Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 105 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. márc. 12., csütörtök 07:02 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Eeyore írta:
Csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy azok, akik a gyakorlatban foglalkoznak lelkigondozással, képesek ezeket a hibákat elkövetni (akiket ismerek, elkövették). Nem azért, mert a hitükkel vagy az alkalmasságukkal lenne baj. Talán csak azért, mert nem ismerik a "keresztény lelkigondozói elvek nagy könyvét". De ami szeretetből és nem nagyképűségből van, az mindenképpen épít, még a hibákkal együtt is.
Azt mondani, hogy a keresztény lelkigondozó "mindig imádkozva (felülre figyelve) lelkigondoz", "minden alkalommal" "fel sem vetődik" stb... szerintem olyan naiv, mint hogy "keresztény nem követ el bűnt".


Persze, hogy képesek és el is követik. De – hogy közelebb kössem az ebet a karóhoz – talán mégsem azért, mert nem ismerik a nagykönyvet, hiszen a nagykönyv ismerete még nem tesz képessé az elvek betartására is. Talán azért követik el ezeket a hibákat, amiért a keresztény életben általában is elkövetjük a bűnöket, vagyis hogy nem bízunk mindenek fölött abban, hogy Jézus Krisztus tegnap és ma és mindörökké ugyanaz. Ezt lehet úgy is nézni, mint a keresztény közhelytár egyik gyöngyszemét, de meg is lehet ragadni, mint mindenre elegendő lehetőséget. Attól függ, hogy felnőttként vagy gyerekként nézi az ember.

Szeretettel:
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 12., csütörtök 08:02 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Eeyore írta:
De ami szeretetből és nem nagyképűségből van, az mindenképpen épít, még a hibákkal együtt is.
.


én erre a mondatra tenném a hangsúlyt. Látva a keresztyének, beleértve a lelkigondozók esendőségét hamarább tudnék közismert nevek nagy hibáiról példákat mondani, mint abszolút megbízható valakit, aki soha nem vétett a nyilván általa is elfogadott lelkigondozói szabályok ellen.
de ez számomra csak abban segítség, hogy ne hajbókoljak emberek előtt, ne adjak nagyobb elismerést egy embernek, mint amit a krisztusi tisztelet elvár.Mindenki emberből van, s előbb-utóbb hibázik, minél "nagyobb" keresztyén, annál nagyobbat.
De amit szeretetből, Krisztusra figyelve tesz, az adott esetben a szalmaszál, amibe azért bele tud kapszkodni a vízbefúló.
Sokkal nagyobb bajnak látom azt, hogy kevés a lelkigondozó..


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 12., csütörtök 08:58 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Szerintem a "hibák, bűnök" lelkigondozó esetében (is) csak abból adódhatnak, ha önmagukban bíznak, és nem Istenre hagyatkoznak! Ezért is hangsúlyoztam az alázatot, Istenre figyelést!, ami a lelkigondozásban alapvető kell legyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 12., csütörtök 09:45 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Egyetértek, Boglárka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 12., csütörtök 12:46 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Nem elvetve azt, hogy az embereknek lehetnek tévedéseik, amikor nem Istenre hagyatkoznak, megjegyzem: nekem hívő lelkigondozók terén csak jó tapasztalataim vannak!
/Egy példa. Sok évvel ezelőtt egy lelkigondozóval beszélgettem, s mondott valamit, amiről azt gondoltam: „Ő is ember, tévedhet!”, :shock: pedig egy idős, hosszú évek lelkigondozói tapasztalatával rendelkező, - és ami ennél is fontosabb - hiteles, Krisztusban gyökerező életű hívő volt.
Nem fogadtam el, amit mondott, de meg akartam érteni, és tovább kerestem Isten akaratát. Néhány hónap elteltével eljutottam ugyanoda, amit ő már akkor megmondott. :oops: /

Ez a bibliai történetekről, Jézus lelkigondozásáról szóló topik nagyon jó kezdeményezés!, jó volt olvasni, amiket a kananeus asszonnyal kapcsolatban írtatok! Remélem, folytatódik!
Nemosinex, ha nem bánod, szeretnék majd (amikor lesz több időm) egy másik bibliai történetet idehozni témaként.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 12., csütörtök 14:57 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Kedves Boglárka!

Nagyon várom az újabb történetet. És nem kell tőlem engedélyt kérni.

A samáriai asszonyhoz még néhány gondolatot hozzáfűznék, ha engedélyt kapok :wink:

Jött egy samáriai asszony, aki szomjazott, és azt mondta neki Jézus, szomjazom, adj innom.
Ez az érintkezési pont kettejük között. Ilyen egyszerű emberi szükségletek.
És van egy sor különbség. Az asszonynál van eszköz a vízmerítéshez, Jézusnál nincs. Jézus, úgy tűnik, ki van szolgáltatva az asszonynak. Van egy többszörösen aszimmetrikus helyzet: férfi-nő, samáriai-zsidó, az egyiknek van valamije, a másiknak nincs.
És az asszony (érthető módon) ezekre a különbségekre néz (Hogyan, te zsidó létedre…? Uram, merítő edényed sincs…) mindaddig, amíg a lényegről nem esik szó, amíg a fájó pontjára nem teszi Jézus az ujját. Sőt, még miután prófétának ismeri el, akkor is az őket elválasztó körülményekre néz. (A mi atyáink ezen a hegyen imádták az Istent, ti pedig azt mondjátok, Jeruzsálemben van az a hely, ahol Istent imádni kell.) Csak amikor felismeri és elfogadja, hogy ő a Messiás, akkor szűnik meg benne a körülményekre figyelés.
A másik dolog, ami figyelemre méltó ebben a történetben az, ahogyan Jézus finoman félretolja mindezt a törmeléket, amit az asszony igyekszik szorgosan kettejük közé kaparni. És ez az, ami sokszor a legnehezebb: félresöpörni, ami nem fontos, de amihez mégis két kézzel ragaszkodik az ember. Úgy söpörni félre, hogy ne bántsd mégse meg. Itt ismét nagyon gyorsan történnek a dolgok, de a hétköznapi életben talán inkább az a jellemző, hogy hosszú utat kell megtenni együtt, sok-sok fölöslegesnek tűnő beszélgetéssel, amíg eljut az ember odáig, hogy elmondhassa a másik embernek, ez mind, amihez úgy ragaszkodik, nem fontos és nem akadály. Én inkább ezt láttam: a meddő utat százszor is meg kell tenni. Persze, másképp is lehet.

Üdv.
n.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 12., csütörtök 20:03 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.


-Kedveseim ! -Úgy vélem, mindnyájan, akik krisztuskövetőnek valljuk magukat,- de aki nem, az is, bizonyos mértékben "lelkigondozók"
vagyunk.

- Ami itt a fórumon elhangzik,- az -akár tudunk róla, akár nem,- már
hatással van a környezetünkre, mindazokra, akik olvassák ! - Bár így
tennénk mérlegre minden szavunkat,- nehogy "lelkirombolók" legyünk.-

-Ez most jutott eszembe,--- és nem céloztam senkire, csak arra, hogy
nem eszmefuttatásról van szó, hanem rólunk.-

L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 12., csütörtök 21:51 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
nemosinex írta:
Jézus, úgy tűnik, ki van szolgáltatva az asszonynak.


Erről jutott eszembe: a lelkigondozás Eeyore által hozott „pontjaihoz” még hozzá lehetne tenni: a lelkigondozó nem kezeli felülről a másik embert! (Tudja, hogy ő maga is kegyelemre szoruló, tehát nem különb!)

Jézus (Isten volta, szentsége okán) megtehetné, hogy az embereket nagysága magaslatából „felülről” kezeli - de nem teszi.
Azt mondja a samáriai asszonynak: „Adj innom!”
Bár Ő a Messiás, nem úgy közeledik az asszonyhoz, mint egy király az alattvalójához, hanem a „rászoruló” alázatos helyzetéből, ezzel is „felemelve” a másikat. (Hisz általában a kérő van ’alárendelt’, az adó pedig ’fölérendelt’ helyzetben.)
Milyen gyengéd dolog volt ez, ezzel a mások által megvetett asszonnyal szemben!

Amikor Jézus azt mondja neki:
"Menj el, hívd a férjedet, és jöjj vissza!"(János 4:16) – ebben is milyen finom tapintat van. Bár tudta jól, mégsem kezdte azzal, hogy fejére olvassa a bűnét (házasságon kívül él együtt valakivel), hanem hagyta, hogy maga mondja ki: „Nincs férjem!”
Nem olvasta rá azt sem: „…de elhallgattad, hogy együtt élsz valakivel”, hanem megdicsérte az asszonyt az őszinte szóért: „Jól mondád, hogy Nincs férjem, Mert öt férjed volt, és a mostani nem férjed: ezt igazán mondtad.”
(Ezt a megalázott asszonyt Jézus folyamatosan "felemeli". Tudjuk, a farizeusokkal másképp bánt...nem véletlenül. "Mert aki felmagasztalja magát, megaláztatik, és aki megalázza magát, felmagasztaltatik." (Máté 23:12)

Jézus szavaiból nyilvánvaló lett az asszony számára, hogy nem közönséges ember áll előtte, hisz (bár nem falubeli) mindent tud róla.
Nem biztos, hogy így van, de nekem úgy tűnt, a nő ezután el akarta terelni a szót a maga kínos ügyéről, ezért kezdett beszélni az imádkozási szokásokról – de Jézus a felületes irányt vevő beszédet visszakanyarította a lényeg, az üdvösség kérdése felé: „…az idvesség a zsidók közül támadt…eljő az óra, és az most vagyon, amikor az igazi imádók lélekben, és igazságban imádják az Atyát…”
Az asszony mondta: „Tudom, hogy Messiás jő (aki Krisztusnak mondatik); mikor az eljő, megjelent nékünk mindent.”

A beszélgetés csúcspontja, amikor Jézus közli: „Én vagyok az, aki veled beszélek.” (Ez az asszony a kevesek egyike, akivel Jézus ilyen nyíltan közli a Messiás voltát.)

Ezt követően látható, hogy az asszony nagyot változott a Jézussal való találkozás által! Már nem fontos a víz, amiért jött (otthagyja a vedrét), és ő, aki addig bujkált az emberek elől a bűne miatt (nem véletlenül a déli forróságban ment vízért), most felszabadult szívvel, nyíltan felkeresi az embereket és nem tagadva a vétkeit („…megmonda nékem mindent, amit cselekedtem…”) tovább adja az örömhírt, a Krisztussal való találkozást – hívogatja őket is Hozzá!

A megtért emberekre jellemző viselkedés: Krisztussal való találkozás, a bűnök világosságra hozása, felszabadulás alóla, öröm, és a többi ember hívogatása Jézushoz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 12., csütörtök 22:53 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 20:10
Hozzászólások: 381
Tartózkodási hely: itt
Nagyon szépen írtad le, Boglárka. Erről van szó. Köszönöm, hogy megérte betérni, olvasni.

_________________
Az ÚR közel!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 13., péntek 07:30 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Ha az IGE köré gyűlünk, akkor épülünk, köszönöm Boglárka, máskor is írhatnál személyes vallomásokat. :-)

Manó, nagyon örülök, hogy "látlak". :-)

Egy férfit is lelkigondozott az Úr, nem csak nőknek van szüksége erre, higgyétek el! :-)

Érdemes ezen Ige felett is elcsendesedni.
Nekem az első "Jobban szeretsz-e, mint ezek?" kérdés nagyon megállított, mert én is ilyen "péteri" természet vagyok. :-(
Jó lenne őszintén csak annyit válaszolni, hogy "Tudod Uram, hogy szeretlek!" Nem másokhoz hasonlítva magam, nem lenézve mások személyes kapcsolatát az Úrral, vagy felmagasztalva másokat, méricskélve magam másokhoz, hanem egyszerűen szeretni Jézust, mert csak így leszek alkalmas arra, hogy pásztor, lelkigondozó, testvér legyek.

János írása szerinti Evangélium
21,15 Miután ettek, így szólt Jézus Simon Péterhez: "Simon, Jóna fia, jobban szeretsz-e engem, mint ezek?" Ő pedig így felelt: "Igen, Uram, te tudod, hogy szeretlek téged!" Jézus ezt mondta neki: "Legeltesd az én bárányaimat!"
21,16 Másodszor is megszólította: "Simon, Jóna fia, szeretsz-e engem?" Ő ismét így válaszolt: "Igen, Uram, te tudod, hogy szeretlek téged." Jézus erre ezt mondta neki: "Őrizd az én juhaimat!"
21,17 Harmadszor is szólt hozzá: "Simon, Jóna fia, szeretsz-e engem?" Péter elszomorodott, hogy harmadszor is megkérdezte tőle: szeretsz-e engem? Ezért ezt mondta neki: "Uram, te mindent tudsz; te tudod, hogy szeretlek téged." Jézus ezt mondta neki: "Legeltesd az én juhaimat!
21,18 Bizony, bizony, mondom néked: amikor fiatalabb voltál, felövezted magadat, és oda mentél, ahova akartál; de amikor megöregszel, kinyújtod a kezedet, más övez fel téged, és oda visz, ahova nem akarod."
21,19 Ezt azért mondta, hogy jelezze: milyen halállal dicsőíti meg majd Istent. Miután ezt mondta, így szólt hozzá: "Kövess engem!"

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 13., péntek 21:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.


-Péter ap. lelki talpraállítása, Jézus "lelkigondozásának" csúcsa !
Ne felejtsük el, hogy ez akkor történt, amikor Péter még önmagába ros-
kadva, nem tudta, hogy "tagadása" milyen következményekkel járt.-

-És a történtekből kiderül, hogy semmi sem véletlen.-

-"A Sátán kikért titeket, hogy megrostáljon..." "...de én imádkoztam ér-
ted." - A tagadások után, Péter "...kiment és keservesen sírt." - Eltünt
magabiztossága "...kész vagyok börtönbe, halálba menni érted..." És
nem kételkedhetünk akkori érzelmei valódiságában !

-Később kiderül, hogy "Az érzelmekből fakadó önátadás, mindég kudarc-
ba fullad." - És Péternek nagy szüksége volt arra, hogy ebből az érzel-
mes magabiztosságból összetörettetés árán kikerüljön.-

-"Vereségeken visz át az út, mig kijutunk gőgös önbizalmunkból." -
-"Nagyobb Isten kegyelme minden mi bűnünknél!"

-Jézus egyetlen legfontosabb kérdése hozzánk: "Szeretsz-e engem ?"

Igennel felelni akkor tudunk, ha engedjük magunkba áradni az Ő isteni,
megelőző SZERETETÉT.- Péter ap. átengedte magát ennek a szeretetnek
és milyen csodálatos átalakulás lett az eredménye !? - A szemünk előtt
történik, hogy a krisztustagadó, hűséges krisztushirdetővé vált, akire
Krisztus építette az Egyházát is.-

-Minden hívő keresztyén Jézus csodálatos lelkigondozásának eredménye!


L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 14., szombat 06:08 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Kedves Semi, Péterrel együtt én is örülök, hogy látlak újra a fórumon!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 15., vasárnap 14:56 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
pauler írta:

Egy férfit is lelkigondozott az Úr, nem csak nőknek van szüksége erre, higgyétek el! :-)

János írása szerinti Evangélium
21,15 Miután ettek, így szólt Jézus Simon Péterhez: "Simon, Jóna fia, jobban szeretsz-e engem, mint ezek?" Ő pedig így felelt: "Igen, Uram, te tudod, hogy szeretlek téged!" Jézus ezt mondta neki: "Legeltesd az én bárányaimat!"
21,16 Másodszor is megszólította: "Simon, Jóna fia, szeretsz-e engem?" Ő ismét így válaszolt: "Igen, Uram, te tudod, hogy szeretlek téged." Jézus erre ezt mondta neki: "Őrizd az én juhaimat!"
21,17 Harmadszor is szólt hozzá: "Simon, Jóna fia, szeretsz-e engem?" Péter elszomorodott, hogy harmadszor is megkérdezte tőle: szeretsz-e engem? Ezért ezt mondta neki: "Uram, te mindent tudsz; te tudod, hogy szeretlek téged." Jézus ezt mondta neki: "Legeltesd az én juhaimat!
21,18 Bizony, bizony, mondom néked: amikor fiatalabb voltál, felövezted magadat, és oda mentél, ahova akartál; de amikor megöregszel, kinyújtod a kezedet, más övez fel téged, és oda visz, ahova nem akarod."
21,19 Ezt azért mondta, hogy jelezze: milyen halállal dicsőíti meg majd Istent. Miután ezt mondta, így szólt hozzá: "Kövess engem!"
[/quote]

Péter lelkigondozásánál Jézus talán a „legférfiasabb” vonást teszi helyre a tanítványban.
Péter mindig „jobban” szerette a Mestert „ezeknél”. Ma is nagy kísértés a férfiak számára, akikre a verseny és a teljesítmény-elvárás nagyobb súllyal nehezedik talán, mint a nőkre, hogy jobban, többet tegyenek, mint a másik – ha lehet, a szolgálatban is. Lehet, hogy ezért is van annyi infarktusos és idegroncs a férfiak között. Jézus a vízszintes viszonyítás nyomorúságáról akarja átvezetni Pétert a függőleges békességére, amikor a hármas tagadásra szavak nélkül is emlékeztetve - itt is milyen tapintatos! - felteszi a hármas kérdést. Olyan szép, ahogy az agapé szeretetről lefelé licitálva eljuttatja Pétert oda, hogy belássa, elég, ha csak ennyit mond: „tudod, hogy szeretlek téged.”
Szép, de nem tartós momentum, ugyanis a következő bekezdésben Péter már megint azzal van elfoglalva, hogy Jánossal mi lesz. Már megint vízszintesen viszonyít. És megint megkapja a válaszát, ami helyreigazítás és bíztatás egyszerre: Mi közöd hozzá. Te kövess engem!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. márc. 25., szerda 20:48 
Offline

Csatlakozott: 2009. márc. 07., szombat 23:14
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Tiszakeszi
Idézet:
Idézet:
21.
Monda azért Mártha Jézusnak: Uram, ha itt lettél volna, nem halt volna meg a testvérem.
22.
De most is tudom, hogy a mit csak kérsz az Istentől, megadja néked az Isten.
23.
Monda néki Jézus: Feltámad a te testvéred.
24.
Monda néki Mártha: Tudom, hogy feltámad a feltámadáskor az utolsó napon.
25.
Monda néki Jézus: Én vagyok a feltámadás és az élet: a ki hisz én bennem, ha meghal is, él;
26.
És a ki csak él és hisz én bennem, soha meg nem hal. Hiszed-é ezt?


------------------------------------------------------------------------
Számomra nagyon sokat mondó Jézus k é r d é s e :
Sokszor hisszük, hogy a kérdés a kérdező számára fontos...(itt a Fórumon is, ugye...)
De van - pl. magára maradt özvegy - aki azt mondja: az sincs, aki megkérdezné tőlem: Hogy vagy? -! - vagyis előfordul, hogy a kérdezett számára még fontosabb lehet.
És úgy gondolom, Jézus kérdése éppen ilyen: Márta számára még fontosabb, mint magának Jézusnak...
...tudunk / akarunk mi úgy kérdezni a másiktól, hogy az ne az én fontosságomat domborítsa ki - hanem "neki adjon valamit"?!

_________________
Salom aléhem - mijjószéf :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2009. ápr. 17., péntek 16:03 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Áthoztam a Kezdeményező Isten topikból ide, hogy egy kicsit még rágódjunk rajta:

Loisz írta:
'Jézus így szólt a házasságtörő asszonyhoz:
""Hol vannak a vádlóid? Senki sem ítélt el téged?" Ő így felelt:
"Senki, Uram." Jézus pedig ezt mondta neki: "Én sem ítéllek el téged,
menj el és mostantól fogva többé ne vétkezz." Jn 8,10-11

-Azt gondolom közismert történet,- számomra mindig megrendítő.- Az
emberi bűn és az isteni bűnbocsánat története.- Akár Jézus lelki gondo-
zói magatartására lehetne példa,- de persze, sokkal több ! - hiszen bűnt
bocsátani csak isteni kegyelemmel lehet.-


Erről egy másik eset jut eszembe, amikor Jézus azt kérdezte: „Mi könnyebb, ezt mondani: Megbocsáttattak a te bűneid ! – vagy ezt mondani: Kelj fel és járj!?” Mindezt miután már elhangzott az előbbi mondat (ti. hogy ’megbocsáttattak a te bűneid’, és botránkozást okozott. (Számomra elég nehezen érthető igerész ez). Nyilván bűnt megbocsátani csak Isten tud, és ez Jézus Isten voltának bizonyítéka – azok számára, akik hisznek (tehát akik csodatétel, vagyis gyógyítás nélkül is hisznek) benne. Ez a nagyobb, nehezebb dolog (amiről Te is azt mondod, Loisz, hogy sokkal több, mint lelkigondozás). De a szegényekhez, akik nem tudnak hinni, illetve akik azt hiszik, hogy a gyógyítás a nehezebb vállalkozás, hozzájuk is van szava Jézusnak aztán: „Hogy pedig meglássátok, hogy az Emberfiának van hatalma bűnöket megbocsátani a földön: Kelj fel ( …) vedd az ágyadat, és menj haza!”
És ez olyan vigasztaló, hogy sosem csak a szereplők egyik csoportjának szól az örömhír – bár számunkra, akik a jó - rossz hollywoodi sémáján nevelkedtünk, olyan bonyolulttá teszi ez a helyzeteket.
Ha megnézzük ezt a folyamatot is:

-A farizeusok kígyó viselkedése döbbenetes! - Jézus a templomban tanít nagy sokaságot,- erre berontanak és a magukkal hurcolt asszonyt KÖZÉPRE állítva, olyan kérdést tesznek fel, amivel "próbára teszik" az Urat.-

-Mózes törvénye szerint ezt az asszonyt meg kellene kövezni, mert há-
zasságtörésen kapták,... "Hát te mit mondasz?"

-Jézus hallgat.- Az óriási templomcsarnokban csend uralkodik,- mindenki
lélekzet visszafojtva vár,--- mit mond Jézus... mi lesz most, mi történik ?
És hosszú hallgatás következik, mert "Jézus az ujjával írt a földre".-

-Vajjon miért ? Ha belegondolok, sokféle magyarázata lehet,- én csak
a rám tett hatás alapján mondhatom,... ez egy csodálatos lélektani jele-
net.- Emberi meggondolással megközelítve, mindenesetre a beállt
- hosszú csend alatt mindenkinek lehetősége volt átgondolni sok
mindent.- A törvényt,- aztán, hogy miért csak az egyik felet büntetik, ha
büntetik ? biztosan volt együttérzés is, a talán csendesen zokogó bűnös-
sel, akit pellengérre állítottak a középre...- lehetett olyan is, aki magára
gondolt,- az esetleges saját hasonló bűnére...
[/b]

Itt sem csupán az asszonyról van szó! Bár elsőre úgy tűnik, ítélet, milyen kegyelem van ebben a mondatban is, milyen nagy lehetőségét nyitja meg a magába tekintésnek: "Aki bűntelen közületek, az vessen rá először követ."
És mint mondtad: Micsoda FELSZABADÍTÓ hatással lehetett ez a csodálatos felmentés a templomi tömegre!
Nem tudjuk, mi lett a farizeusokkal, a templomi tömeggel. Most velük kapcsolatban is ez a kérdés jutott eszembe: „Senki sem ítél el téged?” Olyan jó lenne akár az ítélkezőket is ezzel a lelkülettel nézni. Ahogyan Jézus javasolta: aki bűntelen közülünk, az vesse rájuk először a követ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 105 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség