Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 259 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő
 

Zsidó vallás és gondolatok
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2008. nov. 04., kedd 15:50 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Sziasztok!

Arra gondoltam, hogy lehetne egy ilyen topik, ahol tudunk beszélgetni a zsidó vallásról.Jöhetnek ide írások, gondolatok(humor is), minden ami a zsidósággal kapcsolatos.

Kedves Sztalker, ide feltehetnéd a műsorral kapcsolatos dolgokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 04., kedd 15:53 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
A Tóra tanításainak és törvényeinek lényegét egy talmudi anekdota őrizte meg számunkra. Egyszer egy pogány felkereste az ókori zsidóság egyik ismert mesterét, az időszámításunk kezdetén élt Samájt, és azt mondta neki:
― Szeretném megérteni és felvenni a zsidó vallást, de olyan sok tanítása és törvénye van, hogy képtelen vagyok azt mind felfogni. Mondd hát el nekem, mi a zsidóság lényege, annyi idő alatt, amíg én fél lábon állok!
A rabbi rettentő dühös a szemtelen kérés következtében, hogy felkapta a keze ügyében levő mérőzsinórt, mert annak idején a rabbik még egyéb polgári foglalkozást is űztek, s ő történetesen pallérként tevékenykedett, és azzal kergette el a kérdezőt. Az illető meg sem állt, amíg el nem jutott a rabbi vitapartneréhez, a Hilél nevű mesterhez, és neki is feltette ugyanezt a kérdést.
A meglehetősen agresszív kérés azonban Hilélt nem hozta ki a sodrából, nem bosszantotta fel, sőt, a rabbi egyszerűen csak ezt válaszolta:
― Ami számodra nem kívánatos, azt ne tedd a felebarátodnak! Ez a zsidóság lényege, a többi csak magyarázat. Menj, és tanuld meg!


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 04., kedd 17:33 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
köszönöm hogy megtetted amit már régóta nekem kellett volna. igyekszem majd a magam részéről érdekessé tenni a topicot. nem rég megismerkedtem Darvas Istvánnal, aki a Nagyfuvaros utcai zsinagóga rabbija, ő egy nagyon kedves, nyitott, fiatal ember, aki szívesen válaszol minden kérdésre (mérőzsinórt nem láttam még a kezében...), aki szeretne valamit első kézből megtudni, nyugodtan írja le ide én pedig közvetítek.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 04., kedd 21:15 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Egyik kérdésem lenne, hogy mennyiben különbözik a Károli biblia a Héber Bibliától?A magyar fordításra gondolok és a szövegazonosságra.

Pl:adam a héber nyelvben embert jelent

Hogyan van ez fordítva? Nálunk névként, hogy Ádám.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 05., szerda 14:17 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
hát így saját tapasztalataim alapján azt tudom mondani, a magyar zsidók nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget annak, hogy legyen egy úgymond tökéletes magyar fordítás. ők az eredeti hébert használják, a hitélet szerves része ennek a tanulmányozása. ettől függetlenül biztos van nekik is a saját fodítóik által készített változatuk, de a helyzet ahhoz hasonlít mint a templommal és a zsinagógával kapcs. nekik egy templomuk volt, a többi "csak" a gyülekezés háza. legutóbb a rabbi is épp azt mondta nekem, aki zsidó akar lenni, az tanuljon meg héberül és kész. náluk is vannak ui. olyanok akik szeretnék ha inkább magyarul lenne a felolvasás az ima. a tóra értelmezéséhez persze hatalmas mennyiségű kommentár áll rendelkezésre, ami főleg mivel hosszú évszázadok alatt alakult ki, és nemigen rendezte olyan központi cenzúra hivatal mint nálunk, nagyon széles skálán mozog. ez nagyfokú szadaságot biztosít a mai olvasóknak úgy hogy közben mégis a hagyomány körén belül érezheti magát.

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 05., szerda 18:49 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
köszi a választ :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 07., péntek 07:07 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
kedves cilla és akit még érdekel! ajánlom neked ezt az oldalt, ahol egy zsidó származású de karizmatikus katolikus férfi vall életéről és az útról amit megtett. nagyon tanulságos azt hiszem.

http://azigazat.fw.hu/beszelgetes.html

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 07., péntek 13:42 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
sztalker írta:
kedves cilla és akit még érdekel! ajánlom neked ezt az oldalt, ahol egy zsidó származású de karizmatikus katolikus férfi vall életéről és az útról amit megtett. nagyon tanulságos azt hiszem.

http://azigazat.fw.hu/beszelgetes.html



Kedves Sztalker!

Nagyon köszönöm, hogy feltetted...

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 07., péntek 18:04 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
cilla írta:
sztalker írta:
kedves cilla és akit még érdekel! ajánlom neked ezt az oldalt, ahol egy zsidó származású de karizmatikus katolikus férfi vall életéről és az útról amit megtett. nagyon tanulságos azt hiszem.

http://azigazat.fw.hu/beszelgetes.html



Kedves Sztalker!

Nagyon köszönöm, hogy feltetted...

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


kedves cillám akkor miért sírsz? :wink:

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 07., péntek 20:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Idézet:
kedves cillám akkor miért sírsz? :wink:


azért, mert nagyon megindított Gábor története, megtérése....

és azért mert a holocaustról nem tudok sírás nélkül olvasni


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 08., szombat 17:35 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
kedves Cilla! ajánlom figyelmedbe ezt a kis videót amit még tavaly vágtam össze, pilinszky apokrifjének felhasználásával:

http://radio.sztaki.hu/node/get.php/011pr1736

persze mindenki másnak is!! :P

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 08., szombat 18:23 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
sztalker írta:
kedves Cilla! ajánlom figyelmedbe ezt a kis videót amit még tavaly vágtam össze, pilinszky apokrifjének felhasználásával:

http://radio.sztaki.hu/node/get.php/011pr1736

persze mindenki másnak is!! :P


phúúú, nagyon megrázó...........olvastam, már a verset, de így hallgatva, közben látva a képeket.....(amik fantasztikusan odaillők), hirtelen nem is tudom megfogalmazni az érzéseimet.........

nem sikítanak benne a szavak, de a legbensőig eljutnak.........

a zene, nem tudom ki komponálta, de ijesztő nekem, mint ahogy ijesztő a háború a borzalmaival együtt.......


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 13., csütörtök 12:51 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 29., kedd 09:37
Hozzászólások: 6093
megnéztem és :cry: ,


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 14., péntek 08:14 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 21., szombat 17:24
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Veresegyház
ki kellene adnom valami happyendes javított válozatot. de attól tartok ahhoz egy másik témát és egy másik költőt kellene választanom. ezzel együtt örülök hogy nemcsak készíteni volt egy különös élmény, hanem "fogyasztani" is. spontán jött az ötlet, és szinte maguktól álltak össze a dolgok, a képek a zene a szöveg. egy kép volt ami elindított s amikor elkezdtem még fogalmam sem volt mi lesz belőle. van még egy tervem Pilinszkyvel, remélem időt is találok rá (a zene már megvan) köszönöm hogy megnéztétek....

_________________
szerintem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2008. nov. 14., péntek 10:22 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
köszönjük, hogy összeállítottad

Ha "happyt" akarsz, nem tudom van-e egyáltalán vidám gondolata, verse Pilinszkynek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 259 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség