Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 615 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 41  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. ápr. 25., szerda 19:19 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Fanny Crosby, az amerikai „himnuszköltészet királynője”

Szeme világának elvesztése sem tudta megvakítani.

Ha tizenöt egyházi énekeskönyv összes költeményét összeadod, az legalább annyit tesz ki, mint amennyi himnuszt írt Fanny Crosby egész élete során. Ezek közül sok feledésbe merült, de igen nagy számban maradtak meg azok, amelyek a keresztyének kedves énekei közé tartoznak szerte a világon.

Francis Jone Crosby egy erősen puritán családban született New Yorkban 1820. március 24-én. Csecsemőkorában szemgyulladást kapott, amit egy kuruzsló orvos úgy kezelt, hogy forró lenmaglisztes borogatást tett vörös, begyulladt szemhéjaira. A gyulladás ugyan elmúlt, de a szemein forradások keletkeztek és a kislány egész életére megvakult. Néhány hónappal később édesapja megbetegedett és meghalt. A 21 évesen megözvegyült Mercy Crosby cselédnek szegődött és a kis Fannyra a nagymama, Eunice Crosby vigyázott.


A nagymama gondoskodása

A nagymama kezébe vette kis unokájának nevelését, és ő lett a kislány "szeme", élénken festette le előtte a valós világot. Eunice körültekintő gondoskodása segítette kifejlődni Fannyben a leíró képességet. Emellett azonban a kislány lelkét is ápolta. Rendszeresen felolvasta és elmagyarázta neki a Bibliát, s mindig hangsúlyozta az imádság fontosságát. Amikor Fanny kétségbeesett, mert nem tudott úgy tanulni, mint más gyermekek, biztatta, hogy imádkozzon Istenhez tudásért. Crosbyék házigazdája is jelentős szerepet játszott Fanny fejlődésében. Mrs. Hawley segített Fannynak abban, hogy a bibliai szakaszokat megjegyezze, és a kislány gyakran öt fejezetet is megtanult egy hét alatt. Emlékezetből tudta idézni Mózes öt könyvét, a Példabeszédek könyvét, az Énekek Énekét, számos zsoltárt és az evangéliumokat. Olyan emlékező képessége volt, amely gyakran ejtette ámulatba barátait, de ennek ellenére nem tartotta magát különbnek a többieknél. Vaksága egyszerűen rákényszerítette, hogy még jobban kifejlessze emlékező tehetségét és koncentráló képességét. Fanny nem tekintette szörnyű dolognak a vakságát. Már nyolc éves korában ezt a kis verset írta:

Milyen boldog gyermek vagyok, legyek bár világtalan.

Eldöntöttem, hogy e földön nem leszek boldogtalan.

Mennyi áldást küld rám az Úr, mely másnak nem adatott,

sírni-ríni, mert vak vagyok, nem tudok s nem is fogok.


Bámulatos életfelfogás

Vaksága soha nem kényszeríthette önsajnálatra. Felnőtt korában ezt mondogatta: "Ez volt a legnagyszerűbb dolog, ami valaha is történhetett volna velem." Egy másik alkalommal ezt kérdezte: "Vajon hogyan élhettem volna ilyen szolgálatkész életet, ha nem lettem volna vak?"

1834-ben Fanny tudomást szerzett a New York Vakok Intézetéről, és tudta, hogy ez volt a válasz imádságaira, melyekben azt kérte, hogy iskolába járhasson. 12 éves volt, amikor belépett az iskolába és majd ott maradt tanárként 23 évig. Az iskolának büszkeségévé vált, s minden adandó alkalommal felkérték, hogy írjon verseket.

1858 március 5-én Fannyt feleségül vette Alexander von Alstine, aki valamikor az intézet növendéke volt. Zenész volt, s New York környékének legnagyobb zongoristájának tartották. Fanny kitűnően játszott hárfán, zongorán, és csodálatos szoprán hangon énekelt. Még idős hölgyként is - 85 évet élt - leült zongora mellé, és mindent játszott: a klasszikus művektől kezdve az egyházi s evangéliumi énekeket, egészen a népzenéig.

Gazdag zenei tevékenysége

Miután Fanny férjhez ment, elhagyta az intézetet és néhány év alatt megtalálta az igazi hivatását mely nem volt más, mint evangéliumi énekek komponálása. Szerződése volt a Bigelow és Main kiadó heti három evangéliumi ének megírására, melyeke a Vasárnapi Iskolák számára szerkesztett kiadványokban közöltek. Fanny hat-hét éneket írt egy nap alatt Általában mindössze egy-két dollárt fizettek egy költeményéért. Az ő szövegére írt dallamok szerzői általában maguknak tulajdonították a jogokat. Habár Fanny egészen bonyolult költeményeket is tud írni, valamint klasszikus zene improvizálására is képes volt, énekei elsősorban azt a célt szolgálták, hogy az evangélium üzenetét eljuttassák azokhoz, akik nem hallottak Isten szabadításáról. Valahányszor megírt egy éneket, imádkozott azért, hogy az minél több lelket vezessen az úrhoz.

Zene a tömeg számára

Még életében történt, hogy Dwight L. Moody é Ira D. Sankey, e két evangélista eljuttatta énekeit a széles tömegekhez. Énekei mindmáig mutatják az utat a Megváltóhoz és lelki vigaszt adnak sokaknak. Magyar nyelven is ismert és kedvelt énekei:

Csak vidáman, csak vidáman...

Ó, hála az Úrnak, zengjünk Neki hát...

Szent bizonyosság, Jézus enyém...

Jézus hív nyájasan, te elveszett...

Fogjad kezem, oly gyenge vagyok érzem...

Jézus ölébe bízton hajtom fejem le én ...

Áldott az úr, zendüljön víg hozsánna...

Mily drága nekünk ez a jó hír...

Elnémul egyszer énekem...

Szent, szent, szent az úr neve...

Mentsd, aki elmerül...

Gondja volt a város szegényeire

Habár énekírói készsége öregségére meglankadt, Fanny aktívan kivette részét a városi szegénység körében végzett missziói munkából, egészen az 1915-ben bekövetkezett haláláig. Célja az volt, hogy az embereket a Megváltóhoz vezesse, nemcsak énekei, hanem személyes élete által is. Mi történt, amikor Fanny meghalt? A választ talán egyik öregkori énekében találhatjuk meg:

"Ha életem véget ér s a dagályon átkelek

egy dicsőséges, ragyogó nap hajnalán,

benne odaát Megváltómra ismerek,

ki szelíd mosolyával jön felém...

Refr.: Megismerem, megismerem, s megváltva állok mellé én, megismerem, megismerem a szeg helyéről – tenyerén."


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 01., kedd 07:29 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Jegyzetekből

Aki tenni akarja, az érti meg Isten Igéjét.

Az engedelmesség feltétele, hogy jól ismerjem Istent, jól ismerjem az Igét.

Az engedetlenség, olyan, mint a varázslás bűne – mindkettő kiszolgáltat az ördögnek.

A Sátán olyan tudást kínál fel, amely engedetlenséggel párosul.

A törvény és az evangélium kiegészíti egymást; előbbi bűnbánatra vezet, utóbbi kegyelmet ad.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 02., szerda 20:12 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Jegyzet


A világ fegyvereit használva, gyengébbek vagyunk a világiaknál. Az Isten fegyvereivel vagyunk erősek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 03., csütörtök 08:16 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Jegyzetek

Mindenkinek adott Isten annyi kegyelmet, hogy meg tudja ragadni, ezért nem szabad lemondanunk senkiről.

Hajlandó vagy kitenni az életedet az ütésnek? Jeremiás, miután hirdette Isten Igéjét, mindenhonnan a pofonokat kapta. Ha vállalod az Úr szerinti utat, te is sok pofont fogsz kapni!

Amennyit hiszel, annyi a tiéd!

Keresztény életet nem lehet négy fal között élni, szükséges közösségben élni, nem hagyni, hogy az ördög éket verjen testvér és testvér közé.

Ha nem teljesen az Úré az életem, akkor csak a hiányokat látom, azt nem, hogy milyen csodákat tett az életemben.

A Jézus Krisztusban való öröm általában „négyszemközti”, csak akkor adhatom tovább, ha Ő indít rá.
Az örömöt „sugározni” kell (cselekedet), nem elmondani.

Nem ad meg Isten olyan kívánságot, amely eltávolítana Tőle. Ha teljesen rábízom magam, Ő gondoskodik – nem a kívánságom, hanem – a szükségem szerint rólam.

Ha nem az Istennek adom a testemet, akkor uralkodik rajta a kívánság, az önzés…a bűn.
A testünk mindenképpen elkopik, de nem mindegy, hogy miben kopik el! Istennek engedelmeskedve az örökkévalóságra, vagy Tőle távol élve a romlásra?


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 07., hétfő 09:55 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
"Akik elszántan küzdenek természeti emberük ellen, és megmaradnak az Úr szeretetében, azoknak élete kivirágzik, és örömük egyre növekszik az Úrban."

/Spurgeon/


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 07., hétfő 19:19 
Kedves Bogi!

Megvettem a W.Busch könyvet és esténként a feleségemmel egymásnak olvasunk fel belőle.
Köszönöm a bemásolásokat, amikből ízelítőt kaptam ennek az áldott lelkű és életű embernek az írásából.

Szeretettel gondolok rád!

Péter


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 07., hétfő 19:32 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Kedves Péter,

igazán örömmel olvastam arról, hogy W. Busch könyvét olvassátok egymásnak :) , számomra is felüdülést jelentett!

/Viszont sajnálom, hogy ritkán van időd itt jelen lenni./

Szeretettel: B.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 07., hétfő 19:45 
Kedves Bogi!

Most is azt az időt lopom, amiről az előbb írtam.

Áldást kívánok mindannyiotoknak!
Első renden kegyelmet és békességet a Menny Urától, aki Szent Szent Szent!
Kívánom a reménységben az örvendezést, a nyomorúságban a kitartást és az imádkozásban az álhatatosságot.

Isten Lelkét kérjétek az Atyától, akit meg ad az Ő Fiáért mindenkinek aki hittel kéri Tőle, mint a legnagyobb ajándékot!

Péter


Vissza a tetejére
  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 14., hétfő 21:36 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Ne félj,

mert megváltottalak,
Neveden szólítottalak,
karjaimba zártalak,
Örökre enyém vagy.
Viruló réteken át
hűs forrás felé vezetlek,
pásztorod vagyok,
elveszni senkit nem hagyok,
Karom feléd tárom,
kiárad áldásom.
Nem rejtőzöm el,
szívem a szívednek felel,
Amikor úgy érzed,
nyomaszt az élet.
Nem taszítalak el,
amikor vétkezel,
Irgalmat lelsz a szívemben,
Örök feléd a hűségem,
amerre jársz, védlek,
nyomodba lépek.
Nem rejtőzöm el,
szeretet-lángom átölel.

~ Ézsaiás könyve 43, 1-7 ~


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 16., szerda 19:36 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
"Horoszkóp"

Január 1.- és december 31. között születtél?

Akkor Isten kegyelmének jegyében születtél. "Mert megjelent az Isten kegyelme minden ember üdvösségére" (Tit. 2,11)

Csillagképed?: "Én (Jézus) vagyok Dávid gyökere és új hajtása, a fényes hajnalcsillag"(Jel. 22,16).

Szerelmed?: "Isten a hozzánk való szerelmét abban mutatta meg, hogy mikor még bűnösök voltunk Krisztus meghalt értünk"(Róm 5,8)

Útjaid?: "Az Úrnak minden útja kegyelem és hűség azoknak, akik szövetségét és bizonyságait megtartják" (Zsolt 25.10).

Pénzed?: "Keressétek először Istennek országát és igazságát, és ezek is mind megadatnak néktek" (Mt 6,33)

Jövőd?: "Kezedben van sorsom" (Zsolt 31,16).

Mindez rád nézve is igaz, ha Jézus Krisztusra bízod életedet Akkor már nem kell aggódva faggatnod a horoszkópot, amelyet neked állítottak fel ügyes üzletemberek. Sok ember érzi magát napjainkban elhagyatottnak. Sokan elbizonytalanodnak, és biztos támaszt keresnek a életben. Ezt a támaszt csak Istenben tehet megtalálni, aki Jézusban Atyánk akar lenni és gondunkat akarja viselni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 18., péntek 11:41 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
A szikla

Éjszaka volt. Az ember a kunyhójában aludt, mikor hirtelen fény töltötte be a szobát és megjelent Isten. Az Úr azt mondta neki, hogy el kell végeznie egy feladatot, és odavezette egy hatalmas sziklához, ami a kunyhóval szemközt volt. Az Úr elmagyarázta az embernek, hogy a hatalmas sziklát teljes erejéből kell tolnia. Így hát az ember ezt tette nap mint nap. Több éven keresztül reggeltől estig küszködött a kővel, nekifeszült a hátával, a vállaival a nagy szikla hideg felszínének, és teljes erejéből nyomta. Minden este kimerülve és fájó tagokkal tért vissza a kunyhójába. Úgy érezte, hogy az egész napja hiábavaló volt. Ahogy az ember elbizonytalanodott, az Ellenség (Sátán) elhatározta, hogy színre lép és a következő gondolatokat ülteti el az ember agyában. "Hosszú ideje napról napra kínlódsz azzal a sziklával és az mégsem mozdult meg. " Sikerült azt a benyomást keltenie benne, hogy a feladat lehetetlen és felsült vele. Ezek a gondolatok teljesen elbizonytalanították és elcsüggesztették őt. "Miért töröd magad ezért?" - kérdezte a Sátán. Felesleges annyi időt rászánnod. Csak éppen, hogy told egy kicsit, az is elég lesz." Ez volt az, amit az elcsüggedt ember is tervezett, de elhatározta, hogy előtte imádságban az Úr elé viszi ezeket a zaklatott gondolatokat. "Uram -mondta- hosszú ideje fáradozom és keményen szolgállak téged, minden erőmet latba vetve, ahogyan kérted. De még mostanra sem sikerült elérnem, hogy a kő akárcsak egy fél millimétert is mozduljon. Mit csinálok rosszul? Miért nem tudom teljesíteni a feladatot? Az Úr könyörületesen válaszolt: "Barátom, én arra kértelek, hogy szolgálj engem, amit te elfogadtál. Azt mondtam, az a feladatod, hogy nyomd azt a követ teljes erődből, amit meg is cselekedtél. Én egyszer sem mondtam neked, hogy azt el kell tolnod. Neked csak annyi volt a dolgod, hogy nyomd a sziklát. Most pedig hozzám jössz, mert úgy gondolod, hogy feleslegesen vesztegetted az idődet és az erődet. De ez igazán így van? Nézz csak magadra! A karjaid erősek és izmosak, a hátad kigyúrt és barna, a kezeiden bőrkeményedés van az állandó erőlködéstől, a lábaid masszívak és kemények lettek. Az ellenállás megerősített és most sokkal többre vagy képes, mint eddig. Igaz, hogy nem mozdítottad meg a követ, de én csak azt kértem, hogy engedelmeskedj és nyomd azt teljes erődből, hogy gyakorold a hitedet és bízz az én bölcsességemben. Ezt te meg is tetted. Most akkor barátom, elmozdítom a követ."

Sokszor, mikor Isten szavát halljuk, hajlamosak vagyunk arra, hogy a saját eszünkkel próbáljuk megfejteni, mit is szeretne tőlünk. Pedig ilyenkor Isten csak engedelmességet akar és azt, hogy higgyünk Benne. Vagyis gyakorold a hitet, amely hegyeket mozdít el, de ne felejtsd, hogy Isten az, aki a hegyet elmozdítja.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 23., szerda 07:53 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Börtönben mások szabadságáért

Egy evangélista börtönrács mögé került Koszovóban, mert bátran beszélt Jézus Krisztusról másoknak. Misszionárius társai megpróbáltak tárgyalni az érdekében, hogy kiszabadítsák, de az eredmény napról napra elmaradt. Végül tudomásukra jutott, hogy barátjukat rövidesen kiengedik. Elmentek hát a börtönbe, hogy közöljék vele a jó hírt. A börtönben megtudták, hogy hittestvérük mindent megtett börtöntársai szabadulásáért, de amikor
közölték vele, hogy eljött az ő kiszabadulásának az ideje is, azt mondta: ,,Nem, még nem mehetek. Kérek még egy hetet. Több időre van szükségem ahhoz, hogy ezek az emberek meghallják az evangéliumot." Mi visz rá egy embert arra, hogy vállalja a börtönt azért, hogy az evangéliumot hirdesse?
Először is, az a rendíthetetlen hit, hogy a mennybe vezető egyedüli út Jézus Krisztus (Jn 14,6; Zsid 11,1-6), és hogy nélküle az élet a reménytelen jövőbe vezet.
Másodszor, az a hit, hogy Istennek van hatalma, és rábízhatjuk az életünket akkor is, amikor egyáltalán nem vagyunk biztosak, jól léptünk-e. ,,Bízzál az Úrban teljes szívből, és ne a magad eszére támaszkodj!" (Péld 3,5-6); (vö. Zsid 11,32-40).
Harmadszor, az a hit, amely cselekedetben nyilvánul meg, és nem csupán gondolatokban vagy szavakban, mert: ,,... ahogyan a test halott a szellem nélkül, ugyan úgy a hit is halott a cselekedetek nélkül" (Jak 2,26). Van-e ilyen hitünk?

D. Branon


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 24., csütörtök 18:54 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Egy rendőr bizonyságtétele


Első szakasz – Rendőr lettem

Sorállományú határőr voltam, az utolsó 24 hónapos turnusban. Előtte igen szabad életet éltem, sokat csavarogtam, kergettek a rendőrök, volt, amikor meg is vertek. Eszembe nem jutott, hogy valaha rendőr leszek majd. Amikor besoroztak, úgy éreztem, börtönbe kerültem. Ekkor 22 éves voltam. 18 hónap elteltével a rendőrségtől jött két toborzó, és azt mondták, ha rendőrnek jelentkezem, akkor előbb leszerelhetek 6 hónappal. Ekkor a pokolba is elmentem volna, csak szabaduljak ki a laktanyából. Jelentkeztem.
Ekkor kezdődtek a furcsa dolgok. A katonatársaim azonnal kikiáltottak hülye rendőrnek, és unos-untalan ezt vágták a fejemhez. Ezen még valahogy túltettem magam, mert két hetet kellett kibírnom velük. Azért rosszul esett a 18 együtt eltöltött hónap után.
Utána leszereltem, és megkaptam a rendőrigazolványt. Szülőhelyemen a régi barátaimnak örömmel mutattam meg, ám ekkor elfordultak tőlem, azt mondták, te "szemét" rendőr, már nem tartozol közénk. Amikor beléptem a kocsmába, ahol voltak, elhallgattak és elfordultak. Egyikük ki is hívott verekedni.
Édesanyám többé nem a nevemen említett a szomszédoknak, hanem a "rendőrfiam"-ról beszélt. Amikor új helyre költöztem a feleségemmel, a "rendőr" szomszéd lettem. Egyszer a kedvesemmel beszélgettem, aki megemlítette, hogy a munkahelyén egy sütőüzemben kevesebb lisztet tesznek a zsemlébe. Mindenféle hátsó szándék nélkül kérdezgetni kezdtem a részletekről; egyszer csak végigmért és azt mondta:
" - Mit gondolsz rólam, nem vagyok én rendőrspicli..."

Szóval ezzel a betyáros húzással, mármint az egyenruha felhúzással - megszabadultam a katonatársaimtól, a barátaimtól, a családomtól, de legfőképpen a nevemtől - én lettem "a Rendőr"; a világ bezárult körülöttem, mindenhol zárt ajtókba ütköztem.



Második szakasz – A valóság

Egy rendőrt soha nem azért hívnak, mert Pistike ötöst kapott az iskolába, vagy apuci virágot vitt haza a kedvesének. Ahová menni kell, ott vagy vér folyik, vagy ölik egymást, verekednek, tragédia történt. Észrevetted-e magadon, hogy ha a jelenlétedben kiabálnak egymással az emberek, vagy két vitatkozó közé keveredsz, lassan átragad rád a bennük lévő feszültség? Azt veszed észre, te is ideges és ingerült leszel. Ha az ismeretségi körödben valakit nagy bánat ér, ugye, hogy te is elszomorodsz?

Még a pályám legelején kellett mennem egy olyan balesethez, ahol egy teljes család hunyt el, köztük egy három év körüli gyönyörű szőke kislány. Nem akarom leírni a helyszín részleteit, mert igen borzalmas volt a látvány. Mégis mérni kellett a féknyomokat, a távolságokat, a helyszíni szemlét el kellett végezni. Az intézkedés végén pedig el kellett mennem a nagymamához, aki egyedül élt, és el kellett mondanom neki, hogy a teljes családja nincs többé. Ha egy civil ember életében egyszer adódik ilyen, az a teljes hátralévő életén nyomot hagy.
Egy rendőrnek viszont nap mint nap meg kell ezeket átélnie.
Meg kell tudni nyugtatni az embereket, gátat kell vetni azoknak a szívből jövő érzéseknek, ami az ember természetéből fakadnak. Sokszor órákkal egy-egy intézkedés után is remegett a kezem, erősen vert a szívem.
Minden egyes negatív cselekményből valami lerakódik a rendőr lelkében.
Ugye a diéta egészséges dolog, de ha egy életen keresztül tartana, bizonnyal torzulást okozna az ember szervezetében. Néha egy-egy bajt el lehet viselni, de a folyamatos negatív hatás azért mélyen megváltoztatja a rendőrt. Olyan ez, mintha egy felázott szántóföldön gyalogolnál, ahol észrevétlenül is egyre nehezednek a lépteid, mert egyre nagyobb sárkolonc ragad a lábadra…
Egy idő után ezek a megfoghatatlan, megmagyarázhatatlan hatások átveszik az irányítást a szervezeted felett. Éjszaka felriadsz, és nem tudod, mi a bajod…

folyt..


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 25., péntek 06:46 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Harmadik szakasz - Egyedül

Olyan kevés rendes emberrel kell a rendőrnek szóba állnia! Ha belegondolsz, nem is ez a feladata, hanem az, hogy a bűnözőket kergesse. Ha a bűnöző elkövet valamit, természetes, hogy igyekszik megúszni a dolgot, nem fog igazat mondani a rendőrnek. Ezért a rendőr egyre több hazugsággal találja magát szembe. Lassan-lassan meggyőződésévé válik, hogy minden ember hazudik, és minél több bűnözővel találkozik, kialakul benne az, hogy gyakorlatilag minden embernek a börtönben a helye.
Kétpólusú lesz a világ a szemében, az egyik pólus ő, a másik a világ.
Olyan dolgokban keresi a mögöttes szándékot, amelyekben nincs ilyen. Gyanakvó lesz, nem bízik senkiben. Ugyanakkor azt is látja és tapasztalja, hogy a hazugság működik.

Ugye, a barátok már elhagyták, ha szerzett is újakat, lassan azok is elkopnak mellőle. A rendőr nem tud előre tervezni, mert bármikor csöröghet a telefon, és akkor menni kell. Ezt egyszer el lehet mondani a haveroknak, amikor színházba akar menni velük, el lehet mondani kétszer is, de utána nem hívják többet, mert nem lehet rá építeni.

Az átlagemberek egész életükben talán az általános iskolában verekednek egyszer kétszer. A rendőrt viszont naponta harcba hívják, és a rendőr naponta harcba száll. A harcban nem piskóta emberekkel kell küzdeni, ezért a rendőr megsérül; az egyik nagyon kedves barátomat, osztálytársamat, "csizmatársamat" tavaly lőtték le egy tűzharcban. De nem kell mindig ilyen esetre gondolni, elég egy sima rutin-intézkedés is. A rendőr soha nem tudja, ki az, akit megállított, lehet egy rablógyilkos, aki azt hiszi lebukik, és menekülni akar, lehet, hogy egy történelemtanár, aki csak reszket a rendőr láttán. (A történelemtanár csak véletlen) Nem egyszer intézkedtem tömegverekedésnél, ahol nagyon kemény helyzetek voltak. Bizony sokszor volt, hogy amikor rádión küldtek az eseményhez, hiába volt meleg nyár, szabályosan fáztam. Amerikában a rendőröknek megtanítják, hogyan kell felvenni egy olyan testhelyzetet, és hogyan, milyen parancsoló hangsúllyal kell beszélni, hogy az emberek engedelmeskedjenek nekik. Nálunk ezt nem tanítják, de egy idő után a rendőr magától is megtanulja. Ez nem baj, ellentétben azzal, amikor otthon, szinte rutinszerűen a családjánál alkalmazza ezt.
Pár éve karácsonykor, az ún. "szenteste" otthon ültem a családom körében. Valamitől nem találtam a helyem, olyan furcsa volt minden. Feszengtem, fel alá járkáltam. Egyszer csak rájöttem, eddig minden karácsonyi este dolgoztam, jártam az utcát. 22-23 évig nem volt karácsonyi estém. Ez sem baj, illetve nem ez a baj, hanem az, amikor a rendőrnek már nem is hiányzik a szeretteivel eltölteni a karácsonyt.


Negyedik szakasz – Hogyan tovább?



Természetesen voltak elképzeléseim, miután rendőr lettem, hogy hogyan tovább. Végül is az igazság bajnoka lettem, nem?
Mint említettem, a régi rendszerben kezdtem. Akkor nem a milliomosok voltak az urak, hanem a pártemberek. Ha egy gyárból ellopott valaki egy doboz csavart, vele szemben sikerrel le lehetett folytatni a nyomozást, ám amikor a párttitkár elvtárs lopta el a raktárkészletet, falba ütköztem. Ha az építőipari vállalat vezérigazgatójának ingyen felépítettek egy villát, szemet hunytak, ha egy munkásnak kellett két zsák cement, akkor azt el kellett kaszálni.
Azt hittem a rendszerváltás után ez megváltozik. Hát, nem is tudom… Vittem Baracskára - 50.000 .- Ft meg nem fizetése miatt - egy csórót, aki az aluljáróban árult egy pár ruhadarabot, hogy legyen mit ennie. Természetes, hogy soha nem volt 50.000 forintja. Ugyanakkor, ha egy gyárat lopott el valaki, annak semmi bántódása nem eshetett. Ha valaki több száz milliót lopott, az szilveszterkor pezsgőzve integethetett - a meleg lakásából, ahol házi-őrizetben volt - az őt őrző rendőröknek, akik egész éjjel kint álltak az utcán, a hóban összefagyva.
Nehogy azt higgye valaki, hogy a rendőr érzéketlen az emberi szerencsétlenség és a nyilvánvaló igazságtalanság láttán, mert nem az. De ezt soha nem mutathatja ki.

Ha már az igazságban nem hihettem, akkor úgy akartam tenni, mint Kojak, aki a törvényben hitt. Unos-untalan hangoztattam én is, "a törvényben hiszek". Aztán jöttek azok, amiket igen nehéz volt feldolgoznom... Régen azt kellett elfogni, aki leverte a vörös csillagot, utána pedig azt, aki kifestette. Régen, aki nem dolgozott, azt el kellett fogni munkakerülésért, most ha valaki a munkaközvetítőben kiabál munka után, azt be kell vinnem. Ami egyik pillanatban még bűnnek számított, a következőben nem számított törvénysértésnek. Nem akarom felsorolni mindezeket.

Mint írtam, az igazság bajnokának hittem magam. Van egy hatás, amelyet „Artúr-király” szindrómának lehet nevezni. Bizonyára mindenki ismeri a híres kerek-asztal és a lovagok történetét, akik mentették a népet, segítették a gyöngéket, üldözték a gonoszt.
Nos, a rendőrnél is tapasztalható ez a szindróma, ezért nálam is volt. Olyan jó jónak lenni. Olyan jó megtalálni, és a nénikének visszaadni az elrabolt nyakláncát, a kisgyereknek a biciklit. A rendőr keresni kezdi, kivel tehet jót, mert mindenáron jót akar tenni. Magam is megtettem az első időkben, hogy a szabálysértő apukát megbüntettem, majd amikor átadta a pénzt, visszaadtam a kocsiban ülő kisgyerekének, hogy ezen vegyen csokit, és nem büntettem meg mégsem. Így "kényszerítettem" hálára az állampolgárt, hogy megköszönje a "humánus" viselkedésemet.
Aztán, amikor már a rendőr teljesen elhiszi magáról, hogy ő is egy lovag, akkor nagyon rosszul érinti, ha otthon azt mondják neki, hogy ne dobálja szét a zokniját, vagy mosogasson el. Hogyan? Egy hős?! Ugyan már!
Ha nem is tesz ilyesmit a rendőr, mégis tudat alatt benne van, hogy tulajdonképpen hálával tartozik neki mindenki azért, mert védi őket. Hatalmas törést okoz a rendőr lelkében az, amikor valakivel tényleg jót tesz, majd az szidni kezdi, vagy ellenségesen viselkedik vele.
Nagyon sokszor előfordult velem az, hogy valaki segítséget kért tőlem, mert ellopták valamijét, majd igazából engem tett felelőssé amiatt, hogy nem vigyáztam a holmijára, mondván: „- miféle közbiztonság van itt?” Ezek olyan dolgok, amelyekre nem lehet magyarázatot adni, de le kell nyelni.

De valamiben mégis hinni kell. Nagyon sokat olvastam a regényekben, hogy az ember alapvetően jó, és hatalmas erkölcsi erővel rendelkezik. A rendőrségen rájöttem, hogy a világon semmi sem lehet olyan gonosz, mint az ember. Maradtak a rendőrök. Összejöttünk családostól, elmentünk közös kirándulásra. A családtagok beszélgettek a hétköznapi dolgokról, mi rendőrök, pedig a rendőrségről. Utólag jöttem rá, hogy végül is soha, egyikünk sem panaszkodott a lelki gyötrelmekről, a rossz dolgokról. Valahogy ciki volt róla beszélni… Aztán, mivel a rendőr is emberből van, ezek az összejövetelek elmaradtak.





Ötödik szakasz – A keményedés

A rendőr, egy tragédiánál - hiába van gombóc a torkában - nem sírhat, nem jajgathat, nem érzékenyülhet el. Tennie kell a dolgát. Nem futhat el a harc elől, nem lehet gyáva. Nem panaszkodhat. Minden bűncselekményből lerakódik benne az a bizonyos valami, ám ezt senki sem láthatja rajta. Haza nem viheti, ki nem beszélheti magából. Meg kell tanulnia olyanná válni, amilyennek a hétköznapi ember elképzeli a rendőrt. 25 év alatt a legsűrűbben kimondott szó az "értettem" lesz. Elfogynak a barátai, cinikussá, keménnyé, kiábrándulttá és agresszívvá válik, nem tűr ellenvetést, kizárólag az akaratát érvényesíti.
A negatív hatások ellen egy páncélt növeszt a szíve köré, kőből, mely hideg, és kemény. Ez a páncél jó, mert lepereg róla minden rossz, ám nem szelektív, így a jó és a szép sem hatol át rajta. A rendőr elfelejt örülni, elfelejt szeretni…
Átveszi az ember feletti uralmat a „rendőr”, és teljesen rendőrré válik.
Mire nyugdíjba megy, előbb a szíve, majd ő maga is teljesen kővé válik, nem marad semmije. Lehet, hogy mindene volt a rendőrség, ám nyugdíjazásával azt is elveszítette. Egy kedves ismerősöm mesélte, hogy édesapja nyugdíjba ment a rendőrségtől. Otthon ül egy széken, meredten néz ki az arcából, nem szól senkihez, nem lehet vele beszélni semmiről. Mondtam neki, hogy végül ő is „rendőrré” vált.

Tudjátok, kivel legkegyetlenebb a rendőr? A nyugdíjas rendőrrel, ha véletlenül, kínjában bemegy a régi szolgálati helyére, ahol nincs már ismerőse, csak elvétve egy-kettő. Amikor megtudják, hogy ki ő, nagyon gyorsan lerázzák, hiszen közben ők is olyan rendőrré váltak, akiknek nincs sem idejük, sem kedvük az érzelmeskedéshez. Nyíltan éreztetik vele, hogy felesleges, neki ott semmi keresnivalója nincs, éppen ott, amiért tulajdonképpen feláldozta az egész életét. Mit tehet? Hazamegy és meghal.

Van egy statisztikai kimutatás: A rendőrök átlagosan 49,5 éves korukban mennek nyugdíjba (nagyon sok az egészségügyileg rokkant) és átlagosan 19 hónapig veszik fel a nyugdíjukat.

Remélem ez az arány javult már, vagy javulni fog.

Ismétlem, nem tudom, mások hogyan élik meg ezt, csupán a saját életemről mesélek.


folyt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. máj. 28., hétfő 07:40 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. szept. 30., szombat 08:33
Hozzászólások: 1884
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Tanmese
Élt egyszer egy öregember, aki egy kicsi faluban lakott. Bár szegény volt, mégis mindenki irigyelte gyönyörű fehér lova miatt. Még a király is megkívánta az öregember kincsét. Az emberek jó pénzt megadtak volna a paripáért, de gazdája mindig visszautasította:
– Ez a ló nem pusztán egy ló számomra – mondta az érdeklődőknek –, hanem egy személy. Hogy adhatnék el egy személyt? Ő a barátom és nem a tulajdonom. Hogy adhatnék el egy barátot?
A férfi szegény volt, a kísértés pedig igen nagy, de nem volt hajlandó megválni a lótól.
Egyik reggel azonban nem találta paripáját az istállóban. Az egész falu összecsődült.
– Te, bolond öreg – csúfolták. – Megmondtuk előre, hogy előbb-utóbb el fogják lopni a lovadat. Annyira szegény vagy, hogy is remélhetted, hogy meg tudod védeni azt az értékes állatot? Jobban tetted volna, ha eladod. Akármennyit megadtak volna érte. Most aztán se ló, se pénz. Átok ül rajtad.
Az öregember így válaszolt:
– Ne ítélkezzetek túl gyorsan! Csak annyit mondjatok, hogy a ló nincs az istállóban. Egyelőre ez minden, amit tudunk, a többi csak ítélet. Honnan tudjátok, hogy átok van-e rajtam vagy sem? Mi alapján ítélkeztek?
A falubeliek visszavágtak:
– Ne nézz minket bolondnak! Lehet, hogy nem vagyunk filozófusok, de nem is kell nagy értelem ahhoz, hogy felmérjük azt, ami itt történt. Az a tény, hogy elment a lovad, egy átok.
Ismét megszólalt az öregember:
– Csak annyit tudok, hogy az istálló üres, nincs benne a ló. A többit nem tudom. Azt, hogy ez átok vagy áldás, senki sem tudhatja. Csak a dolgok töredékét látjuk. Ki tudja megmondani, mi következik ezután?
A falu lakói kinevették. Mindig bolondnak tartották az öreget. Ha nem lett volna az, már régen eladta volna a lovát, és felélte volna az árát. Ehelyett napról napra kaparta össze a betevőt. Most bebizonyította, hogy tényleg bolond.
Tizenöt nap múlva a ló visszajött. De nem egyedül tért ám vissza, hanem egy tucat vadlovat hozott magával! Ismét összecsődült a falu népe a favágónál, de most így beszéltek:
– Öreg, igazad volt, tévedtünk. Amit mi átoknak gondoltunk, az lényegében áldás volt. Kérünk, bocsáss meg nekünk!
Ő így válaszolt:
– Ismét túl messzire mentek. Csak annyit mondjatok, hogy a ló megint itt van. Csupán azt állapítsátok meg, hogy egy tucat lóval jött vissza, de ne hozzatok elhamarkodott ítéletet! Honnan tudjátok, hogy ez áldás-e vagy sem? Most csak az események töredékét látjuk. Ha nem ismeritek az egész történetet, hogyan ítélkezhettek? Ha csak egy oldalt olvastok el, hogy tudjátok elbírálni az egész könyvet? Amit most ismerünk, az csupán egy részlet! Ne mondjátok, hogy ez áldás! Senki se tudja. Én meg vagyok elégedve azzal, amit tudok, és nem zaklat fel az, amit nem tudok.
– Talán igaza van az öregembernek – mondták. De magukban mégis azt gondolták, hogy nincsen. Úgy vélték, az, hogy tizenkét vadló csatlakozott a favágó lovához, csakis áldás lehet. Hiszen kevés munkával a vadlovakat be lehet törni, betanítani, és sok-sok pénzért eladni.
Az idős embernek volt egy fia. A fiatalember elkezdte betörni a vadlovakat. Néhány nap múlva leesett az egyikről, és mindkét lábát eltörte. A falu lakói megint eljöttek, és rögtön véleményt mondtak a történtek alapján.
– Igazad volt – ismerték el.– A tizenkét ló nem áldás, hanem átok. Egyetlen fiad eltörte mindkét lábát, és most öregkorodra nincs, aki segítsen neked. Most szegényebb vagy, mint valaha.
Az idős favágó ismét csak ezt mondta:
– Ne menjetek olyan messzire ítélkezésetekben. Csak annyit mondjatok, hogy a fiam eltörte a lábát. Ki tudja, hogy ez áldás-e vagy átok? Senki sem. Az egész kép töredékét látjuk csupán.
Néhány héttel később az ország háborúba keveredett a szomszéd országgal. A falu minden fiatalemberének be kellett vonulnia a hadseregbe. Csak az öregember fia kapott felmentést a balesete miatt. Az ellenség óriási túlerővel érkezett, s az emberek nagyon féltek, hogy soha többé nem fogják látni fiaikat. Ismét fölkeresték az idős favágót, sírva, jajgatva, mert elvitték drága fiaikat.
Megint megszólalt az öregember:
– Miért vontok le mindig következtetéseket? Senki sem tudja még, mi lesz. Csak annyit mondjatok, hogy a ti fiaitok elmentek a háborúba, az enyém pedig nem. Senki sem elég bölcs ahhoz, hogy megállapítsa, ez vajon áldás vagy átok. Csupán az Isten tudja.
Az idős favágó megelégedett azzal, amit tudott, és nem izgatta magát azzal, amit nem volt képes megérteni. Epiktétosz mondta: „Mindig meg vagyok elégedve azzal, ami történik, mert arra gondolok, hogy amit Isten választ, az jobb, mint amit én választanék.”

(Ismeretlen szerző írása)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 615 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 41  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség