Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1143 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 77  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. okt. 23., csütörtök 07:43 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
József attila azt mondta valakinek, a költővel madarat lehetne fogatni örömében, amikor egy jó hasonlatot talált a saját boldogtalanságának megfogalmazásához. Vajon Márai mit érzett mikor megírta ezt a verset? Különösen a saját előadásában szívszorító hallani, nem tudom hallottátok-e már a felvételt. Minden tiszteletem az övé, de ebből a versből egy hitetlen, elkeseredett ember arca bontakozik ki előttem, akinek hiába lenyűgöző európai műveltsége, formaérzéke, az evangéliumhoz semmi kapcsolata nincsen. Jó dolog ha van az embernek identitástudata, de ha csak ez van neki, mindenkinél szánalmasabbá válik.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 23., csütörtök 07:49 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
igen, Szarka Miklóstól is így tudom: mikor sorban veszítette el hazáját-nyelvét-FIÁT-feleségét, és mindeközben Istenről úgy tudta: nincs... ez SOK volt neki

szörnyű-szomorú "névsor", vagy ha úgy tetszik "vérvonal" a ZSENIK sora, akikre büszkék vagyunk, és ugyanakkor...

http://konyves.blog.hu/2008/01/30/ongyilkos_magyar_szerzok

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 23., csütörtök 07:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
sztalker írta:
József attila azt mondta valakinek, a költővel madarat lehetne fogatni örömében, amikor egy jó hasonlatot talált a saját boldogtalanságának megfogalmazásához. Vajon Márai mit érzett mikor megírta ezt a verset? Különösen a saját előadásában szívszorító hallani, nem tudom hallottátok-e már a felvételt. Minden tiszteletem az övé, de ebből a versből egy hitetlen, elkeseredett ember arca bontakozik ki előttem, akinek hiába lenyűgöző európai műveltsége, formaérzéke, az evangéliumhoz semmi kapcsolata nincsen. Jó dolog ha van az embernek identitástudata, de ha csak ez van neki, mindenkinél szánalmasabbá válik.


Nem véletlenül írtam először a jóbi igét...igen, por vagyunk, de nemcsak por, s az a legfontosabb, tudom-e hogy van Megváltóm?

ettől függetlenül Márai... Márai


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 24., péntek 08:13 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
idekívánkozik, már csak az évforduló aktualitása miatt is:

http://www.szepi.hu/irodalom/vers/kedvenc/kv_007.html

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 24., péntek 08:57 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
net2rist írta:
idekívánkozik, már csak az évforduló aktualitása miatt is:

http://www.szepi.hu/irodalom/vers/kedvenc/kv_007.html
Érdekes, hogy hitetlen emberek milyen lelkesítően ostoba dolgokat tudnak írni a hitről. A vers egyébként nagyon jó, csak nem úgy ahogy általában gondolják. Kiválóan ábrázolja a nagyar nép úttévesztését és jövendőbeli(ma már lelen) úttévesztését.
Pl.:
És kérdik, egyre többen kérdik,
Hebegve, mert végképp nem értik –
Ők, akik örökségbe kapták –:
Ilyen nagy dolog a Szabadság?

Most nekünk is ölünkbe pottyant a szabadság és leginkább úgy néz ki, hogy élni nem, csak visszaélni tudunk vele, a szabadság öröme helyett az ostobaságba süllyedünk.

A
"Népek Krisztusa, Magyarország. "
sor pedig rengeteg mélymagyart nagyon meghat, de tulajdonképpen nettó Istenkáromlás és itt helyben is vagyunk a problémák fő gyökerénél.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 24., péntek 11:13 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Idézet:
Érdekes, hogy hitetlen emberek milyen lelkesítően ostoba dolgokat tudnak írni a hitről. A vers egyébként nagyon jó, csak nem úgy ahogy általában gondolják.


Ostobának abszolút nem mondanám.
Ha valakit esetleg érdekel, egy rövid kis írás Márairól.
http://www.vigilia.hu/2005/8/daru.htm


Idézet:
Kiválóan ábrázolja a nagyar nép úttévesztését és jövendőbeli(ma már lelen) úttévesztését.
Pl.:
És kérdik, egyre többen kérdik,
Hebegve, mert végképp nem értik –
Ők, akik örökségbe kapták –:
Ilyen nagy dolog a Szabadság?


Itt nem a magyar népről ír, hanem a többi népről, akik ölükbe kapták a szabadságot, és nem értik mit akarnak a magyarok, és ők kérdik hebegve ilyen nagy dolog a szabadság?



Idézet:
Most nekünk is ölünkbe pottyant a szabadság és leginkább úgy néz ki, hogy élni nem, csak visszaélni tudunk vele, a szabadság öröme helyett az ostobaságba süllyedünk.



Persze sok mindenben van szabadság, de távol van ez a világ a Szabadságtól.


Idézet:
A
"Népek Krisztusa, Magyarország. "
sor pedig rengeteg mélymagyart nagyon meghat, de tulajdonképpen nettó Istenkáromlás és itt helyben is vagyunk a problémák fő gyökerénél.
üdv
ex


Igen ha úgy értelmezzük, hogy népek Megváltója Magyarország.
Én úgy gondolom, itt arról ír, hogy senki nem sietett segítségre, hanem magára hagyták a magyarokat, mint ahogy a további versekből olvasható.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 24., péntek 11:48 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
cilla írta:
"Népek Krisztusa, Magyarország. "

Én úgy gondolom, itt arról ír, hogy senki nem sietett segítségre, hanem magára hagyták a magyarokat, mint ahogy a további versekből olvasható.


lehet hogy inkább ilyen értelemben gondolta, csak az a baj, hogy nagyon hajlanak, különösen a szélsőjobb oldalon a messianizmusra, a magyarság kiválasztottságának, minden más néptől való különlegességére építeni (főleg légvárakat). tulajdonképpen mindenben mi vagyunk a leg leg leg-ek, aki nem így gondolja annak baj van a magyarságával (de minimum kimosták az agyát). a "krisztusmagyarország" vére nem váltott meg senkit, s ha történelmi távlatból nézzük a segítség elmaradása is csakolyan szükségszerű volt a nyugat részéről mint a beavatkozás keletről. egy harmadik világháborút csak nem ért meg ez a kis ország a világnak nem, és az oroszok sem engedhettek meg egy ilyen precedens értékű lázadást a birodalmon belül. "te mit tettél volna egy orosz vagy egy amerikai tábornok helyében?" szólhat mindenkihez a kérdés.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 24., péntek 12:19 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Idézet:
"sztalker"

lehet hogy inkább ilyen értelemben gondolta, csak az a baj, hogy nagyon hajlanak, különösen a szélsőjobb oldalon a messianizmusra, a magyarság kiválasztottságának, minden más néptől való különlegességére építeni (főleg légvárakat). tulajdonképpen mindenben mi vagyunk a leg leg leg-ek, aki nem így gondolja annak baj van a magyarságával (de minimum kimosták az agyát). a "krisztusmagyarország" vére nem váltott meg senkit, s ha történelmi távlatból nézzük a segítség elmaradása is csakolyan szükségszerű volt a nyugat részéről mint a beavatkozás keletről. egy harmadik világháborút csak nem ért meg ez a kis ország a világnak nem, és az oroszok sem engedhettek meg egy ilyen precedens értékű lázadást a birodalmon belül. "te mit tettél volna egy orosz vagy egy amerikai tábornok helyében?" szólhat mindenkihez a kérdés.


Persze mindig is vannak és lesznek ilyen emberek, és más népekből is vannak ilyen emberek.Most nem sorolnék fel nemzeteket, de bizony előfordul ez máshol is, ez "mély nemzettudat".
Hogy én mi tettem volna?Eleve eszembe nem jutott volna, hogy hajrá menjünk és üljünk és másik nép nyakára.Nincs bennem ez a hódítsuk meg, vegyük el, foglaljuk el, igázzuk le.........


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 24., péntek 15:30 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
cilla írta:
Persze sok mindenben van szabadság, de távol van ez a világ a Szabadságtól.

Pontosan azt a szabadságot kaptuk meg, amiért évszázadokon át sikertelenül küzdöttünk.

Idézet:
Igen ha úgy értelmezzük, hogy népek Megváltója Magyarország.
Én úgy gondolom, itt arról ír, hogy senki nem sietett segítségre, hanem magára hagyták a magyarokat, mint ahogy a további versekből olvasható.
Aranyos vagy Cilla, de ez nem más mint, felmentegető belemagyarázás. Az igazság az amit Sztalker írt, vagyis az, hogy a mélymagyarok úgy értik, ahogy le van írva. A hitelen nem mélymagyarokat meg nem zavarja a kereszténység lényegének az eltorzítása mert úgy sem értik, nekik tesztik ez a patetikus hablaty.
Nem kell attól megijedni ha a Biblia fényében lederiválódnak a nagy hősök és kiderül, hogy Isten nézőpontjábó semmivel sem különbek tőlünk átlag emberektől.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 24., péntek 16:45 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Idézet:
Pontosan azt a szabadságot kaptuk meg, amiért évszázadokon át sikertelenül küzdöttünk.


Akkor az Oroszok diktáltak, most meg az Unió meg százféle dolog.


Idézet:
Aranyos vagy Cilla, de ez nem más mint, felmentegető belemagyarázás. Az igazság az amit Sztalker írt, vagyis az, hogy a mélymagyarok úgy értik, ahogy le van írva. A hitelen nem mélymagyarokat meg nem zavarja a kereszténység lényegének az eltorzítása mert úgy sem értik, nekik tesztik ez a patetikus hablaty.
Nem kell attól megijedni ha a Biblia fényében lederiválódnak a nagy hősök és kiderül, hogy Isten nézőpontjábó semmivel sem különbek tőlünk átlag emberektől.
üdv
ex


Lehet, habár senkit nem akartam mentegetni, csak én így értettem. :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 25., szombat 15:48 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Kedves Cilla már megint vitatkozni mersz az okos Exrefissel, és a presbiterrel, és ez nem szép dolog Tőled. Egyrészt nem tiszteled az észt, a szürkeállományt. Másrészt nem tiszteled az egyházadban a tisztségeket, a hierarchiát. Tessék szépen meghúzni magad a sarokban, és nem ellentmondani! Ezt követeli meg a mai rend, amelyik lassan még a Református egyházban is átvenné a hatalmat, és rendet csinálna ebben a nagy egyéni öntudatosságban.

Ha Exrefis azt mondta, hogy istenkáromlás a közmegegyezéses Márai vers, akkor az istenkáromlás. Ha a presbiter azt mondja, hogy a vers azért rossz, mert a magyarok messianisztikus életérzését emeli ki (hogy ez hogy jött neki össze az csak az ő belső titka lehet), akkor azt tudomásul kell venni, mint a Szentírást.

Ezzel persze tudomásul vesszük azt az általánosítást, hogy az a magyar a jó amelyiknek nincsenek a magyarsággal közös történelmi emlékei, amely atomizált, és - teszem hozzá a valóság ismeretét - lehetőleg lumpenesedik. Az a magyarság a rossz, amelynek ép az önértékelése, becsüli a múltját, az őseit, és a történelmi hőseit. Rossz továbbá az, amelyik azt hiszi, hogy a magyarságnak van nemzeti jövője.

Ez lenne az új irány, ne kapálózz ellene mondják szelíden, de határozottan, mert ha nem, lassan te is olyan leszel, mint amit a Márai versre mondottak volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 26., vasárnap 00:14 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Szia kedves Rosta!

Idézet:
"rosta"
Kedves Cilla már megint vitatkozni mersz az okos Exrefissel, és a presbiterrel, és ez nem szép dolog Tőled. Egyrészt nem tiszteled az észt, a szürkeállományt. Másrészt nem tiszteled az egyházadban a tisztségeket, a hierarchiát. Tessék szépen meghúzni magad a sarokban, és nem ellentmondani! Ezt követeli meg a mai rend, amelyik lassan még a Református egyházban is átvenné a hatalmat, és rendet csinálna ebben a nagy egyéni öntudatosságban.



Jaj, látod nem kellett volna személyeskedni.
Én másképp értelmeztem egy verset, másként látom mint Ex, szerintem nem baj az.Én sajnos nem tudom még, mi a rend az egyházban :oops: Majd kizárnak ha rosszat szólok, habár igyekszem senkit sem megbántani.Talán néha túlzásba viszem a viccelődésemet, de bocsássátok meg.Tisztelek minden embert, hiszen Isten teremtményei, de gondolom az csak nem tiszteletlenség ha valamit másképp látok.
Úgy szeretném ha nem lenne harag azért mert valamit nem ugyanúgy érzünk egy versben.
Azt a sort pedig, hogy „népek Krisztusa Magyarország”, valóban félreértelmezhetik és félremagyarázhatják, hiszen a népek Krisztusa Megváltója, Jézus.

A szélsőségekkel, a gyűlölködőkkel pedig soha nem fogok egyetérteni, bármennyire hangoztatják a magyarságukat.Sajnos megtapasztaltam, hogy milyen egy igazi „mélymagyar”, de nem általánosítok, mert biztos vannak békés, tiszta szívű emberek akik szeretik ezt a kis országot, a nyelvét, a költőit, íróit és a békét keresik, nem a békétlenséget.

Olyan felfordulás van mindenhol, ne bántsuk egymást!

Üdv szeretettel cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 26., vasárnap 04:02 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. júl. 23., szerda 15:57
Hozzászólások: 271
exrefis írta:
Nem kell attól megijedni ha a Biblia fényében lederiválódnak a nagy hősök és kiderül, hogy Isten nézőpontjábó semmivel sem különbek tőlünk átlag emberektől.
üdv
ex


ez egy nagyon jo mondat volt :)

_________________
Zsoltárok 103.
.."2. Áldjad én lelkem az Urat, .."


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 27., hétfő 22:57 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
cilla írta:
Azt a sort pedig, hogy „népek Krisztusa Magyarország”, valóban félreértelmezhetik és félremagyarázhatják, hiszen a népek Krisztusa Megváltója, Jézus.


Kedves Cilla!

Ha Márai messze Amerikában a hazájáról ír egy emelkedett, patetikus, a forradalmat a helyén kezelő szép verset, hát ezért nem kellene egyeseknek fintorogni. A fintorgásról azok a bolsevikok jutnak óhatatlanul az eszembe, akik ellenforradalomról értekeztek, no meg valamiféle gyilkos, fasiszta csőcselékről a forradalom kapcsán. Nem lehet mindenre kedvesen, és megértően rábólintani, ahogy tesszük sokszor, mert akkor magát az az igazságot, a hitet hagyjuk cserben.

Az igaz, hogy a forradalmat nem olymposi hősök, Herkulesek, és más félistenek csinálták. Egyszerű hús-vér emberek voltak. Diákok, gyári dolgozók, munkássá vált paraszt emberek, lányok, és fiatalok. Csak átlag emberek voltak ők kétségtelen. Az is elképzelhető, hogy csak a reális dolgokat mondanák el róluk, például lehetőség hiányában napokig nem zuhanyoztak, így valószínűleg gond volt a higiéniájukkal, netán nem a kritizálók teológiai tételei szerint viselkedtek, például vasárnap is harcoltak, az átlagtól eltértek szabad habitusukban, netán nem imádkoztak evés előtt, stb, és még számos szemszögből is lehet őket nézni, ahogy például a mai modern rendezők teszik. No meg más szemszögből is, ahogy Márai teszi.

Márai a szerint nézi a hősöket, hogy azok megrendítettek egy világbirodalmat, a gonosz birodalmát. Vérüket áldozták egy nép szabadságáért, de általában is egy eszméért, az igazságért, azért, hogy ne kelljen egy országnak örökös hazugságban élni. Azzal, hogy a forradalmárok életük feláldozása árán is szembeszegültek a világ legnagyobb katonai hatalmával, a legnagyobb értékű jelzőket, szavakat is kiérdemelték, amelyeket a Márai leírt. Aki ezeket a gondolatokat lefikázza, az az igazságot, az ember hitét fikázza le.

Utólag a történészek igazolták, hogy a nemzetközi kommunista mozgalomba a magyar forradalom verte az első vasat, éket bele, innen kezdődik a kommunista birodalom romlása, még akkor is, ha a harc segítség hiányában elbukott. Ezt az éket azok az egyszerű forradalmárok verték be a hitükkel, akik valóban "csak" hétköznapi emberek voltak. Ugyanakkor a szemünkben a tetteikkel hősökké magasztosultak. Utólag látjuk, nyugodtan lehet mondani azt, amit a Márai mondott. Ezt a magára hagyott népet valóban feláldozták.

A szélsőség nem tudom hogyan kerül ide Márai kapcsán. Ha az ellenforradalmi habitust nézzük, akkor viszont értem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. okt. 28., kedd 22:23 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Szia kedves Rosta!


Rosta írta:

Idézet:
Kedves Cilla!

Ha Márai messze Amerikában a hazájáról ír egy emelkedett, patetikus, a forradalmat a helyén kezelő szép verset, hát ezért nem kellene egyeseknek fintorogni. A fintorgásról azok a bolsevikok jutnak óhatatlanul az eszembe, akik ellenforradalomról értekeztek, no meg valamiféle gyilkos, fasiszta csőcselékről a forradalom kapcsán. Nem lehet mindenre kedvesen, és megértően rábólintani, ahogy tesszük sokszor, mert akkor magát az az igazságot, a hitet hagyjuk cserben.



Nem bólogatok rá arra, amit én másképp látok és érzek.Szerintem nagyon szép vers, és tisztelem azokat az embereket akik akkor ki mertek állni az elnyomás ellen.Senkit nem fogok győzködni, hogy de ez így van.Ha más mást lát, vagy hall bele az legyen az ő dolga.



Idézet:
és még számos szemszögből is lehet őket nézni, ahogy például a mai modern rendezők teszik. No meg más szemszögből is, ahogy Márai teszi.


Igen, végülis sokféleképpen lehet magyarázni.Meghallgatom a mások véleményét is.

Üdv szeretettel cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1143 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 77  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség