Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 336 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Következő
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 02., hétfő 06:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Igen, ennyi "csak" a mi kincsünk. :-)
De eddig nem találkoztam semmivel az áruházak polcain, amire érdemes becserélni :-)

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 24., kedd 23:33 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Idézet:
"Ugyanis mi - természetünknél fogva - mindnyájan hajlandók vagyunk a képmutatásra, így azután az igazság helyett annak puszta látása is bőven elég nekünk."
Kálvin



Hogy értitek ? "az igazság puszta látása"...

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 25., szerda 16:09 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Pontosan látom, hogy a szomszéd milyen rossz ember, mennyi rossz tulajdonsága és zavaró bűne van, mennyire nem lehet vele együtt élni.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 25., szerda 22:59 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
pauler írta:
Pontosan látom, hogy a szomszéd milyen rossz ember, mennyi rossz tulajdonsága és zavaró bűne van, mennyire nem lehet vele együtt élni.



- Hmm ? - Nem tudok Veled egyetérteni, mert az "igazság látása" jelentése nem lehet annyi, hogy : látom a másik bűnét...
-de azért köszönöm, hogy válaszoltál. :)

Üdv
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 26., csütörtök 03:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
A képmutatásra való hajlamból érdemes kiindulni szerintem, mert ezzel magyarázza azt, hogy beérjük az igazság puszta látásával. Ha azt tekintem az igazság látásának, hogy látom a másik hibáit (amik valóban vannak), akkor az igazság=igazság látása, következésképpen az igazság látásával való megelégedésünk nem különbözik az igazságtól, tehát nem képmutatás.
A kálvini mondatban olyan igazságról van szó, amely különbözik annak "látásától", hiszen ez utóbbival beérni=képmutatás. Tehát én úgy gondolom, itt a látszatról lehet szó. Jó lenne, persze, ismerni az eredeti szöveget.
Nem érthető ez a mondat, ha a látást akár az "észrevétel", akár az "értés" jelentéssel használjuk.
1) "Ugyanis mi - természetünknél fogva - mindnyájan hajlandók vagyunk a képmutatásra, így azután az igazság helyett annak puszta észrevétele is bőven elég nekünk." Nem jön össze: ezt inkább a felületességre, könnyelműségre való hajlamunkkal lehetne magyarázni.
2) "Ugyanis mi - természetünknél fogva - mindnyájan hajlandók vagyunk a képmutatásra, így azután az igazság helyett annak puszta értése is bőven elég nekünk." Ezzel meg az a baj, hogy az igazságot nem nagyon veheted másképpen birtokba (hacsak nem az Igazságról van szó, amit hit által birtokolhatsz), mint megértéssel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 26., csütörtök 08:28 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Idézet:
.A kálvini mondatban olyan igazságról van szó, amely különbözik annak "látásától", hiszen ez utóbbival beérni=képmutatás. Tehát én úgy gondolom, itt a látszatról lehet szó. Jó lenne, persze, ismerni az eredeti szöveget.



Egyetértek.
-Az eredeti mondatban ugyan kisbetűvel írt igazság szerepel, de az igék összességét figyelembevéve, nagybetűt kell alkalmazni.És akkor egyértelműen Krisztusra kell gondolni, mert az összes ige Őrá vonatkozik.- Ezért helyes az, hogy
aki e helyett az Igazság elfogadása helyett beéri annak látásával, az bizony a képmutatásba esik.

Ezért kikeresgéltem pár bibliaiszöveget, amit, ha összeolvasunk, szinte benne van a válasz:

János evangélista szernt:

“…a kegyelem és igazság Jézus Krisztus által jelent meg.” – Ján.1:17
“Szenteld meg őket az igazsággal: a te igéd igazság. ” – Ján.17:17

„Az Isten szeretet;…” (Ján 4:16)
„Az Isten lélek”… (Ján 4:24) és
„Lélek az Igazság”. (Ján 5:6)
A képlet tehát: Isten = Szeretet = Lélek = Igazság.
Jézus mondja: “Én vagyok az út, az igazság és az élet.” (Ján14:6)

A Biblia más helyein
* Az igazság a hamisság ellentétje – Példabeszédek 12:17
* Az igazság hűség és igazságosság – Ézsaiás 59:15-15 és Jeremiás 7:28
* Az igazság “az evangélium igazsága” – 2Tim3:7 és 4:4

-Szerintem is Kálvin nem mint filozófiai gondolattal foglalkozhatott, hanem a Biblia alapján.
Üdv
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 31., kedd 08:49 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Idézet:
Róma 11.22. Tekintsd meg azért az Istennek kegyességét és keménységét: azok iránt a kik elestek, keménységét; irántad pedig a kegyességét, ha megmaradsz a kegyességben; különben te is kivágatol.


Nehéz "látni", hogy Isten kemény is tud lenni, hogy kész arra is, hogy megkeményítse magát, ha arra van szükség.
Jézusnál nekem egy történetben jön ez elő. Nektek van erre példátok?

pl.: Amikor a gazdag ifjúnak elmondta mit kell tennie, majd amikor az távozott, akkor nem tett engedményt csak azért, hogy ne menjen el, pedig nagyon megkedvelte.
Szerintem ehhez meg kellett keményítenie magát.
Én lehet elengedtem volna valamit abból, amit kértem előtte, vagy utána szaladva ígértem volna neki más dolgokat is, csak ne menjen el. (pl. majd visszaadják a szegények a vagyonodat még a mai nap)

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 01., szerda 20:49 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Gondolkodtam azon, hogy milyenek is lehettek - vagy lehetnek - azok az emberek, akikkel szemben Isten, Jézus kemény (volt). Ugye, van az az Ósz-i ige is, hogy

Én vagyok az Úr, a te Istened, Izrael Szentje, a te szabadítód; odaadtam érted váltságul Egyiptomot, Etiópiát és Sábát helyetted. Mert drága vagy szememben, becses vagy, és én szeretlek téged, azért embereket adok oda helyetted, és népeket az életedért.

Miben különböztek Izraeltől, vagy akár tőlünk, akik helyett kárpótlásul adta? Úgy maguktól ugye semmiben. Akkor csakis abban, hogy őket (minket) kiválasztott(a).
Azt nem tudjuk, hogy minek alapján választotta ki, illetve annyit tudunk, hogy jó kedvében (vagy jó tetszése szerint), vagyis olyan törvény szerint, ami emberi ésszel nem igazán felfogható. Namost mit tehet az, aki úgy érzi, őrá haragszik az Isten, mert őt nem választotta ki? Hát vagy elkezd vágyni rá, hogy a kiválasztottak közé tartozzon, és akkor előbb-utóbb oda is fog tartozni. Vagy berág Istenre, mint Káin. Az ilyen ember az, akit igazságérzete tartja vissza Istentől. Ha jól megnézzük, ez a két csoport van: a vágyakozók és az 'igazak'.
Adrian Plass is ír Jézus keménységéről.
"Biztos vagyok benne, hogy nagyon sok kicsiny és aggódó ember vette körül Jézust, amikor testben itt járt a földön, s szívesen megrángatták volna a Mester ingujját egy-egy félelmetes beszédét követően a pokol tüzéről meg a fogak csikorgatásáról:
-Ööö... ne haragudj, de félek, ez nekem nem fog menni.
- Ne aggódj! - felelte volna Jézus könnyedén. - Veled később majd találkozunk, de amazokra nagyon haragszom.
És itt a képmutatókra és a farizeusokra mutatott volna, akik azt hitték, mindent jól csinálnak, és elviselhetetlen terheket helyeztek ezeknek a kisembereknek a vállára - azokéra, akik jók akartak lenni, de belátták, hogy eleddig kudarcot vallottak."

Akikben félelmet keltenek Isten félelemkeltő szavai, azoknak asszem nincs mit félniük, mert előbb-utóbb ez a félelem közelebb viszi őket Istenhez - és ebben a keménységben is meglátszik Isten jósága. Akik lesajnálják, röhögnek rajtuk vagy úgy vélik, ez semmiképpen sem érinti őket, azok félhetnének.

Az is izgalmas kérdés ugyanakkor, hogy Isten azt akarja-e, hogy félelemből forduljunk hozzá, vagy pedig szeretetből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 02., csütörtök 14:16 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Szerintem félelemből is lehet Isten felé fordulni, a különbség abban van, hogy amint múlik a félelem, egyre inkább elfordul az ember Istentől.

Aki szeretetből fordul Isten felé, az viszont ahogy nő a félelem, egyre inkább Felé fordul és ahogy fogy a szeretet úgy egyre inkább Felé fordul, ha meg nő a szeretet az meg azt jelenti, hogy egyre inkább felé fordul. :-)

Hú, ez kicsit bonyi lett.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 04., szombat 06:48 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
pauler írta:
Szerintem félelemből is lehet Isten felé fordulni, a különbség abban van, hogy amint múlik a félelem, egyre inkább elfordul az ember Istentől.

Aki szeretetből fordul Isten felé, az viszont ahogy nő a félelem, egyre inkább Felé fordul és ahogy fogy a szeretet úgy egyre inkább Felé fordul, ha meg nő a szeretet az meg azt jelenti, hogy egyre inkább felé fordul. :-)

Hú, ez kicsit bonyi lett.


Ez újabb kérdéseket vet fel a pokol tüzével való fenyegetés hatására történt megtérés, illetve a szerető Istenhez térés hitelességét illetően. Ugye, ez a két félelme van a hívőknek, illetve a hívőket pásztorolóknak (kinek melyik):
1) a rettenetes Isten keze alatt sorvadó, mindentől tartózkodó (J.A. szerint suttyomban zajló) élet
2) az olcsó evangélium


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 04., szombat 08:27 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Így igaz.

Ez meg egy harmadik kérdést vet fel, milyen az Isten, vagy pontosabban kicsoda az Isten?
:-)

Mi a következmény a két pontot illetően, amit írtál?
1. Ahol azért tér meg egy ember, mert fél, és ez uralkodik az életén, és ez a fő "erőtér" az Istennel való kapcsolatban, ott nem bontakozhat ki a szeretet, hiszen a szeretet kiűzi a félelmet. Ha meg kiűzi, azt ez az ember nem akarja, hiszen az Istennel való kapcsolatának alap pillére a félelem, ezért ragaszkodik a félelmeihez.
Akkor miért "ilyeszteget" Jézus a gyehenával?
Mert van pokol, van kárhozat, létezik szörnyű hely. Erről nem baj, ha tud a hívő ember. Miért? Mert így kell, hogy legyen. :-)
2. Ha valaki nem látja, hogy mibe került az, hogy Isten megbocsájson neki, az az ember könnyelmű lehet és továbbra is bátran (sőt talán még bátrabban, mint előtte) fog bűnöket elkövetni, hiszen Isten szereti őt.

Így talán akkor egyik pont se kóser, vagy?

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 04., szombat 11:31 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
1. Ahol azért tér meg egy ember, mert fél, és ez uralkodik az életén, és ez a fő "erőtér" az Istennel való kapcsolatban, ott nem bontakozhat ki a szeretet, hiszen a szeretet kiűzi a félelmet. Ha meg kiűzi, azt ez az ember nem akarja, hiszen az Istennel való kapcsolatának alap pillére a félelem, ezért ragaszkodik a félelmeihez.

Nem tudom. Van olyan, hogy az ember ragaszkodik a félelmeihez? Nem az van inkább, hogy az Isten az ember számára végtelenül egyszerűvé tette a hozzá való közeledést azzal, hogy Ő a maga részéről rettenetes nagy árat fizetett ezért az egyszerűségért? Az ember meg ezt nem hiszi el, és rettenetesen bonyolult módon, ilyen-olyan emberi dolgokhoz (törvényeskedéshez, hitvalláshoz, cselekedetekhez, ajándékokhoz stb.) kötve tálalja-kapja ezt a lehetőséget, és így persze folyton azt látja, hogy itt is-ott is hibádzik valami? És ez vezet félelemhez? Tudniillik, ha nem az Isten szerelmére épít, akkor mindig hibádzani fog valami.
Szerintem Jézus azért ijesztget a gyehennával, mert vannak, akik csak a gyehennára fogékonyak. (Bár ez sem jön be mindenkinél: nemrég hallottam egy előadást, ahol az előadó megemlítette, hogy apáca nevelője olyan élénk színekkel festette le a poklot, mintha egész életét ott töltötte volna - na, ő nem volt fogékony a leírásra.) Azonban Isten minden hívő életében elvégzi, úgy gondolom, ha addig nem, halála pillanatában biztosan, hogy ne a rettenetes Úrt lássa benne elsősorban, hanem a szerelmes Istent.
Mint ahogy elvégzi azt is, hogy a felelőtlen, bűnökben élő hívő felelőssé váljon. De itt is baj van szerintem, ha félelemből leszek felelős, nem az Istenben való gyönyörködésből. Nincs szebb vereség, mint Isten szentséges szeretete előtt tenni le a fegyvert. És ez érvényes az okoskodásainkra is, a szenvedélyeinkre is, meg mindenre, ami bűn.
Én tudom, hogy milyen gáz dolog dohányozni pl. Drága, büdös és egészségtelen Nem is tudok "szebb" metaforát elképzelni a bűn szemléltetésére. De azt is tudom, elhatározásból, szégyenből, félelemből, megfelelési kényszerből, illetve semmi más indítékból nem fogok tudni leszokni róla, csak Isten iránti szeretetből. Valami olyan szeretetből, ami erősebb, mint a dohány iránti vágy. Ez is milyen ciki rám nézve, hogy Istennek ilyenekkel kell versenyeznie.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2010. okt. 10., vasárnap 08:01 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Csendes Percek
2010. október 10. vasárnap

Róm 4,13-22.

13 Mert Ábrahám vagy az utóda nem a törvény, hanem a hitből való
igazsága alapján részesült abban az ígéretben, hogy örökölni fogja a
világot. 14 Hiszen ha a törvény emberei az örökösök, akkor üressé lett
a hit, és valóra válthatatlan az ígéret; 15 mivel a törvény csak
büntetést eredményezhet. Ahol azonban nincs törvény, ott nincs
törvényszegés. 16 Azért adatott tehát az ígéret a hit alapján, hogy
kegyelemből legyen, és így bizonyos legyen az ígéret Ábrahám minden
utóda számára: nem csak a törvény alatt élőknek, hanem az Ábrahám hitét
követőknek is. Ő mindnyájunk atyja 17 Isten színe előtt, ahogyan meg
van írva: "Sok nép atyjává tettelek." Mert hitte, hogy Isten
megeleveníti a holtakat, és létre hívja a nem létezőket. 18 Reménység
ellenére is reménykedve hitte, hogy sok nép atyjává lesz, ahogyan
megmondatott: "Ennyi lesz a te magod!" 19 Mert hitében nem gyengült
meg, amikor arra gondolt, hogy százesztendős lévén, elhalt már saját
teste, és Sára méhe is elhalt. 20 Isten ígéretét sem vonta kétségbe
hitetlenül, sőt megerősödött a hitben dicsőséget adva Istennek, 21 és
teljesen bizonyos volt afelől, hogy amit Isten ígér, azt meg is tudja
tenni. 22 Ezért Isten ezt "be is számította neki igazságul".

KIBEN BÍZOL?


Az Úr mondta Jóbnak: Hol voltál, amikor a földnek alapot vetettem?
Mondd el, ha tudsz valami okosat! (Jób 38,4)

Egész életemben egy modernkori farizeus voltam. Fontos volt számomra és
a biztonságom számára, hogy tudjam, miben hiszek, mi a helyes tanítás,
mely igehirdető mondja az "igazat".
A gondolataimban egy játékot játszottam, amelyben azt gondoltam, hogy
békében lennék, ha tudnám, mi az "igazság". Ez az "igazság" gyakran
napról napra változott, de tovább játszottam - a saját káromra. Végül
hallottam Isten hangját, amint azt mondja nekem: "Miért gyötröd magad?
Nem tudod az összes választ, és soha nem is fogod tudni. Én tudom a
válaszokat, és bízhatsz bennem."
Nem figyeltem rögtön. Folytattam a kérdezősködést: "Hogyan keletkezett
a világegyetem? Honnan tudhatom, hogy a Bibliának igaza van?" Minden
kérdésre ugyanaz a válasz érkezett: "Bízzál bennem." "De Istenem" -
mondtam. "Bízzál bennem!" - válaszolta Isten. "Bizonyítékra van
szükségem" - követelőztem. "Rám van szükséged!" - hangzott válasza.
Lassan kezdtem megérteni. Semmiféle tan nem ment meg, a Biblia sem.
Egyedül Isten ment meg.

Imádság: Köszönöm Atyám, hogy vagy nekem. Ma ismét beléd vetem a
bizalmamat, Jézus Krisztus által. Ámen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2011. márc. 17., csütörtök 14:21 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Sziasztok,
A szokásos hülye kérdéseim sorát folytatom:
Szeirntetek András apostol ott volt a csodálatos halfogáskor?
Lukács evangéliumában sajnos nincs felsorolva a neve,amiből az következhet, hogy nem volt ott (:(). Igenám, de Máté evangélumában amikor Jézus azt mondja, hogy "Kövessetek engem, és azt mívelem, hogy embereket halásszatok." (ami ugyanaz a mondat, amit Lukács evangélumában a csodálatos halfogás után mond), akkor ott van András neve is. Én úgy nézem, hogy ez ugyanannak a történetnek a két leírása, és Lukácsé kicsit bővebb, és ennyi. És akkor igenis ott volt András. Így nézem, de nem vagyok benne biztos, ha valaki tud biztosabbat, arra kérem, mesélje el nekem.
Nem azért kérdezem, mert nem vagyok normális, hanem mert a következő gyerekistentisztelet témája a csodálatos halfogás története lesz, és az lenne hozzá az ének, hogy "Vedd a példát Andrástól.." (ez azért jó, mert a felnőttek is szokták énekelni, és az jó, ha szülő és gyerek között van közös pont) és nem hiszem, hogy a mondanivaló szempontjából számít, mert nem a jelenlévők pontos névsora a lényeg, de ha már András szerepel az énekben, aztán kiderül, hogy András ott sem volt, az ciki...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: A Biblia. - Igetanulmányozás. - Morzsák
HozzászólásElküldve: 2011. márc. 20., vasárnap 21:40 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Ott volt végül? :-)

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 336 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség