Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 28 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
 

Platon
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2006. okt. 11., szerda 08:09 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Sziasztok!

Akik valamennyire ismerik Platon hatását a keresztyénségre, azoknak indult ez a topic. Tudjuk, hogy minden filozófus legnagyobbika volt ő. Ismerkedjünk vele, idézzük, beszélgessünk az életéről, a munkásságáról.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 09:12 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
Kedves Rosta!

Érdekes téma lehet, de azt hiszem sok embernek csak a plátói szigor jut eszébe első nekifutásra. Javaslom, hogy dobj fel egy témát, amire vetődhetünk, mert így olyan az egész, mint vizsga előtt: "Beszéljen kérem arról, amit legjobban tud."- szól a tanár. Mire a diák: "Minden témát egyformán ismerek, kérdezzen inkább Ön Tanár Úr!" (Egyformán jól, vagy rosszul. :) ) A felelés során kiderül.

Kíváncsian várjuk a labdát :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 09:34 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
t. kolléga úr!!

az DRÁKÓ volt!!! :D

de a fórum az ilyen.. pont leírtam vkinek: a fórumon az "egy király egy paraszt elv" érvényesül...

plátóval kapcsolatosan viszont kérdeznék egy firnyákosat: tudja-e valaki, hogy EREDETILEG mit értettek a PLÁTÓI SZERELEM alatt?

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 10:59 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
Valami olyasmit, hogy az ember, miközben szerelmes, találkozik a 'jó' meg a 'szép' meg a mindenféle hasonló ideákkal, amiknek amúgy csak a tükörképe látszik, és az is csak alig, és mintha a szerelem tárgya nem is a másikember lenne, hanem valami elvont mittudoménmi.
És Diotima is ott volt, ő azt hiszem "semmi"-nek nevezte ugyanezt, kezelőorvosa viszont szénanáthának diagnosztizálta.
Mindebből napjainkra annyi maradt, hogy emberek azt hiszik, hogy ha nem szexelnek, hanem helyette pislognak egymásra, akkor valami közük lesz Platónhoz, minden filozófusok legnagyobbikához.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 11:06 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
höhhöhö :D

KITÜNŐ (mai felfogás szerinti) értelmezés :)

ettől még az EREDETI KORBAN a plátói szerelem HOMOSZEXUÁLIS szerelmet jelentett...

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 11:11 
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:24
Hozzászólások: 390
Kedves Net2rist!

Valóban figyelmetlen voltam, mert ezt a jelet: :wink: elfelejtettem kitenni a "plátói szigor" után. Mindazonáltal elég szigorú dolog úgy szeretni valakit, hogy a virág közben beporzatlan marad :). Tehát levontam egy következtetést, amely már azért jó jel a filozófiai magasságok meghódítása felé.

(Most veszem észre, hogy a magasság, mint olyan szintén relatív dolog. Ahogy távolodom a Földtől, egyre közelebb vagyok a Naphoz. Akkor miért van mégis egyre hidegebb? :*: )

Üdvözlettel:

Zsolt


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 11:13 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
naszép.
Még annyi, hogy Diotimáról Hölderlin jutott eszembe, róla pedig Dr KHG.

És igen, persze, a görögöknél a nők enyhénszólva nem voltak egyenrangúak, talán ebből jött, hogy egymás között tisztább.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 11:35 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
"Akik valamennyire ismerik Platon hatását a keresztyénségre, azoknak indult ez a topic."
Ez azt jelenti, hogy nem nekem. El is dugultam, és figyelek :).
(esetleg elmesélhetnéd, Rosta)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 14:14 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
net2rist írta:
höhhöhö :D

KITÜNŐ (mai felfogás szerinti) értelmezés :)

ettől még az EREDETI KORBAN a plátói szerelem HOMOSZEXUÁLIS szerelmet jelentett...


Platon korában ez a fajta elferdülés jellegzetes volt sajnos a görögök között.

A plátói szerelem efféle megfogalmazása eddig számomra csak a Vágó féle műsorból eredeztethető. Mindazidáig az egész ország a platoni idea tan szerint értelmezett felsőbbrendű szerelmet értette a plátói szerelmen, amely a Lakoma Diotimájának a beszédében fogalmazódik meg legjobban.

Szóval kedves Kamilla szerintem Te magasan a Vágó féle szint felett vagy, amikor a Diotimát megemlíted. Szerintem maradj csak itt nyugodtan, ez a Te helyed...

Most nem tudok többet írni, mert munkahelyen vagyok, este próbálok szakítani időt az általam vélelmezett értelmezés begépelésére.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 16:15 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
na, MOST már merek reagálni :)

érdekes ez a dolog GÖRÖG SZEMMEL...

hogy-hogy-nem... van egy görög csetes barátném is, ő mesélte, hogy erre ők ugyanolyan nemzeti örökségként büszkék, mint mi például a kumiszra, meg a visszacsapó íjra :)

ez egy elég SPECIÁLIS homoszexualitás volt amúgy, a lényege az volt, hogy a "felnőtté válás" magában foglalt egy ilyen mentori kapcsolatot

az 1 szem Szókrátész kivételével VALAMENNYI görög filozófus ebben "nevelkedett", a mester-tanítvány viszony a "plátói szerelmet" is magában foglalta...

ez HATÁROZOTTAN ad egy érdekes "mellékszálat" a mi kis "európai kultúránk alapjainak"

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 19:55 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
net2rist írta:
na, MOST már merek reagálni :)

érdekes ez a dolog GÖRÖG SZEMMEL...

hogy-hogy-nem... van egy görög csetes barátném is, ő mesélte, hogy erre ők ugyanolyan nemzeti örökségként büszkék, mint mi például a kumiszra, meg a visszacsapó íjra :)

ez egy elég SPECIÁLIS homoszexualitás volt amúgy, a lényege az volt, hogy a "felnőtté válás" magában foglalt egy ilyen mentori kapcsolatot

az 1 szem Szókrátész kivételével VALAMENNYI görög filozófus ebben "nevelkedett", a mester-tanítvány viszony a "plátói szerelmet" is magában foglalta...

ez HATÁROZOTTAN ad egy érdekes "mellékszálat" a mi kis "európai kultúránk alapjainak"


Kedves Net!

Óvatosan kérdem, nehogy megsértődj. Platon, és a görögök szexuális életén kívül találsz még valami érdekeset abból a korból?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 12., csütörtök 20:17 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
kamilla írta:
naszép.
Még annyi, hogy Diotimáról Hölderlin jutott eszembe, róla pedig Dr KHG.

És igen, persze, a görögöknél a nők enyhénszólva nem voltak egyenrangúak, talán ebből jött, hogy egymás között tisztább.


Kedves Kamilla!

Sajnos most nincs időm, hogy a két oldalt begépeljem A Lakoma XXVIII, illetve XXIX. részét tartom nagyon fontosnak a plátói szerelem szempontjából.

Ugyanakkor most a keresőbe beütöttem a Lakomát, és egy részletet találtam, azt hiszem mond valamit erről a plátói szerelemről, no és a szépségről, amiről indult is máshol egy topic:

"Aki helyesen tör e cél felé, már fiatalon azzal kell kezdenie, hogy rajong a szép testért, és elő­ször, ha helyesen fogja föl a dolgot, csak egyetlen testért hevül, és abban fogan szép eszméket; a továbbiakban azonban rá kell jönnie, hogy az egyik test szépsége egytestvére a másik test szépségének, és értelmetlenség volna, ha nem tekintené egy­nek és ugyanannak minden szép test szépségét, s ezt belátva, szükségképpen minden szép test szerelmesévé válik, és fölhagy a csak egyért-rajongással, mivel azt már lenézi: kicsinek, sze­gényesnek érzi. Ezután már többre becsüli a lélek szépségét a testénél, úgyhogy ha olyasvalakire lel, akinek testi szépsége ugyan fonnyatag, de a lelke szép: beéri azzal, szereti, gondját viseli, és benne olyan eszméket fogan és keres, amelyek az ifja­kat megnemesítik, s ezzel pártfogoltját arra készteti, hogy a foglalatosságban, a törvényben rejlő szépséget szemlélje, és be­lássa, hogy mindenben egy és ugyanaz a szépség van jelen, és kicsibe vegye a csak testi szépséget. A foglalatosság után a tudományok felé kell kalauzolnia pártfogoltját, hogy fölismerje szépségüket, úgyhogy a szépség sokasága láttán ne szolgál­jon az egyedi szépségnek, nehogy rabszolgájává alázkodván egy fíúcskának, férfinak, vagy egyetlen foglalatosságnak, ki­csinyes, üres nyárspolgár váljék belőle, hanem a szépség óceánja felé fordulva és azt szemlélve, sok magasztos eszmét és gondolatot szüljön olthatatlan bölcsesség utáni vágyakozá­sában, mígnem ezekben megizmosodva és gyarapodva, meg nem pillant egyetlen olyan ismeretet, amely épp erre a szép­ségre utal. Megpróbállak, ahogy tudlak, fölvilágosítani ebben. Akit a szerelemben idáig elkalauzoltak, s aki a szépségeket sorrendjükben is helyesen szemléli, egyszer csak a szerelem végcéljához ér, és valami csodás természetű szépséget pillant meg, ti. a szépséget magát, amiért idáig szenvedett, és ami mindenekelőtt s örökkön való, nem keletkezett, és nem vész el soha, nem növekszik, és nem csökken, minthogy nem ebben szép, abban rút, nem most szép, máskor meg csúf, nem ehhez vi­szonyítva szép, ahhoz meg rút, nem itt szép, ott rút, nem ezek­nek szép, azoknak rút. Nem is úgy rémlik majd föl előtte a szép­ség, mint egy arc, vagy kéz, vagy más testrész, sem úgy, mint szó, tudomány, mint valami másban létező, pl. élőlényben, föl­dön, égben vagy egyebütt, hanem csak magában, magával, egy­képpen létezik, és minden más szépség csak belőle merít oly­képpen, hogy míg minden más keletkezik és elmúlik, ő maga nem növekszik és nem fogy, nem éri semmi viszontagság. Nos, ha valaki a helyes fiúszeretet útján a földiektől ide emelkedik föl, és kezdi látni e szépséget magát, az már közel van a célhoz. A szerelem helyes útja - akár magunk járjuk, akár más ka­lauzol -, hogy az itteni egyes szépségeken elkezdve a szépség eléréséért mind magasabbra hágunk, mintegy lépcsősoron ha­ladva: egyetlen szép testtől a másikhoz, onnan mind többhöz, mindhez, aztán a szép testektől a szép tettekhez, a szép tettek­től a szép ismeretekig, s innen végezetül ahhoz az egyetlen is­merethez, amelynek tárgya maga a Szépség, és így megismer­jük a végső Szépséget. Kedves Szókratész - mondta a mantinéi nő -, ha valami, hát akkor ez az emberélet értelme: a végső Szépség szemlélete. "

Csak még annyit, hogy ezen a szövegben is megbújó, bizonyos speciális görög szerelmen érdemes túllépni, és a lényegét olvasni a szövegnek, merthát nagyon tanulságos szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 13., péntek 05:42 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 03., kedd 07:57
Hozzászólások: 1476
Tartózkodási hely: Rákoskeresztúr
"Óvatosan kérdem, nehogy megsértődj. Platon, és a görögök szexuális életén kívül találsz még valami érdekeset abból a korból?"

De nagy szerencse, hogy Net nincs rászorulva, hogy én védjem meg. Deazér... afrancba, Rosta, szerinted??

Csak egy érdekességet írt le, talán azért, hogy óvatosan (nehogy megsértődj) megkérdezze, hogy biztos olyannagyon fontos része-e a kereszténységnek Platón, vagy a többi ókori hatása.

És akkor gyorsan reagálok a tegnapi napra is: Vágó műsorában viszonylag ritkán fordul elő, hogy tudom a választ a kérdésre, és nem vagyok okosabb senkinél csak azért, mert véletlenül beugrott a Diotima név.
És persze, jól esett olvasni, hogy Net büszke épp rám. Nagyonis.

((((és - ez már tényleg nagyon zárójelben - ha valaki megfejtené Hölderlint és Dr Khg-t, az is nagyon jól esne))))


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 13., péntek 07:42 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 08:52
Hozzászólások: 4464
most bajban vagyok...

rosta írta:
Idézet:
Kedves Net!

Óvatosan kérdem, nehogy megsértődj. Platon, és a görögök szexuális életén kívül találsz még valami érdekeset abból a korból?


nos .. izé.. a klasszikus műveltségem bevallottan hiányos, latinul nem tudok, görögül héberül is csak olvasni...

ami ENGEM érdekelne: ahogy ez az "európai keresztény kultúránk alapja" kialakult...

tudod, én nem LELK-, hanem GÉP-ész vagyok, praktikus ember...

és a HATÁSAI felől közelítem meg ezt az egészet...

amikor például TERMÉSZETESNEK veszik, hogy egy református lelkész felismeri: "értelmetlenség volna, ha nem tekintené egy­nek és ugyanannak minden szép test szépségét, s ezt belátva, szükségképpen minden szép test szerelmesévé válik, és fölhagy a csak egyért-rajongással, mivel azt már lenézi: kicsinek, sze­gényesnek érzi"

volt "szerencsém" végigasszisztálni egy - ebből kiindult - válást...

igazából NEM EZ a gondom, hiszen nem mentes semmilyen szolgálatban álló ember az EMBER-ségtől...

igazából az az "összekacsintás" zavar, hogy "hát persze, hiszen már platon is megmondta..."

BOCS, de nálam JÉZUS előz... (nem akarok szektásnak TŰNNI, nem vagyok az, aki nálam nyitottabb, az már liberálbolsi :P )

megint csak a "gyakorlatból" kiindulva:
van olyan barátom, aki megtérése UTÁN magára maradva (és némi marihuána tudattágító hatásának is köszönhetően) fedezett fel magában homoszexuális vonzódást, aztán valamivel később elhivatást a katolikus papi pálya felé

meg olyan barátném is, aki megvalósítván a platóni direktívát, 22 éves korára az egy szép test szerelmétől eljutott MINDEN "megszerezhető" szép test szerelméig (saját bevallás szerint 100 + - 30 szép testről van szó...)

bár mind2tten NAGYJÁBÓL kint vannak már a cuppanós mélységből, azért egyiket se mondanám sikertörténetnek...

valahol úgy foglalható össze nekem ez az egész: "ELMÉLETBEN gyönyörű ideáink vannak, az élet meg hát... olyan, amilyen, hiszen EMBEREK VAGYUNK"

nos... SZÁMOMRA igaz, hogy TÉNY az örökség... az európai kulturális örökség is (most a "Mária országa" témába nem is mennék bele, az is hasonlóan NYOMASZTÓ), de nem PREDESZTINÁL minket arra, hogy EBBEN ÉLJÜNK:

1Pét 1,18. Tudván, hogy nem veszendő holmin, ezüstön vagy aranyon váltattatok meg a ti atyáitoktól örökölt hiábavaló életetekből

_________________
/mT


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2006. okt. 13., péntek 21:13 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 01., péntek 19:22
Hozzászólások: 4328
Az idézett szöveg egyik kis része sokat elmond Platon idea elméletéről. Miszerint a tárgyiasult világ mellett létezik az ideák világa. Itt éppen a szép ideáját fogalmazza meg, mint önálló entitást.

„Akit a szerelemben idáig elkalauzoltak, s aki a szépségeket sorrendjükben is helyesen szemléli, egyszer csak a szerelem végcéljához ér, és valami csodás természetű szépséget pillant meg, ti. a szépséget magát, amiért idáig szenvedett, és ami mindenekelőtt s örökkön való, nem keletkezett, és nem vész el soha, nem növekszik, és nem csökken, minthogy nem ebben szép, abban rút, nem most szép, máskor meg csúf, nem ehhez viszonyítva szép, ahhoz meg rút, nem itt szép, ott rút, nem ezeknek szép, azoknak rút. Nem is úgy rémlik majd föl előtte a szépség, mint egy arc, vagy kéz, vagy más testrész, sem úgy, mint szó, tudomány, mint valami másban létező, pl. élőlényben, földön, égben vagy egyebütt, hanem csak magában, magával, egyképpen létezik, és minden más szépség csak belőle merít olyképpen, hogy míg minden más keletkezik és elmúlik, ő maga nem növekszik és nem fogy, nem éri semmi viszontagság.”


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 28 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség