Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 83 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 14:28 
Offline

Csatlakozott: 2008. júl. 21., hétfő 11:06
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: Buda
124. K.: Melyik a harmadik kérés? F.: "Legyen meg a Te akaratod, mint a mennyben, úgy a földön is." Vagyis: adjad, hogy mi és minden ember megtagadjuk saját akaratunkat ....

Most van, vagy nincs?

( A fórumozásnak és a személyes beszélgetéseknek is két dolog lehet az értelme: 1. Mások meghallgatása, 2. Személyes bizonyságtétel, persze, mindkettő az őszinteség szellemében.)

Ja, és még valami: szerintem még nem született ember a földre, aki a teljes igazságot birtokolná, mert az: Istennél van. Egyedül az Úr Jézus szava az Igazság. Jó, ha saját magunkra és egymásra is ( Kálvint is beleértve) így tekintünk. És jó, ha arra is gondolunk, hogy amikor az Úr nevében "harcolunk", akkor Ő vajon kér-e ebből a harcból, vagy sem.

Áldás, békesség!

_________________
TiKati


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 14:35 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Istené a Dicsőség :)

({)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 16:22 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
net2rist írta:
örülök, hogy jól értettelek :) :'(

ugyanakkor... UGYAN mondd már meg nekem, hogy MIRE mondta akkor Jézus a következőt:

Márk írta:
6. Ő pedig felelvén, monda nékik: Igazán jövendölt felőletek, képmutatók felől Ésaiás próféta, a mint meg van írva: Ez a nép ajkaival tisztel engem, a szívök pedig távol van tőlem.
7. Pedig hiába tisztelnek engem, ha oly tudományokat tanítanak, a melyek embereknek parancsolatai.
8. Mert az Isten parancsolatját elhagyva, az emberek rendelését tartjátok meg, korsóknak és poharaknak mosását; és sok egyéb efféléket is cselekesztek.
9. És monda nékik: Az Isten parancsolatját szépen félre teszitek, azért, hogy a magatok rendelését tartsátok meg.


a farizeusok vétke (ha jól értem, nyilván lesz ehhez cáfolatod) az volt, hogy a TÓRA (az Ószövetség) előírásainak betartását a saját "RÁSEGÍTŐ MAGYARÁZATAIKKAL" akarták elősegíteni, és a végén a saját értelmezésüket TÖBBRE tartották, mint magát az ÍRÁSt...


Jól érted, és cáfolatom sincs hozzá. A farizeusokat egy kiégett ébredési mozgalomként szokták jellemezni. A reformátusság is tekinthető ilyennek. Ahogy Pál mondja magáról, hogy farizeus farizeus fia, meg, hogy törvény tekintetében társai között élenjárt. Úgy ma sokan "született" refomátusok, s élenjárnak a zsinat határozatainak - rásegítő magyarázatok? - elfogadásában. Ahogy Pál, úgy ma sok református is beleszületik valamibe, aminek igazi értelmét már nem érti, nem értheti, s így emberileg tölti meg tartalommal. S ahogy Pálnak arra volt szüksége, hogy Isten megérintse, s felimerje, hogy a törvényt nem tudja betartani, s ez vezette el a kegyelem megértéséhez, úgy van ez a névleges keresztyének és hitetlenek esetében is.

A vitatkozás helyett szerintem igen sokszor többet érne a hitvallásainkra való következetes hivatkozás, ismerve a mögötte levő igei hátteret. A hit hallásból a hallás meg Isten Igéje által. Akinek meg van a maga hitvallása, az legfeljebb beírja a saját felekezete adott pontra érvényes látását. Aki viszont még hitetlen, vagy magát reformátusnak vallja, az így kap egy érhető támpontot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 16:41 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
centralpark írta:
Pontosan
Magyarazatokbol ,extra dolgokbol ,hatalmas csapdakat lehet allitani ..
Es ott a veszelye annak ,hogy az ige helyett ezekkel itelnek meg valakit...
Valakinek az eleterol donteni ,vagy csak beleszolni ,ehhez nem sok jogunk van ,kizarolag Isten igejevel, a munka nagyobb reszet Istenre bizva ,nem magunkra ...
Azonkivul a torveny be van toltve ....
Hozzafuzodo magyarazat az igeben benne van.
A teljes iras szamit ,ket -harom igevel alatamasztott szabalyokkal nagyon kell vigyazni ,de az esz es ertelem altal teremtett logikusnak es szepnek latszo dolgokat is erdemes megvizsgalni az igevel....


Krisztus töltötte be a törvényt, így lehet értelme egyáltalán annak, hogy a Törvény Krisztushoz vezérlő mestere a keresztyéneknek. S valóban a teljes írás számít. Nem igen találni olyan lelki kérdést, amit a legtöbb ige figyelembe vételével nem éppen a reformátusok gondoltak végig leginkább. A puritánok mély magyarázatai példaértékűek lehetnek. Vagy Kálvin elemzései sok-sok kérdésben. Ehhez azonban már lelki látás kell, a hitvallások puszta ismerete kevés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 17:33 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
Válaszom a narancssárga karakterek.

Tikati írta:
124. K.: Melyik a harmadik kérés? F.: "Legyen meg a Te akaratod, mint a mennyben, úgy a földön is." Vagyis: adjad, hogy mi és minden ember megtagadjuk saját akaratunkat ....

Most van, vagy nincs?

Amíg meg nem térünk, újjá nem születünk akaratunk egyértelműen az eredendő bűn alá van rekesztve, vagyis van, de nem szabad. Lásd a 3. kérdés-feleletet. Keresztyének akaratunk már egyezik Istenével, ekkor se szabad, hanem a jónak van immár elkötelezve, de képtelenek vagyunk neki érvényt szerezni a test gyengesége miatt. Lásd: Rm7. Ekkor a test megváltása miatt imádkozhatjuk ezt a mondatot.

( A fórumozásnak és a személyes beszélgetéseknek is két dolog lehet az értelme: 1. Mások meghallgatása, 2. Személyes bizonyságtétel, persze, mindkettő az őszinteség szellemében.)

Pál is meghallgatta az embereket, de ugyanakkor a Krisztustól vet evengéliumot megalkuvás nélkül állította szembe mindenkivel. A keresztyén tanítás nem egy vélemény igényével lép fel, hanem azzal az igénnyel, hogy aki hallja döntenie kelljen, mégpedig azzal a tudattal, hogy ha elutasítja, és igaz, akkor az végzetes döntés. Pál nem egy tanítással növelte az aeropágos újdonság gyűjteményét, hanem az összes addigit lesöpörte. Az más kérdés, hogy alig pár ember, köztük egy aeropágita fogadta csak el. A gyülekezetben pedig már nyilvánvalóan teljes egyetértést követelt meg, amikor az igéről tanított. Egy református fórumon is meg lehet hallgatni bárkit, de világossá kell tenni számára egy egységes látást, amit Pál képvislet, s amit egy keresztyén gyülekezetnek is képvislenie kell. El kell dönteni, hogy ez a fórum az aeropágus vagy Pál egy gyülekezete mintáját követi-e.

Ja, és még valami: szerintem még nem született ember a földre, aki a teljes igazságot birtokolná, mert az: Istennél van. Egyedül az Úr Jézus szava az Igazság. Jó, ha saját magunkra és egymásra is ( Kálvint is beleértve) így tekintünk. És jó, ha arra is gondolunk, hogy amikor az Úr nevében "harcolunk", akkor Ő vajon kér-e ebből a harcból, vagy sem.

Született: Jézus Krisztus. Pál is tőle vette az evangéliumot, így teljes mértékben ragaszkodott hozzá, nem engedett sem elvenni belőle, sem hozzátenni. Hogy Isten kér-e a harcból Ef6-ban elolvashatjuk. Vegyétek fel Istennek minden fegyverét... Nem test és vér ellen van nekünk tusakodásunk... Abból persze nem kér, hogy fejetlenül kritizáljuk, s értelmetlen vitatkozásokból sem. A moderátoroknak élen kellene járniuk a lelki fegyverek ismeretében, s azok használatában.

Áldás, békesség!

Egyedül Istené a Dicsőség!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 18:15 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
egyetlen egy kérdésem van (oké, van még pár, meg kommentem is, de most erre szorítkoznék):

azt mondod, hogy a farizeusok egy KIÉGETT ébredési mozgalom


TETSZETŐS magyarázat, különös tekintettel, ha hozzátesszük az Ézsaiás 28 "részegség-jellemzését" is...

oké...


de akkor mondd meg nekem, légy oly tudós, hogy MIKOR volt az az ÉBREDÉS, amiből a farizeusok "formális és kiégett maradék-hite" táplálkozott??

HÁROMSZÁZ ÉV csönd után vagyunk!! az EGYETLEN JOGOSAN "SZESSZACIONISTA SZEMLÉLETŰ" kor VÉGÉN!!

ez az ébredés akkor EZSDRÁS-NEHÉMIÁS-ZOROBÁBEL ébredése volt?

hozzájuk nagyjából SEHOGY nem köthetők a farizeusok...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 19:33 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 19:48
Hozzászólások: 1002
tulip írta:
Fony írta:
tulip írta:

Figyelő hozzászólásából semmi több nem derült ki, mint, hogy a világ fiai a világbeli dolgaik intézéséhez kapnak józan észt és gondolkodást. A felhozza napját jóra és gonoszra kítétel teljesen világossá tette, hogy Figyelő az általános kegyelemre gondol. S erre jött az értetlenkedésed, hogy akkor minek a Józanság lelke:


Fony írta:
Ha a józanság Szellemét a világ is megkapja, miért van szükség Isten kegyelmi ajándékaira, egyáltalán Isten kegyelmére az Úr Jézus Krisztusban?


tulip írta:
Számomra az ilyen hozzászólások teljesen kijózanítóak és elkeserítőek, hogy emberek jó pár éve koptathatják itt a billentyűzetet, miközben ilyen alapvető teológiai ismerettel nem rendelkeznek, hogy megkülönböztessék az általános és speciális kegyelmet. Amikor Figyelő arról ír, hogy a józan ész és gondolkodás szerepel az általános kegyelemben, akkor teljes homályról tesz bizonyságot, aki visszakérdez, hogy a speciális kegyelemre ugyan mi szükség van.
Az általános kegyelem, azok az emberi képességek, amiket az ember Istentől nyer, de anélkül, hogy a Szentlelket is megnyerné. A speciális kegyelem, meg az amiket az ember csak Isten Szentlelkének megnyerése után kaphat meg.


Kedves Hunor!

Mint alapvető teológiai ismerettel nem rendelkező elkeserítően buta és homályban lévő billentyűit évek óta hiába koptató embernek légy szíves magyarázd meg végre, mit is értesz józanság alatt.
Tudom, nem akarsz erről akadémiai vitát nyitni, de ha elmondanád, rövidre lehetne zárni ezt a vitát.
Olyan, mint józanság Lelke (Szelleme) önmagában természetesen nem létezik, de a JÓZANSÁG – (józan ítélőképesség) a Szent Lélek egyik ajándéka. (és ezzel gondolom, érthetően elmondtam mit értek én ez alatt.
A 2Tim. 1,6-7 szerintem erről szól.)

Tegyük ide, amit Figyelő írt:
figyelő írta:

Fony mondta:
A józan ész és gondolkozás Isten Szent Lelkének ajándéka.)
Figyelő mondta:
Ahogy az egészség, és egy sor más is. Mert "felkelti Napját jókra és hamisakra egyaránt"



Tehát – amit kérdezni szeretnék tőled, teológiában jártas és így természetesen világosságban lévő embertől:
Általános vagy speciális kegyelem ide vagy oda – hogy jön ki ebből az, hogy ezt a világ is megkaphatja?

Válaszodat előre is megköszönöm

tisztelettel

fony


Figyelő hozzászólása egyértelmű. Ha ugyanis megpróbálod úgy érteni, hogy azt állítja, hogy mindenki kap lelki józanságot, akkor olyan kérdés jön ki belőle, amit kérdeztél, hogy minek még a kegyelem. Mivel Figyelőt ismerhetnéd már, így innen tudhatnád, hogy ilyet sehogy se lehetne kikövetkeztetni az általa leírtakból, tehát érdemes lett volna átgondolnod, hogy miről is írt. A testi józanságról. Ahogy Isten testileg hozza fel napját jóra és gonoszra, s ad esőt igaznak és hamisnak. S nyilván testileg ad kenyeret és nem követ a gonosz is a gyermekének, ha enni kér tőle. (Isten lelki világosságot viszont már csak jónak ad, s olyan vízet is, ami után nem szomjazik meg többé, csak igaznak ad. Lelki kenyeret, azaz Igét is csak az adhat, aki maga is lelki, s természetesen fogadni is csak lélek tudja. Elejét véve a végtelen láncnak, az jó, s az igaz, aki újjászületett, megtért.)
A testi józanság az általános kegyelem, ha tetszik az általános józanság része. A lelki józanság a speciális kegyelem része. Csak a lelki józanság jár együtt a Szentlélekkel. Az testi kegyelem, csak arra jó, hogy e világ élhető legyen, a lelki kegyelem kell ahhoz, hogy örök életünk legyen.
Homályon ezt értettem: a testi és lelki józanság ilyen fokú meg nem különböztetése.


Kedves Hunor!

Mégegyszer átgondoltam Figyelő hozzászólását majd a te reagálásaidat, és a következőre jutottam:
- józanabb dolog lett volna Figyelőre hagynod a kérdés megválaszolását.
Homályon, vagy akár sötétségen én természetesen mást értek.

üdv
fony
jó nekem a kis betű is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 20:23 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
net2rist írta:
egyetlen egy kérdésem van (oké, van még pár, meg kommentem is, de most erre szorítkoznék):

azt mondod, hogy a farizeusok egy KIÉGETT ébredési mozgalom


TETSZETŐS magyarázat, különös tekintettel, ha hozzátesszük az Ézsaiás 28 "részegség-jellemzését" is...

oké...


de akkor mondd meg nekem, légy oly tudós, hogy MIKOR volt az az ÉBREDÉS, amiből a farizeusok "formális és kiégett maradék-hite" táplálkozott??

HÁROMSZÁZ ÉV csönd után vagyunk!! az EGYETLEN JOGOSAN "SZESSZACIONISTA SZEMLÉLETŰ" kor VÉGÉN!!

ez az ébredés akkor EZSDRÁS-NEHÉMIÁS-ZOROBÁBEL ébredése volt?

hozzájuk nagyjából SEHOGY nem köthetők a farizeusok...


Makkabeus felkelés után vagyunk, Jonatán (161-142) idejében. Josephus Flavius ide datálja a három irányzat eredetét: sadduceus, farizeus, esszénus. Isten nem egyszer elmondta, ha elhagyják őt milyen csapások jönnek. A farizeusok voltak az az irányzat, mely a csapások után probálták Istent komolyan venni. Szemben a sadduceusokkal, akik egyfajta ateista etitűdött vettek fel: tagadva angyalokat, feltámadást, láthatatlan világot, míg az esszénusok - többségükben - kivonultak a világból. Ez persze egy mellékszáll, amit - bocs - de szintén kerülendőnek tartok, főleg mert emberi ismereteinket nőveli ugyan, de nehéz megállni, hogy ne fedje el a róla való beszéd a Krisztust.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tulip 2008. aug. 21., csütörtök 21:40-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 20:26 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tulip 2008. aug. 31., vasárnap 10:24-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 20:41 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 19:48
Hozzászólások: 1002
tulip írta:

Akkor legyen kisbetűvel: Komolyan nem érted a különbséget testi és leki józanság között?


Kedves Hunor!

Csodálkozom rajta, hogy megtért újjászületett, így világosságban lévő emberként józanságnak nevezed azt, ami nem az, és kegyelemnek azt, ami nem az.
A különbség pedig nyilvánvaló, ha a gyümölcsöket nézzük.

üdv
fony


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 20:48 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 19:48
Hozzászólások: 1002
tulip írta:
Szia Fony, válaszom 1-es betűméretben - quote-ra kattintva olvasható :

Akkor legyen kisbetűvel: Komolyan nem érted a különbséget testi és leki józanság között? Ha érted, akkor kérlek erre koncentrál, s ne a saját esetleges sértettségedre. Köszönöm.


Kösz, de rájöttem.
Kedves Hunor!
Én tényleg arra koncentrálok. Miből gondoltad, hogy nem, és milyen sértődöttségről beszélsz?

üdv
fony


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 21:07 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
-


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tulip 2008. aug. 31., vasárnap 10:30-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 21:16 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 19:48
Hozzászólások: 1002
tulip írta:
Fony írta:
tulip írta:

Akkor legyen kisbetűvel: Komolyan nem érted a különbséget testi és leki józanság között?


Kedves Hunor!

Csodálkozom rajta, hogy megtért újjászületett, így világosságban lévő emberként józanságnak nevezed azt, ami nem az, és kegyelemnek azt, ami nem az.
A különbség pedig nyilvánvaló, ha a gyümölcsöket nézzük.

üdv
fony


Például mit neveztem józanságnak, kegyelemnek, gyümölcsnek, ami nem az? Kérlek válaszd szét a testi és lelki eseteket.


Kedves Hunor!

Tényleg nem érted?
Isten Igéjére koncentrálj, ne pedig különféle tanításokra.

Addig is jó éjt, most mennem kell, mert holnap dolgoznom kell.
üdv
fony


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 21:31 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tulip 2008. aug. 31., vasárnap 10:31-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. aug. 21., csütörtök 21:38 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
-


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tulip 2008. aug. 31., vasárnap 10:37-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 83 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség