Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 113 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő
 

Re: twillight
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 11., kedd 10:26 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2008. feb. 22., péntek 22:22
Hozzászólások: 830
Eeyore írta:
Mivel válaszadásra kértetek, hát legyen.
Szeretnék köszönetet mondani Literatynak, amiért hajlandó volt velem beszélgetni, vitatkozni; amiért hajlandó volt utánajárni annak, amit állít, amiért hajlandó volt kiállni a hitéért. Ő egyedül. Vedd úgy, hogy a kezemet nyújtom neked, mint egy tisztán küzdő ellenfélnek.

Köszi, Eeyore a korrekt finist.
Részemről is jobbkéz.
Sok dolog van még amiben változhatunk és ebbe a látásunk is beletartozik.
Úgyhogy a "fénykép összetépve"


A többit egy pohár ..r. mellett barátilag(és nem a kocsmában) :)

_________________
http://literaty-nazo.blogspot.com/
Üdv, Literaty


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 11., kedd 10:32 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Fony írta:
Külön köszönetet mondok Rostának, ahogyan az Eeyore által bekopizott, a zsidók elleni gyűlöletkeltésre vastagon alkalmas Talmud "tanulmányt" higgadt módon lereagálta - nagyon kellemesen csalódtam benne.



Kedves Fony, a Talmud tanulmányt csak annyiban tudtam kontrázni, hogy nem ismerem a babiloni Talmudot és az egyéb irodalmat, így érdemben nem tudok mit mondani a negatívumokról. Ha el tudnám olvasni, akkor aszerint írnék, amit ott látok leírva. A kérdéshez egyáltalán csupán azért tudtam hozzászólni, mert nagyjából ismerem a Hahn István történészi munkásságát, aki rabbiképzőt végzett és a honi zsidóság kiemelkedő alakja volt, számomra hasznos volt olvasni azokat az írásait, amihez hozzáfértem. Ő írt a talmudi iratok keletkezésének történelméről.

A talmudoknak és a rabbinikus irodalomnak tulajdonított eléggé kemény idézetekről csak akkor tudok bármit is mondani, ha a megjelölt részeket el is tudom valahol olvasni. Amíg megbízható linket nem ad valaki ugyanúgy vagyok vele, mint a holokauszttal, azt tudom, amit nekem tanítottak.

Eeyore szerintem rossz fórumot választott a témának, merthogy a történészek körében kellene megtárgyalnia ezt a kérdést és nem itt, ahol érdemben senki sem szólhat hozzá, mivel a levéltárak anyagát senki sem ismeri kutató módon. Így itt vagy értelem nélküli fasiszta lehet az ember, vagy a velük szemben érdemi ismeretek nélkül egységfrontban tömörülő emberek, úgynevezett zombik. Nos részemről egyik csapatba sem akarnék beállni, részemről a történészek kezébe szeretném látni a dolgot, nem pedig bunkóként bármelyik tábor kezében.

Vannak bizonyos témák, amelyek görcsbe kötve kibogozhatatlanok. Egykor ilyen volt a Horthy korszak, mára talán nem. A II Világháború győzteseinek, és a holokausztnak a kérdése is, meg még más kérdések is ilyenek, de szerintem előbb-utóbb ezek a dolgok is vizsgálhatók lesznek a történészek által.

Eeyorénak azon kitételével, miszerint a holokausztot mint az ember bűnét és nem Istennek a keresztyénség miatt a zsidókra kimért büntetését értelmezzük direkt népirtásként, mint például a vörös tehén írásban, ezzel tökéletesen egyetértek. Részemről továbbra sem tartom szerencsésnek a zsidó állam napi politikai eseményeinek üdvtörténeti megélését, amint ez bizonyos keresztyén közösségekben szokás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 11., kedd 22:56 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Eeyore,

Köszönöm az alapos választ. A holokauszt szót nagyon rossznak tartom, és semmiképpen nem Istennek bemutatott égő áldozat. Ezt asszem írtam is egy korábbi hsz-emben. De mivel ez eléggé meghonosodott, nem botránkoztat meg, ha valaki ezt a szót használja, bár szerencsésebb mellőzni, ez tény.

A számokra azért kérdeztem, mert most voltam a Berlini Holokauszt Emlékmúzeumban, és úgy sajnálom, hogy nem emlékszem pontosan - de külön felhívják a figyelmet a múzeumban, hogy bár a laikusok azt gondolják, hogy főként a koncentrációs táborokban haltak meg az áldozatok, de elfelejtkeznek a nagyon-nagyon jelentős, települések széli sortüzekről, tömegsírokban. (Nem emlékszem, hogy azt írták-e, hogy valójában így többen haltak meg, mint koncentrációs táborokban, vagy pedig azt, hogy egy harmad halt meg így. Plusz még végig veszi az orvosok, elgázosító teherautók stb-t. Szóval szerintem ott távolról sem azt állítják, hogy 4-5 millióan a haláltáborokban haltak meg.

Szóval én ennyit tudok, illetve ezek álltak a kérdéseim hátterében.

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 12., szerda 08:35 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Felméne azután onnét Béthelbe; és mikor az úton felfelé méne, apró gyermekek jövének ki a városból, a kik őt csúfolják vala, ezt mondván: Jőjj fel, kopasz, jőjj fel, kopasz!
És hátratekintvén és meglátván őket, megátkozá őket az Úr nevében, és az erdőből két nőstény medve jövén ki, szétszaggata közülök negyvenkét gyermeket. 2 Kir. 2,23-24


Elizeus történetéhez csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy pár sorral az ominózus történet előtt Illés tüzes szekéren a mennybe ragadtatik.

És lőn, a mikor menének és menvén beszélgetének, ímé egy tüzes szekér tüzes lovakkal elválasztá őket egymástól. És felméne Illés a szélvészben az égbe. 2 Kir. 2,11

A Biblia nem sok emberről mondja, hogy nem látott halált, hanem Isten a földi élete után közvetlenül, halál nélkül magához vette (lsd még Énok). Ez az akkor élőknek méginkább nyilvánvaló volt, hogy Illés renkdívüli próféta volt, és hogy nagyon-nagy (szent) dolog történt vele.

Ezután nem sokkal jönnek a gyerekek, és azt kiabálják, Menj fel kopasz! (angolul Go up, thou bald) Vagyis Illésre utalva, Menj fel te is a mennybe, kopasz! Tehát a kopasz az szinte elenyésző ebben a történetben, ez nyílt Istenkáromlás. A leírásban az megütköztető, hogy kis gyerekekről ír, de nyilván ezek vegyes korösszetételűek voltak, ahhoz, hogy az Illés történetet ismerjék, hogy Elizeust mint prófétát felismerjék, beazonosítsák, hogy ő Illés prófétatársa - szóval nyilván nem 3-4 éves gyerekekről, hanem ennél értelmesebb korúakról van szó.

Egy éles váltással ide hoznám azt a szörnyű bűnügyet, amit egy makói gyerek követett el pár éve, megerőszakolva, majd felgyújtva egy fiatal lányt. A tett maga is borzasztó, de az is, hogy minden erről szóló híradás megemlíti, hogy a gyerek nem mutat megbánást, és különösen problámás és kezelhetetlen a fiatalkorúak börtönében.

A példával azt akarom mondani, hogy már gyerek korban vannak tökéletesen megsötétedett, megkeményedett lelkek, akik csak a további sötétséget növelnék maguk körül. Isten tudja, hogy egy halálesetet miért enged meg. Lehet, hogy egy adott gyerek csak tovább menetelt volna a kárhozatba, ha tovább él, ellenben a szülője még menthető volt és ettől a pofontól ébredt tudatára, hogy nem jó irányba halad az élete. (Ezzel nem azt állítom, hogy mind a 42 gyerek megsötétedett volt - de az életben gyakran előfordul, hogy a rossz társaságba kerveredett jó is részesül egy tragédia következményeiből.) De még számtalan variáció és indok elképzelhető.

Mivel megismertük Isten emberek iránt való szeretetét, kegyelmességét - bízhatunk és hihetünk benne, hogy ezt is igazságosan és bölcsen, az eset összes hatását figyelembe véve engedte meg.

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 12., szerda 16:41 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.

Kedves Eeyore!

Tudtommal jó testvéri kapcsolatban voltunk, vagyunk... :) Ezért, őszintén re-
mélem, hogy a szívem nehezményezését megérted.-

--Talán tudsz róla, hogy twillight nem kívános a fórum "keresők" topikjában, melyet
annó azért nyitottak, hogy azok, akik KERESIK Istent valóban, őszintén, feltehes-
sék kérdéseiket, és választ kapjanak,- sőt olyan dolgokat olvassanak, ami köze-
lebb viheti Istenhez őket.-

-E helyett mostmár hónapok óta a twillight topic ennek az ellenkezőjével tálalja,
traktálja az ide betévedőket.- Egymás után kibányászva a Bibliából azokat a
nehezen érthető, netán botránkoztatható eseteket,- amit aztán ő még feltupíroz,
és félremagyaráz,- egyszóval: mocskolja a Bibliát !

-Tudsz róla, mi jár az iszlámoknál, aki a Koránt mocskolja !?
-Miért várod el, HOGY MI A VÉGTELENSÉGIG ELTŰRJÜK EZT? hiszen még mindig
HOZOD BE az általa írtakat, amik továbbra is a "lejáratást" célozzák ???

-ATe magánlevelezésed nem tartozik a fórum nyilvánosságára ! - Arról be-
szélgetsz, irogatsz bárkivel, ami Neked jól esik.
Ha azt gondolod, hogy EZ a Te
missziód,- abba nem szólhatunk bele, de sokunk szerint NEM TARTOZIK IDE!

-Kérlek, gondolkodj el ezen ! Nem az a misszió, hogy az utcai zsargon szennyét fel-
karoljuk és beöntjük a fórumra ! --- Twillightet egyedül Isten kegyelméből, Isten
Szentlelke mentheti meg !
Nem ez a SZÓÁRADAT !- hanem ha kitartóan
imádkozunk érte !


-Őszintén mondom,- én szeretlek és tisztellek, de ebben az esetben nem értelek! miért csinálod ezt ?

Nagyon remélem, hogy Te viszont megértesz és "kint hagyod" twillightet,- és ha
mindenáron van mondanivalód ezekben a témákban, - azt a megfelelő topikban kel-
lene felvetni. A holokauszt téma sem a "Keresőkbe" tartozik!

Szeretettel
Loisz

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Loisz 2009. aug. 12., szerda 19:16-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 12., szerda 17:11 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Eeyore,

Tényleg azért lett kimoderálva twill hogy ne kelljen a káromkodásait olvasni. Ha ezt te kopizod be, akkor ugyanott vagyunk, ahol a part szakad. Ha felvetődik valami, akár egy nehezen érthető igerész, azt nyugodtan áthozhatod ide, nincs tabu téma a Bibliából, de letwillighttalanítva, OK?

Loisz, még egy kis türelem, sztem Admin szabin van, hamarosan eldől ennek a topiknak a sorsa.

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 12., szerda 19:08 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2007. okt. 25., csütörtök 20:49
Hozzászólások: 1814
.

Köszönöm, Indu !

Üdv.
L.

_________________
"A teljes Irás Istentől ihletett."
2.Tim.3,16


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 12., szerda 19:39 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Szerintem az Eeyore csupán azért idézgeti a Twilligtet, merthogy vele körbe járta azt a gondolatát, miszerint:

Idézet:
a Biblia elveti az áldozati státuszt. Nem akarja, hogy áldozatnak érezd magad, mert ez az állapot pont azzal jár, amiket te is írtál: valaki mást kell megbüntetni, téged kárpótolni, te jogosan vagy dühös és gyűlölködő, jogosan érzed magad bénának és tehetetlennek, jogosan várod, hogy valaki mással is ki legyen b.va. Na pont ez az, amit a Biblia elvet. Mert csak akkor tudod szeretni az ellenségeidet, azokat, akik gyűlölnek és üldöznek téged, ha nem érzed magad az ő áldozatuknak. Még ha objektíven sok, sőt tragikus veszteségek is érnek, akkor is muszáj meglátnod ennek a szubjektív hasznát,azt, hogy ez miféle egyéb képességek kifejlődésével, megerősödésével jár.


Meg kell mondanom, hogy nehéz fejű vagyok, így a beidézettek alapján nem nagyon látom ki ezt a Bibliából. Szerintem is jobb lett volna ezt idézetekkel alátámasztani inkább, mint a Twillightel való párbeszéddel. Az csak megfelelőbb érv lenne...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 13., csütörtök 08:08 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 19:48
Hozzászólások: 1002
rosta írta:
Fony írta:
Külön köszönetet mondok Rostának, ahogyan az Eeyore által bekopizott, a zsidók elleni gyűlöletkeltésre vastagon alkalmas Talmud "tanulmányt" higgadt módon lereagálta - nagyon kellemesen csalódtam benne.


Kedves Fony, a Talmud tanulmányt csak annyiban tudtam kontrázni, hogy nem ismerem a babiloni Talmudot és az egyéb irodalmat, így érdemben nem tudok mit mondani a negatívumokról. Ha el tudnám olvasni, akkor aszerint írnék, amit ott látok leírva.
A kérdéshez egyáltalán csupán azért tudtam hozzászólni, mert nagyjából ismerem a Hahn István történészi munkásságát, aki rabbiképzőt végzett és a honi zsidóság kiemelkedő alakja volt, számomra hasznos volt olvasni azokat az írásait, amihez hozzáfértem. Ő írt a talmudi iratok keletkezésének történelméről. A talmudoknak és a rabbinikus irodalomnak tulajdonított eléggé kemény idézetekről csak akkor tudok bármit is mondani, ha a megjelölt részeket el is tudom valahol olvasni. Amíg megbízható linket nem ad valaki ugyanúgy vagyok vele, mint a holokauszttal, azt tudom, amit nekem tanítottak.


Kedves Rosta!

Nem kell mindent feltétlenül kontrázni. A lereagálás szerintem korrekt volt, ez a lényeg. (szerintem)

rosta írta:

Eeyore szerintem rossz fórumot választott a témának, merthogy a történészek körében kellene megtárgyalnia ezt a kérdést és nem itt, ahol érdemben senki sem szólhat hozzá, mivel a levéltárak anyagát senki sem ismeri kutató módon.
Így itt vagy értelem nélküli fasiszta lehet az ember, vagy a velük szemben érdemi ismeretek nélkül egységfrontban tömörülő emberek, úgynevezett zombik.
Nos részemről egyik csapatba sem akarnék beállni, részemről a történészek kezébe szeretném látni a dolgot, nem pedig bunkóként bármelyik tábor kezében.


Nem hinném, hogy csupán történészek ezt a „holokauszt” görcsöt ki tudnák bogozni. Derék jobbról vagy balról ütődött „történészek”, vagy magukat annak képzelő, dicsőségre vágyó történész szakot végzettek kevernek elég zűrt a világ(i) történelemben.

Azért, mert sokan nem szólalnak meg a témában, én nem nevezném őket ismeret, vagy vélemény nélküli zombiknak, sőt.
Pl. Matefit annak idején sokan szerették volna jobb belátásra bírni. Mi lett az eredménye? Mindent, amit hallott, vagy elészórtak, kisebb nagyobb (inkább nagyobb) csűrcsavarokkal bedolgozta rögeszméjének alátámasztására. Ma ott tart, hogy megalakította egyszemélyes világegyházát, melynek természetesen ő a vezetője, mint önjelölt, az emberiségnek és minden világvallásnak kiutat, megváltást ígérő antikrisztusa.
Így van ez valahogy ezzel a holokauszttémával is.
Pl. valaki nagyon hiszi, pusztán a zsidók iránti szeretetből fakadóan, hogy néhány millió zsidó áldozat letagadása megváltást hozna a zsidók problémájára.
Mivel hiszi, - mert megadatott neki, hogy higgye, - hát be is szerez hozzá minden olyan információt, ami a rögeszméjét csak erősíti, és hiteltelennek ítél mindent, ami a rögeszmének ellentmond.

Itt tartunk……….. Tényleg ez kell ennek a fórumnak?

rosta írta:

Vannak bizonyos témák, amelyek görcsbe kötve kibogozhatatlanok. Egykor ilyen volt a Horthy korszak, mára talán nem. A II Világháború győzteseinek, és a holokausztnak a kérdése is, meg még más kérdések is ilyenek, de szerintem előbb-utóbb ezek a dolgok is vizsgálhatók lesznek a történészek által.


Kedves Rosta! Nem hiszem, hogy ezek a dolgok nem vizsgálhatók manapság komoly történészek által, és nem gondolom, hogy komoly történész hitelt adjon pl. ennek a szerencsétlen megvezetett Lechternek.

rosta írta:

Eeyorénak azon kitételével, miszerint a holokausztot mint az ember bűnét és nem Istennek a keresztyénség miatt a zsidókra kimért büntetését értelmezzük direkt népirtásként, mint például a vörös tehén írásban, ezzel tökéletesen egyetértek. Részemről továbbra sem tartom szerencsésnek a zsidó állam napi politikai eseményeinek üdvtörténeti megélését, amint ez bizonyos keresztyén közösségekben szokás.


A holokauszt a bűn miatt következett be, és nem Isten miatt.
Ennyi.
Aki ezen túl akar menni, túl akarja bonyolítani, csűrni, csavarni a maga hasznára, vagy vesztére, hát tegye.


üdv
fony


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 13., csütörtök 08:16 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 19:48
Hozzászólások: 1002
Úgy gondolom, ennek a topiknak az igazi botránya nem Twillight káromkodásaival, és nem is ebben a topikban kezdődött.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 13., csütörtök 08:33 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 19:48
Hozzászólások: 1002
Eeyore írta:

.......De a holokauszthoz kötődő teológia nem a szenvedőknek mutatja fel Istent, hanem őket mutatja fel az üdvtörténet beteljesítőiként, szinte pótkrisztusként.
Nem kiemeli őket az áldozati létből, hanem az áldozati létet dicsfénnyel övezi.
Nem megbocsátást hirdet, hanem birtokot, jussot, elégtételt és isteni bosszúállást emleget.
Nem őket téríti a Bibliához, hanem a Bibliát téríti hozzájuk.
Mindez sötét eretnekség.


Erre pedig nem az a megoldás, hogy letagadjuk, meg nem történtté tegyük azt, ami márpedig megtörtént.
Aki ezt teszi, annak fényeskedik is a sátán mellénye, hogy aztán rabjává tegye a tévelygőt saját rögeszméjének.

Lábbal taposni azok emlékét, akik fájdalmukban már üvölteni sem tudtak, tagadni, hogy tervszerűen kegyetlenül legyilkolták, megsemmisítették őket, - az pedig a legsötétebb gonoszság.
– „….ha nincs bizonyíték, (holttest), nincs bűntény” – hiszi az ostoba, hogy Isten előtt bármit letagadhat.
Hogy a holokauszthoz kötődő keresztény teológiából mi fog könnyűnek találtatni, ki fog derülni, amikor itt lesz az ideje.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 13., csütörtök 10:06 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Eeyore!

Idézet:
Eeyore: Engem az zavar, ahogyan a keresztények ezt a pusztulást üdvtörténeti jelentőségűvé tették. Úgy általában a keresztények hozzáállása zavar, amiért Istent teszik felelőssé a történtekért és meghamisítják az igét.


Korábbi hozzászólásodban igyekeztél a tényeket tudományos alapossággal vizsgálni. Most ugyanezt az alaposságot kérem tőled.

Nem lehet olyat leírni, hogy a keresztények üdvtörténeti jelentősségűvé tették. Lehet, hogy bizonyos emberek, akik keresztények voltak, ezt tették. De nyilván sok keresztény pedig nem teszi. Így igazságtalan a vádolás.

Nem igaz az sem, hogy úgy általában a keresztények hozzáállása az, hogy Istent teszik felelősség. Ennek pont az ellenkezője igaz! Ha keresztény valaki, akkor nem vádolja Istent, nem teszi felelősség, hiszen hiszi, hogy Isten bölcsessége végéremehetetlen, és az ember pedig egy tudatlan porszem. A vádolás inkább Sátán stratégiája.

Kérlek fontold meg ezeket.

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 13., csütörtök 11:27 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2009. máj. 16., szombat 07:13
Hozzászólások: 77
Most már 1000%, hogy én hülye vagyok. Valaki segítsen nekem és magyarázzon el valamit! Mert nekem nagyon véges a műveltségi szintem.

Lehet használni a Bibliát "napi" politika értelmezésére, korai történelmi események magyarázatára is? Ha igen, miért? Az egészet, vagy csak a részeit? Hogyan határozzák meg a jelentését? Milyen célt szolgál és kinek a célját?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 13., csütörtök 12:27 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Fony írta:
A holokauszt a bűn miatt következett be, és nem Isten miatt.
Ennyi.
Aki ezen túl akar menni, túl akarja bonyolítani, csűrni, csavarni a maga hasznára, vagy vesztére, hát tegye.


Kedves Fony, ez rendben lenne, ugyanakkor, ha úgy vesszük a fórumozás botrányok sorozatából áll. Számos olyan botrányt fel tudok sorolni, amelyek senkinek sem szúrtak szemet, senki sem háborodik fel rajtuk, sőt még el is fogadja azokat, amit a másik botrányos módon leírt. Leírtam vagy tízet, de nem írom be most azokat, mert egy sem ér fel a számomra legnagyobb botránnyal, miszerint a kapitalizmus a protestantizmus szülötte, Kálvin János az atyja és ennek a kapitalizmusnak lényege természetes módon az önzés, amely a legminimálisabb állami beavatkozással legoptimálisabban képes a piacon keresztül irányítani a világot.

Ez az önzés vezérelte világ Kálvin János, a reformátusok akarata szerinti, sőt Isten szerint való dolog egyesek szerint. Az önzés vezérlés a lehető legjobb dolog a létező világban szerintük. Az állam ne akarjon altruista (irgalmasságot gyakorló) lenni, ez csak az egyének feladata lehet, ha annak hite erre netán parancsot ad.

Ezt a tipikusan világi alapállású, a keresztyénség lényegét tagadó, égbekiáltó botrányt többen is vitattuk annak idején, de állandó gúny kísért a fórumozók egy részétől bennünket, amikor ezt kritizáltuk. Mindenesetre a legkevésbé sem váltott ki senkiből sem indulatot, kivéve talán egy-két ember beírását.

A többi x botrány legfőképp valamilyen célból taktikai, megfélemlítő, kirekesztő, kizárni akaró jellegű, szemben a fentebbivel, amely alapjában érinti a keresztyénség, a kálvinizmus lényegét. A többi botrány általában Isten üdvtervének, a zsidó áldozati szokásoknak, és az Ószövetségből levont ilyen-olyan tanulságoknak érvként való használatából, vitatásából áll, ideologizál szenvedéseket, illetve relativizálja a különböző népek szenvedését. Ez voltaképpen hisztériakeltő, mások felett ítéletet mondani akaró, másokat kiszorítani akaró, sokszor szimplán politikai jellegű és sajnos olykor Isten ellen való gondolkozásra utal, amely frontokat állít fel és csatába küldi az embereket.

Ezek nem újszövetségi problémák elsősorban, inkább az ószövetségi kérdéseknek a középpontba emelése. Az általam beírt viszont erőteljesen újszövetségi, a keresztyénség lényegét érintő probléma. Részemről annak örülnék inkább, ha ez a fajta, az Újszövetséget megkérdőjelező probléma generálna ekkora indulatokat, mint az ebben a topicban jelentkezők, merthogy én ezt a kérdést tartom elsődlegesnek és nem azt például, hogy a napi politika miként kezelhető üdvtörténeti eseményként


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: twillight
HozzászólásElküldve: 2009. aug. 13., csütörtök 12:35 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 19:48
Hozzászólások: 1002
--


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fony 2009. nov. 27., péntek 16:33-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 113 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség