Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 57 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő
 

A fiataljaink élete a közösség, vagy magány szemszögéből
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2006. nov. 19., vasárnap 13:17 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Napi problémaként jelentkezik a fórumon, hogy a fiatalok ismerkedési, közösségi lehetőségei szűkösek. Ezt kellene megbeszélni, erre nyitottam a topic-ot.

A beszélgetés beindításához beidézek egy cikket, amelyben a fiatalok közösségi szokásairól írnak.

Idézet:
A szerdán nyilvánosságra hozott 2005. évi Civil Ifjúsági Jelentésből kiderül: egyre jobban kinyílik a kulturális olló az ifjúság körében: egy szűk kör rendszeresen kulturálódik, míg a nagy többség otthon, a televízió előtt tölti szabadidejét. A kutatás – jórészt az Ifjúság 2004 felmérésre alapozott – adatai szerint a fiatalok 73 százaléka hétköznap otthon van, és mindössze 1,5 százalék jár el rendszeresen kocsmákba, kávézókba. Hétvégén sem sokkal jobb a helyzet: a 24 év alattiak 57 százaléka ekkor sem jár szórakozni, művelődni, viszont viszonylag sokan – 10 százalék – ha teheti, kimozdul a négy fal közül és kirándul.

A tanulmány megállapítja: a fiatalok nem élnek a sokoldalú információszerzés illetve a kultúra egyre többféle termékének kihasználási lehetőségével, többségük ugyanis motiválatlan a kultúra befogadására. Bár a regionális különbség egyértelmű – egy budapestinek jóval több alternatíva áll rendelkezésére, mint egy községben élő tinédzsernek – az minden csoportnál megállapítható, hogy az a néhány, ötletszerű kulturális tevékenység, amelyről a fiatalok a felmérések során beszámoltak, egyéni elhatározás kérdése, általában a közösség, a társaság hiányzott. A községekben élők 41 százalékának ugyanis nincs baráti köre, a városban élőknél 34, de Budapesten is 12 százalék ez az arány.

A 15 és 24 év közöttiek 43 százaléka passzívnak mondható, ha kulturálódásról van szó, 15 százalékuk otthon ülő, olvasó, és ugyanennyien tartják maguknak kultúra-orientáltnak. A fiatalok nagyrészt tévét néznek: öt perc híján négy óra a magyarok napi „fejadagja”, azaz mindössze négy percet ver ránk a világelső Egyesült Államok. A tanulmány megjegyzi: a TV-nézésen kívüli időben történik minden más szabadidős tevékenység. Ezek közül is az egyik leginkább elhanyagolt kör a sportolás. Sokan szoktak azonban könyvesboltokban nézelődni vagy könyvtárba járni: a KSH szerint 1,5 millióan látogatnak könyvtárakat, a kölcsönzések száma pedig meghaladja az évi 39 milliót.

A kultúrafogyasztás helyszíneit tekintve kettészakadt a társadalom: egyfelől kialakult egy jó anyagi helyzetű és sok lehetőséggel rendelkező nagyvárosi csoport, akik az elitkultúrát részesítik előnyben. Míg azonban a budapestiek – 15 százaléka – hangversenyekre, színházba, kiállításokra járnak, a községekben lakók – hat százaléka – a művelődési házakat, diszkókat, bálokat részesítik előnyben. A két csoport különbsége a nyári fesztiváloknál is megmutatkozik: előbbi a Művészetek Völgye és a Sziget, utóbbi inkább a Budapest Parádé látogatója. Az esélyegyenlőtlenséget növelte a multiplexek megnyitása: a fővárosi fiatalok átlagosan háromszor több alkalommal járnak egy hónapban moziba, mint falvakban élő társaik. Településtípustól függetlenül kevesen látogatják az art-mozikat, operát, komolyzenei rendezvényeket: a 15-24 évesek 70 százaléka egyáltalán nem jár ilyen helyekre.

(www.fn.hu)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 28., kedd 21:31 
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 12:28
Hozzászólások: 81
Kedves Rosta,
hiányolom a cikkből, hogy meg sem említi az internetet. :P Szerintem a legtöbb fiatal ezt csinálja otthon, akinek pedig nincs otthon internetje, az a könyvtárból szörfözik. 8)

Ami a kultúrát illeti, sem koncertre, sem kiállításra, sem moziba nem nagy élmény egyedül menni. Én szerintem leginkább azért nem járok, mert nincs a környéken senki, akivel mehetnék. Lehet, hogy hiányzik, de magam sem tudom.

Viszont azzal nem értek egyet, hogy az ismerkedési lehetőségek szűkösek, főleg a gyülekezeteken belül. Szerintem a legtöbb helyen vannak ifjúsági órák, de azon kívül más lehetőségek is akadnak; aki közösségbe akar járni, az szerintem megteheti. Vagy legalábbis én abban az előnyös helyzetben vagyok, hogy több ilyen lehetőségem is van. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 28., kedd 22:45 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
ovatos írta:
Kedves Rosta,
hiányolom a cikkből, hogy meg sem említi az internetet. :P Szerintem a legtöbb fiatal ezt csinálja otthon, akinek pedig nincs otthon internetje, az a könyvtárból szörfözik. 8)

Ami a kultúrát illeti, sem koncertre, sem kiállításra, sem moziba nem nagy élmény egyedül menni. Én szerintem leginkább azért nem járok, mert nincs a környéken senki, akivel mehetnék. Lehet, hogy hiányzik, de magam sem tudom.

Viszont azzal nem értek egyet, hogy az ismerkedési lehetőségek szűkösek, főleg a gyülekezeteken belül. Szerintem a legtöbb helyen vannak ifjúsági órák, de azon kívül más lehetőségek is akadnak; aki közösségbe akar járni, az szerintem megteheti. Vagy legalábbis én abban az előnyös helyzetben vagyok, hogy több ilyen lehetőségem is van. :)


Kedves Óvatos!

Ahogy én magam nézegetem a dolgot, hát azt látom, hogy egyre inkább magányosodik az ember gyereke.

Még a szüleim emlegették, hogy a múlt évszázadban a két világháború között, milyen derüs, tartalmas, kedves fiatalságuk volt. A fiatalok baráti társaságokban tömörültek. Faluhelyen például számtalan szervezet létezett, katolikus ifjak, lányok, ugyanez más felekezetekben, iparosok egylete, és még számtalan egylet, közösség volt, amelyek tízezreinek a negyvenes évek végén egyetlen tollvonással vetettek véget, és megalakult egy-két kommunista ifjúsági szervezet helyettük. Akkoriban a bálok, és táncos mulatságok állandóak voltak.

A mai fiatalok már nem is ismerik a szerenád intézményét, de már én sem nagyon, ami akkoriban szokás volt, és a baráti társaságok éneklésétöl volt hangos a falu esténként, de föleg hétvégén.

Az én apám már szánakozva nézett bennünket fiatalokat, hogy milyen szürke, sanyarú fiatalkorunk van. Pedig még én jártam tánciskolába, bálokba, majd a haverokkal az un. bulikba, ahol rockzenére döngöltünk, no és én a disco korszakban éltem, ahol a lánypartnerrel nagyon jól éreztük magunkat. Szóval van valamelyes áttekintésem a kérdésröl.

Nem akarom én a régmúltat idealizálni, de ahhoz képest a mai gyerekek igencsak ingerszegényen élnek, mégha a média valamelyest pótolni akarná. De hát tudjuk, hogy a média a maga torz eszközeivel manipulál. Ma már a gyerekek másként töltik az idejüket. Video, DVD, számítógépes játék, no és amint mondod még a barátkozás is a neten történik.

Tudom, hogy az idQsebb emberek mind azt mondják, hogy régen jobb volt, na és a mai fiatalnak most van a fiatalsága, ebben kell jól éreznie magát. Sajnálatos viszont, hogy amint a cikk is mutatja az elmagányosodás mértéke nö manapság a fiatalok körében. Mondjuk ez már jó ideje így van...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 10:53 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
ovatos írta:

Ami a kultúrát illeti, sem koncertre, sem kiállításra, sem moziba nem nagy élmény egyedül menni. Én szerintem leginkább azért nem járok, mert nincs a környéken senki, akivel mehetnék. Lehet, hogy hiányzik, de magam sem tudom.




Szia Óvatos!


Mindig is felnéztem Judit barátnőmre, aki többször is beutazta Európát- egyedül.Szívesen elkísértem volna, de nem volt lehetőségem.
Aztán tanulva tőle, voltam moziban egyedül, mert senki nem ért rá- egy Bergman filmet néztem meg, s csöppet sem zavart,h. fura-e vagy nem ez a helyzet.
Egyszer meg egy táborban voltam egyedül- mert amikor megérkeztem Lengyelországban a megjelölt helyre, a megadott időben, senki nem volt ott.-félreszervezés a javából- Csak nem fordulok vissza?a városban találtam szállást, és kitűnően éreztem magam az idegen városban, egyedül.
Biztos,h. szívesebben sétálok valamelyik gyerekkel, vagy a férjemmel, de hovatovább senkit nem tudok erre rávenni ,- viszont akkor megesik h. én hetekig csak a lakásban mozgok, vagy max autóból templomba,vagy vmelyik üzletbe meg vissza-s ez bizony nagyon rossz hatással van rám. Így nincs mese, egyedül szívom a friss levegőt, amikor csak tehetem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 11:55 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2008. jún. 17., kedd 18:42-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:11 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
tavasz írta:
Ezen kívül - szvsz. - a gyerekek, fiatalok (kulturális) közösségi életének megszervezése is az idősebb generáció feladata lenne. De erre egyre kevesebb kezdeményezést látok.



Igen, veszem a lapot, teljes mértékben igazat adok. Sőt mi több: nagy álmom, ami sohasem fog megvalósulni: egy keresztyén szabadidőközpont.
De sok jóra lehetne kihasználni...majd mondok róla még vmit, de most szólít a kötelesség.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:16 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
jó hírem van: a dolog LÉTEZIK-MŰKÖDIK!!!!

mondanom se kell, hogy INTERNETES verzióban (én már csak ilyenekben nyomulok)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:23 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Erika írta:

nagy álmom, ami sohasem fog megvalósulni: egy keresztyén szabadidőközpont.

Pedig jól hangzik... :)

net2rist írta:

LÉTEZIK-MŰKÖDIK, mondanom se kell, hogy INTERNETES verzióban (én már csak ilyenekben nyomulok)


Kulturális szabadidő központ internetes verzióban? Hm. A virtuálissal kizárjuk a személyes élményeket...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Idézet:
A virtuálissal kizárjuk a személyes élményeket...


ezt pont TE ne igen kezdd NEKEM magyarázni :D

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
ugyebár... "személytelenül" kezdtünk beszélgetni

aztán TALÁLKOZTUNK (a FULL VIRTUÁLIS, pláne SZÁNDÉKOLTAN álcázó kapcsolatokat nyilván én se tartom VALÓDINAK)

és most FOLYTATJUK a "személyes élmények kizárásával" a virtuális kommunikációt...

már bocs, de nem tudok SZEMÉLYESEBB ÉLMÉNYT elképzelni egy MEGTÉRÉSNÉL, és bizony TÖRTÉNT ILYEN "full virtuális térben", cseten keresztül (erikának éppen elküldtem a csetlogot)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:33 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
nem magyarázom én, csak "hangosan" gondolkodom...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:37 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2008. jún. 17., kedd 18:43-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:39 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
ne haragudj :)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:42 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Haragudnom kéne valamiért? :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 29., szerda 12:46 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
csak hogy így "rákattantam" a hangosan gondolkodásodra :D

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 57 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség