Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 525 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 15., szerda 09:13 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
nemosinex írta:
net2rist írta:
CÉL nyilvánvaló (és ezzel nem állt egyedül, a többi tanítványok is pont ilyen "céltudatosak" voltak): JÓL AKART JÁRNI Jézussal

Persze, de itt válik izgalmassá a kérdés, hogy ha mindnyájan jól akartak vele járni, miért éppen Júdás lett az áruló. Meg az is izgalmas szerintem, hogy ha Júdás úm. hívő volt, miért nincs egyetlen jó szó róla az evangéliumokban. Kiszerkesztették az életéből, ami jót tett, valjon?

az egy külön izgalmas kérdés, hogy mit-hogyan szerkesztettek ki-be utólag (pl. JÁNOS evangéliumában PÉTER hibái mindig feltűnnek... :D)

amúgy... ha végignézed a "feltámadás-előtti történelmet"... a TÖBBIEKRE nézve se találsz túl sok hízelgő utalást... sőt olyan is van, nem is kevés, akiről a nevén kívül SEMMI nincs feljegyezve...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 16., csütörtök 07:43 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Júdással kapcsolatban eszembe jutott a
Máté 17,27
De hogy õket meg ne botránkoztassuk, menj a tengerre, vesd be a horgot, és vond ki az elsõ halat, a mely rá akad: és felnyitván a száját, egy státert találsz benne: azt kivévén, add oda nékik én érettem és te éretted.

Ennek tudatában mire gondolhatott Júdás, amikor belenyúlt a közös erszénybe amiról a János 12-ben olvashatunk?

Monda azért egy az õ tanítványai közül, Iskáriótes Júdás, Simonnak fia, a ki õt elárulandó vala:
Miért nem adták el ezt a kenetet háromszáz dénáron, és miért nem adták a szegényeknek?
Ezt pedig nem azért mondá, mintha néki a szegényekre volna gondja, hanem mivelhogy tolvaj vala, és nála vala az erszény, és amit abba tesznek vala, elcsené.


vakmerő volt? öntörvényű?
azért,mert nem leplezte őt le Jézus,azt tett, amit akart? -....de előbb-utóbb kibújt a szög a zsákból. Erre gondoljak, ha követem Jézust, de azért megengedek magamnak önmegvalósításokat. Két Úrnak nem lehet szolgálni, eljön a perc, amikor kenyértörésre kerül a dolog, s választani kell..vagy-vagy


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 16., csütörtök 08:58 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
bizony... erre gondoltam pont a "kecske is - káposzta is" felvetésével, és a gondolkodás TARTHATATLANSÁGÁNAK aláhúzásával!

Bálám ebbe bukott bele, Saul is, sőt Ananiás és Safira is!

még egy érdekes kérdés Júdás "bűnbánata":
[Héb. 12.16] hogy valaki paráznává vagy közönségessé ne váljék, mint Ézsau, aki egy ételért odaadta elsőszülöttségét.
[Héb. 12.17] Hiszen tudjátok, hogy azután, mikor örökrészül el akarta venni az áldást, a próbán elvetették, mint próba nem állót, s többé alkalmat nem talált arra, hogy új felismerésre térjen, noha könnyek között, igen kereste azt.

nem olyan régen beszéltem erről... számomra is döbbenetesek voltak az összefüggései, ha kitaláljuk hogy hova (ide nem ugye, ez itt "off"), meg van érdeklődés, mehetünk itt is egy kört rajta

egy tény: Ézsauhoz hasonlóan Júdás nem "megtért", hanem "vissza akarta csinálni a tévedését", és EZ persze LEHETETLEN volt!

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 16., csütörtök 09:00 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Erika írta:
vakmerő volt? öntörvényű?
azért,mert nem leplezte őt le Jézus,azt tett, amit akart? -....de előbb-utóbb kibújt a szög a zsákból. Erre gondoljak, ha követem Jézust, de azért megengedek magamnak önmegvalósításokat. Két Úrnak nem lehet szolgálni, eljön a perc, amikor kenyértörésre kerül a dolog, s választani kell..vagy-vagy


net2rist írta:
mikor látja, hogy "fordítva sült el a terve", ELVESZÍTI a "hitét" (igen... amennyire én látom, VOLT neki hite, hitt a zsidó nép VEZÉRÉBEN és SZABADÍTÓJÁBAN), egyszerre veszíti el ÉLETE ÉRTELMÉT és JÖVŐKÉPÉT... és mindezt úgy, hogy lényegében Ő TEHET RÓLA! és elveszíti MINDEN jövőbeli "társadalmi megbecsülés" reményét, sőt, tisztán látja, hogy "kettős ügynökként" MINDKÉT OLDALON elveszítette a hitelét, hasznosságát, befolyását...

hirtelen ennyi... lehetne még azon a három napon agyalni, de ez is elég sokkoló volt, gondolom...

Júdás mint a hitevesztett és/vagy két úrnak szolgáló hívő példája? Jaj, ne...!
Senki sem veszett el csak a kárhozat fia, hogy beteljesedjenek az írások, akkor ez mit jelent? Júdás sok mindenben rokonunk (mint ahogy Péternek is rokona), vakmerő, öntörvényű stb. kivéve egyet: az identitásában. Tudniillik ő nem volt (nem lehetett) Isten gyermeke. És fordítva: Isten gyermeke nem lehet a kárhozat fia.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 16., csütörtök 09:31 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Jézus egyszerű választ ad:" nem én választottalak titeket? és egy közületek ördög"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 16., csütörtök 09:53 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
jó (ezt még nx-nek válaszoltam a "deugyedeugyenemnehogymár" kérdésére)

_________________
/mT


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára net2rist 2011. jún. 16., csütörtök 09:57-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 16., csütörtök 09:55 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
nem én választottalak titeket?
tanítványnak nyilván.
A főpapi ima szerint ugyanis:
Idézet:
Mikor velök valék a világon, én megtartám őket a te nevedben; akiket nékem adtál, megőrizém, és senki el nem veszett közülük, csak a veszedelemnek fia, hogy az írás beteljesüljön.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 16., csütörtök 09:57 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
elVESZETT?... tehát... MEGVOLT? :O

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 16., csütörtök 10:04 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
lehet szőrözni a szavakon: "elkárhozottnak" is fordítják, persze, én nem tudom, hogy eredetiben hogy hangzik.
"elveszettek" vagyunk születésünk óta, megvoltunk akkor valaha? "elveszett nemzedék" - megvolt valaha?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 18., szombat 06:54 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Sajnálom, hogy ezzel megfeneklett a beszélgetés, de úgy tűnik, Júdásról nem lehet (vagy csak nem tudunk) az alapvető kérdések érintése nélkül beszélni. Nincs ötletem, hogyan lehetne mégis folytatni, ha ennyire másképpen gondolkodunk az alapokban.
Az angol King James Versionban pl. a János 17,12 így hangzik:
While I was with them in the world I kept them in thy name: those who thou gavest me I * kept, and none of them is lost, but the son of perdition; that the scripture might be fulfilled.
Amiből számomra két dolog érdekes, az egyik hogy az 'is lost' kb annyi, hogy nincs elveszve, ami kicsit más, mint a 'nem vesztették el', amire a magyarból asszociálhatunk. Vagy esetleg nem vesztette el magát :( . A másik meg a "might be fulfilled", ami megint csak mást jelent, mint a magyar "beteljesüljön az írás", azt jelenti, hogy "beteljesülhessen az írás". Persze nem tudom, mennyire pontosabb az angol fordítás, mint a magyar. A "beteljesülhessen az írás" valami olyat jelez számomra, hogy Jézus küldetése teljesítésének nem volt más módja, mint hogy Júdás (csakis ő és nem más) elárulja őt. Rengeteg spekulációt lehet olvasni arról, hogy nem kellett volna pont Júdásnak elárulnia őt, de a messiási próféciák között ott van, hogy jóbarátja fogja őt elárulni (Zsolt. 41). Zimányi Józsi bácsi, aki nagyon utálja Júdást (és nem mellékesen Kálvint is), valami elképesztő ördögi figurának festi le, mintha természetileg különbözne tőlünk, egyéb bűnösöktől. Holott nem természetileg, hanem lényegileg különbözik - nem Istentől van. Ezért szomorú őt hívő emberekhez hasonlítani, még ha jó szándékkal tesszük is ezt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2011. jún. 18., szombat 07:39 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
({)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2016. ápr. 18., hétfő 19:04 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Mi lehet az Isten titka, amit már megmondott? Valami olyasmi, ami már most itt van nekünk megmondva, lehet, hogy olvassuk, áhítatokat tartunk róla, és közben fogalmunk sincs, mi az, majd csak ha eljön. Úgy képzelem, mint amikor Jézus jött el... olyan sokan elemezgették, amiket Isten róla kijelentett korábban, és mégsem tudták elképzelni sem, ami aztán történt.
És egyébként hogy lehet elképzelni azt, hogy nem lesz idő? Biztos nem az erre a válasz, hogy egyáltalán sehogy, különben nem lenne ide leírva nekünk.

És láték egy másik, erős angyalt az égből leszállani, aki felhőbe vala öltözve; és a fején szivárvány vala, és az orcája olyan vala, mint a nap, és a lábai mint a tűzoszlopok;
2 És a kezében egy nyitott könyvecske vala; és tevé a jobb lábát a tengerre, a bal lábát pedig a földre;
3 És kiálta nagy szóval, mint mikor az oroszlán ordít; és mikor kiálta, megszólaltatá a hét mennydörgés az ő szavát.
4 És mikor a hét mennydörgés megszólaltatta az ő szavát, le akarám írni; és az égből szózatot hallék, amely ezt mondá nékem: Pecsételd be, amiket a hét mennydörgés szóla, és azokat meg ne írd.
5 És az angyal, akit láték állani a tengeren és a földön, felemelé kezét az égre,
6 És megesküvék arra, aki örökkön örökké él, aki teremtette az eget és a benne valókat, és a földet és a benne valókat, és a tengert és a benne valókat, hogy idő többé nem lészen:
7 Hanem a hetedik angyal szavának napjaiban, mikor trombitálni kezd, akkor elvégeztetik az Istennek titka, amint megmondotta az ő szolgáinak a prófétáknak.
8 És a szózat, amelyet hallottam az égből, ismét szóla nékem, és monda: Menj el, és vedd el azt a nyitott könyvecskét, mely a tengeren és a földön álló angyal kezében van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2016. ápr. 19., kedd 18:55 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
V. Móz. 17.
Megvan honnan származott, amit Jézus mondott: Az dobja rá az első követ...
Milyen egyszerű védekezés a hamis tanúskodás ellen.

"Ne áldozzál az Úrnak, a te Istenednek olyan ökröt és juhot, amelyen valami fogyatkozás van, akármi hiba; mert útálatosság az az Úrnak, a te Istenednek.
2
Hogyha találtatik közötted valamelyikben a te kapuid közül, amelyeket az Úr, a te Istened ád néked, vagy férfiú vagy asszony, aki gonoszt cselekszik az Úrnak, a te Istenednek szemei előtt, megszegvén az ő szövetségét;
3
És elmegy és szolgál idegen isteneket, és imádja azokat, akár a napot, akár a holdat, vagy akármelyet az égnek seregei közül, amelyet nem parancsoltam;
4
És megjelentetik néked, és meghallod: jól megtudakozd; és hogyha igaz, és bizonyos a dolog, és megtörtént ez az útálatosság Izráelben:
5
Akkor vidd ki azt a férfiút vagy azt az asszonyt, aki azt a gonoszságot mívelte, a te kapuidba, (a férfiút vagy az asszonyt) és kövezd agyon őket, hogy meghaljanak.
6
Két tanú vagy három tanú szavára halállal lakoljon a halálra való; de egy tanú szavára meg ne haljon.
7
A tanúk keze legyen első rajta, hogy megölettessék, és azután mind az egész nép keze. Így tisztítsd ki magad közül a gonoszt.
8
Ha megfoghatatlan valami előtted, amikor ítélned kell vér és vér között, ügy és ügy között, sérelem és sérelem között, vagy egyéb versengések között a te kapuidban: akkor kelj fel, és menj el arra a helyre, amelyet kiválaszt az Úr, a te Istened.
9
És menj be a Lévita-papokhoz és a bíróhoz, aki lesz majd abban az időben; és kérdezd meg őket, és ők tudtul adják néked az ítéletmondást.
10
És annak a mondásnak értelme szerint cselekedjél, amelyet tudtul adnak néked azon a helyen, amelyet kiválaszt az Úr; és vigyázz, hogy mind aszerint cselekedjél, amint tanítanak téged.
11
A törvény szerint cselekedjél, amelyre tanítanak téged, és az ítélet szerint, amelyet mondanak néked; el ne hajolj attól a mondástól, amelyet tudtul adnak néked, se jobbra, se balra.
12
Ha pedig elbizakodottságból azt cselekszi valaki, hogy nem hallgat a papra, aki ott áll, szolgálván az Urat, a te Istenedet, vagy a bíróra: haljon meg az ilyen ember. Így tisztítsd ki a gonoszt Izráelből.
13
És mind az egész nép hallja, és féljen, hogy elbizakodottan senki ne cselekedjék többé.
14
Mikor bemégy arra a földre, amelyet az Úr, a te Istened ád néked, és bírod azt, és lakozol abban, és ezt mondod: Királyt teszek magam fölé, miképpen egyéb népek, amelyek körültem vannak:
15
Azt emeld magad fölé királyul, akit az Úr, a te Istened választ. A te atyádfiai közül emelj magad fölé királyt; nem tehetsz magad fölé idegent, aki nem atyádfia.
16
Csak sok lovat ne tartson, és a népet vissza ne vigye Égyiptomba, hogy lovat sokasítson, mivelhogy az Úr megmondta néktek: Ne térjetek többé vissza azon az úton!
17
Sok feleséget se tartson, hogy a szíve el ne hajoljon; se ezüstjét, se aranyát felettébb meg ne sokasítsa.
18
És mikor az ő országának királyi székére ül, írja le magának könyvbe e törvénynek mását a Lévita-papokéból.
19
És legyen az ő nála, és olvassa azt életének minden idejében, hogy tanulja félni az Urat, a te Istenedet, hogy megtartsa e törvénynek minden ígéjét, és e rendeléseket, hogy azokat cselekedje.
20
Fel ne fuvalkodjék az ő szíve az ő atyjafiai ellen, se el ne hajoljon a parancsolattól jobbra vagy balra, hogy hosszú ideig éljen az ő országában ő és az ő fiai Izráelben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2016. ápr. 20., szerda 18:56 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
5. Mózes 18.

15-22.

Itt az ószövetségi próféta definíciója. Én mindig arra gondolok, hogy milyen jó lehetett akkor élni, volt valaki, akinek közvetlen vonala volt Istenhez, és meg tudta mondani személyre szólóan és egyenesen, mit üzen éppen Isten. Ha most is lenne ilyen! :shock:
Pedig a hittanórai tananyag alapján amit mi most kapunk, az sokkal több annál, mint amit az ószövetségi ember kapott. De akkor miért olyan nehéz érezni ezt? Ők meg, ott az Ószövetségben, azt nem tudták elképzelni, ami most van, hogy mindenkinek lehet közvetlen vonala Istenhez. Nem lenne jobb, szó szerinti, személyre szóló üzeneteket kapni? Van, aki kap. Van, aki szeretne kapni és találgat. És e szerint az ige szerint találgatni kimondottan káros.

"Prófétát támaszt néked az Úr, a te Istened te közüled, a te atyádfiai közül, olyat mint én: azt hallgassátok!
16
Mind aszerint, amint kérted az Úrtól, a te Istenedtől a Hóreben a gyülekezésnek napján mondván: Ne halljam többé az Úrnak, az én Istenemnek szavát, és ne lássam többé ezt a nagy tüzet, hogy meg ne haljak!
17
Az Úr pedig monda nékem: Jól mondták amit mondtak.
18
Prófétát támasztok nékik az ő atyjokfiai közül, olyat mint te, és az én ígéimet adom annak szájába, és megmond nékik mindent, amit parancsolok néki.
19
És ha valaki nem hallgat az én ígéimre, amelyeket az én nevemben szól, én megkeresem azon!
20
De az a próféta, aki olyat mer szólani az én nevemben, amit én nem parancsoltam néki szólani, és aki idegen istenek nevében szól: haljon meg az a próféta.
21
Ha pedig azt mondod a te szívedben: miképpen ismerhetjük meg az ígét, amelyet nem mondott az Úr?
22
Ha a próféta az Úr nevében szól, és nem lesz meg, és nem teljesedik be a dolog: ez az a szó, amelyet nem az Úr szólott; elbizakodottságból mondotta azt a próféta; ne félj attól!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Református Biblia olvasó kalauz NAPI IGE
HozzászólásElküldve: 2016. ápr. 21., csütörtök 20:57 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
De jó lenne ezt meglátni, ami a mai igében van. Az a baj, hogy a történelem folyása egyáltalán nem úgy néz ki, mintha efelé haladnánk. Biztosan egész más lenne minden, ha ezt legalább a keresztények és tyének el tudnák hinni, hogy ez lesz a vége a történelmünknek. Hogy Jézus uralkodik, és kicsinyek és nagyok jutalmat kapnak... Ha ezt tényként el tudnánk hinni, egészen biztosan látszana valamivel több belőle a jelenben is.

Jelenések 11:15-19

"A hetedik angyal is trombitála, és nagy szózatok lőnek a mennyben, amelyek ezt mondják vala: E világnak országai a mi Urunkéi és az ő Krisztusáéi lettek, aki örökkön örökké uralkodik.
16
És a huszonnégy Vén, aki az Isten előtt ül az ő királyiszékeiben, esék az ő orcájára és imádá az Istent,
17
Ezt mondván: Hálát adunk néked Uram, mindenható Isten, aki vagy és aki valál és aki eljövendő vagy; mert a te nagy hatalmadat kezedhez vetted, és a te országlásodat elkezdetted.
18
És megharagudtak a pogányok, és eljött a te haragod, és a halottak ideje, hogy megítéltessenek, és jutalmat adj a te szolgáidnak, a prófétáknak és a szenteknek, és akik a te nevedet félik, kicsinyeknek és nagyoknak; és elpusztítsd azokat, akik a földet pusztítják.
19
És megnyilatkozék az Isten temploma a mennyben, és megláttaték az ő szövetségének ládája az ő templomában; és lőnek villámlások és szózatok és mennydörgések, és földindulás és nagy jégeső."


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 525 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség