Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 156 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. okt. 17., szerda 14:48 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
32ezüst írta:
Hát igen. Erről próbálok én is beszélni.

Amikor a cigányokat is emlegetem. Nem a bőrük színe, hanem a "kultúrális" cigányság jár az eszemben.

És azt rasszizmusnak nevezni, amikor megpróbálunk jobbak lenni valamiben, és ezt sikerül is elérni, és ez alapján megkülönböztetem azokat, akiknek ez még nem megy annyira, hát... enyhén szólva is csak arra jó, hogy a többiek felmentést kapjanak valamilyen felelősségrevonás alól.

Szolgálni feléjük? Persze. Kötelességünk.
A másik megoldás az lenne, amit nem propagálunk, hogy kiközösítenénk őket, megtörölnánk a hibáikat, megszabadulnánk tőlük, stb...

A diszkrimináció kötelesség. A felismert helyzet kezelésében lesznek a különbségek a rasszista és a keresztyén gondolkodás között.


Hallottál már a kulturális relativizmusról?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 17., szerda 14:54 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
Egy kis ízelítő:

"Kulturális relativizmus = az a képesség, hogy más emberek szokásait és hiedelmeit nem a magunk, hanem az ő saját szemükön keresztül próbáljuk látni, a saját kultúrájuk kontextusán belül. Ez a képesség nem jön magától. Nehéz lehet elfogadni és megértően közeledni pld. egy rituális és véres bali kakasviadalhoz egy amerikai állatbarátnak, aki a kísérleti kutyák szabadon bocsátásáért szokott tüntetni Washingtonban. Nem kell elvetnünk saját értékeinket, csupán magunkévá teszünk egy megközelítést, amely elősegíti a tudományos megismerés objektivitását.
A kult. relat. tehát objektivitást, empátiát és informált ítélkezést feltételez, de nem csupán a kult. antropológus sajátíthatja el, hanem bárki.
Etnocentrizmus = a kult. relat. ellentéte. Én-központúság, saját kultúra-központúság. Más kulturális szokásokat és viselkedési normákat vlki kizárólag a sajátjának a normáin keresztül képes megítélni. Kialakulása gyermekkorban teljesen normális, és szükséges az egészséges éntudat megerősödéséhez. Későbbi, felnőttkori abszolutizálása azonban nagyon káros lehet, főleg össztársadalmi szinten, amennyiben a különböző életformák, kulturális normák találkozása és ütközése nagyon valószínű (pl. világvárosok multikulturális közegében). Minden kultúrában igen elterjedt, és különböző fokozatai vannak a miénkben is. Egyik szélsősége a rasszizmus (pl. a fasiszta ideológia egyik központi eleme), beteges megnyilvánulása a xenofóbia. A kult. antrop. egyik fő üzenete az egyre globalizálódó világban pontosan a kult. relativizmus elsajátításának növekvő szüksége!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 17., szerda 15:11 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
A diszkrimináció kötelesség.

Hát,elhiszem,hogy Te diszkrimináció alatt pusztán a helyzetfelmérést érted,de az a baj ezzel a szóval hogy most már hétköznapi értelemben is,a szakzsargonban meg főleg többet jelent ennél,magát a szándékot és a folyamatot is jelöli, mely a kisebbségi helyzetben lévő emberek hátrányos jogi és egyéb megkülönböztetésére vonatkozik.Tehát pont ellentétes értelmet ad azzal,amit Te (ha jól értettem) "keresztényi helyzetkezelésnek" gondolsz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 18., csütörtök 13:23 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
máriamagdolna írta:
Etnocentrizmus = a kult. relat. ellentéte.

Lehet, hogy ezt így használják, de akkor éppen ettől zavaros és hamis a téma kezelése.
A kultúrális relativizmus faj és genetika független dolog. Az a lényeg, hogy a kultúra nem genetikai fogalom, azt meg lehet változtatni, meg lehet választani, míg a származást nem.
Az etnocentrizmus pedig már elnevezésében is azt mondja hogy faj/genetika függő fogalom.
A két dolog összekeverése nagyon nagy baj.

Idézet:
A kult. antrop. egyik fő üzenete az egyre globalizálódó világban pontosan a kult. relativizmus elsajátításának növekvő szüksége!"

A kult. antrop. nem tudom pontosan mit jelent, de óriási tévedés, hogy kult. relativizmusra lenne szüksége a világnak. Az ugyanis azt állítja, hogy nincs abszolut érték a kultúrában. A valóságban pedig éppen az ellenkezője igaz. Nem lehet minden kultúrában jó életminőséget biztosítani és ezt nagyon jól igazolja a migráció iránya. Egy fajta kultúra, szellemiség biztosít élhető életminőséget és e felé migrálnak az emberek az alacsonyabb kultúrájú vidékekről.
Az én keresztény kultúrám kirekesztő. Jézus azt mondta, hogy csak általa lehet Istenhez járulni. Az összes többi út, mód, személy hamis, téves, kudarcos.
(Korábban írtam erről ebben a topikban.)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 18., csütörtök 13:55 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
exrefis írta:
máriamagdolna írta:
Etnocentrizmus = a kult. relat. ellentéte.

Lehet, hogy ezt így használják, de akkor éppen ettől zavaros és hamis a téma kezelése.
A kultúrális relativizmus faj és genetika független dolog. Az a lényeg, hogy a kultúra nem genetikai fogalom, azt meg lehet változtatni, meg lehet választani, míg a származást nem.
Az etnocentrizmus pedig már elnevezésében is azt mondja hogy faj/genetika függő fogalom.
A két dolog összekeverése nagyon nagy baj.

Idézet:
A kult. antrop. egyik fő üzenete az egyre globalizálódó világban pontosan a kult. relativizmus elsajátításának növekvő szüksége!"

A kult. antrop. nem tudom pontosan mit jelent, de óriási tévedés, hogy kult. relativizmusra lenne szüksége a világnak. Az ugyanis azt állítja, hogy nincs abszolut érték a kultúrában. A valóságban pedig éppen az ellenkezője igaz. Nem lehet minden kultúrában jó életminőséget biztosítani és ezt nagyon jól igazolja a migráció iránya. Egy fajta kultúra, szellemiség biztosít élhető életminőséget és e felé migrálnak az emberek az alacsonyabb kultúrájú vidékekről.
Az én keresztény kultúrám kirekesztő. Jézus azt mondta, hogy csak általa lehet Istenhez járulni. Az összes többi út, mód, személy hamis, téves, kudarcos.
(Korábban írtam erről ebben a topikban.)
üdv
ex


Először is az etnocentrizmusról,mint szóról.Így hirtelen nem találok definíciót az etno - előtagra,ha találsz,légyszíves linkeld be.Amennyiben ez az előtag csakis a genetikára/fajra vonatkozik és nem vonatkozik a kultúrára,úgy valóban igazad van abban,hogy szerencsétlen a használata.Azonban ez még nem változtat azon,hogy milyen jelentéstartalommal bír manapság például az egyes tudományágakban,mint pl. a kulturális antropológiában (ez volt a kult.antrop. rövidítés),ahol tényként kezelik azt,hogy a kulturális relativzmus ellentéte.
Én most gyorsan felcsaptam egy egynyelvű oxford angol szótárt és ott az áll pl. ethnography alatt, hogy "the scientific description of different races and cultures",tehát úgy tűnik ebben a szóban sem pusztán a genetikára vonatkozik az etno-előtag,hanem a kultúrára is.

Azt,hogy mi a kulturális antropológia deklarált üzenete,nem igazán vonhatod kétségbe,maximum nem érthetsz egyet vele (és akkor utálod az egész kulturális antropológiát,úgy,ahogy van :*: ).
A kulturális relativizmus nem egy isteni kinyilatkoztatás,hanem egy konszenzus,miszerint nincsenek abszolút értelemben vett kulturális értékek,az értékek mindig relativizálhatók.Ezzel tehát nem muszáj egyetértened,de azt tudnod kell,hogy megszületett ez a konszenzus,amihez nagyon sok tudós és nem tudós adta a nevét,nyilván mert alátámasztották bizonyos tapasztalatok,illetve mert a békés együttélés érdekében (a jelenlegi globalizált világban) szükséges volt meghozni egy ilyen konszenzust.Természetesen ez a konszenzus sem abszolút érvényű,de az erről való beszélgetés már nagyon messzire vinne sztem...

Lehet,hogy Te jól érzed magad a bársonyszékedben,úgy hogy kirekesztő vagy,és még büszke is vagy rá,viszont azok,akik kirekesztettek,már nem örülnek ennek annyira.Ezért érthető,ha harcolnak a kirekesztés ellen,és azon értékek és szempontok abszolutizálása ellen,amik alapján őket kirekesztik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 18., csütörtök 14:18 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
máriamagdolna írta:
ethnography alatt, hogy "the scientific description of different races and cultures",tehát úgy tűnik ebben a szóban sem pusztán a genetikára vonatkozik az etno-előtag,hanem a kultúrára is.
Az rendben van, hogy az etnográfia a rasszok és kultúrák leírásával foglalkozik és azért kapcsolódik össze mert a rasszokhoz kötődnek kultúrák. Ettől függetlenül továbbra is áll az, hogy az etnikumodat nem tudod megváltoztatni, de a kultúrádat, világnézetedet igen.

Idézet:
Azt,hogy mi a kulturális antropológia deklarált üzenete,nem igazán vonhatod kétségbe,maximum nem érthetsz egyet vele (és akkor utálod az egész kulturális antropológiát,úgy,ahogy van :*: ).
Ha figyeltél pontosan ezt tettem. Vagyis nem az üzenet magát vontam kétségbe, hanem annak igazság tartalmát. Vagyis egyet nem értésemet fejeztem ki.

A multikulti szemlélet tényét sem tagadtam, hanem annak eredményességét. Éppen napjainkban csődöl be a multikulturalizmus, már ahol eddig gyakorolták.

Idézet:
Lehet,hogy Te jól érzed magad a bársonyszékedben,úgy hogy kirekesztő vagy,és még büszke is vagy rá,viszont azok,akik kirekesztettek,már nem örülnek ennek annyira.Ezért érthető,ha harcolnak a kirekesztés ellen,és azon értékek és szempontok abszolutizálása ellen,amik alapján őket kirekesztik.

Figyelj! Azt a kirekesztést, hogy egy Isten van és a többiek hamis istenek, nem én találtam ki. Isten elküldte a fiát, hogy tájékoztasson bennünket arról, hogyan lehet hozzá visszatalálni. Egyedül rajta keresztül. A többi út/mód/személy ki van rekesztve.
Azt értem, hogy erre sokan hühbe jöhetnek, de ez akkor is így van, mellesleg nincsenek kirekesztve a lehetőségből, hanem az eddigi elgondolásaik vannak kirekesztve az igaz útról.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 18., csütörtök 14:43 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
Az rendben van, hogy az etnográfia a rasszok és kultúrák leírásával foglalkozik és azért kapcsolódik össze mert a rasszokhoz kötődnek kultúrák. Ettől függetlenül továbbra is áll az, hogy az etnikumodat nem tudod megváltoztatni, de a kultúrádat, világnézetedet igen.

Az első mondatodat még értem.De ez pont azt támasztja alá,hogy az etno - előtaggal kezdődő szavak a kultúrára is vonatkoznak,és nem csak a fajra.Hiszen az etnocentrizmusról,mint szóról volt szó.Írtam egy példát,hogy az etnográfia szóban az etno- előtag a kultúrára is vonatkozik.Neked most meg kéne magyaráznod,hogy az etnocentrizmus szóban viszont miért nem vonatkozik a kulturára.Az nem magyarázat,hogy a kultúra megváltoztatható,mert egyrészt a kultúrák tapasztalat szerint iszonyú lassan változnak,másrészt ha valaki beleszületik egy kulturába,akkor abból nagyon nehéz kitörni (pláne,ha "kirekesztő" az a kultúra),próbálj meg muzulmán nőként kitörni a kultúrából (csak gondold végig,nem kell megpróbálnod:)),harmadszorra pedig nem értem ez hogy cáfolja meg azt,hogy az etnocentrizmus szót jogosan használjuk a kulturális "szűklátókörűségre", egyszempontúságra.

Ha figyeltél pontosan ezt tettem. Vagyis nem az üzenet magát vontam kétségbe, hanem annak igazság tartalmát. Vagyis egyet nem értésemet fejeztem ki.

Jó,ez igaz lehet,nem írtad oda,hogy "szerintem",hanem úgy tűnt,mintha Te azt gondolnád,hogy a Te véleményeden kívül nincs létjogosultsága más véleménynek,így a kulturális relativizmusnak sem,de akkor vettem az adást,bocs.

A multikulti szemlélet tényét sem tagadtam, hanem annak eredményességét. Éppen napjainkban csődöl be a multikulturalizmus, már ahol eddig gyakorolták.



Nem biztos,hogy azért csődölt be,mert alapjaiban hibás,lehet,hogy csak rossz volt a megvalósítás.Ha jól tudom, a kereszténység is "becsődölt" már jópárszor.Attól még lehet alapjaiban jó.(Ezzel még nem állítottam azt,hogy a multikulturalizmus jó.)

Figyelj! Azt a kirekesztést, hogy egy Isten van és a többiek hamis istenek, nem én találtam ki. Isten elküldte a fiát, hogy tájékoztasson bennünket arról, hogyan lehet hozzá visszatalálni. Egyedül rajta keresztül. A többi út/mód/személy ki van rekesztve.
Azt értem, hogy erre sokan hühbe jöhetnek, de ez akkor is így van, mellesleg nincsenek kirekesztve a lehetőségből, hanem az eddigi elgondolásaik vannak kirekesztve az igaz útról.
üdv


Az mindegy,hogy ki találta ki.A Te szabad választásod,hogy kirekesztő leszel e vagy sem.Szerintem mindezt nem is fogod megérteni addig,amig nem leszel egyszer kirekesztett.
Egyébként pedig lehetsz kirekesztő,csak akkor nehéz lesz demokráciában élned,mert amint túllépsz a véleménynyilvánítás demokratikus keretein,bűncselekményt fogsz elkövetni,de ha nem lépsz túl,akkor is hőbörögni fogsz azon,hogy mások miért nem úgy gondolkoznak mint Te,és azt fogod gondolni,hogy a világ a "többiek" miatt szar és nem Benned van a hiba.Ez az élet is élhető,csak nem olyan kellemes szerintem és nem biztos,hogy Istenhez vezet (még akkor sem,ha a dühöngések és a világfájdalom mellett marad időd a szeretetre koncentrálni),de ez az én szubjektív véleményem,és nem csak a Te iménti hsz.-od ihlette,hanem sok tapasztalat ezen a fórumon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 18., csütörtök 14:55 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Nagyon nem érted, vagy nem akarod megérteni.
Azon gondolkodom, hogy bajlódjak-e a témával. Nem azzal, hogy meggyőzzelek, hanem, hogy megértsd egyáltalán mit mondok.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 18., csütörtök 15:00 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
exrefis írta:
Nagyon nem érted, vagy nem akarod megérteni.
Azon gondolkodom, hogy bajlódjak-e a témával. Nem azzal, hogy meggyőzzelek, hanem, hogy megértsd egyáltalán mit mondok.
üdv
ex


Beszéljük meg chaten,úgy gördülékenyebb (?)

Ja,nem működik a chat a honlapon,megnéztem.

Ha gondolod bajlódj vele.

Én a problémát abban látom,hogy a kirekesztők azt gondolják,nekik van igazuk,és fel sem tételezik,hogy tévedhetnek.És nem ismerik el annak jogosságát sem,hogy másoknak is igaza lehet.
Ez nekem már önmagában abszurdnak tűnik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 19., péntek 15:56 
Sziasztok!

Rasszizmus számomra azt jelenti, hogy etnikai, kultúrális adottságok alapján az egyik ember főlé helyezi magát a másiknak.
Azt gondolja pl., hogy attól, mert európai, felette áll az ázsiainak.
Kirekeszti.

Vallási rasszizmus az, amikor egy keresztyén ember önmagát felette állónak tartja egy muzulmánhoz képest, vagy pont fordítva.
De az is lehet, hogy egy kommunista vezető tartja feljebb magát egy egyszerű vidéki hívő embernél.

A bűn azt jelenti, hogy az ember Isten felett állónak képzeli magát. Az ember kirekeszti Istent az életéből.

A kiinduló pontot felejti el az ember!
Az EMBER rekesztette ki Istent az életéből és innen kezdve MINDEN ami éri (kirekesztettség érzése, betegség, halál, stb) önmaga tetteinek a következménye.

Az IGAZSÁG ezzel szemben az, hogy az Élő Isten felette áll minden embernek!
Az IGAZSÁG az, hogy az Élő Isten előtt senki sem tud megállni az ítéletben.
Az IGAZSÁG az, hogy Jézus Krisztus az Isten egyszülött Fia ezt az ítéletet magára vette és aki ezt elfogadja és hittel ebből él, az megszületik az Ő országába és ott növekedik és hirdeti az Evangéliumot minden felé, hogy akik meghallják és befogadják az Örömhírt, azokkal együtt örvendezzen az Atya színe előtt örökké!


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 20., szombat 09:34 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
kavics írta:
Sziasztok!

Rasszizmus számomra azt jelenti, hogy etnikai, kultúrális adottságok alapján az egyik ember főlé helyezi magát a másiknak.
Azt gondolja pl., hogy attól, mert európai, felette áll az ázsiainak.
Kirekeszti.


Tehát ha én azt mondom, hogy az én bibliai hitemmel nem egyenrangú egy szívkitépős emberáldozós, barbár vallás, de a patkányimádó sem és a szobrok előtt hajlongó sem, továbbá a zsidó-keresztéyn kultúrával nem egyenrangú a kannibálok, vizeletivók, embermegalázók stb. kultúrája, akkor én rasszista vagyok? :)
Szerintem nem.
A rassz, faj szó lényege a genetikai adottság, ami nem megváltoztatható. A kultúra, világnézet, igen. A Biblia egyik fő üzenete, hogy változtatsd meg a világnézetedet, viselkedésedet, stb, térjél meg.
A Biblia rasszista azzal, hogy értékeket állít fel, vagyis jónak és alávalónak ítél dolgokat kultúrákat, erkölcsöket, viselkedés módokat? :)
Szerintem nem.
Isten senkitől sem kért olyan dolgot, amit az nem tud megcsinálni. Azokat Maga végzi, ha az ember is elvégzi a sajátját. :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 20., szombat 10:10 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
exrefis írta:

A Biblia rasszista azzal, hogy értékeket állít fel, vagyis jónak és alávalónak ítél dolgokat kultúrákat, erkölcsöket, viselkedés módokat? :)
Szerintem nem.
Isten senkitől sem kért olyan dolgot, amit az nem tud megcsinálni. Azokat Maga végzi, ha az ember is elvégzi a sajátját. :)
üdv
ex


Talán használhatnánk azt az összehasonlítást, hogy a Biblia annyira kirekesztő, mint a világosság kirekesztő a sötétséggel szemben. A Biblia két csoportra osztja az embereket: a világosság fiaira, és a sötétség fiaira- bőrszínre, nemre, műveltségre, anyagi helyzetre való tekintet nélkül.A választóvonal a Jézus Krisztus keresztje,az egész világ bűnéért kiontott vére.
A Biblia Istene azt akarja: hogy minden ember üdvözüljön és az igazság ismeretére eljusson.S hogy ki melyik csoportba tartozik, azt maga dönti el: kezedbe adtam az életet és a halált:válaszd az életet.Tehát ha kirekesztésről beszélünk, arról csak az egyén tehet- ki van rekesztve, mert azt választotta.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 20., szombat 10:17 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
Erika írta:
Tehát ha kirekesztésről beszélünk, arról csak az egyén tehet- ki van rekesztve, mert azt választotta.

Úgy van! :)
Úgy is mondhatnám, hogy ámen! :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 20., szombat 10:59 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Sűrűn bólogat.. :*:

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. okt. 20., szombat 11:08 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
figyelő írta:
Sűrűn bólogat.. :*:

Hát itt vagy Tesó?! :)
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 156 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 29 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség