Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 983 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 66  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. aug. 01., szerda 17:19 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Saját magad megismeréséhez használd a fejed, mások megismeréséhez pedig a szíved! (sajnos nem tudom ki írta)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 01., szerda 18:28 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Ne félj az árnyaktól! Csak azt jelentik, hogy valahol fény van a közelben.

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 18., szombat 19:29 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
HISZEK A NAPBAN, HA NEM IS LÁTOM FÉNYÉT,
HISZEK A SZERETETBEN, HA NEM IS ÉRZEM SEHOL!

HISZEK ISTENBEN AKKOR IS HA HALLGAT!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 19., vasárnap 07:00 
:?


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 19., vasárnap 07:48 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
Termett, ezt neked írom:


jelbeszéd az életünk,
túl sok ember van,
ki többre nem, csak jelszavakra gondol...

/vagy ha mégis, akkor oszd meg velünk, légyszi, mert ezek a jelek nagyon sokatmondóak- végül is számomra mindent elmondanak..../


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 21., kedd 20:20 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
A pokol kapui

Egy Nobushige nevezetű katona elment Hakuinhoz - a zen mesterhez - és a következő kérdést tette fel neki:
- Valóban létezik Paradicsom és Pokol?
- Ki vagy te? - kérdezte Hakuin.
- Szamuráj vagyok - válaszolta a harcos.
- Te? Szamuráj? - kiáltott fel Hakuin. - Miféle uralkodó fogadna fel téged testőréül? Hiszen olyan a képed mint egy koldusé!
Nobushige annyira feldühödött, hogy már-már kardot rántott, de Hakuin csak folytatta:
- Szóval kardod is van. Biztosan az is olyan tompa mint a fejed!
Amint Nobushige kardot rántott, Hakuin megjegyezte:
- Innen nyílnak a Pokol kapui.
E szavakra a katona - megértvén a mester tanítását - visszadugta kardját a hüvelyébe és fejet hajtott.
- És innen a Paradicsomé - mondta Hakuin.

Forrás: Balogh Béla: A végső valóság


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 21., kedd 22:08 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 23., hétfő 11:00
Hozzászólások: 348
Tartózkodási hely: Budapest, Újsolt
bolond írta:
A pokol kapui

Egy Nobushige nevezetű katona elment Hakuinhoz - a zen mesterhez - és a következő kérdést tette fel neki:
- Valóban létezik Paradicsom és Pokol?
- Ki vagy te? - kérdezte Hakuin.
- Szamuráj vagyok - válaszolta a harcos.
- Te? Szamuráj? - kiáltott fel Hakuin. - Miféle uralkodó fogadna fel téged testőréül? Hiszen olyan a képed mint egy koldusé!
Nobushige annyira feldühödött, hogy már-már kardot rántott, de Hakuin csak folytatta:
- Szóval kardod is van. Biztosan az is olyan tompa mint a fejed!
Amint Nobushige kardot rántott, Hakuin megjegyezte:
- Innen nyílnak a Pokol kapui.
E szavakra a katona - megértvén a mester tanítását - visszadugta kardját a hüvelyébe és fejet hajtott.
- És innen a Paradicsomé - mondta Hakuin.

Forrás: Balogh Béla: A végső valóság


Érdekes :)
Még inkább felajzana, ha ezen tanuságból találnánk valami közöset a Biblia által közölt irányokból.
Mert idézgethetnénk akár a Hagakure (Szamurájok kódexe) összes tanmeséjét is.
Vagyis értem, hogy a harag, a düh, visz a rossz oldalra, és a megértés, megvilágosulás a jó oldalra.
Kérlek ne vedd zokon ezen sorokat. Kiváncsí lettem, azon gondolatra ami miatt érdemesnek tartottad ezen történetet felhozni.
Talán ha azt megosztanád!

_________________
Pihenek, ha lesz értelme benézek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 21., kedd 22:26 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
Tisztelt Lucius!
Bár nem szándékoztam felajzani Téged :wink: :oops: :*: ,és nem szokás a zen tanmeséket magyarázgatni (eltérően a Biblia olvasásától),szívesen megteszem kérésedre.De leszögezem,hogy ez csupán az én értelmezésem,és mint ilyen,nem abszolút érvényű.
Ahogyan írtad is, a történet valóban pofonegyszerű igazsága,azt hiszem legtöbb ember számára "leesik",bár vicces volt,hogy tulip pont a tanmesén "rágott be" (ld.természetgyógyászos topik),demonstrálva ezzel a "pokol kapujához" vezető utat...ebből látszik,hogy ő nem értette meg a történet lényegét.tehát már megérte betennem ide.
De ha mélyebbre szeretnénk ásni,akkor hozzátenném,hogy szvsz nincs rossz oldal és jó oldal. A történet megértéséhez közelebb visz az a tény,hogy a tételes vallások (mint pl. a kereszténység) előtt a néphit nem tartott számon poklot és mennyországot (ahogyan azt mostanában elképzeljük),csupán egy egységes szellemvilág létezett.A buddhizmusban már létezik a pokol és a mennyország fogalma,de némiképp eltér a keresztény felfogásoktól.Leginkább abban,hogy nem konkrét helyekről van szó,hanem tudatállapotokról.Tehát a pokol és a mennyország is tudatállapot függvénye,és még életünkben is "oda" kerülhetünk,a pokolba,vagy a mennyországba.lásd,ha negatív érzelmek öntenek el,és nem tudunk uralkodni magunkon,az már kezdete egy olyan tudatállapotnak,amely ha tartóssá válik,megélhetjük itt a földön is a poklot.ellenben az engedelmesség,tisztelet,a tanítás(ok) elfogadása, a megbánás előkészíti a tudatunkat a paradicsomi állapotok befogadására.
én látok ebben párhuzamot a keresztény tanításokkal.

nem tudom,ilyesmi értelmezésekre gondoltál e,de nyilván jelezni fogod,ha nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 21., kedd 23:04 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 23., hétfő 11:00
Hozzászólások: 348
Tartózkodási hely: Budapest, Újsolt
bolond írta:
Tisztelt Lucius!
Bár nem szándékoztam felajzani Téged :wink: :oops: :*: ,és nem szokás a zen tanmeséket magyarázgatni (eltérően a Biblia olvasásától),szívesen megteszem kérésedre.De leszögezem,hogy ez csupán az én értelmezésem,és mint ilyen,nem abszolút érvényű.
Ahogyan írtad is, a történet valóban pofonegyszerű igazsága,azt hiszem legtöbb ember számára "leesik",bár vicces volt,hogy tulip pont a tanmesén "rágott be" (ld.természetgyógyászos topik),demonstrálva ezzel a "pokol kapujához" vezető utat...ebből látszik,hogy ő nem értette meg a történet lényegét.tehát már megérte betennem ide.
De ha mélyebbre szeretnénk ásni,akkor hozzátenném,hogy szvsz nincs rossz oldal és jó oldal. A történet megértéséhez közelebb visz az a tény,hogy a tételes vallások (mint pl. a kereszténység) előtt a néphit nem tartott számon poklot és mennyországot (ahogyan azt mostanában elképzeljük),csupán egy egységes szellemvilág létezett.A buddhizmusban már létezik a pokol és a mennyország fogalma,de némiképp eltér a keresztény felfogásoktól.Leginkább abban,hogy nem konkrét helyekről van szó,hanem tudatállapotokról.Tehát a pokol és a mennyország is tudatállapot függvénye,és még életünkben is "oda" kerülhetünk,a pokolba,vagy a mennyországba.lásd,ha negatív érzelmek öntenek el,és nem tudunk uralkodni magunkon,az már kezdete egy olyan tudatállapotnak,amely ha tartóssá válik,megélhetjük itt a földön is a poklot.ellenben az engedelmesség,tisztelet,a tanítás(ok) elfogadása, a megbánás előkészíti a tudatunkat a paradicsomi állapotok befogadására.
én látok ebben párhuzamot a keresztény tanításokkal.

nem tudom,ilyesmi értelmezésekre gondoltál e,de nyilván jelezni fogod,ha nem.


Hát igen, mert a tanmesék általában tartalmazzák a megoldást is. Mégis szorulnak némi magyarázatra. A Biblia viszont úgy van megfogalmazva, hogy szintén hordozza a megoldást, de talán egy másik helyen, vagy kiegészítő formában adott témakörben… A megoldást, hitünk szerint Isten nyilvánítja ki az Ő Szelleme által. (Amikor azt mondom; hitünk, akkor a Bibliára alapuló hitekre gondolok)
Magam is szoktam más, pl. keleti vallási filozófiákat, tartalmazó írásokat olvasni. Célom a közös elvek megtalálása. Ami magával hozza, hogy találok ellentmondásokat is. (mondjuk sok értelme nincs, mert magam a Bibliát tartom helyes, és irányadó mértéknek. De időnként elütöm időm ezekkel is.)

De, amire kíváncsi voltam azt közölted is onnantól kezdve; tudatállapot….
Köszönöm, hogy kifejtetted.

_________________
Pihenek, ha lesz értelme benézek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 21., kedd 23:19 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
Azt gondolom,helyes úgy ahogy van: helyes,hogy a Bibliát értelmezzük,magyarázzuk,vitatkozunk róla és helyes,hogy a zen tanmeséken inkább "csak" meghökkenünk vagy találós kérdést látunk bennük,amiken ált. magunkban,elvonulva töprengünk.
Továbbá nagyon jó elfoglaltságnak tartom a vallások, filozófiák közötti közös elvek vagy épp az ellentmondások felkutatását,és biztos vagyok benne,hogy hasznodra válik,mégha számodra a Biblia jelenti is a vezérfonalat.Remélem, a továbbiakban lesz alkalmunk e közös elvek ill. ellentmondások megvitatására konkrét témákhoz kapcsolódva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 22., szerda 07:07 
Efézus 6.

10.

Végezetre, atyámfiai, legyetek erősek az Úrban, és az ő hatalmas erejében.
11.

Öltözzétek föl az Isten minden fegyverét, hogy megállhassatok az ördögnek minden ravaszságával szemben.
12.

Mert nem vér és test ellen van nékünk tusakodásunk, hanem a fejedelemségek ellen, a hatalmasságok ellen, ez élet sötétségének világbírói ellen, a gonoszság lelkei ellen, melyek a magasságban vannak.
13.

Annakokáért vegyétek föl az Istennek minden fegyverét, hogy ellentállhassatok ama gonosz napon, és mindeneket elvégezvén megállhassatok.
14.

Álljatok hát elő, körül övezvén derekatokat igazlelkűséggel, és felöltözvén az igazságnak mellvasába,
15.

És felsarúzván lábaitokat a békesség evangyéliomának készségével;
16.

Mindezekhez fölvevén a hitnek paizsát, a melylyel ama gonosznak minden tüzes nyilát megolthatjátok;
17.

Az idvesség sisakját is fölvegyétek, és a Léleknek kardját, a mely az Isten beszéde:
18.

Minden imádsággal és könyörgéssel imádkozván minden időben a Lélek által, és ugyanezen dologban vigyázván minden állhatatossággal és könyörgéssel minden szentekért,


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 22., szerda 07:34 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 23., hétfő 11:00
Hozzászólások: 348
Tartózkodási hely: Budapest, Újsolt
bolond írta:
Azt gondolom,helyes úgy ahogy van: helyes,hogy a Bibliát értelmezzük,magyarázzuk,vitatkozunk róla és helyes,hogy a zen tanmeséken inkább "csak" meghökkenünk vagy találós kérdést látunk bennük,amiken ált. magunkban,elvonulva töprengünk.
Továbbá nagyon jó elfoglaltságnak tartom a vallások, filozófiák közötti közös elvek vagy épp az ellentmondások felkutatását,és biztos vagyok benne,hogy hasznodra válik,mégha számodra a Biblia jelenti is a vezérfonalat.Remélem, a továbbiakban lesz alkalmunk e közös elvek ill. ellentmondások megvitatására konkrét témákhoz kapcsolódva.


Így lehetőségünk van 'sok kőnek a növekedését végig nézni majd' :)
Érdekes, és így reggel elgondolkodom azon, hogy a Biblia milyen egyszerűen, mégis célírányosan fogalmaz ebben is. (Számomra nyilvánvaló) Azt mondja "Szella" héberül szikla, de jelent mást is; Gondolkodj el, értsd meg. jelentések (Mivel egyetlen szó, mégis bonyolult kifejezés jelentésében, fonetikusan hozták át a fordítók. Pl. Zsolt 3:5) És álltalában mindig van benne némi felhivó jelleg is.
Míg keleten pl. Japánban Ha valaki félrevonul elmélkedni azt is mondja; Nézem a követ ahogy nővekszik.
Nah de főzők kv. ott majd tovább gondolkodom... :)

_________________
Pihenek, ha lesz értelme benézek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 22., szerda 09:38 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
Ne is mondd,épp kávé-elvonó kúrán vagyok :(

Valóban nagyon érdekesek ezek a hasonlatosságok a kifejezésekben.
Gondolom a Biblia olvasása közben (is) felmerül az az igény,hogy a szavaknak,kifejezéseknek utánajárjunk és az eredeti,általában többszörös jelentéstartamot megismerjük,hiszen a fordítás (kevés kivételtől eltekintve) valamennyire mindig torzít,egyszerűsít. Te értesz valamennyire héberül?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 22., szerda 10:18 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 23., hétfő 11:00
Hozzászólások: 348
Tartózkodási hely: Budapest, Újsolt
bolond írta:
Ne is mondd,épp kávé-elvonó kúrán vagyok :(

Valóban nagyon érdekesek ezek a hasonlatosságok a kifejezésekben.
Gondolom a Biblia olvasása közben (is) felmerül az az igény,hogy a szavaknak,kifejezéseknek utánajárjunk és az eredeti,általában többszörös jelentéstartamot megismerjük,hiszen a fordítás (kevés kivételtől eltekintve) valamennyire mindig torzít,egyszerűsít. Te értesz valamennyire héberül?


Igen, felmerül az igény. És amennyire tellett fel is vérteztem ezt a gépet azzal, hogy mindezen igényeim kiszolgálja.
Már Jézus korában sem értette mindenki az arám nyelvjárást, ezért is vannak a korai iratokkal kapcsolatosan nagy viták szakértői körökben. Tehát ha ők nem jutnak dülőre, akkor én hogyan is mondhatnám, hogy értek...
pl. nézd a magyarban halotti beszéd, vagy tihanyi apátség alapitó levél stb... Mennyit változott ezen nyelv is. A héber pedig több ezer éves múlttal. Habár kövült nyelv mégis fellelhető benne változás, akárcsak latinban.
Mások vállaira állok Amikor eljutok egy megállapításra.
Nem mondom, hogy nincsenek torzítások a fordításokban. De, amik találhatóak azok is olyanok, hogy tisztázhatóak. Hiszem, hogy Isten felvigyázza üzenetét, és annak mondanivalóját.

_________________
Pihenek, ha lesz értelme benézek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. aug. 22., szerda 12:44 
Offline

Csatlakozott: 2007. aug. 19., vasárnap 12:51
Hozzászólások: 298
Kedves Lucius,ezt úgy értsem,hogy szerinted (vagy a Biblia szerint?) Isten gondoskodik arról,hogy ne legyenek félrefordítások,félreértelmezések a Bibliá(k)ban?Vagy éppen az szolgálja épülésünket,hogy rengeteg vita,félreértés adódik az eredeti szöveg komplexitásából,misztikus,szimbólikus jellegéből adódóan?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 983 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 66  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség