Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 20 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
 

Teológia és hit feltételezik-e egymást?
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 18:57 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Nem vagyok darázs, így fészket sem rakok. De a darázsfészkek - bár kellemetlen -, de szükséges velejárói az életnek. Aki figyelmen kívül hagyja - póruljár!

A topic kezdeményezését JennyT egyik beírása indukálta bennem, ahol FM számára próbálja a teológusok-papok nélkülözhetetlenségét bizonygatni.

Nézzünk a mélyére: kell-e Igét magyarázni, vagy elég Igét hírdetni? Azonos-e akettő? Ha nem, miben áll a különbség?

Szerettettel kérek mindenkit; ne indulatos. önigaz hozzászólás fáradt gőzét eressze itt ki, hanem merjünk egyház-, sőt üdvtörténeti vizsgálódást végezni - vállalva az esetleges kellemetlen következtetést is!

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 19:07 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Tetszik nekem ez a topic!

De a pontosság kedvéért:
Magda (FM) azt írta, hogy nem szabad magyarázni Isten Igéjét. Erre mondtam én (egy ironikus mea culpa formájában), hogy akkor az összes lelkész, teológus, és egyáltalán mindenki, aki nem csak a "steril" Igét adja tovább, hanem a saját kommentárját, az már bűnös?!?!

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 19:10 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tavasz 2007. jan. 23., kedd 19:19-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 19:17 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Kedves Tavasz!

Nem generálszósz kell (valamiképpen), hogy lássék a nyomvonalam, hanem elmélyült gondolkodás utáni kiforrott véleméy - ha szabad kérnem.


Megfogalmaztam segítő kérdéseket is...

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 19:18 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Figyelő, fogd vissza az utálatos megjegyzéseidet. Nem hiszem, hogy oltári baromságot mondtam. Elmondtam, hogyan látom. Előveszi egy laikus a Bibliát, attól, hogy hisz, nem fogja megérteni.
Azok az írások, amiket a Csendes percekbe tesztek, nem az igét magyarázzák? A fórumon is ezt teszitek, magyarázzátok az Igét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 19:33 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Ha nem előkelő idegenként akarsz bármibe beleszólni, akkor szépen kérlek, legalább "támaszkodj" a feltett kérdésekre, s úgy alkoss véleményt!

Azonos-e azigehirdetés az Ige-magyarázattal?

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 19:35 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 17., kedd 20:55
Hozzászólások: 1721
Miért, te mit értesz Igehirdetés alatt?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 19:48 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
2Tim 4,2 Hirdesd az ígét, állj elő vele alkalmatos, alkalmatlan időben, ints, feddj, buzdíts teljes béketűréssel és tanítással.

Bír 7,15 És mikor hallotta Gedeon az álomnak elbeszélését és annak magyarázatát, meghajtá magát, és visszatére az Izráel táborába, és monda: Keljetek fel, mert kezetekbe adta az Úr a Midián táborát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 19:59 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
FM írta:
2Tim 4,2 Hirdesd az ígét, állj elő vele alkalmatos, alkalmatlan időben, ints, feddj, buzdíts teljes béketűréssel és tanítással.

Bír 7,15 És mikor hallotta Gedeon az álomnak elbeszélését és annak magyarázatát, meghajtá magát, és visszatére az Izráel táborába, és monda: Keljetek fel, mert kezetekbe adta az Úr a Midián táborát.

Ez nem ad magyarázatot arra, hogy MI az igehirdetés. Engem is érdekelne, hogy szerintetek (és itt főleg FM-re és figyelőre gondolok) mi a különbség igehirdetés és igemagyarázat között.
Nekem eddig nem jutott eszembe, hogy különbséget kéne tenni köztük, és így igazából a probléma felvetését sem nagyon értem. De kíváncsian várom a végét. :roll:

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 20:10 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
JennyT írta:
Ez nem ad magyarázatot arra, hogy MI az igehirdetés. Engem is érdekelne, hogy szerintetek (és itt főleg FM-re és figyelőre gondolok) mi a különbség igehirdetés és igemagyarázat között.
Nekem eddig nem jutott eszembe, hogy különbséget kéne tenni köztük, és így igazából a probléma felvetését sem nagyon értem. De kíváncsian várom a végét. :roll:


Kedves fórumozok JennyT ezt írta:
Ez nem ad magyarázatot arra, hogy MI az igehirdetés. Engem is érdekelne, hogy szerintetek (és itt főleg FM-re és figyelőre gondolok) mi a különbség igehirdetés és igemagyarázat között.
Nekem eddig nem jutott eszembe, hogy különbséget kéne tenni köztük, és így igazából a probléma felvetését sem nagyon értem. De kíváncsian várom a végét. :roll:


Figyeltetek!
Mindenki érti, vagy kéritek, hogy ismételjem meg?
Jó rendben van akkor aki érti legyenszíves mondja el.

Eddig hirdetése volt annak amit te mondtál, most attól függően, hogy azt magyarázzák, te ezt miért mondtad, mit akartál ezzel mondani stb. a magyarázat.
Gondolom egyértelmű a különbség.
Ha valaki arról beszél, hogy benne milyen reakciót keltett az általad írt, vagy az én olvasatom, akkor az bizonyság a szüveg hatásáról, vagy a felolvasó reakciójáról.

Gondolom az én mondandóm érthető, ha nem akkor kérdezz, a beszélgetős topikban


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 23., kedd 20:17 
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 14:19
Hozzászólások: 477
Tartózkodási hely: Budapest, Rákoscsaba
Jó, rendben, leesett :oops:
Csak nehéz volt kimásznom a megszokott fogalmi köreimből, tudniillik hogy reformátuséknál a prédikációt igehirdetésnek is mondják, és azért az nem csak annyiból áll, hogy felolvassuk a Bibliát.
És igehirdetés az is - szerintem -, amit nem szóval, csak csendben, tettekkel végzünk.

Na jó, fogalmak tisztázva... (ezt magamnak mondtam :D)

_________________
ex-JennyT :D
"Énekelj az ÚRnak, te egész föld!"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 24., szerda 18:29 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 01., vasárnap 15:43
Hozzászólások: 1128
Tartózkodási hely: otthon
Háát, hogy is mondjam, hogy ne legyek determinátor, s ne "durrogtassam" el minden töltényemet?

"Tetszett Istennek, hogy az igehirdetés bolondsága által tartassunk meg"
Első megállapításom: nem az Ige magyarázása, hanem hirdetése által.

Azt gondolom, aki hirdeti, az élményszerűen a sajátját mondja, aki magyarázza, az jobbára intellektuális ismeretanyagot közöl.
Azt mondta egy lelkészprofesszor, hogy az igehirdetést nem közreadják, mert az TÖRTÉNIK A SZENTLÉLEK ÁLTAL.

Vannak kapcsolódó pontok, átfedések, de ha szigorú vonalat akarunk húzni - némileg igazságtalanul - akkor az igehirdetés a szívből jövő vérátömlesztés-sel egyenlő az Ige-magyarázat elméleti tájékoztatást ad, de nem inspirál döntésre, megtérésre.
Jelenleg így látom-hiszem, s még így nem is fejeztem ki eddig sehol sem.

_________________
"Mindenekben hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Krisztus Jézusban tihozzátok"(1Thess 5,18 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 26., péntek 18:03 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 04., szerda 16:49
Hozzászólások: 1317
Az Ige hirdetés és ige magyarázat
két különböző dolog.
Amikor az ember elkezdi az Igét magyarázni,és azt úgy teszi ,hogy semmi kétséget nem hagy afelöl,hogy az ő magyarázata tökéletes,akkor szerintem meghazutolja Istent,hisz
Isten helyett senki sem beszélhet.

Szerintem sokkal helyesebb ha csak felolvassa az Igét a lelkész és hagyja,
hogy a halgatóság lelkében az megszólaljon.

Aki hívő annak meg fog szólalni aki nem,annak célszerű lenne elmagyarázni.........

Erről eszembe jut a hitgyülis
tematika,a lelkész mond pár Igét majd magyarázza egy órán át,hogy
'mit kell érteni azok alatt"
eközben az emberek lelkessen jegyzetelnek mint egy tanórán.

:D :D :D

Szerintem ilyen helyen nem sok hívő lehet,max vallásos emberek akik vágynak egy jó közösségi életre.

Ez viszont a meglátásom szerint a Hit ellen való,mert hogy alakulhat ki valakiben az a képesség,hogy meghallja,hogy mit mond számára Isten egy Igén keresztül,ha azt
szokta meg,hogy egy másik ember mondja meg számára,hogy melyik Ige"mit jelent".


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 26., péntek 18:22 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 29., péntek 15:30
Hozzászólások: 2408
Szvsz te tévedsz, mert N.S. nem egy-egy igét, hanem az összefőggéseket magyarázza, ha ezt te magyarázatnak mondod, de inkább a saját látását mondja az aktuális pillanatban, ezért aztán ha folyamatában nézed akkor észre kell venned, hogy nem konzisztens, hanem folyamatosan halad előre a dolgok meglátásában, alkalomról alkalomra.
Ez különösen a 3 naposokon szembetűnó, de a változás mindég nyomon követjető.
Persze a kritikai alapállásnál, nehéz észre venni ahogy a háttérben Isten munkál itt is, mint mindenhol. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. jan. 26., péntek 22:56 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 04., szerda 16:49
Hozzászólások: 1317
FM írta:
Szvsz te tévedsz, mert N.S. nem egy-egy igét, hanem az összefőggéseket magyarázza,


Csak egy példa egy ilyen összefüggésre"
Sodoma és Gomora esetében nem volt elég tiszta lelkű ember,ezért pusztultak el,a 2 világhábórú után,a világot csak
azért nem pusztította el Isten ,mert volt elég tiszta lelkű ember. "

Mi köze van a Bibliához N.S. ezen kijelentésének?

Semmi!!!

Figyelmen kivül hagyta mind a kegyelmi időszakot,mind azt,hogy a világ addig nem fog elmulni,mig a próféták által megjövendölt dolgok be nem teljesülnek.

N.S. nem Isten Igéjét,hanem N.S: igéjét hirdeti.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 20 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség