Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 32 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 06:15 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Idézet:
hasznosabb, mint feldobni valakit a modinál. :wink:


Van amikor hasznos. Vannak nem tolerálható dolgok, amin nincs mit egyeztetni, vagy vitázni - és az minél rövidebb ideig van kinn, annál jobb.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 06:57 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Loisz írta:
Idézet:
"A hit objektív igazságait" előtérbe állítani nem egyéb, mint az imádhatót az érthetővel felcserélni."
Visky András
Sokszor előfordul, hogy valaki szeretne valami nagon okosat mondani, hogy emlékművet állítson saját intellektusának, aztán hülyeség születik belőle.
Loisszal értek egyet, a két dolgot (érthető, imádható), nem lehet elválasztani egymástól.
Az objektív igazság Istenről, hogy Ő teremtette a világot, minden létezőnek a forrása, jó és Ő maga szertet. És ettől imádható.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 08:54 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Loisz írta:
nemosinex írta:
Idézet:
Na ezzel nem tudok egyetérteni Veled, - mert ha nem így értette, -akkor, hogy értette ? -és bizony, marad az önellentmondás. Ezért is "bökött" meg ennyire a szerdai vezéroldalon...


Egyszerűen csak pontatlanul fogalmazott. De ha értjük a szándékot, a szavak többé nem a legfontosabbak. Csak akkor, ha nem akarunk hozzáadni a magunkéból.
Üdv
nX


-Bocsi ! - Ez csak a Te feltételezésed ! Honnan tudod, mi az ő szándéka ???
Mi az, hogy a szavak nem a legfontosabbak ? - A szavak hordozzák a szándékot.

-Éppen akkor "adok hozzá a magaméból",- ha belemagyarázom a szándékot!
Persze,- tulajdonképen ez "eldönthetetlen"... feltételezhetem a "jó szándékot", de visszajelzés nélkül nem biztos találat. Az lenne a biztos, ha ő maga igenelne, vagy tagadna... :)

-Addig is, maradok annál, hogy bárki, aki olvas valamit, csak azt értelmezheti, ami szavakkal le van írva. :)

-Végül is szerinted mit akart mondani, mi volt a "szándéka" ???????

Üdv
L



Van a nyelvészetnek egy külön ága, a pragmatika, amely a szavak, de inkább a kijelentések mögöttes jelentésével, a beszédaktusokkal foglalkozik. A szavak szemantikai (általános) jelentésén túl minden kijelentésnek van egy konkrét értelme, amit az a szándék körvonalaz, amellyel létrehozzák. Minden kijelentés egyben tett is. Ez nyilvánvalóan látszik az olyan igéken (performatív igék), amelyeknek a kimondása egyben egy cselekedet is, pl. megígérem, házastársaknak nyilvánítalak, érdeklődöm, stb. De legjobban talán a teremtés Igéjén látszik ez a beszéd-tett. Mondta Isten, hogy legyen, és lőn.
Kevésbé nyilvánvaló a beszéd és a szándék összetartozása más kijelentéseken, különösen azokon, amelyek közvetett beszéd-tettet hajtanak végre. Ezek a leggyakrabban félreérthetők. Mondok példát:
„Hányszor mondjam még neked, hogy ne dobd a csikket a szemeteskukába?”
Válasz (amennyiben a címzett félreérti a beszélői szándékot):
„Ötször”.
A beszélő szándéka (közvetett beszéd-tett) itt nyilvánvalóan a tiltás volt. Lefordítva: Ne … ! stb. A címzett pedig információkérésként értelmezte (félre). De vannak ennél sokkal összetettebb példák is, a fórum is jó kincsesbányája ezeknek.

A kiegészítésről, a magamé hozzáadásáról:
Minden értelmezés hozzáadás. De ez is kétféle lehet. Vagy odamegyek, ahol ő van; vagy átrántom őt oda, ahol én vagyok. Vagy megpróbálom megérteni, hogy hogyan érthette, megkeresni a szándékot, amivel tette a kijelentést, kiegészíteni a hiányosságait, vagy nem érdekel az ő szándéka, nem akarom megérteni, belekötök a szavaiba. Ilyenkor kész van a fejemben a válasz, tudom már, hogy hogyan értette. A kiegészítés itt úgy történik, hogy hátsó szándékokat tulajdonítok neki. Ez a belemagyarázás, projekció, összeesküvéselmélet-gyártás (egy magasabb szinten).

Azt, hogy szerintem mi volt a szándéka, a legelső ezzel kapcsolatos hozzászólásomban már elmondtam, de elismételem: a tantételeket az élő Isten elé állítani.
exrefis írta:
Loisz írta:
Idézet:
"A hit objektív igazságait" előtérbe állítani nem egyéb, mint az imádhatót az érthetővel felcserélni."
Visky András
Sokszor előfordul, hogy valaki szeretne valami nagon okosat mondani, hogy emlékművet állítson saját intellektusának, aztán hülyeség születik belőle.
Loisszal értek egyet, a két dolgot (érthető, imádható), nem lehet elválasztani egymástól.
Az objektív igazság Istenről, hogy Ő teremtette a világot, minden létezőnek a forrása, jó és Ő maga szertet. És ettől imádható.
üdv
ex

Hülyeség. Igen.
Köszönöm a szemléltetést .
:(


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára nemosinex 2010. aug. 21., szombat 09:13-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 09:00 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Indu írta:
Idézet:
hasznosabb, mint feldobni valakit a modinál. :wink:


Van amikor hasznos. Vannak nem tolerálható dolgok, amin nincs mit egyeztetni, vagy vitázni - és az minél rövidebb ideig van kinn, annál jobb.


Igen, igazad van. Bocsánat az elhamarkodott megjegyzésért.
Üdv szeretettel:
nX


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 10:04 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
A feleségem jól tud főzni, finom a gyümölcs levese, a WC és a fürdő mindig csiilog-villog.
Nem probléma neki, hogy itthon van a gyerekekkel és sok mindenben a segítségemre van.

Ez egy felsorolás mind arról a jóról, amit én a feleségemben látok, ugyan akkor ez még messze van az imádattól. (bocsánat, tudom, hogy csak Istennek jár az imádat, remélem nem értietek félre, amit gondolni véltem :wink: )

A lelkészünk mesélte, hogy meg kellett tanulnia a kommunista történelmet, meg is tette, ötösre felmondta a leckét. Minden tantételt bemagolt és vissza is tudta mondani.
Ettől még nem szerette a kommunizmust.

Sajnos ez igaz lehet rám is, hogy fejből vágom a tantételeket (objektív igazságok), de ez még nagyon messze van az Isten imádatától!

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 10:21 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Idézet:
Az objektív igazság Istenről, hogy Ő teremtette a világot, minden létezőnek a forrása, jó és Ő maga szertet. És ettől imádható.


Ja és persze az is igaz, hogy az objektív igazságok az alapjai az imádatomnak, de nem ezeket imádom, ahogyan nem a finoman megfőzött gyümölcslevest imádom (értsétek jól) jó esetben a feleségem helyett és még csak nem is a feleségem "gyümölcs leves főző tudományát", hanem a feleségemet.

Ez egy magasabb szint, mert az EGÉSZRE mutat és nem a részre/részekre.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 10:31 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
Idézet:
Azt, hogy szerintem mi volt a szándéka, a legelső ezzel kapcsolatos hozzászólásomban már elmondtam, de elismételem: a tantételeket az élő Isten elé állítani.


Pontosítok:
Azt, hogy szerintem mit szándékozott mondani, a legelső ezzel stb...

Hogy mi volt a szándéka, azt nem tudom. Talán meg akarta osztani velünk az egyik felismerését. Nem hinném, hogy szobrot akart állítani a saját értelmének. Nagyon nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 10:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
pauler írta:
A lelkészünk mesélte, hogy meg kellett tanulnia a kommunista történelmet, meg is tette, ötösre felmondta a leckét. Minden tantételt bemagolt és vissza is tudta mondani.
Ettől még nem szerette a kommunizmust.
De ez a történet éppen az ellenkezőjéről szól, mint a kiindulási tételünk.
Bármilyen ideológia, vagy vallás tantételeit képes lehetsz megtanulni és ötösre levizsgázni belőle, anélkül, hogy hinnél benne.
Egy hit tétel akkor válik objektívvá benned, ha hiszel is benne. Elfogadtad ténynek.
Ekkor viszont már nem válaszható el egymástól a lényeg és a lényeget leíró, arról szóló tan. Szerintem
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 10:44 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
A feleségemről is írtam :-)

Két példát írtam, ami "szintek"
Az első szint ez a történelmi feladat, a második a feleségem :-) a harmadik lenne a lényeg.
A szeretet és az imádat között annyi szerintem a különbség, hogy az imádat "teljes belesímulás", valami olyan, ahol a taszításnak a legkisebb helye sincs.

Ezért lehet csak Istent imádni, mert még a feleségem kapcsán is vannak és lesznek "tantételek", amik szembe állítanak vele. Amik nem elfogadhatóak, befogadhatóak a számomra (gondolom én is így vagyok neki és másoknak)

Isten imádata az objektív igazságokon áll, de túlmutat ezen, mert az igazságok "csak" elvezetnek egy lényhez, aki egyedül imádni való.

Még egy példa. :-)

A kresz táblák és szabályok objektív igazságok, de ezeket valaki létrehozta.
Ha ismerem a kreszt, akkor láthatom, hogy ezek a szabályok jók, élet mentők, közlekedést gyorsítók, segítők.
Ugyan akkor van egy magasabb szint, amikor azt az okos embert kezdem tisztelni, aki ezek mögött áll és ha találkozok vele, akkor már nem a stop táblát látom és ennek a kigondolásának a jó ötletét, hanem azt a személyt, akit csodálni tudok. Így a személyes találkozás mindig többet ad, mint a Róla tudott dolgok összessége.

Szerintem...

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 10:48 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Idézet:
Egy hit tétel akkor válik objektívvá benned, ha hiszel is benne. Elfogadtad ténynek.
Ekkor viszont már nem válaszható el egymástól a lényeg és a lényeget leíró, arról szóló tan. Szerintem


Nekem még itt jön a be a "hiszek neki", vagy "hiszek benne" különbség.
Te ennek a külnbségét miben látod?

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 10:54 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
nemosinex írta:
Hülyeség. Igen.
Köszönöm a szemléltetést .
:(

Látom sikerült megint megsértődnöd.
De ez van. A művészetek, meg a bölcselkedések tele vannak ilyenekkel.
És ezt azután ismertem fel, hogy újjászületve elolvastam a Bibliát. Az ige szemüvegén át nézve nagyon sok emberi okoskodásról kiderült, hogy marhaság.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 11:22 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2009. jan. 10., szombat 15:04
Hozzászólások: 1823
exrefis írta:
nemosinex írta:
Hülyeség. Igen.
Köszönöm a szemléltetést .
:(

Látom sikerült megint megsértődnöd.
De ez van. A művészetek, meg a bölcselkedések tele vannak ilyenekkel.
És ezt azután ismertem fel, hogy újjászületve elolvastam a Bibliát. Az ige szemüvegén át nézve nagyon sok emberi okoskodásról kiderült, hogy marhaság.
üdv
ex

Nem jól látod. Nem sikerült.
Neked viszont sikerült jól illusztrálnod - és ez nem tölt el örömmel, valóban, de miért kellene ezért megsértődnöm? - azt az "értelmezési" módot, amely meg sem próbálja megérteni a másik szándékát, egyszerűen elintézi annyival, hogy hülyeség. Lelked rajta! Visky András is hívő ember, gondolom újjászületve ő is többször elolvasta a Bibliát. Persze, attól beszélhet ő is néha marhaságot. Ex (cathedra) úr nemkülönben. Meg én is természetesen.
Üdv
nX


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 21., szombat 12:45 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
Az jutott még eszembe, hogy a szombat törvénye is ilyen objektív igazság volt.
A farizeusok tudták, hogy Isten a hetedik napon pihent, ezért pihenni KELL. Ez az objektív igazság.
Aztán jött Jézus, aki az objektív igazság ELÉ oda állította a személyt, a "lényt".

Talán ilyen formában láthatjuk azt, hogy az ember az objektív igazságokat imádja a teremtő Isten (lény) helyett, akko rszükség szerűen beteg lesz az imádata.
Mert az ember úgy teremtetett, hogy személyt imádhat csak egészségesen.

És itt jön be a gondolatok imádata (és ennek minden kivetített formája, kép, szobor, vers, szinmű, próza). Legyen ez másoké, vagy az enyém, ha ezek előtérbe kerülnek és személytelenné válik az Isten imádatom, akkor beteg lettem.

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 22., vasárnap 17:18 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
bezony...

ugye... "en pneumáti káj alétheja", vagyis "lélekben/szellemben és igazságban", legalábbis Jézus így mondta a "népegyházi hívő" asszonynak a kútnál...

ebből aztán persze mindenki mást hoz ki...

van, aki az IGAZSÁGra teszi a hangsúlyt ("MI AZ, hogy nem szombat? SEHOL nem törölte el Jézus a szombat parancsolatát, csak a farizeusok által a törvényre rárakott sallangokkal szállt szembe")

van aki számára a LÉLEK/SZELLEM a lényeg, de két csoport két teljesen különböző értelmezés szerint tartja ezt lényegesnek:
- lélek/szellem = ÉRTELEM ("értem, tehát hiszem")
- szellem = kenet = ÉRZÉS/ÉRZELEM ("érzem, tehát itt van a Szentlélek")

nem tettük könnyebbé a magunk számára a közös evezőre jutást... addig viszont csak körbe-körbe forog a csónak...


úgyhogy... Visky András csak mondott valamit.... (vagy én is hülyeséget beszéltem, ez is egy opció ;))

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Gyakorlati tanácsok felekezeti vitákban
HozzászólásElküldve: 2010. aug. 22., vasárnap 17:58 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 29., vasárnap 16:25
Hozzászólások: 2935
Tartózkodási hely: bp
semmi gond, értjük :wink:

szóval:
Idézet:
van, aki az IGAZSÁGra teszi a hangsúlyt ("MI AZ, hogy nem szombat? SEHOL nem törölte el Jézus a szombat parancsolatát, csak a farizeusok által a törvényre rárakott sallangokkal szállt szembe")


Ill. valaKIT betett a szombat elé, az EMBERT! Valakit betett a törvény elé, a Személyt, ÖNMAGÁT!

Az a példa jutott eszembe, hogy egyszer megjelenik a KRESZ törvénykönyv írója a rendőr akadémián. Egyszerű pólóban, mint egy "srác", akinek az apja az egyik autószerelő a városban.
És akkor a rendőr akadémián bizonygatják neki, hogy melyik tábla miért így van és miért nem úgy.
És minden rendőrtiszt bizonygatja, hogy ő mennyire szereti a törvényeket a KRESZ szabályait és közben kidobják a fiút az akadémiáról.
Így is lehet szeretni az objektív igazságot. :-)
Mert attól, hogy kidobták a fiút a stop tábla még stop tábla marad, ugyan akkor érdekes, hogy miért nem akarnak a KRESZ kitalálójával beszélgetni. (talán...... vannak szabályok, amit a rendőrök sem tartottak be...)

Lélekben és igazságban, de KIT? (és nem mit)

szerintem

_________________
Békesség Istentől


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 32 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség