Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 141 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Következő
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 05., vasárnap 01:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Baranka írta:
Loisz írta:

- Melyik része lenne az, amit nem akarunk látni ? - A hívő így imádkozik: "Uram, mutasd meg nekem az én szívemet úgy, ahogy Te látod."


Ha azt gondoljuk hogy a megteressel minden el van sorporve akkor tevedtuk.

Az a fajta tenyfeltaras, problemafeltaras, ami az Istenben talal bekesseget, az viszont celravezeto lehet.



-A kérdésem pauler soraira vonatkozott, arra az állításra, hogy még a hívőnél is van a lelkünknek olyan része, amit nem akarunk látni.- Ez természetesen igaz mindaddig, amíg KOMOLYAN nem akarunk krisztuskövetők lenni. -Ahhoz, hogy valóban azok lehessünk és eljussunk arra a belátásra, hogy "kell" a Krisztus keresztje olyan önismeretre van szükségünk, amire magunktól képtelenek vagyunk.

-Ezért kell az az imádság, hogy Isten mutassa meg, kik vagyunk.- Ez elkerülhetetlen. Péter apostol "tagadása" és ezzel teljes összeroppanása "kellett", hogy megtörténjék. De az Úr nem hagyja azokat elsüllyedni, akik őszintén keresik és szeretik Őt.

"Vereségeken visz át az út, míg megszabadulunk gőgös önbizalmunktól", de Isten békességéhez ez az egyetlen célravezető út.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 05., vasárnap 06:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
Elolvasasra, felelevenitesre ajanlom Jozsef Attila Curriculum Vitae muvet. Telis tele nyomorusaggal. A pszichoanalizis felpiszkalta es fent tartotta a dolgokat de megoldast keptelen volt adni. Nem tudom hogy ma hogy mukodik a pszichoanalizis, de szerintem a kimenet valtozatlan.

Van J.A.-nak egy másik könyve, amely a pszichoanalízis során kelt gondolatait tartalmazza, de az annyira kemény, hogy nem is akarták kiadni, csak miután kéziratban kezdett keringeni, nemigen volt más választásuk.
A felpiszkálás-elfojtás érdekes téma. Melyik a jó? Egyik sem, ha nincs megoldás.
Mondod, Báránka (ugye, így?), hogy keresztény családokban is vannak problémák, és ez így van. Ez bennem két gondolatot vet fel:
Egyfelől: Ugye, sokan mondják, hogy pszichológia a hívő számára olyan veszedelmes terület, mert át- meg átitatott mindenféle pogány meg okkult tanokkal(Freud ráadásul, ha jól tudom, materialista volt, ezért nem is tudom, miféle lélek-fogalommal operált, hiszen a természeti törvények szerint az anyagból soha nem lesz lélek). De Isten azt mondja, hogy mindent megvizsgáljunk, és ami jó, tartsuk meg. Ezért a keresztény pszichológusnak igen ébernek kell lennie, az árral szemben úsznia stb., és ez rendben is van.
Másfelől viszont: Mit tud a pszichológia, amit nem tud Jézus Krisztus? Nem a keresztény igazságok puffogtatására gondolok természetesen, hanem a feltámadott Krisztus életére. Mire nem képes a feltámadott Krisztus? Azt értem, hogy a nem hívőnek jó a pszichológia, de a hívőnek nem elég Krisztus?
Ettet nem értem.
Üdv
nX


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 05., vasárnap 08:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
nemosinex írta:
... Mit tud a pszichológia, amit nem tud Jézus Krisztus? Nem a keresztény igazságok puffogtatására gondolok természetesen, hanem a feltámadott Krisztus életére. Mire nem képes a feltámadott Krisztus? Azt értem, hogy a nem hívőnek jó a pszichológia, de a hívőnek nem elég Krisztus?
Ettet nem értem.
Üdv
nX



a kérdésfelvetés akadályozza meg a helyes választ :)

az a kérdés, amit VALÓBAN érdemes feltenni:

Mit tud Krisztus, amit "nem tud" az EGYHÁZ?

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 05., vasárnap 11:33 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Idézet:
Loisz írta:

- Melyik része lenne az, amit nem akarunk látni ? - A hívő így imádkozik: "Uram, mutasd meg nekem az én szívemet úgy, ahogy Te látod."


Idézet:
Azt hiszem, ha az Isten valoban megmutatna abba bele is roppannank. Nem veletlenul tart eletunk vegeig az a fajta tisztito nyesegeto folyamat amivel Isten formalgat bennunket, hogy bele tudjunk simulni az akarataba. Csupan az ment meg bennunket haragjatol, hogy Jezuson keresztul nez bennunket.[/


Ma a 139. Zsoltár 23.-24. verse volt az alap Ige:
Vizsgálj meg engem, oh Isten, és ismerd meg szívemet! Próbálj meg engem, és ismerd meg gondolataimat! És lásd meg, ha van-e nálam a gonoszságnak valamilyen útja? és vezérelj engem az örökkévalóság útján!

Jó volt azt hallani, amiről Loisz is írt, hogy a hívő ember kérheti Istent, hogy mutassa meg, kicsoda valójában. Ebbe a bűnei is benne vannak.
Szóval vágyhatunk arra, hogy helyes énképünk legyen. Hogy azt lássuk, akik vagyunk valójában.
A zsoltáros és Loisz is az Urat akarta látni, hiszen RÁ NÉZVE kérte, hogy mutassa meg a bűneit. Tehát nem szemtől szembe, hanem Jézus Krisztuson keresztül, amiről Báránka is írt. :-)

Eszembe jut Péter, aki Jézust akarta látni a főpap udvarában, de az Ő szemén keresztül meglátta önmagát is.

http://www.youtube.com/watch?v=gvNSKBWeCRk

_________________
Békesség Istentől


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pauler 2010. szept. 05., vasárnap 11:49-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 05., vasárnap 11:37 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
net2rist írta:
nemosinex írta:
... Mit tud a pszichológia, amit nem tud Jézus Krisztus? Nem a keresztény igazságok puffogtatására gondolok természetesen, hanem a feltámadott Krisztus életére. Mire nem képes a feltámadott Krisztus? Azt értem, hogy a nem hívőnek jó a pszichológia, de a hívőnek nem elég Krisztus?
Ettet nem értem.
Üdv
nX



a kérdésfelvetés akadályozza meg a helyes választ :)

az a kérdés, amit VALÓBAN érdemes feltenni:

Mit tud Krisztus, amit "nem tud" az EGYHÁZ?


Ez is érdekes kérdés.
De vajon ugyanazt tudja-e a szpichológia, amit Krisztus igen, de az egyház nem?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 05., vasárnap 11:40 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Loisz írta:
Helyes önismeret nincs
helyes istenismeret nélkül.
Ha viszont már "látjuk" a bűnt,
meg kell szabadulnunk tőle,
addig nincs előbbrejutás.


Lehet ragozni, de szerintem tökéletesen igaza van a Paulernek, amire reagáltam:

Pauler írta:
Szóval én is egyet értek azzal, hogy az emberek hazugságban élnek, hazugságban ÉLEK. Sok esetben a valóságot elferdítjük és ezzel belső lényünk ugyan úgy sérül.
Épp ezért azt gondolom, hogy az Evangélium, Jézus Krisztus érkezése a legnagyobb szükségre adott válasza Istennek


Sajnos még a részleges Isten ismerettel (Biblia alapján álló) rendelkező emberek is alapvető félreértésben gondolkoznak saját maguk cselekedeteit, gondolatait, másokkal való kapcsolatait illetően. Sokszor egészen eltérő, akár egymásnak ellentmondó, esetleges dolgok azok, amik ráébresztik a hívőket a saját hibáikra, vagy egyáltalán azokra a fontos dolgokra, amelyekkel az illető netán nincs tisztában.

Az "ismerd meg önmagad" mondás egy hívő keresztyén számára nyilván Isten ismeret alapú, de a megismerés milliónyi helyzetben rejlő példából, analógiából következhet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 05., vasárnap 12:07 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Szerintem első a valóság látása, hogy ne legyek képmutató. Hogy azt mondjam valóságnak, ami megtörténik, megtörtént, amit gondolok, érzek, látok.

Utána pedig látnom kell, hogy ez jó, vagy rossz, hogy hova vezet az, amiben vagyok.

Szerintem a pszichológia eszközeivel is el lehet jutni önismeretre, de Báránka következtetése - miszerint ez vagy felfuvalkodottá, vagy depresszióssá tesz - nekem elég találó.
Annak a hitnek a hiányában, miszerint Jézus Krisztus meghalt a mi bűneinkért és feltámadt a megigazulásunkra, az önismeret nem lehet jó.

Isten nélkül semmi sem jó, még az önismeret sem, pedig erre a mai világban is sok erőt fektetnek.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 05., vasárnap 23:51 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Idézet:
Az "ismerd meg önmagad" mondás egy hívő keresztyén számára nyilván Isten ismeret alapú, de a megismerés milliónyi helyzetben rejlő példából, analógiából következhet.



-Következhetne, ha a természeti embernek volna arra ereje, hogy önhibáját kellőképen elismerje.
-Bármely hibáztatás esetén -ha őszinték vagyunk magunkhoz,- a természeti ember első reflexe: "azért, mert... ez, meg az, így, meg úgy viselkedett". - Vagyis, én mindig "csak" visszaütöttem... :)

-A pszichológia is csak részleges önfeltárást képes produkáltatni, mert a pszichológus is "csak" ember... és a psz-i tananyag is "csak" emberi produktum... :wink:

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 06., hétfő 00:05 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Idézet:
Azt értem, hogy a nem hívőnek jó a pszichológia, de a hívőnek nem elég Krisztus?


-De igen, sőt ! - csak Krisztus ELÉG.
-A lelkészek, vagy jelöltjeik -úgy gondolom- azért foglalkoznak, veszik fel tananyagként a psz-át, mert segítséget adhat a pasztorációban.- De a hívő lelkész célja mindezzel csak egy lehet: Krisztushoz vezetés.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 06., hétfő 00:13 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Kedves Baranka!

-Engedj meg egy személyes kérdést. -
Baranka György közeli rokon, vagy csak névrokon ? :)

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 06., hétfő 00:53 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Idézet:
Annak a hitnek a hiányában, miszerint Jézus Krisztus meghalt a mi bűneinkért és feltámadt a megigazulásunkra, az önismeret nem lehet jó.


Ez igaz, de amíg nincs "jó,helyes" önismeret, vagyis hogy: "elveszett bűnös" vagyok, addig nem juthatok hitre Jézus Krisztusban.- Addig "nincs szükségem" a Krisztus keresztjére.
-Ezért hirdette Keresztelő János a bűnbánat keresztségét.
-Ezért kezdte Jézus Krisztus így a munkáját "Térjetek meg"
-Ezért adatott először a "törvény",- hogy Krisztus karjaiba vezessen.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 06., hétfő 19:02 
Offline

Csatlakozott: 2006. nov. 27., hétfő 20:01
Hozzászólások: 46
Tartózkodási hely: London
pauler írta:
Idézet:
Loisz írta:

- Melyik része lenne az, amit nem akarunk látni ? - A hívő így imádkozik: "Uram, mutasd meg nekem az én szívemet úgy, ahogy Te látod."


Idézet:
Baranka:
Azt hiszem, ha az Isten valoban megmutatna abba bele is roppannank. Nem veletlenul tart eletunk vegeig az a fajta tisztito nyesegeto folyamat amivel Isten formalgat bennunket, hogy bele tudjunk simulni az akarataba. Csupan az ment meg bennunket haragjatol, hogy Jezuson keresztul nez bennunket.[/


Huhh bocsanat azt hiszem ez a mondatom nem volt jol megfogalmazva. Azt akartam mondani, hogy az Isten az nem mutatja meg egybol hog ymilyennek lat minket vagy milyenek is vagyunk hanem folyamatosan metszeget bennunket, nem boritja rank eletunk osszaes szennyet. Magambol kiindulva nem nagyon szeretnem latni magamat ahogy Isten lat... Elborzadnek bizonyara. Ra bizom hogy hogyan tisztogat mennyire es miben, nekem csak engeldelmesnek kell (kellene) lennem.

Nevemrol:
Baranka Gyorgy csak veletlen nevrokon. A nickem ekezetek nelkuli amugy bar aranyosan hangzik ekezetekkel is. :)

_________________
"Ne legyetek meggondolatlanok, hanem értsétek meg, mi az Úr akarata!" Ef.5.17


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 06., hétfő 19:05 
Offline

Csatlakozott: 2006. nov. 27., hétfő 20:01
Hozzászólások: 46
Tartózkodási hely: London
pauler írta:
Idézet:
Loisz írta:

- Melyik része lenne az, amit nem akarunk látni ? - A hívő így imádkozik: "Uram, mutasd meg nekem az én szívemet úgy, ahogy Te látod."


Idézet:
Baranka:
Azt hiszem, ha az Isten valoban megmutatna abba bele is roppannank. Nem veletlenul tart eletunk vegeig az a fajta tisztito nyesegeto folyamat amivel Isten formalgat bennunket, hogy bele tudjunk simulni az akarataba. Csupan az ment meg bennunket haragjatol, hogy Jezuson keresztul nez bennunket.[/


Huhh bocsanat azt hiszem ez a mondatom nem volt jol megfogalmazva. Azt akartam mondani, hogy az Isten az nem mutatja meg egybol hog ymilyennek lat minket vagy milyenek is vagyunk hanem folyamatosan metszeget bennunket, nem boritja rank eletunk osszaes szennyet. Magambol kiindulva nem nagyon szeretnem latni magamat ahogy Isten lat... Elborzadnek bizonyara. Ra bizom hogy hogyan tisztogat mennyire es miben, nekem csak engeldelmesnek kell (kellene) lennem.

Nevemrol:
Baranka Gyorgy csak veletlen nevrokon. A nickem ekezetek nelkuli amugy bar aranyosan hangzik ekezetekkel is. :)

_________________
"Ne legyetek meggondolatlanok, hanem értsétek meg, mi az Úr akarata!" Ef.5.17


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 06., hétfő 19:15 
Offline

Csatlakozott: 2006. nov. 27., hétfő 20:01
Hozzászólások: 46
Tartózkodási hely: London
Ertem az aggalyokat es kerdeseket azzal kapcsolatban hogy a hivonek most eleg Krisztus vagy nem eleg Krisztus. Szerintem Krisztusnal jobb pszichologus meg nem letezett a vilagon. LElki beszelgeteseiben pontosan tudta kihez hogy szoljon, kiben mi lakik. Van akivel szelid volt van akivel kemenyebb, kin mi segitett.
Szoval semmikepp nem vonom ketsegbe Krisztus gyogyito es mindenhato tulajdonsagat.

Az is igaz, hogy a pszichologia, mint tudomany, tenyleg sok kivannivalot hagy maga utan. Sok okkult tanitas, keleti izebizek, analizalgatasok maire nincs megoldas, valoban rossz hire van. Es nyilvan ijeszto abbol a szempontbol hogy az emberi pszichevel foglalkozik vilagi modon. Azzal ami az Isten dolga volna.

De azt hiszem valahogy tullihegjuk ennek a tudomanynak a demonizalasat. Tudom hogy a palya sikos hiszen ez a tudomany tortenetesen a lelekkel foglalkozik. De ugyan mikor vontuk ketsegbe az orvostudomanyt a matematikat vagy a csillagaszatot. Mikor firtattuk hogy e tudomanyok alkotoi miben hittek?

Remelem nem botrankoztatnak meg senkit a szavaim, nem celom. Amellett viszont leteszem a voksom hogy:
1 a keresztyeneknek lehetnek olyan problemai amikhez szakember kell nem fognak megoldodni attol mert megtert.
2. A pszichologianak szerintem vannak jo eszkozei arra hogy hogy tarja fel a problema gyokeret. (Nem vitatom jol el kell gondolkodni melyik hasznalhato keresztyenkent.) Jo megoldasai egyaltalan nincsenek mert egy lelek valodi megmentesehez Krisztus kell, nelkule nem megy a legjobb elmelettel es terapiaval sem.

_________________
"Ne legyetek meggondolatlanok, hanem értsétek meg, mi az Úr akarata!" Ef.5.17


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Pszihológia és a hívő ember
HozzászólásElküldve: 2010. szept. 06., hétfő 22:59 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
Baranka írta:
Idézet:
Loisz írta:

- Melyik része lenne az, amit nem akarunk látni ? - A hívő így imádkozik: "Uram, mutasd meg nekem az én szívemet úgy, ahogy Te látod."


Idézet:
Baranka:
Azt hiszem, ha az Isten valoban megmutatna abba bele is roppannank. Nem veletlenul tart eletunk vegeig az a fajta tisztito nyesegeto folyamat amivel Isten formalgat bennunket, hogy bele tudjunk simulni az akarataba. Csupan az ment meg bennunket haragjatol, hogy Jezuson keresztul nez bennunket.[/


Huhh bocsanat azt hiszem ez a mondatom nem volt jol megfogalmazva. Azt akartam mondani, hogy az Isten az nem mutatja meg egybol hog ymilyennek lat minket vagy milyenek is vagyunk hanem folyamatosan metszeget bennunket, nem boritja rank eletunk osszaes szennyet. Magambol kiindulva nem nagyon szeretnem latni magamat ahogy Isten lat... Elborzadnek bizonyara. Ra bizom hogy hogyan tisztogat mennyire es miben, nekem csak engeldelmesnek kell (kellene) lennem.

Nevemrol:
Baranka Gyorgy csak veletlen nevrokon. A nickem ekezetek nelkuli amugy bar aranyosan hangzik ekezetekkel is. :)


-Örülök a helyesbítésednek, így valóban elfogadható számomra is. Azt pedig hangsúlyoznám, hogy az én mondatom a hívő imádságáról nem azt jelenti, hogy Istent arra kérném,- "egyszerre" zúdítsa ránk, ahogy Ő lát bennünket. Ez elviselhetetlen lenne természetesen,- de kifejezi azt a komoly kívánságot ami a megszentelődésre vonatkozóan van bennünk.

-Bocs. a névazonosság feltételezésre, azért figyeltem fel rá, mert a napokban találkoztam Baranka György névvel a Fraterneten.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 141 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség