Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 256 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő
 

Egyáltalán létjogosult az ökumenizmus?
Igen 59%  59%  [ 10 ]
Nem 41%  41%  [ 7 ]
Szavazatok száma : 17

Egyáltalán mi az ökumenizmus létjogosultsága?
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 09:07 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. dec. 11., hétfő 09:37
Hozzászólások: 99
Manapság fénykorát éli az ökumenizmus a protestánsok és a katolikusok között. Mégis, mintha sokan azt éreznék a szívük mélyén, hogy itt valami nem stimmel.

Következzen néhány kijelentés a római katolikus egyháztól:

"A Szentírás és a hagyomány alapján a zsinat azt tanítja, hogy ez a földön vándorló Egyház szükséges az üdvösséghez. Mert egyedül Krisztus a közvetítő és az üdvösség útja, aki az Ő testében, ami az Egyház, jelenik meg számunkra; Ő maga pedig kifejezetten hangsúlyozva a hit és a keresztség szükséges voltát, egyúttal az Egyház szükségességét is megerősítette, melybe a keresztségen mint ajtón át lépnek be az emberek. Ezért nem üdvözülhetnek azok az emberek, akik tudják ugyan, hogy Isten Jézus Krisztus által az üdvösség szükséges intézményének alapította meg a katolikus Egyházat, megsem akarnak belépni oda vagy megmaradni benne." (Katolikus egyház 1997-es katekizmusa, 846. pont)

"Hitünk szerint ugyanis a Péter vezetése alatt álló egyetlen apostoli kollégiumra bízta az Úr az új szövetség összes javait, hogy létre hozza Krisztus egy Testét a földön; melybe teljesen be kell épülnie mindazoknak, akik valamilyen módon már Isten népéhez tartoznak." (a II. vatikáni zsinat Unitatis Redintegratio nevű dokumentuma, 3. pont)

"Mindezek, ha a katolikus Egyház hívei lelkipásztorai vezetése mellett okosan és türelmesen teszik, hozzá fognak járulni a méltányossághoz és igazságossághoz, az egyetértéshez és együttműködéshez, a testvéri lelkülethez és az egységhez; hogy ily módon fokozatosan legyőzve a tökéletes egyházi közösség akadályait, a keresztények összegyűljenek az egy Eukarisztia ünnepléséhez, s az egy és egyetlen Egyház egységébe, mellyel Krisztus kezdettől fogva megajándékozta Egyházát, s hisszük, hogy a katolikus Egyházban elveszíthetetlenül megvan, és reméljük, hogy gyarapodni fog napról napra a világ végezetéig." (a II. vatikáni zsinat Unitatis Redintegratio nevű dokumentuma, 4. pont)

II. János Pál pápa "harcot hirdet az erősödőben lévő, főleg az Egyesült Államokban terjedő, ...néhány protestáns szekta... ellen.", akiket azzal vádolják, hogy szembe akarják állítani az egyházat a haladással" (Teológusok "Kerekasztal-Beszélgetése" a Teremtés És Evolúció Kérdésről, Jó hír. 1997/23. )

A következő kérdéseim vannak az ökumenizmus protestáns gyakorlói felé:

1. Te miért vallod az ökumenizmust (ebben az esetben valójában ez szinkretizmus)? Helyes-e ez így?
2. Te mit tudsz nyerni az ökumenizmustól?
3. Mit veszítünk, ha nem ökumenizálunk?
4. Miért tartod keresztyénnek a katolikus egyházat, és miért?
5. Ha a katolikus egyház ilyeneket jelent ki, ez nem ok arra, hogy ne folytassuk az ökumenizmust velük?
6. Miért vállalsz egységet a római katolikus egyházzal, és miért tartózkodsz pl. a mormon egyháztól?

"Jobb a nyílt feddés a titkolt szeretetnél. Jó szándékúak a baráttól kapott sebek, de csalárd a gyűlölködőnek a csókja" (Péld. 27, 5-6)

"Hanem legyen a ti beszédetek: Úgy úgy, nem nem; a mi pedig ezeken felűl van, a gonosztól vagyon" (Mt. 5,37)

"járnak-e ketten egy úton, ha meg nem egyeznek egymással"? (Ám 3,3)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 09:11 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
nem-nem ;)


http://www.parokia.hu/ext/forum/viewtopic.php?p=619&#619


AMÚGY: majnem abba a "hibába" estem, hogy AJÁNLANI KEZDTEM valakinek az írását... akiről kedves fórumozó-társunk ezt írta:

Idézet:
Szerencsétlen paranoiás, beteg ember lehet az írója, aki a borzasztó nagy lelki békétlenségét így éli ki. Sajnálom az ilyen embereket, mert hát azzal, hogy a maguk ellenségképüket megtalálták, hát azzal elvesztették a saját emberségüket.


aztán kicsit lejjebb lapoztam, és rájöttem, hogy TE ÍRTAD :D

nekem TETSZIK :D

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 09:26 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. dec. 11., hétfő 09:37
Hozzászólások: 99
Nem értem... ezt ki irta?

Idézet:
Szerencsétlen paranoiás, beteg ember lehet az írója, aki a borzasztó nagy lelki békétlenségét így éli ki. Sajnálom az ilyen embereket, mert hát azzal, hogy a maguk ellenségképüket megtalálták, hát azzal elvesztették a saját emberségüket.


aztán kicsit lejjebb lapoztam, és rájöttem, hogy TE ÍRTAD :D

nekem TETSZIK :D[/quote]


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 09:32 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
nem bántanám az illetőt, nem írom ide a nevét...

de ha rákeresel, természetesen kidobja a helyet...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 12:33 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. dec. 11., hétfő 09:37
Hozzászólások: 99
Mi a valódi ökumené?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 12:45 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
azért nem értheted, mert "ellenkező irányból indulunk"

te azzal vagy tele, hogy MIVEL NEM lehet közösséget vállalni

én meg az "egyek legyenek" oldaláról indulva (hús-vér ellenségkép NÉLKÜL) kapcsolódok EMBEREKhez... az ESZMÉK inkompatibilitására nézve megmaradva a Filippi3:15-16 mellett...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 13:12 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Igenis van létjogosultsága az ökumenizmusnak, főleg ha abból indulunk ki, hogy KI köt ÖSSZE, mi a KÖZÖS.
Persze ha csak azt keressük, mi az, ami SZÉTVÁLASZT, akkor semmi értelme.

Én az első csoportba tartozom. A kérdésekre pedig később válaszolok majd.

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 13:46 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
net2rist írta:
én meg az "egyek legyenek" oldaláról indulva (hús-vér ellenségkép NÉLKÜL) kapcsolódok EMBEREKhez... az ESZMÉK inkompatibilitására nézve megmaradva a Filippi3:15-16 mellett...

De a Filippi3:15-16 egyáltalán nem támogatja az összeborulós szőnyegalásöprős ökumenét, sőt. Az én olvasatom szerint.
Egyébként én azt gondolom, hogy embernek egyáltalán nem kell erőlködni az egységen. Az ma is létezik a valódi testvérek között, az Egyházon belül, felekezettől függetlenül.
üdv
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 13:58 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
exrefis írta:
Egyébként én azt gondolom, hogy embernek egyáltalán nem kell erőlködni az egységen. Az ma is létezik a valódi testvérek között, az Egyházon belül, felekezettől függetlenül.
üdv
ex


ami igaz, az igaz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 11., hétfő 14:18 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
net2rist írta:

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 12., kedd 10:25 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. dec. 11., hétfő 09:37
Hozzászólások: 99
JennyT írta:
Igenis van létjogosultsága az ökumenizmusnak, főleg ha abból indulunk ki, hogy KI köt ÖSSZE, mi a KÖZÖS.
Persze ha csak azt keressük, mi az, ami SZÉTVÁLASZT, akkor semmi értelme.

Én az első csoportba tartozom. A kérdésekre pedig később válaszolok majd.


"Keresni kell azt, ami közös". Ezt nemrég egy krisnás utcatérítő mondta nekem. Úgy néz ki, hogy a római katolikus-féle ökumenikus mentalitás annyira sikeres, hogy ezt a krisnások is használják a halászatuk során.

Krisnásokkal van közös pontunk, de mégsem válalljuk úgy a teljes közösséget. Nem értelmesebb ekőször Istennel összeköttetésben lennünk, mintsem emberekkel összekötnünk magunkat?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 12., kedd 10:29 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
net2rist írta:


amúgy meg:

"Nem értelmesebb ekőször Istennel összeköttetésben lennünk, mintsem emberekkel összekötnünk magunkat?"
KI állította az ELLENKEZŐJÉT???

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 12., kedd 11:07 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
bigdidre írta:
JennyT írta:
Igenis van létjogosultsága az ökumenizmusnak, főleg ha abból indulunk ki, hogy KI köt ÖSSZE, mi a KÖZÖS.
Persze ha csak azt keressük, mi az, ami SZÉTVÁLASZT, akkor semmi értelme.

Én az első csoportba tartozom. A kérdésekre pedig később válaszolok majd.


"Keresni kell azt, ami közös". Ezt nemrég egy krisnás utcatérítő mondta nekem. Úgy néz ki, hogy a római katolikus-féle ökumenikus mentalitás annyira sikeres, hogy ezt a krisnások is használják a halászatuk során.

Krisnásokkal van közös pontunk, de mégsem válalljuk úgy a teljes közösséget. Nem értelmesebb ekőször Istennel összeköttetésben lennünk, mintsem emberekkel összekötnünk magunkat?

Nem az általános "szeressük egymást, attól vagyunk keresztyének" szövegre gondoltam. Hanem pl a közös Krisztust megkeresni, és hangsúlyozni, akit mindenkit másképp imád és tisztel. De UGYANAZT a Krisztust...
Komolyan azt hiszed, hogy én a krisnásokkal akarok összeborulni??? Egyébként volt, hogy beszélgettem krisnás nővel, és jól jöttek azok a kapcsolópontok, amik náluk és a keresztyénségben közösek (főleg erkölcsi-etikai-liturgikai dolgokra gondolok).
Mindegy, úgy érzem, nem is akarod megérteni azokat, akiknek nincs nagyobb baja az ökumenizmussal. A topicot is azért nyitottad, hogy jól bevauzhass mindenkinek, aki nem ért veled egyet... :( Sajnállak...

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 12., kedd 14:55 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. dec. 11., hétfő 09:37
Hozzászólások: 99
Nem az általános "szeressük egymást, attól vagyunk keresztyének" szövegre gondoltam. Hanem pl a közös Krisztust megkeresni, és hangsúlyozni, akit mindenkit másképp imád és tisztel. De UGYANAZT a Krisztust...

Jó, persze, értem én, én is a láthatatlan egyház híve vagyok (érdekes, hogy a katolikus teológiával szemben!). De hát a katolikusoknál ott van Mária, ugyebár már kb. 150 éve benne vagyunk a Mária korszakba. És a szentek. Magyarul tényleg ugyanaz a Krisztus? Akivel együtt Mária is Coredemtrix? Ez a kérdés egyszerűen adja magát és választ követel!

Komolyan azt hiszed, hogy én a krisnásokkal akarok összeborulni??? Egyébként volt, hogy beszélgettem krisnás nővel, és jól jöttek azok a kapcsolópontok, amik náluk és a keresztyénségben közösek (főleg erkölcsi-etikai-liturgikai dolgokra gondolok).

Nem, félreértetted. Azt kérdeztem, ökumenét vállalnál a krisnásokkal. Látod, persze, hogy nem. De én, amire választ szeretnék hallani az ökumené híveitől az az, hogy miért a római katolikus egyház? ÉPP.

Mindegy, úgy érzem, nem is akarod megérteni azokat, akiknek nincs nagyobb baja az ökumenizmussal. A topicot is azért nyitottad, hogy jól bevauzhass mindenkinek, aki nem ért veled egyet... :( Sajnállak...

Én már voltam ökumenikus gondolkodású ember. Pl. MEKDSZ tag voltam, ami maximálisan felekezetkozötti=ökumenikus.

Lehet, hogy én máshol látom a határt, hogy ki kivel ökumenizálhat. Én a katolikusokat kizárom, de a protestantizmuson belül minden főbb felekezetet elfogadom. Légy szíves, ne ítélj meg emiatt, ne légy szeretetlen. Sajnállak, ha valakit ezen nézete miatt el kell ítélned engem. Valaki nyugodtan ökumenizálhat krisnásokkal, katolikusokkal (kérdés is volt egyébként, hogy miért tartod keresztyénnek a katolikus egyházat, ha már egységet vállalsz velük, de erre nem kaptam választ)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jún. 12., kedd 14:56 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. dec. 11., hétfő 09:37
Hozzászólások: 99
net2rist írta:
net2rist írta:


amúgy meg:

"Nem értelmesebb ekőször Istennel összeköttetésben lennünk, mintsem emberekkel összekötnünk magunkat?"
KI állította az ELLENKEZŐJÉT???


Hm. Az ökumenikus mozgalom úgy látom a gyakorlati magatartásában kipellengérezik azokat, akik nem hajlandóak a RKE-zal egységben lenni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 256 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség