelődnék erre a vágányra, csak megjegyzem, hogy ugyanolyan dilemma ez, mármint Júdás ELEVE álmegtérőnek rendeltsége ;) mint amilyen dilemma az a tisztességben megőszült lelkész, aki gyógyíthatatlan betegségét megtudva a padláson felakasztja magát... okosKODNI könnyű, VALÓBAN okosnak lenni... hát... 5Mózes 29:29...
de továbbra is áll a kérdésem: akkor most HITT, vagy NEM HITT Júdás? (NYILVÁN NEM a "végjátékra" gondolok, hanem a 3 év "jobb periódusára")
nemosinex írta:
net2rist írta:
az általad írt IGAZ információt (hogy Ő a Messiás) értettem én is "istenkáromlás" alatt (csak én a papság "fülével" fogalmaztam ugyanezt)

Mégsem értjük teljesen egymást! Én azt próbáltam megtudni, hogy a főpapok vajon tudhatták-e, agyilag (ugyanúgy, mint Júdás), hogy Jézus a Messiás, de szívileg nem akarták elfogadni ezt a tényt (vagyis feldolgozni, talán mert túl sok munkával meg veszéllyel járt volna). Valahogy úgy, mint amikor tudták, hogy a Szentlélek erejével gyógyít, mégis Belzebúbot emlegették.


mindenkitől elnézést kérve... Marxtól idéznék: "A lét határozza meg a tudatot"... és ez - sajna - az egyházpolitikában is újra és újra igazolódni látszik...
nehéz mesterség nagyon, amibe a főpapok fogtak (vagy amibe Bálám): FORMAILAG megmaradni "Isten útján", vagyis nem fordulni szembe a parancsolattal... UGYANAKKOR valahogy mégis megoldani, hogy a kecske is jóllakjon...

az ilyen próbálkozásokba szokott RENDSZERESEN beletörni a bicska... persze nem AZONNAL, hiszen a FELTÁMADÁSIG "semmi baj nem volt a tervvel"...

hogy JÚDÁS hogy került ebbe a történetbe? hát ő - bár származása "a többiek fölé emelte" - nem igazán egyházpolitikai oldalról közelítette meg a kérdést... de akkor MI MOZGATTA? az, hogy "a harminc ezüstpénz", körülbelül annyira adekvát válasz, mint hogy "a politikusokat a pénz mozgatja"...

de akkor MI?

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 14., kedd 19:34 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Nyilván valamelyik ezek közül:
Idézet:
a test kívánsága, és a szemek kívánsága, és az élet kérkedése

Konkrétan nem tudom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 15., szerda 05:47 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
"lecke felmondva"... eddig oké... de mondjuk amikor egy elfuserált parazitikus kapcsolatot nézünk, vagy egy "beteg családot"... ARRA hogy alkalmaznád ezt a "hármasságot"?

nekem nagyon nagy élmény volt, mikor megértettem a BŰN (egyik) görög szavának a jelentését (a MÁSIK szó az, amit "megszoktunk", a-nómia vagyis fosztóképző a törvény előtt, törvénytelenség)
ez a szó viszont (és az Újszövetségben ez szerepel gyakrabban), a hamartia, CÉLTÉVESZTÉSt jelent

Júdás BŰNe, vagyis CÉLTÉVESZTÉSe is egyfajta fokozatosan kialakuló, torzult, parazitikus kapcsolat lehetett

a CÉL nyilvánvaló (és ezzel nem állt egyedül, a többi tanítványok is pont ilyen "céltudatosak" voltak): JÓL AKART JÁRNI Jézussal

és halálra idegesítette, hogy "ha így folytatja, sose lesz belőle király, őbelőle, Júdásból meg pénzügyminiszter"

EZÉRT kitalálta a "kecske is - káposzta is" megoldást: KÉNYSZERHELYZETET teremt Jézusnak, amikor KÉNYTELEN LESZ megmutatni hatalmát és "puccsot csinálni"

EZ indokolja egyedül azt a nevezetes jelenetet, mikor a főpapok elé szórja a 30 ezüstöt... hiszen a "tradicionális Júdás-képből" az következne, hogy elmegy egy szép földközi tengeri üdülőhelyre és a 30 ezüstjéből boldogan él, míg el nem fogy...

mikor látja, hogy "fordítva sült el a terve", ELVESZÍTI a "hitét" (igen... amennyire én látom, VOLT neki hite, hitt a zsidó nép VEZÉRÉBEN és SZABADÍTÓJÁBAN), egyszerre veszíti el ÉLETE ÉRTELMÉT és JÖVŐKÉPÉT... és mindezt úgy, hogy lényegében Ő TEHET RÓLA! és elveszíti MINDEN jövőbeli "társadalmi megbecsülés" reményét, sőt, tisztán látja, hogy "kettős ügynökként" MINDKÉT OLDALON elveszítette a hitelét, hasznosságát, befolyását...

hirtelen ennyi... lehetne még azon a három napon agyalni, de ez is elég sokkoló volt, gondolom...

(természetesen mindez csak egy gondolatmenet, nem "kinyilatkoztatás", vagyis: szíves felhasználásra vagy elvetésre adtam közre :) )

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 15., szerda 05:59 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
net2rist írta:
CÉL nyilvánvaló (és ezzel nem állt egyedül, a többi tanítványok is pont ilyen "céltudatosak" voltak): JÓL AKART JÁRNI Jézussal

Persze, de itt válik izgalmassá a kérdés, hogy ha mindnyájan jól akartak vele járni, miért éppen Júdás lett az áruló. Meg az is izgalmas szerintem, hogy ha Júdás úm. hívő volt, miért nincs egyetlen jó szó róla az evangéliumokban. Kiszerkesztették az életéből, ami jót tett, valjon?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 525 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség