Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 983 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 66  Következő
 

Gondolatok
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. márc. 09., péntek 23:14 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Sokszor találkozunk gondolatokkal, amelyeket lehet, hogy nem is kell megbeszélni, egyszerűen csak végig kell gondolni. Ezek a sokszor megrázó gondolatoknak ad helyet ez a topic


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 09., péntek 23:18 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Szekularizáció

Összegzés

„De úgy látszott, valami történt, ami eddig soha: bár nem
tudjuk, pontosan mikor vagy miért vagy hogyan vagy hol.
Az emberek elhagyták Istent, de azt mondják, nem más istenért,
hanem az istentelenségért, és ilyen még nem történt soha.
Hogy az emberek megtagadják az isteneket és imádják
az isteneket és hitet tesznek az Ész,
Aztán a Pénz és a Hatalom mellett, és amit úgy neveznek, Élet
vagy Faj, vagy Dialektika.
Kiközösítve az egyház, ledöntve a torony, felfordítva a harang,
és mi tehetetlenül
Üres kézzel, széttárt tenyérrel állunk
A korban, mely fokozatosan halad visszafelé...
Pusztaság és űr. Pusztaság és űr. És sötétség vala a mélység színén.
Az egyház hagyta el az emberiséget, vagy az emberiség
hagyta el az egyházat?” (T.S. Eliot)

Thomas Stearns Eliot prófétai üzenetű verse összefoglalja számunkra azt a folyamatot, amit áttekintettem szakdolgozatomban. Valamikor a felvilágosodás idején történt meg a váltás Európa gondolkodásában (természetesen folyamatról van szó), amikor az emberek elkezdték Isten nélkül értelmezni világunkat, életünket. Ez a váltás nagyrészt annak eredménye, ahogy azt kifejtettem, hogy „az egyház hagyta el az emberiséget”, mivel nem adott választ a szenvedésre, az igazságtalanságra, nem töltötte be hivatását, épp ellenkezőleg rabságban, tudatlanságban, igazságtalanságban, szenvedésben tartotta az embereket. A „racionalista” lázadás azonban nem bizonyult jogosnak a történelem formálására, új eszméi, újabb rabságot, igazságtalanságot, szenvedést eredményeztek, amely a XX. század elejére önmagával is meghasonlott. Elérkeztünk a posztmodern „pusztaságába”, ahol minden bizonytalan, minden változó, minden relatív és értelmezés függő.

Felszabadultunk, boldoggá lettünk, történelmünk előbbre haladt, vagy „fokozatosan haladtunk visszafelé”?

Kultúránk fausti jellege okozza korunk mai problémáját: tudást akartunk, de tudásunkkal eladtuk lelkünket az ördögnek, ráadásul a kapott tudással, szabadsággal sem tudunk mit kezdeni.

Létezésünk paradox, hiszen nem találtunk választ kérdéseinkre, vagyis nem tudunk választ találni kérdéseinkre, mégis úgy élünk, s úgy kell élnünk mintha tudnánk, hogy van és, hogy mi az értelme. Irracionális ugrás ez, de olyan ugrás, aminek nincs támasza, alapja, s nagyon gyakran belefárad, beleőrül a mai ember ebbe a paradoxonba. Erich Fromm, kiváló pszichológus jellemezte így korunk emberét: „Notorikusan boldogtalan emberek társadalma a miénk: magányosak, félelmektől gyötörtek, depressziósak, rombolók vagyunk - olyan emberek, akik boldogok, ha sikerül agyonütniük azt az időt, amelyet szüntelenül meg akarnak spórolni.”

1954 november 4-én Oslóban ezekkel a szavakkal vette át Nobel-díját Albert Schweitzer: „Merjük olyannak látni a dolgokat, amilyenek... Az ember emberfeletti emberré lett... De az emberfeletti hatalommal rendelkező emberfeletti ember nem emelkedett fel az emberfeletti értelem szintjére. Ezáltal nyilvánvalóvá vált, amit eddig nem szívesen vallottunk be: Az ember amilyen mértékben növekszik a hatalma, éppoly mértékben egyre nyomorúságosabb ember is lesz... Aminek pedig tudatára kellene, s már régen kellett volna ébrednünk, az az, hogy emberfeletti emberként embertelenekké lettünk.”

Kultúránk tehát valóságos megoldásokat követel. Az embereket ma nem érdekli a filozófia vívódása, hiszen a filozófia ma már olyan világot épített ki magának, amely az átlagember számára érthetetlen és idegen. Ugyanakkor mindenütt körülvesz bennünket az a meggyőződés, hogy a világot számtalan módon lehet értelmezni, viszont az emberek vágynak a „nagy elbeszélésekre”.

Természetesen nem forgathatjuk vissza a történelmet, viszont én hiszem, hogy a kereszténység megoldást tud adni a mai kor problémáira. Maivá kell tenni az üzenetet. Ez viszont nagy felelősség, méghozzá a keresztények felelőssége. Vagy ha a keresztények nem tudják, vagy nem akarják vállalni ezt a felelősséget, akkor lehetőség nyílik valami új nagy elbeszélésre, amely lehet, hogy valami irracionalitás lesz.

A kérdés szerintem: „Ha létezik Isten, és mi az Ő képére vagyunk teremtve, akkor a dolgoknak van valódi értelme, és lehet valódi tudásunk azáltal, amit Ő közölt velünk. Ha ezt elvetjük, nem marad más, mint az ember és az ő véges önkifejezése. Ezen a ponton az egyén számára nem marad más, mint az egyedi ember önkifejezése.” Ha nincs személyes Isten úgy létünk mindenképp értelmét veszti, kultúránk minden törekvése abszurd lesz.

Ez a dilemma áll előttünk, szembe tudunk vele nézni?

MERÉNYI ZOLTÁN


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 10., szombat 00:06 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Kedves Rosta!
Ez tényleg szomorú, hogy ez a helyzet, de ha a keresztények sem tudnak egymással meglenni, még gyülekezeten belül sem, akkor hogyan is mutatnák meg Krisztust?Á, nem is fokozom.
Üdv szeretettel cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 10., szombat 10:19 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
Kedves Rosta!

örülök ennek az idézetnek!
mikor - csak hogy "új beírás" jellege eltűnjön - oda-odakattintottam a híreidre (Gyurcsány-saga 18431. epizód), már akkor azt hittem, hogy EZT nem lehet alulmúlni...
aztán jött Sztravinszkij és a KAKAfónia... komolyan... egy MŰVELTSÉGÉRE BÜSZKE embertől ilyet...

mind1, elfelejtek boldogan mindent, ha ILYENEKET idézel :)

Merényi Zoli barátomra nem mondhatja senki, hogy SZŰKLÁTÓKÖRŰ, csőlátásos keresztény... Zoli volt BUDDHISTA, megjárt SZÁMOS KANYART keresésében, amíg odatalált Istenhez... az ő szájából HITELESEN hangzanak még az IDÉZETEK is :)

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 10., szombat 15:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
net2rist írta:
Kedves Rosta!

örülök ennek az idézetnek!
mikor - csak hogy "új beírás" jellege eltűnjön - oda-odakattintottam a híreidre (Gyurcsány-saga 18431. epizód), már akkor azt hittem, hogy EZT nem lehet alulmúlni...
aztán jött Sztravinszkij és a KAKAfónia... komolyan... egy MŰVELTSÉGÉRE BÜSZKE embertől ilyet...

mind1, elfelejtek boldogan mindent, ha ILYENEKET idézel :)

Merényi Zoli barátomra nem mondhatja senki, hogy SZŰKLÁTÓKÖRŰ, csőlátásos keresztény... Zoli volt BUDDHISTA, megjárt SZÁMOS KANYART keresésében, amíg odatalált Istenhez... az ő szájából HITELESEN hangzanak még az IDÉZETEK is :)


Ha megengeded mindezt lefordítom érthetőre. Azt, hogy ritka nagy tapló vagyok, amely a Hírek topic idézeteinek egyenes következménye, amelyet a Sztravinszkíjes, kakafóniás beírásom méginkább jelez, az egy dolog,de a buddhistából lett keresztyén gondolatának beírása feledteti mindezeket az emberi gyengeségeket.

Ez mind nagyon kedves, de elfelejtettél megölelgetni.... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 13., kedd 11:20 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
Kedves Rosta!

Köszi az idézetet. Valami ilyesmin törtem én is a fejemet a múltkor, hogy mi is lehet a célja azoknak az embereknek, akik Krisztust le akarják fokozni, (emberivé tenni brrrr...). Miért jó az, ha a lélek tükrét összetörik. Attól még a mi ábrázatunk nem lesz szebb. És ez a cikk pont erről szól. Köszönet érte.


Üdvözlettel: Zsolt


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 13., kedd 11:26 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Idézet:
Köszi az idézetet.


Csatlakoznék én is, és kiemelném ezt a mondatot:

"Aminek pedig tudatára kellene, s már régen kellett volna ébrednünk, az az, hogy emberfeletti emberként embertelenekké lettünk.”

Jó lenne ezen elgondolkozni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 15., csütörtök 21:35 
Aktív tag
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 09:04
Hozzászólások: 967
Tartózkodási hely: Arany Baranya
Zsolt írta:
Kedves Rosta!

Köszi az idézetet. Valami ilyesmin törtem én is a fejemet a múltkor, hogy mi is lehet a célja azoknak az embereknek, akik Krisztust le akarják fokozni, (emberivé tenni brrrr...). Miért jó az, ha a lélek tükrét összetörik. Attól még a mi ábrázatunk nem lesz szebb. És ez a cikk pont erről szól. Köszönet érte.


Üdvözlettel: Zsolt


Nehéz szembe nézni a magunk tökéletlenségével , sőt a bűneinkkel, így könnyebb félretenni a lelkiismeretet!
Van hogy nagyon szégyellem magam azért amit tettem , de megbocsájtó a mi Urunk , és ez ad erőt ahoz hogy megvalljam Neki milyen esendő vagyok!
Másoknak talán nehézséget okoz , ha be kell vallaniuk az EGOjuk előtt , hogy hű de nem klassz fejek!
Mivel a lelkiismereten keresztül szól az Úr hozzánk , egyszerűbb lekicsinyíteni, vagy megtagadni!
Tiszta rendes ház , csak épp a szőnyeg alá van seperve a kosz, ahol nem látszik!
Szeretettel Tamás

_________________
Mert Istennek kell inkább engedni, hogysem az embernek!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 16., péntek 02:12 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 00:34
Hozzászólások: 194
Sziasztok! Ez a Merényi idézet esetleg angolul is megtalálható valahol? Úgy értettem, lefordította valaki?
Előre is köszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 24., szombat 16:40 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Ha azt veszed észre, hogy mindig igazad van, tudd, hogy megöregedtél. Vagy lehet, hogy már nem is élsz.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kamilla 2007. márc. 24., szombat 19:49-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 24., szombat 16:44 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
kamilla írta:
Ha mindig igazad van, tudd, hogy megöregedtél. Vagy lehet, hogy már nem is élsz.

Ajaj!! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 24., szombat 16:48 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
a jelen lévők mindig kivételek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. márc. 24., szombat 17:18 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Az elmúlt századok nagy embereinek tetteit sorra felidézve tapasztalom, hogy majdnem mindegyik harmincévesnél fiatalabb ember műve volt.
Montaigne (1533-1592)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. ápr. 08., vasárnap 19:23 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
A kölcsönös bizalom fontosabb, mint a kölcsönös megértés.

Marie von Ebner-Eschenbach


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. ápr. 19., csütörtök 10:21 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
"Hát én volnék az a Zéta. S bizony mondom: nem ismer engem senki.... Az embernek csak az arca ismerhető, de az arca nem ő. Ő az arca mögött van. Láthatatlan."

Gárdonyi Géza: A láthatatlan ember


/Zéta tulajdonképpen Gárdonyi képmása: azé az íróé, akit magánya miatt sokan különcnek tartottak, de ismerni nem ismerték./


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 983 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 66  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség