Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 88 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2006. okt. 22., vasárnap 11:24 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
hmmm... a régi vita...

aszti: én baptista gyülekezetben nőttem fel, a négyszólamú éneklésnek (és katolikus kórusvezető ált. isk. énektanáromnak) köszönhetem a "fülemet"

így ÉPPEN az általad kritizált fekete énekeskönyv (baptistáéknál Hit Hangjai) segített hozzá, hogy JÓ BASSZUSGITÁROS legyek, aki FÜLLEL játszik, és nem a kottát tudja csak reprodukálni :)

ezzel együtt úgy érzem, hogy az egyházak választás előtt állnak (én a baptistára vonatkozóan kaptam ezt az üzenetet, de gyanítom, hogy refi vonalon is igaz):
a választásuk Gedeon papájának, Joásnak a választása:

választhatnak a HAGYOMÁNYOK és a GYEREKEIK között...

erősen szurkolok, hogy SIKERÜLJÖN a gyerekeket (és így a MEGMARADÁST) választani...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 22., vasárnap 13:28 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 22:59
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
Nos én nem vagyok ellene a fekete énekeskönyvnek és a többszólamnak csak azt mondom hogy egy olyan gyülekezet ahol nincs aki ezeket tanítsa vagy megmutassa ott a könnyűzene sokkal élvezhetőbb tud lenni, azonkívül a biliai időkben nem volt Orgona:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 22., vasárnap 13:28 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 22:59
Hozzászólások: 14
Tartózkodási hely: Budapest
bilai= bibliai


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 06., hétfő 09:43 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
"Vaskos" katolikus múlttal (énekkari, ill. szólóénekesi gyakorlattal) kerültem ismeretségbe a baptista ének-zene kultúrával. Nyilván felerősödtek ez irányú reflexszeim.
Majd eljött az idő, mikor felekezetet váltottam, középkorúan találkoztam a szabadkeresztyének dicsőítő éneklési stílusával.
Egy ideig frusztrált a lazaság: mire ez a viháncolás? - botránkoztam. Templomban/istentiszteleten viselkedni kell!
Ezt követően, kezdtem az arcokat és az énekszövegeket figyelni, és rájöttem: őszinte imádságok( is lehetnek) ezek.
Nem kellett sokat győzködnöm magam, a felszabadult dicsőítés műveléséhez. Ezzel együtt nem tagadtam meg a klasszikus zenét, többszólamú éneklést - csupán az ott eltöltött hét esztendő alatt nem volt ilyenre mód, igény.

Most - már nem éppen tinédzser korban - a jelenlegi baptista közösségben jobbára a Baptista énegyűjteményből (revidiált Hit Hangjai) éneklünk, ünnepi alkalmakon négyszólamú kórusművekkel készülünk, de meg-megesik a "kíséretlen", (a capela) dicsőítés-éneklés is. Szerencsére a lelkészházaspár (4o évesek) és magam mellett egy másik, éltesebb férfiú, meg egy családból az édesanya, két gyermekével "műveli ezt a sportot" - s máris a gyülekezet legalább fele részes mindebben..

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 06., hétfő 23:02 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 21:41
Hozzászólások: 241
Tartózkodási hely: Debrecen
Aszti írta:
a biliai időkben nem volt Orgona:)

De volt. Az ún. viziorgona az első leírása Kr.e. 170-ből származik, ez alapján készítettek is utólag jól működő modellt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 06., hétfő 23:19 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 21:41
Hozzászólások: 241
Tartózkodási hely: Debrecen
Kedves Figyelő!
Rettenetes adottságaim miatt én csak külső szemlélőként, de a tiédhez hasonló élményeket éltem át. Szerintem is lehet dupla imádság egy könnyű műfajba tartozó ének. Azzal egészíteném ki csak, hogy a színvonalas szakrális komolyzene tartalmasabb élmény számomra lelki értelemben is. Mindkét stílus ad tudatosság feletti élményt. Talán ezért olyan fontos az élmény-kereszténység számára a könnyűzene. A fő különbséget én abban tapasztaltam, hogy a kmolyzene (pl. Bach koráljai) igazán alkalmasak arra, hogy valaki megrendüljön, magábaszálljon. A könnyűzene előnye pedig, hogy szerényebb képességű emberek is aktív részesei lehetnek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 07., kedd 09:20 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Kedves Kuruc!

Mondasz valamit. Végül is Istennek a legkülönb, a tökéletes "dukál".
Így, miután munkaigényesebb a komolyzene - elvileg magasabbrendű is. De - mert többnyire, ha van is szövege, mégis a dallam a mérvadó - a zenekari művek az érzésekre hatásukon túl (amennyiben összeszedetten van jelen a hallgatója), saját gondolatokat is ébreszthetnek.

Az ún. dicsőítő énekek nehezebb helyzetben vannak - éppen, mert jóval egyszerűbb "összehozni" őket. Így azután valóban Istentől ihletettnek kell lennie mind a dallamnak, mind a szövegnek, ami imádságos tartalmú. Sajnos elég sok dilettáns, igénytelen, érezhetően "testies" (evilági szereplésvágyból táplálkozó) dicsőítő ének létezik..

Olyan ez, mint Kain áldozatbamutatása :?

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 07., kedd 09:58 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
khmm... Lakatos Péter, akivel múlt héten zenéltem együtt a Debreceni Zeneakadémia zongora szakán tanít...
lehet, hogy RÁ gondoltatok, mint "szerényebb képességű ember"...
...szeretném látni, ahogy PONTOSAN beléptek a 7/4-es ütem végén a refrénnél...

(saját 8+4 év hegedű-brácsa múltamat nyilván nem lehet ehhez mérni... de azért melléteszem, már csak annak hitelesítéseként, h lehet, hogy tudom, miről beszélek...)

_________________
/mT


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára net2rist 2006. nov. 07., kedd 10:14-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 07., kedd 10:04 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
és ha már így benne vagyok... egy húsz év előtti poén, persze teljesen komoly cikk volt a Békehírnökben:
"...az együttes hangereje és a lányok sminke elvonja a figyelmet az evangélium üzenetéről..."

a szerző gyerekei azóta a HitGyüliben hegedülnek... (vagy már nem? utsó infóm ez volt...)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 07., kedd 12:31 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 21:41
Hozzászólások: 241
Tartózkodási hely: Debrecen
net2rist írta:
lehet, hogy RÁ gondoltatok, mint "szerényebb képességű ember"...


Utalva a politika rovatban általad írtakra, látom, hogy ráálltál a testvériség nyomvonalára a válaszoddal. Mellélőttél azzal kapcsolatban, hogy kire gondoltam. Jóindulatú feltételezéseddel ellentétben saját élményemre gondoltam. Mert egy komolyabb mű eléneklésére egyszerűen alkalmatlan vagyok, de egy könnyű műfajba tartozó éneknél elmegy ha a tömegben én is kinyitom a számat.
A mára kikristályosodott komolyzenei kánon darabjainak nagyobb hányadára igaz, hogy komolyabb képességeket és munkát igényelnek, mint ahogy az az új énekek esetében van. Nem vitattam, hogy ma születnek színvonalas művek, amiket kiválló előadók adnak elő, de ma messze nem ez az általános.
A komolyzenében is volt színvonaltalan darab, nem is kevés. A barokk kor nagyjai mellett egy halom giccset gyártó szerző élt, de őket a befogadók évszázadok alatt kiszelektálták. A mai műfajokban is szép számmal akad gagyi. Különösen ilyennek érzem az amerikából átrángatott, rossz prozódiával fordított énekeket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. nov. 07., kedd 12:56 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
akár egyet is érthetnék, annyira mindenestre egyezik VELED a véleményem, hogy ne kezdjek itten vitatkozni :D

viszont egyet nem értek:
Idézet:
ráálltál a testvériség nyomvonalára a válaszoddal


legalább azt mondd meg, h MILYEN testvériség MILYEN nyomvonalára utalsz???

((engem ELÉG NEHÉZ berakni egy kényelmesen rám illő dobozba ugyanis...))

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Zene-bona
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 02., szombat 11:02 
Offline

Csatlakozott: 2006. nov. 30., csütörtök 21:41
Hozzászólások: 1
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Sziasztok!
Új vagyok ezen a fúrumon, de a zenélésben nem! Épp azért regisztráltam ide, mert gondoltam, hogy sok olyan ifjú van, akik tudnak, és szeretnek is zenélni. Az lenne a kérdésem, hogy van-e itt olyan 16-20 év közötti(körüli) emberke, aki szeretné Istent szolgálni főleg evangélizációs jelleggel Pest környékén? És ha igen, akkor milyen stílusban, illetve milyen hangszerrel?
Én zongorázok, illetve éneklek.
Áldott hétvégét mindenkinek!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Éneklés az Istennek
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 04., hétfő 16:46 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. dec. 04., hétfő 16:04
Hozzászólások: 90
Tartózkodási hely: Budapest

Kedves Mindnyájan,

az éneklés a legszebb imádság. Mindenki vigye azt az Úrnak, amit a legeslegjobbnak tart és őszintén érez és gondol. Isten 'füle', nem a mi fülünk.
Ezzel együtt a gyenge és gügyüte zenét és szöveget nem tartom méltónak az Istenhez, tehát én a 'fekete énekeskönyv' és a kóruséneklés híve vagyok. A 'Jézus szeret téged' 5x megismételve - hááát...

A zenészek magánélete pedig nem ránk tartozik. Istennek kell elszámolniuk.

Net2rist: a jövő, a gyerekek nem feltétlen az értéktelen zene. Arra nem gondoltál, hogy az értékes zene továbbadása lehet a jövő?? Nem véletlen, hogy évszázadokon át fennmaradtak pont ezek a dallamok, pont ezek a szövegek!

Üdv.:-)

eszter

_________________
"Éneklek az Úrnak egész életemben, zengedezek az én Istenemnek amíg csak vagyok."


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. dec. 05., kedd 09:34 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
magamtól idézek:
Idézet:
((engem ELÉG NEHÉZ berakni egy kényelmesen rám illő dobozba ugyanis...))
_________________
/mT


merhogy... "gyenge és gügyüte" könnyűzenész létemre ÉVTIZEDES kóruséneklés sőt 4 éves szinfonikus zenekari játék is a múltamhoz tartozik... szóval... hidd el, TALÁN képes vagyok megérteni, amit mondasz

sajnos ezzel együtt azt látom: ahol a KÓRUSÉNEKLÉS dominál, ott a fiatalok vallásossága általában a FORMÁKra koncentrál (közben, mikor "nem látják", lehet csinálni a "kétes ügyeket"...)
nem mondom, hogy a "modern egyházi zene" bármilyen szinten is IMMUNIZÁL erkölcsileg... sőt... az ilyen stílusú gyülekezetekben talán TÖBB problémáról HALLUNK (igen.. mert a tradicionáliséknál ezekről NEM BESZÉLNEK...)

"a megoldás": az ŐSZINTESÉG :)

nem követendő példaként erőltetve, csak MESÉLEM: nálunk aki nem akar, nem énekel, aki akar feláll, aki akar ülve marad, aki akar, leborul... nincs jelentősége... nincs KÖTELEZŐ FORMASÁG... ez NÉHA zavarja a betévedőket, de INKÁBB az a jellemző, hogy "hazaérkeztem"-élményt ad

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

alkar mindenek felett.....
HozzászólásElküldve: 2006. dec. 05., kedd 12:52 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Hajrá Eszter! :)

Vejed álnéven :)))


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 88 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség