Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 87 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
 

Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 17:03 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Ha lehet kérnem, vegyük le napirendről a személyeskedést, mert nem akarok egyébként érdemi hsz-eket törölni emiatt. Köszönöm.

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 17:13 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
GABRIEL777 írta:
Aki pedig kicsit is tájékozott a keresztény egyházon belüli tizeddel kapcsolatban ,az pontossan tuddja,hogy az kötelező jellegű adó volt és nem szabadon választott.

Erre mondtam, hogy a középkori dézsmát hagyt ki ebből, mert abban az időben a "kereszténységnek" nem sok köze volt a Bibliában említett kereszténységhez.
István után valóban adóként szedte be az állam, éppen ezért csak nevében hasonlít a bibliai tizedhez.
ex


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 18:26 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 04., szerda 16:49
Hozzászólások: 1317
exrefis írta:
GABRIEL777 írta:
Aki pedig kicsit is tájékozott a keresztény egyházon belüli tizeddel kapcsolatban ,az pontossan tuddja,hogy az kötelező jellegű adó volt és nem szabadon választott.

Erre mondtam, hogy a középkori dézsmát hagyt ki ebből, mert abban az időben a "kereszténységnek" nem sok köze volt a Bibliában említett kereszténységhez.
István után valóban adóként szedte be az állam, éppen ezért csak nevében hasonlít a bibliai tizedhez.
ex


Én meg erre,mondtam,hogy a dézsma volt az egyedüli tized ami létezett a keresztény egyházban"kötelező jelleggel",vagyis ha azt figyelmen kivül hagyom akkor,azt kell mondanom,hogy a keresztény egyházban
nem volt soha egyházi tized sem kötelező sem önkéntes alapon.
Az ősegyházban önkéntes alapon volt ha jól értem befizetés,és annak nem volt semmilyen százalékos meghatározása,vagyis nem volt tized,utánna meg már a kötelező dézsmát vezették be.

Ezért is mondtam,hogy aki a keresztény egyházakkal kapcsolatban beszél önkéntes tized fizetésről az ferdít.

Mivel ha valóban volt is önkéntes tized"nem tudok róla,de lehet",akkor az a zidóegyházaknál volt jelen és nem az utánnuk alakult keresztény egyházban.

És ha jól sejtem ez a tized most is él a vallásos zsidok körében,sok más egyébb törvény és parancsolat betartásával együtt amit a keresztények vagy elvetnek vagy nem
gyakorolnak.

Ezért a tizeddel kapcsolatban és az azt bevezetni akaró gyülekezetekkel kapcsolatban az a kérdés,hogy hova is akarnak vissza menni?" a keresztény ösegyház szintjére"ahol nem volt tized,és amelynek szintje valószinüleg jelentössen megcsappantaná jópár gyülekezet taglétszámát" vagy az ószövetségi zsidóegyházak szintjére,ami
mint tudjuk főleg Jézus idejében ,velejéíg romlott.korupt volt"

Vagy egy adok is meg nem is szintre

:wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 19:45 
Aktív tag
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 28., szombat 11:15
Hozzászólások: 648
1Móz14,20 Zsid7 némi támpont a tized témához. Érdekes Pál mintha egyetlen levelében se terheli a pogányokból lett keresztyéneket tizeddel. Máshol se olvasunk erről. Arról igen, hogy az adományukat előre készítsék el, meg hogy a jó kedvű adakozót szereti és megáldja Isten.

Egy megtért ember az Úr irányítása alatt van, így a vár de Isten nem kopog egy akadémikus kérdés. Isten mindenkinél más sorrendben, más tempóban de elvégzi, amit elkezdett. Ha az embernek volt egy világos észbeli döntése Isten mellett, s ez nem egy olcsó evangélium elfogadás volt, hanem valódi bűnbánattal társult, akkor bizhat Istenben, hogy munkálkodik benne. S meg fogja tanítani az anyagi javait is beosztani. Megtanítaja rá, hogy hova adakozzon belőle és mennyit.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 21:19 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Sziasztok!

Úgymint tized, még mindig azt mondom, hogy nem kell fizetni, de ha valaki a tizedével vagy huszadával vagy akármennyivel segíti a gyülekezetét, adakozik, az mindenképpen jó és hasznos.

A tized egy olyan bibliai törvényen alapul, amelyet Isten Izráel népének adott.
4Móz 18,20-24

Mert a lévitáknak adom örökségül Izráel fiainak a tizedét, amelyet az Úrnak ajánlanak fel ajándékul, ezért mondtam nekik, hogy Izráel fiai között nem kaphatnak örökséget

Mivelhogy Izráel fiainak tizedét, a mit felemelt áldozatul visznek fel az Úrnak, adtam a lévitáknak örökségül: azért végeztem ő felőlök, hogy Izráel fiai között ne birjanak örökséget.


A tizednek a tizedét kapták a papok.A léviták nemcsak a sátorban és körülötte szolgáltak, hanem orvosi tanítói énekesi feladatokat is elláttak.


Hosszú szünet után a tized a keresztyén egyházban a „papi tized” formájában jelent meg. A katolicizmusban megjelent a papi rend, és ezzel kapcsolatban a papoknak fizetendő tized is. A refor-máció elvetette a papi rend létezését, és ezzel együtt a papi tized eszméjét is.

Ja a zsidók nem fizetnek tizedet, ezzel kapcsolatban kimásoltam egy rövid cikket.

Ernest L. Martin The Tithing Dilemma című könyvében elmondja, hogy amikor ezt a kérdést tanulmányozta, felhívott három rabbit. Kérdésére – egymástól függetlenül – azt válaszolták, hogy manapság egyetlen vallásos zsidó sem fizet tizedet.
Egyikük, akivel hosszan konzultált, ezt mondta: „Ha zsinagógám valamelyik tagja az Írás szerinti módon tizedet fizetne, megszegné Isten törvényét”. Miután Martin ezen megdöbbent, a rabbi kifejtette, hogy mivel a Biblia szerint tizedet csak a lévitáknak kell fizetni, bűn volna azt másnak adni. Mivel manapság nincs hivatalos lévitai papság, amely a jeruzsálemi templomban szolgálna, törvénytelen volna bármiféle bibliai tizedet fizetni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Tizedfizetés?
HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 21:47 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Ex írta:
Csakhogy, amikor egy felekezet hívei nem hajlandók, nem akarják eltartani saját egyházukat, hanem azt az államtól várják, azaz a hitetlenektől és más vallásúaktól, akkor csak duma a teljes szívvel/elmével/erővel való szolgálat, a valóság a szinte semmivel való szolgálat.
üdv
ex[/quote]

Szia kedves Ex!
Hát ez csúnya dolog volt, amit írtál.Azt hiszed nem szívesen tartanánk el az egyházat?Vannak szegény gyülekezetek, és voltak is.


Jak 2,5
Halljátok meg szeretett atyámfiai, avagy nem az Isten választotta-é ki e világ szegényeit, hogy gazdagok legyenek hitben, és örökösei az országnak, a melyet azoknak ígért, a kik őt szeretik?
Jak 2,6
Ti pedig meggyaláztátok a szegényt. Avagy nem a gazdagok hatalmaskodnak-é rajtatok, és nem ők hurczolnak-é titeket a törvény elé?


Jel 2,9
A Smirnabeli gyülekezet angyalának pedig írd meg: Ezt mondja az Első és Utolsó, a ki halott vala és él:
Tudom a te dolgaidat és nyomorúságodat és szegénységedet (de gazdag vagy), és azoknak káromkodását, a kik azt mondják, hogy ők zsidók, és nem azok, hanem a Sátán zsinagógája.

Üdv szeretettel cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 22:16 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 04., szerda 16:49
Hozzászólások: 1317
cilla írta:

Ja a zsidók nem fizetnek tizedet, ezzel kapcsolatban kimásoltam egy rövid cikket.

Ernest L. Martin The Tithing Dilemma című könyvében elmondja, hogy amikor ezt a kérdést tanulmányozta, felhívott három rabbit. Kérdésére – egymástól függetlenül – azt válaszolták, hogy manapság egyetlen vallásos zsidó sem fizet tizedet.
Egyikük, akivel hosszan konzultált, ezt mondta: „Ha zsinagógám valamelyik tagja az Írás szerinti módon tizedet fizetne, megszegné Isten törvényét”. Miután Martin ezen megdöbbent, a rabbi kifejtette, hogy mivel a Biblia szerint tizedet csak a lévitáknak kell fizetni, bűn volna azt másnak adni. Mivel manapság nincs hivatalos lévitai papság, amely a jeruzsálemi templomban szolgálna, törvénytelen volna bármiféle bibliai tizedet fizetni.


Ha jól értem akkor a tizedre,mint olyanra,még az ószövetségi törvények alapján sem hivatkozhatnának a mostani
gyülekezeti vezetők.

Így nézvel,akkor már elég sok sebből vérzik a tized fizetés jogosságára való
hivatkozás,egyes gyülekezetek esetében.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 22:48 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Szia Gabriel!

Igen így van, de nem én nem találok benne semmi rosszat,
ha a hívők tizedet fizetnek, saját elhatározásukból a gyülekezetnek.

Üdv szeretettel cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 23:38 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 04., szerda 16:49
Hozzászólások: 1317
cilla írta:
Szia Gabriel!

Igen így van, de én nem találok benne semmi rosszat,
ha a hívők tizedet fizetnek, saját elhatározásukból a gyülekezetnek.

Üdv szeretettel cilla


Szia Cilla

Persze abban én sem,hisz az a helyes ha mindenki úgy gazdálkodik az Istentől kapott anyagi javakkal,ahogy a lelkiismerete diktálja.

De talán jobb lenne tized helyett adománynak hívni,ebben az esetben.

"Ja,bocs ,hogy belejavítottam az általam most idézett hozzászolásodba,de szerintem
úgy akartad megfogalmazni,ahogy most szerepel :D ," ha még sem akkor szólj,és
visszaállítom az eredeti állapotot "

Szeretettel Gabriel


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 09., vasárnap 23:55 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
hihihi :D
Köszi Gabriel, tényleg úgy akartam ahogy kijavítottad.

Jó éjt, üdv szeretettel cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 10., hétfő 06:36 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 13., péntek 19:09
Hozzászólások: 1521
Kedves Cilla!

Az általad idézett cikkhez csak annyit fűznék hozzá - hogy a mai zsidó gyakorlatból visszakövetkeztetni arra, hogy keresztényként nekünk mi a helyes - teljesen tévút. Fáj leírnom, de a mai zsidó egyház és a katolikus egyház között a dogmatikusságban, és a Biblia mint zsinórmérték kérdésében igen nagy a hasonlóság. Ma egy átlag zsidó hívő inkább a Talmudot (ami nem a Biblia, hanem annak értelmezése), és annak magyarázatait olvassa, meg a Tórát (Mózes 5 könyvét) de a többi Bibliai könyv eléggé hanyagolva van.

Abban egyetértek veled, hogy a református egyház eltartását hirtelen a hívők kezébe adni - igen nagy nehézségeket vetne fel. De azt is vallom, hogy az önfenntartás nagy áldás lenne (nem vagy lekenyerezve az államtól, nem fügsz az aktuális politikai rendszertől stb)

Üdv:
Indu

_________________
Várván ama boldog reménységet


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 10., hétfő 07:15 
Site Admin
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. aug. 22., kedd 15:36
Hozzászólások: 301
Tartózkodási hely: Budapest
GABRIEL777 írta:
Ha jól értem akkor a tizedre,mint olyanra,még az ószövetségi törvények alapján sem hivatkozhatnának a mostani
gyülekezeti vezetők.

Így nézvel,akkor már elég sok sebből vérzik a tized fizetés jogosságára való
hivatkozás,egyes gyülekezetek esetében.


Szerintem nagyon álságos hozzáállás ez.
A tizedfizetés a Református Egyházban - azon belül, ahol ez gyakorlat - személyes odaszánásból fakad, és nem a gyülekezet vezetői kényszerítik ki. (A keménnyakú kálvinisták aznap elűznék azt a papot, aki ilyet merne kérni tőlük.)
Éppen ezért, az egyházon belül is csak evangéliumi lelkületű közösségekben fordul elő, és tudomásom szerint egyetlen gyülekezet sem egységes ebben.

Ha tehát számodra ez nem egy követendő - követhető gyakorlat, akkor az a te magánügyed, senki nem fog megvetni érte. De teljesen felesleges mesterséges ideológiát gyártani mellé, mintha hűdeigeszerűvagyok alapon nem követnéd a tizedfizetés gyakorlatát.

Az pedig ne legyen már nálunk az érvrendszer része, hogy bizonyos egyházak vagy szekták milyen gyakorlatot követnek ebben a kérdésben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Re: Tizedfizetés?
HozzászólásElküldve: 2007. szept. 10., hétfő 09:18 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 02., hétfő 21:15
Hozzászólások: 4790
Tartózkodási hely: Budapest
cilla írta:
Szia kedves Ex!
Hát ez csúnya dolog volt, amit írtál.Azt hiszed nem szívesen tartanánk el az egyházat?Vannak szegény gyülekezetek, és voltak is.

Kedves Cilla!
A gyülekezet eltartásának semmi köze nincs a szegénység/gazdagsághoz.
Szegény vagy gazdag, a hívőknek kell eltartani saját egyházukat. Szűkösen, vagy bőven, mindegy. Mindenképpen ez a helyes, és akik ezt a bibliai elvet követik tapasztalják is az ebből következő áldást minden területen.
Tehát semmi csúnyát nem, hanem a világ legtarmészetesebb dolgát írtam.
üdv
ex :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 10., hétfő 10:00 
Bentlakó
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 04., szerda 16:49
Hozzászólások: 1317
admin írta:
GABRIEL777 írta:
Ha jól értem akkor a tizedre,mint olyanra,még az ószövetségi törvények alapján sem hivatkozhatnának a mostani
gyülekezeti vezetők.

Így nézvel,akkor már elég sok sebből vérzik a tized fizetés jogosságára való
hivatkozás,egyes gyülekezetek esetében.


Szerintem nagyon álságos hozzáállás ez.
A tizedfizetés a Református Egyházban - azon belül, ahol ez gyakorlat - személyes odaszánásból fakad, és nem a gyülekezet vezetői kényszerítik ki. (A keménnyakú kálvinisták aznap elűznék azt a papot, aki ilyet merne kérni tőlük.)
Éppen ezért, az egyházon belül is csak evangéliumi lelkületű közösségekben fordul elő, és tudomásom szerint egyetlen gyülekezet sem egységes ebben.

Ha tehát számodra ez nem egy követendő - követhető gyakorlat, akkor az a te magánügyed, senki nem fog megvetni érte. De teljesen felesleges mesterséges ideológiát gyártani mellé, mintha hűdeigeszerűvagyok alapon nem követnéd a tizedfizetés gyakorlatát.

Az pedig ne legyen már nálunk az érvrendszer része, hogy bizonyos egyházak vagy szekták milyen gyakorlatot követnek ebben a kérdésben.


Azért bizok benne,hogy többen is akadnak akik megértik a tizeddel kapcsolatos nézeteim valódi értelmét és azokat nem tartják
álságosnak,főleg ha az összes ezzel kapcsolatos hozzászolásomat elolvasták.

Ami pedig a mesterséges ideológiát illeti ami nem Igei,arról csak annyit,hogy nem a saját "hiányos" teológiai ismereteim alapján írtam azt a bizonyos véleményt amit idéztél tőlem,hanem azon rabbik véleménye alapján amelyeket"elfelejtettél hozzá füzni az eredeti hozzászolásomhoz"


Vissza a tetejére
 Profil  
 

HozzászólásElküldve: 2007. szept. 10., hétfő 10:17 
Bentlakó
Avatar
Offline

Csatlakozott: 2006. okt. 05., csütörtök 20:20
Hozzászólások: 3994
Ex írta:
Csakhogy, amikor egy felekezet hívei nem hajlandók, nem akarják eltartani saját egyházukat, hanem azt az államtól várják, azaz a hitetlenektől és más vallásúaktól, akkor csak duma a teljes szívvel/elmével/erővel való szolgálat, a valóság a szinte semmivel való szolgálat.
üdv
ex

Szia Ex! :D

Hát jól van, ha így gondolod.Én azért reménykedem az Úrban.

Üdv szeretettel cilla


Vissza a tetejére
 Profil  
 

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 87 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Style by phpBB3 styles, zdrowe serce ziola
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség