Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 99 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Következő
 

Főzőcske
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. júl. 31., csütörtök 13:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Úgy érzem, ez a topik hiányzik innen. Tegnap jutott eszembe az ötlet, mikor padlizsánkrémet készítettem délután (betesszük a padlizsánt szőröstül-bőröstül a sütőbe - kétszáz fokon sütjük, míg óriási durranást nem hallunk - kikaparjuk a padlizsán menthető darabjait - majonézzel és egy kis margarinnal összemixeljük - hűtve tároljuk), és úgy érztem, ezt meg kéne örökíteni a naplómban, aztán beugrott, hogy miért ne lehetne külön főzőcske-topik. Újabb laza, semmikülönös, nem annyira komoly, de talán a közösség építésére alkalmas izé.
Én mostantól kb fél óra alatt készülő, egyszerű ötleteket gyűjtök. Addig is egy konkrét kérdés: ismeritek a padlizsánkrémet? A robbanáson kívül van valami jele, hogy a padlizsán jó már? Én szoktam csinálni, és mindig találomra veszem ki valamikor, aztán néha jó, néha nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Főzőcske
HozzászólásElküldve: 2008. júl. 31., csütörtök 16:36 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
ad.1 jó kis topik :D

Én még nem ettem padlizsánkrémet, de most utánanéztem.Hú, rengeteg elkészítési módja van.Az egyik helyen azt olvastam, hogy meg kell szúrkálni, gondolom akkor nem durran szét :*: Elég hosszú időt ír a sütéshez, óra másfél óra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 31., csütörtök 17:57 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Mielőtt a nagyágyúk megszólalnak gyorsan beírok egy receptet. :)

A padlizsánról annyit, hogy nyugodtan sütheted egy órácskát a padlizsánt a sütőben öt és félen. Nem robban szét, leszedheted könnyen a héját, és egy műanyag villával szétpaszírozod. Van aki paprikát is süt mellé, és leszedi annak is a kicsit elszenesedet héjét Sok elkészítési változata van.

Vagy három-négy hete csináltam egy ilyen padlizsán krémet finom is volt, de már azóta elfelejtettem a receptet. Komolyan! Az biztos, hogy más volt, mint amit a nejem szokott csinálni, ezt a paprikásat, de szerintem finom volt.

Az, hogy az embernek gyerekei vannak némi kötelezettséggel is jár. Például enni kell nekik adni. Amikor a nejem délutános, vagy amikor éjszakás volt, és iszonyu fáradt volt, akkor én főztem a gyerkőcöknek.

Saját kitaláció a következő. Valami rémlett a rácos ételekről, mármint hogyan néz ki a tányéron, így kipróbáltam az alábbit, mert vacsora kellett, és unták már a standard kajáimat, és működik. Ha párhuzamosan csinálod, akkor másfél óra alatt biztosan kész vagy. Gondolom te ügyesebb vagy, mint én, akkor még hamarabb is.

Fel kell tenni héjában kb másfél kg krumplit főzni. Ez kb egy óráig főzöm, és ezalatt minden más dolgot megcsinálok.

Össze kell metélni 60-80 dkg húst, sertés lapockát, pulykacombot, vagy más egyszerübb húst lapos, falatnyi darabokra. Egy fél összekockázott hagymát megpárolni, beleforgatni a húst, színére sütni, és sózni, borsozni, már akinek bírja a gyomra a borsot. Betenni a kuktába a szükséges kevés vízzel, és összepárolni. Az enyém 35 perc alatt végez vele, így általában az egy órára éppen elkészül.

A hagyma másik felét párolni, de lehet korábban együtt a hagyma másik felével, és kiszedni ezt a felét, így időt takaritasz meg, és lecsót csinálsz pár paprikából paradicsomból 30-40 perc.

Mire a krumpli megfőtt az 1 óra alatt minden alkatrész összeállt. A krumplit könnyen meghámozom. A tepsi aljára kevés olaj, rá szeletelem az összes krumplit, közben megsózom enyhén, erre ráteszem a húst egy rétegben, a hús megmaradt levét ráöntöm a lecsóra, belekeverek 2 dl tejfölt, és ráöntöm egyenletesen a többire.

Be a sütőbe, és harminc, negyven perc múlva kész az étel. Ez az étel az, ami után a gyerekeim azt hiszik, hogy tudok főzni... :)

Gondolom lehet ízesíteni még különféle módokon, de az nekem túl magas. Látható, hogy nagyon egyszerű étel, de egy vacsora megvan.


Most jut eszembe, hogy csináltam már úgy is, hogy cukkini szeleteket lisztbe forgattam, olajban kisütöttem, és a krumpli fölé tettem még egy ilyen cukkini réteget, és arra jött a hús, és a tejfölös lecsó. Nagyon finom úgy is. Gondolom a cukkini helyet lehet padlizsánt is, szóval lehet variálni is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 31., csütörtök 18:20 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Kedves Rosta!

Lenyűgöztél :D , már többször is, de most aztán..... :*:

ez csak humor:- hú micsoda férfi!! :*:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 31., csütörtök 19:07 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
cilla írta:
Kedves Rosta!

Lenyűgöztél :D , már többször is, de most aztán..... :*:

ez csak humor:- hú micsoda férfi!! :*:


Köszi kedves Csilla! :)

De most komolyan mondom, hogy a szükség nagy úr. Vagy verem az asztalt, hogy a holt fáradt feleségem szolgáljon ki finom vacsorával, vagy veszem a fáradtságot, és egy minimum szinten megtanulok főzni, hogy segítsem a családomat. Ha egy fizetésből nem lehet megélni, és a feleségnek dolgoznia kell, akkor bizony a férjnek be kell segíteni ott, ahol csak tud. Nálunk a szűk keresztmetszet az étkezés volt, és a mosogatás. Vettem egy mosogatógépet, és néhány ételt megtanultam megcsinálni.

Megmondom őszintén, hogy volt olyan, hogy az első verzió ment. Kellett hozzá idő, hogy egy normál szinten meg tudom oldani a problémákat.

Szóval nálunk így nézett ki a helyzet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 31., csütörtök 20:26 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Idézet:
Köszi kedves Csilla! :)

De most komolyan mondom, hogy a szükség nagy úr. Vagy verem az asztalt, hogy a holt fáradt feleségem szolgáljon ki finom vacsorával, vagy veszem a fáradtságot, és egy minimum szinten megtanulok főzni, hogy segítsem a családomat. Ha egy fizetésből nem lehet megélni, és a feleségnek dolgoznia kell, akkor bizony a férjnek be kell segíteni ott, ahol csak tud. Nálunk a szűk keresztmetszet az étkezés volt, és a mosogatás. Vettem egy mosogatógépet, és néhány ételt megtanultam megcsinálni.

Megmondom őszintén, hogy volt olyan, hogy az első verzió ment. Kellett hozzá idő, hogy egy normál szinten meg tudom oldani a problémákat.

Szóval nálunk így nézett ki a helyzet.


Kedves Rosta!

Komolyan tényleg nagyra becsülöm az ilyen férfiakat, akik így szeretik a feleségüket, párjukat, és szeretek ilyen családokról hallani.

Üdv szeretettel az egész Családnak! cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. júl. 31., csütörtök 20:28 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Bocsi Kamilla, hogy egy kicsit elkalandoztam.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 01., péntek 10:54 
Offline

Csatlakozott: 2008. júl. 09., szerda 08:48
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Budapest
Én is nagyon szívesen főzök otthon, míg szeretett nejem a kislányunkal foglalkozik. Szerintem telejsen normális, ha mindketten tudnak és szeretnek főzni a családban. :)
Én nem a drága nejem helyett főzök, hanem azért mert szeretek főzni, s szeretem kivenni a részem a házimunkában. Régebben ez nem volt világos, de mára már érti a nejem, hogy azért mert "kizavarom " néha a konyhából, attól azért még nagyon szeretem! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 01., péntek 11:01 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
:*: ez aranyos volt kedves Alien. :*:

Valami jó receptet tudnál esetleg feltenni, hogy miket főzöl? :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 01., péntek 11:16 
Offline

Csatlakozott: 2008. júl. 09., szerda 08:48
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Budapest
Tulajdonképpen folyamatos kísérletezésből áll a főzőtudomány. Én sosem csinálok két ételt egyformán. Ebből az következik, hogy van mikor jól sikerül, van mikor jobban. :)
Azért majd a napokban beírom pár kedvencemet.
Főleg pipi és hal menükben szorgoskodom, de természetesen a tradícionális Magyar konyha is közel áll hozzám. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Főzőcske
HozzászólásElküldve: 2008. aug. 01., péntek 12:43 
Offline

Csatlakozott: 2007. feb. 16., péntek 02:48
Hozzászólások: 57
kamilla írta:
Addig is egy konkrét kérdés: ismeritek a padlizsánkrémet? A robbanáson kívül van valami jele, hogy a padlizsán jó már? Én szoktam csinálni, és mindig találomra veszem ki valamikor, aztán néha jó, néha nem.


Állítólag az az igazi, ha az embernek van lehetősége parázson megsütni a padlizsánt. Attól lesz olyan igazi füstös íze, amilyet eddig csak Erdélyben ettem.
Én általában akkor szoktam késznek nyilvánítani, ha már megpuhult teljesen. Ezt egyszerűen manuális úton ellenőrzöm, vagyis megpiszkálom egy fakanállal. :)
Van egy receptem is, az azt írja, hogy 40-50 percig kell sütni forró sütőben.

_________________
Ezért tehát nem azé, aki akarja, és nem is azé, aki fut, hanem a könyörülő Istené.
Róm 9,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 01., péntek 12:49 
Offline

Csatlakozott: 2007. feb. 16., péntek 02:48
Hozzászólások: 57
alien írta:
Tulajdonképpen folyamatos kísérletezésből áll a főzőtudomány. Én sosem csinálok két ételt egyformán. Ebből az következik, hogy van mikor jól sikerül, van mikor jobban. :)
Azért majd a napokban beírom pár kedvencemet.
Főleg pipi és hal menükben szorgoskodom, de természetesen a tradícionális Magyar konyha is közel áll hozzám. :)


Én is így vagyok vele, a recepteket sokszor csak azért olvasom el, hogy legyen mit másképp csinálni. :wink: (Ez részben kényszerűség, az egyik gyermekünk diétás.)

Kedves Alien, várom a halas kajákat!

_________________
Ezért tehát nem azé, aki akarja, és nem is azé, aki fut, hanem a könyörülő Istené.
Róm 9,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 02., szombat 23:28 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Sziasztok!

Ahol nem tartom magam a szabályokhoz, az a főzés. Legfőképen azért, mert nem is tudom a pontos recepteket, meg nem vagyok egy kiköpött konyhatündér- azért főzök, hogy finomat egyen a családom- mindig mondogatom nekik, hogy én, ha egyedül lennék, eléldegélnék sajtos kiflin..
Azért a kedvüket nagyjából eltalálom..
Egyszer, még a házépítés alatt történt, hogy nem maradt az ebédből elég pörkölt és petrezselymes krumpli vacsorára. Volt egy káposztám, azt közévágtam, kis vizet öntöttem alá, megfűszereztem, s összefőztem.Nagyon ízlett a kőműveseknek, mikor megkóstoltam, akkor jöttem rá, amit a nagy sietségben nem figyeltem, hogy kelkáposztát raktam bele. Azóta gyakran főzöm.

Vasárnap sokszor készítek töltött csirkét: a hagymát megpárolom, belekaparom a májat, fehéredésig sütöm, /ha nincs máj, akkor májpástétomot teszek/, zöld petrezselyem, bors, só, és ahány tojás, annyi kanál prézli.Megtöltöm a csirkét, a bőre alá is, beleteszem a fövő vízbe, bezöldségelem, megfűszerezem, lassú forrással főzöm. Aztán beleteszem a tepsibe, és kicsit megsütöm, hogy szép színe legyen.

A Rostáéhoz hasonló, amit mi Mária Teréziának hívunk, bár én már átkereszteltem más fontos személyiségekre, mivel sokféleképen készítjük:
a húst/általában disznócomb vagy csirkemell/ hirtelen kevés olajon mindkét oldalán megsütöm. Főzünk-nem puhára- egy nagy adag karikára vágott krumplit, és akkor a kizsírozott tepsibe alóra a krumpli fele, rá a megfűszerezett hús/néha gomba, kukorica/ a krumpli másik fele. Ráöntök 1 liter tejet/én nagy adagokat főzök/ és addig sütöm,/majd 1 óra/ amíg a krumpli rózsaszínű nem lesz. Akkor jó sok reszelt sajtot olvasztok rá.

A babos húst nagyon szeretem-hamar kész, és laktató:megfőzöm a babot puhára/kuktában/- legjobb, ha nagyszemű, ráadásul lila bab . Közben darált húst hagymás olajon puhára párolok/kuktában/, megfúszerezem, ezt kicsit pikánsra. Ha kész,összekeverem a megfőtt babbal, felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, ráöntök egy savanyú tejfölt, egyet rottyan és kész. Jó puha kenyeret eszünk hozzá.

Ebben a nagy kánikulában jólesik a hideg meggyleves: kimagvazva rakom el a meggyet -a befőttet felöntöm vízzel, megcukrozom, fahéjat teszek rá, felfőzöm, s egy fél liter tejben elhabarok egy vaníliás pudingot, azzal ősszefőzöm, és jól lehűtve tálalom.

Nehezen vettem rá magam, de most már rendszeresen készítek itthon pizzát./azért fórumozok kevesebbet, mert hosszadalmas a készítése./Még nem únták meg, olyan aranyosak, mindig elmondják, hogy szupi.Tulajdonképen egy krumplis pogácsa receptjét használom: egy kocka élesztőt megfuttatok egy kis tejben, majd egy fél kg simaliszt, egy fél kg krumpli püré/ami marad az előző napról/, 3 kiskanál só, 1 tojás, 1 dl olaj. Ezt bedagasztom, megkel, s akkor 4 részre osztom. Jó vékonyra kinyújtom, s valahogy a kizsírozott tepsibe juttatom.Megkenem vékonyan olajjal, majd sűrített paradicsommal. Teszek rá sonkát vagy szalámit, kukoricát, gombát, olivabogyót.8 percig sütöm forró sütőben, majd kiveszem, megszórom jó sok sajttal-esetleg többfélével, és még kb. 3 percig sütöm.

A sütemények közül legegyszerűbb a püspökkenyér/nem azért mondom mert ref. portálon vagyunk/
6 tojás, 25 dkg krist.cukor, 25dkg liszt, 1 tábla étcsoki felaprítva, 1 zacskó mazsola, egy marék vágott dió.A tojásfehérjét felverni a cukorral,majd a sárgájával keményre, akkor belekeverni a többit, s megsütni. Ha a dió ,csoki, mazsola közül hiányzik valami, akkor lefokozzuk a sütit: espereskenyér, ha kettő hiányzik, akkor papkenyér. Meg kell fordítani, miután megsül, azt az oldalát lecsokizni.
A többi sütiből csak említek egy pár kedvencet: vargabéles, négertúrós, jugoszláv krémes, Charlott torta, brűni torta,mágnás dióspite, zserbó, almás pite, almatorta, banán tekercs, zselés túrós,diós szelet ostyalapon...
egyszer te is légy vendégem-itt a vége, fuss el véle..


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 03., vasárnap 09:08 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
A kezdőknek írok most, a profik el se olvassák.

A főzéseim lényege eleinte az volt, hogy nagyon rövid idő alatt a gyerekeknek gyorsan adjak ételt. Három este kellett helytállnom. Egy este babost adtam a héten. A másik este milánói makarónit, mert ezt tudtam. A harmadik este valamilyen egyszerű kínait. Ezek a kínaiak nagyon könnyűek, és finomak. Mondjuk a fiam utálja a zöldséget, ezért neki a húsos részt adtam, a lányomnak meg a zöldséges részt, ő azt szerette jobban. Hétfő este még volt valami vasárnapi maradék, péntek este meg a mamához mentek a gyerekek, így aztán részemről le volt tudva a hét. Ha a fentiek mellett kellet még egy este, és gyors étel kellett, akkor az Uncle Ben's féle szószokat használtam fel, mert ez is gyors nagyon. Kb. 30-40 dkg megprított, 5-10 perc alatt készre sütött csirkehússal összerottyantani a szószt, és rizzsel adni a gyerekeknek.

A bab elkészítésének változása nálam, jól mutatja, hogyan tanulgattam a saját tapasztalataim alapján a főzést.

Úgy indult a dolog, hogy először a boltban szemeztem a babkonzervekkel, majd vettem találomra két doboz kidney babot. A ráírott használati utasítás alapján először egy fél kockázott kisebb hagymát alá pirítottam, rátettem a konzervbabot levével együtt, belemorzsoltam, ha jól emlékszem egy fél húsleves kockát, összefőztem kb egy tíz percig. Ezalatt a megfelelő mennyiségű tükörtojást elkészítettem, és mire kész volt, addigra a bab is kész volt. Először azt hittem, hogy a bab egyedül is elég, de amikor kész volt, rájöttem, hogy ez egy nagy nulla, és így készítettem hozzá a tükörtojást. Kenyérrel tálaltam a tükörtojást, köretként a babbal. A gyerekek meg voltak lepve, de éhesek voltak, és vacsiztak.

A következő lépés a különféle ízesítésű konzervbabok használata volt továbbra is tükörtojással. Paradicsomos, chilis.

A következő lépés már nagyobb ugrás volt, mert lemaradt a tükörtojás, helyette 30-40 dkg darálthúst pároltam össze a szokás szerint, először kockázott hagyma párolás, majd rajta fél óra alatt megpárolni a darálthúst, és fűszerezni a legkülönfélébb módokon. A majorannát, borsot nem hagytam ki, és bármi mást. Ha kész, erre rá kell tenni a két doboz babot, összerottyantani, és jónapot. Ha van otthon még maradék rizs, akkor mikróba megmelegíteni, és még köret is van hozzá.

A végső formát per pillanat a mexikói bab mutatja. Darálthús alap, mint az előző, de csak kevés sóval fűszerezve. Amikor megfőtt beleönteni a két babot, ezt már le szoktam szűrni, és mosni, meg egy doboz lecsöpögtetett, átmosott kukoricát (édes a levének az íze), és egy csomag mexikói bab ízesítő port kell hozzáadni. Ez lehet bármilyen gyártmányú. Érdemes ezelőtt a friss íz miatt egy paprikát nagyon apróra össze kockázni, és beletenni. Össze kell rotyogtatni, ez kb 5-10 perc, viszonylag gyors étel ez is.

No és a fenti próbálkozások után neki mertem menni a kolbászos babgulyásnak. 60-80 dkg lapockát elkészítettem pörköltnek, zsírjára sütve, a kuktában megfőztem a babot, a kettőt összeöntöttem, és belekarikáztam egy szál füstölt kolbászt. Eleinte berántottam, és tejfölt adtam hozzá, de manapság, ha ritkán készítem, inkább behabarom lisztes tejfölös habarással. A rántás nekem olyan, mint Mari néninek a mikroprocesszor, viszont habarni tudok, így aztán ha csinálom az ételt, akkor habarással csinálom, de szerintem a rántással egy kicsit finomabb.

Nem tudom, hogy a babból mi lesz a következő lépcsőfok, lehet, hogy itt megáll a tudomány, mert kezdenek tényleg nagyként viselkedni a gyerekek, és egyre gyakrabban meglepnek azzal, hogy főznek valami finomat. Tegnapelőtt a nagyobbik lányom délre csinált egy tojás levest, meg túrógombócot. Finom volt. Lassan én is úgy vagyok, mint az Alien, hogy kedvtelésből főzök csak. Az viszont ritkán jön elő… :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 13., szerda 22:02 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Sziasztok! :D

Avokádóból főztetetek már?Milyen ízű?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 99 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség